Engeland. Duitschland. Italië. Korea. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Een uiting waarvan de Univers de echo geeft met het woord Le cri du bourgeois Oil est César Treurig nieuws uit Audley. Een honderd tal mannen zijn er uog onder den grond en er schijnt bitter weinig kans te bestaan om hen uog levend naar boven te krijgen. De aandrang van het water is zóó sterk, dat ook de redders gevaar loopen zich den weg te zien afgesneden. De mijn-inspecteur moet dan ook reeds verklaard hebben dat verdere pogingen nutteloos zijn. Voortdurend nog stroomt het water in de schacht, binnen welke zich vermoedelijk nu ook gas moet hebben opgehoopt. Toch blijven er moeders, zich vastklampend aan een stroospiertje van hoop, nog om de zwarte opening vergaderd. Eéne arme ziel bleef onafgebroken op post met een droog pak kleeren dat zij haren man wil laten aantrekken. De rijksdag heeft in tweede lezing het voorstel van het centrum, strekkende tot ver nietiging van de jezuïetenwet, aangenomen. Tegen stemden de conservatieven, de rijks- partij, de nationaal-liberalen en de vrijzin nigen. De Duitsche Reichsanzeiger meldt thans den afloop van het strafproces tegen de van insubordinatie beschuldigde leerlingen der pyrotechnische school. Alle in hechtenis genomenen zijn bestraft 131 kregen wegens insubordinatie 6 weken en 1 dag gevangenisdie echter gerekend werd door de preventieve hechtenis reeds ondergaan te zijn; 31 kregen voor insubor dinatie en bedreigingen te zamen en in vereeniging uitgevoerd, van 6 weken tot 9 maanden gevangenisstrafvan deze laatsten werden 10 gedegradeerd. Twee onderofficieren werden wegens op ruiing tot gezamenlijke insubordinatie ver oordeeld tot ruim 5 jaar gevangenis en de gradatie. Gelijk men ziet laat in Duitschland de tuchtmeester niet met zich spotten. Hoe krachtig de overheid in Duitschland overigens, reeds zonder Umsturz-Vorlage kan optreden ook tegen burgers, kan blijken uit een te Dresden gewezen vonnis tegen een werkmaD die geroepen had, toen eene afdeeling soldaten met tamboers en pijpers voorbij trok „Fluit nu ook eens den socia- listenmarsch." Op grond van beleediging der gewapende macht werd de man tot twee maanden gevangenis veroordeeld. ROME, 17 Januari. De procureur-generaal bij het hof van appèl is vermoord door eenen auarchist. De vermoedelijke dader is in hechtenis genomen. De Times krijgt uit Peking tijdingen over onlusten en plundertochten in de provinciën Sjanloeng en Tsjili. Men gelooft echter niet dat de zendingsstations gevaar loopen. De meening dat Japan onhandelbaar blijkt te wezen wint veld. Volgens berichten uit Tientsin aan hetzelfde blad toonen de thans bekend wordende nadere bijzonderheden over het gevecht bij Kaiping aan, dat weer de superioriteit van het veldheersbeleia der Japanners den slag te hunnen voordeele heeft beslist. De Chi- neesche generaals Sjoei en Ma bevonden zich met voldoende strijdkrachten in de nabijheid van het terrein van den strijd, maar ze ver kozen werkeloos te blijven. Het verlies der Chineezen bedroeg tweeduizend dooden en gewonden, waaronder vele opperofficieren. De Europeesche mogendheden hebben thans 70 oorlogsvaartuigen in de Chineesche zeeen; Engeland 28 Rusland 22, Frankrijk 13; Duitschland 7. De Vereenigde St. hebben 6 schepen heengezonden. Volgens bericht uit Shangai toeven de Chineesche vrede onderhandelaars nog met hun vertrek, in afwachting van verdere in structies uit Peking. Een vermakelijk staaltje van knoeierij van Chineesche ambtenaren, die gelijk bekend is, een groot deel vau het voor wapenen en amunitie bestemde geld in hun zak steken, wordt in de Ost-Asiatische Lloyd gemeld. Een Engelschman te Shanghai had iets te herstellen aan zijn haard en hij zond zijn Chineeschen bediende uit om wat leem te halen. De man kwam terug