Servie. Korea. Amerika. BINNENLAND. te Potsdam. De raad van legatie Rose, belast met de waarneming van het openbaar ministerie, verklaarde, dat de beschuldigde door zijn gedrag in Kamerun het aanzien van het Duitsche rijk benadeeld en den Duiischen naam schande aangedaan had en stelde dus voor, hem uit den dienst te ontslaan. Het hof veroordeelde hem tot verplaatsing in een andere betrekking, waaraan slechts een wedde van viervijfde van de tot nog toe genotene zou verbonden zijn. Deze uitspraak verwekte eene hevige ver ontwaardiging en Rose kwam in hooger beroep. Zaterdag is het vonnis der hoogere recht bank uitgesproken, dat luidt Ontslag uit den dienst met behoud van het halve pen sioen gedurende drie jaar, terwijl de kosten voor rekening van den aangeklaagde komen. Leist zelf was ter terechtzitting tegenwoordig en verdedigde zich in eene vrij lange rede. De keizer is zelf op het feestterrein te Holtenau geweest, om verschillende zaken nauwkeurig na te gaan. De onkosten van de plechtige opening van net Noord-Oostzee kanaal worden op 720000 gulden geschat. Bismarck heeft o. a. een gelukwensch ontvangen van kardinaal Galimberti, waarin deze herinnerde aan de dagen van gemeen- schappelijken arbeid en gezellig verkeer. Dat de Paus zelf niet telegrafeerde, wordt be schouwd als een blijk van beleefdheid tegen over het Centrum. De roovers leven er lustig op los en laten zich niet afschrikken. De chajdoek bekleedt een voorname plaats in de Servische volks liederen zijn heldendaden worden er in kleuren en geuren beschrevenen de regee ring is er nog niet in geslaagd aan zijn roo- verijen, die zoo geheel behooren in het kader van de Servische zedei», een eind te maken. Een voorbeeld van de onbeschaamdheid van de chajdoeken. Een rijke koopman was op het punt met zijn moeder onder gewapend geleide van tien boeren van Valjevo naar Berkovats te vertrekken. Plotseling viel een rooverbende de karavaan aan. De koopman werd in zijn eigen kelder geworpen, en alle huisgenooten geboeid en omgebracht. Met twintigduizend dinaar (=3 frank) verdwenen de roovers in het gebergte. Met de Chineesch—Japansche vredes-on- derhandelingen schijnt het nog onveranderd aldus te staan, dat China zich bereid heeft verklaard Formosa af te staan en eene zware oorlogsschatting te betalen, maar bepaaldelijk weigert meer grondgebied prijs te geven, met name niet, wat Japan eischt, een deci van het Chantung Schiereiland met het bekende Port Arthur. Er schijnt voorloopig weinig kans, dat door eene der partijen verandering wordt gebracht in hare houding Een paar Amerikaansche matrozen zijn te Santiago op Cuba door de Spaansche militaire overheid, onder beschuldiging van heulen met de opstandelingen, in de gevangenis gewor pen. De matrozen ontkennen. De regeering der Vereenigde Staten eischt, dat zij onmid dellijk in vrijheid gesteld worden en voor den burgerlijken rechter terecht zullen staan. De regeeringdie van oordeel is, dat de raatrozen op wreedaardige wijze behaudeld zijn, zal tevens schadevergoeding voor hen eischen. haar alleen in vroolijke stemming brengen Dan zullen wij de vrouw doen zingen alles wat gij wilt." #Gij verzekert mij dan, dat er geen gevaar bij is?' /Dat zweer ik u op mijn eerewoord 1* /Welaan, dan stem ik toe!" /Wanneer ik opsta om op mama Lison's ge zondheid te drinken, zult gij u gereed maken.' ging Ovidius voort. »Ik zal chartreuse vragen om mijn cadeautje te besproeien, en gij zult Jeanne's glas vullen.' ,En zoo ik eens van hetzelfde geef aan de an deren hernam de meid. /O, geen dwaasheid I Dan zouden allen van Lotje getikt worden.' ,Dat zou eens recht aangenaam zijn.' /Neen, neen; dan zou men elkander niet meer verstaan. Iedereen zou opstaan om te zingen, en dat zou al te dwaas worden.