Frankrijk. Engeland. Italië. Oostenrijk. Amerika. Rij kspostspaarbank. BINNENLAND. Burgerlijke stand. UITVOERINGEN^ De Koninginnen te Londen. betrokken beambten van douanerechten en accijnzen om de bierhuizen binnen ie gaan zonder zich bekend te maken, en de houders die hun sterken drank schenken, te knippen. Aan den zonderlingen toestand, waarin het Fransche kamerlid Mirman verkeertde volksvertegenwoordiger-soldaat, die zijn plich ten in de kamer niet kan vervullen, omdat hem dit in zijn hoedanigheid van soldaat verboden iszal nu een eind komen. Dc senaat heeft namelijk een wetsvoorstel tot regeling van de militaire verplichtingen van volksvertegenwoordigers aangenomendat waarschijnlijk wel door de kamer zal worden goedgekeurd, en waarbij bepaald wordt, dat volksvertegenwoordigers gedurende den zit- tingstijd niet verplicht kunnen worden tot het vervulleu van eenigen militairen dienst. Het is nog wel geen vast bewijs dat de ware schuldigen (zoo er schuldigen zijn) aan de doorbraak van Bouzey gestraft zullen worden, maar dit is zeker, dat de minister van openbare werken Dupuy-Dutemps al het mogelijke doet om de verantwoordelijkheid op te sporen. Reeds Zondag avond is hij naar Epinal gereisd. Na de onmisbare re devoering van den afgevaardigde van het arrondissement, Camilie Krantz, te hebben aangehoord en beantwoord, heeft de minister Dinsdag de plaats des onheils nauwkeurig in oogenschouw genomen. Hij liet zich daarbij vergezellen door den ingenieur Denis, die toen de dijk eenige jaren geleden hersteld werd, een reeks van volgens hem noodzake- kclijke en doeltreffeude maatregelen had voorgesteld, welke evenwel door den alge- meenen raad van bruggen en wegen niet werden aangenomen. Beneden den vernielden dijk heeft zich een kleine vijver gevormd, in het midden waarvan twee reusachtige blokken van ongeveer 500 M8 neergestort liggen. Vergezeld van den procureur der republiek te Epinal en van den bovengenoemden ingenieur is de minister in een bootje om die blokken heengevaren en het is toen gebleken, dat deze juist hebben losgelaten langs de verticale spleten, welke reeds vroeger in den dijk ontdekt waren. Niettemin houden de ingenieurs vol dat deze spleten geen gevaar konden opleveren. Ook andere horizontale spleten zijn ontdekt, maar het is niet uitgemaakt of deze reeds heston nen voor de catastrophe plaats greep. Het desbetreffende bericht van Havas maakt zich overigens van de oorzaken van de doorbraak af met de volgende algemeenheid„Men schijnt het voor zeker te houden dat de doorbraak het gevolg is geweest van een fout in de constructie en gebrek aan waakzaam heid. Wat de spleten betreftwelke een weinig te gering geacht zijn schijnt het dat de beginselen waarop men steunde, in hunne toepassing niet geheel juist geweest zijn." Overigens blijven de gelden toestroomen. De ministers hebben besloten ieder een bij drage van fr. 500 te schenken. De stukarbeiders aan de lederwerkfabrieken te Northampton, ten getale van 2000, hebben wegens de door de fabrikanten ingevoerde fabrieksverordeDingen wederom het werk gestaakt. In het lagerhuis heeft Harcourt de be grooting ingediend. De uitgaven worden geschat op 95,982.000de inkomsten op 95.662.000 pond sterling, zoodat het tekort bedraagt 320.000 pond. Het buitengewoon recht van 6 pence per gallon op alcoholische dranken, het vorig jaar geheven, wordt niet meer geheven, maar opnieuw wordt geheven het buitengewoon recht van 6 pence per okshoofd op bierevenals het vorig jaar. Daardoor wordt het tekort in een overschot van 18.100 pond veranderd. De zaak-Crispi-Giolitti is een nieuwe phase ingetreden. Het hof van cassatie te Rome heeft het gerechtshof incompetent