BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Italië. Bulgarije. Turkije. Rusland. Japan. BINNENLAND. eten en te drinken. Dat kan men er voor treffelijk. Een heer die vroeger een smulhuis in Soerabaye gehad heeft, een mooie aan beveling dus, exploiteert het schip. En zóó druk wordt er gegeten, dat negen koks heel den dag al bakkend en bradend en kokend in de weer zijn. Hun chef is een gewezen „chef de cuisine" van wijlen den Prins van Oranje, en behalve de wel wat kleine portien, zijn alle gewoonten die hij uit zijnen vorste- lijken staat heeft overgehouden, alleraange naamst voor den smulgrage. 't ls dol-gezellig op de mailbootbijna voortdurend is het vroolijke dek onder de zonnetent vol men- schen, messen en vorken zettend in dampende stukken lekkers en glazen tegen glazen stoo- tend om zoo wenschen uit te spreken voor den bloei dezer kermesse d'été. De trappeu naar de benedenruimte zijn glad als in een behoorlijke mailboot, ik raad ieder dus zeer aan stevig de leuning te pak ken. Er is beneden een damessalon, dat ik ook wel eens op een echte passagiersboot gezien heb, en kooien voor de bemanning en voor de reizigers, die geweldig proper zijn. De rest is een eetsalon, een lange, aardige zaal, waar een diner een rijksdaalder kost, zonder wijn. En dat is het schip, het ligt vast aan een dikken kabelketting, die aan een even boven het water verschijnend stuk anker is vastge maakt. Het is luchtig gebouwd, maar sterk genoeg voor de zes kermismaanden, opge trokken juist van voim en juist van kleur. Men maakt den boeren wijs, dat het gebouwd is op een werf een eind buiten de stad en toen met luchtballons van daar hierheen is ge bracht. Er zijn boeren die het vastelijk ge- looven en die nu hunne dorpen in opschudding hebben gebracht over zoo een ongehoord sterk stuk Eén heeft, naar men zegt, reeds met zijn vrouw overlegd, of de on vervoer baar dikke schoonmoeder niet op een zoo danige wijze te transporteeren zou wezen. Brak onderweg het touw, in 's hemels naam...! Recht tegenover de loopplank van de mailboot is de hoofdhalle van den „Worlds- Bazar," die een serie winkeltjes is, onder een overdekking aan twee zijden, opgesteld met een pad in het midden, een soort kramen- galerij dus. l)e Worlds Bazar heeft mij doen denken aan de Hugo de Grootstraat in ker mistijd, enkele jaren geleden. Daar stonden in kramen manoen met roode kapjes op, die nooit gehoorde woorden en kranten te voor schijn brachten en van wie de booze wereld zei dat ze zwartgemaakte Amsterdammers warendaar stonden mooie juffrouwen in koek- en ververschingskramen.en daar stonden ook eenvoudige mannen in „eet- en drink- spellen voor den werkman". Hier ongeveer hetzelfde. Eenige dozijnen kleine kramen, waarin ten verkoop ziju uit gestald meest dingen om te drinken en te eten, en ook wel artikelen van smaak en gerief. Er zijn nog slechts een paar stukken van de ruimte prendre en daar zal wel spoedig beslag op gelegd worden door „im presario's» van koffiehuizen en restauraties. Van de artikelen van smaak zijn heel aardig de zijden borduursels en tafelklteden met gouddraad, die verkocht worden door heeren uit Tunis, Turkije, China en Egypte, wier landaard in zooverre weinig verdacht kan wotden, dat zij, juist zoo, op de Antwerpsche tentoonstelling als bewoners van rue's uit deze landen lungeerden. De volksbond heeft in de rij een winkeltje gehuurd waar ze koffie verkoopt voor 3 centen, chocolade voor 4 cent per kop, bier en melk voor 5 cent per glas, broodjes met kaas voor 5 cent per stuk, heel goedkoop in het kort zonder gevaar zich te verraden, wel vijf uur met Pia zou kunnen praten. Intussehen was het duister geworden. Als zwarte wolkgestalten teekenden zich de omlig gende heuvelen af tegen den met sterren bezaai den