Nummer 47. Donderdag 13 Juni 1895. 18eJaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. In de derde hoedanigheid ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. F. C. PHILIPS. WaalwijItsclif «n Lanptraalsdie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f1,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever De vergadering der Fransche kamer op Maandag heeft vrij duidelijk laten uitkomen dat Frankrijk zich in zijne buitenlandsche politiek laat leiden door de begeerte om Rusland ter wille te zijn en dat deze begeerte bijna zou men mogen zeggen het eenige motief is waarnaar Frankrijk handelt Jaurès kenschetste die politiek in den na tuurlijk overdreven uitroepwaarmede hij den minister van buitenlandsche zaken in de rede viel„Rusland voorop en dan Frank rijk", maar wat er eigenlijk tusschen het czarenrijk en de republiek bestaat, overeen komst, verstandhouding, alliantie, en welke de voordeelen zijn, die Frankrijk uit deze politiek trekt of hoopt te trekken, daarover is geen licht verspreid. Hanotaux was zeer algemeen in zijne be woordingen, welke hij zoo voorzichtig was geweest op papier te stellen. De minister las zijne geheele redevoering voor. Aan den anderen kant is gebleken dat het aantal dergenen, die het gaan naar Kiel afkeuren uit eene ernstig gevoelde overtuiging of omdat zij er een geschikt wapen in zien tegen de regeering, eene sterke minderheid vertegenwoordigt. De eenvoudige orde van den dag, welke het ministerie bij monde van Ribot had ver worpen, vereenigde wel bij de stemming niet meer dan 120 voorstemmers op zich, maar een vijltigtal leden hebben zich onthouden, en eerst d'Hnlst en na hem de oud.minister Sarrien kwamen uit naam van hunne poli tieke vrienden verklaren, dat zij aan die een voudige motie de voorkeur gaven, maar te genover de houding der regeering in dit geval bereid waren voor de door haar aanvaarde orde van den dag te stemmen. Ondanks de bewoordingen der motie Trelat moest de regeering in die stemming echter niet eene goedkeuring zien van hare handelingen. Eéne eigenaardigheid van deze vergadering was nog, dat twee gewezen ministers van DOOR 3. //Gerald, je moest trouwen," zeide zij op zekeren namidag tegen hem, terwijl zij in eenen grooten armstoel amandelen zat te kraken. „Je moest trouwen, Gerald. Je hebt alles in je voordeel en een aardig meisje met geld zou gemakkelijk voor je te vinden zijn." Trouwen!" riep hij. „Geen haar op mijn hoofd heeft er ooit over gedacht." „Nu, dan wordt het hoog tijd, datje er eens over gaat denken," hield zij vol. //Wij moeten eens zien wat wij voor je kunnen doen. Ik hoop dat je geen bespottelijke ideeën op dat stuk koestert geen romantische vooroordeelen, die je in den weg zouden kunnen staan?" Vooroordeelen niet," antwoordde hij ietwat geraakt, want hare practische wijsneuzigheid beviel hem niet best. „Vooroordeelen niet. Maar toch zou ik nooit een meisje nemen van wie ik niet hield al zou zij de schatten van Golconda meebrengen." .Dus je hebt wèl vooroordeelen riep zij. .Hoe dom van je! Je bent nog wel erg jong; maar toch dacht ik dat je te verstandig was voor zulke dwaze opvattingen. Ik had je voor prac- tischer gehouden. Mijn beste jongen, je moogt werkelijk niet anders nemen dan een meisje met geld. Ik heb er eens zeer ernstig over nagedacht en ik zie niet wat er anders voor je overschiet. Je hebt, naar ik hoor, volstrekt geen lust in de rechtsgeleerde praktijk en de kunst zal je nooit eene behoorlijk gesmeerde boterham laten verdienen. Natuurlijk zal je dus altoos tot zekere hoogte afhankelijk moeten zijn zoo niet van je vrouw, dan van je vader. Met andere woorden wie het geld niet verdienen kan, die moet het geld maar trouwen." .Hm, humZoozoo. En dus, het uiterlijk beteekent voor u niets .Hoor eens Gerald," riep zij, terwijl zij op- Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. buitenlandsche