Azie. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Donderdag 7 Februari jaarmarkt te Waalwijk. Het Veer te Drongelen. Een ontzettende zeeramp. twaalf jaren verbanning naar Siberie en bij terugkeer in Rusland aanwijzing van woon plaats door de politie. De Chineesche vredes onderhandelaars die Woensdagvergezeld van den Ameri- kaanschen helper Foster, te Kobe aankwamen om van daar onmiddellijk verder te reizen naar Hiroshima, zijn door de Japansche be volking verre van vriendelijk ontvangen. De houding der volksmenigte was zelfs zoo vij andig, dat eene groote politie-macht noodig bleek om aan het gezautschap de noodige bescherming te verleenen. De Amerikaansche bladen, de kansen van het gezantschap besprekend, zijn veelal van oordeel, dat de onderhandelingen tot niets zullen leiden wijl het niet waarschijnlijk is dat China op het tegenwoordig oogenblik reeds geneigd is te bewilligen in wat Japan eischt. Dat de Japanners zeiven nog maar een zeer vaag denkbeeld hebben van wat hun in deze toekomt, blijkt voldoende uit het antwoorddoor den Japanschen raadsheer Wo op een vraag naar de voorwaarden ge geven, een bescheid dat meer van een ora kelspreuk heeft dan van eene inlichting. Het luidde „Die zijn het best te berekenen naar den jammerlijken toestand, waarin China op het oogenblik verkeert Nu, in Mantschourije schijnt dat zoo jam merlijk niet meer. De Japansche generaal Nogi meldt, dat de Chineezen aldaar hunne geheele linie hebben vooruitgebracht, zich bij Zing-Kao versterken en der japansche cava lerie het optrekken verder dan tot Laopeng beletten. Een telegram uit Weihaiwei zegt, dat de Japanners het Oostelijke fort hebben veroverd. Het fort op de tegenoverliggende zijde der haven beschiet echter het veroverde fort met succes. De Chineezen hopen Wei haiwei te kunnen houden. WAALWIJK. Op Zondag 3 dezer, des voormiddags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd Programma ad Ijibitum. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari ingelegd f 4648,9O5; terugbetaald f 2805,17. Het laatste, door het kantoor uitgegeveu boekje, draagt het nummer 1956. WAALWIJK, 1 Februari 1895. In 't begin van Nov. des vorigen jaars kwam in verschillende couranten eene correspondentie uit Waalwijk voor omtrent de oprichtiug alhier van eene stoomsohoe- nenfabriek. Het berichtzooals het toen werd in de wereld gezonden was voor een groot ge deelte onjuist en geheel voorbarig zooals wij destijds reeds opmerkten. Thans is de prospectus van de Nieuwe Vennootschap „Waalwijksche Stoomschoenenfabriek" ver zonden wij ontleenen daaraan de volgende bijzonderheden Directeur: A li. VAN SCHIJN DEL, aXjWxjk* Commissarissen ANT. WITLOX (firma C. A. Witlox Zoon) Bankier, Waalwijk; R. J. SOUMAN Directeur der Noord-Bra- bantsche Bank 's-Hertogenbosch GER. KLOSTERMANN voorheen lid der firma Gebr. Klostermann, Waalwijk. Het doel der Vennootschap is de over name exploitatie en uitbreiding van de Waalwijksche Schoenenfabriek van den Heer A. H van Schijndel en verder de uit oefening dezer branche van nijverheid in den meest uitgebreiden zin. Waalwijkde hoofdplaats van de Lang straat is het centrum van de Nederland- sche schoeisel-industrie. Werd eertijds het zoogenaamd handwerk steeds door afnemers gevraagd en boven fabriekswerk verkozen de buitenlandsche concurrentie heeft sedert een tiental jaren dien toestand gewijzigd. Het machinale fabricaat overtreft in fraai heid van vormvan bewerking en van soliditeit het handwerk en wat vooral van beteekenis ishet kan tot minderen prijs geleverd worden. Een eD ander was aan leiding