Korea. BINNENLAND. Donderdag 7 Februari jaarmarkt te Waalwijk. Een ontzettende zeeramp. LOMBOK. de vlucht en trachtte te ontsnappen in een huis met twee uitgangen. Op de trap werd hij evenwel gegrepen en aan de politie over geleverd. Door den commissaris ondervraagd, sprak hij niets dan Engelsch, zoodat mtn alleen te hooren kreeg, dat hij Rosenthal heette. Men veronderstelt echterdat hij Italiaan is en gelooft ook niet veel van den opgegeven naam. De wond van den wissel agent is van weinig beteekenis. De Japanners hebbenna twee dagen schermutselens, Weihaiwei genomen. De Chineesche troepen zijn op de vlucht gegaan. Hun verlies aan dooden en gewonden be draagt 2000 man. Het eiland Lioekoengtan, waar een aantal forten en rijkswerkplaatsen staan, is nog in handen der Chineezen. Alle Europeanen, ingezetenen van Weihaiwei, heb ben zich kunnen redden. Rechtstreeksche berichten uit Weihaiwei bevestigen de glansrijkheid van de overwin ning der Japanners aldaar. Pas Maandag avond hadden de Japanners zwaar belege ringsgeschut opgesteld. Dinsdag volgde eene engere sluiting, Woensdag de aanval der Ja panners op dc Chineesche batterijen te Toenglioetjanwelke spoedig vermeesterd werdennadat vele Chineesche kanonnen waren gedemonteerd. Hierdoor beheerschten de Japanners den oostelijken haveningang van Weihaiwei. Middelerwijl beschoten de Ja panners de hoogten bezuidwesten Weihaiwei, waarbij hunne vloot medehielp. Gelijktijdig volvoerden zij eene nachtelijke omtrekkende beweging waardoor zij bezuiden de Paitizaso- torten kwamen die achtereenvolgens stor menderhand genomen werdenwaarna de Japanners allengs de overige Chineesehe landstellingen veroverdeu, terwijl de gesplitste Japansche vloot de beide haveningangen blokkeerde. De ontsnappende Chineezen trokken znidwestwaarts af; maar de Japanners maakten vele krijgsgevangenen, terwijl hun buit alle verwachtingen overtrof. Volgens de laatste berichten heeft het nauwkeurig onderzoek van de geloofsbrieven der Chineesche gevolmachtigden geleid tot ongunstige resultaten voor deze laatsten: zij hebben geen onbeperkte volmacht tot onder handelen, zooals de mikado van Japan die heeft gegeven aan graaf Ito en viCoir.te Mudsu Den Chineeschen heeren is op, grond van dit feit verzocht de stad te verlaten, waar zij tegen de ontevredenheid en de vijandigheid van het gepeupel moesten worden beschermd door de gewapende machtde Japanners wilden in de gegeven omstandigheden geen onderhandelingen aanknoopen wat dezen geenzins euvel is te duiden. En zoo gaan dan de Chineesche gezanten weer terug naar Nagasaki ingevolge de krenterigheid van hun lastgevers, wier handelwijze afkeuring zal vinden, zelfs bij de Russische regeering, die nog wel voornemens wordt geheeten te ver staan te geven, dat zij tegen elke gebiedsaf- treding in noordelijk China gekant is terwijl van een gemeenschappelijk optreden der mo gendheden niets kan komen wanneer de belangen van Rusland in 't uiterste oosten geëerbiedigd worden. WAALWIJK, 6 Februari 1895. Bij kon. besl. is a. op verzoek eervol ont slag verleend aan I. van Leeuwen, als le luit. bij de dd. schutterij te Waalwijk; b. benoemd bij die schutterij tot le luit. H. Wiesman thans le luit A la suite; tot 2e luit. S. P. L. Coolen, thans schutter. Omtrent den huidenhandel zij vermeld dat de opgaande beweging reeds sedert een paar maanden merkbaar blijtt voortduren. In Havre zijn slechts pl.m. 52000 stuks huiden aan de markt tegen 3000QU verleden jaar op 't zelfde tijdstip, terwijl in Antwerpen aanwezig zijn 60417 stuks tegen 280694 op 31 Jan. 1894. De looierij werkt slechts bij kleine partijtjes voor noodzakelijke behoefte. Op de lederprijzen en vooral op zwaar zooi- leder werkt dit zeer gunstig. Bij den geringen voorraad, zooals meestal tegen het voorjaar gaan de prijzen bij aanhoudende vraag om hoog. Alle andere ledersoorten zijn dienten gevolge zeer willig en verbeteren langzamer