Nummer 21. Donderdag 14 Maart 1895. 18® Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TXELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER- Waalwijk. '-MSMJ U U!J.UHÜL De Echo van het Zuiden, Waalwijksdic en Lanptroatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Frauco per posi door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regel» 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Nauwelijks heeft het voorjaar zijn intrede gedaan, schuchter en beschroomd, als schaam de het zich zijn lang dralen de langdurige regeering van zijn v'jand en den wintervorst, of de sensatie-nieuwtjes komen ook evenals de eerste lentebodenrde erg gehaaste ooievaars reigers en andere langbeenige watervogels. Over de officieele deelneming van Dnitsch- land aan de wereldtentoonstelling te Parijs in 1900, als wederdienst voor Frankrijks deel neming aan de feesten te Kiel, heeft men eenige dagen gesproken als over een vast staand feit en zoover is 't toch nog niet, den verzekeringen van de Parijsche Estafette ten spijt. Toch schijnt het nieuwtje van deze in elk geval belangrijke beslissing eer voor barig dan onjuist te zijn. Duitschland is in beginsel niet tegen de deelneming aan de groote expositiedoch voorzichtigheid blift geboden van nu tot 1900 kan er nog zooveel gebeuren en men kan toch moeilijk naar Parijs zijn besluit tot deelneming zenden onder voorbehoud van de handhaving van het statu quo Uit Venetië wordt melding gemaakt van het voornemen van Duitschlands keizer om ter gelegenheid van zijn verblijf te Abbazia een bezoek te brengen aan koning Humbert van Italië, in gezelschap van zijn rijkskar.se lier von Hohenhohewelke laatste er dan Crispi-, Italie's leidenden staatsman zou ont moeten een nieuwtje waarover men voornamelijk de vele „men's" te Parijs wel weer aan 't fantaseeren kan slaan Het Petersburger blad de Sviet maakt zich ongerust over het zenuwgestel der goede Franschen: er zijn geruchten in omloop ge bracht, volgens welke de leidende kringen in Ruslands hoofdstad wel weer zouden willen ijveren voor het herstel van de alliantie der drie keizerrijken: met schandelijk verraad aan de Fransche republiek. Dat kan de Sviet Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant 155 Het eerste stond stil. Het tweede volgde het voorbeeld. Ovidius wierp nogmaals een vluchtigen blik op het rijtuig, waarin hij dacht dat Amanda ge zeten was, en sprak tot Harmant „Stap nu spoedig uit en houd den rug naar ons- juffertje gekeerd, treed het café binnen en kies eene goede plaats uit.' De millionair volgde letterlijk op wat hem gezegd werd, Er gebeurde juist wat Ovidius had voorzien. Duchemin had zeer goed gezien, hoe de persoon gekleed was, dien hij volgde, en toen hij Harmant zag uitstappen, hield hij zich volkomen overtuigd, dat hij baron de lieiss was. .Blijf hier staan,» sprak hij tot den koetsier. „De andere kan gaan waar hij wil; deze is het slechts, die mij belang inboezemt." Ovidius verwijderde zich zeer snel. De voormalige Jacques Garaud liet hem den tijd zich goed in de menigte der voertuigen aan het oog te onttrekken, en ging dan in het café eene in 't oog vallende plaats innemen. Hij zat met het gelaat naar het Operaplein en bij gevolg ook naar Duchemin gekeerd. Vruchteloos trachtte deze een uitroep van ver wondering en woede te onderdrukken. .Ik heb mij als een dwaas om den tuin laten leiden,» sprak hij. «Die lieden hebben bemerkt, dat zij gevolgd werden, en hebben van kostuum verwisseld. O, die ellendeling Een oogenblik bleef hij verdient in de bitter heid zijner ontgoocheling, en dacht dan «Niet slechts is alles voor van avond verloren, maar men heeft mijne plannen geraden. Nu zal men nog voorzichtiger worden. Dat is zoo klaar als de dag! Wat zal