Nummer 30. Zondag 14 April 1895. I8e Jaargang. ll! BROODDKUGSTER. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER Waalwijk. SH55SB De Echo van het Zuiden, Waalwyksche en Langslrautsche Courant Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door bet geheele rijk f 1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentien 1 7 regels fO,GO; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door liet advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het parlementaire leven slaapt weer in Engelands lagerhuis gaat met vacantie tot 22 dezer en Fianknjks kamer en senaat nemen eene week of zes vacantie. Engelands lager huis heeft den arbeid besloten met de ver kiezing van een opvolger van Peelden speaker, en in het parlement van Frankrijk is 't alleen de begrooting voor het loopende dienstjaar, welke de heeren zoo tot het laatste oogenblik occupeert. De senaat van Frankrijk heeft in buiten gewone zitting de begrootingsdiscussiën ten einde gebracht: in haar geheel werd de fi- nancieele wet aangenomen met 243 tegen 35 stemmen. Daar de senaat enkele wijzigingen heeft gebracht in de begrootingzooals de kamer die heeft vastgesteld, is 't nu weer de beurt der commissie om haar veto uit te brengen over die veranderingen en na haar krijgt de kamer weer het woord om zich uit te spreken ten gunste of iü 't nadeel van het geheel. De commissie verschilt met den se naat op twee punten en de kamer is nogal toegevend gestemd, over een enkel punt van verschil zal wellicht nog wat geredekaveld worden, doch tot een conflicc lusschen ka mer en senaat zal 't wel niet komen. In Denemarken heeft onlangs plaats gehad eene nieuwe indeeling der kiesdistricten in verband met de toeneming der bevolking en voor de eerste maal zijn nu de verkiezingen geschied onder die nieuwe indeeling. Voor de regeering is het resultaat van deze raad pleging der natie lang niet gunstig geweest: gebleken is, dat het oude Folkething niet was de vertegenwoordiging des volks, doch een parodie daarop. Bijna alle uieuwe mandaten zijn toegevallen aan de oppositie fracties: het Folkething tellende 30 leden der rechterzijde, 26 partijgangers van het compromis lusschen de gematigde linkerzijde en de conservatieven, 46 tegenstanders van het compromis en 2 sociaal-democraten, zal nu bestaan uit24 leden der rechterzijde, 28 voorstanders van Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant 164 „Gij zult niets vergeten van al hetgeen hij u bevolen heeft te doen P" „Neen, madame, wees gerust.... Ik zal twee kraftjes in handen hebben en er voor zorgen den booswicht aan de galg te brengen Dat zult gij eens zienMaar zult gij wel hier zijn Zeker.' „Hoe zult gij dat aanleggen?' „Ik zal weer plaats nemen in dit kabinet Maar, denk er aan, geen woord, geen enkel!" „Daar kunt gij op rekenen 1 Liever beet ik een stuk van mijn tong dan een onvoorzichtig woord te uiten." Amanda haalde twee briefjes van honderd francs uit den zak en stak die de dienstmaagd toe. „Neen, madame," zeide het meisje afwerend, „neen, die neem ik niet aan 1 Ik wil niet betaald worden voor eene goede daad, voor 't ontmaskeren van een ellendeling „Dat is zeer mooi van u. Maar toch wil ik dat gij dit geld aanneemt. Zoo gij wilt kunt gij het aan mama Lison geven. Die zal wel zoo rijk niet zijn „En zeggen dat dit van u is „Neen van u." „Dat zou onnatuurlijk zijn madame. Een arm meisje kan dergelijke cadeaux niet geven. Ik zal het geld aan de waardin geven, en die zal zich wel met de taak belasten." „Goed! Maar wees voorzichtig 1" „Gij kunt gerust zijn." „Om twcalf uur ben ik hier, zorg er voor dat Pieter mij niet ontmoeten kan." „Daar zal ik wel voor zorgen." „Houi hier het verteer af," zeide Amanda en reikte een stuk van tien frank over. De