Nummer 56. Zondag 14 Juli 1895. I8e Jaargang Een premie vccr onze AtassJ 1 oogewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, een geïllustreerd Zondagsblad, ANTOON TIELEN, een niet te versmaden PREMIE genieten Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Engeland. Duitschl and. Spanje. Italië. Servie. Rusland. Amerika. UITGEVER Waalwijk. Wij wijzen hierbij in 't bijzon der op den goedkoopen prijs, om dat de NEDERLANDSCHE IL LUSTRATIE, welke door genoem de firma F. B. VAN DITMAR wordt uitgegeven verkrijgbaar is aan f5.per jaar, zoodat de Abonnés op ons bladdie in be doeld Geïllustreerd Zondagsblad denzelfden inhoud bekomen als van genoemd tijdschriftin den zooveel goedkooperen prijs De Echo van het Zuiden, WtólipsÉe m Laeplraaisclie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,—. r ran co per post door het geheele rijk f1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Wij achten ons gelukkig, uitvoering te kunnen geven aan een voornemenhetwelk in den kring onzer lezers ongetwijfeld met groote belangstelling zal worden begroet. Wij zijn dank zij een door ons ge sloten overeenkomst met de firma F. 13. \AN DITMA.R te Utrechtin staat, aan onze onderneming de uitgaaf te ver binden van hetwelk even degelijk van inhoud als aan trekkelijk van vorm, alles in zich vereenigt, waardoor het aan de strengste eischen van een ontwikkelden smaak zal beantwoorden. De Eedactie van dit Geïllustreerd Zondagsbladzich volkomen bewust van het moeielijke doch schoone van haar taak, wenscht er naar te strevenhet Weekblad voor elk gezin een vriendelijkeonderhou dende gast te doen zijn, die, door oud en jong welkom geheeten, elke week met steeds klimmend genoegen zal worden ontvangen. Zal de inhoud zijn 'gewijd, deels aan de fraaie kunsten en schoone letteren in niet minder mate zullen de merkwaardigheden en gebeurtenissen van den dag't zij op maat schappelijk 't zij op wetenschappelijk of industrieel gebied de aandacht vragen. Wat het Geïllustreerd Zondagsblad wil wezen? Wat het beoogt? Beter dan een lange omschrijving zal het Blad zelf, waarvan wij U hierbij een nummer ter ken nismaking doen toekomenhet antwoord geven op deze vragen. De inhoud van het Proefnummer is te gelijk een belofte voor de toekomst. Mogen wij volstaan met er op te wijzen, dat de abonnementsprijs van slechts 30 cents per drie maandenfranco per post 377s cents zóó buitengewoon laag is ge steld, dat wij met vrijmoedigheid deze uit gaaf mogen kenschetsen als een geheel éénige ondernemingwier gelijke men binnen onze landpalen te vergeefs zal zoeken. Ons Geïllustreerd Zondagsblad kost slechts de luttele som van 30 cents, waar- arnr,^D^HTENTIEN 1 T 7 6g-eIs f °'60 5 daarboven 8 cent per regel, gioote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch? aÏÏt/c alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Striker, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. voor men na verloop van een jaar een boek deel van 416 pagina's in eigendom heeft verkregendat ruet zijn honderden met smaak uitgezochtekeurig uitge voerde illustraties en met zijn talrijke met gorg gekozen artikelen en ver balen van blijvende waardeeen schat voor elke huiskamer zal wezen. Niemand zal dan ook aan dit Blad den lot ontzeggen dat het een onzent komt voorzien in een sedert lang bestaandeinnig ge voelde leemte die van een goed en tege lijkertijd goedkoop Geïllustreerd Weekblad. Zijn wij in staatal onze abonnés die bereid zijn zich de geringe uitgaaf van 30 cent per drie maanden voor een zoo hoogst belangrijk werk te getroosten van deze aanbieding te doen profiteerenanderzijds vertrouwen wij daarbij op de belangstel ling en waardeering onzer lezers Het wel slagen eener omvangrijke onderneming als deze is slechts mogelijk bij een algemeene instemming, bij een steun in den meest uit- gebreiden kring. Moge ons vertrouwen op den gewensch— ten bijval niet vergeetsch zijn Ter bevordering van een goeden gang van zakenzal het ons aangenaam zynhet Inschrijvingsbiljet, hetwelk in dit nummer dezer courant voorkomt of dat, hetwelk in het proefnummer is ingelegdzoo spoedig mogelijk ingevuld te mogen ontvangen. N.B. Deze aanbieding geldt alleen voor de abonné's op de Echo van het Zuiden. Wil men dus er van profiteeren, men abonneere zich op de Echo als men dit niet reeds gedaan heeft. -DB UITGEVER. 