Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Korea. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Je regeering niets wilde doen tot verbetering van hun bestaan. Frankrijk heeft de maatregelen ter be scherming van koning Alexander van Servie uitgebreid, ten gevolge van berichten uit den vreemde. Lockroy noemt in de Eclair het denk beeld van keizer Wilhelm, om de handels marine in oorlogstijd te willen ontzien rechtvaardig en menschlievendmaar hij herinnert er aandat in de eerste plaats Engeland en daarna Duitschland van die bepaling voordeel zouden hebben. Frankrijk, welks handelsvloot door het protectiestelsel weinig aandeel meer heeft aan het vervoer, heeft er weinig belang bij. Daarom raadt Lockroy aan, voor het geval, dat de zaak voor een internationale conferentie gebracht werd, de zaak wel te overwegen. De gevolgen der langdurige vorst doen zich in het vereenigd koninkrijk al meer en meer gevoelen. Te Londen trokken de „uit hun werk gevroren" roeiers en bootslieden van de Thames in optocht door de straten, om geld in te zamelen. Aan de Clyde zijn, door het onmogelijk worden van werk buitensdeurs, 30,(100 man op de scheepswerven ledig. In Wales konden sinds drie weken 4000 leiwer kers niets verdienen. Doch het ergst schijnt de toestand te Glasgow, waar 40000 men- schen zonder werk heeten te zijn en de soepkeukens van den ochtend tot den avond bestormd worden door zwermen van hongerige vrouwen en kinderen, onder wie de politie slechts met moeite de orde weet te hand haven. In eene aan den Bund der Landwirthe verleende audiëntie bij den keizer werd een adres voorgelezenwaarin namens 200000 landbouwers de aandacht des keizers voor den nood van den landbouw wordt ingeroepen. De keizer antwoordde dat deze audiëntie wel een bewijs levert hoe ernstig het welzijn der boeren hem ter harte gaat, en hoe het woord, dat zijne deur voor ieder openstaat geen holle phrase is. De agitatie van ver leden jaar, die de grens van het veroorloot- bare overschreedhad het landsvaderlijke hart van den keizer diep gekrenkt. Doch op den dag van heden was dit weder goedge maakt.De keizer hoopt van de beraadslagingen van den raad van state goede vruchten voor den landbouw. Van opzienbarende agitatie moesten de heeren zich onthouden. „Wij willen", zeide de keizer, „den hemel bidden, dat de bemoeiingen van den raad van state tot heil van den landbouw mogen strekken." Een jonge vrouwMaria Hevesy, is te Pecskain Hongarijegevangen genomen wegens moord en medeplichtigheid aan moorden. Zij heett reeds bekend, dat zij onlangs in koelen bloede, voor een belooning ran f 100 een boer heeft vermoord, wiens vrouw van hem af wilde zijn. Voorts is het bewezen dat zij dienst deed als bemidde laarster tusschen gehuurde moordenaars en personen, die den een of ander uit den weg wilden ruimen. Een ontslagen gevangenedie door het afschuwelijke wijf was gehuurd voor het ver moorden van twee boeren en een vrouw (hare schoonzuster) kreeg berouw en gat der politie kennis van de voorgenomen misdaden. Bij onderzoek bleek, dat de moord van de twee boeren geschieden zou op last van hunne vrouwen. Dergelijke misdaden zijn helaas onder de boeren in Hongarije niet ongewoon. Er gaat geen jaar voorbij zonder een of meer pro cessen tegen vrouwen, die door vergif of op andere wijze haren man vermoord hebben. De czar ontvangtzoo meldt men den Berlijnschen Lokalanzeiger, sedert zijn ver klaring betreffende het handhaven van het zellheerschersch2p, bijna dagelijks nihilistische dreigbrieven. Groot opzien is te St. Peters burg gewekt door de gevangenneming van een der paleisbeambtendie betrapt werd toen hij 's nachts in het studeervertrek van den keizer teekeningen bracht, waarop de vermoording van Alexander II was voorge steld