* /Gij hebt gelijk. Ik zal in elke hand een kratje houden en zonder iets te laten merken mama Lison schenken van den bereiden drank.' «Goed 1' Waar is uw vocht?' ,Gij moest mij een fleschje chartreuse geven. Dan kan ik er de droppels zelf indoen. Gij kondt licht te veel nemen, dan zou't doel geheel gemist worden. In plaats van vroolijkheid zou er dan slaap volgen.' /Ik ga het onmiddellijk halen.' Marianne naderde eene tafel, waarop eenige kratjes stonden met likeuren gevuld. /Jacques,' vroeg zij aan den kellner, «zijn de kraften met chartreuse gereed «Ja, Marianne.' /Geef er mij dan spoedig eene.' ,Daar, kies zelve.' De meid nam er eene mede en keerde naar Ovidius terug. Deze had reeds het flescbje uit den zak gehaald, dat hij te New-York gekocht had, en waarin zoo als wij weten, nog drie vierde gedeelte van zijn oorspronkelijken inhoud overbleef. Hij schonk een klein glaaje uit de kraf en deed er evenveel Canadeesch vocht in, schudde goed de flesch en gaf die dan aan de meid over. /Vergis u niet,' zeide hij. /Wees gerust, ik ken eene goede plaats om het kratje neer te zetten. Er zal geen vergissing plaats hebben.' In eene volksvergadering te Jacksonville in Florida alle openbare ambtenaren waren aanwezig is besloten bij de wetge vende vergadering van Florida aan te dringen, dat zij een votum van sympathie voor de Cubaansche opstandelingen uitbrenge en de regeering der Unie bewege de opstandelingen als oorlogvoerenden te erkennen. Een langdurig proces. Het beruchte „kalveren proces», dat in geheel Amerika bekend is, werd kortgeleden geëindigd, nadat het 21 jaar geduurd had. In 1874 werd een boer, Johnson, uit den staat Jowa beschuldigdvier kalveren te hebben gestolen. Viermaal kwam de zaak voor verschillende rechtbanken zonder dat de rechters het eens konden worden. Eindelijk werd Johnson vrijgesprokeu. Daar hij echter door de lange preventieve hechtenis en de langdurige afwezigheid van zijn boerderij totaal geruïneerd wasdiende hij op zijn beurt een aanklacht in tegen zijn beschuldi gers en eischte 10000 dollars schadevergoe ding. In eerste instantie werden hem 3000 dollars toegestaan ten tweeden male steeg die som tot 7500 dollars; de tegenpartij kwam echter in hooger beroep. Ten slotte werden Johnson's tegenstanders veroordeeld tot be taling van 100 dollars. Dat maakte echter geen eind aan het proces. Nu bleef er nog over, wie de proceskosten zou betalen. Het gerecht heeft nu uitgemaakt, dat die op de rekening komen van de eischers. Gedurende die een en twintig jaar echter, zijn de kosten zoo hoog geloopen, dat de tegenpartij even eens geruïneerd wordt. Het proces heeft dus geen andere resultaten gehaddan beide partijen te gronde te 'hebben gericht. De advocaten echter gaan met de winst schuiven! WAALWIJK, 10 April 1895. Heden voormiddag ten 11 ure, heeft de gemeenteraad eene openbare vergadering ge houden tot behandeling der volgende punten: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling algemeene plaatselijke po litieverordening. o. Wijziging der begrooting voor 1895. 4. Voorstel van burgemeester en wethou ders tot verbetering der haven. Onze verslaggever was door ongesteldheid verhinderd de vergadering bij te wonen waarom wij tot onze spijt het gewone uitvoe rige vers'ag voor ditmaal niet zullen kunnen leveren. In het volgend nummer hopen wij echter een résumé te geven. Met ingang van 16 Mei e.k. is ver plaatst de klerk der posterijen 2e klas F. de de Jong naar Oudenbosch, en geplaatst alhier de klerk der posterijen le klas L. H. Zaaijer. In de Zondag te Tilburg door het provin ciaal comité voor de huldebetooging der N.- B. harmonie- en fanfare-gezelschappen met eene commissie van de feestcommissie ge houden vergadering is besloten de huldebe tooging aan H. M. gedurende H. D. verblijf aldaar zoo luisterlijk mogelijk te doen plaats hebben. De toestand van den burgemeester van Tilburg is gelukkig vooruitgaande. Hij heeft Zaterdag bij proclamatie aan de bevolking van Tilburg namens B. en W. bekend ge maakt, dat de komst der koninginnen aldaar bepaald is op Zaterdag 18 Mei, te 11.30 voormiddagdat H.H. M.M. in de gemeente zullen vertoeven tot 5.30; en wekt de ingeze- Ovidius wreef zich de handen. /Wat zullen wij lachen I" riep hij vroolijk uit rik lach nu al,* zegde de dienstmaagd. Met deze