hand in prijs. De paardenleder- en schach- tentabrikanten hebben ook hunne prijzen verhoogd. Inlandsche en Fransche schors is pl. m. f 1,50 per 100 kg. in prijs gestegen. Ook vreemde looimiddelen zooals Afrikaausche wortelschors (Garouille) Smyrna Valonea en gemalen Quebracho volgen alle de opgaande markt. Aanstaanden Maandag geeft de harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Besoijen eene uitvoering welke blijkens het programma bijzonder schitterend, beloofd te zijn De tooneelvereeniging Volharding in den Strijd verleent hare medewerkingwaardoor het succes van den avond zeker verhoogd zal worden. Bij deze gelegenheid zal voor 't eerst ge bruik gemaakt worden van een heel stel nieuwe décorsgeschilderd door den heer Frits Müller alhier. Wij lezen in de Prov. NBr. en Bos sche Ct. Te laat voor het vorige nommet, ontvingen we Vrijdagnamiddag het volgende telegram: Omtrent een eventueel bezoek van hare majesteiten aan de provincie Noordbrabant kan worden bericht, da: de verbouwing van de woning van den commissaris der koningin te 's Hertogenbosch vermoedelijk een ernstig bezwaar zal zijn tegen het betrekken dier woning in den aanstaanden zomer of zelfs in den loop van dit jaar. In verband hiermede had de particuliere secretaris van hare ma jesteit de koningin regentes op hoogstderzelver last, le 's Hertogenbosch eene conferentie met den commissaris der koningin om over de mogelijkheid van een bezoek in den loop van dit jaar te spreken; hoewel die bespreking nog tot geen bepaald resultaat heeft geleid bleek toch dat bovenbedoeld bezwaar zeer groote moeielijkheden zal opleveren. Officieus was ons een ,en ander reeds eenigen tijd bekend en wij hebben daarom verschillende geruchten, die tot ons kwamen, onvermeld gelaten. Hoezeer ook de geheele bevolking van Noordbrabant verlangt naar de komst van hare majesteiten ten einde uiting te kunnen geven aan de hartelijke gevoelens, welke haar bezielen jegens onze geliefde koninginnen zoo is toch een uitstel om bovengenoemde reden slechts te billijken. Komen HH. MM. naar Noordbrabant dan moet de hoofdplaats 's Hertogenbosch H.D. hoofdzetel zijn en in die hoofdplaats is de woning van H.D. commissaris voor de ko ninginnen het aangewezen verblijf. Zaterdagavond ontstond in een koffie huis alhier twist over het biljarten waarbij twee personen bloedende wonden opliepen. Tegen den dader is geverbaliseerd. Zondagavond liep een ingezetene omstreeks half elf over straat; eensklaps werd hij aan gegrepen, op den grond geworpen en getrapt met het gevolg dat hoofd en aaugezicht ge wond waren. Proces-verbaal is legen den dader opgemaakt. Bij de regeering bestaat het voornemen de nieuwe wegen naar Groot-Deuteren van den stationstoegangsweg te Den Bosch op 1 Maart voor het publiek verkeer open te stellen. Ged. staten van Zuid-Hollad beslisten dat de dienst van den tot het reservekader behoorenden gelijk te stellen is met dien van vrijwilliger hier te lande; en dat dus vrijstel ling wegens broederdienst krachtens het be paalde bij art. 50 der militiewet behoort te worden verleend aan den loteling, wiens broeder tol het reservekader behoort. Door het O M. bij de arrond. rechtb. te Breda werd tegen zekeren J. een der drie beklaagden uit Tilburg, die wegens landloo- perij en brandstichting terechtstonden, 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf geeischt, als zijnde de persoon, die met brandstichting, men herinnert zich nog wel de brand in den Nooteboom, gedreigd heeft. Hoewel kort daarna brand in de hoeve uitbrak, kon het veroorzaken daarvan niet bewezen worden. Ten bewijze hoe men in Tilburg op de tegen woordigheid van het drietal, tegen wie drie maanden hechtenis en 3 jaar opzending ge eischt werd, gesteld is, diene, dat het arm bestuur aan den ambtenaar van het O. M. schreef, dat de bedeeling voor de betrek kingen van het drietal zal verhoogd worden als de kerels in 's