Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Amerika. BINNENLAND. Je heer Edmond Blanc won den prijs reeds drie malen, in 1879 met „Nubienne, in 1891 met „Clamart" en in 1892 met „Rueil/5 Er waren veertien Fransche paarden en drie Engelsche. Er werd 381,441 francs aan entrées ontvangen en de weddenschappen stonden op 1,600000 iranc?, alleen voor den grand prix. Bij een wedren te Aranjuez is de hengst Labrador op hol gegaan en tegen een boom geloopen. Zijn berijder, de jockey Juan Bar- peiro, werd daarbij zoo hevig tegen den boom geworpen, dat zijn hoofd nagenoeg verbrijzeld werd. Men droeg hem stervend weg. Vele dames vielen in onmacht en de meeste toeschouwers gingen heen. Een allesbehalve „schoone dag te Aranjuez." De Engelsche dames leven op weelderige voeten. Zij hebben groote sommen voor haar schoeisel over. Een voornaam schoenmaker te Londen levert b.v. geregeld damesbottines en schoenen voor 40 (f 480). Maar in pantoffels heerscht nog veel grooter weelde onder de Britsche schoonen. Voor een der aanzienlijkste dames van het land b.v. werden onlangs een paar pantoffels gemaakt, welke 4500 (f 54,000) kostten. Zij waren versierd met borduursel naar teekeningen, welke op zettelijk daarvoor gemaakt werden, en bezet met robijnen, smaragden en saffieren. Een nog kostbaarder paar pantoffels werd onlangs aan eene markiezin-douairière ge leverd. Zij waren met diamanten bezet en kostten 12000 (f144,000). En dan zegt men nog, dat de weelde van thans niets is, vergeleken bij die der ouden Eenige personen hebben het Engelsche kamp bij fort Sandelan in brand gestoken waardoor drie Indische soldaten en 2 koelies omkwamen. De misdadigers ontmoetten op hun vlucht luitenant Home en zijn adjudant en doodden beiden. Er wordt wel eens geglimlacht over de voorzorgen, waarmede vorstelijke personen wanneer zij reizen of ergens verblijven, worden omringd; maar dat dit volstrekt niet overbodig is, blijkt weer uit wat in Engeland gebeurde. Opkrankzinnigen schijnt de hooge hofwereld altijd zekere aantrekkelijkheid te oefenen, en reeds herhaaldelijk heeft men aan de Engel sche paleizen lieden moeten afwijzendie op meer of minder dringende wijze b.v. de hand van een der prinsessen komen vragen. Nu weer is op den weg naar Balmoral, in Schotlandwaar koningin Victoria op het oogenblik vertoeft, een blijkbaar krankzinnig jongmensch gearresteerd, die zich daar ver maakte met het lossen van revolverschoten. Men nam hem in hechtenis en vond bij hem een brief, waarin hij het voornemen te kennen gat om H.M. dcod te schieten een ander schrijvenwaarin hij aan Gladstone mededeelt, dat hij eerstdaags koning worden zal, en een aan Van der Bilt, den millionair, waarin hij diens dochter ten huwelijk vraagt. Daarenboven nog vijftig revolverpatronen. Wanneer zich dergelijke feiten, ook al heeft het opzet maar een minimum-kans van slagen, zich voordoen, zijn zeker nauwlettende voor zorgen alleszins gerechtvaardigd. Keizer Wilhelm is voortdurend in de weer met het inspecteeren der toebereidselen voor de feesten te Kiel en de opening van het Noord-Oostzeekanaal. Reeds verscheidene malen voer hij heen en weder. Een proeftocht door het kanaal is ook ge maakt door het stoomschip Palatia, van de Hamburg-Amerikaansche pakketvaarteen zeer groote bootdie den afstand van 100 K.M. in 10 uren aflegde. „O I* snikte zij ,oEn toen, nog vóór hij gemerkt had dat zij schreide, bedekte zij haar gelaat met de handen en liep de kamer uit. Gerald sprong van zijnen stoel en begon ge jaagd op en neer te loopen. De wereld draaide om hem rond. Hij wist dat hij haar liefhad en bij voelde dat hij niet de macht over zichzelf zou hebben om dit huis te verlaten zonder haar nog eens te zien. Daar hoorde hij de voetstappen naderen van Webber, die de tafel kwam afnemen. Snel ging hij weer zitten, en toen de man binnen kwam, faf hij hem een wenk om weer heen