BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Turkije. Amorika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De koning van Itaüe heeft het besluit tot ontbinding der kamer geteekend. De ver kiezingen zijn, gelijk bekend is, op 26 Mei, de herstemmingen op 2 Juni, de opening der nieuwe kamer op 10 Juni gesteld. Door de Servische Skup6chtina blijkt ook nog bepaald te zijn, dat de ouders van koning Alexander en diens verwanten in rechte lijn dezelfde bescherming genieten als aan Z.M. zelf is gewaarborgd. Dat is om er in te voorzien, wanneer de dagbladen het den geldverslinder Milan soms eens te moeilijk mochten maken. Dat men ook elders zich ergert over de gruwelijke geldverspilling, waaraan in Servie aan de eene zijde de heer Milan, die het geld opmaakt, en aan de andere zijde de Skupschtina, die den onverzadeliiken telkens maar weer meer geld bewilligtdat men ook elders zich daarover ergert, kan o. a. blijken uit een verontwaardigd artikel der Berlijnsche Vossische Zeilung. „Servie dus heet het in dat blad staat aan den rand van een Staats bankroet en zal vroeg of laat in de noodzakelijkheid komen zijne betalingen te staken, wat dan alleen de schuld der re geering zijn zal. Het Servische volk toonde dikwijls genoeg zijn goeden wil. Indien aan Milan wordt vergund over 's lands geldmid delen nog verder te beschikken dan is het bankroet onvermijdelijk en de val der dynastie evenzeer Over de uiterlijk zoo spoedig opgeloste crisis tusschen Kalnoky en Banffy wordt nog altijd veel en breedvoerig geschrevende regeeringspartij in Hongary's Huis van af gevaardigden wil een motie van wantrouwen voorstellen in het beleid van Kalnoky; Kalnoky zuu ondanks de schitterende rehabilitatie van den keizer toch eerlang moeten aftreden; Banffy heeft net volle vertrouwen der meer derheid; het verzoek van den Paus aan Frans Josef om Kalnoky te handhaven, doet dezen ook geen goed in de tegenwoordige omstan digheden, terwijl de liberalen in Hongarije krachtig aandringen op klaarheid vóór de opening der delegatien, welker samenkoms ten waarschijnlijk heel rumoerig zullen zijn. Er is namelijk groote kans dat de Hongaren eischen de benoeming van een magyaar tot minister van buitenlandsche zaken, waarvoor dan Kallay in de eerste plaats in aanmer king zou komen. Zoo zou Kalnoky dan toch nog een offer worden van het conflict Alle gevaar voor vijandelijkheden met Ni caragua schijnt nu wel geweken. Hoezeer men zich echter in de kleine republiek op gebeurlijkheden voorbereidde, blijkt uit de koortsige bedrijvigheid, waarmede aan de versterking van Bluefields gewerkt werd. Het ontzette en verbannen opperhoofd der Mos quito's, Clarence, heeft nog gedacht, dat Engeland in deze zaak daar ook voor zijne belangen kon opkomen. Hij heeft er althans om gevraagd. De vergadering der kamer werd Donderdag geheel in beslag genomen door de redevoering van Beernearl (voorzitter), die levendig het regeeringsvoorstel (betreflende de rechten van invoer enz.) bestreed, waarbij hij zich beijverde aan te toonen dat de landbouw, voor welken men het protectionisme wil invoerenniet meer lijdt dan andere takken van nijverheid. Eene .motiedoor Coremans voorgesteld strekkende om door de préalabele quaestie de rechten op haver van de baan te schui ven, werd verworpen met 60 tegen 40 stemmen. Men meldt uit Brussel De afgetreden gezant der Nederlanden al hier baron Gericke van Herwijnen heeft zijne afscheidsbrieven aan Z. M. Leopold II overhandigd. Het behandelen der zaken van het gezantschap is voorloopig opgedragen aan den secretaris jhr. Testa. In een der portalen van het gebouw der