Spanje. Duitschland. Oostenrijk. Italië. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. Donderdag 25 April jaarmarkt en botermijn te Waalwiik. UITVOERINGEN. souvereindien we ontvangenmaar een vriend." Met het oog op zekere elementen der bevolking heeft men alle mogelijke voor zorgsmaatregelen genomen voor de veiligheid van den president. Het bericht van het Petit Journalmet tal van bijzonderheden opgefleurddat de politie op het spoor zou gekomen zijn van een anarchistischen aanslag, welke tegen Fé- lix Faure te Havre beraamd zou zijn, wordt officieus tegengesproken. Ook de Temps- correspondent ontkent de juistheid ervan. Wel zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen geno men en verschillende inhechtenisnemingen gedaan, maar de meeste arrestanten zijn na hun identiteit bewezen te hebben vrijgelaten. In een later telegram verzacht de genoemde correspondent dit bericht nog door de verze kering dat de president en zijn familie de ministers, de prefect enz. volkomen gerust zijn. Bij de voorstelling op Donderdag aan den president der republiek, van het état major van het Engelsche oorlogsschip Australia heeft Faure een sterken nadruk gelegd op de be trekkingen van goede nabuurschap welke tus- schen Engeland en Frankrijk bestaan en welke een beleefdheid als het zenden der Australia nog hartelijker zal maken. De Fransche regeering laat nu aan boord van oorlogsschepen, die in het belang van slaatkuude of handel uitgezonden worden naar de verschillende wereldstreken weten schappelijke waarnemingen doen betreffende de magnetische stroomingen. Uit de aldus verkregen gegevens zal zii dan de eerste „Kaart van aardmagnetisme" doen samenstellen welke op de wereldten toonstelling te Parijs te zien zal zijn. Uit Madrid komt bericht, dat vier kanon- neerbooten naar Cuba zouden vertrekken. Nog meer schepen worden gereed gemaaktvoor eventueele aanvraag van maarschalk Martinez Campos. Een milioen peseta's in zilver wordt thans naar Cuba gezonden. De rest zal in goud volgen als er meer noodig is. De mi nister van koloniën wil op deze wijze de onkosten op herwisselen te Habatia vermijden. Generaal Callejas, gouverneur van Cuba, vroeg aan Martinez Campos onder hem te mogen dienen tegen de rebellen. Betrekkelijk den Cubaanschen opstand bericht men uit Nassau, dat de gouverneur van den Engelschen archipel der Bahama eilanden bij proclamatie den inwoners ver boden heeft zich in de zaken van Cuba te mengen. In zake de Umsturz Vorlage verklaart nu plotseling weer de Noid Deutsche Allg. Zei- tung, dat de regeering geenszins gebonden is, al de commissie-amendementen in clericalen geest daarop gebracht, goed te keuren, zoodat de aanvankelijk verkregen overeenstemming tusschen regeering en Centrum weer verbroken schijnt. Al de Duitsche souvereinen, op één na, benevens de burgemeester der drie vrije steden blijken aan vorst Bismarck een ge- lukwensch gezonden te hebben op diens 80en geboortedag, aldus op schitterende wijze het keizerwoord waarmakenduitgesproken in Z. M.'s bekend telegram aan den vorst na het onthoudings-besluit van den rijksdag. De eenige souverein, die het niet deed was de vorst van Reuss; deze heel Heinrich en is de XXIIste van dien naam. Voor menigeen zal dit mogelijk de eerste kennis making met hem wezen. Te Berlijn heeft in den afgeloopen bijzonder sneeuwrijken winter het sneeuw - opruimen niet minder dan 1.109.702 mark gekost. Er werden 70 dagen lang hulparbeiders gebruikt bij den stadsreinigingsdienst. Het grootste aantal van die arbeiders was 2500. Te Weenen hebben 3600 steenbakkers- werklui het werk gestaakt en verlangen ver hooging van hun loon met 50 percent. De voornaamste fabriek is bereid aan