Nummer 54. Zondag 7 Juli 1895. 18e Jaargang. 'toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, Staatkundig overzicht. UITGEVER: ANTOON TIELEN Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwyksée en Langstraatsche Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,35. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertcntiën 3raaal ter plaatsing opgegeven worden '2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiobureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel OPENBARE VERGADERING op 2 Juli 1895 namiddags 7 uur. Tegenwoordig alle leden, uitgenomen de heer Baijens. Voorzitter de burgemeester Jhr. van Gro tenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden na voorlezing vastgesteld. I. Ingekomen stukken. a. besluit van Ged. St., houdende goedkeu ring der gemeenterekening over 1893 b. id. houdende atwijzende beschikking op een reclame van den heer Ligtenberg over zijnen aanslag in den hoofdelijken omslag. c. adres van de firma Rogier enz. vei zoe kende kwijtschelding van opgeloopen boeten. Met het oog op de behandeling van het kohier van den H. O., die heel wat tijd zal eischen stelt de voorzitter voor dit adres aan te houden tot de volgende vergadering, te meer omdat er toch geen haast bij is. De heer Timmermans van Turenhout vindt dit goed, mits het adres voor de leden ter visie worde gelegd met een rapport er over van het dag. best. De voorzitter verklaart dat het reeds in handen is gesteld van den directeur om rap port uit te brengen. Dat rapport met het adres zal ter visie gelegd worden. De behandeling is dus aangehouden. d. Adres van een paar honderd iugezetenen betreffende de kiosk. (Dit adres deelden wij reeds vroeger in zijn geheel mede.) Alvorens over te gaan tot de bespreking van deze zaak, wenschte de voorzitter de verklaring af te leggen, dat hij zijnerzijds zich geheel van advies zou onthouden. Hij zou^flcdi vóór noch tegenspreken. Niet om dat hij den ingezetenen eenig genot wenscht te ontzeggen. Hij meent dat de heele ge meente overtuigd zal zijn dat hij hun alle geoorloofd genoegen gaarne gunt. Daartoe heeft hij steeds het zijne gedaan en als er voor gecollecteerd werd ook goed bijgedragen ten genoegen der collectanten. Hij meent echter te moeten opmerken, dat hij van plan is op de btgrooiing voor 't vol gend jaar te brengen eenige werken, die nog al wat zullen kosten: 1°. Een gemeenteklokzeker geen article de luxe wij hebben in de gemeente geen enkele die deugt; vroeger heeft spreker het al eens voorgesteld; toen is 't in 't belache lijke getrokken; maar hij blijft er bij dat zij noodig is; 2°. Het opbreken en opnieuw leggen der trottoirs aan de Zuidzijde der straat; 3°. Verbetering der verlichting. Alle werken van veel meer belang dan een kiosk. Daar geen der leden het woord vroeg om over de kiosk te spreken, splitste de voor zitter het verzoek in het adres gedaan in tweeën, en wel 10. zal er een kiosk komen? 2°. zal er subsidie verleend worden? De heer Verbunt, alsnu zijne stem moti- veerende, verklaart vroeger er niet vóór te zijn geweest, maar thans, na rijp beraad wel, omdat eene vaste kiosk, staande op het marktplein, rente kan opbrengen. Men kan ze op marktdagen b. v. in huur afstaan als vaste standplaats aan een of meer kramers; op deze wijze wordt het er aan ten koste gelegde kapitaal productief. De voorzitter merkt op dat dit niet mag, daar het in strijd zou zijn met de bepalingen van de verordening op de heffing van het marktgeld. Zoodra de vloer van zoo'n kiosk is opgetrokken, is het terrein eenvoudig markt terrein en onderworpen aan het heffingsbcsluit. De heer Verbunt geeft dit toe wat den grond betreft, maar men kan toch huur laten betalen voor den vloer en het gebouw zelf. De voorzitter handhaaft zijne zienswijze evenals de heer Veruunt. Op eene vraag van den heer Verbunt of er geen begrooting is van zoo'n kiosk, antwoordt de voorzitter dat er vroeger wel eene gemaakt is; die liep tot f 700.nu echter niet. Hierna werd bij stemming vraag 1 „of er een kiosk zal komen?" toestemmend be antwoord met 8 tegen 2 stemmen, die van de wethouders Timmermans en Hoffmann. De voorzitter vroeg of de raad soms een commissie zou willen benoemen belast met het daarstellen van de kiosk en alles wat daarbij behoort. De heer Quirijns merkte op dat dit de taak is van B. en W. De voorzitter was het hiermede volkomen eens, maar verklaarde de vraag gesteld te hebben omdat daarbij muzikale lui op hun plaats zouden zijn, en hij voor zijn persoon heeft van muziek geen verstand. B. en W. nemen echter de taak op zich en zullen een begrooting van de kosten laten opmaken en daarmede zoodra mogelijk voor den dag komen. Nu kwam vraag 2 aan de beurt„zal sub sidie verleend worden?" De heer Hoffmans verlangde ingelicht te worden omtrent