Nummer 52. Zaterdag 29 Juni 1895. 18eJaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VERGEEF ONS ONZE SCHOLDEN, buitenland! Staatkundig overzicht. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, Belgie. Frankrijk. UITGEVER Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Hiialwijltsclie en Langslraatsclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden fl,— Franco per post door het geheele rijk fi,]5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever De aanhangers der afgetreden regeering van Engeland, welke met voorbedachten rade is ten val gekomen, zich in elk geval heel gemakkelijk nog eenigen tijd had kunnen slaande houden, hebben op 't oogenblik geen juichensstof: de kansberekeningen ten nadeele van Salisbury zijn volkomen mislukt. Deze heeft Gladstone's record van vóór drie jaar met een enorm tijdsverschil geslagen: zonder lange sameusprekiugen en gedachtenwisse- lingen heelt Salisbury een compleet stel sa- menwerkers gevormd, voor de voornaamste posten ten minste en hij heeft zich in zijn voortvarendheid niet laten terughouden door de directe of indirecte tegenwerking der atgetredenen. 't l'eeft er alles van ot Salis bury deze taktiek zal blijven volgen en dan is er al heel weinig kans, dat de truc der radicalen gelukt, wier streven 't is de parle- inentsontbinding aan te houden tot den oogsttijd een uitstekend raiddel om een groot deel der boeren te doen thuisblijven, als de verkiezingsdag er is en die boereu zijn in hun meerderheid....conservatief. Er is wel kans op, dat de nieuwe regeering nog voor de verkiezingen met haar programma Voor den dag komt, in elk geval zal de regeering zich geen hak laten zeiten door de aftredende bewindvoerdersmochten dezen weigeren hun medewerking te verleenen aan de verkrijging van een voorloopig budget dan zou Salisbury niet aarzelen 't zelfde te doen wat Pitt in 1784 en lord Grey in 1831 heeft gedaan te decreteeren de sluiting van het parlement met daarop volgende ontbinding zonder begrooting. Over de reeds toegewezen portefeuilles valt nog te zeggen, dat Goschen is benoemd tot eerste lord de admiraliteit(minister van marine), dat deze nieuwe titularis als econoom een goeden naam heeft en dat tot „chance'lor of the Exchequer" (minister van financien) is verheven sir Hicks-Beach, die denzelfden post reeds bekleedde in 1885. Goschen's 5 Daar schitterde Pia's licht gewaad tusschcn de hooge olmen aan de middenlaan, zij liep iets sneller, het was of ze huiswaarts keeren wilde. Alweer mijn noodlotdacht Ugo, verbleekend, de eerste, de beste lummel zal mij dit gunstig oogenblik ontstelen. Als een razende stormde hij naar beneden. Hij kwam juist nog bijtijds, Pia was de deur reeds genaderd. Madonna sprak Ugo, nog hijgend van den snellen loop, zoudt ge zoo goed willen zijn om nog eens met mij terug te gaan. Ik moet u spreken Madonna en, bij mijn zaligheid, liet geldt ditmaal iets beters dan de belangen van uw lievelingspaard. In zijn toon lag zoo iets uitdagends dat Pia, die geen oorzaak voor zijn houding wist., ver schrikt tot hem opzag. Er is toch niets met Leone gebeurd vroeg zij angstig, meenende dat berichten uit het leger bij Collen hem zoo geagiteerd maakten. Juist, madonna, het betreft hem! O, maar dan geve God, dat 't alleen goeds zij, wat ge mij mee te deelen hebt I Dat hangt geheel van uw oordeel af zei hij, schouderophalend. Al sprekend sloeg hij de olmenlaam in. Pia volgde hem, de handen gevouwen, zich er op voorbereidendiets droevigs te zullen verne men. Iets vreeselijks kon het niet zijn want Ugo was volstrekt niet ontsteld of bedroefd. Madonna Pia begon Ugo, vergun mij u te vragen, op welke wijze gij gisterenden dag hebt doorgebracht? Waar zijt gij heengegaan na het ontbijt? Of, indien ge zijt thuis gebleven, wie heeft u dan bezocht? Ik ben den geheelen dag thuis gebleven en ben door niemand bezocht dan door Bianca de Ricci met haar tante. Niemand anders? Neen. "Hebt gij ook brieven geschreven of ont- vo*jg^n Zeg mij