zaken, Goblet en Flourens, onder de sprekers waren der oppositie, en dat het ministerie door niemand buiten zijne leden verdedigd werd. Keizer Frans Jozef ontving Zaterdag de Oostenrijksche en Hongaarsche delegaties die aan Z. M. door hare voorzitters, prins Lobkowitz en graaf Andrassy, werden voor gesteld. De vooorzitters verklaarden daarbij, dat de van regeeringswege ingediende wets ontwerpen nauwkeurig zouden worden onder zocht, daarbij rekening houdende zoowel met de behoeften als met de eer der monarchie. Zij gaven voorts de hoop te kennen, dat de vredelievende staatkunde voor en na zou worden gehandhaafd. In zijn antwoord zeide de keizer, dat hij zeer gevoelig was voor de hem gegeven ver zekeringen van toewijding. Dank zij de handhaving der uitnemende buitenlandsche betrekkingen was de algemeene vrede steeds meer bevestigd op de beproefde grondslagen, waarop tot nu toe de staatkunde der mo narchie steeds heeft gesteund. Op dien weg zal worden voortgegaan. De gevraagde verhoogingen van credieten voor administratie en oorlog blijven binnen de perken %der vorige begrooting. Maar het is noodig, rekening houdende met den financi- eelen toestand der monarchie, de bewapening van het leger op de hoogte van haar tijd en berekend voor haar taak te houden. Met voldoening wees de keizer er voorcs op dat Bosnië en Herzegowina thans op ad ministratief gebied voorzien in hunne eigene behoeiten. De Russische Regeeringsbode bevat eene ukase, waarbij een gezantschap wordt inge steld bij hel Vaticaan, waarvoor een bedrag wordt uitgetrokken van 16,000 roebels. Het schijnt, dat de mogendheden, die met de Porte doende zijn over het hervormings werk in Armenie, den afloop van 'tBairam- sprong en eene handvol amandelschillen in het vuur wierp. ,IIoor eens Gerald je stelt mij teleur! Het uiterlijk 1 Wat beteekent het uiter lijk? Wat in 's hemelsnaam maakt het uit, of een meisje mooi is of leelijk Wat heb je aan schoonheid Schoonheid kan je geen goed huis, geen mooie rijpaarden en geen welvoor- zienen wijnkelder bezorgen,mijn kind! Verlang liever van je vrouw iets solieds in den vorm van landerijen of effecten, dat is de raad dien je moeder je geeft!En nu, wees zoo goed om voor mij aan de schel te trekken. Ik wou aan de keukenmeid zeggen dat zij wat beslag maakt. Ik heb namelijk zoo'n razenden trek om eens poffertjes te gaan bakken." .Wat stiet Gerald uit. Wat?» „Poffertjes poffertjes poffertjes!Heb je daar nooit van gehoord? Als je zoet ben, dan mag je meegaan en zien hoe ik het doe." Hij volgde haar gehoorzaam. Hij trachtte niet langer haar te begrijpen; dit was verloren moeite en tijd; doch evenmin zocht hij langer weerstand te bieden aan de betoovering welke zij op hem oefende. Hij begon zelf zijn vader gelijk te geven. Dit wijfje was kortweg verrukkelijk. Of zij zestien was, of zestig, of zij grootmoedertje over hem speelde, of met hem stoeide als een kostschool meisje ir. de vacantie, zijne stiefmoeder was aanbiddelijk I Nii is het zeer zeker alleszins wenschelijk en volkomen in den haak, dat een volwassen zoon het tweede huwelijk van zijn bejaarden vader begrijpt en goedkeurt Doch wanneer deze kin derlijke goedkeuring zoover gaat, dat zij de dame in quaestie „aanbiddelijk" begint te vinden, dan is dit weder niet wen.-chelijk en in den haak, en dan schuilt er bovendien in dezen staat van zaken een groot gevaar voor des jongenmans eigen gemoedsrust en zielsvrede. Er zijn zekere dingen, die wij onszelven niet gaarne bekennen; en Gerald Singleton was in dit opzicht al niet oprechter dan de meeste andere raenschen. Maar toch van lieverlede, vaag, en zonder het onder woorden te brengen, werd hij zichzelven bewust dat hij aan zijne stiefmoeder vaker en meer be wonderend dacht, dan voor haar, voor zijnen vader en voor hem zeiven nuttig kon geoordeeld worden. In het eerst was hij geneigd over deze ont