te gaan. oen viel zijn oog op de nog ongeopende brieven naast zijn bord, en bij nader toezien bemerkte hij dat ae bovenste van zijnen vader was. Verstrooid opende hij het couvert en begon te lezen. De brief was uit Algiers, en de vader ver weet den zoon dat hij niet gezorgd had bij de trouwplechtigheid aanwezig te zijn. Gerald las, ternauwernood den zin der woorden vattende. Doch er was nog een postscriptumen hierin stond de volgende volzin, die hem terstond in de bogen sprong en zich in zijn brein grifte «Mocht je vóór ons thuiskomen, dan behoef je niet bang te zijn dat je je zult vervelen. Ik weet niet of ik het je in mijn vorige schrijven al heb gezegd: namelijk dat de jonge weduwe, met wie ik getrouwd ben, eene dochter heeft, die, gelijk van zelf spreekt, bij ons haren intrek heeft ge nomen. Het is een onverbeterlijke wildzang, maar overigens eene lieve, aardige meid.' Zij was in de salon, en daar ontdekte hij haar. rMng ik u vragen of u van morgen óók eenen brief uit Algiers hebt ontvangen vroeg hij. «Ja antwoordde zij, merkbaar verrast. «En daarin werd u vermoedelijk gemeld dat mijn vader zeer spoedig terug zal zijn «Morgen -/ stamelde zij. Treurige berichten komen uit de getei sterde streek in Wurtemberg. Een ooggetuige schrijit uit Balingen dat de ramp geheel onverwachts kwam hoewel het riviertje de Eynach reeds tamelijk gezwollen was door de regens van de vorige dagen. Maar toen tegen half elf het doffe geruisch een naderend gevaar aankondigde hadden vele bewoners van de oeverstreek nog aan geen voorzorgs maatregelen gedacht. Zoo werd hel huisje van een vrachtrijder bijna geheel vernield door den eersten schok van het water; de vrouw en zes kinderenpaarden en geiten werden medegesleurdhet lijk der vrouw vond men den volgenden dag, verminkt en bijna naakt, die van drie der kinderen waren tot op grooten afstand door het water mee gevoerd. De man wist zich te redden, maar is krankzinnig geworden. Men schat nu het aantal dooden, te Balingen en in den omtrek, op 50. De minister van binnenlandsche zaken wordt uit Stuttgart verwacht; Vrijdag kwam de koning zelf. De koning seinde aan den burgemeester„Ik draag u opde zwaar beproefde gemeenten mijn innige deelneming te betuigen met de verzekering dat wat menschelijke hulp vermagdoor den staat en door mij gaarne en spoedig gedaan zal worden. God beware het district voor verdere rampen." Maandag, weer twee aardschokken te Lai- bach; een zeer zwak, maar de tweede, om streeks 8 uur 's ochtends, zeer sterk. Huizen, ternauwernood van de vorige verwoesting hersteld, vertoonen groote beschadiging. Later op den dag voelde men eene beving te Gradisch; ook te Triest. Te Brtlnn zij vier jongelui in hechtenis genomen als daders van de bomaanslagen voor eenigen tijd Ze hebben verklaard, dat het maar een aardigheid was, om de men- schen wat schrik aan te jagen. Niet alleen te Kobersdorf, in Hongarije, is groote schade aangericht door de onweeren van Woensdag en Donderdag. Ook in Neder- OostenrijkSalzburg Stiermarken en elders in Opper-Hongarije zijn de rivieren buiten hun oevers getreden en hebben allerlei weg gespoeld en het gewas te velde vernield. Maar van ver'ies aan menschenlevens wordt alleen gemeld uit Kobersdorf. De toestand van Ferrari schijnt hopeloos. Rusland heeft een vaste vertegenwoor diging bij het Vaticaan ingesteld; een minis ter resident en een secretaris van legatie vormen het personeel. Hernieuwde aardschokkken te Florence. Donderdagmorgen in de vroegte werden de bewoners van Florence uit hun slaap opge schrikt door een hevigen aardschok, gevolgd door verscheidene lichtere schokken en tril lingen van den bodem. Een onbeschrijfelijke paniek volgdede bewoners ontvluchtten gillende hunne huizen en zochten redding op de pleinen, waar zij den geheelen dag kampeerden. Voor zoover bekend, werd geen schade aangericht in de stad, ook uit de