Notaris BINK, Notaris BINK, li, Drukwerk! MEISJE, RESTANTËNBOEK Moeders Brandverzekering-IVIaatschappij Advertentiën, Meubelen en huisraad An toon Helen LEVERTRAAN KALFPOEDER, De Haarlemsche Handelsberichten. verkoopen verkoopen Het gemeentebestuur van Prijs fl.25 N. G. Orie-Dumouliü, verder: Droespoeder, Zaai- groenGlycerin en Me- thylspiritus voor gasme ters. Tariefverhooging. te WAALWIJK, zal Maandag 28 Januari 1895, nam. 5 ure, bij C. KLERKSte Elshout onder Oudheusden en Elshout, 8 koopen kanadaboomen, staan de voor het armenland, 12 koopen zwaar Elzenhout, WAALWIJK noodigt beleefdelijk uit al degenen die het VEER TE DRON GELEN passeeren, om, in de gevallen dat de overtocht niet geregeld plaats heeft, daarvan mededeeling te willen doen aan het gemeentebestuur voornoemd, hetzij schriftelijk of mondeling. Waal wij ksche Snelpersdrukkerij tegen MEI of vroeger, een NET aau- komend v VERSCHIJNT EERSTDAAGS Gebonden in linnen stempelband met vergulden titel f 1.75. OPGERICHT in 1846. S. J. Graaf van Limburg Stirum en Mr. N. G Cnoop Koopmans CORRESPONDENTEN gevraagd, raaziekkiosk. Toen de voorsteller na lang vergeefs wachten aandrong op uitvoering kwam men tot de ontdekking, dat er geen raadsbesluit dienaangaande bestondeen voorstel van den heer Van Schijndel om een post voor een kiosk op de begrooting te brengen, werd verworpen. Wij brengen dit alles zoo breedvoerig in herinnering om aan te toonen, dat van de gemeente op 't oogenblik niets te wachten is. Wij zijn echter innig overtuigd, dat eenige zomerconcerten op de markt zeer welkom zouden zijn aan de ingezetenen en daaren boven veel lui van buiten herwaarts zouden lokken. Om nu gedurende de zomermaanden aan het groote publiek eenige prettige uren te kunnen verschaffen door middel van te geven openbare muziekuitvoeringen, wenden wij ons tot de meer gegoede ingezetenen en verzoe ken wij hen ons daarvoor eenige bijdragen te willen doen toekomen. Als wij f50 bijeen hebben, kan de zaak doorgaan. Als eerste inleg hebben wij reeds f 5 be schikbaar. Wie helpt ons verder De ingekomen bijdragen, welke men aan onzen uitgever gelieve te bezorgen, zullen in dit blad worden vermeld. Bij kon. besluit is benoemd tot burge meester van Udenhout J. van Iersel; tot idem van Zevenbergen H. G. Verboon, met toe kenning van eervol ontslag als burgemeester van Yerseke. De minister van oorlog heeft de miliciens der lichting 1892 van de regimenten huzaren overgeplaatst bij de treincompagnieen der regimenten veldartillerie, en wel die van het le reg. huzaren bij het 1ste, die van het 2e regiment huzaren bij het 2de en die van het 3e reg. huz. bij het 3e reg. veldartillerie. Volgens de Soer. Ct. zijn de berichten omtrent de fortuiu van den radja van Lombok schromelijk overdreven. De groote diamant, waarover zooveel drukte is gemaakt, schijnt slechts te bestaan in de overspannen ver beelding van een reporter, want er zouden onder de brillanten van den vorst slechts enkelen zijn, die een maximum waarde van 5 mille halen, terwijl de totale waarde slechts 3 ton zou bedragen. De geheele Lomboksche schat, dien wij in handen hebben, beloopt een goede P/2 millioen en meer schijnt er niet te halen. Er bestaat te Amsterdam een „studie kring voor werklieden," met de zinspreuk „Nil nisi per Christum," welke zich ten doel stelt den katholieken werkman verstandelijk te ontwikkelen, van fouten en dwalingen terug te houden en in staat te stellen door eenige kennis en spreekvaardigheid zoowel zijn rechtmatige en billijke eischen te verde digen, als op te treden tegen het socialisme. „De katholieke werkman," schrijft een voor stander, „moet niet met de mond vol tanden staan tegenover een socialistische radtong." De vergaderingen worden eiken tweeden en vierden Dinsdag der maand gehouden in het Wapen van Amsterdam, op 't Damrak. (Hbl.) Te Tilburg werd Zaterdag op een kassierskantoor een valsch biljet van 1000 mark ter inwisseling aangeboden. De bediende, wien het biljet werd aangeboden, zag dade lijk dat het waardeloos was en ondervroeg de vrouw, die beweerde het biljet van een kostganger in betaling te hebben ontvangen. Daar de zaak verdacht voorkwam, werd van het gebeurde aangitte gedaan aan de rijks politie. