Notafis BINK te Waalwijk, Advertentien, Uit de hand te HUUR, Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk-Hongarije. Japan. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. een perceel Weiland, Zitting kantongerecht Waalwijk. Charles Anionic Franciscus I10FFMANS, werd en onmiddellijk stopte om het bezoek der Spanjaarden af te wachten. Tot beëindiging der nog steeds voortdu rende werkstaking in de Britsche schoenen en laarzen industrie is thans door den presi dent van den Board of Trade een prijzens waard en dan ook zeer geprezen initiatief genomen. In vereeniging met den miuister van binnen landsche zaken, den heer Asquith, heeft de president van den Board op zich genomen van de eischen van beide partijen kennis te nemen, om dus den weg te openen voor scheidsrechterlijke uitspraak. Voor het oogenblik schijnt eigenlijk niemand juist te weten wat de quaestie feitelijk is. Wel weet men, dat die voornamelijk draait om de invoering van machinerieën en daar mede gepaard gaande loon quaesties, maar er bestond al geruimen tijd een invloedrijke en goed georganiseerde verzoenings-raad, die reeds dikwijls geschillen heeft bijgelegd en als de zaak zoo eenvoudig was als men het wil doen voorkomen, dan zou deze raad de groote werkstaking ook wel hebben kunnen voorkomen. Ook weet men, dat de werklieden door hunne vereenigingen herhaaldelijk allerlei eischen hebben gedaan en een zeer ingewik keld stelsel ter bepaling der loonen wilden, dat gestadig tot allerlei wrijving aanleiding moest geven. De werkgevers kunnen hunnerzijds vrijge pleit worden van onnoodige achteruitzetting van de belangen der weiklieden. De iuvoer van machinerieën, de wijziging der loonen en alles wat daaruit voortkwam, is indirect door de werklieden zeiven tot stand gebracht. De geheele zaak schijnt dus bij uitstek voor scheidsrechterlijke uitspraak geschikt. Van den anderen kant is de werkstaking een uitvloeisel van sedert eenige jaren be staande en gestadig toegenomen verbittering van beide partijen tegenover elkander. Van weerszijden heeft men herhaaldelijk zich bij de beslissingen van den verzoenings-raad nedergelegd zonder geheel voldaan te zijn en zoo is het voortgegaan met het vooruitzicht dat de bom eindelijk zou barsten. Zoo groot is de verbittering, dat er geen plaats voor redeneeren schijnt. Onder die omstandigheden is het optreden van den president van den Board of Trade zeer te prijzen. Want het is natuurlijk ook zeer wel mogelijk dat hij niet slaagt en dat hem dan zijn tusschenkomst zal worden verweten door de liedendie vat) het misschien prac- tisch, maar minder edelmoedig gevoelen zijn, dat eene regeering in zulk eene zaak niet tusschenbeide moest komen, zonder vooruit zeker te wezen van te zullen slagen. Keizer Wilhelm, die er niet van houdt de dingen ten halve te doen, heeft prins Bis marck nog een telegram gezonden van dezen inhoud „Nogmaals gelijk op 26 Maar'c aan het hoofd der vertegenwoordigers van mijn leger, wenschte ik diepbewogen den dank van mijn huis, zoowel als dien van het Duitsche leger uit te spreken voor al wat gij in zegenrijken arbeid voor het vaderland hebt gedaan. God 2egene u en make den levensavond van een man gelukkig, die immer de trots van het Duitsche volk zal blijven. De keizer heeft bepaald, dat ieder re giment van het Pruisische leger een dag zal kiezen, waarop een roemrijk feit heeft plaats gehad, cm den 25 jaardag van den oorlog van 1870 te herdenken. Oudstrijders van 1870 kunnen tot de feestelijkheden uitgenoodigd worden. Er