BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handelsberichten. UITVOERINGEN. verslagenvan welke de eene helft op de vlucht sloeg en de andere overliep. Het bericht is nog slechts uit Amerikaan- sche bron, dus niet onvoorwaardelijk betrouw baar. Particuliere telegrammen uit Brazilië be richten, dat tusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen in Rio Grande een wapen stilstand is gesloten. Beidèrzijds zijn gemach tigden gezonden, met de opdracht om een vergelijk tot stand te brengen. Door de kansen op vrede is de wisselkoers te Rio gestegen. Generaal Duchesne heeft van Madagaskar geseind dat de Hovaas onverwachts een wan hopige poging gedaan hebben om de Fran schen uit hun land te verdrijven. Zij hebben een aanval gewaagd. Men weet dat ge- raal Duchesne de troepen te Mewatanana heeft geconcentreerd, en daar vóór alles er voor zorgt dat zijn soldaten in de binnen landen geen gebrek komen te lijden. Hij handelt zoo voorzichtig mogelijk, maar een van de voorposten was doorgedrongent tot Tsarasaolra, 20 K.M. zuidelijk van Mewa tanana. Die post van Tsarasaotra is den 29 Juni 'smorgens door eenige duizenden Howaas aangevallen. Zij werden teruggedreven en nadat de Franschen versterking hadden ge kregen, werden de Howaas nog verder na gejaagd. Generaal Metzinger kwam in den avond te Tsarasaotra aan, en heropende het gevecht den volgenden morgen, met het gevolg dat twee kampen genomen werden waarin vierhonderd zeventig tenten, de vlag der koningin, een kanon en vele levensmid delen. Er stiei ven vele Howaas. „Succès considérable", zegt dan ook het telegram. Als een voorbeeld van wat Engelsche pensioenen zijn het volgende. In 't lagerhuis had een liberaal afgevaardigde gevraagd welke ministers pensioen genoten en hoeveel Het a ïtwoord was: de lord kanselier, lord Hals- bury, had een pensioen van 5000 pd. 'sjaars, de lord kanselier van Ierland, lord Ashbourne, 3692 pdde lord van het geheim zegel, viscount Cross, en de minister van Indie, lord George Hamilton, ieder 2000 pdde kan selier der schatkist, sir M. Hicks Beach, 1200 pd. Deze pensioenen zouden ophouden zoo lang de heeren zitti.ig in 't ministerie hadden, behalve dat van viscount Cross, die als lord van het geheim zegel geen traktement genoot. De bezoldiging van een lord kanselier is 10,000 pd., van den lord kanselier van Ierland 80i 0 pd., van den onderkoning van Ierland 20.000 pd. De overige leden van het kabinet behalve dus de lord van het geheim zegel, krijgen bezoldigingen van 5000 tot 2000 pd.; en de ministers niet leden van het kabinet, bezoldigingen tot een minimum van 1000 pd. De attorney generaal krijgt 7000 pd hetgeen met de emolumenten nog ettelijke duizenden ponden hooger kau worden, de solicitor- generaal 6000 pd. met minder emolumenten (in een jaar bijna 2500 pd Men schreef enkele dagen geleden dat de gezondheidstoestand van Bismarck te wen- schen overliet. Latere berichten melden, dat een groote verbetering ingetreden is. De oorzaak van de groote neerslachtigheid waar aan de oudkanselier leed, sclvjnt geweest te zijn de teleurstelling, die zich van hem meester maakte toen hij merkte, dat de verzoening met den keizer geen politieke gevolgen voor hem had. De tachtigjarige had gehoopt, hoe onwaarschijnlijk het ook klinkt, weer een rol te kunnen spelen. Nu hij ziet, dat zijn po litieke loopbaan geëindigd is voor altijd, nu hij zich herinnert, dat zijn naam bij de feesten te Kiel niet eens genoemd is, noch in de officieele redevoeringen, ncch bij de niet-ofiici- eele feestelijkheden, nu hij constateert, dat al de zoogenaamde vrienden en bewonderaars als trouwe hovelingen en naapers van den keizer, hem zijn komen toejuichen op