de waarheid madonna Pia. Ik begrijp u niet, dat is een formeel ver- -7 regels f0,60; daarboven 8 cent per reeel n.ttuvuimlo A.o_ _.i V Advertentiën 1 - groote letters naar plaatsruimte. Adv'erTen'tïën 3maaïTer pto/tsfng lorw? tvnrdW°ï?en 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch? Adof/srni/ l? aangenomen door het advertentiebureau van Adoli Sieiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. benoeming tot minister van marine, hangt samen met vereischte hervormingen op 't gebied der verdediging. Woensdag noemde men, behalve het zestal, wier benoeming door de koningin reeds is geschiedvoor den portefeuille van oorlog Brodrick, den conser vatieven afgevaardigden wiens motie van gisping betrekkelijk de voldoende ammunitie, heeft geleid tot den val der combinatie- Rosebery. De bekende advocaat Henry James, unionistisch afgevaardigde, wordt ge meld de keus te hebben tusschen het lord- kanselierschap en de portefeuille van binnen landsche zaken. de zitting van het lagerhuis deelde William Harcourt, minister van financien onder Rosebery, mede, dat de afgevaardigden, die portefeuilles aanvaarden in de formatie-Sa lisbury, zich moeten onderwerpen aan een herkiezing, en tot de vervulling van deze formaliteit heeft plaats gehad (tot Maandag a. s.) zal het huis verdaagd worden. De radicale afgevaardigde Labouchère wilde gaar ne v/eten welke de plannen der regeering zijn voor de naaste toekomst, vooral de datum der algemeene verkiezingen interesseerde hem en zijn partijgangers zeer zoo zeide hij en deelde verder mede; dat het budget en de noodige kredieten zonder eenige belem mering zullen worden goedgekeurd. Die beleefdheid van de radicalen werd gerepli ceerd door de conservatieven bij monde van Douglas, die hoog opgaf van het ongeduld der liberalen (de unionisten en conservatieven te zamen) om ten strijde te trekken. Maandag zal de datum ervan worden bekendgemaakt en ondertusschen moeten Hisks Beach Chamberlain en Balfour zich aan een herkie- kiezing onderwerpen. Toeu de naam van den tweede, vroeger radicaal, werd uitgespro ken, klonkt' van de banken der Ieren: „Judas! Judas en onder dat geschreeuw werd de zitting opgeheven. Terwijl sommigen de ontbinding van 't lagerhuis niet voor 't eind van Juli verwach ten, rekent het nieuwe bewind, dat 10 Juli de hoor, aJs of gij mijn biechtvader waart. Dat ben ik ook in zekeren zin. Maar beant woord, bid ik u, mijn vraag. - Kom, handel niet zoo dwaas UgoPlaag mij niet met uw mal onderzoek. Het zal u in uwen slaap niet hinderen of ik brieven schriif of niet. J Neen, mij zeker niet! Maar wie dan, gestrenge biechtvader? Uw heer gemaal misschien. Mijn Leone? Hoe meent gij dat? Och vraag mij niet verder, ik zie dat ik reeds te ver ben gegaan. Gij spreekt in raadselen Ugo I Ja, ik was wat onhandig, ik moest ook die heele opdracht niet aanvaard hebben, evenwel ik heb het nu eenmaal beloofd, dus Pia bleef stilstaan. Wat hebt gij beloofd Ugo en aan wien? Aan uwen gemaal, als gij het dan volstrekt weten wilt, en wat?Och, wees niet vertoornd op mij Madonna, maar hij heelt het mij zoo dringend gevraagden toen beloofde ik dat ik als zijn vriend over u waken zou. Over mij waken, hoe bedoelt gij dat? Leone wantrouwt u, hij vreesde dat ge, terwijl hij afwezig was Ge liegt! viel Pia hem in de rede. Op mijn riddereer, ik lieg niet! Ziet ge, dat is het wat mij de laatste dagen als lood op het hart heeft gelegen, als een groot gevoel van een onvergeefelijke vernedering! Leone, de echt genoot van een engel als gij, onteert zijn vrouw, als hij een wapenmakker opdraagt de onwaardige rol van spion te spelen en hare deugd te behoe den, haar in den weg te treden als zij soms O, zwijg, zwijg, riep Pia doodelijk ontsteld. Zwijg, ik beveel het u. Uw eed moge u ernst zijn. maar zoo kan Leone della Piëtra niet over zijn vrouw gesproken hebben. Als gij zonder opzet liegt en dut wil ik gelooveh, dan hebt gij hem verkeerd begrepen. bij al wat heilig is, ik zweer u, gij dwaalt. Leone