hemel. Ugo keerde met zijn handlanger naar het plaatsje voor de herberg terug, om den zoon der waardin niet mis te loopen. De listige zestienjarige knaap kwam weldra aandraven in zoo snelle vaart, dat Ugo nog maar juist tijd had om zich achter een vooruits'prin- fend muurtje te verbergen. Ersilio nam den naap liet briefje uit de hand. Is het in orde vroeg hij. Ik geloof het wel. Hebt gij de signora zelve gesproken Ja, het kostte wel moeite, maar toen ik den bediende dreigde met het ongenoegen ^an den capitano gelukte het. Het is wel. Hier, dit is voor u. Dat gij zwijgt, spreekt van zelf, denk er om dat gij uw mond houdt, anders hebt gij kans dat de capitano u laat ophangen uit het hoogste venster van zijn paleis. De knaap sloop de herberg binnen en de Cor- tenees, gevolgd door Ugo, sloeg de zijstraat in. Zwijgend overhandigde Ersilio hem den brief, Ugo zag dat het dezelfde was dien hij gezonden had, de rand betastende,voelde hij drie scheurtjes. Hariep hij vol vreugde, driemaal, dus an derhalf uur vooi middernacht Ersilio, zorg dat gij op uw tijd past. Hier scheiden onze wegen. Breng den tijd, die u nog rest in de herberg der waardin door maar zorg, dat gij niet veel van haren inferieuren wijn drinkt, ge mocht u anders eens verspreken. Wees onbezorgd heer, gij zult tevreden zijn. Terwijl de Cortonees zich verwijderde, sloeg Ugo den kortsten weg naar het paleis van den Ca pitano in. Daar liet hij drie paarden zadelen, een voor zich en twee voor de lansknechten die hem ver gezellen zouden. Hij deelde den wachthebbenden soldaten mede dat de capitano, volgens zijn berichten, morgen tegen drie uur eerst in de stad komen zou; hij beval den ouden Giacomo dit aan de madonna te berichten, dewijl hij zelf zich onverwijld naar Tracasso begeven moest. Wordt vervolgd. ten dienste van den handwerksstand. Het zit geregeld vol vaninzenders en verte genwoordigers van inzenders. Vermakelijk, heel vermakelijk zijn een paar kerels uit Egypte, die in een kraampje met nougat en chocoladeals handelslui fungeeren. Zij hebben één woord Hollandsch geleerd en met dat eene woord slaan zij geweldig door. Likker, likker, likker, likker! dat is al wat men van hen te hooren krijgt, maar met dat eene woord buitelen zij door hun geheele stemregister heen, met dat ééne woord zingen zij lange liedjes op een vermakelijke wijze. Een kent nog een woord erbij. Hij bedient een soort verlotingsspelletje van nougat en andere lekkernijen. In een kians van zoetigheden staat op een spil een ijzeren ster en voor één stuiver permitteert hij den tentoonstellingbezoeker een duw te geven aan deze ster en mee te nemen het lekkers dat ten slotte door den grootsten sterarm wordt aangewezen. Likker, likker, likker, likker, draai draai draai draai draaaaai! gilt en tiert hij tot groote vroolijkheid van wie het Hooren. En dan, hoogst ernstig, zegt hij, als hij geld ontvaDgt„asteblift Met deze drie woorden komt men Holland door! Het plezier in den Worlds Bazar is het plezier van een wandeling tusschen kermis kramen vol grappige afwisseling. Buiten zijn de spellen. Eerst, links van den bazar, een paar biertenten waar Duit- sche musici toeteren en strijken dat het een lust is, en een paar sigarenkiosken. Wat verder staat een tooverschommel, een hippodrome, een sehietkraampje, een inrich ting tot het maken van photografieén langs mechanischen weg en nog zoo iets. Op een uithoek van het terrein, een pano rama, dat ook in Antwerpen geweest is. Het heet: De duisternis van Afrika, bezocht door Z. M. den koning der Belgen. Men ziet er in half duister een Afrikaansch landschap, waar Stanley en Emin-Pacha in kalm ge sprek zitten. De toegang tot deze dingen kost natuurlijk geld. Een bezoek aan deze kermis is, precies als een bezoek aan een tentoonstelling, een