dat ook hier te lande reeds sedert eenige jaren enkele fabrieken zijn opgericht, die allen met succes werken en zelfs zonder een overdreven groot kapitaal, zeer goede winsten afwerpen. De Ileer A. II. van Schijndel, te Waal wijk, verklaarde zich bereidzijne sedert jaren bestaande fabriek in de thans op le richten Vennootschap overtebrengen. Zijn fabricaat heeft zoowel in het Binnen- als Buitenland een zeer goeden naam, getuige de bekroning met goud op de Amsterdara- sche tentoonstelling van 1883 en de vleiende beoordeelingen, o. m.van den vak-redacteur den Heer Wilh. Herb ach te Berlijn, in de „Deutsche Schumacher Zeitung" van 9 Ja nuari 1890. De fabriek werkt thans met een 100-tal werklieden en vindt het fabricaat een ruim débouché. De onderhandelingen voor de hervorming dezer inrichting vonden plaats na een uit gebreid en guustig advies van geheel neutrale deskundigen. Verder wrerden de cijfers vast gesteld op een billijken grondslagterwijl de Heer Van Schijndel zich voor een groot deel zijner overdracht in de Vennootschap met aandeelen interesseert. Hoewel huiverig om lmantieele voorstel lingen te makenkan toch wel vermeld wordendat bij een met opzet zeer laag aangenomen cijfer van fabricagede netto winst voor aandeelhouders gedurende de eerste 2 jaar, veilig op ruim 71/2 pCt. kan getaxeerd worden, terwijl het vrij zeker vast staat, dat binnen drie jaar, de rentabiliteit zal verdubbelen. Deze verwachting heeft ook haren grond in de bekende resultaten van andere dergelijke fabrieken in ons land. De winstverdeeling geschiedt als volgt: Aan aandeelhouders zal uit de netto-winst tot 5 pCt. per jaarover het geplaatste Maatschappelijk kapitaal worden uitgekeerd. Het resteerende komt voor 10 pCt. aan Reserve, 15 pCt. aan den Directeur, 15 pCt. aan Commissarissen, 60 pCt. tot uitloting van Winst-aandeelen, Deze 60 pCt. worden uitgekeerd in di videnden van f 500.op daartoe bij het lot aan te wijzen winst-aandeelen en worden deze bij betaling dier premie ingetrokken. Wanneer alle winst-aandeelen zullen zijn ingetrokken, komen de gezegde 60 pCt. ten bate van aandeelhouders. Bij de bovengemelde gegevens kan met het volste vertrouwen deelneming in deze belangrijke Nederlandsche industriezaak wor den aanbevolen. Het kapitaal, thans zoo ruim aanwezig en dikwerf zeer matig productief, vindt eene gelegenheid tot solide en voordeelige be legging. Met het aannemen van onderhandsche inschrijvingen voor deelname op de hier voor gemelde uitgifte zijn belast Firma C. A. Witlox en Zonen te Waal wijk Noord-Brabantsche bank te 's Bosch, Rotterdam Breda, Maastricht en Eindhoven; Boon llartsinck Van Tyen te Amsterdam, bij wie prospectussen en verder verlangde inlichtingen op aanvraag verkrijgbaar zijn als ook binnen eenige dagen de ontwerp statuten. Uit de ons verder verstrekte inlichtingen blijkt, dat het gegronde vooruitzicht bestaat, dat binnen een niet lang tijdsverloop met de oprichtiug zal worden aangevangen. Hier door zal Waalwijk in 't bezit komen van eene nieuwe industrieele inrichting, werkende met een flink kapitaalwaarvan zeer velen in onze gemeente zullen profiteeren. In de eerste plaats zal zij zeker ten goede komen aan tal van schoenmakersgezellen en stik stersdie daar de gelegenheid zullen vinden om een mooi weekgeld te verdienen en aldus hunne positie te verbeteren. Zijn er misschien eenigen, die de oprich ting met leede oogen zienzeker is dat zij over 't geheel genomen voor Waalwijk in 't algemeen groote voordeelen zal afwer pen en den naam der Waalwijksche schoe nen-industrie zal verhoogen. Onze beste