Belgische kamer is ruimte gemaakt voor rijwielen. Verscheiden afgevaardigden, een der quaestoren der kamer en journalisteu komen toch ter vergadering op het „paard der de mocratie." Op de kermis te Braine-le Comte raakte Maandagavond een draaimolen in brand. In ongeloofelijk korten tijd stond het geheele draaiende gevaarte in volle vlam. De men- schen en kinderen die erin zaten sprongen zoo gauw mogelijk van hun paarden en op den grond. Verscheiden brandden zich hoewel niet ernstig; alleen de eigenaar heeft zulke zware brandwonden gekregen dat men voor zijn leven vreest. De moleu was weldra ge heel afgebrand. Het gruwelijk van het ongeval is dat het aan persoonlijke wraakzucht is te wijten. De eigenaar van den molen had Zaterdagavond een brief gekregen, waarin hem voorspeld werd dat zijn caroussel vóór het eind van de kermis in brand zou staan. De schrijver van den briet is opgespoord en misschien al in hechtenis genomen. De Duitsche postboot H. H. Meier van den Norddeutschen Lloyd, was Woens dagmiddag op het punt de Plantijnkade te Antwerpen te verlaten. Plotseling knapte de meetkabel af, en het ontzaglijk vaartuig dreef af en strandde achterwaarts op de zandbank bij het Hoofd van Vlaanderen. Negen sterke sleepbooten hadden twee uur noodig om het te lichten. En dit gebeurde nog maar juist bijtijds want het getij begon af loopen en een minuut of twintig later zou men het schip en zijn lading hebben moeten prijs geven. Met het vlotkrijgen was echter nog niet alle gevaar geweken de stroom belette het vaartuig te keeren, hoewel aan voor- en achtersteven elk twee sleepbooten waren gespannen. Het schip dreef achterwaarts en later zijdelings af en was op het punt de veerboot te verpletteren, toen eindelijk de sleepers het omtrokken. Te Antwerpen is in hechtenis genomen de zaakwaarnemer Berckman, die zich schul dig heeft gemaakt aan woekerbedrijf. Tal van personen uit de Antwerpsche groote wereld zullen als getuigen in deze zaak worden ge hoord. Te Antwerpen is eene groote vergadering gehouden, belegd door den Liberalen Bond, waarin met klem van redenen wenl gepro testeerd tegen de beschermende rechten welke de regeering, ten deele tegen haar belofte, wil invoeren, Marius Tournadre de bekende anarchist, had de nietigverklaring verzocht van den lijfsdwang, die op hem toegepast wordt wegens het niet betalen van boelen, waartoe hij ver oordeeld is. De rechtbank heeft het verzoek afgewezen; Tournadre blijft dus in de ge vangenis, tot de duur van de gevangenisstraf geheel om is. Voor een stichting ter nagedachtenis van president Carnot is tot nog toe door de Fransche vrouwen bijeengebracht de som van 303,853,22 francs. De gewezen kapitein Dreyfus bevindt zich nog op het Duivelseiland, waar vóór zijn komst de leprozen woonden, wier hutten verbrand zijn. Buitengewone voorzorgen neemt men voortdurend, om den gevangene te beletten te ontsnappen, even als de commu nisten en tal van andere gevangenen. Er zijn slechts enkele boomen op het eiland en wanneer Dreyfus zich eenige lichaamsbewe ging wil geven, dan is hij beperkt tot eene geringe oppervlakte. Nacht en dag wordt hij door twee wachten bewaakt. Schrijven mag hij niet, terwijl hij op het punt van spijs en drank eenige voorrechten geniet. Zijn maaltijden zijn precies dezelfde als van de soldaten, die in de koloniën dienen, maar den wijn moet hij zelf betalen. Zijn vrienden gaven den kapitein van het schip, dat Dreyfus overbracht, 2400 gulden mee, om te zijnen bate aan te wenden. Het Noord-Oostzeekanaal is de langste afstand die geheel met electriciteit verlicht zal worden. De lengte bedraagt 98 6 