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de bij de „Hollandsche uitgevers- en drukkersmaatschappij" te Amsterdam ver schijnende negende veel vermeerderde uitgave van het »Restantenboek", bevattende de tot 31 December 1894 uitgelote serien van niet minder dan 52 premieleeningen. Het mag haast overbodig genoemd worden het nut van dit boekwerk aantetoonen, want dit blijkt duidelijk wanneer men verneemt dat het totaal bedrag van nog niet ter aflos sing aangeboden, doch reeds uitgelote gewone fondsen en premielolen verscheidene miilioe- nen bedraagt. Rente en dikwijls kapi taalverlies zijn daarvan het gevolg voor den eigenaar. Over het algemeen laten de houders van premieloten zich veel te weinig gelegen liggen aan het nazien der uitlotingeu. Ten bewijze hiervan kan dienendat nog verscheidene hoofdprijzen elk ten bedrage van heele en halve tonnen gouds onafgehaald liggen, welke sommen zeer eigenaardig door een Fransch blad betiteld zijn met den naam „vergeten rijkdommen." De prijs van dit werk, groot 128 bladzij den, gedrukt op zwaar papier in 8° formaat, bedraagt f 1.25, (in linnen band f 1.75) het geen voor een standaardwerk van zulk een groot nut laag genoemd mag worden. Bij eene vechtpartij te Weert heeft de landbouwer Th. H. zooveel messteken in hoofd, rug en zijde bekomen, dat men voor zijn leven vreest. Door de maréchaussée wordt naar den dader gezocht. Uit Weert meldt men In het naburige Belgische dorp Lommei is de jachtopziener F. Extermans vermoord. Men vond zijn lijk ijselijk verminkt in een boschje, nabij zijne woning. De dader is nog onbekend. Te Rothera-Meersen heeft een hevige brand gewoed, waarbij de woning en inboedel van den herbergier F, P. in weinige oogen- blikken een prooi der vlammen werden. De bewoners hadden nauwelijks den tijd zich te redden. Huis en inboedel waren verzekerd. De justitie te Maastricht heeft zich naar Eijsden begeven, waar een lijk is aangespoeld, op hetwelk sporen van geweld schijnen te ziju gevonden. De uitslag van het onderzoek is nog onbekend. Zondagavond is de boerder'j van den landbouwer E. V. te Hontenisse door brand totaal in asch gelegd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te St. Maartensdijk binnen enkele uren drie landbouwerswoningen verbrand, die aan elkander vastgebouwd waren- Eene groote hoeveelheid ongezwingeid vlas, hooi, stroo, landbouwgereedschappen, benevens zes melk koeien en een stier werden een prooi der vlammen. Me: behulp der brandspuiten uit die gemeente, later versterkt met die uit het naburige Scherpenisse, slaagde men er in te beletten, dat de brand zich uitbreidde tot een op enkele nieters afstand staande groote schuur. De oorzaak van den brand is onbe kend; alles was verzekerd. Men schat de scha de op pl. m. 15.000. Hierbij komt nog, dat een dertigtal arbeiders, die nog een kleine paar maanden met vlaszwingelen hun brood hadden kunnen verdienen, thans werk loos zijn. Voor hen drukt het onheil natuurlijk- het zwaarst. (M. C.) Door het in brand geraken van een petroleum toestel brak te Rotterdam te IOV2 uur Maandag voormiddag plotseling een felle brand uit in het benedenhuis vau pand no. 12 aan het Zijl, in gebruik bij den winkelier in boter en kaas Camille van den Akker. In eene opkamer ontstaan, die geheel uitbrandde, deelden zich de vlammen van daar mede aan den winkelopstal, zetten den winkel in lichten laaie en sloegen aan de straat uit. Tevens baanden zich de vlammen ook aan de achterzijde een uitweg en tastten het be lendende pand aan, waar eene kamer, door de bestellers Rietveld en Swarts bewoond, mede