schijnt in den boezem van het mini sterie verschil te bestaan over den veldtocht in Afrika, die natuurlijk nieuwe uitgaven met zich brengt. De Osservatore romano beweert, dat het voornaamste doel van den tegenwoordigen veldtocht is, Menelik te dwingen het Itali— aansche protectoraat te aanvaarden. Te Boedapest is deze week een bom ont ploft op een plein in de vesting bij het gedenkteeken van generaal Hentzy, den ver dediger van Boeda in 1814. Aan het plein staan het paleis van den minister-president, het departement van landsverdediging, het paleis van aartshertog Jozef en de koninklijke burg. Honderden ruiten van die gebouwen zijn gesprongen, maar het gedenkteeken zelf is niet beschadigd. De dader ontsnapte in den rook, maar werd later toch opgespoord. Het is een zekere Adorjan Szeles, een dagbladschrijver, be- hoorende tot de heftigste radicalen. Hij was onlangs veroordeeld wegens majesteitschennis door een artikel bij den dood van Kossuth in het blad Olvasd geschreven, maar tegen borgstelling voorloopig vrijgelaten. Vermoedelijk heeft hij zich thans willen wreken door het gedenkteeken van Hentzy, den trouwen dienaar der Oostenrijkers, te vernielen. De tijd van den aanslag (tusschen een en twee uur 's nachts) maakt het niet waarschijnlijk dat hij kwaad in het schild voerde tegen den persoon des ministers. Van politie wege wordt uit Boedapest het bericht der gevangenneming van Szeles, den dader van den aanslag op het Hentzy mo nument, tegengesproken. Meerdere geachte inwoners zouden aan het misdrijt niet vreemd zijn. Een telegram van Donderdag zegt verder: De journalist Szeles, die verdacht word', de hand te hebben gehad in de ontploffing bij het Hentzy monument ,is spoorloos ver dwenen. Een belooning van 2000 kronen is uitgeloofd. De politie beweert, dat de poging het werk is van eenige saamgezworenen, klaarblijkelijk dweepers zonder maatschap pelijke positie, die meenen, dat een aanslag op dat monument een echt patriottische daad is. Lihoengtsjangs wond gaat coed vooruit. Het is te verwachten dat hij binnen eenige dagen weer een conferentie met de Japansche zaakgelastigden zal kunnen hebben. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd f 4278,845: terugbetaald f 2295,27. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 1992. WAALWIJK, 6 April 1895. De koningin-regentes heeft, als bescherm vrouw der wereldtentoonstelling van hotel- en reiswezen te Amsterdam, ter beschikking van het uitvoerend comité gesteld 4 gouden, 17 groote zilveren en 17 bronzen medailles, om a's prijzen in de 17 groepen te worden uitgeloofd aan de best gekeurde inzendingen. De vier gouden medailles worden uitgeloofd voor de groepen vervoermiddelen te land vervoermiddelen te water, machinerieën en veiligheidsmiddelen. Van deze medailles zullen twee gouden negen zilveren en negen bronzen de beeltenis de koningin dragen, de overige die der ko ningin regentes. Onder de advertentien vinden onze le zeressen de aankondiging van een werkje van mej. Poortman, te Naaldwijk, over het „Maatknippen." 