kilom.; deze zal verlicht worden met 952 gloeilampen, ieder van 25 normaalkaarsen, bevestigd aan palen van 4 meter hoogte, op afstanden van 250 meter van elkander geplaatst aan beide kanaalboorden De beide sluizen aan de oost- en westzijde bij Holtenau en Brunsbuttel, en de binnen - en buitenhavens zullen door gloei- en boog lampen van verschillende lichtsterkte verlicht worden. Voor de ingangen van sluizen en havens zullen gekleurde lichten gebruikt worden. Er zijn twee centraal stations voor de electrische verlichting gebouwd, een te Holtenau en een te Brunsbuttel. Waar het kanaal door meren loopt zal de verlichting plaats hebben door middel van boeiën en vetgas. Een spoortrein, waarmee de koning en de koningin van Italië van Florence naar Rome reisden, is bij Incisa ontspoord. Verscheidene personen van 's konings gevolg werden ge kwetst door den schok; maar de vorstelijke reizigers bleven ongedeerd. De ontsporing werd veroorzaakt door een losgeraakte rail. De keizer van Oostenrijk heeft het ge teisterde Laibach bezocht, en de zieken eu gekwetsten toegesproken, de mannen, die zich in de gevaarlijke en moeilijke uren verdienstelijk hebben gemaakt, gedankt en staatshulp toegezegd. Na drie uren toevens is de keizer naar Pola vertrokken. Te Erzinghain, in Armenie, is een nieuwe, door de Mohammedaansche bevolking voor genomen Christenmoord op groote schaal nog tijdig ontdekt en verijdeld door de in hechtenisneming der voornaamste samen zweerders. Deze ontdekking draagt er nu misschien toe bij om wat meer spoed te doen zetten achter de bestraffing van hen, die de vorige gruwelen pleegden, feiten, die de Porte nog maar steeds half en half blijft ontkennen. Een zeer hevige cycloon heeft te Weft Sioux Falls en te Sioux Centre groote ver woesting aangericht. Eerstgenoemde plaats is bijna geheel verwoest. Drie scholen bij Sioux Centre werden door den geweldigen wervelwind vernield, en vele kinderen kwamen daar bij om of werden gewond. Twee kin deren, die juist uit school kwamen, werden door den wind opgenomen en tegen een ijzeren hek verpletterd. Voor zoo ver bekend zijn er 52 personen omgekomen, maar men vreest, dat het verlies van menschenlevens nog veel grooter is. WAALWIJK. Zaterdag 11 Mei 1895, groot Opera-Con cert, op de zaal Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Zie programmas. Op Zondag 12 dezer des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Ouverture „Zampa" Hérold. 2. Intermezzo aus „Cavalleria Rusticana." Mascagni. 3. (Op verzoek.) Fantaisie Dra matique sur l'opéra „Les Huguenots" Meijerbeer. WAALWIJK, 11 Mei 1895. Men vraagt ons hoe het tegenwoordig ge steld is met het veer te Drongelen. Och dat sukkelt zoo al aan. De pont wordt op den duur overgebracht door een stoomsloep. De petroleummotor zal wel in de pont aan-- wezig zijn, maar gebruikt wordt hij niet. Is dit misschien een gevolg van de hooge pe- troleumprijzen? Gebeurde het gedurende den winter meer malen, dat de pont niet over kon tengevolge van hoog water of hevigen wind, thans heeftr juist het tegenovergestelde plaats. Verleden week kon ze geen dienst doen tengevolge van laag water. Een oponthoud van een goed uur was hiervan 't gevolg. En zoo blijkt steeds meer en meer dat men met dit uitstekende veer in alle jaar getijden, bij hoog en laag water, voortdurend bloot staat aan groot ongerief. Aanstaande Woensdag en Donderdag zullen op de lijn Zwaluwe—'s Bosch extra- treinen loopen, geregeld als volgt Vertrek 's morgens van Zwaluwe 7.46 uur. Waalwijk 8 53 Aankomst 's Bosch 9.21 namiddag van 'sBosch 10.30 Waalwijk 10.53 Aankomst Zwaluwe 11.42 