roman in geld, met vele, zeer vele hoofd stukken, de entrée aan den ingang is de inleiding. Hier dichtbij is de wielerbaan en de rutschbaan en het terrein waar een ballon captif, een luchtballon aan een ketting, die gevierd en ingepalmd wordt door een petro- leum-motor van onze stadgenoote, de ven nootschap „Internationale Machinehandel," driehonderd meter de lucht ingaat. Dit lucht- uitstapje kost een rijksdaalder retour. Enkele reizen worden natuurlijk niet gegeven, al zullen er menschen zijn, die willen zweven blijven op Eiffeltoren hoogte boven het aardrijk. Een reuzenkofter van Perry, een heel mooi geslaagde copie, staat een eind verder. De gebroeders Unger verkoopen er worst. Voor sommigen, die de hoogte in willen is daartoe op deze kermis gelegenheid te over. Behalve de ballon captif en een lift in een toren van het hoofdgebouw, staat er voor naar het vrije bovenaardsche snakkende lieden een reusachtige olifant, hoog 45 M. en breed navenant. Het is een voorwereldlijk monsterdier, dat, als het de slurf niet had en de groote ooren, ook wel een wonderpaard, een wonderkoe of een rhinoceros wezen kon. In een achterpoot is eene smalle ijzerentrap, men beklimt die en komt in den buik, waar een welgedane iuf u een kwartje verzoekt. In den buik kan men bier drinken en andere alcoholische dranken. Een tweede trapje voert dwars door het ruggevet naar buiten, naar een tentje op des olifants rug, dat drie verdiepingen hoog is. Daar kan men als men er zin in heeft weer alcohol drinken en kijken naar de kermispret beneden. Van den olifant dwars door ververschings-tentenwaar muziek gemaakt en gezongen wordt komt men naar het groote hoofdgebouw, waarin ijverige binnen- en buitenlanders ge tracht hebben een idéé te geven van den vooruitgang van kunst en industrie der laatste jaren; maar het is hun niet gelukt. Ook dit hoofdgebouw is volkomen in het kermiska- rakter gebleven. Het is de Fransche bazar die niet gemist mag worden, waar winkel artikelen van velerlei soort zijn tentoongesteld, mooi en minder mooi, waar cadeautjes voor de jonge en de oudere jeugd voor billijke prijzen kunnen gekocht worden. De buitenjuffrouw, die met man en kind is opgegaan naar dit wonderoordstaat in verbazing van zooveel moois. Wat een hooge torer. van kabeltouw en wat een mooie scheepies en wat een hoop bont, en wat een hoop oldekolonje in één huisie, en wat een sjieke damesjaponncn zegt zij telkens stotterende van bewondering. Haar man is in verrukking over zoo een voltallige collectie spiritualiën, haar kinderen over zooveel mooie poppen en fietsen en sportkarren Wie heusch ernstig gaal zoeken naar wat moois, vindt er alleen een prachtige collectie bronzen en marmeren beelden van smaakvolle Italianen, en die wat interessants verlangt, vindt in de machineafdeeling groote dynamo's, zetmachine's in werking en breede drijfriem stapels van den Rotterdammer Haagen. Maar dat is dan ook alles. De rest geeft burger-juffrouwelijn Fransch-bazars enthousi asme. Dat heeft men hier wel veel noodig. Zonder dat zou de zaak niet compleet zijn. I Nu, uit het hoofdgebouw, weer door rijen kramen, langs de muziektent, schuin af, komt men in Oud-Holland. Maar dit is zóó mooi, in zijn middag en avondpret zoo karakteristiek vermakelijk, dat wij het niet beschrijven mogen in aan sluiting van deze kermisbeschrijving. Het moet een geheel afzonderlijke beurt hebben. De inneming van de Bastille op den 14en Juli 1789 is ondanks het onzekere weer met groote opgewektheid herdacht, vooral te Parijs, waar een groote Parade gehouden is. De president Faure werd met gejuich begroet toen hij onder het donderen van het geschut op het terrein aankwamin een landauer gezeten, met de generaals De Boisdelfre en Tournier en den heer Le Gall. Generaal Zurlinden begroette den president en plaatste zich aan het rechterportier ter wijl generaal Saussier links reed. De revue verliep, zooals bij het programma vastgesteld was. 