Mummer 29. Donderdag 11 April 1895. 18e Jaargang. llli RRIKHIDIlUliSTfH Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON^ BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. UITGEVER- Waalwijk. De Echo van het Zuiden, WuJv(jksrtr en Langstraatsche Coiiranl Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden i' 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz,, franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3raaal ter plaatsing opgegeven worden *2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames '15 cent per regel. Het behoort reeds sinds lang tot de mo gelijkheden en eigenlijk ook wel tot de wenschelijkheden, dat de mogendheden van Europa (dat wil zeggen de groote mogend heden, de kleine komen bij dergelijke zaken van internationaal belang niet in aanmerking!) gemeenschappelijk er voor zorgen, dat Japan van de gelegenheid tot uitbreiding van z'jn grondgebied, een niet al te brutaal gebruik maakt. Als die goede zorg, waarbij China indirect het meeste belang heett, maar niet ontaardt in particuliere intriges der mogend heden 't is voor Engeland, de Vereeuigde Staten en Rusland wel een hard gelag de begeerenswaardige vette kluifjes zoo onder hun onmiddellijk bereik te hebben en dan telkens zichzelven te moeten toeroepen „hands offl" Er behoort een meer dan gewoon men- schelijke zelfbeheersching en wilskracht toe om aan een zoo groote verleiding weerstand te bieden. En toch is dat noodig, zelfs al komt er een Mephisto in de gedaante van China's regeering, met een voorstel zoo ver lokkelijk als de afstand van Formosa tegen een bescheiden prijs en zelfs al is de aldus in verzoeking gebrachte en op de proef ge stelde de begeerige John Bull, die dat eiland zoo goed zou kunnen gebruiken en op de dubbeltjes heusch niet behoeft te zien. De onderlinge naijver der Europeesche toonge vende mogendheden kan China wel niet redden, is niet bij machte het Chineesche rijk een gansche reeks vernederingen te besparen, doch zal een grooten afstand van grond gebied toch voorkomen. Japan schijnt bij zijn eischen de beschei denheid nu juist niet in 't oog te houden zelfs voor overvragen deinst de mikado of eigenlijk deinzen zij,die doen wat desmikado's is (de gevolmachtigden voor de vredesonder handelingen) niet terug. Zoo wil Japan: de onafhankelijkverklaring van Korea; den formeelen afstand van het zuidelijk deel der Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meicrijsche Courant 163 Negenenveertigste Hoofdstuk. Laat ons nu tot Ovidius terugkeeren. Versch geschoren en een opera air neuriende, volgde liij de kade, zooals wij vroeger reeds heb ben medegedeeld, om naar het Rendez-vous der Bakkers te gaan. Hij stapte den Pont Neuf over, bereikte het Instituut, liep de Seinestraat in en stond op het punt de rue des Beaux-Arts voorbij te gaan, toen een huurrijtuig, dat uit deze straat kwam, hem noodzaakte het trottoir op te stappen om dit rijtuig, dat snel voortrolde, door te laten. Ovidius had den tijd niet een vrouwenhoofd te zien achter liet portiersraampje, het hoofd eener kennis, die hem met verbazing nastaarde. Ovidius zette zijn weg voort. Eensklaps stond het rijtuig stil. Amanda de lezer heeft zeker reeds begrepen, dat zij het was had tot den koetsier gezegd: //Keer om en rij stapvoets.' De modiste van madame Augustine bracht het hootd aan het portier en volgde met de oogen den man, dien zij opgemerkt had. //Ik vergis mij niet," dacht zij, „hij is het. Met den eersten oogopslag heb ik hem herkend, niet tegenstaande hij zich geheel verkleed en baard en knevel heeft laten scheren. Het toeval, dat ik vruchteloos te hulp riep, heeft mij uitstekend gediend 1 Nu, ik zal er thans ook gebruik van weten te maken 1" Terwijl zij zoo dacht, verloor