Engeland. Duitschland. Rusland. Korea. BINNENLAND. De ramp van Joinville-de-Pont In de fabriek der Compagnie du Bi-Métal, alwaar een honderdtal werklieden aan den arbeid zijn, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Het was vijf minuten voor eenen. De werk lieden waren juist naar huis om te eten, toen plotseling, voorafgegaan door een hevigen knal, een ontploffing plaats had. Een der stoomketels was gesprongen, in 't geheele fabrieksgebouw eene groote verwoesting aanrichtend. Toen het eerste oogenblik van schrik voorbij was, snelde men de slachtoffers te hulp. Want er waren slachtoffers, helaas Allereerst de con cierge Muck, die letterlijk in stukken geslagen was en terstond dood moet geweest zijn. Dan zijn vrouw, die stervend naar het hospitaal Saint Antoine werd overgebracht. De dochter van den concierge werd eveneens naar het ziekenhuis overgebracht. Haar toe stand is hopeloos, evenals die van den heer Joseph Mourgues, die op het kantoor werkzaam was en die van zijn zoon, die naast hem aan den lessenaar stond.Den voerman Gaéron werd een been afgereten. Men heeft de stukken en brokken ervan onder de puinhoopeu terugge vonden, terwijl de directeur der fabriek, de heer Heurtel half suf was van den schok, dien hij ondervond. Als door een wonder bleef de stoker Madinot, die in de onmiddellijke nabijheid van den ketel zijn boterham zat te eten, gespaard. Hij kreeg zelfs geen schram in het gelaat. Een later bericht meldt, dat de heerMourgues eveneens aan zijn wonden is overleden. De begrafenis der slachtoffers heeft reeds te Join- ville-le-Pont plaats gehad, in tegenwoordigheid van een talrijke menigte. Tal van kransen waren gezonden. Op het grat spraken de secretaris generaal der prefectuur van politie, de president van den algeineenen raad, de heer Dombrowski namens de „Compagnie Frangaise du bi-métalde afgevaardigde Boulard en een der werklieden. Te Monceau les-Mines heerscht een groote opgewondenheid onder de mijnwerkers, wijl het verzoek van 100 arbeiders, om loons- verhooging, op grond van het gevaarlijke van den arbeid, daarmee beantwoord werd, dat zij boven den grond aan het werk gezet werden, welk werk veel lager betaald wordt. Behalve drie grootvorsten, een ex premier (markies di Rudini.) een ex-balling (Rochefort) ^en een aantal andere min of meer bekende persoonlijkheden of dragers van beroemde namen, bevinden zich thans te Monte-Carlo Arthur de Rotschild en Vanderbildt En dan te denken, dat men zelfs aan de trente-et-quarante-tafel niet meer dan 12,000 tegelijk mag opzetten. Het is werkelijk al te onnoozel, zoo'n kleinigheid als maximum en wij zien de beide geldvorsten dan ook te zamen aan een afzonderlijk écarté-tafeltje zitten, waar ongehinderd nog eens een mil- loentje vliegen mag. Uit het Britsche „beschermingsgebied" aan den Niger worden onlusten ber.cht. Zestien honderd inlanders uit Brass of Nimbi hebben het station Akassa van de Nigermaatschappij aangevallen, geplunderd, het hoofd van dat station, den heer Wyse, onthalsd en een aan tal inlandsche beambten der maatschappij gevangen genomen en gedood. De inlanders, voor een groot deel menschen- eters, hadden zich, zonder dat het Engelsch bestuur er iets van wist, voorzien van goede wapenen 1600 geweren en een aantal kauon- nen. Zoo hadden zij Akassa, waar men op den aanval van zulke strijdkrachten niet was steld van den schrik dien zij had opgeloopen en versterkt door een glas brandewijn, dat men haar in de bakkerij-Lebret had doen nemen, vertrok zij met een doek om het voorhoofd om het brood brengen voort te zetten. Zij nam eene nieuwe mand, die zij met brood vulde en zette dan het onderbroken werk voort. Zooals men licht begrijpen kan bereikte zij veel te laat de Bourbonkade. De portierster van nummer 9, die reeds een uur lang tegen de brooddraagster had uitgevaren, daar zij zoo lang op het brood liet wachten, verschrok zeer, toen zij haar zoo bleek zag, een met bloed besmeurden doek om het voorhoofd