ik thans aanvangen?' Hij liet zich naar Amanda's woning brengen. zoo maar niet toelaten: de arme zenuwachtige „belle France" zou er door over stuur kunnen komen en daarom vertelt het blad, dat geen enkele intrige Rusland van Frankrijk kan afkeeren, hun vriendschap is wederkeerig en geeft hun een positie, welke beider belangen dient, terwijl de tegenstanders er door binnen bepaalde grenzen worden gehouden en Euro pa's vrede er door gegarandeerd is. Nu kunnen de booswichten te Berlijn en te Wee- nen, die 't op Frankrijks teer gestel hadden toegelegd, beven en sidderen! Tot een oplossing der moeielijkheden tus- sohen Rusland en Bulgarije schijnt men het in dit voorjaar ook met alle geweld te willen doen komen zelts loopt nu het gerucht te Sofia, dat Zankoff met de vice-presidenten der kamer, Traïkowitsch en dr. Danew, naar Petersburg zal trekkenterwijl de premier StoilofF gezind wordt geheeten de door vorst Lobanoff, den nieuwen minister van buiten- landsche zaken van Ruslandvóór eenige jaren geschreven studie over Rusland - Bulga- rije, te publiceeren. De alles is nog niet zoo heel opzienbarend en sensatiewekkend, doch 't is ook nog maar een begin de mooie voorjaarsdagen moeten nog komen. Het staat thans vast, dat de algemeene ver kiezingen in Italië zullen plaats hebben in de laatste dagen van April of de eerste dagen van Mei. De prefecten komen na elkander te Rome, om verslag te geven van den toe stand in hun districten en om nieuwe in structies te ontvangen. Volgens inlichtingen uit goede bron geputdoen de rapporten een verwoeden strijd voorzien in het noorden, waar de macht der oppositie thans grooter is dan die der regeering, Misschien echter kan de toestand gewijzigd worden door de herziening der kiezerslijsten. In het zuiden daarentegen is de meerderheid aan het mi nisterie verzekerd. Het eerste en het tweede Japansche leger Het meisje wachtte hem met ongeduld. Met verlegen gelaat trad Duchemin binnen. Am nda begreep direct, dat er iets ongewoons moest gebeurd zijn. üp hare vraag verhaalde hij in alle bijzonder heden hoe men hem misleid had. Niettegenstaande dezen tegenspoed verscheen er toch een lachje om de lippen der modiste. .O, kunt gij dat nog aardig vinden riep Duchemin woedend uit. «En waarom niet? Het is wel jammer, maar toch ook aardig genoeg, om er eens hartelijk inede te lachen." «Maar begrijpt gij dan niet, dat zij voortaan op hunne hoede zullen zijn, en dat zulke gelegen heid zich niet licht meer zal voordoen «En waarom niet? Als wij maar geduld hebben. De twee personen bezoeken elkander; daarvan hebben wij het bewijs, eu dat is 't voornaamste. Natuurlijk zal dit zoo voortgaan. Aan u de taak om steeds een oog in het zeil te houden.' «Zij zullen alle voorzorgen nemen." «En waarom zoudt gij u niet bijzonder behen dig aanstellen «Hoe dan «Weet ik het? Daarnaar moet gezocht worden. De ellendeling heeft allerlei pezen op zijn boog; wij moeten ons even behendig weten te toonen als hij is.' «Morgen ?eeds ga ik op nieuw aan mijn be- spiederöwerk.' «Dat zou niets uithalen. Morgen is 't Zondag. Dan zullen zij wellicht elkander niet ontmoeteu. Zoo wij eens naar Bois-le-Roi gingen?» «Goed, zeer goed Dat is nog zoo'n onaardig middeltje niet om den dag door te brengen. Maar toch zal ik geen rust genieten, alvorens het adres van onzen gemeenschappelijken vijand ontdekt te hebben. Wat mag hij toch wel met Paul Harmant overleggen In afwachting van het uitstapje tegen den vol genden dag bepaald, ging Duchemin naar huis. Intusschen was Harmant zijn medeplichtige bij Brébant gaan opzoeken. «Wel, gelooft gij nu dat ik gelijk had?» vroeg de laatste. «Volkomen." «Waar is het rijtuig gebleven met de roode lantaarns?" «Dat is onmiddellijk vertrokken, zoodra ik mijn gelaat