Notaris 8INK te Waalwijk. Advertentiën, Uit de hand te HUUR, lste SNIJDER, Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, China. Amerika. Industrieëelen BINNENLAND. Handelsberichten. een perceel Weiland, GEVRAAGD UITVOERINGEN. Een elljarig meisje heeft bij het station Longton op den Noord Stafford-spoorweg haar klein broertje van den dood gered, maar zelf het leven daarbij verloren. De kleine heldin zag het knaapje op het spoor loopen, waarop een trein kwam aanrijden. Zij snelde naar hem toe en trok hem weg, maar viel zelf op het spoor en werd door den trein overreden. Ongeveer 10 maanden geleden weid de keizerlijke ceremoniemeester Von Kotze op bevel des keizers gevangen genomen en be gon tegen hem, voor de militaire rechtbank, een proceswijl zware verdenking op hem rustte, dat hij anonieme, zeer obscene smaad- brieven aan verschillende personen tot den hofkring behoorende,gezonden had. Na eenige weken werd Von Kotze uit het voorarrest vrijgela'en doch met het vonnis werd maan den lang gedraald. Daarop moest toen weer de keizerlijke goedkeuring worden gevraagd. Nu eindelijk is aan Kotze bericht, dat hij vrijgesproken is, en de sluier, die deze zeer geheimzinnige schandaalhistorie bedekt, blijft voorloopig onopgelicht. De „National liberale Verein" te Keulen besloot de gausche liberale partij in Duitsch land op te roepen tot een gemeenschappelijk laid protest tegen de besluiten der Umsturz- commissiein de hoop dat ook de overige niet reactionaire partijen zich daarbij zullen aansluiten. Keizer Frans Jozef zal van den 3en tot den 7en September de herfsimanoeuvres bijwonen en gedurende die dagen in Stettin logeereu. Een kort verblijt in Berlijn zal slechts dan plaats hebben, wanneer de kei zerin omstreeks dien tijd in Potsdam vertoeft. Men zegt, dat optochten op den len Mei dit jaar in Pruisen niet geoorloofd zullen zijn. Over de toebereidselen tot de feesten bij de opening van het Noord Oostzeekauaal geeft de „Postc de volgende bijzonderheden: De escaders en de enkele oorlogsschepen der vreemde natiën zullen in eene dubbele rij in de Kieler haven komen te liggen aan ankerboeien, die men nu reeds bezig is te leggen. Een enkele rij ware gewenschter doch daartoe is de lengte der haven (ongev. 10 K.M.) niet voldoende. De dubbele rij biedt bovendien het voordeel, dat de provi andeering enz. gemakkelijker gaat nu geen der schepen op grooten atstand van de stad ligt. De Duitsche oorlogsvaartuigen moeten zich vooruit van proviand voorzien, opdat men ten betreffenden dage alleen voor de vreemde schepen hebbe te zorgen. Een correspondent van het „Berl. Tagebl.» schrijft uit Kiel. dat de keizer twijfel heeft uitgesproken aangaande de mogelijkheid van behoorlijke proviandeering van zooveel vreem de schepenwier aantal over de honderd bedragen zal. Deze twijfel schijnt echter on gegrond, vooral nu de toebereidselen voor de ontvangst reeds begonnen zijn. Er is een comité gevormd, dat zorgen zal voor de be- hoorl ke inkwartiering aller gasten. Hetou le kruiser-fregat „Prinz Adalbert," dat thans als drijvende kazerne dienst doet, zal voor de buitenlandsche officieren tot eetzaal worden ingericht. Ofschoon het eerst ontkend werd, staat nu toch vast, dat ook Denemarken aan het openingsfeest mee zal doen en zelfs met een vrij groot escader onder admiraal Bruun. De koning van YVurtemberg zal bij de ope ning tegenwoordig zijn. In reegeringskringeri rekent men op een meerderheid van meer dan