om liggende dorpen, die de vorige maand zoo geteisterd werden, heeft men nog geen be richt omtrent ongelukken ontvangen. Te New-York is de inspecteur van politie William M'Laughlin door eene jury de tweede die over hem te oordeelen had nadat de eerste niet tot eene uitspraak was kunnen geraken schuldig bevonden aan afpersing, waarop eene gevangenisstraf staat van 5 jaren. De schrik moet er nu onder zijn bij de po litie te New-York. Een dierentemster, Pauline Devere, en «Ahal Daarom due drong de angst u tot schuld bekentenis! Mijn vader is op zijn huwelijks reis en u u hebt mij al dien tijd voor den mal gehouden I* Hij stond daar vóór haar als een standbeeld der Gerechtigheid en zij kromp ineen. vis u erg boos vroeg zij. «Ik ben méér dan boos/ antwoordde hij ge streng «Ik ben verontwaardigd IBegrijpt u niet wat een allerzotst figuur u mij hebt laten slaan, juffrouw Kate?" «U gaf er zelf de eerste aanleiding toe her nam zij uitdagend, terwijl zij eene traan weg pinkte. «Mij voor uwe moeder aan te zien 1 Wat een domheid I* «Doet 't u pleizier, dat u mijne moeder niet is?' Zij knikte. Zeker wel. Ik zou veel te veel last met u gehad hebben," zeide zij. «Als uw broer val ik misschien méér in uw smaak?" opperde hij. «Neen 1 U is erg onaardig voor mij. Ik wil u ook als broer niet hebben 1' «En ook niet als zoon «Neen zeg ik u 1 Ook niet als zoon.Laat mij gaan Hij echter sloeg zijnen arm om haar middel en hield haar vast. «Kate/ zeide hij «je hebt mij nu in twee hoedanigheden beproefd, en in beide te licht be vonden. Wil je als ik erg lief voor je ben wil je 't dan niet eens op ae derde manier met mij probeeren «Als je erg, erg, ijselijk lief bent, en altoos een elastiekje in je knoopsgat hebt dannu, dan wil ik mij er eens op bedenken.' En daar hij niet op weerstand stiet, zoo was het in die derde hoedanigheid, dat hij haar in zijne armen sloot. EINDE. een cowboy, Harry Bishop, zijn in Womb- well's circus te St. Louis (Ver St.) getrouwd inhet leeuwenhok Zes leeuwen waren daar als bruidsmeisjes en jonkers. Zij hielden zich zeer kalm, in bedwang gehouden door de machtige oogen der bruid en door zes gloeiende bouten, welke door de tralies wer den gestoken. Maar het was toch een op luchting voor den bruidegom en de vele toe schouwers, toen de plechtigheid was afgeloo pen en het jonge paar uit het hok sprong om de gelukwenschen in ontvangst te nemen. WAALWIJK, 12 Juni 1895. Bl'jkens verleden Zondag gedane openbare afkondiging zal het te houden onderzoek (inspectie) van verlofgangers der Nationale militie voor deze gemeente plaats hebben op Maandag 24 Juni 1895, voormiddags IV/z ure ten raadhuize alhier. Nu dit eenmaal ter algemeene kennis is gebracht, zal 't wel zoo blijven. Zeer velen echter geven hunne bevreemding te kennen, dat de burgemeester geen verandering van datum heeft kunnen verkrijgen of misschien zelfs (wat wij echter niet gelooven) niet eens er aan gedacht heeft daartoe pogingen in 't werk te stellen. En hiervoor waren toch wel gegronde redenen. Want niemand zal ontkennen, dat het minder gewenscht is de verlofgangers te dwingen, zich op het Patroon feest der gemeente, een hooge feestdag voor de Katholieken, in hun soldatenpakje te ste ken en gezamelijk met hunne kameraden uit naburige gemeenten, deel te n;men aan de inspectie met al wat er gewoonlijk bijkomt. Eenigen tijd geleden werd in een bericht in de Prov. Ctblijkbaar afkomstig van een gelegenheids correspondent, den burgemeester van Waalwijk groote lof toegezwaaid, omdat hij (N.B. op aandringen van verschillenden zijner collega's uit de buurt) bij den directeur- generaal der Mij. tot exploitatie S.S. stappen had gedaan, om extia-treinen te krijgen op de lijn Zwaluwe-'s Bosch, bij gelegenheid van het bezoek der koninginnen aan genoemde stad, wat toegestaan is geworden. 