wenschen dus voor den bloei der nieuwe onderneming. Dezer dagen waren wij in de gelegen heid een der diploma's te ziendoor de werkende leden der liedertafel Oelening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien aan de leden van het Eerebestuur uitgereikt. Zooals wij reeds vroeger meldden, zijn die diploma's vervaardigd door den heer A. G. Pulles Thz., onderwijzer alhier en lid van genoemde vereeniging. Veel goeds had men ons reeds van zijn werk verteld onze verwachting was dus hoog gespannen maar, wij bekennen het gaarne, zij is verre overtroffen. Zelden nog zagen wij eene teekening zoo boeiend door eenvoud van opvattingdoor soberheid van orna mentatie er door tot in de kleinste onder deden keurige afwerking. 't Geheel roept ons in 't geheugen de fijne penneteekeningen van den genialen Adr. van Lieshout. Wij feliciteeren den jeugdigen artist met het in deze behaald succes en noemen de heeren gelukkig, die iu 't bezit zijn van zulk een kunstwerk. Eer ook aan de werkende leden der liedertaleldie niet schromen uit hunne particuliere kas dergelijke diploma's te bekostigen. Wel een bewijs hoe hoog het Eerebestuur bij hen staal aangeschreven. Sedert eenige dagen wordt het veer te Drongelen gepasseerd te voet over 't ijs; ba kens geven den te volgen weg aan. 't Is echter dikwijls eer. heele toer om van den wal op 't ijs en omgekeerd van 't ijs op den wal te komen. Bij laag water namelijk vormt het ijs aan den kant een sterk hellend vlak, dat zeer moeilijk te begaan is. Nu is er wel een soort brug over gelegd, maar die is soms al even glad als de ijsbaan zelve. Comische gevalletjes komen hierdoor dikwijls voor; zoo ziet men lui, die bedaard op de plank gaan zitten en zich zoo naar beneden laten glijden. Maar er zijn ook wel personen, die bij het op- of afgaan gevallen zijn en zich nog al beduidend bezeerd hebben. Heden ochtend waren er verscheiden perso nen aan 't veer, die met hun vee over het ijspad naar de Waalwijksche markt wilden. Door de gladde stijle oevers werden zij hier in verhinderd zoodat, tengevolge daarvan, de vee-aanvoer te Waalwijk minder was, dan hij had kunnen zijn als door de autoriteiten aan 't veer tijdig de noodige voorzieningen ge troffen waren. Nu is men eindelijk ook begonnen eene sleut in het ijs te hakken om het overzetten met de pont mogelijk te maken. Maar waarom daarmede gewacht tot heden? Waarom daar mede niet reeds Dinsdag aangevangen? Dan was men vóór den marktdag klaar geweest. Zou men ook zoolang geduld gehad hebben als de aannemers nog met het veer belast waren geweest Zou men dau ook op alle klachten maar steeds geantwoord hebben met het stereotype „Force majeure?" Wij gelooven het niet. Force majeure schijnt voor den hootdopzichter een zeer rekbaar stopwoord te zijn, maar in zeer vele gevallen, waarin hij het gebruikt.zou met eenigen goeden wil en een goede dosis voortvarendheid nog heel wat kunnen gedaan worden om het enorme ongerief en de groote schade te ver minderen, welke deze streek door het veer te Drongelen, zooals het thans bediend wordt, voortdurend lijdt. Allons, mijnheer de hoofddirectie, toon eens hoe goed uw wil is en wat ge kunt Men schrijft In den laatsten tijd komen er in sommige P'riesche couranten voortdurend prijsraadsels voor, iu den regel van dien aard, dat een kind ze onmiddellijk kan raden. Zij, die een goede oplossing inzenden, met zes blauwe postzegels er bij, hebben dan kans op een prijs. Vooral te Kollum bloeit die industrie. Dezer dagen is gebleken dat bij een der heeren, die zich daarmede afgeven, alles be drog is, dat er nooit prijzen