's Avonds werd er vuurwerk atgestoken en de Eiffeltoren in een zee van licht ge huld, terwijl overal op straat geimproviseerde danspartijen plaats hadden. Het kamerlid Bazille heeft een voorstel ingediend, om den leeftijd, waarop divisie- en brigadegeneraals moeten aftreden, op 60 jaar te bepalen. Niemand zou tot dien rang bevorderd worden, die nog minstens drie daarin dienen kon, vóór de 60 jarige leeftijd bereikt werd. De gemeenteraad van Parijs heeft de twintig milioen frank toegestaan, die door den staat aan de stad zijn gevraagd als aan deel in de kosten van de tentoonstelling van 1900. De stad zal vijf jaren lang, te beginnen met 1896, een vijfde der som geven, onder voorwaarde dat zij voor de helft zal deelen in de baten die de tentoonstelling mocht op leveren. Eenige dagen geleden werd te Londen een fraai gekleede jonge damedie een met goud beslagen portemonnaie in de hand en op het bovenlijf, volgens de heerschende mode, open een gouden horloge droeg, aan gevallen door een dief, die haar bij daglicht in het Strand het horloge afrukte. De dief was als een heer gekleed. De jonge dame greep den dief en hield hem eenige minuten vast, maar hij ontsnapte. Dadelijk werd hij door een menigte volks achterna gezet en ingehaald. Het horloge werd hem ontnomen en de jonge dame te ruggegeven, maar hij werd goed afgeranseld en eindelijk in een paardentrog geworpen. Toen hij daaruit kwam zette hij het weder op een loopen, maar hij werd weder gegrepen en tot twee malen toe weder in een trog ge worpen eindelijk liet men hem gaan, maar hij was in een deerlijk gehavenden toestand. Twee minuten later verschenen er politie agenten. In Rome baartmet het oog op het iu- trigeeren der Franschen en Russen in Abes- sinie, de onverwachte terugkomst van gene raal Baratieri in Rome groot opzien. De T ribuna ziet hierin een ernstig teeken. Zij meent, dat de generaal komt, om de regee ring over den toestand in Afrika klaren wijn in te schenken. Volgens hetzelfde blad zijn na de overwinningen van Coatit en Senase dan 800 man en tal van officieren naar Italië teruggekeerd. De kolonie zou dus bij een eventueelen aanval van Menelik het ernstigste gevaar loopen. Eene gewapende bende komend van Phi- lippopel, werd bij aankomst te Softa genood zaakt hare wapens af te geven en zich te verspreiden, terwijl de aanvoerder Stonion, in hechtenis werd genomen. Een groot aantal andere kwaadwilligen, met Mannlicher ge- weeren gewapend, werden gevangen "geno men. Men spreekt het bericht tegeu vol gens hetwelk een deel van het garnizoen van Sofia naar Kustendie gezonden is. Toen Stamboelof Maandagavond te 8 uur met Petkof van de Unie-club thuis kwam werd hij door vier mannen met revolver schoten en messteken ontvangen. Hij kreeg verscheiden wonden aan het hoofd. Zijn toe stand schijnt door het groote bloedverlies zeer ernstig. Turkije heeft, zoo wordt gemeld, aan de Bulgaarsche regeering eenig grondgebied h het Rhodopus-gebergte afgestaan. Zou dit de stap tol den vrede zijn En moet met deze tijding in verband worden beschouwd eene andere, volgens welke Bulgarije strenge maat regelen heett genomen tegen de Macedonische beweging Het genoemde gebergte werd hoofdzakelijk door Muzelmannen bewoond, met wie Alexan der, na 1883, vriendschappelijk poogde te leven. Toen na de moeilijkheden in Oostelijk Roemelie in 1885 er verschil oniston 1 over de grensscheiding, werd een deel van het betwiste grondgebied aan Turkije gegeven. Dit stuk land is nu aan Bulgarije afgestaan, dat iseen deel van het land, aan Oost- Roeme'ie gegeven bij het verdrag van San Stefano, bevestigd door