gewonden, en die schrik werd nog grooter, toen Jeanne vertelde, hoe zij bijna het slachtoffer van een groot ongeluk was geworden. De portierster gevoelde het diepste medelijden. Jeanne ging naar boven. Lucia was opgestaan en het meisje, dat op verre na nog niet hersteld was, hield zich met de zorgen harer kleine huishouding bezig. Zoodra zij Jeanne zag in den toestand, waarin zij verkeerde, werd het arme meisje eensklaps doodsbleek, terwijl zij van angst huiverde. Pierre Fortier's weduwe, die op dit oogenblik er aan dacht, dat zij op het punt had gestaan nooit meer hare dochter te kunnen omhelzen, brak in tranen uit en ontving de weener.de Lucia in hare armen. «Mijn Goé.' riep zij, «wat is er toch gebeurd?» «O mijn kind, mijn allerliefste kind, ik hel» op het punt gestaan een wreeden dood te vinden, en de gedachte dat ik het leven zou verloren hebben zonder u nog eens te zien, perst mij de tranen uit de oogen 1* «Zijt gij op het punt geweest den dood te vin den herhaalde Lucia. «Ja.' «En hoe dan toch?' Jeanne verhaalde alles wat er gebeurd was. «Arme mama Lison 1» hernam Lucia, haar op nieuw omhelzend. «Wat zou er zonder u van mij geworden zijn Zou ik alleen in de wereld, zonder iemand om mij te beminnen, mij te troosten, in staat geweest zijn langer te leven Jeanne beantwoordde haar en zeide «Thans is het gevaar voorbij. Spreken wij er niet meer van. Doch ik verzeker u, dat ik een grooten angst heb uitgestaan!' verdacht, spoedig overmand. Na het plunderen van Akassa dreigden de inlanders ook de Europeesche stad Brass (op 20 mijlen afstand van het inlandsche Bross of Nimbi) aan te vallen. Maar zij durfden dat bij nader inzien niet te wagen. De Europeanen te Brass loopen geen ge vaar. Sir Claude Macdonald, de Britsche gouverneur, is daar met voldoende strijd krachten om de plaats te verdedigen. Men verwacht, dat de Engelschen op Nimbi zullen aanrukken, om de geweren, kanonnen en oorlogskano's, welke men in het bezit der zwarten gevaarlijk acht, in beslag te nemen. LONDEN, 26 Febr. De influenza woekert voort; het geheele openbare ministerie ligt te bed de minister van Ierland Morley ook. Rosebery is verergerd. Tot dusverre betoont de ziekte zich minder kwaadaardig. Er komen weinig sterfgevallen voor. Mannen worden meer aangetast dan vrouwen, terwijl kinderen meerendeels vrij blijven. De dokters zijn hopeloos verdeeld over de oorzaken dezer plotseling hernieuwde epidemie. Slechts weinigen geven toe, dat de ziekte aanstekelijk is. De meesten zijn veeleer geneigd de oorzaken in de atmosfeer te zoeken. De dampkring zou bezwangerd zijn van eene ziektestofwaarvan aard en oorsprong on bekend zijn. In de begrootings commissie van den rijks dag is door den staats-secretaris Hollman verklaard, dat Krupp nu pantserplaten had uitgevonden die voor de zwaarste projectielen ondoordringbaar zijn Zij worden wel wat duur der, maarWanneer zal Krupp nu weer de nieuwe kanounen uitvinden, die wèl door die pantserplaten heen schieten In den nacht van Woensdag op Don derdag is voor het restaurant Palkin, op den Néfskij Prospékt, twist ontstaan tusschen dronken studenten en huiswachters. De ruzie liep zoo hoog dat de politie er bij te pas kwam; maar met een paar blauwe oogen schijnt het afgeloopen te zijn en arrestaties waren onnoodig. We zouden van de geheele geschiedenis geen gewag hebben gemaakt indien ze niet allengs was uitgeloopen tot een bloedige vechtpartij van driehonderd studenten met de politie, waarbij verscheiden van eerstge- noemden ernstig gewond en eenige in hech tenis genomen zijn, terwijl in het restaurant alles kort en klein werd geslagen, Volgens den correspondent der Daily Chronicle in Petersburg is het in Siberie ongekend koud. In het binnenland wijst de thermometer 30 tot 37 graden Réaumur vorst; op de groote jaarmarkt van Irbit, in Perm, vlak bij de grens van Siberieis hij zelfs tot 42 graden Réaumur, d. i. 621/o graad onder nul Fahrenheid gedaald. In verscheiden plaatsen van