Greenwichtijd. Gisteren is dcor de maréchaussée alhier gevankelijk naar 's Bosch overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld een 14 jarig dienstmeisje uit Waspik, die door middel van een sleutelniet voor de sluiting bestemd uit een gesloten kabinet ten nadeele van haar meester een bankbiljet van f 40 zich had weten toe te eigener., na te voren op dezelfde wijze zich ook van zilver geld te hebben voorzien. Door de maréchaussées te Tilburg zijn te Oosterwijk vier personen gearresteerd, die Zondagavond eenige Tilburgsche heeren, die per rijtuig uit Oosterwijk terugkeerden, aan randden en om geld vroegen. Donderdagnamiddag is de wolfabriek der firma J. A. A. Kerstens te Tilburg door brand vernield. Deze werd omstreeks half drie in een der bovenverdiepingen ontdekt. Behalve eenige niet noemenswaardige kwet suren heelt niemand van het personeel, dat bijtijds het gebouw kon verlaten, eenig licha melijk letsel bekomen. Alles werd een prooi der vlammen de boekeu alleen konden in veiligheid gebracht worden. Zestig personen zijn door deze ramp zonder werk. Alles was op beurspolis verzekerd. De directie der gasfabriek te Amsterdam is voornemens een proef te nemen met munt meters voor gas ten behoeve van haar eigen werklieden. Het zou een soort van gasauto maat zijneen meter, die tegen inwerping van een 21/3 centstuk de vaste hoeveelheid gas daarvoor levert. Voor aanleg en gebruik van den meter zou de directie den werklie den niets in rekening willen brengen daar de proef juist zou worden genomen met het oog op den vooral voor arbeiders zeer hoogen petroleumprijs. Alleen zou de prijs van het gas met I cent per kub. meter worden ver hoogd. Valsck bankpapier. Dezer dagen is ten kantore van de firma Johannes Kramer Co., geldwisselaars, op den Dam hoek Vijgendam te Amsterdam, ter inwisseling aangeboden een valsch bank biljet van f 60; het werd door den chef der firma aangehouden en de politie, die on middellijk per telefoon in kennis gesteld werd, nam het bankje in beslag. De hootdkenteekenen der valschheid zijn lo de kleur is lichter; 2o. de hoogte is kleinet; 3o. het getal 60 aan de vierhoe ken staat op veel lichter fond dan bij de echte; 4o. het watermerk is veel scherper dan bij de echte 5o. het geheel is met de pen geteekend en zeer bedrieglijk, blijk baar met hoogst kunstvaardige hand uitge voerd 6o. de kop van den leeuw is een weinig kleiner dan bij de echte. Het biljet had als nummer C. P. 5604 en was geteekend met de namen „Pierson" en „De Hoop Scheffer." Men meldt uit Grave dd. 8 Mei: Heden werd hier een 6tal zigeuners aan gebracht, en na korte rust vertier gevoerd in de richting naar de Pruisische grens. Aan den overkant der Maas kampeert een troep van 13 personen, onder bewaking van maré chaussee. Opmerkelijk is het, dat enkelen der zigeu ners schetsboekjes hebben, waarin zij de wegen en binnenpaden in teekening brengen. Dit feit verklaart eenigszins de mogelijkheid, dat zij soms de politie verschalken en zich eenen weg naar het binnenland weten te banen. Ongeluk tc Tcrncuzcn. Dinsdagmorgen werden te Terneuzen over de eb door de Belgische sleepboot „Progress" op de haven gesleept de ijzeren Rijnschepen „God met ons"kapt. Withmann, thuisbe- hoorende te Druten, en „De Vliet", kapt. De Both, van Steenbergen, beide komende van Ruhrort met spoorijzer en bestemd voor Gent. Eerstgenoemd schip was reeds in de haven, toen er de aehterhangende „De Vliet" door den feilen stroom tegen den YVesthavendam werd geslingerd, waarbij de steenen van den dam vermoedelijk in het schip drongen, al thans, het verdween na eenige minuten in de diepte en kan