verklaard om te beoordeelen de tegen Giolitti inge brachte beschuldigiug. Ontdoet men nu dit besluit van alle spitsvondig juridisch bijwerk, dan blijkt het, dat wijl Giolitti als minister zijn strafbare handelingen pleegde de zaak naar de kamer teruggaat, naar dezelfde kamer, die Crispi ontbonden heeft om zijn zaak aan een rustiger en meer onpartijdig oordeel te onderwerpen Er dreigt een werkstaking te ontstaan onder de lederbewerkers te Budapest, meer dan 2000 man sterk. De fabrikanten hebben de vordering van de werklieden afgewezen, wijl hier loonengelijk aan die te Weenen en Brtlnn, uitbetaald worden en de concurrentie tot heden slechts met het brengen van groote offers kan worden volgehouden. Het deficit bij het einde van het begroo- tingsjaar wordt geschat op 45 millioen dollars. De uitgaven in de maand April alleen, be dragen boven de inkomsten een som van 8.500.000 doll. Brutale zakkenrollers! Een vreemdeling,die gehoord had van de behendigheid, waarmede de zakkenrollers te Philadelphia in de paar dentrams hun vak uitoefenen, stapte in een tramwagen. Om den langvingers een poets te bakken, had hij een ledige portefeuille in den zak gestoken, waarin hij een briefje deed met de woorden „Dat valt je niet mee schurk Gedurende den rit lette hij zorg vuldig op, dat hij niet bestolen werd. Bij het uitstappen voelt hij naar zijne portefeuile, zij was nog aanwezig. Ook het briefje was ér in, maar onder de door hem geschreven woorden stond in een ander schrift: „Dat is eene flauwe ui, en je bent een stommerik." WAALWIJK. Op Zondag 5 dezer des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Dichter und Bauer, ouverture. Suppé. 2. Grande fantaisie dramatique sur les Huguenotes, Meijerbeer 3. La Czarina, Mazurka Russe. Rouveillois. Aan bet postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand April ingelegd f 5531,37: terugbetaald f 3205,03. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2010. WAALWIJK, 4 Mei 1895. De brigadier-titulair der kon. maréchaussée Hagenouw, is als effectief overgegaan van de brigade alhier naar die te Valkenburg. Verleden Donderdag, bij gelegenheid der jaarmarkt alhier, zijn verschillende per sonen slachtoffers geworden van handige pick pockets; zoo is van eer.e juffrouw eene por- temonnaie geróld met ongeveer f 53; eene vrouw uit Drongelen werd het botergeld, on geveer f 3 ontstolen en aan eene andere eene portemonmie, die gelukkig ledig was. De politie, die van een en ander kennis kreeg, onderzocht een paar lui, maar zonder eenig resultaat. De daders waren gevlogen. Zou men hier te doen hebben gehad met eene kleine vóóroefening voor de groote feesten te 's Bosch en elders? Door de regeering is een wetsontwerp voorgesteld tot onteigening in de gemeenten Besoijen, Vrijhoeven - CappelWaspik en Raamsdonk, voor den aanleg van een af wateringskanaal. Zou het werkelijk zoo slecht gesteld zijn met het toezicht op het vee In een artikel over de landbouwcrisis dringt de Kölnische Volkszeitung o. m. er op aan, dat de invoer van Nederlandsch vee in Duitschland voor goed verboden worde. Ne derland, zegt het blad, is wel af en toe vrij van besmettelijke veeziekten, maar die breken er toch telkens op nieuw uit. De gezond- heidsbewijzen, door de Nederlandsche over heden verstrekt, acht het blad volstrekt niets waard, omdat die stukken worden afgegeven zonder dat het vee door een veearts is on derzocht. Nieuwe gouden tiendjes Er hebben tot heden nog slechts een kleine 200 gouden tiendjes met de beeltenis vau koningin Wilhelmina de munt verlaten. Men begrijpt, dat zij dus moeielijk in handen te krijgen zijn. Zij doen dan ook opgeld, men betaalt er zelfs f 15 tot f 20 voor Twee