't Wil ons voorkomen, dat ZEd. Achtb. zeker geen minder pluimpje verdiend zou hebben als hij had weten te bewerken, dat bedoelde inspectie te Waalwijk niet gehouden werd juist op St. Jan. De commissaris der koningin in Noord- Holland heeftnaar aanleiding van klachten der katholieke Gooilanders, gelast de inspectie der verlofgangersaanvankelijk bepaald op Sacramentsdag, uit te stellen. Nog een voorbeeld van practische regeling is, dat de herijk van maten en gewichten te Waalwijk van 't jaar zal plaats hebben Maandag, Dinsdag en Woensdag in de kermis- week. 't Zal er die dagen druk zijn, want Dinsdag is 't ook al verkiezing voor den gemeenteraad met al den aankleve van dien. De Belgische kamer heeft gisteren met 79 tegen 68 stemmen en 4 blanco aangeno men de invoerrechten op boter en margarine. Het te Dordrecht gehouden Landhuis- houdkundig Congres heeft zich tegen be schermende rechten verklaard. Omtrent de quacstie van arbeidswoningen is geen conclusie genomen, daar de zaak in dit jaar ook in een andere vergadering en dan op breederen grondslag zal behandeld worden. Het congres sprak als zijn gevoelen uit, dat tiendafkoop wenschelijk is en in het be lang van den landbouw behoort te worden bevorderd. Het is van meening, dat de wet van 12 April 1872 zoodanig behoort te worden herziendat perceelsgewijze tieudafkoop onder voldoende waarborgen tegen benadee ling der bestaande rechten, steeds mogelijk zij en dat met toekenning van het recht om tiendafkoop te vorderen, ook aan den heffer, deze kunne geschieden naar de waardej der heffing op het oogenblik, dat die afkoop plaats heeft. Afkoop van heerlijke jachtrechten acht het congres te vergemakkelijken door onteigening vanwege den staat, tegen schadeloosstelling in den vorm van grondrenten. Bij de bespreking van bepalingen betreffen de den accijns op de suiker in het belang van den landbouw gaf het congres als zijne meening te kennen, dat het wenschelijk is, dat eene nieuwe wet tot stand komt met geleidelijke afschaffing van protectie, terwijl zoolang deze protectie bestaat, er een redelijk verband dient te bestaan tusschen bietenprijs en suikerwaarde. Bij de posterijen vindt men rare zaken! Herhaaldelijk komt het voor aldus wordt aan de Haagsche Ct. geschreven dat wandelstokken en parapluies aan postkan - toren ter verzending als postpakket worden aangeboden, maar moeten worden geweigerd, daar de lengte gewoonlijk het maximum der bij de wet geoorloofde afmetingen overtreft. Wenschelijk zou het daarom zijn, de wet op de pakketpost zoo aan te vullen, dat het maximum van een der afmetingen van 80 cM. op 1 M. gebracht werd. Opmerkelijk is het, dat genoemde voor werpen ook dan. als zij worden aangeboden ter verzending op den voet van brief, d.w.z. tegen brietport, moeten worden geweigerd, niettegenstaande er bij of krachtens de wet geen maximum-afmetingen voor brieven zijn gesteld, noch bepalingen omtrent de omslagen, waarin die moeten zijn gesloten. De aanbieder kijkt verwonderd op en zegt: „Hoe, mijnheer u weigert dien wandelscok tegen briefport te verzenden en kunt mij het wetsartikel niet aanwijzen, waaraan de be voegdheid tot die weigering is ontleend Antwoord „Gij hebt alle reden om hier over verwonderd te zijn; maar ik moet u beleefd doen opmerken, dat, hoewel bij of krachtens de wet geen maximum-afmetingen voor brieven zijn gesteld, het gemis van eene zoodanige bepaling toch niet kan worden ingeroepen, waar het geldt de verzending per brievenpost van voorwerpen, die geen brieven zijn." De man met den wandelstok gaat nu heen, doch komt een half uur later een goed inge pakte rol aanbieden, met verzoek om die als brief te verzenden. En aan dat verzoek wordt nu door den ambtenaar natuurlijk voldaan, hoewel hij zeer goed weet, dat zich in die rol de wandelstok bevindt. Van weigeren mag nu echter geen sprake zijn. Zijn dat geen curiositeiten Men meldt uit Vechel Een zeer geacht veekooper, de Wit ge naamd, is