een gedeelte van de werklui hun cisch in te willigen, maar aan de overige niet. Zeer groot is te Laibach het aantal huizen dat door de aardbeving is ingevallen of op invallen staat. Vijfhonderd gezinnen zijn voorgoed uit hun woning verdreven en de meeste kampeeren nog buiten. De ge meenteraad heett 20'»00 florijn beschikbaar gesteld voor het bouwen van barakken en voor ondersteuning, maar dat is in de verste verte niet voldoende. De particulieren en de staat hebben tot nog toe niets laten blijken van hun voornemen om te helpen. De schade wordt begroot op twee millioen. Nadat zij definitief is vastgesteld, zal de raad van de stad den staat verzoeken om een renteloos voorschot om ze te kunnen dekken. Woensdagochtend werden te Laibach weer vier schokken gevoeld. Daardoor en door het dwaze gerucht dat Falb per draad nog heviger schokken had voorspeld ontstond een nieuwe paniek en alle vluchtten naar buiten. Op een uitgestrekte wei kampeerden twintig duizend menschen, twee derde van de geheele bevolking. Het landsmuseum gelijkt een puinhoop, de Ftlrstenhof, het stamslot van de prinsen Auer- spergmoet omgehaald wor len, de Nieuwe Schouwburg is van onderen tot boven gebar sten. De tijdingen van Woens lag over den watersnood in Hongarije luiden als volgt. De gemeente Bodrog-Sara, bij Tokai, is geheel overstroomd en de huizen zijn inge zakt. De bewoners en een deel van de huis dieren werden op booten en veren gered. De geheele gemeente zal zich ergens anders restigen. De Donau is zakkende tot Neusatz, maar is een paar centimeter gestegen van den mond van de Teiss stroomafwaarts. De Teissisbij Szegedin gedaald, bij Csongrad gestegen. Alle zijrivieren van Donau en Teiss zakken. Maar de bedenkelijke toestand is niet ver anderd, daar het water nog buitengewoon hoog is. Het eiland van de Ternes staat onder water. Er zijn twee compagnieën militairen ont boden, daar men vermoedt dat de Serviers de Hongaarsche zijdammen doorsteken. De dader van den aanslag op het Hentzy-monument, Szeles, blijkt naar Zwit serland te zijn gevlucht. Uit Zurich heeft hij een brief geschreven aan de Budapesti Hirlap. Hij beschrijft daarin zijn vlucht en zegt dat hij genoeg dynamiet in zijn bezit heeft gehad om het gedenkteeken in de lucht te laten springen; maar hij wou de omstaande huizen niet beschadigen. Zijn eenig doel was, er de aandacht op te vestigen dat het mo nument moet worden verwijderd. Bij de pannenbakkerijen te Wienerberg ontstond een botsing tusschen 500 werksta kers en de politie, die zich van hunne wapens bediende. Elf werklieden werden gewond; een hunner ernstig. Er hadden tal van ar- restatien plaats. Prins Thomas van Genua zal het commando voeren over het Italiaansche eskader te Kiel. De prins vertegenwoordigt bij de feesten koning Humbert, die Italië niet zal verlaten. Het eskader vertrekt reeds 15 Mei van Spezia; het zal langzaam stoomen en eerst Engeland aandoen ten einde drie weken na het vertrek in de Oostzee te verschijnen. Van tal van plaatsen uit Italië komen berichten omtrent de groote aardbeving, die echter Oostenrijk verreweg het zwaarst ge troffen heett. In het Noordoósten waren de schokken het hevigst en gingen met onder- aardsch gerommel gepaard. Zelfs op Sicilië werden bevingen waargenomen. Uit een kerk te Fano (orov. Pesaro) is eene schilderij van Guercino uit de lijst ge sneden en gestolen. Het kunstwerk, eigendom der familie Marietti, is 50,000 lire waard. De Italiaansche regeering laat ook in het buitenland nasporingen naar de dieven doen. WAALWIJK. CONCERT op Zondag 21 April, te geven door de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien, op de zaal Musis Sa crum; aanvang 71/3 uur. (Zie