Notaris BINK, Advertentien, BINNENLAND. Burgerlijke stand. Handel ^berichten. Ingezonden stukken. verlcoopen: Twee sneltreinen met bedevaartgangers uit Sherbourne, Mogog, Windsor, Mills en andere parochiëndie naar de beroemde Katholieke bedevaartplaats St. Anna ver trokken, reden in volle vaart op korten afstand achter elkander op de lijn van den Great- Trunk spoorweg, toen plotseling de voorste trein stopte om water in te nemen, zonder de gewone signalen aan den volgeuden trein waren gegeven. Met ontzettende vaart liep de tweede trein op den eerste en verbrijzelde drie der achterste waggons. De meeste rei zigers sliepen. Zijdie niet onmiddelijk werden gedood, ontwaakten te midden van een schrikkelijk rumoer en de vreeselijkste angstkreten der gewonden en stervenden. De stoker en de machinist van den achtersten trein werden door den schok met kracht van hunne machiue afgeslingerd en onmiddellijk gedood. In den tweeden trein werden 27 personen onmiddellijk gedood en 33 zwaar gekwetst of vreeselijk verminkt. Onder de gedooden bevonden zich verscheideue vrou wen, kindereu en vijf priesters. Men vreest nog een groot aantal lijken onder de verbrijzelde overblijteselen van den eersten trein te zullen vinden. De meeste reizigers waren Franschen, uit de provincie Quebec. WAALWIJK, 13 Juli 1895. De tweede Zondag in Juli is weer daar en met dezen de Waalvvijksche kermis, door verreweg het grootste gedeelte der bevolking met vreugde begroet. Getrouw aan de goede gewoonte openen de beide harmonieën en de liedertafel „Oefe ning en Vermaak" de feestelijkheden Zondag middag met matinées in hunne respectieve lokalen; voor de overige talrijke morgen- en avöpdn^" v-'—voedingen bals en verdere gelegenheden tot ontspanning, welke deze dagen zullen aanbieden, verwijzen wij naar de rubriek advertentien en de menigte pro gramma's, welke verspreid staan te worden. Onder de tenten, welke wij op het kermis terrein aantreffen, verdienen vooral de aan dacht het groot Thédtre des Variétés ouder directie van mevr. Bakker en het Grand thé&lre des Attractions onder directie van den heer Th. Spriet. Het eerste zal een achttal voorstellingen geven van drama'stooneel- en blijspelen het tweede geeft voorstellingen van goochel kunst, acrobatie, gymnastiek en athletiek en voert pantomimes op. Beide hebben een talrijk uitstekend perso neel, dat ieder op zijn gebied het beste geeft, wat men er van verwachten mag. Een ieder zal dus wel doen bij beiden een avondje te gaan doorbrengen. Die er eens is geweest gaat er meer heen zoo verzekert men ons van plaatsen, waar zij geweest zijn. Missen zal men op de kermis een poffer tjes- en ververschiugskraam, die hier reeds jaren achtereen kwam. In deze leemte zal voorzien worden door den heer A. C. van Tilburgdie te zijnen huize een salon zal inrichten (opening Maan dag) waar men tegen een matig tarief* alle goede zaken zal kunnen krijgen, waaraan gewoonlijk kermisgasten s'avonds behoefte gaan gevoelen. Wij twijfelen dau ook niet of deze onderneming zal succes hebben. En hiermede wenschen wij allen maar vooral onze lezeressen en lezers een pret tige kermis; wij hopen echter dat zij bij al de pret niet zullen vergeten, ons nieuwe Zondagsblad goed te doorlezen en ons hun inteekenbiljetten spoedig te doen geworden. Behalve de beide hierboven vermelde thea ters vindt men op de kermis panorama's, een photografie-tent van Levis, Magneta van Schildmeijer, de Lombok expeditie van Grun- korn, een Turksche schommel, 2 