n Staatkundig overzicht. BUITENLAND, öelgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND. Donderdag 4 April jaarmarkt en Vrijdag 5 April botermijn te Waalwijk. UITVOERINGEN." De heer Verbunt,,'t is niet alleen de voorzitter, want als de wethouders anders wilden, staan zij toch altijd 2 tegenover 1." De heer Baijens„ik heb dat punt ook al eens in den raad ter sprake gebracht, men weet met welk gevolg. Ik spreek daarom hier als lid van den raad, niet als lid van de gascommissie. Ik ga geheel mede met den heer Mombers, die wenscht dat de heer Paijens verzocht worde een volledig onderzoek in te stellen over de gansche fabriek. Nu is men o.a. weer bezig roet de vuren; welke plannen men daarmede heeftweet ik niet maar als 't weer gebeurt als vroeger, dan is 't zeker dat ze niet deugen. Het voorstel van den heer Baijens, aan gevuld met dat van den heer Mombers, woidt alsnu in omvraag gebracht en aangenomen met algemeene stemmen. De voorzitter: »is er nog iemand van de heeren, die het woord verlangt De heer Mombers: „ja, mijnheer de voor zitter. Ik moet u mededeelen dal de haven op 't oogenblik verkeert in heel naren toe stand. Het is dringend noodig dat burge meester en wethouders er heengaan om dien te gaan opnemen en verbetering aan te doen brengen, anders komen er binnenkort onge lukken. Op 3 p'aatsen zijn er bochten in de schoeiïng een balk is gescheurd het zand is uitgeweken. Voorziening duldt geen uitstel. Verderop kan niemand door om aan de westzijde te lossen." De voorzitter: >het dagelijksch bestuur zal zeker geen bezwaar maken om aan den wenk van den heer Mombers gevolg te geven. Maar als president der havencommissie had de heer Mombers dadelijk nuttig kunnen werken indien hij het thans door hem gezegde op schrift had gebracht en aan burgemeester en wethouders had ingezonden. Mag ik den heer Mombers verzoeken in 't vervolg dien weg in te slaan De heer Mombers: „ik zou dat wel gedaan hebben, maar ik heb 't van morgen eerst geweten, en thans neem ik deze gelegenheid te baat om burgemeester en wethouders met den toestand bekend te maken.» De heer Verbunt: „jhr. August van Gro tenhuis heeft in der tijd gezegd, dat hij geen dwarskijkers noodig had. 't Schijnt toch dat zij nog nuttig kunnen zijn. Een feit toch is het, dat geen enkel lid van het dagelijksch bestuur aan de haven geweest is bij de groote drukte, die na de heropening der vaart te wachten was, en waarvan qtiaesties en ruzie dikwijls 't gevolg waren. Mij dunkt, dat het dagelijksch bestuur wel degelijk verplicht is zelf te gaan zien en onmiddellijk verbeteringen te doen aanbrengen." De voorzitter: mijne meening is dat de zaak door de commissie kan bespoedigd worden. Op een raadsvergadering zou men soms lang kunnen wachten. Wat nu het dagelijksch bestuur aangaat zeker is 't dat de leden en in de eerste plaats de burgemeester, die het dichtst bij de haven woont, zich van den toestand behoort te overtuigen. Ik heb dit dan ook van morgen onmiddellijk gedaan, nadat ik vernomen had dat er iets defect was. Nog iemand van de heeren iets te zeggen?c De heer Baijens: ik wensch burgemeester en wethouders een verzoek te doen »In het trottoir nabij de gasfabriek zijn gaten gemaakt voor de gasleiding; die blijven maar open liggen en worden heel gevaarlijke mod derpoelen maanden en maanden is dit al zoo. Ik verzoek dat hier een einde aan kome." De voorzitter: »de heer Baijens weet wel Jg,t het aan de gasfabriek erg druk is." De heer Baijens: „jawel, maar toen eenige dagen geleden bij den burgemeester gewerkt werd aan de gasleiding (waarbij heel wat gas vervlogen is) werden de gaten toch in weerwil van de drukte, direct dicht gemaakt. Eldeis laat men 't maar liggen." De voorzitter