zijn 80en jaardag, doch thans hem weer verwaar loozen, nu begint hij zich rekenschap te geven van den toestand. Toen men hem vroeg, of de keizer op de hoogte gebracht moest worden vau zijn toe stand, antwoordde hij bitter „Van dien kant heb ik niets meer te wachten daneen plechtige begralenis Keizer Wilhelm vertrekt eerlang met de Iiohenzollern van Kiel weer naar de Noord- kaap. De toestand der keizerin is veel beter. Ook de oudkanselier schijnt weer in orde. Dinsdag althans reed hij weer voor een paar uur in een open rijtuig uit, hoewel het stort- rt gende. De Vossische Zeitung bevat een ge ruchtmakend artikel over het Kaiser Wilhelm kanaal, ten betooge dat het misschien voor koopvaardijschepen diep genoeg is, maar niet voor oorlogsbodems, waartoe het toch voor een goed deel dienen moet. Hel zal derhalve noodig wezen het kanaal uit te diepen, en men zal, hoe onaangenaam dit ook moge wezen voor de knappe ingenieurs, die het kanaal gemaakt hebben, beter doen dit te verrichten nu het nog tijd is, dan een gevaar te loopen, dat vroeg of laat zich openbaren zal gelijk men er reeds enkele staaltjes van gehad heeft. Niets naders is nog bekend geworden ten aanzien van den afzender der helsche machine, die den „Polizeioberst" Krause toe gedacht was. Alleen maakt men uit de ver nuftige schikking van den inhoud der kist op, dat de vervaardiger zeer goed bekend moet zijn met dergelijken arbeid, dat hij misschien in de pyrotechnische inrichting, of bij eeu particulieren vuurwerkmaker werkzaam geweest is. De revolver zal hoofdzakelijk hebben moeten dienen om de flesschen met benzine te doen ontploffen vóór de revolver en ook op andere plaatsen in de kist waren met buskruit gevulde p-oppen gelegd. Het onderzoek in Furstenwalde heeft nog niets opgeleverd. Ook heeft geen der spoorweg beambten iemand gezien, wiens uiterlijk overeenkomt met het signalement, door den bediende op het postkantoor gegeven van den afzender der kist. De dijkbreuk van het Dortmund-Eems- kanaal schijnt erger geweest te zijn, dan de eerste berichten deden vermoeden. Op de plaats waar het ongeval gebeurde, is de dijk zeer hoog, zoodat het water, tegenover de badinrichting bij Lingen, zich met geweld een weg baande en de vlakte weldra in een meer herschapen had. De fabriek van Lang- schmidt verkeerde in groot gevaar, en het was maar een geluk dat de doorbraak niet des nachts plaats had nu kwamen geen I ersoonlijke ongelukken voor. Maar de schade is groot, de dijk is over een lengte van 20 a 30 M. weggespoeld, en een duiker, die 100,000 Mk. gekost heeft, misschien geheel onbruikbaar geworden. Te Florence werd Maandagavond, bvj het opvoeren van een stuk van Cavallotii, den schrijver een warm blijk van sympathie ge geven. Bij het slot van ieder bedrijf juichte het publiek het stuk toe en werd geschreeuwd: „weg met C'ispi Toen de voorstelling afgeloopen was, eischte het publiek, dat de hymne van Garibaldi zou gespeeld worden. Daverende toejuichin gen volgden en daarna ging ieder bedaard zijns weegs. Een stoomketel is ontploft aan boord van de torpedoboot „Aquila," bij Rio- Maggiore. Vijf personen werden gedood, 12 gekwetst. WAALWIJK. CONCERT te geven door de Harmonie 'Espéranco van Waalwijk, op Zondag 7 Juli, in den Tuin van den heer H. N. Bezier, te Waalwijk. Aanvang half zes. Zie Programma's. WAALW IJK, 6 Juli 1895. Te Utrecht promoveerde tot doctor in de geneeskunde (met lof) de heer L. C. H. F. van Turenhout, arts, geboren te Dinteloord, na verdediging van een proefschrift, getiteld: „Over de bereiding van Diphtheriegif." Te Waalwijk is eene vergadering ge houden van ambtenaren van den burgerlijken stand en secretarissen van omliggende ge meenten ter