Amanda den ex-baron Arnold de Reiss, die zijn weg zonder wantrouwen voortzette; niet uit het oog. Eensklaps zag zij hem niet meer. Hij was eene restauratie binnengegaan. De jonge vrouw stapte uit het rijtuig. ,1k verlaat u," zeide zij tot den koetsier, hem ManschoereiPort Arthur inbegrepen; den formeelen afstand van Formosade open stelling der havens en der rivieren van China voor den Japanschen handeleen oorlog schatting van twee milliards en in verband hiermede de bezetting van een groot aantal belangrijke strategische punten tot' de alge- heele afdoening dier som. Is nu de mededeeling van China's aanbod aan Groot-Brittannie tot verkoop van het eiland Formosa waar, dan kan dat opnieuw als bewijs gelden hoe bitter slecht men te Peking op de hoogte is van den waren staat van zaken het Hemelsche Rijk heeft niet de vrije beschikking over één enkel deel van zijn uitgestrekt gebied, zoolang niet definitief is vastgesteld tot welken prijs de vrede met Japan zal worden hersteld. Dat 't zal zijn op de hierboven medegedeelde voorwaarden, is niet waarschijnlijk en wellicht zal nu spoe dig vertrouwbaar nieuws uit Simonoseki komen: Li-Hung-Chang is weer geheel in orde, terwijl uit dezelfde plaats doodleuk wordt geseind dat...hij officieel als gemachtigde wordt erkend door de Japanners. Die erkenning moet bepaald een "nieuwe erkenning zijn, in verband misschien met zijn verwonding en zijn tijde lijke vervanging door een hooggeplaatst bloed verwant oi wel de Japansche formaliteiten zijn erg omslachtig en dan zou al 't tot dusver verhandelde van nul en geener waarde zijn als zijnde geschied tusschen niet-officieel en niet-wederzijds erkende personen De minister-president van Hongarije Bauffy is Zaterdag ontvangen door den keizer-koning, onmiddellijk na de verdaging van het huis van afgevaardigden tot 23 dezer, wanneer de erkenning van den joodschen godsdienst en de vrije uitoefening van den godsdienst, op nieuw in behandeling komen. Er was wel stof voor een langdurig ondeihoud tusschen het hoofd van den Hongaarschen staat en het hoofd der Hongaarsche regeeringer moest worden vastgesteld het programma van het parlement na het Paaschrecès, in verband waarmede aan het jongste verleden ook nog een stuk van vijf frank in de hand stoppend met een kaartje van madame Augustine. Begeef u naar dat adres en breng daar de stoffen, die in het rijtuig liggen.-» „Goed,' zeide de koetsier. „Zoo men u vraagt, wat bepaald zeker is, waarom ik niet met u ben teruggekeerd, dan moet gij zeggen, dat een onverwacht geval mij terug houdt, doch dat ik zoo spoedig mogelijk zal terugkomen." „Goed. Begrepen.' „Geef mij uw nummer." „Ziedaar.» De koetsier vertrok. Amanda haalde het dikke voile van haren hoed over het gelaat en wendde de schreden naar de restauratie, die Ovidus was binnengegaan, het Rendez-vous der Bakkers. Zij wierp een oogslag naar binnen.Vastberaden trad zij over den dorpel en vroeg aan den eige naar, die achter het buffet zat „Hebt gij een bijzonder kabinet, mijnheer «Ja, madame,4 en hij wees op het kabinet, dat wij kennen. „Kan ik er gebruik van maken om te ontbijten vroeg Amanda. „Zeker. Wat wenscht madame te gebruiken?' „Wat gij hebt. Een stukje warm of koud vleesch met brood. Een halve flesch witte wijn en selt- zerwater." «Gelief binnen te gaan," antwoordde de waard. «Men zal u onmiddellijk bedienen.' Amanda ging binnen, zouder dat iemand het merkte, en deed de deur dicht. „Hier zal ik hem niet uit het oog verliezen," dacht zij, een hoekje van het gordijn oplichtend. „Ginds staat hij. Ik zal hem volgen met het oog, hem volgen in persoon, zoo hij de restauratie ver laat; zoo zal ik op de hoogte komen van de plaats, waar hij verblijf houdt. Wat mag deze nieuwe vermomming