Duitsehland. Oostenrijk. Italië. Amerika. ^ÜTtTÖE RIN GEN. BINxXENLAND. Tweede kamer. nijnenplaag. Gelijk bekend isheeft de regeering op de begrooting een post gebracht ▼oor verdelging dezer lastige knaagdieren, die iu velden en tuinen groote schade aan richten; er werden drijfjachten gehouden; men beproefde het met vergiftigingen op groote schaal, maar niets hielp. De konijnen werden steeds talrijker. Op een landgoed, waar men de konijnen nagenoeg uitgeroeid waande, werden er in de vorige maand weder 19.000 gevangen. Zij beginnen zich nu ook in de voorsteden van Sydney te vertoonen, en alar misten vreezeu, dat er nog eens een dag zal komen, waarop de konijnen de Engelschen uit Australië verdreven hebben. Bij de feestelijkheden ter opening van het Noord-Oostzeekanaal zal men ook de arbei ders niet vergeten, voor zoover zij nog bij de voltooiing der kanaalwerken gebezigd worden; op eeuige plaatsen langs den oever worden zij in de meest daartoe geschikte barakken feestelijk onthaald, zij kunnen dan tevens de Hohenzollern en het smaldeel, dat het keizerlijke jacht door het kanaal volgt, zien voorbijtrekken. Ook beambten der kanaal commissie en aannemers nemen aan deze werkliedenfeesten deel. De kanaalcommissie heeft den bouwmeester van het kanaal, geh. regeeringsraad Bansch, ter gedachtenis een fraai zilveren model van den vuurtoren van Holtenau aangeboden. Prins Bismarck heeft, zooals te verwachten was, voor de" uitnoodiging van den Ham- burgschen senaat, om aan de feesten deel te nemen, met het oog op zijn gezondheid beleetdelijk bedankt. Op last des keizers zullen de vlaggen schepen van alle vreemde eskaders die in de Kieler Bocht bijeenkomen, gedurende de feestdagen telephonisch en telegraphisch ver bonden worden met het vasteland, sommige zelfs met de hoofdplaats van huu land. Dr. von Stephan heeft persoonlijk toezicht ge houden op de hiervoor gehouden schikkingen. De draden alleen kosten omtrent 250.000 Mk. De oever en de gebouwen bij Holtenau zullen met guirlandes getooid zijn: daartoe heeft men 40.000 meter groen noodig. Reeds sedert eenigen tijd zijn 240 geoefende vrou wenhanden met dat werk ijverig bezig. Een mijnbrand is in de mijn „Segen Gottes" te Antonienhutte in Boven-Silezie 'smorgens te 10 uur ontstaan, door ontploffing van mijngas, nadat een der schotten die gevaarlijke, met mijngas bezwangerde ruimten van de galerijen afscheiden, gebarsten was. Het is echter aan verreweg de meesten van de 600 man die in de mijn werkten gelukt, nog in tijds de oppervlakte te bereiken; 40 werden er bewusteloos boven gebracht, daar van zijn acht mijnwerkers en twee voerlieden gestorven; nog eenige personen worden ver mist, zij zullen waarschijnlijk verloren zijn. Graaf Henckel v. Donnersmarck, aan wien de mijn toebehoort, leidt zelf de reddings werkzaamheden. In den omtrek van Breslau werden een paar lichte aardschokken waargenomen. In de kolen en ijzermijnen van den Oos- tenrijksch-Hougaarschen staatsspoorweg is een groote werkstaking ontstaan. Wegens de dreigende houding der stakers is een bataljon infanterie uit Temesvar daarheen gezonden. Zondag is door een wervelstorm de streek van Mot,tola, provincie Lecce, hevig geteisterd. Menschen kwamen gelukkig niet om, maar er is wel voor een millioen schade aangericht. De Amerikaansche minister van oorlog heeft zijne goedkeuring gehecht aan het plan voor eene brug over de rivier de Hudson tusschen New-York en Jersey City en verlof gegeven tot het doen aanvangen der werkzaamheden. De kosten worden geraamd op 25 millioen. Men denkt 10 jaren noodig te zullen hebben voor het bouwen van de brug, welke niet op pijlers rusten, maar hangen zal aan 12 