Nummer 25. Donderdag 28 Maart 1895. X8e Jaargang. ül MllllilUGSÏÏR. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER: Waalwijk. Wul«(jksiir en Lugstnitsche Conrant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden.ƒ1,00. Franco per post door het gehcele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiëa 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naarplaatsruimte. Advertentien maalter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voer Luitfob- land worden alleen aangnomen doorliet adveitentieluretu mij A.DOL? Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Niet het teitdat Duitschlands rijksdag met een meerderheid van 17 stemmen heelt verworpen het voorstel van den president strekkende om hem machtiging te verleenen vorst Bismarck op diens 80en verjaardag de gelukwenschen te gaan aanbieden van den rijksdagniet het onmiddellijk gevolg van deze beslissing: de aftreding van den presi dent Von Levetzovv en van den vice-president dr. Burklin; niet de agitatie in verband met de benoeming van een opvolger van den teruggetreden leider der samenkomsten niet dat alles is 't, waardoor op het oogenblik de geheele beschaafde wereld in gespannen aandacht volgt 't geen er te Berlijn als zetel van de wetgevende macht en van den keizer, voorvalt. De gevolgen van de beslissing, welke zelve is voortgevloeid uit een onverstandige agitatie der Bismarck-vereerders in Duitschlands par lement, zich aansluitend bij de heftige uitingen van de pen- en woordvoerders onder conser vatieven en nationaal liberalen zijn veel grooter dan men bij benadering had kunnen gissen. Dat is het werk van Duitschlands keizer. Groot was de ontsteltenis over den uitslag der stemming met betrekking tot Von Levetzow's voorstel ter officieele deelneming aan de huldiging van den oud-kanselier en de zitting van den rijksdagwaarin deze beslissing viel, is er eene van historische be- teekenis geweest, welker gelijke Duitschlands geschiedenis niet kent, doch de keizer heeft dat alles gereduceerd tot een evenement van niet meer dan middelmatige beteeketiis. Dat heeft hij gedaan door een persoonlijke mani festatie gericht tegen de uitspraak van de groote meerderheid der vertegenwoordiging des volkswelke uitspraak Wilhelm II als mensch mocht betreuren en laken, doch welke hij als vorstals constitutioneel heerscher voor kennisgeving moest aannemen. Zijn recht zou 't geweest zijn den grondlegger van Duitschlands eenheid, den grooten staatsman Naar het Franech door W. v. R. Overgenomen uit de Meier jsche Courant 159 „Als ik er ditmaal niet in slaag die ellendige vrouw te doen verdwijnen, dan begrijp ik er niet9 meer van." dacht Ovidius. „Zoo zal ijn goede neef Iiarmant zelfs niet weten, dat zij eens aan inijne valstrikken 'ontsnapt is. Op zijne beurt vertrok ook Ovidius. Des anderendaags was hij reed9 vroeg in het Rendez-vous der Bakkers. Toen onze oude bekenden hem zagen binnen treden, liepen zij den man tegemoet en drukten liera vriendschappelijk de hand. „Een dominospel riep een der bakkers. „Neenneenheden morgen offreer ik een glaasje witte wijn. Morgen wil ik er wel om spelen." Er kwamen zes flesschen voor den dag; tal van gezellen werden genoodigd. Niemand weigerde. Eensklaps trad Jeanne Fortier binnen. „Kom toch hier, mama Lison riep eeD dei- gezellen de draagster toe, „en drink een fijn glas Chablis met ons mede.' „Wel ja, mamaatje, kom hier spoedig mededoen; ik trakteer." Jeanne naderde en staarde nieuwsgierig den vreemdeling aan. „Ik ken u niet," zegde zij. „Een nieuw gezel," werd haar onmiddellijk ver zekerd, ,een kameraad, die hartelijk verwelkomd wordt en ons op een goed glaasje onthaalt." „En ik zal van daag niets laten ontbreken," hernam Ovidius. „Marianne, nog vier flesschen De meid gehoorzaamde. Ovidius vulde op nieuw de glazen. Jeanne Fortier klonk met den ellendeling, die haar had willen vermoorden en thans weer eene