Nummer 48, Zondag 16 Juni 1895. 18e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VERGEEF ONS ONZE SCHOLDEN ANTQON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITGEVER» "Waalwijk. Wttalwijksclic ni Lanplriiiilsclic Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Dank zij den verklaringen van Crispi (in de kamer van Italië uitgesproken door den koning) van Hanotaux den minister van buitenlandsche zaken van Frankrijk; van Ribot den Fransdien minister-president en van Goluchowski, den gemeenschappelijken minis ter van buitenlandsche zaken van Oostenrijk en Hongarijekunnen de regeeringen der verschillende rijken van ons werelddeel on verdeeld haar aandacht wijden aan haar eigen zaken, zonder al te groote bekommernis voor die van anderen, 't Is vrede alles wat men heeft te hooren gekregen; vrede voor thans en voor de toekomst (voor de naaste natuurlijk: geen Europeesch staatsman garandeert iets voor een verder verwijderd tijdperkten aanzien daarvan hoopt en wenscht hij slechts!) De traditioneele verzekeringen van „vriend schappelijke relatiën met allen", in den mond van Italie's koning, hebben niets opvallends de gevolgtrekkingen naar aanleiding van de algeheele negatie der triple-alliantie in de troonrede, zijn niet ernstig te nemen de uitlatingen in denzelfden zin van den titularis van buitenlandsche zaken van Oostenrijk- Hongarije, hebben alleen eenige beteekenis omdat ze gesproken zijn door den nieuwen leider der buitenlandsche politiek en dan rest alleen nog 'tgeen gezegd is door Ribot en Hanotaux in Frankrijks kamer. Wat deze beiden hebben gesproken over Frankrijks alliantie, blijlt het onderwerp van vele poli tiek-ontleedkundige beschouwingen elk wil er in lezen datwat hij 't vurigst hoopt. Treffend is wel de algemeen kalmeereade indruk, welken Hanotaux' woorden hebben gemaakt de dagen zijn voorbij, dat Duitsch land zich het monopolie toekende van vrede lievendheid,met Oostenrijk en Italië als helpers. De tot vóór enkele jaren zoo geduchte mo gelijkheid op een alliantie van Frankrijk vindt, nu zij feit is geworden, in het restee- rende Europa niet meer de eigenaardige beoordeeling als zou zij dood en verderf in zich sluiten en als zou de gepatenteerde vredebond (de triple-alliantie) 't tegeuover zulk een snoode coalitie moeten afleggen De alliantieentente of hoe zij heeten moge, tusschen Rusland en Frankrijk, heeft minstens evenveel reden van zijn als de triple-alliantie tusschen Duitschland, Oosten rijk en Italië: zij heeft evenmin een offensief karakter, 't is een overeenkomst tot onder linge hulp en steun tegenover een gemeen schappelijken vijand en omdat voor deze laatste waardigheid Duitschland wel in de eerste plaats zou kunnen worden genoemd hebben de politici te Berlijn het samengaan tusschen beide rijken eenvoudig geheeten een dreigend gevaar voor den vrede en niets is ontzien om de zaak aldus voor te stellen Dat is vogelververschrikkers-taktiek, een middel, om goedgeloovigen bang te maken en tevens een poging om de coalitie tusschen beide rijken in een ongunstig daglicht te stellen. Het trucje lukt niet goed meer niemand heeft de mogelijkheid op een Euro peesch conflict in zijn verbeelding voelen wassen, alleen wordt er gesold met de woor den van Hanotaux en Ribot: men zou willen weten weten of de alliantie geheeten over eenkomst werkelijk een bondgenootschap is op het papier bezegeld, dan wel een stilzwij gende regeling. In elk geval is het voor de eerste maaldat het woord alliantie in de kamer van Frankrijk officieel gebezigd is en dat is bijna een wereldbewegend evenement Rusland heeft Frankrijk zeker niet verwend met duidelijke raanitestatiën van officieele zijde, gereserveerd is men steeds geweest te Petersburg en men kan den Fransc'nen hun beetje plezier nu wel ongestoord laten Hoe China aan geld zal komen om aan Japan zoo spoedig mogelijk de oorlogsschatting te betalen en op die wijze weer in het