noordelijk Siberie durven de inwoners niet uit te gaan, uit vrees door de kou te worden verschroeid. Een ontzettende ramp wordt uit Odessa gemeld. De stad Kontchat, nabij Astrabad, is door een vreeselijke aardbeving verwoest. Meer dan 1000 personen moeien zijn omge komen. De Chineezen hebben met 17,000 man en 20 kanonnen opnieuw Haitsjing aangevallen. ,(Jwe wonde is niet ernstig, niet waar?' «Niets, in 't geheel nietsHet is maar een houtsplinter, die mij aan 't voorhoofd eenigszins verwond heeft. In enkele dagen zal men er zelfs niets meer van bespeuren. Thans heb ik nog slechts den goeden God te bedanken, die zoo goja over mij gewaakt heeft, want wat heeft het ge scheeld of ik werd verbrijzeld, evenals de jongen, dia een deuntje fluitend voor mij uitliep, en op dit oogenblik niets meer is als een misvormd lijk. Maar nog eens, denken wij er niet meer aan Jeanne omhelsde nogmaalsLucia, en keerde dan naar de bakkerij terug om hare ontvangsten te verantwoorden. Toen Stephaan Castel na eene afwezigheid terug keerde, die zijn kamerdienaar zeer verwonderd had, vernam hij dat Georges Darier dagelijks naar hem was komen vragen. De jonge advokaat had zeer goed begrepen dat hem de waarheid werd verborgen gehouden en dat de schilder op reis was. Zeer bescheiden van natuur, maar tevens ook zeer nieuwsgierig vroeg hij zich vruchteloos af, waarheen zijn voogd toch wel zoo geheimzinnig mocht zijn heengegaan. «De jongen moet ongerust zijn,' dacht de schilder bij zijne thuiskomst, «ik zal onmiddellijk tot hem gaan.' Na het ontbijt ging hij Georges opzoeken. Deze stond op het punt naar de Assasstraat te gaan. «O, mijn voogd,' riep hij uit, «zijt gij dan ein delijk daar!Uwe terugkomst schenkt mij het leven terug!» «Vreesdet gij dan dal mij eenig ongeval was overkomen «Mijn God! Ik wist niet wat te denken; maar toch vreesde ik. Een ongeluk is zoo spoedig ge komen. En uw kamerdienaar nam steeds zoo'n geheimzinnige houding aan. Hij had een wacht woord, dat begreep ik wel, en ik drong dan ook niet verder aan; maar openhartig gesproken, gij hadt hem moeten veroorloven te zeggen, dat gij op reis waart.' «Ja, ik was werkelijk op reis.' «Eene plezierreis?' «Neen, eene reis voor zaken, en ik ben zeer teleurgesteld teruggekeerd.' Wordt vervolgd. De Japansche batterijen brachten het Chi- neesche geschut tot zwijgenwaarna de Chineezen terugtrokken. Volgens bericht uit Weihaiwei stelden de Japanners daar een burgerlijk bestuur in en herstelden zij ijverig de torten. Ook be reiden zij eene nieuwe expeditie voor, ver moedelijk naar Formosa. Howie verklaarde aan admiraal Ito, dat hij niet dezelfde Howie is, welken de Japanners vroeger vrijlieten; maar het tegendeel werd hem bewezen waarna Ito zeide, dat het Japansche bewind dit ge val zou moeten beslissen. Volgens bericht uit Hailjing veroorzaakte de tijding van den val van Weihaiwei de grootste ontmoediging in de Chineesche gelederen. De Chineesche kampen werden opgebroken en de Chineesche macht in Jingkou en Nioetschoeang slinkt gestadig, zich retireerend op Peking. De strenge koude duurt voort. Uit Peking seint men dat de Chineesche regeering thans vurig naar vrede verlangt. Lihoengtsjang zal zoo danig gevolmachtigd zijn, dat hij tot vrede sluiting zelfstandig bevoegd is. Mocht zijn missie desondanks mislukken, dan neemt de Chineesche regeering zich voor de tusschen- komst der mogendheden in te roepen, met belofte van opening van havens en andere concessien. WAALWIJK, 27 Februari 1895. De uitvoeringen, bij gelegenheid derVas- tenavonddagen gegeven door de liedertafel „Oefening en Vermaak," de zangvereeniging «Cecilia," en de tooneelvereeniging,, Volhar ding in den strijd" werden alle goed bezocht en voldeden uitstekend. Elk dezer gezel schappen heeft ontegenzeggelijk veel bijge dragen, om aan de toehoorders eenige aan gename uren te bezorgen en het ruwe en ongebondene zooveel mogelijk tegen te gaan, waardoor zich deze dagen wel eens kenmerken. Nu, over dit laatste