koninklijke jachten! Als men eene vergelijking maakt tusschen het Maandag op de haven van Vlissingen gekomen en aan de ponton gemeerd liggend kon. Engelsch jacht „Victoria and Albert," bestemd om de koningin van Engeland over te brengen, en het kon. Neder'andsche jacht „de Valk," waarmee laatstelijk onze konin ginnen de Noordzee overstaken, dan valt die al zeer ten nadeele van het laatste uit; „de Valk" toch is, hoe prachtig ze ook van binnen is ingericht, van een zeer verouderde type, wat geen wonder is, daar ze al van 1863 dienst doet. Een meer aan de eischen des tijds voldoend vaartuig, Neerlands koningin waardig, zou misschien wel te verkrijgen zijn door bijdra gen van het gansche Nederlandsche volk, om dit dan aan H.M., bij hare troonsbestijging, als nationaal geschenk aan te bieden. Er is nog tijd genoeg voor om op een Nederlandsche werf zoo'n vaartuig te doen bouwen. Daar het toch meestal gewoonte is, dat de natie bij eene plechtigheid die, naar wij hopen, over een jaar of drie zal plaats hebben, van hare ingenomenheid, in den vorm van een geschenk, blijk geeft, zou bovengenoemd idee, dat we dezer dagen hoorden opperen, misschien wel waard zijn om in overweging genomen te worden. M. Ct. Door en door solide „Alles gaat in deze wisselvallige wereld voorbij. Men ziet er eiken dag voorbeelden van" schrijft de Veend. Ct. Zoo werden on langs allen die belang stellen in al wat eerlijk betalend, degelijk, in 't kort wat solied is, verblijd door het bericht, dat te Groningen was opgericht de „Nederlandsche-Failliet- Waarborg-Maatschappij.Mocht de titel niet erg duidelijk en voor meerdere uitleggingen vatbaar zijn, het prospectus beloofde veel en sprak in ronde taal. De Maatschappij wilde hare leden waar borgen tegen schade, „die zij mochten komen te lijden bij eventueel faillissement ot kenne lijk onvermogen hunner debiteuren." Zoo stond er. En de Maatschappij vroeg, als meer van haar degelijke zusters, solide agenten in alle deelen des rijks. En wie er een aandeel in wilde nemen, moest vooraf een solide som als cautie betalen, te allen tijde zijn boeken openleggen en dergelijke solide voor waarden meer. Men ziet het, de inrichting was van over stelpende soliditeit. En thans is deze door en door solide „Nederlandsche Failliet-Maatschappij" het bedroeft ons het te moeten zeggen zelve bankroet. De ijverige directeur is, als men met vorderingen komt, uit de stad, de zaak op de flesch en de solide agenten zullen zeker naar andere bezigheden moeten om zien." De stoomtram door het Land van Altena volgens de plannen van de heeren Middelkoop en Van Voorst Vader, komt niet tot stand. De tramcommissie,benoemd op de vergadering te Dussen, legt haar mandaat neer, omdat niet is voldaan aan de door haar gestelde conditie, n. 1. dat voor of op 1 Mei voor f 3000 moest zijn geteekend, tot dekking der voorloopige kosten van concessieaanvrage. Zoowel gemeentebesturen als particulieren weigerden hunne medewerking, omdat de tram zou moeten gaan over de provinciale wegen, die volgens het prov. reglement te smal zijn, zoodat van gedeputeerde staten geen concessie te wachten was. Op het graf van wijlen den wachtmeester der kon. maréchaussée G. Hoekman te Osch, zal binnen kort een gedenksteen geplaatst worden van wege het kader der divisie in Limburg en N. O. Noordbrabant, dac sedert lang het plan daartoe had opgevat, maar de uitvoering door verschillende omstandigheden zag vertragen. Alweer een moordaanslag Dinsdagavond omstreeks elt uur werd de winkelier Kleefstra te Joure, die met zijn gezin in de woonkamer zat, opgeschrikt door het lossen van een schot. Het raam der woonkamer was geheel uit de sponning ge schoten en viel