sluit de vergadering In de Fransche taal is een spreekwoord, dat aldus luidt „Chassez la naturel il re- vient au galop" en dat in 't Nederlandsch wellicht het best is weergegeven door de be kende uitdrukking „De natuur laat zich niet dwingen." De waarheid van deze door den ouden Horatius reeds verkondigde stelling, is weder gebleken bij het bezoek van keizer Wilhelm aan den oud-kanselier, vorst Bismarck, veld maarschalk van Duitschlands leger. Als op perbevelhebber van dat leger heeft Wilhelm II den grondlegger van Duitschlands eenheid willen huldigen door een bijzonder, een vor stelijk militair eerebetoon aan den in z:jn (Bismarck's) persoon vertegenwoordigden sol daat van hoogen rang. En het resultaat is geweest, dat de keizer niet naast, doch boven den krijgsman, ondanks zichzelven, den staats man heeft gehuldigd met daden en met woor den en heel gevat stelde de oud kanselier in zijn beantwoording van den heildronk, den staatsman Bismarck voor als de leerling van den reserve-officier. Keizer Wilhelm, de sol datenkeizer bij uitnemendheid, kon Bismarck geen hem (den keizer) waardevollere hulde brengen dan een militair vertoon en als blij vend aandenken aan het zoo heugelijke feest, kon hij, van zijn standpunt, den ouden staats man geen passender geschenk bieden dan een zwaard „het voornaamste wapen der Ger manen." Wat de keizer daarbij heeft gevoegd ter huldiging van het zwaard in 't algemeen en van het zwaard in de hand van koningen en vorsten in 't bijzonder ('t was een korte lofrede op de doelmatigheid en de onfeil baarheid ervan waar 't gold de eenheid op nationaal gebied te bewaren) heeft niet het opzien gebaard dat men had mogen ver wachten, als de keizer een ongunstig oordeel had geveld over het besluit vaif den rijksdag of nog eens -was teruggekomen op het door hem te kwader ure aan Bismarck als protest tegen de uitspraak van de vertegenwoordi ging toegezonden telegram. Wilhelm von Hohenzoilern was te Fried- richsruhe geheel in zijn element, hij gevoelde er zich vóór alles en bijna uitsluitend soldaat en van een soldaat kan men immers niet anders verwachten dan dat hij een van zijn werktuigen prijst en dat doet in niet zoo heel omzichtig gekozen bewoordingen Wilhelm II, den keizer kau men niet aansprakelijk stellen voor of treffen met verwijlingen naar aanleiding van in een oogenblik van onbe dachtzaamheid als soldaat uitgesproken woor den hij, de keizer, weet zeer wel, dat het recht van den sterkste niet meer geldt; dat bewijsvoeringen zijn dat hij, die de macht heeft, niet uitsluitend het recht heeft en dat de uitspraak „wie het zwaard gebruikt zal door het zwaard vergaan", nog niet geheel verouderd is: een zwaard is een tweesnijdend ding, wondt allicht even zwaar hem, die het hanteertals degeen, tegen wien 't wordt op geheven Zonder eenig incident heeft Duitschlands rijksdag Donderdag middag gekozen een nieuwen president in de plaats van Von Le- vetzow en een nieuwen tweede vice-president ter vervanging van Von Burklin. De eerste vice-president Von Buol (lid v. h. Centrum) werd gekozen tot president met 183 stemmen van de 186 (van de 29L stembriefjes waren er 105 blanco), terwijl in zijne plaats werd aangewezen tot eersten vice-president de afgevaardigde Schmidt van de vrijzinnige volkspartij met 181 stemmen en tot tweeden vice president met 175 stemmen, het Cen trumslid Spahn. Zonder een bepaald program ter publicatie te brengen, heeft het conservatieve kabinet- Canovas van Spanje, zich Donderdag gepre senteerd aan de Cortes. Na een korte mede- deeling aangaande de wensehelijkheid van goedkeuring der begrooting, bracht de premier ter kennis der afgevaardigden, dat maarschalk Martinez Campos, in verband met uit Cuba