meid haalde kleingeld bij de waardin, zeg gende dat 't kabinet tegen 12 uur besproken was. het compromis, 61 tegenstanders en 8 soci aaldemocraten. De minister van binnenland- sche zaken Hoeriing is geslagen door een radicaal en evenzoo de oud-minister van oor log Bahuson in de hoofdstad zelt zijn ge kozen vier leden der rechterzijde, vijf radi calen en zeven sociaal-democratenterwijl voor Kopenhagen zitting hadden in het oude parlementzes leden der rechterzijde twee socoiaal-democraten en twee radicalen. Twaalf jaar heeft Denemarkens koning de conservatieveu gehandhaafd ondanks de krach tige oppositie van het Folkething en tot vóór een twee- of drietal jaren werd der combi- natie-Estrup stelselmatig de begrooting ge weigerd, wat dezen stoelvasten premier echter niet deed besluiten zijn congé te nemen. Door een verzwakking der linkerzijde kwam 't vóot een drietal jaren tot een soort compromis tusschen de gematigde leden der linkerzijde en de conservatieve minderheid, waardoor tevens een eind kwam aan den in strijd met de wet zijnden toestand. Toen moest Estrup aftreden en de combinatie, die hem opvolgde, sloeg zich, steunend op genoemde coalitie zoo goed mogelijk door de moeielijkheden heen tot den aanvang van de laatste wetge vende periode. De meerderheid berust nu bij de vereenigde sociaal-democraten en ra dicalen (61 stemmen) tegen een minderheid van 52 stemmen (conservatieven en gema tigden). Door de inmenging der kroon in het par lementaire leven, heeft de uitspraak der natie ook een min gnnstigen zin voor den koning, die bij bevestiging van den staat van zaken, het conflict tusschen het Folkething en de regeering, tot de oude proportien zal terug brengen. De periode van onzekerheid met betrekking tot.Zweden en Noorwegen duurt voort: wel wordt er veel gesproken en geschreven over koning Oscar's plannen, doch het ware ver neemt men niet. Door koning Oscar zal de eerste stap tot toenadering wel niet worden gedaan, integendeel zijn er vele symptomen, Na eene laatste aanbeveling vertrok Amanda. Marianne had een gulden hart. Gaarne zou zij in alle bijzonderheden verteld hebben wat er ge beurd was om den ellendeling aan de deur te zetten, die mama Lison zoo snood wilde behandelen doch zij had beloofd te zwijgen en zij zou haar woord houden. Ook verlangde zij te vernemen wat Pieter wel zeggen zou. Maar wat moest zij met die tweehonderd frank aanvangen? Gaf zij die aan de waardin, dan zou deze haar zeker nadere vragen stellen. Eensklaps riep haar de waardin. „Wat doet gij toch zoo lang in het kabinet?" vroeg zij. „Ik voerde een druk gesprek. Een gunstig oogenblikEr was sprake van mama Lison." „Van mama Lison?" „Ja, eene dame had mij geroepen, en dit heeft zij mij in de hand gestopt," antwoordde de meid, de beide briefjes toonenu. „Tweehonderd franken?" „Ja, madame." „En dat is voor mama Lison?' „Juist madame." „O. dan zal ik u niet beknorren. Gij zult haar dit geld aan het dessert overhandigen.' „Ik had liever dat gij het deedt, madame.' „Zoo gij wilt. Geef ze mij dan maar die brief jes. En nu aan het werk. Er is nog zooveel te 'doen Marianne haastte zich. Eenenvijftigste Hoofdstuk. Amanda, die nog eenigen tijd voor zich had, ging madame Augustine waarschuwen. Zij nam een rijtuig en liet zich naar de Sint Honoréstraat brengen. Zeer gaarne zou zij ook Duchemin en Stephaan verwittigd hebben, doch niet wetende waar deze zich bevonden, kon zij aan dit verlangen geen gevolg geven. Ovidius was van het Redcz-vous der Bakkers naar de Jacobstraat gegaan, waar hij een briefje had achtergelaten voor den heer Thiercelet, die hem aanbevelingsbrieven voor Buenos Ayres be loofd had. Hij noodigde hem tegen den volgenden dag op een gemeenschappelijk ontbijt in eene der fijnste