kletterend in de kamer. Ge lukkig bekwam niemand letsel. Men vermoedt dat iemand, die in be schonken toestand verkeerde en even te voren opschudding gemaakt had, de dader is. De justitie doet onderzoek. Terwijl de zusters in't Franciscanessen gesticht te Eemnes allen, op ééu na, naar de kerk waren, wist een Duitscher daar heimelijk in te sluipen. De zuster hoorde gerucht, snelde naar boven en vond den man zitten op een der bovenkamers. Zij wierp de deur op slot en riep den veldwachter Voor dezen verklaarde hij Ferdinand Cordes te heeten, te Milwaukee geboren te zijn, en dat hij nu over Winschoten en Harderwijk een reisje maakte van Hamburg naar Amsterdam. Er werd niets verdachts bij hem gevonden, zoodat hij weer op vrije voeten werd gesteld. Het geval verwekte in het gesticht vrij wat opschudding. Donderdag omstreeks half twaalf is te Leiden een felle uitslaande brand uitgebroken in een perceel aan de Lange Schoolsteeg achter de Pieterskerkgrachtdienende tot graanpakhuis en in gebruik b:j den zaad handelaar Van Noodt. Aangewakkerd door den hevigen Noordwestenwind namen de vlammen alras zulk een omvang, dat in weinig tijds het geheele perceel in laaie stond. Te 12 uren was het pakhais geheel uitgebrand, met den daarin aanwezigen voorraad granen en verderen inboedel. Te half een stortte met geweldig geraas het dak in van het aan getaste perceel. Door het krachtig optreden der brandweer was men het vuur te een uur meester en het gevaar voor aangrenzende en tegenoverliggende woningen geweken. Per soonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen. Pakhuis en inventaris waren tegen brandschade verzekerd. De vermoedelijke oorzaak van den brand wordt gezocht in het broeien van een partij haverstroo, in zakken in het pakhuis aanwezig. Te Amsterdam is inbraak gepleegd in een rijwiel magazijn op de Keizersgracht. De knecht, die den winkel kwam openen, vond de straatdeur, die den vorigen avond behoorlijk was gesloten, openstaan en de binnendeuien opengebroken. Alles lag door elkaar, vermist worden drie rijwielen, waar onder twee nieuwe, die juist den vorigen dag waren ontvangen, en lal van onderdeelen (lantaarns, schroeven, stangen enz.) Om dit alles mee te voeren zijn zeker een paar karren noodig geweest, zoodat daar waar schijnlijk een heele bende aan het werk is geweest. De eigenaar is tegen inbraak verzekerd. In de gemeente Heerde brandde Don derdag voormiddag de nieuwe koopmans behuizing van den heer J. J. Rompelman nagenoeg totaal af. Oorzaak onbekend. Alles verzekerd. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. seint van Vrijdag: Schoon weder begunstigde heden het bezoek der Koninginnen aan Windsor. De hertogin van Albany ging mede derwaarts. HH. MM. namen plaats in den met donkerrood gebro cheerd satijn bekleeden salonwagen der Great Western spoorwegmaatschappij welke vroeger dikwijls door Victoria gebruikt werd en thans een van de voor koninklijke perso nen gereserveerde salonrijtuigen is. Koningin Victoria's stalmeester Mac Neill en de super intendant Hart, die de Great Western ver tegenwoordigde en mede naar Windsor stoom de, ontvingen de koninginnen aan Paddington station, vanwaar de extratrein om 1 uur 10 afreed en Windsor reeds om 1 uur 43 be reikte. De hertog van Saksen-Coburg, prinses Henry van Battenburg, de mayor van Windsor en zijn ec: tgenoote ontvingen HH. MM. Er was een groote menigte volks op de been, die de koninginnen toejuichte toen het gezel schap afreed in de prachtige equipages waarvan het koninklijke rijtuigdoor vier schimmels getrokken en met scharlakenroode voorrijders, tusschen wel tweehonderd schit terende Life guards te paard, vooraanging. De koninginnen