woorden verliet zij Soliveau om weder aan hare bezigheden te gaan. Vijftigste Hoofdstuk. Ovidius eindigde zijn ontbijt. Geen enkel aer tusschen hein en Mariane ge wisselde woorden was aan Amanda's oor ontsnapt. Beurtelings van verwondering tot ontsteltenis overgaande vroeg zij zich af wie de persoon was, die men mama Lison noemde en wie Ovidius So liveau van 't helsche vocht wilde doen drinken dat haar eens te Bois-le Roi bijna den dood be rokkend had. Welke misdaad wilde die ellendeling nog uit voeren? Welke sombere plannen beraamde hij thans weer Een kil zweet bevochtigde hare slaper.. Wat zij gehoord had veroorzaakte bij haar eene bijzondere ontsteltenis. Zij onderging in zekeren zin een gevoel var. totale vernietiging. Eensklaps verhief zij het hoofd hare gelaats trekken toonden eene hoogere energieterwijl hare oogen van een bijzonder vuur schitterden. Onder het opgeheven gordijn door richtte zij een bespiedend oog op Ovidiusdie zijn stoel verlaten had er. eene sigarette opstak. De waardin naderde tot hem. ,Wel, hebt gij werk gevonden?' vroeg zij. /Nog niet, maar ik ben gisteren hier ergens in de buurt geweest, waar men mij gezegd heeft heden terug te komenIk ga er heen.' /Veel geluk dan /Dank u 1' /Gij weet dat men klokslag twaalf uur aan tafel gaat.' «Ja, ja. Ik zal er wel voor zorgen op tijd hier te zijn. Ik kom eerst nog een bittertje gebruiken. 't Is nu nog maar tien uur ik heb aus tijd in overvloed om mijn boodschap te doen.' /Ga dan en wees op tijd hier.' /Ovidius verliet de groote zaalging door het voorvertrek langs het buffet en verliet het Rendez vous der Bakkers. Amanda had met het oog al zijne bewegingen gevolgd. Zij zag dat hij zich verwijderde. Niettegenstaande ook zij haar ontbijt geëindigd tenen op tot een huldebetoon om aan de koninginnen een overtuigend bewijs te geven van de traditioneele gehechtheid van Tüburg's ingezetenen aan het Huis van Oranje. Het verloopig programma van het bezoek te Tilburg bevat het volgende Voorm. 11.30 (gewone tijd) aankomst der koninginnen aan het station. De koninklijke stoet zal zich van daar door de Stationstraat, Nieuwland en over de groote markt naar het raadhuis begeven; te 12.30 aldaar dejeuner- dinatoire, aangeboden door den gemeenteraad; te 2 uren bezoek aan het monument van wijlen koning Willem II; 2.15 door de Mo numentstraat ovei de groote markt naar het moederhuis der Zusters van Liefde; te 2 35 door de Heuvelstraat over den Heuvel naar de fabriek der firma F. A. Swagemakers Zn.; te 3.10 over de spoorlaan door de Willem II straat, Heuvelstraat, Zomerstraat en Ha ringseind naar Korvel, waar een bezoek wordt gebracht aan de fabriek der firma Van Doo- ren en L)ams te 3.30 terug door het Ha- ringseind, Zomerstraat, NieuwlandNoord- hoek en Gashuisstraat naar de Veldhoven alwaar te 4.30 eene muziekuitvoering gegeven wordt van 80 Noordbrabantsche muziekge zelschappente 5.15 van de Veldhoven langs Gasthuisstraat en Spoorlaan naar het station, waar de koninklijke extra-trein te 5.30 vertrekt. Des avonds zal het plein de Veldhoven schitterend geillumineerd worden, en aldaar een vuurwerk worden afgestoken. Uit den gemeenteraad heeft zich eene commissie gevormd welke zich belasten zal met het nemen van voorbereidende maatre gelen voor de ontvangst, versiering van plei nen enz. Men had eerst gedacht dat ook een bezoek zou gebracht worden aan de ateliers der staatsspoorwegen, maar de tijd is te be perkt nu ook de wijk Korvel in het program ma is opgenomen. Buurt-commissieneerewachten enz. zijn reeds gevormd en vergaderen druk, ter be spreking van nadere plannen. Een goede vangst Een paar dagen geleden is-door de politie te Ter Aar een deserteur uit Veenhuizen aangehoudendie door de Rotterdamsche rechtbank was veroordeeld tot 18 maanden opneming aldaar. Daar bedoelde persoon nog al wel gekleed waskregen rijks- en gemeentepolitie achterdocht en na een paar dagen onderzoek is het haar geluktden deserteur, zekeren P. M. in gezelschap van een tweede, dien men thans ook op het spoor is, tot de