wel te beduiden hebben Op dit oogenblik hoorde zij in de zaal duidelijk spreken. Het raam stond open. Hoogst verwonderd, dut zij zoo goed de stem men hoorde, leende zij aandachtig liet oor. „Kom, kom, haast u wat,' zeide de meid tot Ovidius. „Wat wenscht gij bij het ontbijt?' „Wat gij gewoon zijt te geven.' „Eet niet te veel, dat is een goede raad. Anders hebt gij geen honger meer van middag." „Wees gerust ik zal er wel voor zorgen." wel een enkel woordje kon worden gewijd. Dat jongste verleden is voor de regeering eigenlijk niet zeer verblijdend geweest, Bauffy had er geenszins reden toe om voor den keizer te verschijnen met opgeheven hoofd. Voor een jaar was de liberale partij cén van zin en één van wil met betrekking tot de kerkelijk-politieke hervormingen en toen was de leiding dezer goede zaak in bekwame handen. De voorstellen aangaande de iu- voering van registers van den burgelijken stand en het verplicht burgerlijk huwelijk werden tot wet verheven doch tot hoogen prijshet kabinet-Wekerle viel voor de zaakdank zij der reactie in 't huis van magnaten, Banffy heeft toen, na een langdurige crisisde vorming van een kabinet op zich genomen en ook tot stafid gebracht, doch de daarbij vis-rt-vis den keizer aangegane ver plichting met betrekking tot de godsdienst vrijheid en de gelijkstelling der joden, is hij niet nagekomen het huis van magnaten is hem weer eens de baas geweest en hij is nu moeten reculeeren om te trachten zoo zijn sprong met meer succès uittevoeren. Onder voorbehoud nemen we over een Antwerpsch gerucht aangaande de zaak Jo- niaux. Er wordt beweerd das de zaak eene nieuwe wending zal nemen, zoo zelfs dat eene nieuwe iustructie noodig zou kunnen blijken, waarin derden zouden kunnen ge moeid wezen. Intusschen verwierp gisteren het hof van cassatie de voorziening in beroep van me vrouw Joniaux. De griffie heeft de kosten in de zaak Jo niaux verffendzij bedragen 57,237 frank De scheikundige en medische deskundigen krijgen samen 24,000 frank. President Faure heeft Zaterdag te Parijs „Gij hebt beloofd, dat wij plezier zouden heb ben," zeide de meid, terwijl zij voortging de tafel te dekken. „En mijne belofte zal ik houden. Dat zult gij zien. Meer zeg ik u niet op het oogenblik. Dien nu spoedig op; ik heb vreeselijken honger." „De soep is gereed," zeide madame. „Waar zal ik opdienen vroeg de meid." „Daar ginds, voor in de zaal. Er staan daar nog kleine tafeltjes.' Ovidius nam plaats en zat met den rug tegen het bijzonder kabinet. Had Amanda een oogenblik getwijfeld aan de identiteit van den man dan zou nu de klank zijner stem allen twijfel hebben doen verdwijnen. Hem werd de soep opgediend. „Ziedaar een begin," zeide Marianne, „de rest zal spoedig volgen." „Ja, haast u meisje, dan zal ik u iets toonen." „En wat dan „Dat zult gij wel zien.' Amanda verloor geen enkel woord van hetgeen er gesproken werd. De meid plaatste alles op tafel. „Wat zult gij mij nu toonen vroeg zij. „Wat zijt gij nieuwsgierig! Zoo haastig nietl" Ovidius haalde twee doosjes uit den zak, een van rood en een van zwart marokiju. Op een fluweelen grond schitterden een paar prachtige oorknoppen. „Wel, vvat zegt gij daarvan vroeg Ovidius. Jrt zeg, dat dit allerliefst is," antwoordde Marianne. „Een cadeau wellicht voor mama Lison?" „Juist." „Dat is zeer aardig van u. Wat zal de goede vrouw tevreden zijn!" „Dat hoop ik.' „Ik ben er zeker van. Maar wat is er in het andere doosje?" „Nog een paar oorknoppen. „Wilt gij er haar dan twee paar geven?" „Neen; deze zijn niet voor haar.' „En voor wie dan?» „Voor u, Marianne.4 De dienstmaagd bloosde tot achter de ooren. „Voor mij herhaalde zij. „Ja, meisje, voor u. Bevallen zij u niet?' vroeg Ovidius het tweede doosje openend. Marianne stiet