heeft men hier van 't jaar niet bijzonder te klagen; wel zag men nu en dan eenige dronken lui, of jongens die zich als dronken aanstelden, langs de straat zwalken maar over 't algemeen geno men is er alle reden van tevredenheid over den afloop der Vasteuavonddagen in onze gemeente. Men fluistert wel dat er heden nacht ruiten zijn ingeworpen; zekerheid konden wij dien aangaande echter niet krijgen. Te 'Kaastheuvel hebben weer vechtpar tijen plaats gehad; die schijnen daar niet gemist te kunnen worden. Het comité der Nederlandsche bede vaarten heeft in de vergadering van 21 Febr. besloten de eerstvolgende bedevaart naar Lourdes te organiseeren in het voorjaar van 1896, het tijdstip, waarop het zijn twaalf en een halfjarig bestaan herdenken zal. Bij die gelegenheid zal een altaar in de Rozenkranskerk worden ingewijd, dat daar als een gedenkteeken der Nederlandsche katholieken in de Hollandsche kapel zal prij ken. De vereerders van O. L. Vrouw van Lourdes, die tot voltooiing van dit heiligdom willen medewerken, kunnen hunne giften, van heden af, opzenden aan het comité, welks secretaris is de heer Charles Hollmann, Bouil lonstraat, Maastricht. Te Tilburg overleed in den ouderdom van 48 jaar de heer Armand Diepen, gedu rende vele iaren voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken aldaar, en bekend door zijn strijd voor het protectionisme. Beroepen te Drunen ds. W. Back, te Tuil. Wereldtentoonstelling te Amsterdam. De twee fontaines lumineuses, die op de terreinen zullen worden geplaatstworden door de firma Geveke Co. ingericht volgens het geheel nieuwe système-Loïe Fuller. Daarbij wordt het water tot zeer fijne deeltjes ver stoven, terwijl onder in de fontein zich rond draaiende reflectors bevinden, hetgeen eene lichtwerveling in het water teweegbrengt als bij den serpentine-dans op het gewaad der danseres. De bekkens der fonteinen krijgen middel lijnen van resp. 20 en 40 M. In de volgende week zal men op het terrein der tentoonstelling beginnen met het stellen van den grooten stoomschoorsteen. Met het heien voor de machine galerij is men reeds begonnen. Op last van den officier van justitie te Breda, is te Rozendaal in arrest genomen de heer v. d. V., inspecteur eener brandwaar borg- en levensverzekeringmaatschappij. Na bij den wachtmeester van Breda en bij den brigadier der marechausees te Rozen- daal een verhoor te hebben ondergaan, is hij nog denzelfden avond geboeid en onder geleide naar Breda overgebracht. Jaap Eden is amateurwereldkampioen op de schaats hij heeft te Hamar in 't hooge noorden gewonnen de wedstrijden over 1500, 5000 en 10000 m., verwierf dus de gouden kampioensmedaille en den eereprijs van koning Oscar. Zaterdag werd er gereden over 10000 m. en toen was de uitslag eerste Jaap Eden in 17 min. 56 sec. (hij sloeg daardoor het we reldrecord op zijn naam staande; 19 min. 12 2/5.) tweede Sinnerud uit Hamar, en derde Larsen uit Hamarelk in 18 min. 50 sec.; Petersen was vierde in 19 min. 5 2/5 sec. Zaterdag werden ook gereden de afdeeliu- gen van 500 en 1500 m. waarvan de beslis sing Zondag viel. In zijn afdeeling was Jaap telkens eerste en maakte over de 1500 m. levens wereldrecord 2 min. 25 2/5 sec. 3 2/5 secon. binnen het wereldrecord van Ostlund). In de beslissing over de 500 m. (gisteren, Zondag,) werd eerste Frederiksen in 48 1/5 sec, Jaap Eden tweede in 1/5 sec. meer. Sinnerud derde in 48 3/5 sec., Mauseth vierde in 48 3/5 sec. In de beslissing over 1500 m. werd Eden eerste in 2 min. 25 2/5 sec. denzelfden tijd als den vorigen dag, Mauseth tweede in 2 min. 35 1/5 sec Frederiksen derde in 2 min. 16 1/5 sec. en Petersen vierde in 2 min. 37 3/5 sec. In den kamp over 5000 m. werd Jaap Eden eerste in 8 minuten 41 sec., Larsen tweede in 9 min. 13 1/5 sec. Petersen, derde in 9 min. 23 2/5 sec. Het ijs was Zondag beter dan Zaterdag; een ontzaglijke menigte woonde deze wereld kampen bij en de overwinnaar werd met hem toekomende eer gehuldigd. Het carnaval