bekentenis te biengen, dat zij vijf diefstallen met inklimming bij nacht hebben gepleegd van kleedingstukken enz. en wel te Vriesekoop, Alfen en Hazerswoude. Tevens heeft de politie te Leiden bij ver schillende uitdragers goed in beslag genomen en den kapper aldaar opgespoord, die baard en knevel aan gemelde personen heeft ver kocht. Bij een boer te Vriesekoop gevoelden de „heeren" zich zoo thuis dat zij eerst een schaal met papbrood en een halve zoete melkschekaas hebben opgegeten. Dat P. M. de eerste drie jaren in de kolonie niet terug zal komen is zeer zeker. Woensdag is hij overgebracht naar 's Hage ter beschikking van den officier van justitie, doch deze overbrenging zou bijna niet ge schied kunnen zijn, aangezien hij den avond te voren een groot gat in zijn cel had gemaakt om te ontvluchten doch dit werd door de politie bij toeval ontdekt. Daarom kreeg hij dien nacht gezelschap van de politie. had, wachtte zij nog enkele minuten zonder zich te bewegen. Marianne kwam de tafel afnemen, waar Ovidius gedejeuneerd had. Amanda klopte en riep op zachten toon het dienstmeisje. /Ik kom,' antwoordde Marianna. /Wat wenscht madame vroeg zij. /Ik zal 't u zeggen. Er moet hier vandaag een feestmaal plaats hebben, niet waar //Ja, een feestmaal ter eere van Lise Perin, die hier gewoonlijk mama Lison genoemd word.' Wie is die mama Lison „Eene brave brooddraagster, de verleden Za terdag bijna onder eene zwaar nedervallende stelling verpletterd werd.' Amanda ijsde. ,Al onze bakkersgasten* ging Marianne voort, ,al onze dragers en draagsters houden bijzonder veel van mama Lison en wij bieden haar nu gezamenlijk een feestmaal aan.' ,/En gij, Marianne, houdt zeker ook bijzonder ▼eel van die goede vrouw /O, dat kan ik u verzekeren 1 En zij verdient het ook onder elk opzicht." /Dan zult gij niet uitvoeren wat de persoon u gezegd heeft te doen, met wien gij zooeven spraakt „Hoe weet gij dat?" vroeg de meid na eenige oogenblikken. Amanda wees op het raam, dat gedeeltelijk openstond. /O riep de meid. /Maar dan moet gij ook gehoord hebben dat er slechts sprake is van eene eenvoudige gekschering. Men wil zich wat ver maken en mama Lison, die steeds zoo droefgeestig is, wat opvroolijken.* /Uwe bedoelingen zijn niet slecht, Marianne, maar toch moet gij ze niet uitvoeren." /En waarom? Gelooft gij dat de vroolijke Pieter iets in het krafje gedaan heeft, dat mama Lison schaden kan „Ik geloof dat hij een ander doel heeft dan die goede vrouw op te vroolijken.' „Gij kent hem dan, madame?' /Zeer goed, en ik verzeker u bij al wat heilig is, dat die kerel zeer slechte bedoelingen heeft. En daarom smeek ik u die niet uit te voeren." /Slechte bedoelingen! herhaalde 't meisje bevend. „Ja, meisje. Marianne, wilt gij tweehonderd franken verdienen De »grot" van Valkenburg (in het Geuldal) De merkwaardige Valkenburger groeve is door de nieuwe Bergcommissie duchtig onder handen genomen. Heeft de netheid der groeve in het alge meen zeer veel gewonnen, is de passage van hare vroegere hinderpalen grootendeels ont daan, de weg op menige plaats geëffend en ruimer gemaakt, ook het artistieke gedeelte heeft buitengewone aanwinsten gedaan. Nieu we teekeningen versieren de wanden, deels reeds afgewerkt deels nog onder de hand des meesters. De laatst bewerkte is een aangrijpende voorstelling ter plaatse waar men in de groeve op zooveel voeten boven zich den stillen doodenakker heeftde heer J. Vossen toont hier in een fraai genrestukje, met een tombe op den voorgrond, een soort kerkhof op den achtergrond, zijn talent. Bij den „Driedrup", in het Romeinsche gedeelte werd ter halve hoogte een beeld geplaatst, voorstellende een knaap met een bekken in de hand waarin hij de nederval lende droppels opvangt. Dit fijn bewerkte in mergelsteen gebeeldhouwde postuur, dankt men aan den beitel van den heer J. Letnmens. De hoofdaanwinst der groeve is evenwel de dooi den heer Kaelen bewerkte reusachtige Mosasaurus, die thans zijne voltooiing nadert. Dit kolossale werk mag ongetwijfeld en om de kunst èn om