nieowe misdaad beraamde. in ruste, te overstelpen met gunstbewijzen hem zooveel mogelijk te vergoeden, wat een onder politieke invloeden genomen besluit, hem kwaads heeft gedaan of eigenlijk goeds heett onthouden zijn telegrafisch aan Bis marck toegezonden verontwaaraigingsuiting en zijn verzekering dat het besluit van den rijksdag ,,ten eenenmale in strijd is met de meening van de Duitsche vorsten en van het Duitsche volk", is een overtreding der grond wet, is onverstandig, overtreft alles wat Wil helm II op autrocratisch gebied tijdens zijn regeering heeft „geleistet", vele malen. In de parlementaire en politieke geschie denis is dit feit wel niet geëvenaardeen vorst, die zich zóó beslist stelt tegenover zijn volk, die zich zóó onomwonden kant tegen de onmiddellijke vertegenwoordiging der natie. Zooals Wilhelm II zijn volk aangrijpt in de vertegenwoordiging 'van dat volk, zoo handel den alleen de vorsten der middeleeuwen en lang daarvoor. Het feit dier handelwijze is van zóó ernstigen aarddat het uitvloeisel er van (vermoedelijk ontbinding van den rijksdag en nieuwe verkiezingen onder hoogst moeielijke omstandigheden) in onze belang stelling slechts een tweede plaats kan erlan gen. Het conflict tusschen den keizer en den rijksdag moet natuurlijk eindigen met de ontbinding van dit lichaam doch welke incidenten zullen er voorkomen eer een res cript in dezen zin wordt afgekondigd en welke zal de houding van den keizer zijn als de natie weder een meerderheid van sociaal democraten, katholiekeu en vrijzinnigen naar Berlijn zendt? Wilhelm II is op een hoogst gevaarlijken weg gekomen, zijn persoonlijk ingrijpen op den loop der dingen, (een gevolg van zijn autoritair karakter) heett hem gebracht in een doolhof vau moeielijkheden waardoor zijn vorstelijke waardigheid moet lijdenzijn prestige verzwakt moet worden, Wilhelm II heeft zich in een moment van opgewonden heid zonder iemand om raad te vragen geplaatst boven de wet, tegenover zijn volk, dat slechts gebruik heeft gemaakt van de Daarna gebruikte Jeanne een tas koflie, stak Ovidius de hand toe en vertrok. „Gij komt toch zeker op het feestmaal P" vroeg een gast aan Ovidius. „Ter eer van;-mama Lison Zeker, zeker, doe ik mede. Men heeft mij van alles op de hoogte gebracht, en ik heb de zes franken reeds gestort. En aan dat maal trakteer ik nog eens. Ik ben niet van plan de goudstukken, die ik geërfd heb, in een oude kous te laten beschimmelen." „Bravo I Bravo 1 Een uitstekende makker." riep een der gezellen uit. „Ik wed dat hij ons op het feestmaal genoegen in overvloed verschaffen zal." „Ik zal mijn best doen," zeide Ovidius. „Zeker zult gij ook liedjes ten beste geven vroeg een der knecht9. „Alles wat gij wilt. Ik heb een répertoire, waaraan geen einde komt." „Mama Lison moet ook zingen," zeide Marianne. „Dat zal zoo gemakkelijk niet gaan," meende een ander. „En waarom niet?' „Zij is eene allerbeste vrouw, maar wat droef geestig gestemd. Men zou zeggen dat zij door een geheim verdriet verslonden wordt." „O ik zal haar wel doen lachen," antwoordde Ovidius, „Laat dat maar aan mij over." Eindelijk nam men afscheid. „Ik ga eens rondzien of ik werk vinden kan," zeide Ovidius. „Dat men zich vermaakt is heel goed, maar er moet ook gewerkt worden. De erfenis van mijn oom is niet onuitputbaar.' Na het gelag betaald te hebben vertrok hij. Vijfenveertigste Hoofdstuk. Stephaan Gastel had 'sMaandags reeds in den morgen een telegram aan den nuaire van Joigny gezonden. Deze dépeche onze lezers hebben het reeds geradenhad betrekking op Raoul Duchemin. Denzelfden dag had de schilder een antwoord. De maire berichtte, dat hij nog geene aanklacht tegen den ontrouwen bediende had ingediend en alvorens dat te doen zou hij een nader schrijven van Stephaan Castel afwachten. Deze haastte zich een uitvoerigen brief aan den maire te richten, waarin verzocht werd geene vervolging in te stellen. De