bespreking van de nieuwe mo dellen der akten van den burgerlijken stand, zooals die gegeven zijn in het Provinciaal Blad no. 85 van dit jaar. Verschillende be denkingen, waartoe de voorschreven inrichting aanleiding geeftwerden besproken. Besloten werd eene commissie van drie leden (secretarissen) uit de verschillende gemeenten te benoemen om akten te ont werpen waardoor tegemoet gekomen wordt aan de ter tafel gebrachte bezwaren tegen de gegeven modellen. Deze ontwerpen zullen op een nader te bepalen dag in eene ver- gadeiing van burgemeesters en secretarissen worden besproken en, na goedkeuring, ver zonden worden met eene memorie van toe lichting aan den commissaris der koningin der provincie ten einde eene wijziging te verkrijgen in de gegeven modellen. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de heeren J. Dorreboom, F. W. van Liempt en A. C. van Dort, secretarissen der gemeen ten Sprang, Waalwijk en Waspik. De zomerzitting der staten dezer pro vincie werd Dinsdag namiddags te 2 uur door den commissaris der koningin met eene gepaste toespraak geopend. 62 leden waren tegenwoordig. Na onderzoek en in orde bevinding der geloofsbrieven werden door de onlangs ge kozene en herkozene leden de gevorderde eeden afgelegd. Door den voorzitter werd hierna voorlezing gegeven van een zestigtal ter behandeling voorgedragene stukken. Enkele van eenvoudigen aard werden af gedaan het meerendeel in handen gesteld van de verschillende afdeelingen en bijzondere commissieu en eenige ter intsructie gezonden aan gedeputeerde staten. Tot leden der bijzondere commissie voor de waterschappen werden herkozen de heeren mr. P. M. van Dam te Breda, C. Aarden te Standdaat buiten en mr, J. A. Loeff te 's Her togenbosch. In de Woensdagmorgen gehoudene zitting zijr. ingekomen een adres ,van ingezetenen der dorpen Hulsel, Casteren en Netersel om aanleg van een kunstweg en een adres hou dende bezwaren legen de invoering eener belasting op de rijwielen. Tot leden van gedeputeerde staten werden herkozen de heeren mr. L. A. Gerrits, dr. A. van der Steen, T. A. Wolters, jhr. Jos. de la Court en mr. Th G. M. Smits van Oijen terwijl tot buitengewoon lid werd benoemd de heer J. Bluijssen. Door de bijzondere commissie voor de waterschappen werd vei slag uitgebracht om trent eene wijziging van het bijzonder regle ment van het waterschap »De Groote Zon- zeelsche polder"; eene wijziging van het besluit tot vaststelling der classificatie van de gebouwde en ongebouwde eigendommen behoorende tot het waterschap »Ter bevor dering der verbetering van den waterstaats toestand in het noord oostelijk gedeelte van Noordbrabant" eene aanvulling van het bij zonder reglement voor het waterschap „de polder van Bergenshuizen" en tot vaststelling der tabellen behoorende bij dat reglement eene wijziging van het b'jzonder reglement van het waterschap „de Binnenpolder van Sprang" en een ontwerp tol intrekking van het besluit tot oprichting van het waterschap „de Hondshoek.» Bedoelde verslagen zijn ter inzage gelegd van de leden om in eene volgende verga dering te worden behandeld. OUD-ZOUAVEN De oude quaestie der Pauselijke oud zoua- ven wordt in Het Centrum weder aan de orde gesteld. Een oud zouaaf vraagt of 't waar is dat zij niet 'voor het kiesrecht in aanmerking komen, wanneer zij zich niet laten naturaliseeren. De redactie meent dat de wet in dit opzicht duidelijk genoeg spreekt, maar voegt er bij »Het schijnt evenwel niet uitgemaakt, of alle oud zouaven zich destijds zonder toe stemming des konings in vreemden krijgs dienst hebben begeven en daardoor het Ne derlanderschap hebben verloren. Althans ons zijn, als wij ons goed herinneren, wel eens gevallen