't Bevat eene handleiding voor zelfonderricht, waarin eene duidelijke beschrijving wordt gegeven, opgehelderd door 53 figuren, waardoor ieder het knippen op maat kan leeren. Voor de talrijke dames echter, die reeds vroeger een knipcursus volgden, is 't zeker een vertrouwbare gids, die haar bij eventueele moeilijkheden den rechten weg zal wijzen. Het boekje ligt ter inzage bij den uitgever dezer Courant. De prijs is f 1.50. De raad der gemeente Werkendam heeft afwijzend beschikt op het verzoek der tramcommissie tot het nemen van aandeelen in de voorloopige kosten voor de aanvraag om concessie voor den aanleg van een stoom tram in het land van Altena. De gemeenteraad van Woudrichemhandelde evenzoo. In den vooravond van Dinsdag ver voegde zich bij een groothandelaar in huiden aan de Kuipershaven te Dordrecht een hem onbekend persoon, die vijf versche koehuiden te koop aanbood. Aangezien zoodanig aan bod door een particulier tot de zeldzaamheden behoort, koesterde de handelaar terstond argwaan en verzocht hij den verkooper, onder eenig voorwendsel, den volgenden ochtend zijn geld te komen halen. Ten spoedigste stelde hij de politie met het geval in kennis en deze zorgde dat den volgenden ochtend een paar agenten verdekt in het pakhuis waren opgesteld. Niets kwaads vermoedende, ver scheen de verkooper der huiden te 8 uur, maar eer hij het wist hadden een paar stevige handen hem reeds aangegrepen en werd hij naar het politiebureau gebracht, om daar nadere ophelderingen te verstrekken. Hij verklaarde te zijn de varensgezel Th. P., oud 28 jaar, thuis behoorende te Coblenz, thans buiten betrekking. In het laatst der vorigs maand was hij te Antwerpen, in de hoop daar op een schip geplaatst te kunnen wor den, maar hij slaagde daarin niet. Na veel moeite gelukte het hem den schipper Heinrich Roth, gezagvoerder van het Rijnschip 4 Gebrüder, dat met stukgoederen van Ant werpen naar Mannheim bevracht was, te bewegen hem aan boord mede te nemen naar Dordrecht, om daar te beproeven een werkkring te vinden. Dinsdag middag kwam dat schip hier aan en koos eene tijdelijke ligplaats op de rivier, maar in plaats van den schipper nu dankbaar te zijn voor de verleende gastvrijheid,had P.met den 20jarigen knecht H. G. M. van het Rijnschip het plan gevormd zich eenige goederen der lading toe te eigenen. Fluks werd het adres van een hui.lsnkooper gezocht en gevonden, waarna vijf huiden van boord werden gehaald en te koop aangeboden met het reeds bekende gevolg. Eerst Woensdagmorgen ontdekte de schipper dat de zegels der luiken van zijn vaartuig waren verbroken en een deel der lading was ontvreemd; behalve de vijf huiden o. a. nog een paar zakken met rogge, waar van hij onverwijld aan de politie kennis gaf. Groot was natuurlijk zijne verbazing te vernemen, dat men daar niet alleen reeds van de gansche toedracht op de hoogte was, maar ook den hoofddader reeds in handen had. Deze zoowel als de ontrouwe schippersknecht is ter beschikking der justitie gesteld. (D Ct.) Uit Weert meldt men Door de maréchaussée is Dinsdag, onder bevel van den kapitein uit Roermond, onder Nederweert aangehouden zekeie H. v. B., een deserteur uit de bedelaarskolonie te Hoog- straeten (Belgie), oud 20 jaren, die verdacht wordt sedert acht dagen in Noordbrabant en Limburg eenige vrouwen en kinderen te heb ben aangerand. Zwaar geboeid werd hij, op last van den kapitein, van Nederweert naar Weert gebracht, in de maréchaussée kazerne in verhoor ge nomen en vandaar met den laatsten trein naar Roermond overgebracht. Te Wehr, in de nabijheid van Si'tard, is Donderdag uit een beek het lijk opge- vischt van een onbekend meisje, naar gissing 17 a 18 jaar oud. Op den straatweg onder Voorst zijn Woensdag de onlangs in functie getreden gemeenteontvanger, de heer Klein Nuland, en de gemeentebode Witteveen, die samen in een rijtuig zaten, te water geraakt, wijl het paard schrikte voor een rietdekker en van den dijk sprong, waarna het rijtuig met de daarin zittende personen in een kolk te