dag naderde, dat Georges vijfentwintig jaar oud zou worden; dien dag moest hij zijn woord door de grondwet verleende rechten. Dat is hoogst ernstig en niet voor Duitschland alleen In de eerste plaats wordt nu de vraag gesteld wie Von Levetzow zal opvolgen de conservatieven en de nationaal-liberalen willen niet medewerken tot de aanwijzing van hem, die de erfenis moet aanvaarden van een man, wiens besluit zij zoozeer toejuichen en dan komt in de eerste plaats in aanmerking het centrum, uit welke partij reeds een candidaat wordt gelanceerd de afgevaardigde Spahn. Vice-president zou zijn een lid der volkspartij of een Pool en wordt de mogelijkheid dat de keizer weigert in audiëntie te ontvangen vertegenwoordigers der hem nu dubbel gehate oppositie tot werkelijkheid, dan zou het conflict tusschen den vorst en de volksvertegenwoor diging nog verscherpt worden en de ontbin ding op korten termijn zou onvermijdelijk zijn. Dat zou voor alle partijen zijn een gansch onvoorbereide sprong in 't duister! Het besluit dat zulke geweldige gevolgen dreigt te hebben werd genomen voor een geheel gevuld huis en door de verschillende partijen werd aan de booze politieke harts tochten de vrije loop gelaten, door de sociaal democraten, de vrijzinnigen en de katholieken, tot het uiterste gebracht door de campagne der regeeringspartijen, wel in de eerste plaats. Lucanusde chef van 's keizers particulier kabinet woonde de zitting bij om den vorst verslag te geven van het verloop der debatten en 't zal wel zijn onder den onmiddellijken geweldigen indruk van diens omstandig relaas, dat Wilhelm II zijn sensatie-wekkend manifest ter negatie der volksmeening in den vorm van een telegram, naar Friekrichsruhe afzond. Spanje krijgt een nieuw conservatief kabinet onder Canovas of heeft het eigenlijk reeds, aldus saamgesteld buitenlandsche zaken de hertog van Tetuan justitie Romero oorlog generaal Azcarraga; marine Berenger; financiën Reverterbinnenland Cosgayonopenbare werken Bosch, koloniën Castellanos. Op de beide laastgenoemden en Reverter na, zijn 't getrouw, aan Georges het schilderstuk bezorgen, dat voor hem bestemd was. Slechts enkele kleinigheden zonder belang waren er nog aan te verrichten. Den volgenden dag kon alles gereed zijn. Tevens zou hij dan den laatstcn wiLvolbrengen van den goeden pastoor van Chrivy, en Georges den brief overhandigen, die hem eens werd toe vertrouwd. Vrijdag zou dit alles plaats hebben. Terwijl hij aan 't werk was, dacht de schilder na over de verschillende zaken, die hij omtrent Paul Harm&nt vernomen had. Gaarne zou hij bij 't overhandigen van dien brief, welke het ge heim der geboorte van den jongman ontsluierde, in staat geweest zijn te verklaren „Ik ken den waren moordenaar van Jules La- broue, en ik heb er voor gezorgd, dat gij met recht de eerherstelling uwer moeder eischen kunt, die geheel onschuldig veroordeeld werd. Doch niettegenstaande zijne vermoedens, die zeer bezwarend waren voor Paul Harmant, kon hij niet met de bewijzen in de hand uitroepen Ziedaar den moordenaar Ik ontruk hem zijn masker en toon u zijn moordenaars gelaat! liij i9 niet de ware Paul Harmant, hij is Jacques Garaud de booswicht!" Castel moest dan wachten tot den dag, dat Ovidiu9 Soliveau in zijne handen vallend, spreken zou, en 't zij door papieren, 't zij in. klinkende woorden hem het zoozeer gewenschte bewijs le veren. Zou Raoul Duchemin er in slagen Soliveau op te sporen Dat was het hoofdpunt, waarvan alles afhing want, niettegenstaande alle aangewende pogingen, was er geen mogelijkheid den industrieel te peilen. De vroegere meesterknecht., die thans twintig maal millionair was, zou spoedig verdwijnen, zoo hij merkte dat hij verdacht werd. Zou erindien Raoul Duchemin niet slaagde een middel kunnen gevonden worden den val- schen Paul Harmant een valstrik te spannen door hem te noodzaken tot zijn medeplichtige te gaan, en hem dan te