uitbrandde. De hevigheid waarmede de vlam aan de achterzijde uitsloeg, was oor zaak dat ook op de eerste verdieping, be woond door de wed. Van Klaveren, eenige brandschade geleden werd. Deze weduwe is, evenals de bestellers Rietveld en Swarts, niet tegen brandschade verzekerd. Het lorrenpakhuis van den uitdrager Stadt, hetwelk zich onder de woning der bestellers bevindt, kreeg vrij groote waterschade. De schade den winkelier Van den Akker toege bracht wordt door assurantie gedekt. De Arnhemsche Ct. voorspelt den protectionis- ten weinig succes van de bekende motie, door den heer Dobbelman in de kamerzitting van 4 December ingediend, om te verklaren, dat „eene herziening en uitbreiding van ons tarief van invoerrechten tot verbetering van den toestand van landbouw en industrie en in het belang der schatkist dringend wordt vereischt.* In de kamer ziet het blad voor die motie op lang na geen meerderheidook de regeering heeft zich niet voornemens getoond wetsontwerpen in protectio- nistischen zin voor te dragen. Noch wetenschappelijke gronden, noch practi- sche politiek zijn er op het oogenblik aanwezig, waarop een ingrijpende wijziging in onze han delswetgeving kan worden noodig of zelfs maar wenschelijk geacht. Met het oog op het buitenland kan men dan ook bij voorbaat zeggen, dat een verandering van systeem voor Nederland op den duur geen voor deel opleveren zal, tegenover de bekende en zelfs door de voorstanders erkende nadeclen zullen geen der voorspelde voordeelen staan. Hoewel de Arnh. Ct. dus niet vreest voor de motie, bespreekt zij haar toch nader, en daarbij verklaart zij dat de redacteur ervan, „door den gekozen vorm zijne zaak meer kwaad dan goed heeft gedaan.* Öm te kunnen zeggen dat een maatregel van wetgeving dringend wordt geëischt, moet men een meer algemeene volksovertuiging achter zich hebben, dan in zake van het protec tionisme. „Dat tot verbetering van den toestand een pro tectionistische maatregeltevens met fiscale be doelingen, „dringend wordt geeischt*, ziedaar eene stelling, die noch door de meerderheid van de natiezelfs niet door de meerderheid van de industrie om van den handel, die daarmede volstrekt niet zal raedegaanook te zwijgen zonder voorbehoud zou worden aanvaard. Vraagt men elke industrie voor zichzelve, de meerderheid zal wellicht voor haren tak van nijverheid pro tectionistische maatregelen wenschelijk achten en aannemen, doch ze met den meesten nadruk af wijzen voor andere takken, wegens de dan daaraan voor haar zelve verbonden nadeelen." Dan wijst het blad er op, dat de heer Dobbel- mann „een bedenkelijke uitbreiding* heeft gege ven in zijn motie, aan den in den laatsten tijd meer vernomen wensch naar graanrechten ter bescherming van den graanbouw. Daarom zal zij velen afschrikken, halve bekeer lingen tot het protectionisme weer verjagen naar hun oud freetraders-geloof; een algemeen omme keer tot het beschermend stelsel is thans onmo gelijk. Had de heer Dobbelmann in aansluiting aan de beweging der landbouw-proteGtionisten zich tot den eisch van graanrechten in het belang van den landbouw bepaald, wij zouden hem wel geen zegepraal voorspellen, maar toch een beteren uitslag, dan met de voorgestelde motie te berei ken is.* GORINCHEM, 21 Jan. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe f6,25 a 6,40, roode dito f6,a 6,15 witte dito f 6,6.20inl. rogge f 4,70 a 4,80 buitenl. dito f4,25 a 4,35, gerst 1 4,25 a 4,40, haver f2,80 3,15, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 153 runderen. le qual. Kalfkoeien Kalfvaarzen Melkkoeien Hokkeling ossen lVs jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. Aangevoerd 2 f200 k 220 f150 a 170 1140 A 150 f100 120 f a f 55 a 70 f 35 a 50 f 12 a 15 varkens van 16 a 17 c., per half kilo, 76 biggen van f4,a 12.per stuk Eieren f 1.30 a 1.40 per 26 stuks. Boter 60 a 65 ct. per '/s kilo. ROTTERDAM21 Jan. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f 4.50 f 5.30. Mindere en geringe f 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 3.40 A 4.10 dito mindere f 0,h 0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f2.50 a 4,mindere f 0,a 0,beste Zomei f2,50 a 3 40; mindere f0,a 0. Haver. De beste f 1.50 2 80. Mindere f 0.a 0. Paurdenboonen. De beste f4.5.25. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f 8,50 u 14,25 Mindere f0.A 0. Witte boonen. De beste f6.50 10.50. Mindere f 0.0. Blauwe erwten. De beste f6.a 8.25 Mindere f 0.a 0. Kookerwten de beste partijtjes van f 0. 0.mindere van f 0.a 0 Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed tot f5,50 a f7.Zomerzaad f0,totfO. Xanariezaad 1'6.50 tot f 8.50 ROTTERDAM, 22 Jan. Op de veemarkt waren heden aangevoerd60 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 450 vette runderen, 1055 magere dito, 128 vette en graskalveren 211 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, - varkens, 57 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderenle kw. 64 a ct. 2e kw. 60 a ct. 3e kw. 54 a ct. Kalverenle kw. 86 ct., 2de kw. 75 a 00 ct.3de kw. 70 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 65 cent per half kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f24,p. ton. bruinblanke Bergertraan f26,50 f blanke Bergertraan f30,50 r Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f30.—p. 100 L. Maaslevertraan f25.p. ton. Nat. Med. levertr le soort f44.p. ton. h (stroogeel) 2e n f38.p. ton Stoommedicinale levertr. le f55.p. ton. 2e f48.p. ton. JEEartelijk dank aan al degenendie hunne deelneming betuigd hebben bij heo overlijden van onze dierbare Moeder en Be- huwdmoederMevrouw de wed. J. van Ulft, geb. Cikot. Namens de familie J. VAN ULFTR. K. Pr. Waalwijk 22 Januari 1894. Voorden Algemeenen Arme van Oudheusdenc.a en voor de gemeente en anderen, Breeder bij biljetten omschreven. te WAALWIJK, zal Woensdag 30 Januari 1895 voorm. 10 ure, voor en ten woonhuize van FRANS SMOLDERSte Waalwijk, in de Tweede Zeine, en HERBERGGERIEFeen geit, kippen, aardappelen en stalmest. Ondergeteekende neemt de vrijheid te herinnereudat alle soort net drukwerk op goed stevig papier door hem voort durend geleverd wordt aan P Z IJ Z E N zeker niet hooger dan diewaarvoor van elders komende concurrenten het aanbieden. Alvorens drukwerk te bestellenvrage men dus eerst prijsopgaaf aan vlug en zindelijk kunnende HUISWERK verrichten. Adres motto //dienst'' aan het bureau dezer courant. (9de Jaargang 1894) bevattende de tot 31 Dec. 1894 uitgelote seriën van 52 PREMIELEENINGEN. Dit boek in 8° formaat, groot 8 vel, ge drukt op zwaar papier, is onmisbaar voor eiken fondsenhouder of effectenhandelaar. Alom verkrijgbaar bij den boekhandel, alsook bij de Hollandsche TJitgevers- en HrukJcersmaatschappij AMSTERDAM. Heerengracht 193. Gebruikt voor uwe kinderen alleen de door mij in den handel gebracht. Zij geeft u door mijn persoonlijk onderzoek bewijs van zuiverheid. Wederverkoopers worden GEVRAAGD tegen billijk conditiën. Verkrijgbaar bij de heeren H. VAN ERPWaalwijk. J. B. VERWIELWaalwijk. VAN DELFT-Hoppenbrouwers Bezoo en HENDRIK VERWIEL, Baardwijk. A. THIELE, Vrij hoe ven-Cappel. Men eische ZEGEL en ETIQUET, APOTHEKERbureau voor Scheikundige eu Microscopische onderzoekingen. Tevens verkrijgbaar de gunstig werkende Directeuren verzekert tegen vaste en billijke premiëo alle onroerende en roerende goederen, binnen het koninkrijk der Nederlanden, tegen schade ontstaan door brand, het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gasook al heeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand ten gevolge gehad. Bij het sluiten der verzekeringen zijn noch inleggelden noch administratiekosten ver schuldigd. KANTOOR te Haarlem: Jansweg No. 50. adres bij de AGENTEN voor WAAL WIJK en OMSTREKEN, de heeren

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 3