het bedrag der subsidie. Ook bestaat de mogelijkheid dat die aanvankelijk gering is en men later hoogere eischen ging stellen, welke de raad niet zou kunnen in willigen; dan hadden wij een kiosk en geen muziek. De voorzitter meent dat deze moeilijkheid zal opgelost zijn, als B. en W. in onderhan deling treden met de presidenten der beide harmonieën en hun vragen tegen welke sub sidie hunne geze'schappen zich willen ver binden jaarlijks een zeker aantal concerten te geven. De beslissing omtrent vraag 2 kan dan gevoegelijk uitgesteld worden tot bij die omtrent de kiosk; het een zonder het ander gaat toch niet; de twee zaken behooren onafscheidelijk bij elkander. In dien geest wordt besloten, nadat nog de heer Van Schijndel aangedrongen had op bespoediging der zaak; reeds 2 a 3 jaar heeft hel geduurd met die kiosk, 't is lang genoeg; nu moet ze niet meer op de lange baan worden geschoven. De voorzitter gaf de verzekering dat B. en W. onmiddellijk werk zullen maken van de kiosk en hetgeen er mede in verband staat. Bij de door B en W. gedane kasopneming bij den gemeente-ontvanger is ze in orde bevonden en hield in f 1227.14. De heer Van Schijndel verlangde te weten, hoeveel de gasfabriek in 1894 had opge bracht. Hij had vernomen dat verscheidene vroegere verbruikers het gas hadden afge schaft. De voorzitter kon hem hierop niet direct antwoorden. Van Dijck had hem wel verklaard dat het aantal verbruikers was afgenomen maar nu weer toenam. Nadat door den secretaris de rekening der fabriek gehaald was, bleek, dat de opbrengst in 1894 was 8257,u95. De heer Van Schijndel, dit cijfer vergelij kende met de raming ad f 9293.consta teerde een te kort van bijna 1000.Wie zal dat betalen? Wat moet dat worden in 1895/96 als er nog bijkomt de rente over bijna f 30.000 en de kosten van onderhoud der nieuwe fabriek eu directeurswoning De voorzitter merkte op dat het wel eenigs- zins natuurlijk was dat het aantal verbruikers daalde in den tijd dat de fabriek in slechten toestand verkeerde; nu deze verbeterd is, mag men hopen dat er meer verbruikers zullen komen; en men moet de toekomst afwachten. Intusschen, zegt de heer Van Schijndel, is er een te kort van 1000daarbij komt ongeveer 1200 meer aan rente en de kosten van onderhoud van de fabriek en de villa van den directeur; waar moet dat heen In der tijd zijn er op de begrooting. voor deze laatste enkele honderden guldens geschrapt en daarvoor zijn juist heel noodige zaken weggebleven. Zoo zi n de vorsten van het dak nu met vorstpannen gedekt in plaats van zooals 't hoort, met lood. Vorstpannen zijn goed voor een schuur. De prachtige deur echter is behouden en zoo zijn er meer zaken, 't Is een schandaal. De voorziter wijst er op dat het gebouw is daargesteld overeenkomstig door den raad goedgekeurde begrooting en teekening en men heeft getracht het crediet niet te overschrij den. 't Is waar, de deur is zeer mooi en aan 't gebouw zijn wat hoeken en kanten ge maakt, maar overigens isN heel eenvoudig en zonder weelde afgewerkt, 't Is goed dat de heer Van Schijndel zijn pleidooi over den financieelen toestand niet wat vroeger gehouden heeft; anders was misschien de kiosk gevallen. Op de opmerking van den heer Van Schijndel dat de kiosk afgehandeld was, re pliceerde de voorzitter dat dit nog lang 't geval niet was en dat zij misschien nog wel niet zou komen. De heer Van Schijndel constateerde nog maals den slechten financieelen toestand der gasfabriek, waarop de voorzitter weder hoop op de toekomst uitsprak. De heer Mombers was niet van plan nog over de directeurswoning te spreken; nu een ander lid dit heeft gedaan wenscht hij toch te verklaren dat lfij het in dat opzicht geheel eens is met den heer Van Schijndel. Hij is ook tot het inzicht gekomen dat de bouw veel te weelderig is. De heer Van Dooren voe^t er nog bij dat het kantoor niet is een kantoor voor den directeur der gasfabriek maar mooi genoeg voor de staatsbank. De heer Verbunt wenscht na al die na- deelige posten te spreken overeen voordeelige. In der tijd is door den heer Gragtmans een voorstel gedaan om bij de verpachting van het marktgeld een paar plaatsen te reserveeren. Dat voorstel is niet afgehandeld. Spreker wenscht het weder op te nemen omdat er munt uit te slaan is. Zoo heeft men te Dordrecht met het verpachten van een paar plaatsen 1441.geprofiteerd zoo iets zou ons ook goed te pas komen. De voorzitter verklaart dat dit niet mag, omdat liet in strijd is met de bepalingen van het heffingsbes'uit. Hij heeft in der tijd in lichtingen gevraagd aan het gouvernement, waar men het geheel met hem eens was. De heer Verbunt stelt voor 't gevoelen in te winnen van de «Gemeentestem»Hij ziet niet in dat hier verboden zou zijn wat men elders gerust doet. De voorzitter heeft niets tegen