hebben bestaan, terwijl hij reeds voor meer dan 100 aan postzegels heeft ontvangen. De politie, hier van verwittigd, heeft begrepen in die zaak een woordje mee te moeten spreken. Intus- schen is de delinquent met de noorderzon vertrokken. Nabij het station Wychen werd Woens dag door een der beambten der staatsspoor wegen het lijk gevonden van een manspersoon, die denkelijk door een der treinen was overreden. De ongelukkige was afkomstig uit de gemeente Wychen. Donderdag avond is in het gehucht Tongeren onder Bokstel de boerderij, bewoond door J. van Doorenmalen en toebehoorende aan de wed. Van der Meijden te Liempde, geheel afgebrand. Een paard, vier koeien en een vaars kwamen in de vlammen om, ter wijl van den inboedel weinig kon worden gered. Een en ander was bij de maatschappij De Nederlanden te Zutfen verzekerd. Woensdagnacht ten twee ure heeft te Haarlem een felle brand gewoed ten huize van den winkelier in heerenartikelen J. R. Prent in de Kleine Houtstraat, vermoedelijk ontstaan door het springen van een petro leumlamp op de slaapkamer boven. Het perceel is bijna geheel uitgebrand. De belendende huizen zijn behouden maar hebben nog al waterschade bekomen. Alles was ver zekerd. Ten ruim 4 ure was de brand ge- bluscht. De winkelier was voor zaken op reis. Terwijl de heer Put en zijne vrouw, te Loenen a/d Vecht, naar de kerk waren, is in hunne woning ingebroken. De dief of dieven, die men nog niet op het spoor is, ontvreemdden uit twee kasten een trommel met effecten, gouden en zilveren horloges en sieraden en ruim 1300 aan papieren geld. Aan den oever van den Thoornpolder (N.-Bev.) is oostwaarts van den scheidingsdijk tusschen de kuip van dien polder en den onlangs ingeloopen Sophiapolder een vrij aanzienlijke afschuiving voorgekomen, die Woensdag omstreeks den middag werd op gemerkt. Niet onwaarschijnlijk brengt dit geval wijziging in de voorgenomen plannen tot verdediging van den Thoornpolder. Te Etten-Leur heeft men in een sloot het lijk gevonden van zekeren W. de Clerkx. De ongelukkige, die vaak aan zenuwtoevallen leed, laat eene weduwe met vijf jonge kin deren achter. Een moorddadige aanval Zondagavond omstreeks 12 uur keerde de heer F., bewoner van de Martelaargracht te Amsterdam, met een vriend uit den Stads schouwburg huiswaarts. Op den Nieuwendijk gekomen, werden ze lastig gevallen door een aantal opgewonden lieden, blijkbaar met slechte bedoelingen, daar herhaaldelijk werd gepoogd kostbaarheden machtig te worden. De heer F., geen politie in de nabijheid ziende, verdedigde zich, toen men hem met messen bedreigde, krachtdadig,maar kon tegen de sterke overmacht niets uitrichten. Hij werd op verschillende plaatsen gewond en had alleen de voldoening, dat hij met een stevigen wandelstok, die kort en klein werd geslagen, zijn aanvallers bloedige wonden kon toebrengen. Door een later ter plaatse verschijnend politieagent werd hij naar het gasthuis geleid en daar verbonden. Drunen31 Jan. Maandag jl. gaf onze gunstig bekende harmonie „De Eendracht" tnet welwillende medewerking van „Vondels zonen" haar tweede winterconcert. De verschillende muzieknummers en voor drachten welke werdeu uitgevoerdvielen zeer in den smaak van de toehoorders. Ieder stuk in het bijzonder te bespreken zou ons te ver voeren. De voordrachten, gedaan door een persoon, die voor den eersten maal voor het voetlicht trad, viel zeer mede. Ook het na- stukje „Een vreeselijke moordgeschiedenis" bracht de lachspieren onophoudelijk in be weging. Om kort te zijn, een ieder was men kon het duidelijk zien en hooren, ten zeerste