Nummer 38. Zondag 12 Mei 1895. 18e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. ANTOON TIELEN, FEUILLETON. Staatkundig overzicht. UITGEVER: Waalwijk. Bezoek van hare majesteiten de ko ningin en de koningin-regentes aan de gemeente 's Hertogen bosch i 15 en 16 Mei 1895. PROGRAMMA: Woensdag 15 Mei. Donderdag 16 Mei. IÜI De Echo van het Zuiden, Waalwijksehe cd Langstraatsche Courant* Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De kapitein-commandant der dd. schutterij van Waalwijk brengt ter kennis van de leden der schutterij, dat de oefeningen zullen worden gehouden op de onderstaande dagen: Mei 20. Juni 10. 24. Juli 8. 29. Aug. 12. 26. Sept. 9. 23, welke oefeningen zullen aanvangen oin 5 uur A. T. precies. Het niet doorgaan der oefeningen zal worden bekend gemaakt door het uitsteken der witte vlag van het gemeentehuis. Waalwijk, 8 Mei 1895. De kapitein-commandant voornoemd, PH. TIMMERMANS. Plaatselijke tijd. 10.21 uur. Vertrek per extra trein van Nij megen naar 's Hertogenbosch. De trein stopt ten 10.42 uur te Ra- venstein. 11.8 uur. Aankomst te 's Hertogenbosch. Route: Sationsweg, Vischstraat, Hoo- gensteenweg» Pensmarkt langs Stadhuis, Markt, Hiuthamerstraat, Toreustraat Parade, Peperstraat, Ververstraat. 11.30 uur. Hare majesteiten stappen af aan het gouvernements hotel, 11.40 tot 12.— uur. Bezoek van hare ma jesteit de koningin regentes aan het Groot Zieken Gasthuis." Route (in draf) Ververstraat, Peper straat, Torenstraat, Hinthamerstraat. Terug: HinthamerstraatMarktKolperstraat Ververstraat, Gouvernements hotel. 12.30 uur. Déjeuner in het gouvernements- hötel. 24 uur. Audiënties aan inwoners van Noordbrabant, door hare majesteit de koningin regentes te verleenen in het gouvernements hotel. 45 uur. Bezoek van hare majesteiten aan de Kathedraal van St. Jan en aan de „I lustre Lieve Vrouwe Broederschap." Route (in draf) Ververstraat, Peper straat langs Parade tot de luipoort der Kathedraal. Bezoek van de kerk en het terrein der Restauratie. Uitgang hek aan de Torenstraat. Van daar door de Torenstraat langs de Hinthamerstraat naar de „Illustre Lieve Vrouwe Broederschap." Terug langs de Hinthamerstraat, Toren straat, Parade. Kinder Cantate aan de Parade. Vervolgens langs de Peperstraat, Verver straat gouvernements hotel. 6.30 uur. Diner in de statenzaal van het gouvernements hotel aan hare majesteiten aangeboden door de staten der provincie Noordbrabant. 8.50 uur. Rijtoer door de stad. Bezichtiging der Illuminatie. Route (behoudens gebrek aan tijd door vertraging in welk geval deze bekort moet worden): Ververstraat, Beurzen- straat, Ouden Hulst langs Tuchthuis, St. Jorisstraat, linksom Vuchterstraat, Vuchterdijk, keeren op het plein voor de eerepoort, terug Vuchterdijk (in draf) tot het Groenhuis. Verder (in stap) Vuchterstraat, Schapen - marktMarktlangs het stadhuis Hinthamerstraat tot Kapel, Windmo lenbergstraat, Diepstraat,Kanaal weder langs de Kapel. Verder (in draf) Hinthamerstraat tot Markt. Vervolgens (in stap) langs postkantoor, Hoogen- steenweg, Vischstraat, Stationstraat tot over de brug, verder (in draf) Stations weg en Plein tot station. 9,45 uur. Vertrek per extra trein naar Nij megen. 10.29 uur. Aankomst te Nijmegen. 10.— uur. Vertrek per extra trein van Nij megen naar 's Hertogenbosch. 