medegedeeld, dat oud zouaven het kiesrecht hadden, tegenover andere gevallen, waarin het hun werd ontzegd Daar zijn er ook, die burgerlijke betrekkingen bekleeden, waartoe niet anders dan Nederlanders be noembaar of verkiesbaar zijn. Het schijnt dat er in verschillende deelen des lands ook verschillend over deze quaestie geoordeeld wordt. „Intusschen b'ijkt genoeg, dat de oud zoua ven, die zeker allen geheel te goeder trouw waren, zonder te weten aan welk verlies zij zich blootstelden, gaarne hun Nederlander schap terug zouden erlangen, zoodat de vraag gewettigd schijnt, of niet bij deze gelegenheid eens het initiatief zon kunnen worden geno men, om een naturalisatie en bloc te bewerken, waarbij de groote omslachtigheid en de hooge kosten waren te vermijden. Er dient dan een rechterlijk of misschien wel een parle mentair initatiel te worden genomen. Hier in Waalwijk is men er al bijzonder vreemd mede omgesprongen. Eenige jaren geleden werden eenige oud-zouaven van de kiezerslijst geschrapt, andere bleven er op en behielden hun kiesrecht. Op de tegen woordige lijsten komt nog een oud-zouaaf voor, terwijl voor zoover ons bekend, de overigen niet stemgerechtigd zijn. Willekeur of onwetendheid Noot van de redactie. De koningin en de koningin-regentes komen heden Zaterdagnamiddag te 2 uien in de Maliebaan aan, voorafgegaan door de heeren van het civiele huis in negen rijtuigen en gevolgd door de dames der hofhouding in drie rijtuigen. Het dienstdoend militair huis te paard volgt het rijtuig van hare ma jesteiten. De chef van het militair huis rijdt aan de zijde van H. M. de koninginde adjudant van dienst aan die van de koningin regentes. - Op het Malieveld gekomenrijden hare majesteiten, gevolgd door het militaire huis, langs der gelederen. Koningin Wilhelmina zal, nadat hare ma jesteiten op de tribune zijn aangekomen en nadat het carré is geformeerd, de decoraties zelve op de borst der te decoreeren personen hechten. De adjudant van dienst, majoor baron Sirtema van Grovestins, overhandigt de decoratiën aan H. M. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens telegraphisch bericht van harer majesteits gezant te Parijs, de doorvoer door Frankrijk van rundvee, herkomstig uit Neder land, wederom is toegestaan. (Stct.) - Van wege H. M. de koningin regentes is aan den heer J. W. R. van Gulick te 's Bosch toegezonden het portret in lijst van H. M. de koningin, en zulks als eene her innering aan het bezoek van H H. M.M. aan deze stad en als eene erkenning zijner vele bemoeiingen voor de schitterende ontvangst. Uit IJmuiden wordt gemeld: Bij de schietoefeningen uit het pantserfoit alhier had het volgende ongeval plaats: De sleepboot Simson sleepte de schijf op 300 vadem lengte achter zich aan, een kogel kwam, in plaats van op de schijf, am boord van de Simson terecht. Z>j ging dwars van stuurboord naar bakboord door 't stoomschip heen op slechts geringen afstand van den stoomketel, onder vier aau dek staande per sonen door, zonder persoonlijke ongelukken aan te richten. In het achterschip is alles vernield en ontramponeer 1. De schade is belangrijk. De Simson kwam onmiddellijk uit zee, en de schietoefeningen werden gestaakt. Woensdagnacht is nabij de spoorweg brug over de Vecht te Utrecht, de wachter De G. door een trein van den Centraal- spoorweg aangereden. De ongelukkige was terstond dood. Terwijl Dinsdag het dochtertje van den heer B. te Tilburg eenige werkzaamheden bij de brandende kachel verrichte, vatten, door een ongelukkig toeval, hare kleederen vlam. Het meisje werd zoodanig met brand wonden overdekt, dat men voor haar leven vreest. Door de politie te Tilburg is gearre steerd een zekere V., als verdacht