recht kwam. De beide genoemde personen zijn ver dronken; alleen de koetsier is gered. Op de werf der firma G. B. P. en Zn. te Bolnes had Donderdag een oppassend werkman, P. de L. genaamd het ongeluk een ijzeren plaat van circa 800 pond op de linker hand te krijgen, die daardoor op verscheidene plaatsen zwaar gekneusd en gebroken werd. Uit Wageningen meldt men van 4 April: Door den sterken stroom brak heden de ketting der gierpont aan het Lexkerveer. De pont dreef dientengevolge ongeveer 800 meter af, doch werd door de stoomboot Concordia op sleeptouw genomen en aan het veer teruggebracht. Ook bezweek heden de Zomerkade langs den Rijn, waardoor de Wageningsche polder, die tot heden van water vrij was gebleven, geheel onderliep, tot groot nadeel van de eigenaars der uiterwaarden. In de laatste dagen waren de veekoop lieden in Friesland zeer graag om vee in te koopen voor invoer naar Belgie. Onder hen was groote concurrentie, welke soms aanlei ding gaf tot komische gevallen. Zoo zaten twee kooplieden in een herberg, waar zij hoorden, dat een boer in het, op een uur afstand gelegen dorp T. nog twee kalvekoeien te verkoopen had. Dadelijk nam ieder voor zich het bes uit zoo spoedig mo gelijk den boer te be zoeken, zonder natuurlijk bij den ander argwaan te verwekken. Men scheidde. De een liep als een haas langs den grindweg, kwam hijgend bij den boer aan en vond erzijn collega uit de herberg, die langs den zandweg geijld was en de koeien reeds voor niet hoogen prijs gekocht had! Nu te Esschen onder Hollandsch vee weer mondzeer geconstateerd is en de geheele be zending is teruggezonden, is de prijs in Fries land a weer gedaald. Te Amersfoort is een loodgieter, Y. H. genaamd door het breken van de ladder welke hij beklom, naar beneden gestort en levenloos opgenomen. De ongelukkige, die een vrouw en vier jonge kinderen onverzorgd achterlaatwas niet tegen ongelukken ver zekerd. Aan een overweg nabij Schalkwijk werd door een trein een paard en wagen aange reden. Hel paard was terstond doodde koetsier is gelukkig met den schiik vrijge komen. Te Groenloo is een ongemeene diefstal gepleegd. Daar is uit een bleekerij een machine van p. m. 300 pond zwaarte gestolen. Capelle, 5 April 1895. Door den heer P. Uithoven slager alhier is een prachtexem plaar van een vaars aangekocht voor de a s Paschen. Naar schatting weegt deze vaars ruim 1000 halve kilos. UITSPRAKEN 5 April 1895. J. S. te Dussen, drankwet, f3 of 2 d. hechtenis; A. v. d. B. te Dussen, alsvoor, f3 of 2 d. hecht.; H. v. W. en A. H. te Tilburgjachtdelictieder f5 ot 4 d. h.; met uitlevering der gevangen ko nijn of 10,50 boete of 1 d. h.J. B. te Waspik, overtred. politie-verordening Waspik, fl.50 of 1 d. h.; E. G. de B. te Besoijenhondsdolheid, fl of 1 d. h.; B. F. de G. te Waalwijk, dronkensch., f2 of 2 d. h.; 11. J. F. V. te Waalwijk, alsvoor bij herh., f 5 of 3 d. h.A. de G. te Waalwijk alsvoor f2 of 2 d. h.; F. D. te Loonopzand, bu rengerucht, fl of 1 d. h.; C. de C.'te Sprang, overtr. alg. veiligheid f2 of 2 d. h.; F. A. J. v. A H. te Waalwijk, overtred. prov.regl., flofld. li.; A. 11. J. de K. te Loonopzand, dronkenschap, fl of 1 d. h.; A. v. d. A. te Loonopzand, overtreding jachtdelict, f5 of 3 d. h.; P. v. p., P. v. D. en J. H. S. allen te Waalwijk, overtr. pol. verordening Waalwijk, ieder fl of 1 dag h.; J. v. d. H. te Waalwijk, dronkenschap, 11 ol" 1 d. h.; M. de K. te Waalwijk, alsvoor, f2 of 2 d. h.; J. T. V. te Besoijen, alsvoor bij herh., f 5 of 3 d. h.; G. C. D. te Besoijen alsvoorf 2 of 2 