ontvangen zeer ernstige berichten, den hem door de regeering aangeboden post van gou verneur van Cuba aanvaardt; met den nieuw benoemde zullen in het begin van April naar Cuba vertrekken 6000 man, ter onderneming van eene expeditie tegen ae opstandelingen, die onder Maceo, Maximo Gomez en Maste de provincie Santiago bedreigen. Eigenlijk zijn deze mingunstige berichten uit Cuba het nieuwe bewind gunstigde kredieten voor de expeditie zullen ongetwijfeld worden aangenomen en de agitatie over de Cubaansche aangelegenheden zal de drie republikeinsche groepen, die de begrootings discussien willen vertragen, geweldig tegen werken in hun toeleg. Uit het verre Oosten komen tal van on heilsberichten: met Li Hung Shang zou het, in tegenstelling met de eerste mededeelingen, heel slecht staan, bijna hopeloos zelis; onder de Japansche troepen in Port-Arthur woedt de cholera (238 ziektegevallen hebben zich reeds voorgedaan op één dag) nabij Hong- Kong is de pest uitgebroken in een hevigen graad. 'J'e Brussel wou Dinsdagavond een troep socialisten een vergadering in de open lucht houden. De politie belette hun dat en nam zeven hunner, die zich verzetten, in hechtenis. Ze werden later weer losgelaten. Te Charleroi zijn twee eskadrons lansiers uit Brugge ingekwartierd, op verzoek van den burgemeester. Men vreest dat de werkstaking in het bekken Maandag of daaromtrent zal beginnen. Te Gent zijn de socialisten aan 't beraad slagen over de staking. In de Borinage zal de werkstaking niet aanvangen voor 1 April en velen zullen er niet aan deelnemen. Verschillende troepen- afdcelingen zijn over het land verbreid, om degenen, die werken willen, te beschermen. De Belgische regeering heeft besloten met het oog op den ernstigen toestand in de provincie Luik, om een deel van een vorige lichting miliciens opnieuw onder de wapenen te roepen. Het actieve leger zal daardoor met 7000 man vermeerderd zijn; zij zullen binnen een termijn van 12 uur moeten aan treden. De regeering stelt detachementen beschikbaar voor alle industrieeleu die be scherming van hun etablissementen verlangen. Uit Sathonay wordt van 28 dezer gemeld: De president der republiek is alhier met groote staatsie, onder levendige toejuichingen van eene talrijke menigte, ontvangen. Op het veld voor de militaire oefeningen heeft hij de vaandels uitgereikt aan de naar Ma dagascar bestemde troepen. Met van aan doening trillende stem sprak Faure, de vaan dels overhandigende: De kleuren onzer vlag zijn bekend in Afrika, waar gijl. het ontzag voor onze rechten gaat herstellen. Zij zullen de troepen herinneren aan hun plicht. Met vertrouwen verwachten wij, dat gijl. voor het eerst op de vaandels zult doen schrijven een naam vol roemrijke herinnering: Madagascar! Bij gelegenheid van het hem aangeboden dejeuner den minister van oorlog dank zeg gend, sprak Faure Het leger is de steun en de hoop des vaderlands. Onafgebroken wijdt de regeering aan het leger hare zorgen. Sedert 25 jaren willigt het land alle offers in, voor het leger gevergd. Zijne traditie» en zijne discipline zal het leger hoog houden. In het leger zal de groote kracht verkregen worden, noodzakelijk om den vrede verzekerd te doen zijn door de grootheid van ons va derland. Ik breng eenen dronk uit op het leger, waarin het geheele Fransche volk ver tegenwoordigd is. Faure's toespraak maakte diepen indruk. Te twee uren is Faure vertrokken Ondanks den hevigen regen, was ook bij zijn vertrek eene talrijke menigte op de heen om hem den afscheidsgroet te brengen. Mevrouw Carnot, weduwe van den vermoorden president der Fransche republiek, heeft in hare woning te Parijs een kamer behangen en versierd met de linten van al de kransen, welke gezonden werden