met een.... bom. Die legde hij voor den haard neer, en eer zijn meester bekomen was van den schrik over dat verdelgingswerkluig, sloeg hij ze mtt een hamer stuk. Toen bleek het dat de bom alleen uit leem bestond. Toen Li-Hung-Chaug in April 11. te Shanghai het arsenaal en de vloot zou komen inspecteeren, waren de magazijnen, die vol amunitie moesten zijn, bijna ledig, en om nu hunne hoofden te redden lieten de ver antwoordelijke mandarijnen den voorraad aanvullen met amunitie „van leem," met de vereischte kleuren beschilderd. Zoo vond Li Hung-Chang, toen hij kwam, alles in orde. De nagemaakte bommen werden later weder aan den leverancier verkocht, en de boven vermelde was er een van. Een vreeselijke ramp heeft plaats gehad in de stad Butte (Montana, Vereenigde Staten). In het Station van de Montana Central Rail road brak in den namiddag een geweldige brand uitdie door een harden stormwind telkens en telkens heviger werd. De brand weer was op het stationsplein en op de rails met kracht aan het werk, toen plotseling de vlam oversloeg naar een drietal wagens, die met kruit volgeladen waren. Eene blauwe vlam spoot op en een hevige ontploffing volgde, die verscheidene brandweermannen doodde en verwondde. Ondanks het groote gevaar er stonden meer wagens met kruit op de rails zetten de brandweermannen hun werk voort, toen er een tweede ontplof fing volgde, nog heftiger dan de eerste, ten gevolge waarvan weder een aantal mannen gedood en gewond en de huizen tot een halte mijl in den omtrek vernield werden. Nog bleven de moedige vuurbestrijders hun arbeid voortzetten, terwijl de dooden en ge wonden werden weggedragen. Toen, voor de derde maalsloeg een wagen met kruit uit elkaar, en de gevolgen waren nog ontzettender. Toeschouwers en brandweer mannen werden opgenomen en eenige meters verder op de straten neergeslingerd, huizen in het centrum der stad stortten in en ver pletterden voorbijgangers. Talrijke hospitaal bedienden met hun liefdewerk bezig, wer den gedood. Eerst laat in den avond was de brand ge- bluscht. Zestig verminkte lijken werden uit de puin- hoopen te voorschijn gehaald en nog kan men bij benadering het aantal der gedooden niet opgeven. Zeker is 't. dat minstens vijf en zeventig menschen gedood en eenige hon derden min of meer zwaar gewond werden. Men berekent de schade op 1 millioen dollars. Zeven groote fabrikanten in de Ver eenigde Staten hebben besloten hunne ka- toenfabrieken te verplaatsen naar de Zuidelijke Staten, waar arbeid en grondstof goedkooper, de werkuren langer, de wetten gunstiger, de belastingen minder en het klimaat zachter zijn. Dat zal weder nieuwe arbeidsquaesties doen ontstaan. Volgens berichten uit Colon op de landengte van Panama, wordt in aanplakbil jetten gedreigd met het in brand steken der stad, als de salarissen niet in overeenstemming met het dure leven worden verhoogd. Ook worden de spoorwegen en het leven van de spoorwegbeambten bedreigd. De overheid voor onlusten vreezende, heeft troepen aan gevraagd uit Panama en Bogota. Volgens een bericht uit Fort Stanton, in Nieuw Mexico, is de beruchte roover Bill Cook, die met zijn bende verscheidene spoor treinen en banken geplunderd en ook moorden gepleegd heelt, eindelijk gevangen genomen. WAALWIJK. Op Zondag 20 dezer, des voormiddags 12 uur, zal door de harmonie 1'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Le petit Beige. Marche. Perk. 2. Dans la Bruyère, ouverture. Govaert. 