programma's). NIEUWKUIK. CONCERT op Maandag 22 April, te geven door de liedertafel Oefening baart kunst", van Onsenoort en Nieuwkuik, ten huize van den heer G. De Bont. Aanvang 7V2 uur Pre cies. (Zie programma's) WAALWIJK, 20 April 1895. Het ontwerp kieswet is door H. M. de koningin regentes aan den minister van binnenlandsche zaken toegezonden met mach tiging om het bij den raad van state aan hangig te maken. Met het oog op de buitenlandsche reis der koninginnen zal de uitreiking der deco- ratien van de Militaire Willemsorde ter zake van de krijgsverrichtingon op Lombok in geen geval voor einde Juni of begin Juli plaats hebben. Het Lombok-kruis, ingesteld bij kon. besluit van 13 April, ziet er volgens art. 2 aldus uit Het is vierarmig, de armen aan de beide hoeken gepareld samengevoegd door een medaillon. Het draagt aan de voorzijde op het me daillon de beeltenis van de koningin, en op de armen de woorden Lombok, Mataram, Tjakra Negara, 1894; aan de keerzijde op het medaillon het rijkswapen, omgeven door een lauwerkrans, en op de armen de woorden „Hulde aan Leger en Vloot." Het wordt op de linkerborst gedragen aan een lint ter breedte van 3,8 centimeters, be staande uit vijf oranje, afgewisseld door vier Nassausch-blauwe verticale strepen, alle van gelijke breedte. Het lint wordt niet zonder 't kruis gedragen. Het kruis wordt slechts eenmaal uitgereikt. Men schrijft uit Rozendaal Ze den was de uitvoer van vee uit Neder land naar Beigie zoo groot als thans. Dag op dag ziet men hier honderd en meer wagens vee naar het Belgisch douanen station Esschen vervoeren. Het is alsof de kooplieden vreezen, dat de opening van Belgie slechts van korten duur zal zijn. Als een klein staaltje van de drukte aan het grensstation Esschen kan dienen, dat aldaar in de afgeloopen week ruim 5560 stuks vee uit Nederland aangevoerd, door de vee artsen gekeurd zijn. Ook de uitvoer van vette schapen is zeer aanzienlik; deze dieren zijn meest bestemd voor de slachthuizen te Antwerpen, Brussel en Gent, vanwaar weder een groot gedeelte zijn weg vindt naar Engeland. Men meldt uit Londen De uitvoer van laarzen en schoenen uit Amerika naar Engeland is in de laatste maand sterk toegenomen in verband met de werk staking in die nijverheid in Engeland. Uit Lynr, Haverhil en andere steden in Amerika, waar deze fabrieken gevestigd zijn bericht men groote verschepingen naar En- land, die de verzendingen van vroegere jaren verre overtrefffn. Ook in Nederland, dat zooveel dichter bij is zijn schoenen- en laarzenfabrieken. Heeft men daar eveneens van de omstandigheid gebruik gemaakt Dr. Hoogeveld, die te 'sHertogenbosch lot lid van den gemeenteraad was gekozen, is door den raad als zoodanig niet toegelaten, op grond van cle omstandigheid, dat hij op een jaarwedde van ,f 1500 geneesheer is aan het krankzinnigengesticht aldaar en als zoo danig ressorteert onder het bedoelde bij art. 23 lett. f der Gemeentewet. Men schrijft uit 'sHertogenbosch Het geval zeker een curieus geval doet zich hier voor, dat het met veel, zeer veel geld opgehoogde en nu ongeveer 3 jaar braak liggende bouwterrein, c.a. 25 hectaren groot, thans voor een groot deel en voor rekening der gemeente weer uitgegraven zal worden om het als bouwterrein misschien te kunnen verkoopen. Thans toch is gebleken bij den bouw van een paar woningen aldaar, dat de ondergrond voor bouwgrond totaal ongeschikt is. De ophooging heeft aan de gemeente bijna 5 ton gouds gekost-- wat zal de ontgraving nu gaan kosten O, Oeteldonk O, Oeteldonk Te Oisterwijk zijn gedurende de Paasch- dagen door kwaadwillige handen ran het gemeentehuis de ruiten ingeworpen. Ook in het huis van den burgemeester werden eenige ruiten door