kabels. De vrije ruimte tusschen de beide hoofden aan weerszijden zal 3110 voet zijn; in het midden zal de brug 150 voet boven hoog Waterpeil zijn. Er zullen 6 stellen spoorweg rails op worden gelegd, om de spoorwegen, die nu hunne eindstations hebben te Jersey City, toegang tot New-York te geven. De brug zal worden gebouwd door de Union Bridge Company. Hevige brand te Milwaukee. Maandag morgen om een uur brak te Milwaukee een hevige brand uit, die eerst na drie uren door de brandweer werd ontdekt. Een aantal goederenloodsen en stapelplaatsen werden verwoest door het vernielend element en een groot gedeelte der Schlitz-brouwerij werd in de asch gelegd. De schade bedraagt 1.750.0UO gulden. Een zeer merkwaardige sneeuwstorm heeft luitenant John. P. Finley, een van de meest bekende meteorologen van de Vereenig- de Staten van Noord-Amerika, meegemaakt bij een bestijging van de Pike's Peak. Hij zegt dat de storm het best vergeleken kan worden bij een „regen van koud vuur." De sneeuwvlokken waren sterk geladen met electriciteit. Eerst verspreidden zij een glim mend lichtje, wanneer zij in aanraking kwamen met de haren van den muilezel, welken luitenant Finley bereed. Plotseling werden de vlokken dichter en allen schitterden.Toen de storm heviger werd, werden de vlokken kleiner en straalden zij een spookachtig wit licht uit. Het geraas der electrische ontla dingen maakte een onvergetelijken indruk. Toen de storm op zijn hevigst was, en iedere vlok een vuurdruppel geleek, gingen stroomen electrische vonken uit van luitenant Finley's vingertoppen, zoowel als van zijn ooren, baard en neus. WAALWIJK. Op Zondag 16 dezerdes middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Dichter und Bauer, ouverture. Suppé. 2. Intermezzo aus Cavalleria Rusticana. Mascagni. 3. Die Mühle im Schwarswald. Eilenberg. 4. Aria fiir Clarinette, acc. Harmonie. Bergson. WAALWIJK, 15 Juni 1895. liet volgend adres circuleert in onze ge meente Aan den gemeenteraad van Waalwijk, Geven met verschuldigden eerbied te kennen ondergeteekendenallen belastingbetalende ingezetenen der gemeente dat zij steeds met belangstelling hebben gevolgd de beraadslagingen en besluiten van het geacht collegie, tot uitvoering van werken van openbaar nut in de gemeente, waaraan dan ook de laatste jaren zeer beduidende sommen zijn ten koste gelegd dat echter nog altijd te vergeefs is gewacht op het daarstellen van iets, waarvan de ge- heele gemeente zou kunnen profiteeren en dat betrekkelijk weinig geld zou kosten namelijk eene kiosk op de markt, voor het geven van muziekuitvoeringen dat zoodanige kiosken tegenwoordig zeer elegant geleverd worden geheel van ijzer met beweegbaren vloerzoodat ze zonder hinder op het marktplein zou kunnen blijven staan datals zoodanige kiosk hier opgericht wordt, de beide hier bestaande harmonieën bepaald zullen bereid bevonden worden om tegen eene geringe geldelijke tegemoetkoming", om beurten gedurende de zomermaanden openbare concerten te geven zeker in de eerste plaats ten genoege van de velen die om eene ot andere reden verstoken zijn van 't genot de gewone uitvoeringen bij te wonen; dat, met het oog op de kapitalen, toege staan voor teekenschool, botermijn, onder wijzers- en veldwachterswoningraadszaal, burgemeesterskamer en secretarie, en onlangs nog voor gasfabriek en directeurswoning het niet onbillijk kan geacht worden, dat ook eene uitgaaf worde gevoteerd om aan de inwoners in 't algemeen een beschavend en veredelend kunstgenot te verschaffenda'c daarenboven nog het voordeel zal hebben vele vreemdelingen hierheen te lokkeu redenen, waarom zij zich tot UEd. Achtb. wenden met beleefd maar dringend