het verdrag van Berlijn, is aan Bulgarije gekomen. Zouden Rusland of Oostenrijk in deze zaak niets te zeggen hebben vraagt de Daily Chronicle. Bij den aanleg van den Siberischen spoor weg zijn ook 450 Italiaansche metselaars aan het werk. Zij verdienen 3y2 a 4 roebels, vrije woning en geneeskundige behandeling. De negus van Abbessinie zal een vasten gezant te Petersburg benoemen. Aan den keizer werd de orde van het zegel van Salomo overhandigd met nog eenige andere geschenken. In Volhynie zijn volgens officieele op gaven van 22 Juni tot 4 Juli 57 personen door de cholera aangetast, terwijl er 20 stierven. Particuliere berichten noemen hoo- gere cijfers. Op Formosa hebben 700 Chineezen het Japansche garnizoen te Hintsjer aangevallen; 200 werden er gedood en velen gewond en gevangen. De Japanneezen verloren II man. WAALWIJK, 17 Juli 1895. Het bureau der jury op de Amsterdamsche tentoonstelling bestaat \oor klasse XVIII schoenen enz. uit de heeren O. Hamard (Frankrijk). A. Bucker (Belgie.) J. B. Timmermans Wz. (Nederland), voor klasse XIX leder uit de heeren Ch. Poullain (Frankrijk). J. B. Timmermans Wz. (Nederland). De door de jury toegekende bekroningen in klasse XVIII schoenen, voor Nederland zijn als volgt A. van Iersel en Zoon Waalwijk E. W. Kleiberg Pernot Jos. Groenen Btznoien. Joh. Klerkx Zoon Baardwijkallen gouden medaille. Hollandia (J. van Koolbergen Zoon Leiden) zilveren medaille. P. J. Trijnes, Venlo, zilveren medaille. J. H. Berkhout, Amsterdam, Exposant in Oud Holland, Marktplein onder het stad huis, bronzen medaille. In klasse XIX leder voor Nederland: P. van Loon Gz. Waalwijk, J. van Koolbergen, Leiden, beiden gou den medaille. Geb. Prakke Eibergen, Groote eervolle medaille. F. H. Haagen, Rotterdam, gouden me daille. De kermisfeestelijkheden zijn in vollen gang. Zondag hadden wij naar gewoonte druk bezochte uitvoeringen van de verschillende muziekgezelschappen en na den middag kwa men een massa personen uit andere gemeen ten hun aandeel in de kermispret nemen. De verschillende koffiehuizen, théaters en andere plaatsen van uitspanning hadden dan ook druk bezoek. Maandag gaf de liedertaiel Oetening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien hare jaarl jksche matinée, met medewerking van de heeren Venverloo, concertzanger en Monté, komiek. Vleiend was voor de werkende leden reeds zeker het groot aantal dames die de matinée bijwoonden. De uitvoering liep flink van stapel, zoowel de liedertafel als de medewerkers oogstten dan ook ruimschoots bijval in; den heer Venverloo werd bij monde van den commissaris den heer Zeegers een krans vereerd. Namiddags werd het 50jarig jubilé van den koninklijken Doelen Recht door Zee feestelijk herdacht. Tegen 6 uur kwam het muziek corps der Bossche schutterij, luitenant kapel meester Ogier, den beschermheer den WelEd. Heer Ant. Witlox, eene ovatie brengen. Op het met vlaggenwimpels en sparregroen netjes versierde terrein van den heer Besier, werd de beschermheer met de president de heer E, Klijberg, in open landauer aange komen, ontvangen door de beschermvrouw gechaperonneerd door den burgemeester dragende het teeken van zijn ambt; mevr. Witlox—De Wit bood den president een bou quet aan. Er was zooveel volk in den tuin, dat menigeen zeer veel moeite had om een zétel machtig te worden; maar men troostte zich, omdat de prachtige schutterij muziek alles goed maakte. Want waarlijk, heerlijk was de uitvoering van al de nummers van het programma; wij zouden niet weten welk het meest te roemen. Het publiek gaf dan ook luide van ziju opge togenheid blijk door geestdriftige toejuichin gen. Recht door Zee heeft recht op warmen dank van de honoraire ledenvoor het kunstgenot hun verschaft.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2