het reser veeren van plaatsen, als dit voordeel voor de gemeente kan opleveren; maar dan moet alvorens het heffingsbesluit veranderd worden. Hij geeft in overweging deze aangelegenheid te stellen in handen van B. en W.; het ge voelen van de Gemeentestem kan ook inge wonnen worden. Dienovereenkomstig wordt besloten, nadat de heer Verbunt nog had aangedrongen op bespoediging der zaakten einde tijdig gereed te zijn om 't volgend jaar de handen vrij te hebben. De voorzitter sluit de openbare vergadering. Het schijnt wel in de lucht te zitten zoodra de langste dag achter den rug is, zoodra dus de zomer formeel is begonnen, doel de behoefte aan en het verlangen naar rust, naar ontspanning, naar een zij 't ook korte verandering in de gewone dagelijksche sleur, zich steeds dringender gevoelen en wonderen van arbeidzaamheid kan men dan waarnenen van ouden en jongen, vo.>r wie de volvoering van een bepaalde taak het be-jiti is van een periode van zalig niets-doen. Op dat gebied is door sommige volksverte genwoordigingen in den loop der tijden heel wat belangwekkends en bewonderenswaardigs te kijk gegeven, doch ditmaal zal er te dezen aanzien wel niets buitengewoons worden ge presteerd die wetgevende lichamen, wier taak hen binnen de muren gevangen houdt, hebben alle reden aan vacantie 't allerlaatst te denken. In dit opzicht zijn de volksvertegenwoor digers van Italië er 't treurigst aan toe: door de gedwongen parlementaire rust van een zestal maanden zijn de zaken geweldig achtergeraakt en in de vlugge, geregelde afdoening der dringende aangelegenheden, worden zij belemmerd door een rijken over vloed van interpellaties eti moties, terwijl 't nier eens zeker is of het „frappez toujours" van de oppositie, niet de door de minderheid gewenschte resultaten zal hebben, zij 't ook eerst na verloop van een zeker periode. Terwijl over de Armenische kwestie sinds een paar dagen niets nieuws te melden valt (de kabinetsverandering in Engeland is daarop misschien wel van eenigen invloed) wordt over Macedonië nog altijd druk gesproken en geschreven. In Bulgarije zelf zijn de be- zadigden van oordeel, dat inderdaad van Bulgarije uit de Macedonische quaestie op het tapijt wordt gebracht om tegelijk met de Armenische te worden opgelost in overeen stemming met art. 23 van hel tractaat van Berlijn. De volijverige hervormingsvrienden hebben evenwel een heel gevaarlijken weg ingeslagen ter bereiking van hun doelzij hebben de belangen van den algemeenen vrede van Europa eenvoudig over 't hoofd gezien en behoeven dan ook niet te rekenen op den steun van Rusland, dat zich beslist neutraal houdt. Te berichten valt verder dat de regeering van Bulgarije, die door haar gezant te Bel grado heeft doen verklaren, dat zij zich niet mengt in de beweging in Macedonië en voor de eventueele noodzakelijkheid eener inmen ging met Servie gemeenschappelijk wil hande len, van de groote mogendheden een ernstige waarschuwing of eigenlijk raadgeving gekregen heeft om zich buiten de Macedonische aan gelegenheden te houden. Het is te hopen dat dit goede woord een goede plaats vindt en dat van Bulgaarsche zijde een einde wordt gemaakt aan de versterking der grenzen een geheel overbodig vertoon, dat te Kon- staniinopel kwaad bloed zet. Ten aanzien van Macedonje heeft Turkije maatregelen genomen en daarvan kennis gegeven aan de Bulgaarsche regeering. De Times verneemt eindelijk uit Constan- tinopel dat de toestand in Macedonië dage lijks ernstiger wordtgroote geldsommen en voorraad Martini-geweren zijn naar Macedo nië gezonden door het Macedonisch comité te Sofia, hetwelk een algemeenen opstand aldaar predikt, wetende dat die alleen in staat zou zijn om een interventie der mogendheden uit te lokken. De regeering van Bulgarije zou vermoedelijk de kuiperijen van het Macedo nisch comité kunnen breidelen, indien de Porte concessies deed vooral in zake de benoeming van Macedonische bisschoppen. Hiertoe moet de sultan wel genegen zijn maar de anti-Bulgaarschgezinde grootvizier niet. Een telegram meldtdat de koning vau Servie vermoedelijk aan Simics zal opdragen een nieuw ministerie samen te stellen. Simics was tot dusver gezant te Weenen, en wordt gezegd boven de partijen te staan. De val van het ministerie Kristits is ten slotte snel in het werk gegaan, maar kwam overigens niet onverwacht. Hij vindt zijne onmiddelijke reden in de weigering van de meerderheid der Skoepsjtina om de voorstellen van den minister van financien goed te keuren Maar de dieper liggende oorzaak is, dat het mini sterie den steun miste van de vooruitstrevende partij en de radicalen. Slechte berichten van Cuba weder. In de provincie Santiage zouden de opstandelingen, onder Gomez, weer 1500 Spanjaarden hebben

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1