volgen Dat was het raadsel, dat Stephaan Castel zich stelde, terwijl hij aan zijn werk was, doch waar van hij de oplossing niet vinden kon. De Dinsdag ging voorbij zonder dat Raoul iets van zich liet hooren. Woensdag ging het niet beter. allen mannen, die reeds vroeger een porte feuille voerden en onverdacht van liberaliteit. Eigenlijk kunnen de liberalen onder Sagasta met meer voldoening terugzien op hun neder laag dan de conservatieven onder Canovas op hun „overwinning",': Sagasta wilde niet bukken voor het militaire elementis dus gesneuveld met de banier in de hand en Canovas heeft zóó weinig zekerheid in de naaste toekomst dat hij onbeperkte volmacht heeft erlangd voor de ontbinding, indien hij die noodig acht. De liberale regeering van Hongarije heeft door de verwerping van het wetsvoorstel, bedoelende de gelijkstelling der joden, met 117 tegen 111 stemmen, een nederlaag ge leden, welke haar positie niet onmiddellijk in gevaar brengt, doch toch haar prestige ver zwakt. Het voorstel tot vrije uitoefening van godsdienst, werd, heel erg verminktaange nomen met 126 tegen 112 stemmen ook al een zege met een vreemd bijsmaakje. Zaterdag heeft te Luik een botsing plaats gehad tusschen de gendarmerie en de werk stakers; velen dezer laatsten moeten gewond zijn, maar uit vrees voor rechterlijk onder zoek worden de gekwetsten steeds zoo gauw mogelijk naar hun woning gebracht. Zondag heeft een vergadering plaats gehad, waar ook dc gouverneur van de provincie tegenwoordig was het doel was de werkstaking te doen eindigen. Het hoofdcomité der Belgische arbeiderspartij heeft eveneens zijn afkeuring uitgesproken over de staking en den werklie den ernstig aangeraden, den arbeid te her vatten. Te Gent is Zondag besloten, tot een algemeene werkstaking over te gaan, als pro test tegen het gemeeutewetsontwerp. Te Antwerpen zullen Donderdag twee vergaderingen worden gehoudenwaar De Duchemin liet zich niet zian. Stephaan Castel besloot dan tot hem te gaan. Na tafel begaf hij zich op weg. De jongman was echter niet thuis. De schilder liet zijn kaartje na, waarop hij de volgende regelen geschreven had. „Ik zal morgen, Donderdag, om 10 uur dee voorraiddags, bij u zijn. Wacht op mij. Ik moet u dringend spreken. Dan keerde George's gewezen voogd in ge dachten verdiept naar de Assasstraat terug. 't Was bijna middernacht toen Raoul thuis kwam. Met Amanda had hij des avonds een geruiraen tijd doorgebracht in een klein café der Murrillo- straat. van waar zij het hotel van den valschen Paul Harmant konden bespieden. Raoul dacht toen hij de paar regelen gelezen had, die op het kaartje geschreven stonden, dat de schilder hem wellicht belangrijke mededee- lingen had te doen Amanda kwam de9 morgens bij Raoul aan, eer zij naar madame Augustine ging'. Dit onderhoud zou zij gaarne hebben bijgewoond, doch 't was niet mogelijk. Haar werk riep haar elders. 't Was een prachtige dag. Daarom besloot zij een eind weg9 te voet te ldfcpen. Op de kade, waar zij stoffen voor het magazijn meest afhalen, zou zij een rijtuig nemen. Om negen uur stond het meisje tegenover de Seinestraat. D ar steeg zij in een rijtuig. Een oogenblik zullen wij haar nu verlaten om ons met Ovidius Soliveau bezig te houden. Ook hij had des morgens zijne woning verlaten met een fleschje in den zak, dat nog gedeeltelijk met Canadeesch vocht gevuld was. Hij ging naar 't naaste telegraafbureau en sein de naar de fabriek te Courbevoie: „Vertrek uitgesteld tot Maandag. Kom mor gen bij u." „Ovidius." Dan nam hij een rijtuig en liet zich naar de Chateletstraat brengen. Hij trad een café binnen en schreef met ver wrongen hand dn volgende zinsneden: „De politie te Parijs zoekt vruchteloos naar eene vrouw, Jeanne Fortier genaamd, die tot levenslange opsluiting veroordeeld werd wegens drievoudige misdaad van diefstal, brandstichting en moord

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1