restauraties van Parijs. Alles was voor zijn ver trek geregeld. Vrijdags zou hij met Thiercelet ontbijten, en welke wijzen op een geweldigen kamp, waarbij zelfs tot de wapenen zou worden gegrepen. De generale staf van het Zweedsche leger bereidt de mobilisatie voor van verschillende lichtingen en de mobilisatie der vloot moet in verband staan met een expeditie naar Christiania. De koning heeft voor zijn laatste bezoek aan Christiania langen tijd beraad slaagd met een geheim comité, hem ter raad geving in heel bijzondere gevallen te be schikking gesteld en waarvau tot dusver slechts driemaal is gebruik gemaakt. Terwijl de Japansche leidende politici den vrede met China op de bekende voorwaarden wenschelijk achten, ijvert de pers, rekening houdend met de stemming van een groot deel der natie, voor voortzetting van den oorlog tot Peking ingenomen en Zuid-China onderworpen is. Over de toestanden in het Chineesctie leger krijgt men zonderlinge dingen te hooren.Van militaire vorming is weinig of uiets te be speuren; de patronen behooren niet bij de geweren; er worden soms schoten gelost, uit klei bestaa.ide deze „granaten" worden dan eenvoudig geverfd Bij Tai-in Kwan vonden de Japanners granaten met boonen gevuld: het kruid was door de legerautoriteiten ge stolen; bij Wei Hai-Wei voud men tien zware stukken geschut, bedolven onder het zand; men had ze wel kunnen koopen, doch de fondsen om ze optestellen, ontbraken. De senaat heeft met 56 stemmen tegen 18, terwijl 13 leden zich van stemming onthiel den de wet tot regeling van het kiesrecht voor de gemeenten aangenomen, in den vorm waarin de kamer haar had vastgesteld. In en om Charleroi is nog niet alles zooals het wezen moet. Zeven ovens zijn uitgebluscht, en zullen vóór September niet da»ma naar Courbevoie gaan om Paul Harmant's vijfhonderdduizend francs in ontvangst te nemen en dan gezamenlijk met hem te dineeren. Zaterdags zou hij zijne laatste inkoopen doen, zijne koffers naar het Havrestation laten brengen om dan 's Maandags den exprestrein te némen naar genoemde stad, waar hij aan boord zou gaan van eene transatlantische stoomboot. Zijne papieren, goed in orde, droeg hij in eene portefeuille. Ovidius had er niet aan gedacht hoe hij den avond na het diner zou doorbrengen. „Ik zal naar een of ander theater of naar een cafó-chantant gaan," sprak hij tot zichzelven. Nadat hij zijn brief bij Thiercelet besteld had, dwaalde hij rond in de nabijheid der Jacobstraat, het oogenblik afwachtend, d9t het tijd zou zijn om naar het Rendez-vous der Bakkers te gaan. Gedurende dien tijd kleedde Jeanne Fortier zich met bijzondere zorg. De arme vrouw weende van vreugde, terwijl zij aan Lucia de blijken van liefde en achting mededeelde, waarmee zij overladen werd. „O wat zou ik u daar graag aan mijne zijde zien!" sprak zij. „Wat zou ik geluakig zijn, indien gij het eens kondt nagaan, hoezeer die goede lieden mij beminnen „Wie zou u niet beminnen, mama Lison?" ant woordde het meisje. „Die niet van u houdt, moet waarlijk geen hart hebben." En zij hielp Jeanne Fortier hare moeder zich gereedmaken. Het middaguur naderde en er was nog al wat tijd noodig om van de Bourbonkade naar de Scinestraat te gaan. De brooddraagster omhelsde de goede Lucia. „Uitstekende vrouw 1" dacht het meisje, terwijl zij de trappen afdaalde. „Ik bemin haar, alsof zij mijne moeder was." Dan keerde zij in haar kamertje terug, dat er thans droeviger uitzag dan anders. Na Duchemin verlaten te hebben, had Stephaan Castel, zooals wij weten, zich naar Paul Hermant laten brengen. Deze was juist teruggekeerd, na met Lucien Labroue ontbeten te hebben. Hij was alleen in zijn kabinet. Lucien begaf zich naar zijne bezigheden., toen weer worden aangestoken. Andere zullen eerstdaags worden uitgebluscht, als de werklui het werk niet hervatten. Meer dan twee duizend werklui, berekent men, zullen daar door den geheelen zomer geen werk hebben. De Indépendance geeft de volgende cijfers aangaande de glasnijverheid in gewonen toe stand. De productie van die nijverheid vertegenwoordigt een som van 30 millioen irank per jaarwaarvan 96 percent wordt uitgevoerd. 