draaimolens en verder koek-, galanterie- en oliebollen kramen. Het concert door 't muziekkorps der dd. schutterij a. s Maandag in den tuin van den Kon. Doelen „Recht door Zee" te geven, bij gelegenheid van haar 50jarig bestaan, belooft op muzikaal gebied veel goeds. Zagen we dat corps in onze gemeente reeds niet succes flinke concerten geven, thans, naar 't zoo varieerende programma te oordeelen, wacht 't publiek niets minder. O.a. zal worden uitgevoerd een gedeelte uit de beroemde compositie van „Fr. Liszt" „Rhapsodie Hongroise." Moge een prachtig zomerweder het con' cert begunstigen. De steeds stijgende prijzen van alle ledersoorten hebben aanleiding gegeven tot het bespreken door eenige winkeliers in schoe nen en laarzen te Rotterdam, van de wen- schelijkheid eener verhooging der bestaande prijzen. Te dien einde was Dinsdagavond in het Poolsch koffiehuis eene vergadering be legd, waar in principe met algemeene stem men de verhooging werd aangenomen, doch alvorens een definitief besluit te nemen wenschte een der heeren de zaak in ruimeren kring bekend te maken, door al de winkeliers in gemaakt schoeisel op een vergadering, te houden op Donderdag den 18 Juli, uit te noodigen. Reeds voor eenige dagen waren er stem men opgegaan, dat de prijzen van 't schoeisel geen gelijken tred hielden met de prijzen der ruwe huiden en die van bereid leder, alsmede de verhoogde prijzen der fabrikanten, waarin opgesloten ligt dat de verhooging van de prijzen der schoenen onvermijdelijk is. Volgens de marktberichten zijn de ruwe huiden 100 pCt. gestegen, het bereide zool- leder en overleder is 40 pCt. gestegen en daarbij zal het niet blijven; men voorspelde binnen een maand 75 pCt. verhooging, waar door in het voorjaar totaal gebrek zal zijn, te meer daar de dure prijzen der ruwe huiden voor den leerlooier een gevaarlijke zaak is wat het inwerken betreft. Geen speculatie- woede, doch een totaal gebrek aan ruwe huideu is gedeeltelijk ontstaan door den Japansch-Chineeschen oorlog; de voorraad in Amerika is aanmerkelijk verminderd, waarbij komt de ziekte onder den veestapel en de geringe voorraad voeding in de laatste jaren, waardoor van 1 Januari tot 15 Juni 1891 duizend stuks vee in Buenos Ayres en Uru guay minder geslacht zijn dan voorgaande jaar. Op al deze gronden meent men is een stijging der prijzen noodig geworden. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de consul-generaal der Nederlanden te Buenos Ayres, de heer Van Riet, aan zijn departement te spreken zal zijn op Vrijdag en Zaterdag 26 en 27 Juli e. k. van twee tot vier uren des namiddags. Kardinaal Gibbons, aartsbisschop van Baltimore, zal in den loop dezer maand te Tilburg komen en aldaar zijn intrek nemen bij den heer Ed. Janssens de Horion, broeder van den aartsbisschop van New Orleans. Hij zal daar waarschijnlijk vier of vijf dagen ver blijven. De kardinaal is vergezeld van Mgr. John Fallye, bisschop van Détroit. Deze was zijn secretaris, toen hij voor eenige jaren de zaak der „Knights of Labour" bij den Paus ging bepleiten. Er schijnen, zoo misschien niet hier te lande, dan toch elders, bec elenaars van de wielrijderssport te bestaan, die meeneu, dat hun toekomstige heilstaat dicht op handen is. Hoe zij zich dat millennium voorstellen, blijkt o. m. uit een brief, gericht aan den uitgever van het Engelsche weekblad Truth en luidende „Sir ik wensch uwe aandacht te. vesfioen °P den oudragelijken overlast, dien wij, wielrijders, van de voetgangers heb ben te