10.44 uur. Aankomst te 's Hertogenbosch. Route: (in draf) Stationsweg, Vischmarkt, VischstraatHoogensteenweg, Markt langs postkantoorHinthamerstraat, Hinthamereinde, vervolgens Rijtoer over Hintham, Berlicum, Den Dungen en St. Michiels Gestel naar Vucht. Hare majesteiten brengen ten 12.15 uur een bezoek aan het Instituut voor Doofstommen te St Michiels Gestel. 1.— uur. Déjeuner in de Villa Reeburg, aar. hare majesteiten aangeboden door Jhr. Van der Does de Willebois, burgemeester van 's Hertogenbosch. 2 uur. Bezoek vau hare majesteit de koningin regentes aan het Krankzinnigengesticht „Voorburg" te Vucht. 2.50 uur. Vertrek van Reeburg" terugkeer naar 's Hertogenbosch. Ruim 3 uur. Aankomst Vuchteruitgang. Route (in draf) Vuchterdijk, Vuchter straat Schapenmarkt, MarktKerk straat PaiadePeperstraat, Verver straat, gouvernements hotel. 4.15—5.15 uur. Receptie voor dames in het gouvernements hotel. 6,30 uur. Diner in het raadhuis, aan hare majesteiten aangeboden door den ge meenteraad van 's Heriogenbosch. Route Van het gouvernements hotel langs Ververstraat,Kolperstraat, Markt. Terug: Markt, Kolperstraat, Ververstraat, gouvernements hotel. 9,15 uur. Hare majesteiten verlaten het gouvernements hotel. Route (behoudens gebrek aan tijd door vertraging, in welk geval deze moet bekort worden) Ververstraat, Peper straat, Kerkstraat, Markt langSfctadhuis, Pensmarkt, Hoogensteenweg, Orthen- einde Van Tuldenstraat; Jan Hein- straat, verder (in drat) terug langs het Ortheneinde tot de Vischstraat, ver volgens (in stap) Vischstraat, Station straat tot over de brug, verder Sta tionsweg. VUURWERK op het terrein ten Noorden van den Stationsweg. Vervolgens van af den Overweg (in draf) tot het Stationsplein. 9.45 uur. Vertrek van den extra trein naar Nijmegen. 10.29 uur. Aankomst te Nijmegen. Naar het Fransch door W. v. R. Overgenomen uit de Meierijsche Courant 172 Lucia was zeer vermoeid, maar haastte zich toch de trappen op. Aan de deur gekomen, maakte een bijzonder gevoel zich van h ar meester. Het was alsof haar hart ophield te kloppen. Na enkele seconden herstelde zij weer eenigszins. I)e huishoudster opende de deur. „Watwensclit mejuffrouw vroeg zij. „Advokaat Darier te spreken. Is die thuis?" „Ik geloof het wel. Gelief binnen te komen. Ik zal mijnheer waarschuwen.' Magdalena geleidde het meisje naar de zaal, waar de kist nog ingepakt stond met 't tableau door Stephaan Castel gezonden. Magdalena ging tot haar meester. „Wat is er?' vroeg deze, die druk bezig was met de processtukken, liem door den grooten in dustrieel Paul Harraar.t gezonden. „Er is hier eene jonge dame om u te spreken mijnheer.' „Breng haar hier.' Zcodra Luica binnentrad merkte de de advokaat dat het meisje aan vreeselijk zielelijden ten prooi was. „Gelief plaats te nemen, mejuffrouw.' zeicle luj, een fauteuil toeschuivend, waarop het meisje zich liet nedervallen. „O, Mijnheer,' riep zij dan luid snikkend uit, „geet mij raad!... Bescheim mij!... Red haar!..." Door die uitbarsting van wanhoop verwonderd, wist Georges niet goed hoe 't onderhoud in te leiden, doch spoedig herwon hij al zijne koelbloe digheid. „Waarvan spreekt gij, mejuffer?" vroeg hij. „Welk leed, welke smart heeft u zoo hevig aan gedaan „Mijnheer," antwoordde Lucia, „ik had bij mij eene brave en waardige vrouw, die ik als mijne moeder beminde.... Ik ben ziek geweest, zeer ziek, en