een vreugdenicet uit. „Maar dat is prachtig I" riep zij uit. „Doch gij eene nieuwe kunstnijverheid-school voor het meubelvak geopend, de zoogenaamde école Boulle, in den faubourg Saint Antonie en de wijk Picpus gelegen de geheele buurt scheen hoogelijk met het bezoek ingenomen en overal werd gevlagd. De beschuldigingen tegen den Fran- schen oud-minister Raynal, in verband met de spoorweg overeenkomsten zijn door de commisie van onderzoek ongegrond bevonden. De Engelschen zijn druk aan het vechten in het bergland Chital 't welk aan hunne Indische bezittingen grenst. Zij zijn de rivier Swat overgetrokken onder het vuur des vij- ands, waarna de Bengaalsche lansiers eene charge op den vijand die ongeveer 5000 man telde, hebben uitgevoerd, ongeveer hon derd man doodend met de verliezenden vijand in de vorige schermutselingen toege bracht, maakt dit een cijfer van duizend aan verlies voor den vijand, terwijl de verliezen der Engelschen gering waren. De bergvesting Thanna, een der voornaam ste versterkingen van Umra-Khan, is daarna door de Engelschen genomen. Zaterdag is door het keizerlijk disciplinair hof te Leipzig uitspraak gedaau in de zaak van den kanselier Leist, die van Juni 1893 tot April 1894 plaatsvervangend gouverneur in Kamerun geweest is. Hij werd beschuldigd: lo den 15en December 1893-vrouwen van Dahomey-soldaten op gruwzame wijs gestraft en daardoor den opstand der Dahomeyers veroorzaakt te hebben, 2o. van mishandeling der in de gevangenis vertoevende vrouwen. Op grond van deze beschuldiging werd de inmiddels uit Europa teruggekeerden gou verneur per telegraaf gelast, Leist te ontslaan en hem op te dragen, naar het vaderland terug te keeren. In October van het vorige jaar verscheen hij voor het disciplinaire hot BS——— lachtet met mij, toen ge zegdet dat die voor mij zijn." „O neen; zeker lachte ik niet met u. 'tls mij een waar genoegen u aangenaam te kunnen zijn.» „Ik dank u, mijnheer Pieter, ik dank u wel duizendmaal! Gij zijt al te lief! Ik zal ze van middag aandoen, wanneer ik opdien.» „Goed, meisje, goed De dienstmeid sloot het doosje dicht, stak het in den zak en hernam dan „Mijnheer Pieter, ik hoor toch zoo gaarne zin genGij zult ons allerlei aardigheidjes doen lioo- ren, niet waar „Alles wat gij wiltIedereeen zal zingen, tot mama Lison toe." „Dat zou rcht aardig zijn Maar ik geloof niet, dat gij het zoover zult kunnen brengen. Zij ziet er steeds uit als een treurende in een begrafenis stoet. Die vrouw is niet in staat vreugde te schep pen in 't leven." „Gij hebt het slechts te willen, en ik sta er voor in.» „En hoe dan „Daartoe is niets anders noodig dan haar bo ven theewater te brengen." Maar ik zal haar niet te schenken hebben.' „Zij heeft niet veel te drinken." „En hoe kan ik daartoe iets bijbrengen Op dit uogenblik riep madame. „Een oogenblik,» zegde de dienstmeid. „Ik kom onmiddellijk te.ug.» Marianne haastte zich naar de kenken, waar de vrouw des huizes haar iets te bevelen had. Na twee, drie minuten was zij weer bij Soliveau. „Gij zegdet dan," hernam zij nieuwsgierig, „dat mama Lison niet veel te drinken heeft om eenigszins pleizierig te worden.' „Ja, dat zegde ikEr zullen likeuren ge dronken worden bij de koffie, niet waar?» „Zeker, zeker! Er zal niets ontbreken." „Dan is alles gemakkelijk te regelenBij de koffie zal ik tracteeren en mama Lison mijn ca deau aanbieden. Tevens zal er chartreuse worden geschonken Gij hebt dan niets anders te doen aan in een der krafjes, die gij terzijde zult zetten, eenige druppelen te gieten van een zeker vocht dat ik heb medegebracht „En zoo dat eens schadelijk was voor de arme vrouw riep Marianne uit. „O, 't kan in 't geheel geen kwaad! Dat zal

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1