4. Italiana. Fantaisie. Baudouk. WAALWIJK, 19 Januari 1895. De heer Louis Bolk heeft aan de univer siteit te Amsterdam met gunstig gevolg afgelegd Maandag het le en Vrijdag het 2e theore tisch geneeskundig examen. Woensdagavond jl. gaf de liedertafei Oe fening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien, met medewerking van de heeren W. Deckers, baryton en Jos. Défaistenor, beiden van 's Bosch, haar tweede wintercor.cert. Het slechte weder noch de morsige straten konden de talrijke bezoekers, onder wie de élite van Waalwijk, van het concert terughouden. Zoo ooit, dan zijn de liefhebbers van schoone en degelijke muziek dien avond in de gelegenheid geweest bij uitstek te profiteeren. Het met zorg samengestelde programma werd geopend met Vom Rhein v. Max Bruch, een koor, dat vele technische moeielijkheden bevatdie echter glansrijk door de liedertafel werden overwonnen. Daar het ons te ver zou voeren de nummers als Nachtzauber, Ontwaakt en Lentelied elk afzonderlijk te bespreken, zul en wij ons bepalen tot de twee hoofdwerken „Leidens Ontzet" en „De Vrede" van R. Hol. Reeds meermalen hoorden wij eerstgenoemd toonwerk alhier opvoeren. Nimmer echter liep het, o. izoo goed van stapel als Woens dagavond. De lastige en zware koren werden uitnemend vertolkt en de heer Willem Dec kers had in de rollen, waarin hij optrad, een uitbundig succes. De verdiensten van den bijna zeventigjarigen zanger hier naar waarde te schetsen is haast ondoenbaar. Liever maken wij de woorden van een groot criticus tot de onze „In eeu tijd, dat men bij broeikasplanten „zweert, is het een aangename verschijning „Willem Deckers te zien optreden. Ziedaar „eeu man, die, op een leeftijd, waarop andere „zangers reeds lang afstand van het tooneel „gedaan hebben, iederen toon, hetzij hoog of >laag, zoo zuiver en krachtig weergeeft, dat „ieder zanger, welke zijn intrede in de mn- „zikale wereld doen wil, den hemel zou dan- „ken, in dien hij hem met zulk een geluid „begiftigd had.« Ook de heer J. Défais kweet zich uitstekend van zijne moeielijke taak. Zijn helder, schoon en krachtig tenorgeluid kwam in den grooten solo en het kwartet van Leidens Ontzet tot volle ontwikkeling. De heer P. Snijders, die den rol van Alva op zich genomen had, had mede een schit terend succes. Wat vrij in het kort van Leidens Ontzet gezegd hebben, zouden wij ook kunnen ge tuigen van: De Vrede, dat dankbare, harmo nieuze toonwerk. Ook hierin schenen genoem de heeren solisten en zangers te wedijveren om het geheel zoo volmaakt mogelijk te doen zijn. Herhaaldelijk barstte dan ook het be geesterde publiek in stormachtigen bijval los. De liederen „Serenade" van Abt en Blüralein aut der Haide van Kreps, gezongen door den heer J. Défais, vielen zeer in den smaak getuige het bisnummer, dat hij op aandrang der toehoorders nog gaf. Dit wat den zang betreft. In het begin der tweede afdeeling van het concert, werd het Eere Bestuur der liedertafel bestaande uit de heeren J. Bink, bescherm heer, J. Timmermans Wz., president, en H. Zeegers, H. Wiesman en J. Broeders, eere commissarissen, benevens den pianist der vereeniging, den heer W. Timmermans Jz., door den heer A. C. van der Heijden, onder eene sierlijke toespraak het gouden insigne vergezeld van een diplomaoverhandigd. Deze diploma's, het werk van den heer A. Pulles Thz.tevens lid der vereeniging strekken den jeugdigen calligraaf tot hooge eere. Hierna kwam het woord aan den heer H. Zeegers. Deze sprak ongeveer als volgt: Mijne heeren Wanneer ik thans het woord neem, dan doe ik zulks omdat het mij als commissaris der vereeniging Oefening en Vermaak is op gedragen. Die voor mij vereerende opdracht vervul ik eenigszins met aarzeling, en waarom? Omdat ik eenige woorden van dankbetuiging, hulde, hoogachting en waardeering moet spre ken tot iemand, wien reeds door vele anderen voor mij zooveel hulde is toegebracht. Het is namelijk tot u, beroemde baryton- zanger van Nederland, tot u gevierde mijn heer Deckers, dat mijne woorden gericht zijn. Namens de vereeniging Oefening en Vermaak, betuig ik u den welgemeenden hartelijken dank, voor uwe welwillende, vereerende me dewerking