verduren. Omtrent zes weken geleden ben ik begonneo te leeren met een twee- wieler te rijden, doch ik heb al dien tijd bijna niets anders gedaan dan maar inge spannen te zorgen, dat ik geen voetgangers aanreed. Die lieden moesten gedwongen worden op den weg een goed zichtbaar, bij de politie ingeschreven nummer te dragen, evenals de huurrijtuigen, en eene schel laten hooren, wanneer zij den weg moeten over steken. Eigenlijk behoorde het overreden worden door een rijwiel met een strafbaar misdrijf te wordeu gelijk gesteld. De nieuwe tweewielers zijn zeer kostbaar, en de schok, veroorzaakt door een botsing met een voet ganger, kan licht min of meer schade aan iemands rijwiel teweegbrengen. Een ver ontwaardigd wielrijder. De ironie is kostelijk. Capclic12 Juli. Woensdagochtend om 6 uur, ontstond er brand in het huis bewoond door den heer Verkouteren brievengaarder alhier. De oorzaak hiervan was het loopen met eene pijp zonder dop ,waar eenige vonken uitvlogen, die op de gordijnen terecht kwamen. De brand bepaalde zich tot het verbranden van de gordijnen, kozijnen en eenige schade aan den zolder. Was de brievenbesteller A. de Jong niet tegenwoordig geweest (die juist naar den trein moest) dan had waarschijnlijk het geheele perceel afgebrand. De alhier bekende socialist Keesje van Oosterhout heeft de wijk genomen naar Ame rika. De justitie in Rotterdam had nog een appeltje met hem te schillen, omtrent oplich terij. Laat zulke maar opruimen. Donderdagavond had alhier dejaarlijk- sche tiendverpachting plaats. Alle perceelen zijn voor een goeden prijs van de hand gegaan. Droiigclcit. Gemcenterekening over 1894. Aan inkomsten afd. Drongelen f3L05,871/2 Aan inkomsten afd. Doeveren c.a. f 827,131/2 Gezamenlijk voor beide afd. f 3933,01 Aan uitgaven afd. Drongelen f 2388,66V2 Aan uitgaven afd. Doeveren c.a. f 822,02 Voor de beide afd. samen f32l0,681/2 Zoodat de rekening sluit met een batig slot voor Drongelen f717,21, voor Doeveren c.a. f5,1 U/2 of in 't geheel f 722,32i/2. De heer G. H. Millenaar, arts te Dus- sen, werd door den gemeenteraad met al gemeene stemmen benoemd als geneesheer voor lijkschouw en vaccinatie in deze gemeente in plaats van den heer J. H. Prillevitz te Wijk, onlangs ovetleden. - Met bijna algemeene stemmen herkozen als lid van het bestuur van het waterschap „den Binnenpolder van Drongelen" de heer A. Millenaar alhier. CAPELLE. Over de maand Juni. GEBORENPietronella d. van Hendrik Korsten en Susanna Konings Bientje Pieternella d. van Hendrikus Arnoldus van Suijlekom en Bientje Oolijn Franciscus z. van Didc- rik Rudolph le Sage en Sophia Margaretha Dudok Ohristiaan z. van Evert Mouthaan en Maria Verhoeven. OVERLEDEN Henri Rijken 8 maanden Pieter Faro 20 dagen. jia——- 1 b uriM^n iiiiiittittpphi inu iiihi WAALWIJK, 12 Juli. Bij geringen aanvoer ter veemarkt was de handel niet vlug. Kali'koeien golden f 140.t'195.af Dito vaarzen f 130ft 175.f Jonge varkens aangevoerd 95 stuks, ver kocht van i'2.50 a f7.75 f-. Weilammeren aangevoerd ongeveer stuks, verkocht van f0.a f0. Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 473 kg. van f 1,02 k f 1.25 per kg. Eieren f3 a 4,per 100 stuks. De markt voor ruwe huiden blijft steeds zeer vast gestemd. De kooplust is echter in de meeste soorten min of meer gezakt. Men gelooft algemeen dat de hoogste prijzen voor dit seizoen betaald zijn. Als de aan voeren van middenseizoen en winterhuiden aan de markt komen en wanneer, zooals men zegt, deze aanvoeren tamelijk belangrijk zullen zijn, zullen de prijzen wel iets minder worden vooral omdat er voor de looiers veel behoefte gaat komen. Voor alle soorten zool- en overleder blijft veel vraag bestaan met beduidend hoogere prijzen. In de volgende week komen eenige ladingen Gelderschc schors in onze haven, alle met bestemming voor deze plaats en omstreken. De prijzen varieeren van f3,75 tot 1 4,76 per 65 kilogram vriistroom. Zware akkermaalschors is vooral goed gewonnen en van bijzonder goed gehalte. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de redacteur, In uw nummer van Zaterdag 1.1. vind ik onder de rubriek, Ingezonden Stukken" eene correspon- dontie uit Baardwijk geteekend door eenige /Voorstanders van goed onderwijs." Dat men liefde en AVAAE.UEEii.NG voor het deugdelijk on derricht onzer ,Spes" aan den dag legt, wie zal liet wraken? Evenmin verdient liet afkeuring, dat men, waar noodig, van bezoegdheid betref- lende eene zaak van zoo onmiskenbaar gewicht doet blijken. Echter, 11'en déplaise aan den Baardwijksclien inzender, 't komt mij voor, dat men, ook bij de openbare bespreking van onderwijs-belangen, wèl moet toezien, niet op zich toepasselijk te maken het oud-Duitsche spreekwoord: Èlinder Bi/er schadet nur.' Niet slechts dat men, den zeloot spelende, zoo dikwijls in verzoeking komt, hate lijk en onbillijk te zijn blinde Eifer" schaadt onvermijdelijk aan de objectiviteit van het uit te spreken oordeel. En nu is, mijns erachtens, gebrek aan objecti viteit wel de minste grief, die zich tegen uw Baardwijksclien correspondent laat inbrengen, 't Ware voorzeker zijne eigen schuld, als men hem ook GEBREK aan nadenken verweetWil mij toestaan, geachte Redacteur, liet stuk, door mij bedoeld en velen zoo weinig sympathiek, een weinig te commentarieeren. De individueele opvatting eener zaak is, het behoeft wel geen betoog, te eenemale afhankelijk van het standpunt, van waar men zijne kijkers over de zaak laat weiden. Dit toegegeven, mag het uw geachten corres pondent niet bevreemden, dat de quaestie, door hem zoo kranig te berde gebracht, mij in een licht verschijnt, dat zijn oog Avaarschijnlijk min der prettig aandoet. Het gelat hier m. i. eene quaestie van dieper ingrijpenden aard, dan uw correspondent wellicht vermoedt. Om dit aan te toonen zoude ik mij verplicht zien ten eerste, in algemeene beschou wingen te treden nopens de vigeerende wet op het onderwijs; ten tweede, speciaal te ontleden het artikel (of de artikels), waarbij de getal sterkte van liet onderwijzend personeel wordt bepaald. Dit evenwel zou mij te uitvoerig doen worden, reden, waarom ik eenvoudig den ge- achten correspondent verzoek, het mij niet euvel te duiden, dat ik de vrijheid neem, over een zoo belangrijk punt met ZEd. van gevoelen te ver schillen. Dat gevoelen werd door uw briefscliijver niet geuit; maar hier ligt wel de consequentie onmiddellijk voor de hand. Nu schijnt het, dat de niet-geniale, niet-zelf- standige heeren burgemeester, wethouders en gemeenteraadsleden van Baardwijk met mij en anderen de opinie deelen, dat orze wet op liet lager onderwijs onder vele opzichten oveedeeven eisciien stelt; en zulks geldt vooral ter plaatse, waar de getalsterkte van het personeel wordt voorgeschreven. Onder de vele euvelen, waaraan de wet mank gaat (ik beschouw haar van katho liek standpunt), figureert liet stoffelijke bezwaar de moeeele situatie laten wij ter zijde, dat zij ontelbare gemeenten noode- en nutteloos financieele offers oplegt, die