voldaan. Loonopzand, 30 Jan. B. van Wanrooij uit deze gemeente is door een dollen hond ge beten en vertrok heden naar het instituut van Pasteur te Parijs. De heer M. van Dort- mona vergezelt hem. Eergisteren is afgekondigd, dat de honden 4 maanden van een muilkorf moeten voor zien zijn. Tilburg, 30 Januari. Bij de gisteren gehou den verkiezing van een lid van den gemeente raad verkreeg geen der candidaten de volstrekte meerderheid. Er zal alzoo eene herstemming plaats hebben, en wel tusschen de heeren A. H. A. Arts (267 stemmen) en Jos. Knegtel (92 stemmen.) n—m Een ramp, zoo groot dat de kroniekboeken van de toekomst ervan zullen gewagen, heeft Woensdagnacht op de Noordzee op 30 mijlen afstand van de Hollandsche kust plaats gehad. Het stoomschip „Elbe" van de Nord-Deutsche Lloyd, van Nordenham naar New York, is door aanvaring gezonken. De „Elbe" is een der beste schepen van de Lloyd het is 2810 registertonnen groot en bij voorkeur gingen de reizigers met de „Elbe", die beter ingericht was en sneller voer dan de andere schepen. Ook thans waren tweehonderd en veertig passagiers aan boord, makende met de bemanning van hon derd en zestig koppen, een aantal van vier honderd opvarenden. Van die allen zijn er, volgens de berichten, slechts twee en twintig man gered, driehon derd en tachtig menschen hebben den dood in de golven gevonden. De berichtenzooals dat gewoonlijk bij zulke gebeurtenissen het geval is, luiden zeer vaag en spreken elkaar hier en daar tegen. Een feit is het, dat twee en twintig opva renden van de „Elbe" door een reddingsboot te Lowestoff zijn binnengebracht, dat zij ver klaren in aanraking te zijn geweest met een hun onbekend schip, dat de „Elbe« onmid dellijk zonk en dat hun van de S8() reisge- nooten niets bekend is. 't Kan bijna zeker worden geacht, dat die ailcn zijn verdronken. Want de nacht was donker en de woelige zee was verlaten, terwijl het schip, waarmee de aanvaring plaats had, dadelijk na het gebeuren van de ramp was verdwenen. Toe vallig was er in de nabijheid een visschers- schuit, waarvan de bemanning zich de grootste moeite gaf om de schipbreukelingen te redden, men weet met welk gevolg. Slechts 22 men schen bracht zij behouden binnen, 't Gebeurde bijna nooit, verklaarde de schipper vau de schuit, dat hij dezen weg nam, hij deed dat omdat de felle tegenwind, waarmee hij te kampen had, hem belette den gewonen, twee malen korteren weg naar den Hoek van Hol land te nemen. De geredde passagiers verklaren, dat de schok ontzettend was, de voorsteven van het andere schip drong diep midden in de ma chinekamer en dadelijk sloeg de zee in het achterschip. Zeker is geen enkele der eerste-klasse-passagiers den dood ontkomen. Een dezer, de heer A. Hoffmann, verhaalde aan een Engelsch reporter, dat de verwarring aan boord, dadelijk na den schok, ontzettend was. Twee booten werden neergelaten, een daarvan zonk onmiddellijk en van de opva renden dezer boot werd slechts eene vrouw gered, de andere boot zonk na verloop van twintig minuten. Wat er toen gebeurde, is niet te beschrijven, de „Elbe» zonk snel, op het dek verdrongen zich de menschen, gillend en schreeuwend Dat is het laatste, zegt de heer Hoffmann, wat ik van de „Ëlbe" vernam, wij zaten met ons twintigen, heel gevaarlijk, in een red dingsboot en wij dreven zes lange uren rond tot eindelijk de visschersschuit „Wildflower" ons opnam en aan land bracht. In de berichten wordt gemeld, dat het schip, 't welk de „Elbe" aanvoer, de „Cra- thie* was, een Engelsch schip, groot slechts

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2