twijfelt aan uw trouw, hij ontwijdt u en 8"'j> g'.i verdedigt hem. Pia boog het hoofd. De olmenlaan verlatend stond het tweetal nu tus schen de laurierhagen, die rechts en links een hoogen muur vormden. Madonna, sprak Ugo, terwijl de jonge vrouw in droevige gedachten verzonken een blad van de struiken plukte en dat met hare fijne vingers verkiezingen reeds kunnen beginnen en Bal four heeft zijn manifest reeds gelanceerd waarin hij er het kabinet Rosebery een ver wijt van maakt, dat het der koningin niet heeft aangeraden het parlement te ontbinden, naar grondwettig gebruik, in plaats van zijn taak aan anderen over te dragen. Eigenlijk is de kiescampagne reeds begonnen en spoedig zal zij in vollen gang zijn. Mac Carthyde leider der parnellisten, heet in een manifest de nieuwe bewindsmannen de geduchste vijanden van Ierland en doet een beroep op alle Ieren ter bijeenbrenging van gelden voor de voortzetting der campagne ten gunste van home rule, terwijl John Red mond, een bekend woordvoerder der parnel listen, de toekomst onder conservatieven al niet veel erger heet dan het heden onder de liberalen. In Frankrijk's kamer verwachtte men weer eens iets bijzonders naar aanleiding van Frank rijk s koloniale politiek in Afrika. De quaestie liep over de verwerping van de voor Soedan en de expeditie Monteil aangevraagde kre dieten door de begrootingscommissie. 't Was de algevaardigde Bozerian, die de uitgaven en het beheer van verschillende departemen ten laakte,wat andere vertegenwoordigers deed klagen over het koloniaal bestuur, over den minister van koloniën, enz. tot de aanneming met 309 tegen 54 stemmen van een motie waarbij uitgedrukt wordt de wenschelijkheid, dat de ministers verantwoordelijk worden ge steld, volgens een vasten regel een vrij platonisch verlangen, dat niets oplost en niets wijzigt. Uit Konstantinopel wordt aan de Times gemeld dat de stand van zaken in Macedonië stellig ernstig is, ofschoon alle pogingen wor den aangewend om het nieuws van daar te onderscheppen. De Macedonische partij in Bulgarije heeft de gruwelen in de grensdis tricten gepleegd overdreven, om ze te kunnen gebruiken als een wapen tegen de regeering. Niettemin schijnt het vast te staan dat op sommige plaatsen ernstige onlusten zijn ge weest, en dat daar veelal anarchie heerscht. Het versterken van de Ottomaansche troepen daar schijnt ook zeker, ondanks de daarmee in strijd zijnde betuiging van het Macedoni sche comité te Sofia, dat de agenten van het comité heimelijk Macedonië binnen zijn ge slopen, groote voorraden ammunitie en wa penen meevoerende. De positie van den grootvizier Saïd Pasja schijnt neteliger dan ooitzijn vijanden in de omgeving van den sultan kuipen steeds meer, en de uitvoering van zijn program lijkt onmogelijk. Het is waarschijnlijk dat hij spoedig zal vallen. in kleine stukken scheurde. Madonna, begrijpt gij nu, dat iedere dwaas heid haar straf meebrengt? Gij wist Pia, dat ik u beminde, dat ik u vurig lieihad, en gij be- raindet ook mij en toch hebt gij een oogenblik u vergetend, door de schitterende loopbaan van den capitano verblind, mijn medeminnaar uw hand gereikt, terwijl ik wanhopig in .Ie gevan genis zuchtte. En thans madonna maait ge wat ge eenmaal zaaidet. De man, wiens naam gij draagt ziet in u hetzelfde, niets meer, dan een heidensch sultan in zijn harem een vrouw. O! als gij mijn gemalin geworden waart. Hoe wat raaskalt gij daar viel zij hefti<* uit. Ben ik waanzinnig? Ik zouik —'bij God het ongeloofelijke wil mij niet over de lippen ik, Pia de Tolomei zou u bemind hebben Ol loochen het niet, madonna! denk aan het tournooi, denk aan den kreet die u ontsnapte toen de lans mij trof, denk aan uw deelneming toen ik ziek ter nederlag in het paleis der Tolomei dat de capitano van Siena heeft doen vernielen Gij spreekt onzin, verstaat ge, onzin riep zij, geheel buiten zichzelve. Toen ik Leone's vriend, badend in zijn bloed zag nederliggen, mocht ik toch wel eenig medelijden toonen. Ik