honderd stemmen als gevolg van de aanstaande, nog altijd niet bepaalde verkiezingen. Een der ministers heeft verklaard, dat er in de nieuwe kamer dadelijk een groep zal opstaan om te vragen alle mogelijke quaestien, die met de bank schandalen in verband staan, zes maanden uit te stellen. Ziedaar een gemakkelijke wijze om de zaak te smoren, welke gepaard zal gaan mei een reglementswijziging, strekkende om de kamerleden te beletten voortaan maar alles te zeggen wat zij willen. De Italia Militare deelt mede dat ge neraal Baratieri van de regeering bevel heeft ontvangen Tigre, het Noordelijke deel van Abyssinie te ontruimen en verklaart dezen maatregel te beschouwen als een slag aan het Italiaansche prestige in Afrika toegebracht. Den 20 dezer vereenigen zich te Rome de vertegenwoordigers van de groote kamers van koophandel in het koninkrijk. Het doel van deze samenkomst is de onderhandelingen te hervatten over het herstel der handelsbe trekkingen met Frankrijk. Daarom zijn de Fraosche kamers van koophandel te Rome, Napels en Milaan mede uitgenoodigd ter vergadering te verschijnen. Een groot aantal jongelieden trok door de stad Boedapest, en huldigde in kreten en uitroepingen den dader van den aanslag tegen het Hentzy-monument. Deze demonstratie was natuurlijk tegen Oostenrijk gericht. Er z ijn verschillende arrestatien gedaan. Een deel van Hongarije wordt nog altijd door hoogwater geteisterd. De Maros, tijdelijk wat gezakt, is weer gewassen, tot vier meter boven normaal peil. Het grond water sijpelde Dinsdag bedenkelijk door de dijken. Alles was aan het werk gezet. Te Pecska stonden 340 huizen in het water. Te Kocsu is de Witte Körös buiten haar oevers getreden en eenige huizen zijn ingestort. Nog hooger was Dinsdag het water van de Teiss voor Titel (dicht bij het vereni gingspunt van Teiss en Donau) ge-tegen: 612 cM. boven normaal peil, en het water wies nog gestadig Men was ernstig bezorgd voor een der dijken, die nog in aanbouw is. Het plaatsje Rudolphsgnad, aan den over kant van de rivier, liep groot gevaar. Als de dijken het nog niet een paar dagen uit houden is het verloren. De bewoners van eenige dorpen lager aan de Donau zijn naar Semlin gevlucht, om het water te ontloopen, en hebben hun vee op Servisch grondgebied gedreven, waar op bevel van den koning, tijdelijk weiden zijn be schikbaar gesteld. Semlin zelf wordt ernstig bedreigd, en de hoofdstad van Servie eveneens. De Sau voorstad van Belgrado en de jodenwijk met haar omgeving stonden Dinsdag al onder water. Te Seuilin was de Donaudijk geheel overstroomd, men voer er met roeibootjes door de straten. Bij Szegedin, aan den mond van de Maros, staat de Theiss hooger dan ooit te voren en stijgt nog. De politie is dag en nacht in de weer. Bij schietoefeningen in de Woesoeng- forten sprong een veertigtons Armstrong- kanon. Een kruitmagazijn daar vlak bij sprong in de lucht. Vijftig Chineesche officieren en soldaten zijn gedood of gewond. Bij een onweder te Monroe (Alabama) het eerste van dit jaar is een treurig ongeluk gebeurd. De bliksem sloeg in het huis van een boer, Williams genaamd, die met vrouw en kinderen bij den haard zat. Het oudste kind, een lOjarige knaap, werd gedood; al zijn kleederen waren hem van het lijf gescheurd. De vrouw des huizes werd tegen den muur gesl ngerd en viel dood neer en Williams, die ook omver geslagen werd, is volslagen blind geworden. Alleen't jongste 2jarig kind, dat vlak bij zijn vader