dekking de schouders op te halen en haar te feest afwachten, alvorens te redgeeren op het bekend ontwijkend bescheid, door den sultan aan den Britschen gezant gegeven. Het is en blijft vooral in Engeland, dat de openbare meening zich over deze aangelegenheid het harnas aantrekt. Said Pacha's benoeming tot grootvizier achten Daily News en andere bladen een niet onbevredigend teeken van goede gezindheid. Inmiddels wordt door den berichtgever van Daily News, die de Europeesche commissie van onderzoek naar de in Armenie gepleegde gruwelen vergezelt, aan dit blad geschreven, dat gezegde commissie Vrijdag haar taak heeft opgegeven, rondweg aan de leden der Turk- sche commissie verklarend, dat samenwerking met hen onmogelijk was en zij verder niets met hen te doen wilde hebben. Het rapport dat de Turksche commissieleden hadden op gesteld en ter goedkeuring aan de Europee sche leden voorgelegd, was namelijk niets anders dan eene aaneenschakeling van leugens. Daarbij hebben de commissie-ledeu zich openlijk aan omkooperij en vreesaanjaging schuldig gemaakt, en van deze lieden zullen nu door de Porte de bevindingen als de hoogste wijsheid worden aangenomen 1 Men gelooft te Londen, dat de oorzaak der onrust onder de Bedouïnen te Djeddah te zoeken is in de nieuwe voorschriften om trent het pelgrimvervoer. Niets in deze voorschriften kan met eenige mogelijkheid aanleiding tot verstoring geven aan de noma dische bevolking, behalve die ter voorkoming van de besmetting der waterbronnen.Verleden jaar besliste de internationale conferentie te Parijs dat de bronnen te Mekka als eene voorzorg tegen de cholera moesten beschermd worden. Ongetwijfeld zijn stappen gedaan om die voorstellen ten uitvoer te brengen. Vroeger waren de bronnen te Djeddah en elders langs de pelgrimsroute naar Mekka voor iedereen toegankelijk en dikwijls vol vuil. Volgens de besluiten der conferentie zouden de bronnen, vooral aan de quarantaine stations, verdiept worden. De leden der con ferentie verklaarden, dat de besmetting dikwijls beschouwen als „te gek om alleen te loopen," doch na een dag of wat, toen het voortdurend samenzijn met het jonge vrouwtje aanzijn gevoel tegenover haar eene geduchte ontwikkeling had gegeven, telde hij de zaak gansch zoo licht niet meer en begon hij ernstig te denken over een middel om met goed fatsoen er vandaan te komen. In deze periode nu, terwijl hij op een voor wendsel zon om met schik zijne biezen te kunnen pakken, viel er ook eene verandering waar te nemen in de houding van mevrouw Singleton. Zij vermaakte hem niet langer met hare bespot telijke vertooning van moederlijkheidmaar evenmin ook stelde zij zich nu als een school meisje aan. Het was haast niet te gelooven maar toch, inderdaad, zij leek wel beschroomd, bedeesd te zijn geworden. Ook vermeed zij hem. En eens, toen hij haar Kate noemde, verschoot zij zichtbaar van kleur. Eene week geleden zou hij haar om deze ver schijnselen opheldering hebben gevraagd; doch thans deed hij het niet, een gebrek ran nieuwsgierigheid, dat eenen scherpen waarnemer wonderlijke dingen te denken zou hebben kunnen geven. De veertien dagen van des ouden heers afwe zigheid waren thans bijna verstreken, en dit maakte natuurlijk de zaak voor Gerald nog te lastiger. Immers, na zoolang op zijn vaders terug komst te hebben gewacht, zou hij zich al zeer zonderling aanstellen met nu juist weg te gaan. Nochtans zijn plicht was klaar, hoe bezwaarlijk de weg daarheen ook wezen mocht. Op zekeren ochtend dus ging hij omlaag naar de ontbijtkamer, met het vaste voornemen om van zijii besluit kennis te geven en er ook naar te handelen. Zij zat aan de theetafel, bezig met het lezen van eenen brief, die zoo pas door haar ontvangen was. Zij was ongewoon bleek, en zij keek zoo bedrukt. „Toch geen slechte tijding, hoop ik?" vroeg hij. „Neen,* gaf zij zenuwachtig ten antwoord. „Neen. Het is