en op een van welke teekeningen de vermoorde keizer de gelaatstrekken van czar Nicolaas II had. De rijke koopman Efin Saveliévitch Yegorow is te St. Petersburg plotseling overleden. Hij was bekend om zijn millioenen en zijn bijgeloovigheid. Tien jaren geleden liet hij een prachtige badinrichting bouwen welke hem ongeveer een millioen roebel kostte, maar welke hij ongebruikt liet staan omdat een Zigeunervrouw hem had voor speld dat hij sterven zou op den dag der opening van die inrichting. In Mantschourije hebben nu 15000 Chi- neezen met 12 kanonnen eenen aanval ge daan op het door de Japanners veroverde Haitscheng. Maar met groote verliezen (meer dan honderd dooden) werden zij terugge slagen. Al de vreemdelingen in Chineeschen dienst, te Wei hai Wei door de Japanners gevangen genomen, zijn door hen weer op vrije voeten gesteld, behalve alleen de Amerikaan Howie (elders Harwils genoemd). Dat is de vriend, die indertijd met zekeren Brown aan de Chineezen een middel is komen aanbieden om de Japansche vloot in de lucht te doen springen. Slechts vrees voor de Vereenigde Staten weerhield de Japanners hem te fusi- leeren of op andere wijze te bestraffen. Uit Tokio is eene commissie van deskun digen gezonden naar Wei hai Wei, om te onderzoeken in hoever de gezonken Chinee- sche oorlogsschepen te lichten zijn. Hetzelfde onderzoek zal worden ingesteld bij de mon ding der Yalu rivier, waar, naar men weet bij den zeeslag aldaar, in het begin van den oorlog, ook onderscheidene Chineesche sche pen zijn gezonken. De schepen, die in gaven staat den Japanners in handen vielen, zullen onverwijld cloor hen worden bemand en bij hunne marine ingelijfd. Li Hung Chang neemt zijn weg als onder handelaar over Port Arthur, waar hij eenen Japanschen gevolmachtigde zal aantreffen. Engeland en Rusland zouden hunne dien sten als bemiddelaars hebben aangeboden. Het buitengewoon Chineesche gezantschap, onlangs naar Europa vertrokken, kwam Za terdag te St. Peterburg aan. Het Britsche oorlogsschip Mercury is uit Hongkong naar Formosa vertrokken, ter be scherming der vreemdelingen, op dringend verzoek van den Britschen consul aldaar. WAALWIJK, 20 Februari 1S95. Openbare vergadering van den gemeente raad van Waalwijk, heden avond ten 7 ure, ter behandeliug van de volgende onderwerpen: lo. Ingekomen stukken. 2o. Verpachting veldtentgrond. 3o. Benoeming havencommissie en vaststel ling van hare instructie. 4o. Behandeling en vaststelling der Algem. Plaatsel. Pol. verordening. 5o. Beantwoording reclames hoofdelijkeu omslag. Onder talrijke blijken van belangstelling vierde Dr. A. L. G. van Gils, alhier, gisteren het 25jarig jubilé zijner promotie en zijner vestiging in onze gemeente. Ook wij bieden den jubilaris bij deze onze gelukwenschen aan. Moge het hem gegeven zijn nog eene reeks van jaren met onverflauwden lust en ijver werkzaam te zijn voor het heil der lijdende menschheid voor het welzijn van zijn huis gezin en eigen voldoening, dit is onze en zeker veler welgemeende wensch. De wedstrijd op schaatsen, die volgens gedane aankondiging Maandag namiddag U/a uur op den Galgewiel zou hebben plaats gehadis niet doorgegaan. Er was zooveel volk dat er geen ruimte vrij bleef, waarop de deelnemers konden rijden. Voor afwisseling gedurende de Vasten- avonddagen zal hier door verschillende ge zelschappen naar behooren gezorgd worden. Zoo geeft de liedertafel Oefening en Vermaak Zondagavond een concert op Musis Sacrum. Denzeltden avond treedt de tooneelvereeni- ging Volharding in den Strjjd nogmaals op in de zaal van den heer A. J. Gerris, Café markr, met Pierre de Galeiboef. Maandagavond geeft de zangvereeniging Cecilia een buitengewoon concertwaarbij de schoonste nummers van het repertoire zullen worden ten gehoore