speelde, bleef ongedeerd. Te Topeka, in Kansas, is een man, Gray genaamd, ter dood veroordeeld, wegens een moord, welken hij niet gepleegd heeft, maar door hypnotischen invloed heeft laten plegen. De pleger van den moord, Thomas Mac-Donald, die eerst terecht stond, werd door de gezworenen niet schuldig verklaard, „omdat hij gehandeld had onder den hyp notischen invloed van Gray, waaraan hij geen weerstand kon bieden." Gray werd toen in hechtenis genomen en door het gerecht tot de galg verwezen, ot- schoon het bewezen was, dat hij op tien mijlen afstands van de plaats der misdaad verwijderd was, toen die gepleegd werd. In hooger beroep is zijn doodvonnis bevestigd. WAALWIJK. Zondag 14 dezer, 'smidd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Schweigen der Nacht. Kreutzer. 2. Pax Vobiscum. Schubert. 3. Hymne. De Vliegh. Op Maandag 15 dezer des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Zampa, ouverture. Hérold. 2. Aria für Clarinette, acc. harmonie Bergson. 3. Die Mühle im Schwarswald (op verzoek) Eilenberg. 4. Italiana, fantaisie. Beaudonk. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk, houdt zich onledig met het opma ken van het verslag over 1894. Heeren industrieelen worden verzocht hunne opgaven voor het verslag zoo spoedig moge lijk aan den voorzitter in te zenden. De kamer van koopha7idel en fabrieken voornoemd. Waalwijk, April 1895. WAALWIJK, 13 April 1895. In de Woensdag voorm gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad is de algemeene plaatselijke politie verordening voor de gemeente Waalwijk vastgesteld. Aangenomen is een voorstel van B en W. tot verbetering en uitbreiding van de houten beschoeiing aan de Westzijde der haven. De kosten, ad f1640 zullen door leening gevon den worden. Eene poging, door den burgemeester in 't 1 werk gesteld om den raad te doen terugko men op zijn besluit betreffende het doen in stellen van een uitvoerig onderzoek naar den toestand en werking der gasfabriek, mislukte. De raad bleet bij zijn besluit en het onder zoek zal dus moeten plaats hebben in den geest zooals door de heeren Baijens en Mombers is bedoeld. De officier van gezondheid 2e kl. J. H. M. van Dortmond, van het 3e reg. infanterie te Bergenopzoom wordt 27 April a s. voor drie maanden te Willemstad gedetacheerd. De koninginnen in Engeland HH. MM. de koninginnen zullen Zaterdag 27 April, te Londen aankomen. Tijdens haar bezoek zullen HH. MM. de gasten zijn der hertogin van Albany ïe Claremont. Zij zullen koningin Victoria den 4den Mei op het kasteel Windsor een bezoek brengen en tot Maandag 6 Mei te Londen blijven. Koningin Victoria zal een kamerheer ter beschikking van de regentes stellen. H. M. is voornemens aan koningin Emma het kruis le klasse der orde van Victoria en Albert te verleenen. Naar wordt medegedeeld, is het thans officieel vastgesteld, dat de Noordbrabantsche muzikale huldebetooging bij het bezoek van H.H. M.M. onze geëerbiedigde koninginnen aan Tilburg, plaats zal hebben op Zaterdag 18 Mei a. s.te circa 4 ure namiddag, op het plein „de Veldhoven" aldaar. Daar de deelneming thans algemeen is, voegt men er bij, bek oft de betooging schitterend te zullen zijn. Uit het Limburgsche Te Roermond zitten op dit oogenblik niet minder dan 23 personen in voorloopige hech tenis wegens moord, doodslag, mishandeling met zwaar lichamelijk 'etsel, kindermoord, enz. De schutterij op (le vlucht Eeuige afdeelingen der schutterij te Am sterdam