bezit te komen van Port-Arthur en Wei-hai Wei worden wij nu gewaar door mededeelingen uit Londen en Berlijn. Volgens deze hebben China en Rusland eene geheime overeenkomst geslotenwaarbij Rusland zich verbonden heefr aan China 15 millioen pond sterling of 400 millioen francs te verschaffen a 4 percent, aflosbaar in 36 jaren. De leening is on-converteerbaar gedurende 15 jaren, en China zal voor het eind van het loopende jaar geen andere mogen sluiten. Gewaarborgd wordt de leening door de ontvangsten der tolkantoren en de handelshavens en bovendien onvoorwaardelijk door de Russische regeering. De uitgifte zal waarschijnlijk plaats vinden tegen het eind der lgopende maand te Parijs, St. Petersburg en Amsterdam, tegen nagenoeg pari-koers. De vraag, die zich natuurlijk aanstonds opdringt„Wat heeft Rusland daarvoor ge kregen blijft vooralsnog onbeantwoord. Maar provisie zal er natuurlijk voor den ma kelaar aanzitten. Men spreekt van spoorweg concessies in Mantschourije voor Rusland en van de Pescadores-eilanden voor Frankrijk, dat zich, blijkens de mededeelingen, Maandag in de kamer door minister Hanoteaux gedaan, feitelijk alleen ter wille van Rusland voor den interventie-wagen heeft laten spannen. Wat de Pescadores- of Visschers-eilanden betreftmoet echter worden opgemerkt, dat die, bij Formosa gelegen, met dat eiland en als op deu koop toe aan Japan werden at- gestaan, zoodat den overwinnaar, wanneer het bevestigd wordt, dat Frankrijk ze voor zich verlangt, al wederom een onrechtmatige be knibbeling zal worden aangedaan. Van Duitschland's loon wordt nog niets vernomen, wat aan de bladen, die van den aanvang af zijne tusschenkomst in deze ver oordeelden en voor Japan's mogelijke wraak waarschuwden, aanleiding geeft om te vragen of men niet beter gedaan had zich in deze aan Engeland'.* zijde te scharen. Kalm en rustig stelt inmiddels Japan zich in het bezit van zijn eerlijk en braaf verdiend overwinnaarsloon, al werd het ook afgeknarpt en karig toegemeten. Taipehfu en Tamsui met de geheele Noordkust van Formosa zijn in Japan's handen, de tolkantoren zijn op orde, de zaken gaan haar gang en er bestaat gee nerlei vrees voor troebelen. We zien dat eiland met zijn poëtischen naam onder Japan's bestuut nog eens een uitspanningsoord voor Europa-moeden worden De vreeselijkste plaag der menschheidhet ontzettende, in duivelenbrein geboren: de bur geroorlog, woedde in de Toskaansehe steden. De Guelfen en de Ghibbellijnen beiden sterk in liun grooten aanhang, nu de een dan de ander oppermachtig, brachten, in hun razende vijand schap, schrik en ellende over gansch Italië. Toende tweede helft der dertiende eeuw regeerde over de Ghibbellijnsche stad Siëna de om zijn hartstochtelijk karakter bekende Leone della Piëtra, een man met uitstekende geestes gaven, talentvol, kunstlievend en rijk gezegend met aardsche goederen. Behalve het prachtige paleis in de stad waarin Jiij, omringd van vorstelijken praal woonde, be zat hijverspreid over het geheele land, talrijke burchtenkasteelen en landhuizendie alle in schoonheid zelfs konden wedijveren met de zalen van het Lateraanversierd als zij waren met muurschilderingen van de beroemdste meesters der dertiende eeuw behangen met Perzische en Venetiaansche tapijtendie elk op zich zelf een kapitaal vertegenwoordigden. In de wapenkamers vond men de meest zeld zame verzamelingen van kostbare klingen uit Toledo; Turksche sabels, waarvan het lemmer meer dan een hand breed was, buitgemaakt in het Heilige Land dolken waarvan de greep uit een enkelen kostbaren steen bestondgouden schildenbezet met smaragden en diamanten harnassen van ingelegd metaal, ware meester stukken van smeedkunst. Bovendien bezat Leone een bibliotheek van een enorme waarde, geestelijke en wereldlijke ge schriften die de belangstelling wekten van de geheele beschaafde wereld. Het heerlijkste kleinood evenwel onder al die schatten was, zoowel in het