steeuen verbrijzeld. Te Osch is Maindag in den ouderdom van ruim 102 jaren overleden Johanna Kops, weduwe A. van Heesch. Tot het laatste oogenblik van haar leven was zij in het bezit van al hare geestvermogens. Zij was geboren den 26 September 1792. Door de avondtram uit Rozendaal, is nabij Etten-Leur de onlangs uit Lombok te ruggekeerde militair J. Brabers overreden. De ongelukkige was terstond dood. Aan het steenkolen depot der maat schappij van staatsspoorwegen te Meppel is ontdekt, dat niet minder dan ruim 50 waggon- ladingen steenkolen worden vermist, eene waarde vertegenwoordigende van 2000 a 3000 gulden. Gelijk bekend is, zijn in het Drentsche dorp Dwingeloo dezer dagen 11 huizen ver brand. Als vermoedelijke brandstichter is A. B., wiens huis ook afbrandde, gearresteerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Voor korten t:jd werd op een openbare school in een kleine gemeente van Gelderland het referendum met goed gevolg toegepast. Een onderwijzer der school in een andere gemeente benoemd zijnde, wist niet of hij de benoeming al dan niet zou aannemen. De kinderen droegen kennis van zijn benoe ming elders, zoodat de onderwijzer eenvoudig op een bord de woorden schreef„gaan of blijven," welke vraag de kinderen op het bord moesten beantwoorden. Zeer eigenaardig klon ken de antwoorden der kinderen, waarvan sommigen schreven weg, marsch, fort (voort), gaan enz. De onderwijzer zag in, dat de meerderheid der jeugd vóór zijn vertrek had gestemd en diende dan ook eenige dagen later zijn ontslag in waar het behoorde. (AC.) Vier kinderen verbrand. De vrouw van den arbeider Akkerman te Blankenham (bij Meppel) was naar Blokzijl gegaan om haar itikoopen te doen. Haar wo ning, die rondom in het water ligt, had zij vooraf goed gesloten, uit vrees dat haar vier kinderen, die zij zoolang achterliet, anders te water zouden geraken en verdrinken. Den oudste van het 4-tal drukte zij, voor haar vertrek, goed op het hart om op de broertjes en zusjes te passen. Nauwelijks echter was zij te Blokzijl of haar werd geboodschapt, dat haar woning in brand stond. Onmiddellijk keerde de arme vrouw terug en ofschoon van alle zijden hulp geboden werd, het mocht niet meer gelukken om ook maar een der kinderen te redden, allen waren reeds in de vlammen omgekomen. Hun vreeselijk ver minkte lijkjes werden uit de puinhoopen op gedolven. Het jongste der kinderen was nog slechts 6 maanden oud. Aan haar brandwonden bezweken Mej. B. W.wonende boven den schoen maker P.aan de Breedstraat te Alkmaar bespeurde 's avonds ongeveer 10 uur, brand lucht op haar kamer. Zich overtuigende, dat boven alles in orde was, snelde zij naar be neden en vond de 77-jarige vrouw van P., die zelf niet thuis was, kermende in de keuken op den grond liggen terwijl hare kleeren smeulden. Alleen geen hulp kunnende bieden, riep zij in allerijl hare buren, en kou men met eenige emmers water het vuur dooven. Dr. Simon Thomas was spoedig bij de hand en bood de eerste geneeskundige hulp. Het geheele onderlichaam van de oude vrouw was met brandwonden overdekt. Zij werd per brancard naar het gasthuis gebracht waar zij is overleden. Men vermoedt, dat de kleeren der ongelukkige vrouw boven een stoof vlam hebben gevat, althans de test met vuur stond daarnaast. Toen zij ontdekte, dat zij in brand stond, strompelde zij naar de keuken, waar de waterkraan zich bevindt, en is zij daar in elkaar gezakt. Capcllc, 17 April. Hedenavond ondervond de laatste trein Zwaluwe 's Bosch tusschen onze beide stations een oponthoud van ruim tien minuten. Er kwam een geweldige schok, die veroorzaakt werd door twee gekoppelde runderen, welke op de lijn liepen en dood gereden werden. De reizigers