zouden Dinsdag haar zomeroefenin- gen houden op het terrein aan de Nassau- kade bij de Kikkerstaat, aldaar. Zóó was be paald en zóó was gelast door de schutterij autoriteiten. Er was evenwel niet op gerekend, dat de straatjeugd zoo iets wel eens niet zou kunnen toestaan. En dat is onze dapperen opgebroken. Waar de legioenen vandaan kwamen, is moeilijk te zeggen, maar er kwam een stroom van knapen en meisjes opdagen, die joelend en schreeuwend te kennen gaven, dat zij zoo al niet tegen de schutterij, dan toch tegen haar excercitien daar ter plaatse gekant wa ren. Wij konden op een afstand niet zien zegt het Cntr. of soms de schutters de eersten waren, (lie tot feitelijkheden overgin gen, dan wel of zij het relletje soms aan moedigden. Op een gegeven oogenblik daalde een ha gelbui van steenen en aardkluiten in zoo groote massa uit het leger der woedende jeugd op de landverdedigers neder en hief „de hoop der toekomst" zulk een oorverdoovend krijgsgeschreeuw aan, dat standhouden den aangetreden schutters niet meer mogelijk was, zoodat zij onder den luiden zegezang der overwinnaars het hazenpad kozen. De overwinnaars verstrooiden zich bij de nadering van één diender Te Helder heeft een groote brand ge woed bij den landbouwer A. S., waarbij ongelukken plaats grepen. Eene dienstmeid brandde zich ernstig aan gezicht en handen, terwijl twee spuitgasten onder eene brand spuit geraakten en zwaar gekneusd werden aan handen, armen en beenen. Woning, schuur, stal, huisraad, akkerge reedschap, alles werd verwoest. Alles was verzekerd. Eenige Amsterdamsche straatroovers hebben weer een brutaal stuk uitgehaald. Ongeveer half 12 kwamen twee jongens met twee vrouwen een café logement aan de Prins Hendrikkade binnen en bestelden vier glazen bier. Op de opmerking dat de com- sumtie 15 en 10 cents kostte, volgde het antwoord „dat doet er niet toe." De vrouw des huizes, die met twee logés in de gelagkamer was, wendde daarna nog een poging aan, om de minder gewenschte gasten met een zacht lijntje te verwijderen. In plaats daarvan opende een der vrouwen de straatdeur, waarop nog eenige jongens en vrouwen binnenstormden. Het gezelschap sloeg nu een ruit van een glazen binnendeur in, dronk de glazen bier der logé's leeg en nam de ledige glazen in beslag een hunner rukte de gouden horloge ketting van een der logé's af, terwijl een ander een volle flesch uit het buffet stal. Met dezen buit verlieten nu allen het café in de richting van de Hasselaarsteeg. De daders zijn nog niet gevonden. Raamsdonksvecr10 April. Een vijftigtal ingezetenen van Raamsdonk en Raamsdonks- veer hadden gehoor gegeven aan de oproeping om Dinsdagavond te zes uur eene vergadering te beleggen bij de wed. P. Huijsman ten einde besprekingen te houden over het te vieren zilveren ambtsfeest van onze burge meester. Als de vorige maal werd de bijeenkomst geleid door den heer S. van Dongen die met een kort woord de aanwezigen welkom heette en nader het doel der vergadering uiteenzette. 