oog van het volk als in dat der edelen, zijn jonge blonde gemalin Pia, uit het geslacht der Tolomei de schoonste liefstezedigste en verstandigste vrouw van Tos- kane, in haar onverstoorbare opgeruimdheid als geschapen voor Leone della Piëtra, die, vooral in dezen tijd van politieke tweedracht, dikwerf somber en ontstemd was. Deze bekwame staatsman deze edele burger gevoelde dat de onafgebroken strijd tusschen de Italiaansche steden, den vreemden vorsten van jaar tot jaar meer invloed schonk en dat het eenmaal, zoowel den overwinnaar als den overwonnene, in een totale uitputting de onafhankelijkheid kosten zou. Vooral de voortdurende strijd met Florence schokte en bedroefde hem. Het Ghibbellijnsche Siëna had, na de overwin ning bij Monte Aperto, waarin het Florentijnsche leger totaal verslagen werd, zich alleen door de persoonlijke tusschenkomst van Leone laten be wegen haar oorspronkelijk plan te laten varen om de trotsche Guellenstad met den grond gelijk tc ni8»k6n» En het grootste deel dier opgewonden ridder schap dier van vernielingszucht blakende bur gerij was door banden des bloeds verbonden aan de Florentijnenwien zij, ineen verwarring van hun denken in een beneveling van hun mensch zijnhet treurige lot der oude Carthagers hadden beschoren. De familie der TolomeiPia's vader Gregorio en Piero haar broeder, behoorde tot de Guelfen, en toen nu de partijen zich tot den strijd aan gordden, waren, beiden niettegenstaande Leone's voorspraakdoor de Ghibbellijnsche ridderschap met geweld uit Siëna verdreven terwijl hun prachtige woninghet oude paleis der Tolomei, aan de vlammen werd prijsgegeven. Aan gene zijde van de Via Vittoria, waarop de oostkant van het Paleis der Piëtra's het uit zicht had, verhieven zich de zwartgeblakerde overblijfselen want volgens het verlangen der ridders, moe3t de voormalige woning van hunne gehate tegenstanders als een eeuwigdurend ge- denkteeken der Ghibbellijnsche wraak aan het nageslacht tot een waarschuwing strekken. Zeven jaar na den beslissenden strijd bij Monte Apertoin 1267 greep Florence, dat zich niet dan. noode aan de eischen der tegenpartij had onderworpen, opnieuw naar het zwaard. Geheel Siëna geleek één legerkamp, krijgsknech ten vulden de straten ruiters in metalen har nassen draafden heen en weerde speren en hel lebaarden der lansknechten blonken dreigend De Belgische kamer van afgevaardigden heeft met 70 tegen 60 stemmen besloten tot het heffen van een invoerrecht van 10 fr. per hectoliter op room en 2 fr. per hectoliter op melk, bestemd voor de bereiding van kunstboter. Op haver is een recht gelegd van 3 franken per 100 kilo. Dit besluit werd genomen met 78 tegen 70 stemmen. De Russische baron Sternberg,van wien zooveel sprake was bij het Luiksche anar chisten-proces, heeft dezer dagen te St. Peters- burg terechtgestaan. Hij is veroordeeld tot 20 jaren vestingstraf te Schlüsselburg, bij St. Petersburg. Tengevolge van hevige regens zijn de rivieren in het Zuiden gevaarlijk aangezwollen. Zoowel de menschen die aan de Garonne wonen als die in de streken van de Adour verkeeren in ongerustheid. De bekende Corsikaansche bandiet Jacques Bonelli, gezegd Bellacoscia, is over leden. boven de kruinen der wallen, hoorn- en trompet geschal klonk van den vroegen morgen tot den laten avond. Overal in het paleis van den adel, in de huizen der kooplieden, in de werkplaatsen der arbeidende klasse rustte men zich toe tot den krijgoveral heerschte koortsachtige opgewon denheid overal was men diep doordrongen van den ernst en het gewicht van den naderenden strijd. Naar luid der berichten van de spionnen stond het Florentijnsche leger reeds in de nabijheid van het stadje Collenniet ver van het riviertje de Elea, dat een paar uur ten noordwesten van Siëna stroomt; het was zoo talrijk, zoowel wat ruitersals wat voetknechten betrettdat naar alle waarschijnlijkheid de stad der drie heuvelen niet zoo roemrijk uit den