gebracht. Als vriend van Cecilia zal op dit concert zijn medewerking verleenen de heer Jos. Kreynen, uit Vuchtom zijne komische voordrachten zeer gunstig bekend. Wij wenschen al die verschillende uitvoe ringen een druk bezoek en groot succes toe. Het concert, gisterenavond door de har monie l'Espérance haren honorairen leden aangeboden, werd bijgewoond door een talrijk uitgelezen publiek. Het programma van l'Espérance bestond meerendeels uit nieuwe nummers, waaronder verschillende soli. Zampaeen zeer zware ouverture van Herold, moet om de keurige uitvoering het eerst genoemd worden, hoewel ook de solisten in de andere nummers zeer verdienstelijk zich van hunne taak kweten. De heer en mevrouw Gosschalk, Neder- landsche duettisten, hadden ruim hun aandeel in het succes der uitvoering: de laatste vooral bracht de aanwezigen herhaaldelijk in opge togenheid. Een eigenaardige verrassing was het zeker voor het publiek op het program een compositie te zien vermeld van iemand uit ons midden, nam. van den heer V. Claes- sen, griffier bij het kantongerecht: „Victorine," een marchegearrangeerd voor harmonie orkest door het werkend lid van l'Espérance, den heer Willem van Wijk. De heer Claessen leidde zijn kind zelf en het publiek was een en al verrukking over de werkelijk aardige verschijning. Het bestuur van l'Espérance bood den heer Claessen het eere-lidmaatschap der vereeui- ging aandat door dezen welwillend en dankbaar werd aanvaard. De harmonie heeft op nieuw den dank zich waardig gemaakt van Waaiwijks burgerij door het prettige concert, dat zij geschonken heeft, en de heer Van Iersel heeft wel een afzonderlijken pluim verdiend door zijn niet te overtreffen leiding. Amsterdam krijgt een zesden commis saris van politie; het gemeentebestuur vindt dit onnoodig, de minister daarentegen voor het rijk noodzakelijk. Het mooiste van deze zaak is nu, dat de koningin dien commissaris benoemt en de gemeente, die hem meent niet noodig te hebben, zijne jaarwedde mag uitbetalen Klaas Boeswegens den dubbelen vrouwenmoord te Schagen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, is naar Leeu warden overgebracht. De herbergier A. d. K. uit Amsterdam, door de rechtbank te Roermond veioordeeld wegens diefstal —verkleed als St Nicolaas- te Helmond gepleegd, is van Roermond naar Breda overgebracht, om zijn straf te onder gaan. Reeds sinds langen tijd waren er lekken in de gasleiding, die te Tiel door de Gast huisstraat ligt. Het gasverlies (200 M8 per dag) werd nu zoo groot, dat herstelling niet langer achterwege kon blijven. Nu schijnt gas in het riool te zijn ontsnapt entoen dit geopend werd, is het gas door een vonkje uit het pikhouweel in brand gevlogen. Een hevige ontploffing volgde. De werkman, die met het openen bezig was, bleef als door een wonder ongedeerd. Van de huizen in de nabijheid sprongen de ruiten, de steenen vlogen tot op de daken. Zaterdagnacht brak te Haarlem brand uit in den schoenwinkel van J. H. van Deur- sen, iu de Zijlstraat, waarvan het bovenhnis bewoond wordt door den heer M. O de Kanter, wethouder. In eenige minuten stond het perceel in lichte laaie, zoodat de bewoners zoowel beneden als boven, de heer De Kanter is ongehuwd en houdt twee dienstboden,zich slechts met moeite hebben kunnen redden. De heer De Kanter heeft zijne beide voeten gebrand en is ter verpleging naar het St. Elizabeths gasthuis overgebracht. Het geheele perceel is uitgebrand, de belendende woningen zijn behouden maar hebben veel waterschade bekomen. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend, maar het vuur is ontstaan in het kantoor ach ter den winkel. Vele zaken van waarde, eigen dom van den heer De Kanter en van de gemeente zijn verbrand, hij heeft alleen eenige geldswaardige papieren gered. Zondagvoormiddag omstreeks 11 uur, ontstond brand in perceel 18 Kal verstraat, twee huizen van hotel Café-Suisse. Het was een winkel van heerenartikelen. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse aanwezig was, ging het blusschen niet zeer voorspoedig, aan gezien de Vechtwaterleiding vermoedelijk door de aanhoudende strenge vorst onbruik baar was, en in het ijs van het Rokin een bijt gehakt moest worden om water te krijgen. Toen men echter daarmede gereed was, was de brand, ontstaan door een petroleumkachel, spoedig gebluscht. Het perceel is bijna geheel uitgebrand, terwijl het achterhuis van perceel 20 veel waterschade beliep. Alles was verzekerd. Te Wilhelmina'sdorp (Zeeland) zijn twee Fransch sprekende personen, die aldaar geweld en verzet hadden gepleegd, op last vau deu commissaris van politie te Goes, zwaar ge boeid en onder streng geleide overgebracht naar de gevangenis te Middelburg. Men denkt dat het de twee personen zijn, die onlangs uit de bedelaarskolonie Merxplas, bij Antwerpen ontvlucht zijn en die in den nacht na hunne ontvluchting onder de ge - meente Herenthals in eene woning hadden ingebroken en diefstal gepleegd, waarna zij de woning in brand gestoken hebben. Een derde ontvluchte was reeds vroeger elders gevat. Van andere zijde meldt men echter, dat de twee ontvluchte gevangenen uit Merxplas reeds op Belgisch grondgebied gevat zijn. Zondag avond tusschen 6 en 7 uur terwijl de bewoners afwezig waren, is te Vlaardingen een brutale inbraak gepleegd in een woonhuis, in een bevolkte straat gelegen. Uit een kast, die blijkbaar met een pook is opengebroken, is f 170 aan geld ontvreemd benevens eenig goud en zilver ter gezamen lijke waarde van 300; nog een kistje met geld, in de kast aanwezig, is onaangeroerd gebleven. Betreffende den brand aan boord van het stoomschip Prinses Elisabeth te Queensbro wordt nog gemeld dat deze te 7 u. 30 min. des avonds in het volkslogies ontstond en eene groote uitbreiding verkreeg doordat de standpijpen van de waterleiding aan de pier te Queenborough op eene enkele na bevroren waren, hetgeen de blussching vertraagde. De twee mannen, die niet uit het volkslogies konden ontsnappen, heeft men tegen de zijde van het schip hooren kloppen. Eerst te 11 u. 15 min. slaagde men er in deu brand te blusschen. Van het volkslogies tot aan de verblijfplaats der stuurlieden was 't stoom schip geheel uitgebrand, doch het achterge deelte bleef onbeschadigd. Toen de brand gebluscht was, vond men een der omgekome nen in eene knielende houding met gevouwen handen, alsof hij gebeden had, en een arm van het andere slachtoffer van den brand oni zijn lijf geslagen. Een scheepsjongen kreeg brandwonden en twee matrozen bekwamen letsel. Nader meldt men uit Vlissingen Zondag namiddag ten een uur kwam van Queenborough alhier aan het stoomschip Prinses Elisabeth (command. Ruskop), mede brengende de twee lijken van de bij den brand omgekomen matrozen. De Elisabeth is belangrijk beschadigd. Het volkslogies is geheel uitgebrand met een gedeelte van de tweede klasse, zoodat het daar eene open ruimte is geworden. Het voordek zal ook wel vernieuwd moeten worden, omdat het aan den onderkant door de vlammen veel gele den heeft. Aan de Kon. Maatschappij „De Schelde" wordt de herstelling, die naar nien verneemt een f 20 000 zal beloopen, en ongeveer zes weken zal duren, opgedragen. De minister van koloniën brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij het korps genietroepen te Utrecht de gelegenheid bestaat voor twaalf jongelieden, die op l April e k. den vollen ouderdom van zestien jaar hebben bereikt, doch op 15 Mei daar aanvolgende het negentiende levensjaar niet zullen ingetreden zijn, om te worden opge leid tot korporaal en sergeant bij