bij Car- not's begrafenis en met de kransen welke kunstwaarde hadden of waaraan een bijzon dere herinnering verbonden is o.a. ook die van de Russische Marine. Dat vertrek is natuurlijk een heiligdom waar slechts enkele vertrouwde vrienden worden toegelaten. Met ongekende kracht en van gewel dige regenvlagen vergezeld is de mistral te Toulon en in de omstreken losgebarsten. Hevige branden zijn in het omliggende land ontstaan, die bij den geweldigen wind haast niet te blusschen zijn. In de gare du Nord te Parijs liet een bookmakerRead Wendel genaamdzijn bagage wegen, toen er eensklaps een man op hem afkwam, wiens houding, hoe ingehouden kalm ook, niets goeds voorspelde. Wendel zag hem aankomen, werd bleek en deinsde eenige stappen terug. Dadelijk loste de ander, een collega Obrien genaamd, drie revolver schoten op hem die alle troffen. Wendel viel neer, waarop Obrien nogmaals drie scho ten bout portaut loste, waarvan er geen enkel miste. Het publiek stormde toe en ranselde den moordenaar af, tot hij gevangen genomen werd. Toen men Wendel naar het hospitaal ver voerd had, bleek dat hij door twee kogels in den rug twee in de borst en een aan het hoofd gewond was, terwijl de zesde op een hard voorwerp in zijn borstzak was afgestuit. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Obrien, die zijn koelbloedigheid geen oo genblik verloor verklaarde reeds lang een vinnigen haat tegen zijn slachtoffer gekoesterd te hebben. De oorzaak van dien haat werd evenwel niet geopenbaard. Van nog grooter sangfroid dan deze book maker, gaven de twee Yankee-vrienden blijk, die met Wendel op reis zouden gaan. Zij lieten zich door het gevalletje niet van hun plannen afbrengen en stapten bedaard in den trein naar Calais, dien zij door overdreven belangstelling te betoonen immers gemist zouden hebben. Onder de werkstakende schoenmakers be gint nu reeds bittere nood te heerschen zoodat er hulp van buitenaf moet worden ingeroepen. Niettemin staan de kansen voor de door den heer Labouchère aangeboden bemiddeling hopeloos. De patroonsdie volhouden dat zij tot deze lock out door de houding van het weikvolk gedwongen werden, willen er zelfs niet van hoorei). In het Britsche rijk is dezer dagen zoowaar nog een vrouw als heks verbrand! Het was natuurlijk geen heksenproces van overheidswege, als in de middeneeuwen. De ongelukkige, die meu van hekserij verdacht, zekere vrouw Cleari, te Clommel, in Ier land werd ter dood gebracht door tien personenonder welke ook haar man en bloedverwanten van haar waren. Hare beulen hadden eerst beproefd haar te vergiftigen, en toen dat niet gelukte, brachten zij haar op de genoemde vreeslijke wijze ter dood. De tien moordenaars zijn allen gevangen genomen. De politie had alle moeite, hen te beschermen tegen de woede van het verontwaardigde volk. Die woede is ten minste een bewijs, dat het ergerlijk bijgeloof, waardoor zij tot de misdaad gedreven werden, toch daar niet meer algemeen is^ Keizer Wilhelm heeft het 18de regiment Uhlanen,te Straatsburg in garnizoen, plotseling overgeplaats naar het stil en afgelegen gar nizoensstadje Saarburg omdat de officieren van dat regiment hem eenè te weelderige levenswijze leidden. Bekend is, dat de keizer reeds herhaalde lijk bij de zoogenaamde „chique" regimenten maatregelen nam tegen de hoog opgedreven weelde, met name tegen de kostbare en de- moraliseerende spcelgewoonte. Maar afdoend schijnt dit niet geholpen te hebben, en nu doet de keizer het zoo. Het geval heeft onder het garnizoen te Straatsburg geen geringe ontsteltenis ver oorzaakt. Door den ontzaggelijken aanwas van water in de rivier de Sau is de Oostenrijksche stad Agram bijna geheel overstroomd. Meer dan een meter water staat in