van heden. Namens genoemde vereeniging bied ik u de hartelijke gelukwen schen aan met het door u gevierde gouden jubelfeest, een feest zoo grootsch, zoo schit terend u bereid door de inwoners van Noord brabants hoofdstad die hunnen gevierden Deckers zoo op prijs weten te stellen. Ja ik zeg op prijs stellenwant dit was het immers: van at den eenvoudigsten burger tot de voornaamste inwoners werd u de grootste hulde toegebrachtmaar die hulde was niet onverdiend want gij zijt het, mijnheer Dec kers, die de faam van uit Noordbrabant's hoofdstad hebt doen verspreiden niet alleen door geheel ons Nederland, maar zelfs verre buiten zijne greuzen. Het is reeds jaren geleden dat uw naam op aller lippen zweef de en gij de eenige met roem bekende Deckers van Nederland waart. Gij waart de man van talent en toonkunstenaar bij uitnemend heid; gij hebt uwe talenten en gaven niet mis bruikt, maar daarmede gewerkt op een wijze, die u den naam van mensch heeft doen ver werven in den volsten zin des woords. Gij hebt daarmede kerkelijken lof verkon digd, gij hebt weduwen en weezen gesteund en instellingen van liefdadigheid gehandhaafd, in een woord de deugd, u persoonlijk eigen, heetl de kunst veredeld. En dat uwe goede hoedanigheden niet onopgemerkt zijn voorbij gegaan bewijst ten zeerste het groote feest, kortelings in uwe geboorteplaats gevierd; maar nog meer werd dit bewezen door dat het H. M. onze geëer biedigde koningin-regentes behaagdeu te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau, een onderscheiding zoo groot, zoo eervol, maar werkelijk verdiend Namens Oefening en Vermaak wensch ik u ook geluk met deze hooge onderscheiding u ten deel gevallen. Moge dit ridderlijk teeken vele jaren uwe werkelijk ridderlijke borst sieren tot zelfvoldoening voor u, tot eer uwer familie, tot sieraad van uwe geboor teplaats en ons vaderland. Leve WILLEM DECKERS Ridder in de Oranje-Nassau orde De president der vereeniging bedankte in hartelijke woorden den heer J. Défais, wien hij een spoedig tot weerziens» toeriep. Ver scheidene andere personen sloegen nog achter eenvolgens toasten, om de verdiensten van den directeur, werkende of eere leden in het licht le stellen. Lang na den afloop van het concert bleven de talrijke toehoorders nog in de prettigste stemming vereenigd. Menig lied werd nog ten gehoore gebracht. Wij meenen dit verslag niet te mogen be sluiten, zonder eene warme en welverdiende hulde gebracht te hebben aan den heer Frans de Cortie, directeur der liedertafei. Aan hem toch hebben wij al zoo dikwijls, en ook thans weer te danken gehad, dat zulke uitstekende solisten hier zijn opgetreden. De uitvoering van Woensdagavond zij hem een nieuwe spoorslag om op den tot dusverre gevolgden weg voort te gaan. Dan kan het niet anders of Oefening en Vermaak zal on der zijne meesterlijke leiding blijven groeien en bloeien, wat wij haar van ganscher harte toewenschen. In verband met het jaar 1895 en Christus' dood wordt de volgende bijzonderheid me degedeeld: Het jaar 1.895 zal een astronomische bij zonderheid medebrengen. Op den Goeden Vrijdag zullen de sterren, die zich om de zon bewegenvolkomen denzelfden stand hebben, dien zij aan het uitspansel innamen op den dag, dat Christus aan het kruis stierf. Het is de eerste maaldat dit feit zich voordoet sedert 1862 jaren. Wij zeggen sedert 1862, want de Christe lijke jaartelling begint niet met het jaar van Christus' dood, maar met dat van zi'n ge boorte. Dus zal op Goeden Vrijdag, te 4 uur 20 min. des morgens de maan het zesde der sterrenbeelden de Maagd passeeren. In zake den dubbelen vrouvvenmoord te Schagen is door het O. M. geëischt tegen Klaas Boes, levenslange gevangenisstraf. Beklaagde gatna het hooren van dien eisch niet de geringste teekenen van aan doening. De verdediger drong aan