de reusachtige afmetingen eene onderneming genoemd worden, die niet alleen moed, talent en kunstvaardigheid, maar tevens taai geduld en groote wilskracht ver- eischt. Het monster, volgens de regelen der kunst en de eischen der batuur in mergel gebeiteld, heeft een lengte van 13 meters. Pasfoor Voogcl. Een bericht in één der nummers van De Tijd van deze week luidde: „Pastoor Voogcl is met een gedeelte aanvullingstroepen weder naar Lombok vertrokken. Zijne eerw. denkt daar zes maanden te verblijven." Een bericht eenvoudig in vorm, doch schoon en verheven in beteekenis. Schoon en verheven, omdat het getuigenis geeft van eene zelfopofferende liefde, die ons allen eerbied afdwingt. Immers pastoor Vco- gel was daar op lombok, toen het snood verraad zijne offers ter neder velde; hij was daar in dien bangeu nacht om aan allen hulp en troost te verstrekkenhij was daar toen onze soldaten hunne gevallen broeders gingen wreken; hij was daar toen onze troepen, ook door zijn woord en voorbeeld vooral bezield de zegepraal bevochten. Eerst toen keerde hij naar Java weder om, na zooveel vermoeienissen en ontberingen, zijne geschokte gezondheid eenigszins te her stellen. Doch ziet, zijn opvolger op Lombok, pastoor Smit viel als slachtoffer der kwaad aardige koortsenslechts eenige weken na diens aankomst aldaar. En zoude pastoor Voogel thans zijne soldaten, die hij als kinde ren lieiheeft, daar aan hun lot overlaten? O, neen, zijne liefde roept hem naar Lombok; hij weet, dat ellende en ontbering hem daar wachten; hij weet dat. terwijl het moordend klimaat zijne offers eischt, de dood ook hem daar kan treffen; doch hij vreest niets; hij ijlt daarheen om allen, die hulp en opbeuring behoeven woorden van troost toe te spreken; hen bij te staan in hun stervensuur. Dat is meer dan heldenmoed, dat is ware helden deugd Laten wij hem daarvoor hulde brengen in hetgeen hem het dierbaarst is. Laten wij zijn kerkje te Magelang, waarvan wij den bouw op ons namen, door eendrachtelijk samen werken spoedig voltooien. Zenden wij onze mm?—— „Wie zou dat niet willen?' /En zorgen dat die booze zaak niet gebeurt „Ja, madame, dat wil ikIk verlang 't zelfs, nu ik weet dat liet de goede vrouw schaden kan. niet om de tweehonderd frank, maar 0111 't kwaad tegen te gaan. En ik meende dat die Pieter zoo'n goede kerel was. Ik heb nog wel een cadeau uit zijne handen aangenomen.' /Bewaar dat voor u." „O die ellenkelingIk word boos als ik er aan denk, dat hij mij tot zijn medeplichtige wilde maken bij het plegen eener boosaardige daad I O, konde ik hem loon naar werken geven „Dat kunt gij Marianne." /Werkelijk? En hoe dan?' „Op eene zeer eenvoudige wijze!.... Door hem te schenken wat hij voor de brooddraagster be stemd had." „Een prachtig idéé, madame Maar zoo 't drankje mama Lison schaden moest, dan zal 't hem ook geen goed doen I" „De dosis die ik er in heb zien schenken zou gevaarlijk kunnen zijn voor eene vrouw, maar niet voor een man,' antwoordde Amanda. „Hij zal er van gebruiken, en dan zult gij eens hooren, welke zijne bedoelingen waren. Dronkenschap zal spoedig volgen en met de dronkenschap een on weerstaanbaar aandrang om te praten. Dan zal hij in tegenwoordigheid von allen bekennen, welke plannen hij koesterde. Die kerel is een vijand van mama Lison. Waarom? Dat weet ik niet, maar 't is een zeker feit En zal hij praten," hernam Marianne, „als hij gedronken heeft. En zal hij veel van zichzelf vertellen /Ja, meisje.' „Dan verzeker ik u, madame, dat mama Lison geen enkel druppeltje nuttigen zal van 't vocht aoor hem bereid, maar de booswicht zal 't heb ben, hij alleen! Wat mag hij dan toch wel voor een ellendeling zijn?' „Een ellendelingDat zegt gij goed en weldra zult gij er de bewijzen van hebben.' „Ik zal madame waarschuwen „O, doe dat niet. Men zou hem wegjagen, en dan zouden wij niet uit zijn eigen mond kunnen vernemen wat hij beoogt." „Dat is waar. Ziedaar iets wat wij moeten we ten Hij zal drinken, ik sta er borg voor." Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2