toen heeft zij me al hare teederheid betuigd, met alle zorgen omringd, die eene moeder voor hare dochter hebben kan.... Enkele dagen geleden werd zij bijna vermoord.. Gisteren is zij naar een feestmaal geweest, dat de goede vrouw door hare makkers werd aangeboden om hare wonderdadige redding te vieren. In den loop van den avond moest zij terugkeeren, en op dit oogenblik heeft zij zich nog niet vertoond. „Ten prooi aan de grootste ontsteltenis en vol vrees voor een ongeluk ben ik van morgen naar liet huis geweest, waar het maal gegeven werd. En dat huis is op hooger bevel gesloten Het toeval deed mij vernemen, dat het geschiedde, daar de vrouw die ik zoek, na gisteren bijna vergiftigd te zijn geweest, door de vlucht te nemen aan eene arrestatie ontsnapt is, waarvan ik de oorzaak niet raden kan. Deze vlucht werd mogelijk gemaakt door den weerstand, dien de bakkers gezellen tegen de polite aan den dag legden. „Sinds dien tijd is zij niet weergekeerd in het huis, waar zij werkte, en ik weet niet tot wie mij te wenden om haar weer te vinden. „Daar ik alleen in de wereld sta, kom ik tot u mijnheer, om uwe hulp, uwen raad in te roepen. Ondersteun mij, mijnheer, geleid mij, want zonder u> jk begrijp het maar al te goed is mama Lison voor eeuwig voor mij verloren I' Deze laatste woorden hoorend, sprong Georges van zijn stoel op. „Mama Lison!' riep hij uit. Lise Perrin! De goede vrouw, die enkele dagen geleden mij is kumen raadplegen, terwijl zij tevens papieren terugbracht door mij op straat verlorenVan Lise Perrin spreekt gij?" „Ja, mijnheer." „Dan heet gij Lucia, niet waar, mejuffrouw?" „Ja, mijnheer,' hernam het jonge meisje Eensklaps slaakte Georges een doffen kreet. Hij dacht aan de bedreigingen door Paul Harmant iB zijne tegenwoordigheid tegenover de brooddraagster geuit. „Wat is er toch, mijnheer?" sprak het meisje. „Gij schijnt een ongeluk te duchten. Het ergste is te vreezen, niet waar „Neen, mijn kird, neen," antwoordde de advo kaat, de hand der bezoekster in de zijne nemend. „Wees gerust; wij zullen ons gesprek voorzetten.Gij zijt gekomen om mij raad en steun te vragen?' „Ja, mijnheer. Mag ik daarop rekenen „Zeker! Dat is mijn plicht, en mijn wil ook. Doch eerst nog eer. woord. Gij hebt gesproken van eene poging tot vergiftiging op haar gepleegd, die gij mama Lison noemt?' „Ja, mijnheer." „En wie heeft zich daaraan schuldig gemaakt?' „Een man.' „En waar is die man „Het schijnt dat hij gearresteerd is, en daarna wilde men, naar ik vernomen heb, mama Lison ook aanhouden; doch de vrienden die haar het feestmaal aanboden, namen, zooals ik reeds zeide, de goede vrouw tegen de politie in bescherming.' „En waarom wilde men Lise Perrin arresteeren?' „Dat weet ik niet. Men beweert dat de arme vrouw door de politie gezocht werd.» „Paul Harmant heeft haar aangeklaagd," dacht Georges, „en de ongelukkige als in een muizenval gevangen, is zeker in hare vlucht gearresteerd." „Welaan, mijnheer?' smeekte Lucia met gevou wen handen. ,Ik heb nog een paar vragen tot u te richten, mejuffrouw,' antwoordde Georges. „Ik ben gereed u te antwoorden.' „Heeft zij, die zich mama Lison liet noemen, u nooit haren waren naam geopenbaard P» Lucia staarde den advokaat verbaasd aan. „Ik begrijp u niet, mijnheer," antwoordde zij. „Gij kent dan haren waren naam niet?» „Zeker, mijnheer.' „En