Hemels naam zoolang mogelijk naar de Schans worden gestuurd. Men meldt uit Tilburg De commissie uit den raad, die in opdracht had de wenschelijkheid na te gaan eener ambachts- en industrieschool voor deze ge meente, heeft den 7 Nov. jl. een bezoek gebracht aan de ambachtschool te Breda. Ue resultaten van dat onderzoek waren van dien aard, dat zij in hun bij den raad ingediend rapport er op wijzen, dat zoodanige inrichting voor deze stad, met hare enorme industrie een gewenschte en zeer nuttige zaak zoude zijn. Met het oog op de groote kosten aan zoodanige inrichting verbonden (terreinen en gebouwen schat men op 50.00U) geven zij in hun rapport den raad in overweging met de voorbereidende werkzaamheden te wachten tot de door den minister beloofde herziening der gemeentefinancien heeft plaats gehad. Mochten alsdan de omstandigheden voor de gemeente gunstiger zijn, dan stellen zij voor tot de oprichting van een ambachts- en in dustrieschool te besluiten. - Op de banen der Amsterdamsche IJs club zijn per dag gemiddeld 150 man aan den arbeid. In de afgeloopen week heeft het bestuur niet minder dan f 1300 aan arbeids loon uitbetaald. Bovendien zijn deze mannen Zaterdag en ook Woensdag door een der leden van het bestuur op erwteusoep met worst en vleesch onthaald. Bij de uitbetaling ontving elk hunner een halve liter bier. Iu het ijs bekneld Omtrent de Zaandams :he visschers, die op de Zu.derzee in het ijs bekneld waren en verlost werden door een sterke sleepstoom- boot, wordt het volgende gemeld Door het ijs uit hun koers gedreven, met de schuiten zoodanig bekneld dat ieder oogen- blik vermorseling kon worden verwacht, hebben de mannen, hoewel op aanzienlijken afstand van de kust verwijderd, het gewaagd hun schepen te verlaten en den gevaarvollen overtocht over het broze ijs te wagen, daar immers langer blijven in de schepen tot een wissen dood leiden moest. Op de vraag of het ijs hen dan houden kon, antwoordden de mannen„waar een meeuw over kan, kan een visscher ook over. Hij houdt zijn adein in, hij schuift met be hulp van planken en haken langzaam vooruit, wetende dat bij de minste opwaartsche be weging van het been het ijs bezwijkt." Zoo hebben die wakkere mannen den overtocht volbracht. Een sleepboot heeft later hun schuiten op hunne aanwijzing binnen gesleept. De schietschouw uit Kampen heeft de Volendamtner visschers gebroeders Mol op Urk gevonden. Zooals reeds gemeld is, had de burgemees ter van Harderwijk op verzoek van zijn collega te Edam, een ijslooper in zee gezon den. ter opsporing van de gebroeders Mol. De ijslooper was bemand met 13 kloeke jonge gasten onder leiding van Maarten Foppe. De tocht was gevaarlijk. Eerst ging men door wakken, doch op een gegeven oogenblik werd het ijs zoodanig door den stroom opgezet, dat het vaartuig geheel op zijde gedrongen werd. Fluks sprongen eenigen uit den ijslooperen sloegen met zware bijlen den pantservloer stuk. 1 )e anderen gingen allen plaats nemen aan den hoogen kant, en zoo gelukte het de boot weer over eind te krijgen. Voort ging het weer in noord oostelijke richting. Over en door het ijs ging men verder. Nu eens ontmoette men ijsheu- vels, die niet te overzien waren, en dan weer kwam men iu een wak. En inmiddels dreigde overal gevaar van ijsschuiving. Het was een trotsch gezicht, toen men ver uit den wal was; de toren van Overleek aan den Noordhollandschen wal was reeds in zicht, wel een bewijs hoever men zich gewaagd heett. Achttien uur toefde men te midden der onmetelijke ijsvelden, en toen zou men met Tollens hebben kunnen zeggen„de grond is hier versteend, om nimmermeer te ontdooien Het was een avontuurlijke tocht gevaren van zee en ijs, van mist en koude moest men trotseeren. Met stoere volharding hebben de Harder wijker-mannen gezochtdoor het grillige spel van den wind en het water waren op sommige plaatsen de ijsschotsen tot een aanmerkelijke hoogte