d. h.C. de K. te Loonopzand hondsdolheid fl of 1 d. h.; L. K. te Waalwijk, hondsdolheid, f 1 of 1 d, h.; H. K., J. V.. H. v. B. en B. allen te Loonopzand, ieder f6 of 3 d. h.T. v. E. te Waalwijk, overtreding algem. veiligheid, fl of 1 d. h; C. J. F. te Waal wijk, burengerucht, fl boete of 1 d. h.; C. K. te '8 Bosch, overtreding prov. regl., drie geldboeten van f 1 of 1 d. h. voor iedere boete. DRUNEN. Maand Maart. GEBOREN: Antonettn d. van Hendrikus Seba9ti- aan van der Pennen en Adriana van de Wiel Petronella Cornelia d. van Pieter Luijten en Wilhelraina Eekels Petronella d. van Leonardos van Iersel en Petronella Viveen Martin us z. van Adrianus van Zeijl en Anna van de Pol Cornelia Johanna d. van Franciscus Klerkx en Pieternella Prinsen Alphons z. van Marinus van den Avoort en Anna Elisabeth van der Lee, OVERLEDEN: Johannes van den Hooven 2 j. Johannes Koenrnad echtgenoot van Johanna Maria Witlox 43 jaren Maria Marcella Remi cchtgenoote van Franciscus Vesters35 jaren Martinus van Ilulten 10 maanden.' WAALWIJK, 4 April. Bij eer. zeer druk bezoek der invallende paar den- en veejaarmarkt was de handel in hoornvee geanimeerd. De aanvoer bedroeg ruim 500 stuks, ondanks dat de communicatie tengevolge var. hoog water opnieuw sedert eenige dagen voor het ver voer van paarden en vee is afgesloten. Wei vee en vette beesten zijn zeer gezocht. Kolfkoeien golden f 145.f220.a f Dito vaarzen 1120195.f Jonge varkens aangevoerd 190 stuks, verkocht van f5.25 a f 11,50 f— 5 April. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 719 kg. van f0,78 f'0,98 per kg. Eieren 1 3,a 4,per 100 stuks. Hoewel de voorraad ruwe huiden wat ruimer wordt, durven de looiers toch aan de tegen woordige hooge prijzen niet te koopen. Indien de leerprijzen ni:t naar evenredigheid stijgen, zullen de looiers in Holland zeker het voor beeld van hunne collega's in het buitenland volgen om vooreerst zich van inwerken op gewonen voet te onthouden. Intusschen blijft er ferme vraag bestaan voor goed zoolleder, zoowel in zware als lichte soorten; maar de prijzen zijn niet veel hooger dan verleden jaar om dezen tijd, toen de huiden ongeveer 10% lager genoteerd en de voorraad oneindig grooter was. In schors is de kooplust veel verminderd daar het buitenland uitzicht geeft voor het nieuwe gewin op veel lagere prijzen, dan men aanvankelijk gedacht had. Het algemeen ge voelen bestaat, dat bij gunstig weer in den aanstaanden blektijd dat is in Mei en Juni a. s., veel en goede schors aan de markt zal komen. Van eene verhoogde markt zal dan zeker wel geen sprake kunnen zijn. Voor de vele bewijzen van deelneming wegens het overlijden van onzen Vader, Behuwd- en Grootvader, den heer betuigen wij allen onzen innigen dank. De Familie HOFFMANS. Waalwijk, 30 Maart 1895. ^Lan allen die ons blijken gaven van deelneming in het diep betreurd verlies onzer innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoederbetuigen wij oprechten dank. WaalwijkApril 1895. ADR. H. OOMEN. DE FAMILIE VAN ES. Voor de vele bewijzen van belangstel ling bij gelegenheid der Eerste H. Com munie van onze jongste DOCHTER MARIE, beluigen wij onzen harte] ij ken dank. A. C. VAN TILBLRG en Eciitgenoote. Waalwijk, 6 April 1895. "Voor de vele blijken van belangstelling, bij de Eerste H. Communie van onzen jong st en ZOONbetuigen wij langs dezen weg onzen hartelijken dank. Bezooien6 April 1895. JOS. GROENEN EN ECHTGENOOTK. aan de Aalsteeg DOEVERENgroot 15 hont. Te bevragen bij

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2