die naam is?" „Lise Perrin.' „Daaronder werd een andere naam verborgen." „Een andere?» hernam Lucia. „Ja, juffrouw. Aan de prefektuur van politie zult gij uwe navorschingen moeten voortzetten. Daar alleen kan er eenige hoop bestaan uwe oude vriendin weer te vinaen." „Gij vervult mij met nieuwen angst, mijnheer!' riep liet jonge meisje uit. „Heeft mama Lison dan werkelijk een misdaad bodreven „Ik weet het niet, maar LisePerin werd eenen twintig jaar geleden onder een anderen naam tot levenslange opsluiting veroordeeld... Zij is uit de centrale gevangenis van Clermont ontsnapten heet werkelijk Jeanne Fortier." Lucia wankelde op hare beenen. „Jeanne Fortierstamelde zij met gebroken stem. „Jeanne Fortier hebt gij gezegd? Reeds was uit Shangai bericht gekomen dat het Japansch Chineesche vredesverdrag (dat in de geschiedenis het verdag van Si- monoseki zal heeten) door de uitwisseling te Chee Foo (Tsjifoe) der beiderzijdsche ra- tificatien een voldongen feit was geworden, toen eenige uren later uit hetzelfde Shangai tegenbericht kwam. Op het allerlaatste oo genblik dus werd daar van particuliere zijde uit Chee-Foo bericht ontvangen rezen moeilijkheden. Er wordt onheilspellend bijgevoegd „de Russische oorlogsschepen zijn gereed om handelend op te treden. Nu de Japan- sche zullen dat ook wek wezen. Te Berlijn is echter uit bijzondere bron bericht ontvangen, dat de ratifïcatien van het Janpansch—Chineesch vredesverdrag te Chee-Fow werden uitgewisseld. „Ja, mejuffrouw.' Lucia liet een doordringenden en wanhopigen kreet hooren. „Mijne moeder!, riep zij dan de handen wrin gend uit. „Zij was mijne moedermijne on rechtvaardig veroordeelde moederDat heeft Lucien mij vroeger reeds verzekerd... Mijne moe der voor de misdaad van een ander boetend Odat is dan de reden dat ik haar zoo innig bemindeDaarom omringde zij mij met zulke teedere zorgenDaarom stortte zij over mij de schatten uit harer onuitputbare liefde Mijne moe dermijne arme, mijne teedere moederEn op 'nieuw hebben zij haar gearresteerd en in de gevangenis gebrachtIk zal haar niet meer wederzien Dat is afschuwelijk, mijnheer, ver schrikkelijk Maar zou er dan geen middel zijn hare onschuld te bewijzen haar te redden Mijnheer, gij die advocaat zijt en zoo'n goed hart hebt ja ik zie het wel, want uwe oogen staan vol tranen gij kunt mij helpen, mijn heer ik smeek u er om, doe een wonder I,.... Geef mij mijne moeder terug!' Drieenzestigste Hoofdstuk. Op dit oogenblik werd de deur van het kabinet ^Stephaan Castel, Lucien Labroue en Raoul Du- chemin traden binnen. „Mijn voogd!' riep Georges verwonderd uit. „Lucien!" stamelde het jonge meisje, van angst terugwijkend, Jules Labroue's zoon snelde naar naar toe, nam haar in de armen en drukte de ongelukkige aan de borst, terwijl hij haar de woorden in het oor fluisterde „Hoop, Lucia!.... Hoop en vertrouw!' „De goede God heeft u in dit huis geleid, me juffrouw!» zegde Stephaan Castel, tot het jonge 'meisje naderend. „Zij kwam mij het verdwijnen mededeelen van Lise Perrin,' sprak Georges. „Weest gerust I Wij zullen haar wel weuervin- den,' antwoordde de schilder. Lucia richtte zich naar de deur. „Blijf hier, mejuffrouw, als ik 't u verzoeken mag," hernam Castel. „Gij moet getuige zijn van hetgeen hier gaat plaats grijpen.' Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1