de Indische genietroepen, en wel onder de voorwaarden, die te vinden zijn iu de Staatscourant van 20 dezer. In de omstreken van Rozendaal heeft men thans veel last van wilde ganzen. Bij troepen van vijftig en meer strijken zij op de velden neer en pikken alles zoo kaal, dat men aan muizen- of ratteplaag zou denken. Vooral in de Lage-Zegge hebben de land bouwers veel schade van deze vogels. Aan den rand van het graf! De 68jarige Gerrit Jansen, wever aan de katoenweverij te Leuven en wonende in de Kaarsenmakersstraat aldaar, ontbrak Zater dagmorgen om zes uren op zijn werk en was ook te acht uren, toen de schafttijd begon, nog niet komen opdagen. Dit verwekte ach terdocht, waarom de heer A. J. Livingston, inwonend chef der weverij, naar de woning van genoemden Jansen ging, doch de deur gesloten vond. Dit gaf hem aanleiding om zich te begeven naar Jansens zoon, Willem, die hierop met hem medeging en bij een naast wonenden buur den achtermuur over- en door het inslaan van een ruit zich aldus toegang tot de woning verschafte. Bij zijn binnentreden kwam hem dadelijk een sterke gaslucht tegemoet en ontdekte hij tot zijn grooten schrik, dat zijn vader, moe der en schoonzuster, de wed. Renier, met haar V/2 jarig kind bewusteloos te bed lagen. Terstond werden ramen en deuren onmid dellijk opengegooid en werd geneeskundige hulp ingeroepen. De 68 jarige man bleek geheel bewuste loos, en was, wat er ook gedaan werd, niet bij te brengen. Op last der geneesheeren werd hij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd; terwijl zijn vrouw en schoondochter na veel moeite eindelijk eenigszins bijkwamen en overgebracht werden: de 68 jarige vrouw Jansen, geb. Florisson, naar een buurvrouw en de 30 jarige weduwe Renier met haar kind, dat vervolgens ook weer tot bewustzijn was gekomen, per rijtuig naar een familielid, Crama, op de Waardgrac'nt. In genoemd huis in de Kaarsemakersstraat werd geen gaslicht gebrand en een gasleiding is er evenmin. Uit het plaats gehad hebbende onderzoek is gebleken, dat in de hoofdbuis der gasleiding in de straat een lek was, van waaruit het gas moet zijn ontsnapt in het riool, dat onder de bewuste woning door loopt. Falb's weervoorspellingen Van 17 tot 21 FebruariHet weer wordt iets milder. Regen en sneeuw zullen betrek kelijk weinig vallen. Van 22 tot 23 Februari: De weersgesteldheid wordt weer ongunstiger: het wordt kouder. Toch blijft het droog. Alweer: gestikt door kolendamp Toen schipper G. Van Veen van Sche- veningen, met zijn schuit liggende aan de Plakplaats in de haven te Vlaardingen, zijn knecht Arie van Klaveren, van Alfen aan den Rijn, Zaterdagmorgen ruim 9 ure tevergeefs aan het ontbijt wachtte, ging hij naar het vooronder en vond hem daar bij het openen van het luik, schijnbaar bewusteloos liggen; bij onderzoek bleek echter, dat de man door kolendamp was gestikt; hij had wegens de felle kou deu yorigen avond voor het eerst een kacheltje ontstoken en hoewel het scheeps luik uit voorzorg op een kier gezet was, had de ontwikkelde damp niet kunnen ontkomen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Mijnheer de Redacteur Gisteren negentien dezer, de verjaardag van wijlen onzen beminden Willem III, vierde de zangvereeniging Cecilia haar jaarlijksch feestje. Natuurlijk werd ook hierop genoodigd de heer A. de Bree als pianist, wiens afwezigheid gedurende eenigen tijd door dit gezelschap zoo zeer betreurd werd. Enfin aan de dringende uitnoodiging gaf hij gehooren alvorens den inwendigen te versterken al dadelijk repetitie met begelei ding van piano voor het concert van 25 dezer; enfin allen vol ambitie. Vroolijk werd er feest gevierd en na afloop dankte de waarnemenden voorzitter, de heer A. V.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2