lieur draagkracht overschrijden. Mannen van erkend gezag hebben zulks herhaaldelijk aangetoond, en voorbeelden hiervan vindt men in keus en keure. Late het nu in de ooren van uw corespondent een weinig vermetel en paradoxaal klinken, mijne opinie in zake de ambtsliefde, de werkkracht en de methodische geschiktheid der heeren openbare onderwijzers is, in 't algemeen, te gunstig, dan dat ik niet de overtuiging met mij zou omdragen: het minimum der getalsterkte vau het onderwijzend personeel der openbare scholen (die uit de ge meente-, en, zoo noodig, uit de landskas putten) kon, mits het personeel voor zijne taak berekena zij, vrij en zonder n^yjeeligen invloed op het te geven ondederricht als een weliswaar overdreven, maar, in evenredigheid van locale, financieele en andere om.-tandigheden, duldbaar maximum wor den gesteld. Ook voor Baardwijk kon dit gelden, te meer wijl het hoofd zijner school voor 1. o. gelijk al gemeen erkend een degelijk, knap, voor zijne taak berekend man is, die, waar het de uitoefe ning van zijn edel en verdienstelijk ambt betreft, niet voor een weinig moeite schroomt. Teneinde elke misvatting te voorkomen, acht ik het nuttig, te verklaren, dat, naar mijne overtuiging, de openbare opinie den nu eervol ontslagen onder wijzer TE EEt'HT als een GoEb ambtenaar beschouwt, en dat ook zijn andere collega geenszins redenen tot klagen geeft. Ik merk zulks in 't voorbijgaan op, ten einde niet van antipathiön te worden beticht. De eigenlijke zaak, waarom uw correspondent de bokkeprnik opzet, en die hem zoo donker in de toekomst doet blikken, kan als volgt worden geresumeerd De 11 iet-geniale, r.iet-zelfstandige leden der Baardwijksclie vroedsch p, met den niet-genialen, met-zellstandigen burgemeester aan het hoofd, deelen de opinie van ondergeteekende in betrek king tot de wettelijke voorgeschreven getalsterkte van het onderwijzend personeel der openbare schooi. Volgens plicht en geweten ook liet finan cieele belang der gemeente behartigend, betreuren zij den wettelijken dwang, die hen verplicht, één onderwijzer meer te bezoldigen, dan noodig en nuttig is. Zijn de heeren nu inderdaad oveetuigd, dat eene misgreep des wetgevers hen noodzaakt, jaarlijks eenige nonderden guldens, die betee kunnen avoeden GEBEUiKT, voor eene schijn-be- hoefte af te zonderen, dan is het voor de vroed schap niet meer dan plicht, dat zij van de eerste gelegenheid de beste proliteere, teneinde zonder wetschenni:;, die noodelooze uitgaaf te doen op houden. Ik herhaal het: is de gemeenteraad oveetuigd zooals in casu, dat de heerschende toestand niet mag bestendigd worden, dat de kas der ge meente noodeloos eene periodieke aderlating ondergaat, dan is hij veeplicut, een doortastenden maatregel te nemen, ook don, wanneer die maatregel bij sommigen kwaad bloed zet, ook dan, wanneer zijne bedoeling geheel verkeerd wordt uitgelegd, ook dan, wanneer particuliere belangen vijandelijk tegenover het gemeentebe lang staan, ook dan, wanneer liij gevaar loopt, door een, vernuftig inzender als „niet-geniaal, niet-zelfstandig" te worden gebrandmerkt. De gelegenheid, om uitvoering te geven aan hetgeen zooals den heeren onderwijzers bekend reeds lang in beginsel was besloten, bood zich aan Qvertvngd; ds.t Hst excellente hoofd der school aan de hulp van één onderwijzer genoeg heeft, om zijne taak behoorlijk te verrichten, moest de gemeenteraad één van het pedagogische drietal ontslaan. YVien zal het vonnis treffen ,Den onderwijzer, die te Waalwijk