verzoek, dat het u behage te besluiten lo. Dat op kosten der gemeente eene ijzeren muziekkiosk met beweegbaren vloer zal geplaatst worden op het marktplein, nabij het trottoir aan de noordzijde, of op zoodanige andere plaats als den raad het meest geschikt zal voorkomen 2o. Dat aan elk der beide hier bestaande harmonieënSt. Crispijn en l'Espérance, in navolging van naburige gemeenten jaarlijks uit de gemeentekas zal worden uitgekeerd eene kleine subsidie, waarvoor elk gezelschap gedurende de zomermaanden zal moeten geven 4 5 openbare concertenop dagen en uren in overleg tusschen burgemeester en wethouders en de directien der beide har moniegezelschappen te bepalen. 't Welk doende. Gaarne brengen wij dit adres onder de aandacht onzer medeingezi tenen en hopen dat er een massa handteekeningen op zullen komen, 't Wordt toch tijd dat die reeds zoolang hangende kiosk-quaestie eindelijk eens opgelost worde in een door het groote publiek gewenschten zin. Waar zooveel geld voor verschillende zaken wordt uitge geven schijnt het minder billijk om op den duur eene betrekkelijk geringe bijdrage te weigeren voor het omschreven doel. Gisteren nacht brandde aan den Hoek onder deze gemeente af het huis bewoond door den winkelier en schoenmaker A. v. d. Geld en door Aug. Treffers. Bij het uitbreken van den brand lagen de bewoners in diepe rust, zoodat zij zich zelf slechts konden redden met achterlating van alles. De brandweer heeft om zoo te zeggen niets kunnen uitrichten De schade aan roerend goed is betrekkelijk aanzienlijk en voor v. d. Geld slechts gedeel telijk voor den anderen bewoner in 't geheel niet door assurantie gedekt. l)e oorzaak van den brand is onbekend. Door het omvallen van den schoorsteen van het brandende huis is de tent van J. Kogels die door het vuur gespaard werd gedeeltelijk ingestort. Het alarmeeren bij deze gelegenheid liet nog al te wenschen over. Volgens door ons ingewonnen opgaven brak de brand om 2 uur uiteerst om half drie hoorde men in het westelijk gedeelte waar ook de burgemeester woont een soort geroffel op een niet gespannen trom of mis schien een ouden ketel. Een kwartier daarna vernam men daar het getoeter der nachtwacht op de bekende fluit en eerst tegen 3 uur hoorde men den signaal hoorn. Op dat oogenblik was de brand reeds afgeloopen. In de Stationsstraat is, naar een der brand meesters ons verzekerde, niets gehoord dan wat getrommel. Verleden Woensdagbij gelegenheid der jaarmarktzijn hier weder een drietal portemonnaies gerold. 't Is hoog noodig dat de marktbezoekers en vooral bezoeksters, de grootste voorzorgen in acht nemen. Gisteren namiddag brak boven onze gemeente een hevig onweder los, vergezeld van regen- en hagelslag. Van ongelukken of beduidende schade aan veldvruchten verna men wij tot dusverre niets. Te rekenen van 17 dezer zal het rijks- telegraaikantoor te Vlijmenin het belang van den vruchtenhandeltijdelijk op werk dagen open zijn van l1/^ tot ID/s uur voor- en van D/a tot 41/» en ö1/» tot 8l/3 uur namiddags (spoortijd). De diensturen op Zon- en feestdagen blijven onveranderd. Op de paardenmarkt te Numansdorp beter bekend onder den naam van „Buiten- sluische paardenmarkt", was de aanvoer vrij groot. De handel was vlug, inzonderheid in de éénjarige paarden, die golden tot f200, soms zelts nog daarboven. De meeste werden aangekocht voor de Langstraatsche weiboeren, die dezen paarden weiden tot November, en dan weer van de hand doen aan den Pruis of den Saxer. Zag men er vroeger, door of voor den Franschman dikwerf paarden mee nemen van f 800 tot f 900 als zij 5 a 6 jaar oud warendie tijd is voorbij. De kooplui zijn er wel, maar thans besteden zij niet