te 's Hertogenbosch Het is niet zoo druk als verleden jaar in onze stad, doch dit neemt niet weg, dat het er toch nog druk genoeg is. Z. K. H. Prins Amadero Ricosto di Car- navallo, ridder van het Reksaraheer en meester van Oeteldonk en omliggende water- vrije moerassen en zandwoestijnen, is niet, gelijk ten vorigen jare het geval was, naar zijn geliefd Oeteldonk (Den Bosch) en zijn beminde Oeteldonkers getogen en deze om standigheid onthoudt aan de carnavalfsfeesten het eigenaardige cachet. De hoofdpersoon in de feestvreugde is thans Peer van den Muggenheurel de „Bur- gervaojer vaan Oeteldonk," dievergezeld van Knillis Vijverberg, „zunne Assester," en gevolgd door „Driek Pakaon, den geminte- veldwaochter," zich overal vertoontwaar vermaak gezocht en gevonden wordt bij zang en dans en glas. In het Casino, de liedertafel en de Unie zijn bals gearrangeerd en ook de verschil lende café's trekken druk bezoek van ge- maskerden. Overal klinkt de muziek u tegen. Op straat wordt het gehoor gestreeld door de melodi euze tonen aan mirletons en koehoorns ont lokt, en in een café vindt men toch altijd nog een draaiorgel om u te verkondigen, dat wij Bosschenaren zoo niet de muzikaalste dan toch erg muzikale Nederlanders zijn. De „pekskes" der gemaskerden geven na tuurlijk tal van variaties en al is het ook zeker dat geen mingegcede zich de weelde zal veroorloven in het kostbaar pak van een markies, burggraaf of dergelijk personage te verschijnen het omgekeerdedat de aan zienlijksten uit de stad zich hullen in het pak van den Noordbrabantschen boer, is geen uitzondering doch regel. Het is een gezellige tijd, die carnavalstijd; gezellig ook omdat het een quaestie is van 56 uur en dus niet te lang duurt. Als des Zondags de klok van vieren koud is, begint de grap en als het middernachtelijk uur slaat en den Dinsdag sluit, eindigt zij om over te gaan in strenge devotie en kerk bezoek. Met klokke twaalf toch gaat de vastentijd in en de „asselewoensdag" vormt al dadelijk een scherp contrast met de daar aan onmiddellijk voorafgegane dagen van dolle vroolijkheid en moeielijk te beschrijven pret. De „Oeteldonksche club" die machtige fac tor in de carnavalsfeesten heeft zich voor dit jaar bepaald tot het uitschrijven van een wedstrijd voor gecostumeerde groepenuit minstens 5 personen bestaande, bij welken wedstrijd prijzen zijn te behalen van100, 60, 40, 25, 15 en 10 gulden en waarvoor zich een aanzienlijk getal mededingers heeft aan gemeld. Maandagnamiddag hielden de wed strijders een optocht door de stad en Dinsdag op hetzelfde uur, een gecostumeerde rijtoer. De bals in de liedertafel en elders gehou den, waren buitengewoon druk bezocht en de geest, die alom heerscht, laat aan feeste lijkheid niets te wenschen over. Nog schrijft men uit 's Hertogenbosch over het carnaval „Alle Rotterdammers die heden niet in Den Bosch zijn, hebben ongelijk en alle niet- Rotterdammers natuurlijk eveneens. De car- navalspret toch is hier in vollen gang en de Bosschenaren hebben zoowaar op dit gebied nog niets verleerd. Werken doen we niet; gemaskerd of ongemaskerd, we gaan uit en kijken op geen uur en evenmin op een ach terwiel. Gisterenavond vermaakten we ons in de liedertafelanderen elders want het aantal uitspanningsplaatsen is legio en Maandag liepen we den optocht van gemas kerde groepen die in den uitgeschreven wedstrijd hadden meegedongen, achterna en vooruit op den „trek" door de stad en ver maakten ons allerkostelijkst. Wie zich niet vermaakten? Misschien de Tilburgsche bezoekers die onder alle andere vertoond wordende zinspelingen o.a. ook een praalwagen opmerkten, op hunne plaats be trekking hebbende. Aan deze groep werd de 2e prijs, aan een dito van Chineezen de le prijs toegekend." De jachtwagen mét Chineezen, waaraan de le prijs is toegekend was werkelijk smaakvol en de winners van den 2en prijs, toonden zich echte onderdanen van den „Preinz" wiens

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2