woont," zegt uw correspondent; en, mijns bedunkens zeer ien onpas, voegt hij er bij /dat spreekt van zelf.' En hier vloeit weder een van die hatelijke insinuation uit zijne pen, die en matière de jour- nalisme, nooit olte nimmer tot den goeden toon zullen behooren. Legt uw geachte correspondent verder den heer burgemeester het befaamde „l'état, o'est moiin den mond, daar, wie zal het mij betwisten reikt hij gracieuselijk den niet-geniaien, niet-zelfstan- digen burgemeester een getuigschrift van auto cratisch genie en hoofdige zelfstandigheid uit. Wie reimt sich das zusammen Neen, 't spreekt niet van-zelf, dat de elders metterwoon gevestigde moest vallen. Een van beide: of de omstandigheid, dat een onderwijzer buiten de gemeente, waar hij is aangesteld, woont, werkt nadeelig op zijne ambtsverrichting, en in dit geval had de gemeenteraad voorlang reeds tusschen beide moeten treden; öf die omstandig heid is zonder schadelijken invloed op het onderwijs, en in dit laatste geval, is, het getal der dienstjaren, de geschiktheid en de particuliere omstandigheden van den betrokken persoon in aanmerking genomen, de keuze vun hem, die moest worden opgeofferd, misschien niet geheel te verdedig in. Dit is evenwel de zaak der vroed schap, die zonder twijfel hare eigen, naar wij hopen gegeonde beschouwing heeft gehad, en die in geenen deele is verplicht, anderen van haar motief in deze quaestie mededeeling te do?n. Toen het besluit eindelijk was gevallen, richtte men een bezwaarschrift tot gedep. staten, in welk fraai stuk o. m. die fameuze periode voorkomt, welke uw correspondent in zijn artikel overnam, en welke zinsnede van het eerste woord tot het laatste getuigt van zulk een diepen, genialen, zelfstandigen gedachtengang, en waarin zulk eene verpletterende logica is neergelegd., dat nous rions de bon coeurVerneem dat fraais, goede lezer, en bewaar uw ernst, zoo gij kunt; 0 Geen enkel raadslid heeft schoolgaande kinderen, en daarom zal zoo'n ingrijpend besluit in zake onderwijs wel te lichtvaardig zijn genomen //Wat dunkt u? Tracht den diepen zin van dit woord te ontcijferen, pas die Vuurlandsche logica ook eens op andere dingen toe, en gij zult u kostelijk amuseeren. Gedep. Staten gaven het gemeentebestuur in overweging, op zijn besluit terug te komen. Maar ach! de vroedschap bleef hardnekkig, en, te eene male alle genie des initiatiefs, alle zelfstandigheid missende, hield zij voet bij stuk, en deed wat baars inziens recht was. O, mijn goede Baardwijk sclie correspondent. /Een klein geldelijk belang gaat dus boven het algemeen belang," klaagt hij verder weemoedig; meer overeenkomstig de waarheid liadde hij kun nen schrijven: /Het belang van 't gemeenebest mag niet aan particuliere belangen ten offer wor den gebracht." En wat eindelijk betreft de verzuchting over de //donkere toekomst" en de mooie tirade over //kleingeestigheid en bekrompenheid" en over het zwaaien van scepters", 't komt mij voor, dat uw geachte correspondent hierdoor aan zijn kranig epistel zelfs den zweem van ernst heeft willen ontnemen. Met hoogachting, Mijnheer de Redacteur Uw dienstw. J. X. Waalwijk, 9 Juli '95. te WAALWIJK, zal 23 Juli 1895, nam. 7 ure, ter herberge van D. YAN BAVELte Bezooien, Onder Bezooien, Voor den heer II. VISSERS 2 huizen met tuin, te Bezooien, groot 5.80 aren, ingezet en gehoogd op f1650. Voor den heer WEMMERS, Een bouwterrein, groot 3 aren, ingezet en gehoogd op f 470.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2