valsch geld in betaling te hebben gegeven. üi'uucu, 5 Juli. Maandag jl. vierde de „Zouaven Broederschap" voor Kerk en Paus haar gewoon jaarlijksch feest. De zaal was niet zoo druk bezet als naar gewoonte. Waarschijnlijk had eene zware onweersbui, welke zich even vóór het uur van aanvang aan de lucht vertoonde, velen zeer laat, anderen in het geheel niet doen verschijnen. Toch liep alles goed van stapel. Nadat de president in schoone woorden aan alle aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen en uitgeweid over de aanstaande protestmeeting te 's Bosch, werd hem door den secretaiis der Broederschap onder eene korte toespraak eene prachtig dirigeerstok aangeboden. De president betuigde zijn op rechten dank en gat de verzekering dat dit geschenk voor hem een prikkel ziju zal om met des te meer kracht de belangen der Broederschap te behartigen. Daarna ging men tot de uitvoering der nummers van het feestprogram over. De zangstukken welke ditmaal verreweg het leeuwenaandeel hadden, werden alle verdien stelijk ten gehoore gebracht. Vooral „Spin maar door," een Karint'nisch volkslied, „Dat doet de wind," „Des krijgers morgenlied," „Mijn vaderland," „Soyez sage, o belle France," vielen zeer in den smaak. Met een hartelijk woord van dank en een „Wien Neerlands bloed" door alle aanwezigen ge zongen, werd de feestavond besloten. Capelle, 5 Juli. In de heden gehouden raadszitting zijn de heeren C. Wildeman te Ede en A. van Wijnen te Gameren tot onder wijzers benoemd, de eerste aan de school in de Kom en de laatste aau die in de Nieuwstraat, beiden op eene jaarwedde van 600 gulden. DRÜNEN. Van 1 tot 30 Juni. GEHUWD: Jan Baptist Pullens23 jaren te Baard wijk met Johanna Klerks 21 jaren. Mag- chiel van de Leur 41 jaren met Helena Koks 34 jaren. GEBOREN Waltherus Jozephus z. van"Görnalis van Delft en Adriana van Delft.Petronelia d. van Wilhelmus Smits en Hendrika Koen- raad. Johanna Maria d. van Adrianus Robben en Catharina van Beurden. Apol- lonia Wilhelmina d. van Adrianus Nelis en Neeltje de Pagter. Petronelia Maria d. van Johannes van Drunen en Geerdina Maria Hen drika de Leijer. Cornelia d. van Gijsbertus Comelis van der Aa en Johanna Bergmans, OVERLEDEN: Petronelia Smits 6 dagen. Jan de Wit echtgenoot van Elizabeth ^Vrijhoeven 72 jaren. Maria van Lent weduwe van Antonius Koks 73 jaren. SPRANG. Van 1 tot 30 Juni. GEBORENMattheus Johannes z. van P. van Vuuren en C. H. de Roun Maurten z. var J. van de Ende en W. Boon. Hendrik Johannes z. van H. P, v. Dommelen en T. a Varossieau. Geertje d. van Maria de Bic, Adriana Hendrika d. van G. van Zeist e;> J. van Dongen, Jenneke d. van J. Scholt en Ant Schep. Pieter z. van C. van dea Hoven en H. P. Hoefnagel. OVERLIJDEN Levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Hendrik Verhoe ven en Maria Adriana Ophorst. WAALWIJK, 4 Juli. De handel in hoornvee blijft voortdurenu sla-: Er is weinig aanvoer zooals meestal in dit sgtzoe::. Het vee wordt aan goede prijzen uit de wei<v verkocht. Kalfkoeien golden f 130.f205.af Dito vaarzen 1125195.f -. Jonge varkens aangevoerd 207 stuks, v.: kocht van 1*1.75 a f7.25 f— Weilammeren aangevoerd ongeveer stuif, verkocht van f0.a f0. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 298 kg, van f 1,06 k f 1.24 per kg. Eieren f 3 a 4,— per 100 stuks. De aanvoer ter beurze bestond enkel uit bui tenlandsche granen, welke nagenoeg aan vorige prijzen verhandeld werden. Men noteert: Extra Helena rogge f 150.—; gewone Helena rog ge 1145.— Besarabisclie rogge f 140.—Odessa rogge f135.per 2250 Kg. Ruwharige tarwe f6.75 a f7.— Rtode tarwe f6.25 a f 6.50Zeeuwsche witte f6.5G a 7.—

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2