'tls niet tengevolge van de de volkomen afwezigheid van belangrijke gebeurtenissen in't westen van ons werelddeel, dat de alge meene aandacht gevestigd blijft op 't Oosten tot die belangstelling is wèl reden, de oplossing der kabinetscrisis in Servie en de minder ongunstige berichten ten aanzien van Macedonië, ten spijt. Het heden kan een bevestiging zijn van het verleden, al is 't er ook dikwerf een negatie van. Toen Stambouloff was ten val gekomen als minister president van Bulgarije, met de rechten en bevoegdheden van een dictator bijna, werd van alle z'jden gesproken over de mogelijkheid op en de waarschijn lijkheid van een verzoening met Rusland. Daar was wel eenige reden tot dergelijke kansberekening: wat allerminst mogelijk was met Stambouloff als premier, kreeg eenige mogelijkheid na diens verwijdering van het bewind, 't Was heel natuurlijk, dat de nieuwe regeering van Bulgarije elke toespeling op harerzijds gekoesterde plannen onaangenaam was 't kon immers zoo licht mislukken en dan was het fiasco grootEr is een de putatie uit de Sobranje naar Petersburg ge gaan om op het graf van czaar Alexander III een krans neder te leggen en deze de putatie wordt in Ruslands hoofdstad zeer in 't oogvallend onderscheiden. De president van de Sobranje, Teodorow, heeft van Pe tersburg uit aan de regeering te Sofia tele grafisch verslag gedaan van de ontvangst der deputatie door minister Lobanow, titularis van buitenlandsche zaken van Rusland. De geheele deputatie, die, omdat de Bulgaarsche kerk er ook in vertegenwoordigd is onder leiding staat van den den metropolitaan Kle ment, werd plechtig ontvangen; de geeste lijke heer sprak den wensch uit, dat de goede betrekkingen tusschen Bulgarije en zijn be vrijder zoo spoedig doenlijk mochten worden hersteld en Lobanow zei geen neen. 't Lag geheel aan de Bulgaarsche natie, zoo deed hij den heeren verstaan; wel zijn de diplo matieke betrekkingen tusschen beide landen verbroken, doch Ruslands sympathieën vis a vis Bulgarije onveranderd gebleven. Wat er nu verder is geschiedop welk uur precies de krans ter bestemde plaats is gearriveerd of de deelneming der Bulgaren aan het in geheel het land gehouden requiem voor Alexander III, talrijk zal geweest zijn dat alles is van minder belang tegenover de ontvangst der Bulgaren door de Russische lui van beekenis. Eigenlijk is die gansche huldiging een goed gearrangeerd verzoenings vertoon het uur nadert, waarop vorst Fer dinand in genade wordt aangenomen door aller Russen czaar. Dat zal dan moeten zijn een formeele, onvoorwaardelijke onderwerping van de Bulgaren zoo toch moeten de bedoe lingen van het panslavisme in Rusland wor den uitgelegd. Ferdinand van Coburg zal wel nieuwsgierig zijn naar zijn toekomstig lot 't Schijnt tusschen Turkije en Bulgarije werkelijk wat kalmer te zijn wel heeft de Porie er bij de Bulgaarsche regeering op aangedrongen, dat de grenzen beter zullen worden bewaakt omdat er nieuwe troepen revolutionairen zijn gezien, doch het antwoord van Bulgarije klonk geruststellend en vrien delijk, wat de Porie echter niet verhindert zich tot de mogendheden te wenden met het verzoek haar waarschuwende stem nog eens te doen hooren te Sofia, 't Is wel mogelijk dat de mogendheden aau dit verzoek gevolg geven, doch reden lijkt er anders op't oogen- blik niet toe te zijn In Macedonië zelf is de rust weergekeerd en de waarschuwing vóór eenige dagen tot Bulgarije gericht, was duidelijk genoegmen wil op het Balkan schiereiland den vrede gewaarborgd zien Iu e!k geval kan Bulgarije moeielijk voldoen aan den eisch der Porte tot volkomen af sluiting der grenzen, zelfs al zou de regeering werkelijk zelf niet gezind zijn zich in de Macedonische aangelegenheden te mengen. De officieren der Raliaansche vloot, die tot Woensdag te Portsmouth bli'ft, worden daar met luister