strijd zou keeren als in de dagen van Monte Aperto. Leone zag dit zeer goed inwaarom hij het plan had gevormd den oorlog verdedigend te voeren en ae vijanden achter ae wallen der stad af te wachten. Toen echter de ridderschap zich met kracht tegen dit verstandige voornemen verzette, moest Leone zijn oorspronkelijk plan laten varen en er in toestemmen het leger aer Gaelfen, dat bijna de dubbele sterkte had van het Siëneeschemet alle beschikbare krachten tegemoet te trekken. Het uur van opbreken was eindelijk geslagen. Het morgenrood van een helderen Aprildag wierp een glanzig gouden waas over de bergen, toen de eerste boogschutters zich voor de Noor delijke Stadspoort verzamelden. Tegen half negen was het geheele leger tot den atmarsch gereed gelegerd langs den heuvelketen dien men komend uit de Porta Camollia in haar volle lengte over ziet. De lansknechten zongen en dronken en gaven zich hartstochtelijk aan hun geliefkoosd dobbelspel over De burgerzonen zaten in een gezelligen kout bijeen en staken nu en dan drei gend de gebalde vuist op naar Collen en zwoeren pal te staan als vroeger aan het meer van Arbia. Op het voorplein van het paleis der Piëtra s stonden de paarden gereed, in volle wapenrusting wachtten de mannen van Leone's gevolg onder r. kolonnaden. Leone had nog het een en ander te bespreken rnet zijnen ouden krijgsmakker Ugo de Falconari, dien hij als beschermer van de stad en als zijn plaatsvervanger achterliet. Gedurende een marsch van Weydbridge naar Bisley werden de vorige week ver scheidene militairen door zonnesteek getroffen. Twee hunner, de sergeant Allen van de garde en een vrijwillige sergeant van het Surrey- regiment, stierven des avonds in het hospitaal te Aldershot. De toestand der overige aan getaste soldaten is zorgwekkend. Men heeft in de Australische kolonie Sydney nog steeds grooten last van de ko- De beide mannen, die ongeveer van een gelij ken leeftijd waren en diewat voorkomen en ontwikkeling betreft veel met elkander gemeen haddenbevonden zich in de eetzaalwaar zij zooeven met Pia en haar zesjarig dochtertje Er- menegilde het ontbijt hadden gebruikt. Daar Leone den zichtbaar ontstelden Falconari ter zijde namhad Pia zicli met Ermenegilde verwijderd, opdat hare gemaal ongestoord zou kunnen spreken. Hetgeen Leone met aarzelende stem op dit oogenblik zijn vriend mededeelde, was dan ook inderdaad niet bestemd voor de ooren van Pia een onthulling, die Ugo in stomme verbazing aanhoorde. Leone della Piëtra, dien de geheele wereld voor den gelukkigsten en benijdenswaardigsten aller echtgenooten hield, wantrouwde zijn Piaeen ziekelijke argwaan was zijn hart binnen geslopen, zich onbewust waarom en waaroverondervond hij alle kwellingen der jalouzie. Leone's levensbeschouwing was een zwartgal lige, vooral pessimistisch en wantrouwend was hij jegens vrouwendeugd sinds hij de Toskaansehe schoonen in zijn jongelingstijd niet van de beste zijde had leeren kennen, sinds hij had ervaren dat onder het masker van onschuld en kinderlij ken eenvoud vaak de uitgezochtste sluwheid ver borgen is. Het wantrouwen tegen zijn vrouw was geboren en werd aanhoudend gevoed door de betrekking van Pia tot haar verbannen familieleden. Leone wist dat zijn gemalin haren vader en haren ee- nigen broeder innig liefhad en dat zij bitter leed onder de verhouding van liaar gemaal, het hoofd der Ghibbellijnen met hen aan wie zij door de innigste banden des bloeds verbonden, en met geheel haar hart gehecht was. Toch kwam er nooit een klacht over de lippen der jonge vrouwomdat zij haren gemaal nog inniger liefhad dan haar vader en broeder, doch naar de meening van Leone omdat zij in het ge heim de partij koos van de verdreven bloedver wanten omdat zij op het Ghibbellijnsche hoofd ter zake van het verwoesten des ouderlijken paleizes innig vergramd was en die vergramdheid niet wilde verraden. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1