kwamen met den schrik vrij, die echter zoo groot was, dat zij, naar men zegt, uitgestapt zijn om eerst, toen de weg volkomen veilig was, weer in te stappen. Of de aansluiting te 's Bosch ge lukt is, is ons niet bekend. CAPELLE. Van 115 April. GEBOREN: Willem Karei, zoon van Willem van Dee en Adriana van Vuuren. Adriaan Gerrit, z. van Gerrit Matheus Verheijden en Maria Zijlmans. Adrianus Jacobus, z. van Jacobus Adriaan Dekkers en Johanna Maria van ltavels. Martijna Johanna, dochter van Willem Martinus Vervoort en Hendri- ka Ardina Stam. Dirk, z. van Jan van Peer en Adriana de Rooij. Nicolaas, z. van Meeuwis de Rooij en Alberdina Hoef nagel. Hendrikus Marijnus, z. van Peter Coliin en Anna Borstlap. HUWELIJKS-AANGIFTE: Jan van Beek, 30 j. en Hendrina van Oversteeg, 27 j. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Pieter Verduin, 25 j. en Margaretha Nieuwenhuijzen, 22 j. te Loor.opzand. GEHUWD: Dirk Paans, 30 j. en Anna Maria van Tilborgh. 25 j. BAARDWIJK. GEBOREN Maria Everarda, dochter van C. van Herpt en M. J. van Iersel. Laurentius Johannes, zoon van J. H. Sustrunck en A. Kolsteren. Johannes, z. van C. Rijnen en A. M. Molenschot. Elisabeth, d. van J. van de Wiel en J. Spiljard Hendrika Adriana, d. van II. van Cromvoirten J. E. Verkuijlen. Petrus Lambertus, z. van C. Pullens en A. H. Verhoeven. Maria An- tonetta, d. van C. J. de Kort en W. Pullens. Antonetta Wilhelmina, d. van P. van der Pennen en J. C. van de Grint. Hui- berdina Johanna, d. van J. van der Elzen en 11. Burmanje. Johannes, z. van L. P. Denkers en M. Kolster. Johan Marinus, z. van J. vun Mier en P. Leijtens. Mar tinus Gijsbertus, z. van C. A. van de Leur en J. Maas. OVERLEDEN Johannes Dekkers, echtgenoot van W. Schilders, 41 j. Cornelia Maria Kort hout, 8 m. Maria Francisca Sustrunck 21 m. Johannes Cornelis Vermeer, 21 j. Johanna Leijtens, 3 m. Catharina Maria Verhulst, 1 m. Laurina Hesselberth, 7 m. Hendrika Cornelia van Helvoirt 4 j. Petronella Maria Biekens, 10 m. Cor nelis Laros, 12 m. Jacobus Adrianus de Beer, 5 m. Cornelia van Herwijnen, 25 j. Jacol a Maria van Beijnen, 5j. Ro berta van Oromvoirt, echtgenoot van Alex ander van de Leur, 45 j. Laurentius Jo hannes Sustrunck, 23 d. Christiaan Smol ders, 9 j. Martinus Petrus Josephus Vis senberg, II m. Johannes Wilhelmus Baijens, 2 j. ONDERTROUW1): Petrus van Nunen, 40 jaren en Catharina Dekkers, 34 j. WAALWIJK, 19 April. Hoornvee was ruim aangevoerdde handel in kalfvaarzen en weivee zeer vlug tegen ferme prij zen. Kalfkoeien minder gezocht ondanks de in voer voor Belgie ia opengesteld. Kalfkoeien golden f 130.f195.af 205. Dito vaarzen 1120k 165.f 180. Jonge varkens aangevoerd stuks, verkocht van f3.75 a, f8,25 f Weilamraeren f4,25 a f6,met ruimen aanvoer. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 597 kg. van f0,80 k fO,92 per kg. Eieren 1 2,50 a 3,50 per 100 stuks. Ruwe huiden blijven nog altijd hoog in prijs. Wegens den geringen voorraad is de handel onbelangrijk. Volgens berichten uit La Plata en Rio Grande bedroegen de slach tingen tot 15 dezer maand 993,000 stuks tegen 1.104,000 stuks in 1894 op hetzelfde tijdstip. Men verwacht, dat het tegenwoordig manko van 111000 stuks weldra zal zijn in gehaald. Intusschen gaan overal de leder- prijzen min of meer omhoog. In Engeland en Amerika is de hausse vrij groot en volgens berichten bij eene firma alhier ontvangen, is die verhooging reeds vrijwel merkbaar op de schoenenfabrikatie. Dit wordt bevestigd door een telegram in de Nieuwe Rotterd. Courant van haren Londenschen correspondent, lui dende De stijgende lederprijzeu veroorzaken ver hoogde prijzen der schoenen in Amerika.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2