opeengestapeld. Tegen den avond was de lucht helder, en de ondergaande zon verspreidde nog licht genoeg om over het ijs te kunnen zien. De weerkaatsing van den purperen gloed van eenige lichte wolkjes in het westen gaf een kleurigen gloed aan het wit van het ijs en de sneeuw. Maar toen viel de donkere avond in, en het werd akelig somber op de vlakte. Ondanks hun volhouden moesten de flinke Harderwijkers terug, zonder het doel te hebben bereikt; zij hadden levens middelen, brandstoffen, water, enz. medegeno men. Gelukkig is later gebleken dat al die voorzorgen onnoodig waren. Toch prijzen wij het zeer, dat er aldus gehandeld is. Waar het geldt menschen te redden mochten de autoriteiten niets verzuimen. Een „bravo!" voor die allen! Nabij Kerkrade (Limburg) had op de mijn Nordstern (Pruisen) eene ïnijngasont- ploffing plaats, waarbij zekere M en de gebrs. B. uit Kerkrade, alle drie gehuwde personen, verschrikkelijke verwondingen bekwamen zoodat zij terstond naar het hospitaal te Bardenberg werden overgebracht. Over de oorzaak van deze ontploffing is nog niets bekend. De persoon H. O., uit Wilnis, vroeger in Loenen gewoond hebbende is, daar op hem zwaar vermoeden rust den diefstal (bijna f 3000) bij den heer Peet gepleegd te hebben, geboeid naar Utrecht overgebracht U.D. Een vreeselijk ongeluk had Vrijdagmor gen te Zevenhuizen, een buurtschap van Apel doorn, plaats. De vrouw van den landbouwer J Put had namelijk eenig bedstroo in de kamer gebracht om te drogen en dit rondom de kachel een plaats gegeven. Daarop verliet zij voor enkele oogenblikken haar woning, haar beide kin deren, oud 3 en 5 jaar, zonder toezicht thuis latende. Door een of ander ongelukkig toeval moet kort daarop het stroo met de gloeiende kachel in aanraking zijn gekomen en daar door vlam gevat hebben, waarop weldra een vestikkende rook het geheele vertrek vulde. Dit trok de aandacht van een paar buren, die onmiddellijk de woning binnendrongen. Tot hun hevige ontsteltenis bespeurden zij weldra, dat beide kinderen reeds gestikt waren. Het waren de eenige kinderen van het echtpaar Put. De radeloosheid der diep be droefde ouders laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Maandag middag om 12 uur is eeu schaatsenrijder op den Vliet bij de spoorweg brug te Voorbug verdronken. Dit water be hoort niet tot de banen der ijsclub. De man was op een gedeelte van den Vliet waar niemand reed en het ijs den vorigen dag door eene schuit was doorgebroken. Zijn eigen onvoor zichtigheid dus kostte hem het leven. Tusschen de stations Swalmen en Roer mond ontspoorde de locomotief van den snel trein van 9.30 n.m., uit Venloo naar Maastricht, doordat eeu der wielbanden sprong. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De spoor weg was door dit geval geheel versperd. De passagiers van den sneltrein moesten in een anderen trein overstappen, waardoor zij 's Dachts in Maastricht aankwamen. Onmiddellijk werd werkvolk ontboden om den weg weder vrij te maken waarin zij omstreeks 3 uur 's morgens slaagden. Door de politie te Apeldoorn is op het gehucht Het Loo eene dievenbende ontdekt. Deze lieden gingen er 's nachts op uit otn te stelen wat maar onder hun bereik kwam. Zij zijn o. a. in het bezit gevonden van ver schillende voorwerpen onlangs te Twelloo ontvreemd. Kaatsheuvel. Maandag 28 Januari hadden M. en J. v. W. een heelen tijd zitten drinken met zekeren J.; zooals meer gebeurt bij der gelijke pruverijen ontstond er ten laatste een woordentwist, 's Avonds veronderstelden de v. W's dat J. bij zijn broer in huis was en., de ruiten werden daar ingeworpen. Een man verliet de woning en kreeg een steek op 't hoofd zoodat hij ineenzakte. Een ander, die later dezelfde woning verliet, kreeg een slag tegen 't hoofd, zóó, dat hij bewusteloos achterover viel en bleef liggen. Later bleek dat hij aan 't voorhoofd verwond was en in den nek een snede had van circa 8 cM. lengte. Tegen