niets." Zij verzonk in gemijmer; en toen hunne oogen elkander ontmoetten, kleurde zij hevig. „Koffie?" vroeg zij. „Gaarne.» Zij bediende hem. Langzaam roerde hij in zijn kopje, wenschende dat Webber de kamer uit veroorzaakt werd door de lederen zakken, waarin het water vervoerd wordt. Men besloot daarom de bronnen te bewaken, ze te over dekken, en aan de pelgrims zuiver en helder water uit te meten. De Bedouïnen krijgen ongetwijfeld het water uitgemeten op dezelfde wijze als de pelgrims, en van daar hun tegenstand. De oorzaak van den opstand is mitsdien een geheel andere dan in 1858, toen al de christenen in Djeddah vermoord werden. De stad werd destijds gebombardeerd, en als de opstand thans niet spoedig be dwongen wordt, kan een dergelijke maatregel ook thans weder noodig worden. Het zijn daar in het Oosten dus waarlijk wel toestanden, het redderen waardig. Naquet heeft in de Fransche kamer aange kondigd een amendement te zullen indienen op de begrooting strekkend om de thans bestaande rechtstreeksche belastingen te ver vangen door eene inkomstenbelasting van een half percent op inkomsten van 1000 tot 4000 francs 6 percent op inkomens van fr. 100,000 tot fr. 500,000,eu 8 percent daarboven. Inkomsten geheel of gedeeltelijk verkregen uit arbeid zouden met de helft van het voorgestelde percentage worden belasten het getal kinderen zou bij de regeling van den aftrek als grondslag worden aangenomen. Zondag zijn te Longchamps de wed rennen gehouden om den grand prix de Paris (256,400 francs). De prijs werd gewonnen door Audrée het paard van den heer Ed- mond Blanc. Op „Andrée" volgden „Cher bourg" van lord Harcourt en „Le Sagittaire" van baron Von Schickler. De overwinning is derhalve weer door een Fransch paard behaald. Sedert de instelling van den wed strijd om den grand prix is deze prijs 20 maal gewonnen door Fransche paarden 9 maal door Engelsche, 5 maal door Oostenrijksche en één maal door een Amerikaansch paard. was. Docli toen zij eindelijk samen alleen waren, wist hij niets te zeggen. Er ontstond een lang durig zwijgen, dat eindelijk door beiden tegelijk werd afgebroken. „Gerald „Kate „Neem mij niet kwalijkGa voort „Och neen...... na jouIk had niets bijzonders." „Ik eigenlijk ook niet. Ik wou ik wou alleen maar zeggen," stamelde hij, „dat dat ik nood zakelijk voor eenige dagen naar de stad moet. Interesseert u dat „Naar de stad? Voor eenige dagen? En nu al terstond „Ja, al terstond.» „Er. wanneer denk je weer terug te zijn?" „Dat kan ik onmogelijk bepalen." Hij hoopte dat dit wel genoeg zou zijn. Of zou hij er nog moeten bijvoegen aat hij niet van plan was zijn vaders huis voortaan nog als zijn eigen te beschouwen Hare volgende vraag loste deze quaestie op. „Je zult toch zeker wel tijdig terug zijn om je vader hier te ontvangen „Ik zal terugkomen zoodra ik.hoor dat hij hier is, voor éénen dag namelijk." „Waarom maar voor éénen dag?» „Wat zal ik u zeggen Mijn tijd is kostbaar. Ik heb het een en ander omhanden.» Weder ontstond er eene pauze. Kate plukte nerveus aan de franje van het tafellaken. Een paar malen deed zij alsof zij spreken wou, maar zweeg toch. „Hoor eens,* kwam er eindelijk uit „ik had je nog iets te zeggenIk ik weet eigenlijk niet goed hoe ik het zal aanleggen, maar het moet.' „Er is niets, wat ik u weigeren kan," ant woordde hij snel. „Indien ik iets „Neen," hernam zij „dat is het niet. Het is het is dat ik mij schaam Haar gelaat was zoo bleek geworden als de lelien die zij droeg, en haar adem ging gejaagd. Gerald leunde achterover, met het hart in de keel, in angst en beven afwachtende wat dit won derlijke schepsel hem zou te zeggen hebben. „Het is* vervolgde zij, „eene schuldbekentenis.» „Zeg niets!» riep hij. „Kate, mevrouw Single- ton, ik bid u, vertrouw mij niets toe, waarover ge later berouw zoudt kunnen hebben!"

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1