28,800,000 frank keert dus in 't land teiug, zonder voordeel voor Belgie omdat alle grondstoffen inheemsch zijn. De loonen bedragen 15 millioen 'sjaars. Ze zullen nu met meer dan de helft verminderd worden zoodat de werkende bevolking en de plaatse lijke handel maandelijks omstreeks 700,000 frank verlies lijden. De Fransche president Faure heeft in zijn toespraak bij de reeds kortelijk vermelde opening van de kunstnijverheidschool inden Faubourg St. Antoine te Parijs o.a. gezegd „Ik behoor door mijn geboorte tot de wereld van den arbeid, en ik ben er trotsch op, mij daartoe te rekenen. Men kan aan jongelieden geen beter voorbeeld geven dan hun te toonen, hoe hoog in eene democratie als de onze de arbeid wordt geöerd." De generaal Duchesne die op Mada gaskar de Fransche expeditionaire troepen macht commandeeren zal, vertrok eergister avond uit Parijs uitgeleid alleen door den minister van oorlog. Gisteren morgen scheepte hij zich te Marseille in op de „Iraouaddy", van de Messageries maritimes, die tegen 4 uur in den namiddag onder stoom ging. Het Parijsche „comité van den 1 Mei", verontwaardigd over de wijze waarop Zondag de politie een meeting hee.t doen uiteengaan, die gehouden werd tot bespreking der plannen voor den len Mei, had besloten nogmaals te vergaderen in dezelfde Salie du Commerce ter „beantwoording van de uittartingen der politie Deze meeting zou gisteravond plaats hebbeu. hij onverwacht Stephaan ontwaarde, die naar Paul Harmant's bureau ging. Onmiddellijk herkende hij den schilder en na derde hem. Glimlachend verhaastte Stephaan den stap. De beide kennissen drukten elkander de hand. „Gij hier, beste vriend 1" riep Lucien uit. „Zooals gij ziet." „Wat voert u hierheen?" „Eene fantasie. Ik zou gr'aa^ de ateliers een9 bezoeken. Het is voor een tableau dat ik graag vei vaardigen zou. Is de heer Harmant daar?* „Wij hebbeh juist saam gedejeuneerd. Wil ik u naar zijn kabinet geleiden „Dat zal mij genoegen doen." „Ik heb zooeven juffrouw Mary gezien." zeide de schilder. „Het 'arme kind heeft nog slechts enkele weken ie leven." „O, mijnheer," antwoordde Lucien met eene beweging van ontmoediging. „Ik ben niet langer in staat de rol te spelen, die gij mij mét een onbegrijpelijk doel hebt opgelegd." „Dat doel, ik herhaal h?t u, is niets anders, dan uw geluk. Heb vertrouwen in mij. Gij zult niet lang meer te wachten hebben." „Maar ik onderga een waren marteldood bij het spelen der komedie, die mij haast eene heilig schennis toeschijnt." „Hoe meer gij lijdt, des tegrooter zal uw geluk zijn! Wij hebben ïiier te doen tuet de vaste wet der contrasten. A propos, gij dineert vandaag met Paul Harmant en mij. Ik noodig u uit.' „Aangenomen! Volgaarne!" Op dit oogenblik hadden zij Harmant's kabinet bereikt. Lucien klopte. „Binnenriep Harmant met vaste stem. De jongman opende de deur. „Een onverwacht bezoek, mijnheer,* zeide hij. De millionair Ontwaardde Stephaan Castel. „Ja, parbleu," riep hij uit, haastig opstaande, en den schilder ds hand reikend, ,zeer onverwacht, werkelijk, ma:r toch zeer aangenaam. Wat voert u naar Courbevoie, mijnheer Castel?' Niettegenstaande den grootcn afkeer, dien Ste phaan voor den industrieel koesterde, kon hij toch niet anders doen dan. de hand aannemen, die hem geboden werd. „Nieuwsgierigheid," antwoordde de schilder. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1