de vermoedelijke daders de genoemde van W's is proces-verbaal op gemaakt. Zaterdagavond ruim 10 uur werd A.D. te Kaatsheuvel op straat eensklaps bij de keel gegrepen en hem in den hals eene snede van ongeveer 12 cM. lengte toegebracht; de vermoedelijken daderM. v. R. te Sprang zal uit dien hoofde vervolgd worden. Capelle, 6 Febr, Heden middag ten 2 ure zal een schaatsenwedstrijd plaats hebben voor personen van 16—23 jaar. De wedstrijd is geheel ingericht ten behoeve van minder gegoede lui, waarvoor dan ook prijzen zijn uitgetrokken, bestaande uitsteenkolen, spek, aardappelen en dekens. Nog altijd is de Duilsche en Engelsche pers vol van het treurige ongeval, de „Elbe" overkomen. Nieuwe mededeelingen worden niet meer gedaan, immers de geredde pas sagiers hebben verteld wal zij wisten, en van de overigen, wier gedeeltelijke redding men nog altijd hoopte, is het lot onbekend. De vertegenwoordiger van de „Lloyd" te Londen telegrafeerde aan zijn directie„Now, we have given up all hope." Meer houdt men zich thans bezig met de vraag hoe de stoomboot, die de „Elbe" aan voer, aansprakelijk kan worden gesteld voor het geleden verlies. De Lloyd heett, zooals men weet, de »Crathie" te Rotterdam onder arrest laten stellen en zij is voornemens de zaak voor het gerecht te brengen. De „Crathie" behoort aan een syndicaat van 30 reeders te Aberdeen, zij is ruim 8000 pond waard. De kapitein van de „Crathie" houdt vol, dat het schip den rechten koers hieldde geredde officieren van de „Elbe" zeggen het tegendeel. Inmiddels zullen, tot de schade hersteld is, de manschappen van de "Crathie" Rotterdam verlaten en naar Aberdeen terug- keeren. De vijf geredde passagiers van de „Elbe" zijn te Londen aangekomen. Mevrouw Boeker bezocht hare vrienden in die stad, den vier anderen is de reis aangeboden op de „Um- bria," die heden van Liverpool vertrekt. Deze heeren hebben al hun geld en hun waarden verloren, zij kwamen te Londen aan, geheel berooid. Van de Lloyd ontving ieder hunner een pond sterling ter betaling van hunne reis naar Liverpool, zij zijn voornemens schade vergoeding te vragen. De burgemeester van Lowestoft heeft in de bladen een oproeping geplaatst om giften in te zenden, om den kapitein en het scheeps volk van de »Wildflower" een stoffelijk bewijs van hulde te brengen voor hun heldhaftige houding bij de redding der schipbreukelingen. Nog enkele bijzonderheden, de afvaart der reddingsboot van de "Elbe" betreffende werden gedaan. De geredde Vivera heeft over de houding der manschappen niet veel goeds te zeggen, zij waren allen jong en on ervaren. Een matroos heeft den geredden Hoffmann den reddingsgordel afgenomen om dien ten eigen behoeve aan te wenden. Deze matroos is niet gered. Hoffmann echter spreekt dit beslist tegen. Verder vertelde Vivera nog, dat de dappere mevrouw Boeker zich vastgeklemd had aan het roer van de boot, nadat de andere reddingsboot was omgeslagen. Eeu der matrozen schreeuwde: „Stoot haar wegwaarop hij „om 's hemels wil, neen, redt die dame." Het gelukte hem toen haar aan boord te brengen. De arme Karei Hoffmann vindt groote deelneming. Hij zit den geheelen dag in zijn hotel te turen in den haard en den gan- scheu dag klagend „mijn arme jongen! mijn arme jongen Hij zegt, dat op het bevel van den kapitein egn machinist hem het kind uit de handen rukte en dat hij dit toen in de ontzettettende verwarring uit het oog verloor. Terugkeer van generaal Vetter. Op 2 Januari 's morgens 11 uur stoomde de „Bawean" met de admiraalsvlag in den voortop onder kanongebulder de haven van Tandjong-Priok binnen, waar alle vaartuigen met wuivende jonge dames en wapperend dundoek getooid waren. Van den gastvrijen bodem van de G. G. Mijer, waar de heeren Taylor en De Bruine de honneurs waarna men, werd door alle hoofdofficieren en tal van dames de eerste groet aan den terugkeeren-

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2