de huizen. Aan den anderen oever der rivier staan de dorpen geheel onder, zoodat alleen de daken zicht baar zijn. De schade is gioot. WASHINGTON, 29 Maart. Een depeche van de Japansche regeering aan haar gezant schap alhier meldtdat de Mikado heden een wapenstilstand met China afkondigde. WAALWIJK. Uit hoofde van de Eerste H. Communie, zal de gewone repetitie van de liedertafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien niet plaats hebben. WAALWIJK, 30 Maart 1895. De koninginnen in het Zuiden De commissie van den Hoogenstecnweg en de Vischstraat te 's Hertogenbosch verga derde met de bewoners dier straten. Nadat het plan, door den heer Dony aangegeven en verder uitgewerkt door den heer M. L. van Bergen, aan de ve-gadering was voor gelegd, werd besloten om het geheel electrisch te verlichten. Voor de verlichting heeft de commissie zich verstaan met de firma Rogier, Smagghe en Co., Electrotechnisch Bureau en Gloei lampen-Fabriek te Breda. Deze firma heeft elders reeds getoond haar taak te begrijpen en zal voorzeker ook hier haar best doen, daar het iets grootsch geldt, een verlichting met 600 a 700 gloeilampen. Nader verneemt men omtrent de komst der koninginnen te Tilburg, dat HH. MM. te 11.30 zullen aankomen. De schutterij zal aan het station eene eerewacht vormen. Na een korten rijtoer begeven de hooge gasten zich naar het stadhuis, waar een dejeuner - dinatoire zal worden aangeboden. Vervolgens een bezoek aan het moederhuis der zusters en aan twee fabrieken. Ten 4 ure zal de ovatie der harmonieën op de Veldhoven plaats hebben. Het vertrek is op 5.30 bepaald. Aan het internationaal concours hippique dat ter gelegenheid van het bezoek der ko ninginnen van wege de Cercle Equestre te Maastricht wordt gehouden, zal worden deel genomen door officieren van 't Nederlandsche, Belgische, Duitsche en Fransche leger. Het eere-voorzitterschap der jury wordt waarge- genomen door jhr. Ruys van Berenbroek, commissaris der koningin en den heer Pijls, burgemeester, en het voorzitterschap door jhr. J. Meijer, kolonel van het 3e regiment huzaren te Venloo. Het concours zal plaats hebben in de militaire oefenplaats „de Kommen." Gisteren morgen is aangehouden Adr. N. oud 55 jaar, schoenmaker ie Loonopzand, tot het ondergaan van 6 dagen hechtenis wegens jachtdelict. Me» meldt uit Nijmegen De commissie voor de alhier op 15 Aug. te houden wedrennen en concours hippique hield Woensdag avond eene bespreking met bestuursleden van verschillende vereenigingen en andere belangstellenden. Deze samenkomst had een gunstig resultaat. De plannen der commissie vonden algemeene instemming en staande de vergadering werd voor eea niet onaanzienlijk bedrag aan subsidien in geschreven. De commissie zal den raad vragen om een subsidie uit de gemeentekas. In de Dinsdag te 's Bosch gehoudene buitengewone vergadering van 't hoofdbestunr der Noordbr. Maatschappij van Landbouw, onder voorzitterschap van jhr. Jos. de la Court, werd tot ondervoorzitter gekozen jh. J. O. de Jong van Beek en Donk. Tot leden van het dagelijksch bestuur werden benoemd de heeren W. A. Coolen te Heivoort, B. Snoeck te Almkerk, H. W. J. Mol te Gilze, dr. G. W. Bruinsma te Steenbergen en J. W. R. van Gulick te 's Bosch. Een verzoek van de Alg. Nederl. onderl. hagelverzekering-maatschappij om medewer king tot uitbreiding dier instelling, werd om bericht cn raad gesteld in handen van het dagelijksch bestuur. Van de 42 afdeel ngen der Maatschappij waren 25 vertegenwoordigd, te zamen uit brengende 53 stemmen. Op 9 April zal het dagelijksch bestuur bijeenkomen tot het opmaken van aanbeve lingen en het instellen van vaste commissien van bijstand.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2