achtte u toen als Leone's wapenbroeder. Ik schatte u altijd hoog als een ware vriend. Maar nu, nu zie ik in Dat die gewaande vriend u aanbidt, u ver goodt! Ja, Pia ik heb u grenzeloos lief, en o, ontken het niet, Ugo de Falconari was u e<?n- maal niet onverschillig, en als Leone niet gekomen was, dan zou uw liefde voor mij zich ontwikkeld hebben, dan waart gij nu de mijne voor God en voor de wereld! O, die Leone/ altijd en overal is hij door het noodlot bestemd geworden mij te dwarsboomen. Ik heb het jaren lang met pijn in het hart moeten aanzien, dat gij de vrouw waart van dien huichelaar die, mijn vriend in schijn, in waarheid mijn bitterste vijand was. En nu is het genoeg. Voor ik sterf wil ik een maal toch ondervinden wat geluk is en liefde, wees de mijne Pia. gij voelt niet waar, dat Leone uwer onwaardig is, de doodskleur op uw kaken zegt het, zegt het luider dan een stem het uiten kan gij voelt innig welk leed hij u heelt aangedaan Pin, gij kunt u wreken en tevens een rampzalige onbeschrijfelijk gelukkig maken. Dan zult gij immers niet aarzelen, terwille van ver gankelijke wetten en instellingen. BRUSSEL, 27 Juni. De kamer heeft heden te midden van zeer heftige scènes, door de socialisten veroorzaaktde beraadslagingen ten einde gebracht over de voorloopige maat- j ten aa"z*en van den Kongo-staat. Vóór de stemming verlieten de socialisten de vergaderzaal. De kamer nam met 171 tegen 16 stemmen en 8 blanco's het voorstel aan om aan de Browne de Tiège zijne vordering terug te betalen, en keurde daarna met 66 tegen 15 stemmen en 7 blanco's de hypotheek goed, welke op den Kongo spoot weg zal worden gevestigd. Frankrijk heeft met Zwitserland eene han delsovereenkomst gesloten, krachtens welke beide landen elkander het voordeeligst tarief verzekeren. Het Braziliaansche gezantschap te Parijs heelt het volgende telegram uit Rio de Ja neiro ontvangen Hij vatte Pia's hand. Zij trok die oogenblikkeliik terug, zachtjes, zonder heftigheid. Laat mij alleen, sprak zij droevig. Ik vergeef u wijl gij door dwaze waan bevangen zijt. Dat verontschuldigt u in mijn oog, maar dit zweer ik u, waag het niet ten tweede male wat gij nu hebt gedaan. Dat zou mij verplichten alle toe- geefelijkheid te laten varen en mijn echtgenoot mee te deelen, hoe laag gij zijn vertrouwen loont. Want hij is in waarheid uw vriend en geen huichelaar, zooals gij beweerdet. Ga nu heen en doe boete voor uwe zonde, ik wil trachten deze laagheid te vergeten 1 Een laagheid! riep Ugo vol vertwijfeling. Is mijn lietde voor u een zonde. O altijd hetzelfde, hij in het koesterend licht op de zonnige hoogten des levens, ik, laag, laag in het koude donker. Het zij dan zoo, laat het dan de gemeenste, de laagste zonde zijn, ik bemin u Pia, en gij zult de mijne worden zoo zeker als een God daar boven mij hoort Ik gebied u te ^vijgen En ik gebied u te luisteren! Gij dwing* mij tot het uiterste! Welnu dan, ik wil ik zal ;.- Wat wilt gij, wat zult gij, Madonna? U verzoeken de vertrekken, die gy bewoont nog Aeden te verlaten. Neen nooit. Ik ben heer van het palazzo en van de stad. De Capitano zelve heeft mij die waar digheid opgedragen ik heb dus ook over u te bevelen. O, gij misbruikt uw macht. Maar nog heden zal ik mij bij mijn echtgenoot beklagen. Niet zoolang ik dat niet wil. Zonder mijn toe stemming komt er geen bode over den drempel. O, dot is laag, misbiuik te maken van mijn onmacht. Dat zal ik nooit doen, tenzij gij mij nood zaakt. Doch waartoe die sombere, bittere toon? Luister naar mij, Pia, ik bedoel het #oed met u, niet aileen mijn eigen geluk wil ik, allereerst voor alles het uwe. Gelooft gij Pia, dat de troepen der Ghibellijnen ook ditmaal de Florentijnen zul- overwinnen. Leone zelf was er bezorgd over en nu is gisteren de tijding gekomen, die ik u, om u te sparen verzweeg: het Florentijnsche leer is ruim viermaal zoo sterk als het onze. Begrijpt gij Pia wat hiervan het einde wezen moet Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1