vertoond had.' hebben, volgens officieel bericht uit Yokoha ma nu bij Ying-Kow hunne aansluiting bewerkstelligd. Ying-Kow, ook wel Yingtsu geheeten, ligt bezuiden het vroeger door de Japanners ver overde New-Chwang (Nutschuang) aan de Golf van LiaoTong en is als de haven dier stad te beschouwen. Er wonen verscheidene Europeanen, ten opzichte van wie door de Japanners bij de bezetting zoodanige veilig heidsmaatregelen zijn genomen, dat niet alleen die Europeanen zeiven maar ook de com mandanten der in de haven voor anker lig gende Engelsche en Amerikaansche schepen daarover hunne tevredenheid hebben betuigd. Sedert zijn ook de Chineesche forten, langs de kust aan beide zijden van Ying-Kow gelegen, door de Japanners genomen, terwijl eene andere afdeeling „kleine mannen" ge'ijk het dappere en energieke volkje spottend door de Chineezen wordt geheeten een restant van 10000 Chineezen uiteendreef, die zich te Thien Chwang-Tai bewesten New- Chwang hadden verzameld. Met de grootste dappeiheid hebben die zich daar gedurende 3 h. 4 uren tegen de Japanners verdedigd den strijd eerst opgevendnadat zij 2000 man hadden verloren. Den Japanners kostte de overwinning 96 man. De Japansche regeering stelt zich voor mogelijk dat ze daarvoor uitstel vroeg Li-Hung-Chang, wanneer hij namens China den vrede komt vragenmet de meeste onderscheiding te ontvangen. Een hunner voorwaarden is, dat China geheel voor deu vreemden handel moet worden opengesteld waarbij de Japanners voor zich geen bijzon dere voorrechten bedingen. Wat de wijze van betaling der oorlogsschatting betreft, zal Japan het ook aan China zoo gemakkelijk mogelijk maken. De te New-York verschijnende World verneemt uit Tokio omtrent de vredesvoor waarden, dat daarvan, door bemiddeling der Amerikaansche gezanten te Tokio en te Peking, in groote trekken reeds aan China mededeeling is gedaan en dat China geant woord heeftdat het een verdrag op die grondslagen zou kunnen onderteekenen. «Zoodat juffrouw Am inda mijn spoor verloren heelt. Ik ben gewaarschuwd en zal zorgen steeds op mijne hoede te zijn.' «Hebt gij werkelijk van die vrouw iets te vreezen «Ik heb u reeds reeds vroeger gezegd, dat dit niet het geval is. Amanda ia een dwaas schepsel. Zij deed beter er aan te denken, dat ik een zeer gevaarlijk wapen tegen haar in handen heb, een wapen dat sterk genoeg is om haar hulpeloos in 't verderf te stortenDenk niet langer aan dat schepsel. Laat ons dineeren 1' De twee ellendelingen gingen aan tafel en lie ten zich het fijn diner, door Soliveau besteld uitstekend smaken. Tegen middernacht namen zij afscheid. Ovidius keerde naar de Clichylaan terug, staarde dikwijls achter zich uit om te zien of hij niet bespied werd, en bereikte, na tal van omwegen zijne woning. Niettegenstaande zijne verzekering, dal hij Amanda niet vreesde, was Soliveau zeer ongerust en vertrouwde de deerne in 't geheel niet. ,'t Zal mij niet moeilijk zijn," dacht hij, «hare plannen te verijdelen tot mijn vertrek maar ik geloof toch ook, dat dit vertrek mij zeer geraden isTe Buenos-Ayres zal ik met eene som van 500.000 franken een aangenaam leven kunnen leidenzonder iets te vreezen te hebben. Dat kan mij nog een gelukkigen uuden dag verschaffen. 