meer dan f 450 a 550in heel enkele gevallen komen zij daarboven, maar dan kan men rekenen dat het iets zeldzaams is. Onze koninginnen te Igls 1 Naar men uit Innsbrück aan het Vaderland meldtmaken HH. MM. onze koninginnen veel uitstapjes in het heerlijke Tyroler Alpen gebied. Dezer dagen reisden de koninginnen per extra trein over den Brennerpas naar het bekende zomerstation Gossensasz en dejeu neerden daar in het hotel Grtlbner. Daarna deden zij een wandeling om te genieten van het prachtig uitzicht op de gletschers in het Pfïerschdal. De vorstinnen keerden per spoor tot Matrei en daarna per rijtuig langs de Elbögener Hoogstraat naar Igls terug. HH. MM. woonden op den ln Pinksterdag de godsdienstoefening in de Evang. Kerk te Innsbrück bij; juist werd daar toen een nieuw orgel ingewijd. Dinsdag jl. deden de koninginnen een uitstapje naar de Achenseehet schoonste der Tyroler Alpenmeren. Zij deden van het station Jenbach per extra trein van den Tandradbaan den tocht naar 't meer, waar een feestelijk versierde stoomboot haar wacht te. De spoorwegdirecteur Schröder en het lid van den raad van bestuur, baron Dreifus, vergezelden HH. MM. op dezen tocht. Zoowel de bevolking als de vele gasten die zich in Tyrol thans ophouden toonen veel belangstelling in onze vorstinnen en vooral onze lieftallige koningin is 't voorwerp van aller bewondering. Te Rozendaal is een brutale diefstal gepleegd. Door het uitnemen eener daags te voren ingezette ruit zijn dieven in het huis van den heer Ant. B. gedrongen. Zij hebben zelfs de lamp, die in de kamer hing, ont stoken en voorts ontvreemd een nieuwe broek en vest, 20 gulden en een gouden horloge. De heer B. gedruisch hoorende, drukte op een electrische schel om zijn bediende te wekken, hetgeen door de dieven is gehoord en waarop zijn met den buit het hazenpad hebben gekozen. De justitie is van het voor gevallene in kennis gesteld. Men meldt uit Oosterhout Men heeft getracht in te breken in het bewoonde huis van de familie v. E., iu de Arendstraat alhier. De bewoners het gevaar bemerkende, waarschuwden de politie. Het mocht deze gelukken een der daders te arresteeren; de beide anderen hoopt men ook spoedig iu handen te krijgen. Men meldt uit Vlissingen De gevallen van desertie onder de soldaten van het algemeen depot van disipline nemen toe. Woensdagavond om halfacht ontvluchtten een 16tal, ditmaal na vooraf aan de achter zijde van de kazerne de schutting te hebben verbroken.Patrouilles, die onmiddellijk werden uitgezonden, konden na veel moeite slechts 5 hunner arresteeren en naar de kazerne terugbrengen, waarbij een korporaal het met de burgerij te kwaad kreeg en genoodzaakt was zijn sabel te trekken; aan weerskanten vielen nog al klappen. Door den commandant werden dien avond alle officieren opgeroepen, vermoedelijk om te beraadslagen wat te doen, vooral omdat ook ernstige ongeregeldheden in de kazerne hadden plaats gehad en men voor herhaling vreesde. Een groot aantal burgers, vooral bewoners van huizen gelegen nabij de kazerne, die bij den ingang van de kazerne stonden om te zien en te hooren wat er gebeuren zou, lieten zich zeer ongunstig over de houding van den commandant uit. Toen hij naar de kazerne ging, werd hij door het publiek uitgejouwd. Men meldt nog uit Vlissingen vau den 13den De officieren bij het depot van discipline bleven tot l uur in den morgen in de kazerne; alles bleef rustig. Heden avond te zeven uren werden door den te 's Heer Arendskerke gestatioueerden rijksveldwachter en den gemeenteveldwachter zes van de gisteren avond ontvluchten alhier aangebracht, gevolgd door een groot aantal nieuwsgierigen. De soldaten lachten en had den