werden, gelijk men ziet, met volle staatsie ontvangen. De stoet reed door Windsor en Castle Hille op en ging het slotterrein binnen door den hoofdingang tegenover de beroemde laan „Long walk". In een zoogenaamden „qua drangle" opgesteld, presenteerde de lijfwacht op koningsmanier het geweer. Victoria heette de koninginnen binnen in het kasteel hartelijk welkom. Het luncheon werd in den zooge naamden „Oakroom" opgedischtterwijl het orkest van het paleis intusschen speelde. Nader seint de correspondent Toen de koninginnen de slotplaats bereik ten speelde de kapel der Life guards het Nederlandsche volkslied. De fcontvangst der koninginnen door Victoria in de vestibule was een hooge eer, welke aan HH. MM. bewezen werd. Er vonden twee luncheons plaats: een voor de drie koninginnen, waaraan verder alleen de hertog van Saksen Coburg, prinses Beatrice en de hertogin van Albany deelnamen en een ander voor het gevolg der drie vorstinnen. Na het luncheon vereenigde zich het hooge gezelschap in den langen corridor van het kasteel. Hier werd het gevolg der koningin nen aan Victoria voorgesteld, die hofmaar schalk Clifford haar hooge ingenomenheid met de komst van HH. MM. betuigde. Daarna werd Victoria's hofhouding aan de koninginnen voorgesteld en vervolgens werden vele merkwaardigheden van het kasteel van Windsor met belangstelling bezichtigd. Tegen vier uur reden de drie koninginnen uit om een rijtoer in den omtrek van het kasteel te maken, waarbij de thee gebruikt werd in Victoria's boerderij. Het gevolg der drie vorstinnen reed in landauers afzonderlijk elders h?en en kwam des avonds om zes uur op het kasteel terug, waar de thee gebruikt werd. De drie konin ginnen keerden eerst later terug en eren daarop vertrokken HH. MM waarbij de plechtigheid van b'j de aankomst in omge keerde volgorde herhaald werd. Ook bij het heengaan speelde de militaire slotkapel het Nederlandsche volkslied,terwijl de koninklijke lijfwacht op de binnenplaats opgesteld was. Een ontzaglijke volksmenigte hield de afge zette voetpaden der straat bezet. De geheele ontvangst onzer koninginnen te Windsor droeg een indrukwekkend, schitterend en streelend karakter. Naar ik verneem, dineert de regentes Maan dag bij den prins van Wales, en Woensdag op Buckingham Palace. Een schip afgcloopen. Het Ned. schip Anna, kapt. I. H. Velris, van Bari naar Lorient, is te Gibraltar bin nengesleept. De opvarenden rapporteerden dat zij op Zondag 28 April, toen het schip bij de Riftkust voor stilte lag te drijven, door acht sloepen met Mooren werden aangevallen en beschoten, waardoor de gezagvoerder ge dood en de stuurman zwaar verwond werd. De Mooren plunderden toen het schip en namen proviand, touwwerk waarlooze zeilen, zoomede 8 vaten van de lading mede. De stuurman is te Gibraltar naar het hos pitaal overgebracht. DRüNEN. Maand April. GEBORENAntonius Johannes z. van Roraber- tus de Geus eu Clasina Adriana Treffers. Petronella d. van Peter Lomraers en Norber- tha van Dommelen. Theodora d. van Adria- nus Elshout en Elisabeth Lommers. Jo hanna d. van Petrus Brok en Helena van Each. Antonetta d. van Jacobus Kuijg en Cornelia Stevens. Martina d. van Adrianns van Weert en Maria Pelders. Adriana d. van Antonius Vrijhoeven en Anna Maria' Klerks. Lambertus z. van Hendrikus van Ravenstiin en Petronella Heijmans. OVERLEDEN Wilhelmus van Veldhoven 18 m. Adriana Maria Stephanie Manders 7 weken] Cornelia Aloisius Pijnenborg 3 jaren. Michiel van Drunen, weduwnaar van Johan na Kuijpers 80 j, Cornelia Schellekens 16 jaren. Wouterina Battaille 4 jaren. CAPELLE. Van 15 30 April. GEBOREN: Cornelia d. van Adriana Geenen.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2