op een onderzoek der geestvermogens van beklaagde, terwijl het O. M. den eisch handhaafde. Uit spraak 3G Januari a.s. Hulde aan ds. Rogge Woensdagavond had te Deventer de voor genomen huldebetuiging plaats aan den veld prediker ds. Rogge, bekend uit de geschie denis der jongste gebeurtenissen op Lombok. Te 8 uur werd de heer Rogge met zijn echtgenoote in de commissiekamer van den schouwburg door dat comité ontvangen en vervolgens in de geheel vervulde en toepas selijk versierde schouwburgzaal binnengeleid. Nadat het orkest de volksliederen had ten gehoore gebracht, sprak de heer Van Sloe voorzitter der commissie, den heer Rogge in warme bewoordingen toe. Hij zeide namens allen den heer Ro/ge dank voor den kloeken moedde zelfverloochening en de trouwe toewijding, waarmede hij naast mannen als Vetter, Scheuer, pastoor Vogel en vele ande ren getoond had, wat zedelijke krachten er uitgaan van een plichtbesef, dat wortelt in den diepen bodem van het onwrikbaar ver trouwen in Hem, in wiens hand ons leven is. Hierbij bood de spreker ds. Rogge een gouden medaille aan, aan de eene zijde het Deventer-wapen vertoonendeen aan den anderen kant de inscriptie: »Deventers bur gerij aan ds. C. Rogge, veldprediker Lombok 1895." Het orkest hief fanfares aan en het publiek barstte in stormachtig gejuich los. De heer Rogge dankte in de eerste plaats God voor zijn behoud en de goede aankomst te midden van zijne familieleden; voorts de deelnemers aan het huldeblijk en Deventers Maunenkoor, „Unis" en eindigde met: „Leve de Koninginnen Leve het Indische leger!" Uit Amsterdam meldt men Eene flinke kloppartij viel voor in de wo ning van iemand, die bij de politie als fles- schentrekker bekend staat. Hij kreeg bezoek van een winkelier met drie zoons en drie bedienden, een gezelschap van zeven personen alzoo. Vertrouwende op het ontzag, dat zijn es corte wekken moesteischte de winkelier, die kort te voren een flinke bestelling had afgeleverd, óf zijn geld óf de goederen terug. Toen hij van de vrouw des huizes tol bescheid kreeg, dat de gekochte voorwerpen niet meer in huis te vinden waren, begreep de winkelier dat zijn argwaan niet ongegrond was. Er ontstond een twist, uitloopende op wat men in een zachten term handgemeenschap noemt. De winkelier en zijne trawanten bekwamen enkele lichte verwondingen en werden nog bovendien door de politie, welke tegen hen te hulp was geroepen, naar het bureau geleid. Dat grenst aan het ongeloofelijke Het volgende geval wordt gemeld uit Wezel: Een dokter gaf een arbeider, wiens vrouw op sterven laglast om onmiddellijk een priester te halen; tegelijkertijd schreef hij een recept voor, dat dadelijk moest worden ge reed gemaakt en der zieke integeven. De arbeider gaat daarmede naar een kapelaan weent en zucht dien heer wat voor, dat hij geen geld heeft om de medicijn te koopen maar zegt niet dat hij is gekomen om gees telijken bijstand voor zijn vrouw in te roepen. De kapelaan geeft den man geld om de me dicijn te koopen, en bovendien eene flesch wijn. Op de straat drinkt de kerel dadelijk de flesch uit, koopt voor het geld jenever en legt zich daarna geheel dronken bij de ster vende vrouw in bed. Toen hij uit zijn dron kenschap ontwaakte, lag hij naast een koud lijk. Zijne vrouw was reeds eenige uren te voren overleden. De commissaris van politie te Leiden verzoekt, uit naam der ouders, opsporing en terugbrenging van hun lOjatig zoontje, welk kind ruim 6 weken geleden door de moeder is mede gegeven aan eene blinde vrouw om die vrouw te geleiden, met bepaling dat het kind na verloop van 4 weken teruggebracht zou worden en waaraan tot heden nog niet is voldaan. Genoemde vrouw moet woon achtig zijn le Velsen en logeerde destijds in de Jan Vossensteeg te Leiden.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2