't Was bijna twaalf uur toen hij aes anderen daags opstond, om dan in zijne gewone restauratie te gaan ontbijten. Daar las hij in een der bladen het relaas van 't droevig ongeluk, dat in de Gït-le-Coeurstraat was voorgevallen. Doch 't bericht was in 't geheel niet juist. De reporter meldde, dat behalve een jongen, wiens identiteit nog niet was vastgesteld, eene brooddraagster onder de zware stelling letterlijk verpletterd was. Ovidius glimlachte. «Zoo neef Harmant dit leest,» dacht hij, 'en hij zal 't lezen,dan zal hij ook zien, dat ditmaal het werk wel degelijk verricht is en hij dus ge rust op beide ooren slapen kan.' Na ontbeten te hebben ging hij naar een speel hol verder den dag doorbrengen. Raoul Duchemin en Amanda waren des mor gens reeds vroeg naar Bois-le-Roi vertrokken. In de Fransche kamer hield Lockroy een opzienbarende redevoering over de marine. Volgens hem zouden er bij de marine in Frankrijk 2686 administratieve ambtenaren zijn tegen 411 in Engeland. Overigens ver zekerde hij dat Frankrijk in overzeesche ge westen door een ante-diluviaausche vloot vertegenwoordigd werd. Men toont zich in Amerika zeer gevoelig over het Fransche verbod van invoer van Amerikaansch vleesch. Men wil nu als re presaille maatregel den invoer van Fransche wijnen belasten. Omtrent bezoeken van president Faure aan de soldaten in de kazerne du Ch&teau d'Eau en aan het Bichat hospitaal vinden wij in het Journal des Débats eenige aardige bijzonderheden medegedeeld. In de kazerne liet de president zich alles tot in de kleinste bijzonderheden wijzen; hij proefde den middagkost, die in de keuken voor de soldaten gereed werd gemaakt, had een vriendelijk woord voor eene oude can- tinière met de medaille van den Krim-veld- tocht, schold voor dien dag alle straffen kwijt en gaf bij zijn vertrek order aan de man schappen voor zijne rekening ieder een quart de vin (een vierde liter wijn) te schenken. In het hospitaal wijdde de president vooral zijn aandacht aan de kinderzalen. Van ver scheidene liet hij de namen noteeren, om hun, als ze het hospitaal zouden verlaten hebben, eene of andere ondersteuning te zenden. Aan een klein meisje dat eene operatie moest ondergaan beloofde hij eene pop, en 200 francs liet hij achter als welkome bijdrage voor de kas der onvoorziene uitgaven. Maar niet alleen voor de patiënten, ook voor de Stephaan Castel volgde de gedragslijn, die wij kennen de schilder had denzelfden trein geno men, en begf zich na aan 't station te zijn afge stapt, naar het hotel Rendez-vous der Jagers zonder te denken dat het paartje, door hem ge zocht, slechts enkele stappen voor hem uit liep. Hij had geen haast. Vun af den oever der Seine zijn de omstreken van Bois-le-Roi ullerprachtigst. De kunstenaar bewonderde de schilderachtige gezichten, die zich voor zijne oogan ontplooiden. Wij zullen hem in zijne beschouwingen alleen laten en Amanda met Raoul volgen. Geen van beiden dacht op dit oogenblik aan Ovidius Soliveau noch aan baron de Reiss. Zij waren vroolijk en opgewekt en dachten aan een heerlijk ontbijt. Veertigste Hoofdstuk. De dienstmaagd die] wij reeds kennen, ontving de jongelieden. „Zie, dat is mooi!' riep ze met een ronden gullen lach uit. Daar hebben wij nu goede vrien den, die de plaatsen niet vergeten, waar zij goed behandeld worden 1Wat zal Madame tevreden zijn u te zien 1En gij maakt het goed, niet waar, mijnheer Raoul, sinds gij ons verlaten hebt? „Zeer goed, meisje. Er blijft mij niets meer over van het vreeselijk ongeluk, dat mij bijna den dood kostte, dan de gedachte daaraan.' «In de laatste dagen heeft men druk over u gesproken, mijnheer Raoul, zegde de dienstmaagd. „Over mij herhaalde Duchemin zeer verwon derd. „Ja, over u." „En wie dan toch „Een heer, die expresselijk gekomen is om u te zien, en zeer onaangenaam gestemd was, daar hij u niet trol.' „Mijn oom van Dijon, misschien?' „Een heer reeds op jaren met een rood lintje in het knoopsgat.» «Dan was 't mijn oom niet.' „Hij verlangde er zeer naar u te zien. Hij heeft naar uw adres gevraagd te Parijs en naar dat van mejuffrouw.' «Heeft hij ook naar mijn adres gevraagd vroeg Amanda zeer ongerust, terwijl zij bijzon der bleek werd. «Ja, en hij informeerde nog naar een persoon.'

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1