ontvangen. Woensdagavond groot feestmaal, waarbij de voornaamste opperofficieren der Britsche vloot aanzaten, ook de hertog van York, die met den keten der AnnuDzrata getooid was, en de Italiaan- sche gezant, en wam de hertog,vajp Genua werd toegesproken door den i.eer Uoschen, eersten lord der admiraliteit. Uit Madrid komt de tijding, dat de jonge koning lichtelijk ongesteld is. Eene officieele dépêche van Cuba be vestigt den dood van den insurgenten-aan- voerder Amanda Guerpa. De gebroeders Gamaio werden gekwetst. Majoor Sanchez leverde met 360 man aan 800 opstandelingen onder Robi een langdurig en verwoed ge vecht, dat tot 8 uur in den avond duurde, maar onbeslist schijnt gebleven te zijn. De Spanjaarden erkennen het verlies van vele dooden en gekwetsten. Martinez Campos dreigt de opstandelingen, die met de wapens in de hand gevangen worden genomen, met fusileering of depor tatie naar Afrika. De onder voorzitterschap van de koningin regentes gehouden minister!aad heeft besloten in October eene versterking van 1500 man naar Cuba te zenden. Te Madrid is eene algemeene werk staking van bakkers uitgebarsten. De overheid liet brood komen uit de naburige steden en heeft de garnizoensbakkers voor de burgerij aan het werk gezet. Te Sevilla is een dynamiet patroon ontploft, zonder ongelukken te veroorzaken; de vermoedelijke dader is gevat. De afzender der helsche machine aan den kolonel van politie Krause moet een oude chef-vuurwerkmaker zijn, die later bij de Berlijnsche politie een betrekking vond. Daar door zou de vernuftige constructie der hel sche machine verklaard kunnen worden. De dochter van dien man heeft het voorwerp naar Furstenwalde gebracht. Toen zij terug kwam, was haar vader verdwenen en tot nog toe is het der politie niet gelukt, hem op te sporen. Het meisje is gearresteerd, hoewel zij haar medeplichtigheid ontkent. Hier hoopt men, dat keizer Wilhelm den 20 September te Rome zal zijn. Aangezien echter Wilhelm in sommige opzichten ai- hankefijk is van den Paus en het Centrum, meenen velen, dat hij zijn bezoek op een anderen tijd zal brengen. Te Rome loopt het gerucht, dat Rus sische en Fransche Agenten, ouder goedkeu- ring van hun regeering, een kruit- en een patronenfabriek willen stichten in het rijk van Menelik. In een schrijven uit Asmara wordt verzekerd, dat Menelik voortdurend wapens en munitie uit Frankrijk ontvangt. Servische rechtspleging. Eigenaardige prak tijkeu zijn, zooals men uit Belgrado meldt, aan de Servische rechtbanken in de mode gekomen. Er worden namelijk voortdurend dossiers en gerechtelijke akten gestolen. Wil men zich een Jastig civiel of crimineel proces van den hals schuiven, dan laat men eenvoudig de betrokken papieren en bescheiden van de rechtbank ontvreemden. Voor een goede fooi wordt deze liefdedienst bewezen door schrij vers en verder personeel van de balie. Onlangs waren aan het gerecht teNisch zooveel akten gestolen, dat de minister van justitie het meerendeel der gerechtelijke ambtenaren voor straf overplaatste. Bij de rechtbank te Negotin werd door een ambtenaar een formeele ver- kooping van dossiers gehouden. De proces stukken in zake doodslag leverde hij voor f 5. Voor de stukken van een moord- of diefstalproccs moest het dubbele worden be taald. Als de akten eenmaal verdwenen zijn, kan het strafproces natuurlijk niet meer wor- den voortgezet en moet de beschuldigde worden ontslagen van rechtsvervolging. Men kan begrijpen hoe het met de rechtspleging gesteld is in een land, waar dergelijke mis bruiken mogelijk zijn. Dinsdagmorgen zijn aardbevingen gevoeld in de landstreek tusschen de Kaspische zee eu het Aralgebergte; te Astrachan matig sterk, maar te Usun-adazoo hevig, dat groote schade is aangericht aan de woningen, den spoor- wegdam en de haveninrichtingen. De aan de haven wonende arbeiders namen de vlucht. In Krasnowodsk zijn huizen verwoest, de bewoners vluchten. Te Aschaba en Tetschen zijn scheuren in de huizen ontstaan. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft in Canada plaats gehad.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1