blijkbaar pret omdat zoovelen hen volgden en uit verschillende zijstraten kwamen aanloopen. Dienztlfden avond liep het gerucht dat er weder vier ontsnapt waren. Dientengevolge volgden honderden menschen en vooral kinderen over d^n Noordzeeboulevard tot even voorbij het badhuis, eene patrouille sterk 1 sergeant en 2 soldaten. Het gerucht bleek echter onwaar te zijn. De patrouille was uitgegaan omdat een van de nog vermisten nabij het badhuis was gezien. Bij het zien aankomen van de patrouille verwijderde deze zich en was niet meer te vindenzoodat de patrouille met leege han den omstuwd door een massa menschen naar de kazerne terugkeerde. Op den Noordzeeboulevard nabij de ka zerne mocht men op last van de politie niet blijven staan omdat vermoed wordt dat er eenige sociaal democraten zijn, die aldaar de klassianen toeroepen en aansporen te vluchten en hulpmiddelen verschaffen of beloven. Vrijdag wordt hier verwacht de generaal Hennusinspecteur van het wapen der in fanterie. Dinsdag nacht ongeveer 3 uur ontstond door eene tot heden onbekende oorzaak brand in de woning van den metselaar S. Lankhaar te Almkerk, met het gevolg dat in zeer korten tijd het geheele huis in een rookende puin hoop was herschapen. Door assurantie wordt de geleden schade gedekt. In den nacht van Dinsdag op Woens dag sloeg de bliksem in 't huisje, bewoond C. C. te De Werken bij Werkendam. De zolder was vol zwaveldamp, eenige pannen waren verschoven en een.dakspar was ver splinterd. De bewoners, waaronder vele kin deren, kwamen met den schrik vrij. Tijdens het onweer, dat Maandag woedde, trof de bliksem het huis van dr. Van Seters te Drunen, juist toen de familie aan tafel zat. Hij verbrijzelde den windwijzer, het zinken beslag van een schoorsteen benevens een 20tal dakpannen. Na dit gedaan te hebben verwijderde de onwelkome gast zich weder zonder verder schade aan te richten. Aan het station te Nijmegen kwam een trein met een wagendie moest worden aangekoppeld, iu zoo hevige botsing, dat het „kopschot" van dien wagen wegslingerde en eveneens enkele van de zich daarin bevin dende 1000 kilo zware spoorwieleu. De wissel wachter Br., die zich tusschen de wagens bevond, verkeerde in doodsgevaar, waaraan hij boven verwachting met vrij ernstige ver wonding aan beenen en hoofd ontkwam. De sneltrein naar Berlijn is Woensdag avond even vóór het station Lochem gede railleerd; de locomotief heeft 't hoofdspoor gevolgd, doch een goederenwagen is over den wissel gesprongen, en op een zijspoor gekomen, de volgende waggons medetrek- kende, waardoor er eenige omvergetrokken zijn. De weg is versperd, doch persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. De passa giers konden met een gewonen trein door reizen. De aangerichte schade is vrij groot. Anderhalf jaar geleden gebeurde dergelijk ongeluk op dezelfde plaats met den trein naar Berlijn. ONTEIGENING VOOR DE AFWATERING VAN GRONDEN TEN ZUIDEN VAN DEN NIEU WEN MAASMOND. Bij het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp was met genoegen vernomen, dat de kosten van het gewijzigd plan aanmerkelijk minder zouden bedragen dan die van het oorspronkelijk ontwerp. Gaarne wenschte men het verschil in kosten te kennen. Ge vraagd werd naar den stand der onderhan delingen betreffende de schutsluis, te Waalwijk en de wensch werd uitgesprokendat de regeering het tot stand komen daarvan zou bevorderen. Ook werd in verband met het ingekomen adres van de heeren Den Dekker en 't Hooft, gevraagd of de billijkheid niet meebrengt, dat ook in de irrigatie der noor delijk van den Nieuwen Maasmond gelegen buitengronden worde voorzien.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2