als verloren worden be schouwd daar ter plaatse 50 tot 60 meter wordt gepeild. De opvarenden wisten zich in de roeiboot te redden en hadden ook nog beddegoed willen meenemen. Bij de pogingen daartoe raakten de handen der vrouw van den kapi tein beklemd tusschen een luik van de roef, waardoor vier vingers der rechterhand werden afgesneden en de linkerhand zwaar gekneusd werd, zoodat zij die zal moeten missen. Ondertusschen was ook de „God met ons" weer buiten de haven geraakt en tegen de roeiboot aangeslagen, waardoor deze omsloeg en de opvarenden te water geraakten, het dochtertje van den kapitein er onder. Door spoedig ter plaatse aanwezige hulp werden allen gered en aan boord van de „God met ons" gebracht, waar dr. Van Nes weldra aanwezig was en men na vele pogingen er in slaagde, de levensgeesten van het zoontje en dochtertje van den kapitein, die bewuste loos waren, op te wekken de toestand van het meisje is evenwel nog bedenkelijk. De vrouw is in 't ziekenhuis gebracht. Woensdagavond is te Helder een hevige brand uitgebroken in eene geheel van hout opgetrokken timmermans-werkplaats tusschen de Sluisdijkstraat en de Jansenstraat, eigen dom van den heer H. Janzen en bij den aannemer G. L. Winder in gebruik. De loods ging met den geheelen houtvoorraad en de aanwezige werktuigen in vlammen op. Ook dc meest nabijgelegen woningen leden be langrijke schade. De brand moet zijn ontstaan door 't spelen van kinderen met brandende houtspaan Iers bij de werkplaats. De hoofdaanleggers van dat gevaarlijk spelletje, twee knapen van II en 8 jaar, zijn door de politie aangehouden. Door trein 115, die des namiddags te 5.26 te Helder aankomt, werden Woensdag bij den overweg in de onmiddellijke nabij heid van het station twee kinderen van den treinmachinist Wenniken, een jongetje van 6 en een meisje van 4 jaar, aangereden, met het noodlottig gevolg, dat het knaapje on middellijk gedood werd en het meisje een schedelbreuk bekwam. Dokter Drijver, die spoedig ter plaatse was, verleende het meisje de eerste geneeskundige hulp, doch kon weinig hoop op herstel geven. De vader der beide ongelukkige kinderen is kort geleden naar den Transvaal vertrok ken, waar hij ook in dienst van eene spoor wegmaatschappij werkzaam is, voorloopig zijne vrouw en 5 kinderen hier te lande achter latende. - Donderdagochtend om zeven uur kwam de handelaar in brandstoffen B., woonachtig aan den Spuiweg te Dordrecht, met eene kar met zaagsel in woeste vaart genoemde brug afrijden in de richting der Heerheijmansuis- straat. Op hetzelfde oogenblik liep de 71jarige smidVan den Dorpelwonende in den Augustijnekamp, vergezeld van een werk jongen, van de zijde der Vest genoemde straat in. Hetzij uu dat v. d. D. den wagen niet zag aankomen en ook het waarschuwend van den bestuurder niet hoorde, hetzij hij niet meer uit den weg kon gaan, hij werd door de kar omvergeworpen en overreden waarbij zijn rechterbeen boven den enkel ge broken en zijn linkerbeen gekneusd werd. De oude man is terstond door eenige burgers opgenomen en op eene kar naar zijne woning vervoerd, van waar hij later op last van een geneesheer naar het ziekenhuis is overge bracht. Ook tengevolge van het hevig bloed verlies moet 's mans toestand zorgelijk zijn. Bezoek van II H. M.M. de Koninginnen te 's Ilertogenbosch. De oudslrijders 1830/31 en zij die gerech tigd zijn tot het dragen van de Citadel Medaille woonachtig in Noordbrabant, zijn door de welwillende tusschenkomst van des- bevoegde autoriteiten in de gelegenheid gesteld hunne opwachting te maken bij H. M. de

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2