waarschijnlijk het slachtoffer eener misdaad geworden. Als naar gewoonte ging hij vóór de afvaart der stoomboot naar Rot terdam naar de haven alhier om afrekening te doen met de boeren. In den vroegen morgen is zijn pet en leege portefeuille aan de haven op den weg gevonden en korten tijd daarna is zijn lijk opgevischt. Elk oogen blik wacht men het gerecht uit den Bosch, om die zaak te onderzoeken. Ieder is innig begaan met het lot der weduwe en hare kinderen. De justitie te Alkmaar heeft den man ontdekt, die de beide slagersknechts uit Alkmaar in den rug verwond heeft. Het is zekere M., groentenverkooper te Limmen; hij is gevankelijk naar Alkmaar overgebracht en heeft zijn daad reeds bekend. De toestand van den oudsten knecht blijft nog zorgwekkend. Straatroof in Amsterdam Zaterdagmorgen is een 19jarig jongeliug, die voor zijn patroon aan een der fipancieele instellingen alhier geld gehaald had, het volgende overkomen De jonkman droeg het geld in een zakje in de hand en moest er mede zijn op de Bloemgracht. Op weg daar heen begaf hij zich in het urinoir op de Keizersgracht bij de Westermarkt, waar een oogenblik later een kerel binnentrad, die hem blijkbaar reeds eenigen tijd gevolgd had, belust op het zakje met geld. Brutaalweg greep het sujet naar het zakje en gaf te ge lijkertijd den jongeling met een mes eenige diepe sneden over de hand, zoodat het bloed er uit guste en hij door de pijn overmand, het zakje wel loslaten moest. De roover ging er toen ijlings van door, na eerst nog zijn slachtoffer, die om hulp begon te roepen, eenige vuistslagen in het gelaat gegeven te hebben. Een ander, die in de nabijheid stond, blijkbaar om als het noodig was, bij het brutale werk behulpzaam te zijn, verwijderde zich met hem. Indien de roovers geweten hadden, dat de jonkman nog een zeer aanzienlijke som aan bankpapier in den binnenzak van zijn jas verborgen had, hadden zij hem ook zeker niet daarvan in het bezit gelaten. De tweede kamer heeft gisteren aange nomen met 41 tegen 34 stemmen voorstel- Lohman tot wijziging van art. 54bis der schoolwet, ten einde mogelijkheid te openen om subsidie te blijven toekennen als blijkt dat de schoolbesturen ondanks alle pogingen buiten machte waren om in de vacatures van onderwijzers binnen den voor de subsidie gestelden wetstermijn te voorzien. Aan het station Lage-Zwaluwe werden den laatsten tijd herhaaldelijk goederen uit bagagewagens vermistzonder dat de dader kon worden opgespoord, doch Zondagmorgen jl. om 4 uur werd een conducteur der staats spoor door een daar aanwezigen remmer op heeterdaad betrapt bij het ontvreemden van koffieboonen, onmiddellijk werd de dienstdoen de stationschef gewaarschuwd. Bij onderzoek bleekdat een zakje met ongeveer 2 kilo reeds in zijn bezit was. Hij werd onmiddellijk in zijne betrekking geschorst. Door het onvoorzichtig wegwerpen van een brandende lucifer in een hoop hennep in de touwslagerij van J. Loorbach te Mun tendam, door den löjarigen jongen J. Kerdijk, ontstond daar op den zolder plotseling een hevige brand, waardoor de woning met bij gebouw, benevens schuur en gereedschappen, geheel in asch werd gelegd. Het vaste en losse goed was verzekerd. Dinsdag ontstond een hevige brand ten huize van R. F. Mannes te Staphorst. Door den feilen wind geraakten nog elf huizen in brand, waarvan reeds tien gheel in asch liggen. Uit Meppel zijn brandbluschmiddeleu aan gevraagd en derwaarts vervoerd. Het brandt nog steeds voort. Te Maasniel sloeg Maandag de bliksem een koe dood op den stal van den landbouwer C. De overige twaalf koeien, die in denzelfden stal stonden, bleven ongedeerd. Brand ont stond niet. Omtrent het ongeluk, aan den visscher Leendert van der Steen, op de sloep Koningin Wilhelmina overkomen, deelt de schipper het volgende mede Dinsdag jl. werd gecommandeerd„Twee

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2