't Eerst aan de orde was 't bepalen van den dag der feestviering. Hiervoor werd Woensdag 22 Mei aangewezen. Vervolgens ging men over tot het kiezen eener feestcommissie. Besloten werd voor t Dorp en voor 't Veer elk zes leden te be noemen. Na stemming bleek, dat voor wijk D gekozen wartn de heeren A. v. leisel D. Timmermans, C Konings Az., H. Schoen makers, M. de Roon en J. Kamp Jz. en voor wijk V. de heeren St. v. Dongen, G. Simonis, C. Sagt, J. Konings Dz H. Sprangers en Adolf van Seters. Na mededeeling, dat over veertien dagen eene nieuwe vergadering zal worden gehouden, waarin de feestcommissie hare plannen zal blootleggen en de verschillende corporaties die willen deelnemen, zich kunnen aanmelden, werd de vergadering gesloten. Waspik9 April. Aan de werf van de heeren P. en A. Ruijtenberg, scheepsbouw meesters alhier, zijn heden met gunstig gevolg te water geloopen een ijzeren zeilaak van 100 last „Eben Haezer" voor den heer N. J. Van Eek te Capelle en een ijzeren tjalk van 30 last „de Koophandel" voor den heer B. A. Klerks, beurtschipper alhier. Daarna werd de kiel gelegd voor een stalen hevelaak van 40 last voor den heer G. Jansen te Nijmegen. Loouopzand 9 April. In de parochie St. Joachimmoer is men hier druk bezig met het aanleggen van den tuin voor de nieuwe pastorie. Deze zal ook nog dezen zomer gebouwd worden de heer J. van Dongen van Klein Dongen is tot architect aangesteld. Capcllc12 April. Woensdagnamiddag geraakte een met aardappelen geladen wagen en ponny uit Raamsdonksveer in een sloot aan de Nieuwe Vaart. Alles liep gelukkig af, de voerman met een half nat pak en met verlies van J/2 K.L. aardappelen. Het paard deerde niets. Ook had Donderdagnamiddag een dergelijk geval in de kom der gemeente plaats nl.: het voor de tilbury gespannen paard van den heer v. T. uit W., was even vastgehouden door eene dienstbode; in plaats het paard bij de kop vast te houden deed zij zulks met de lange leidsels en haalde die te hard aan, waardoor het paard achteruitliepen de haven in. In een wenk was paard en wagen weer op het droge, het dier wandelde geduldig door de haven naar de scheepstimmerwerf van den beer A. v. d. H. en kwam zoo gemakkelijk op het droge. De tilbury werd met eenige manschappen er uitgehaald met eene kleine beschadiging aan de trede. WAALWIJK, 12 April. Bij flinken aanvoer, vooral ook van puike kalf- beesten, was de handel toch niet vlug. Kalfkoeien golden f 140.1'205.a f Dito vaarzen f 120— 175.f Jonge varkens aangevoerd 120 stuks, verkocht van f 4.25 a f 8,f Weilammeren f4,25 a f4,75. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 691 kg. van f0,88 1*1,04 per kg. In granen bestaat iets meer vraag voor con sumptie aan vorige prijzen. De prijzen der ruwe huiden gaan nog steeds hooger bij zeer geringen voorraad op alle voorname markten. Hoewel de looierij zich zooveel mogelijk onthoudt van inkoopen aan de tegenwoordigtegenover gefabriceerde waar ongemotiveerd hooge prijzen, zijn de looiers toch verplicht, willen zij hun werkvolk aanhouden, voor onmiddellijke behoefte aan te koopen. Gelukkig gaan de paardenleer- looierijen thans druk. Paardenleder is sedert enkele maanden veel in prijs gestegen. In schors is de handel zeer stil in alwach- ting van het nieuwe gewin. Vreemde looi- middelen over 't algemeen hooger. Bevallen van een ZOON M. WITLOX-BRESSERS. Waalwijk, 7 April 1895. aan de Aalsteeg DOEVERENgroot 15 hont. Te bevragen bij om direct in dienst te treden een R. C„ van goede getuigen voorzien en met opgaaf van ouderdom, gehuwd of niet, wien de leiding der snijderij op een schoen fabriek kan toevertrouwd worden tevens goed werkman. Het hoofdwerk is burger en boerenwerk maar er wordt ook uitdruk kelijk vereischt Heeren- en Dameswerk. LOON 4? 500 gulden per jaar met vrije woning. Brieven franco aan B. J. WIE- GERINKboekhandel, Gkoenlo onder- letter O.W.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2