binnenland! Turkije. Bulgarije. Amerika. Ingezonden stukken. Benoemingen. Handelsberichten. Oproeping der oud-Studenten van Megen. Zitting kantongerecht Waalwijk. Hevige brand in Turkije. De slad Marulia in het gouvernement Tekke is geheel door brand vernield. Honderd huizen, de bazar, twee moskeeën, verscheidene scholen en een groot aantal handelsgebouwen werden in de' asch gelegd. Zaterdag middag is Stamboulofs lijk bij gezet in de kathedraal te Sofia. Velen hebben nog een laatst bezoek ge bracht in Stamboulofs huis, waar 't stoffelijk overschot, met bloemen en kransen bedekt, was neergelegd. Stamboulofs vrouw en moeder waren bij het "lijk gezeten. Het verband was van het hoofd algenomen, de vreeselijke wonden waren zichtbaar. Verscheidene vrien den van den doode bleven dag en nacht in het huis van rouw. Tal van deputatis werden verwacht. In de straten was de annonce der familie aangeplakt. Georgief, gewezen secretaris van Panitza die in 1890 wegens een aanslag op 't leven van prins Ferdinand is doodgeschoten is in hechtenis genomen, en moet hebben bekend schuldig te zijn aan den moord.Toefektsjief is weer gevangen genomen. Ook een Mace doniër, Athana genoemd, die onder verdenking staat. Een gezelschap van millionairs. Op het stoomschip „Paris," dat den 13 dezer uit New—York vertrok, bevindt zich een reisge zelschap van millionairs, die van plan zijn een rondreis door Duitschland te maken. Onder de reizigers bevinden zich mr. Philipp Armour, de varkensvleesch- en margarine koning uit Chicago, mr. Edwin Gould, de spoorwegvorst, mr. Willam Rockefeller, pre sident der Standard Petroleum-Company, op het oogenblik de rijkste man der Vereenigde Staten en mr. Chauncey M. Depew, de syn dicus van den New-York Central Railway. Uit Amerika weer een spoorwegonge luk. Bij het station Monument in Colorado bezweek een brug, terwijl een goederentrein van 24 wagens er overreed. De trein stortte in den afgrond. Van de conducteurs werden drie gedood en van het orerige personeel 18 ernstig gekwetst. WAALWIJK, 24 Juli 1895. De toestand van den Z.Eerw. heer Rijken, pastoor dezer parochie, die den laatsten tijd nog al bevredigend was, is zoodanig verer gerd, dat ZEerw.de laatste H.H. Sacramenten zijn toegediend. DatZEerw. voor zijne paro chianen gespaard moge blijven is voorzeker aller oprechte wensch. In de Vrijdag gehouden zitting der Prov. Staten van Noordbrabant, zijn vastgesteld het door gedep. staten aangeboden besluit tot heffing eener provinciale belasting wegens het gebruik van rijwielen, zoogenaamde vélo- cipèdes, op de openbare wegen en op de openbare voetpaden in deze provincie, zoo mede de verordening op de invordering dier belasting, en de besluiten tot vaststelling van een nieuw reglement voor het waterschap van de rivier de Dommel en de zich daarin ontlastende beken en riviertjes en tot wijziging der tabel van classificatie der gronden in het water schap gelegen. Met algemeene stemmen wordt voorts onder zekere bepalingen eeue bijdrage verleend van een millioen gulden in de kosten van aanleg van een scheepvaartkanaal met groot profiel ter verbinding van de Zuid-Willemsvaart en de rivier de Mark onderling en met de rivier de Amer, De behandeling van het ter vaststelling aangeboden ontwerp to: vaststelling van het bijzonder reglement van het waterschap der rivier de Raam werd tot de aanstaande na jaarszitting aangehouden. Op een adres van de schietvereeniging „Oranje-Nassau" om financieelen steun voor den in Augustus e.k. te houden schietwetstrijd, werd afwijzend beschikt. Nadat was besloten aan de koningin regentes machtiging te vragen voor de bi'zondere commissie van de waterschappen om hare werkzaamheden voort te zetten, wordt ae zomerzitting in naam der koningin regentes gesloten. Aardappelziekte In het Land van Altena vertoont zich op verscheidene plaatsen de gevreesde aardap pelziekte in het loof der planten. Hier en daar is de knol reeds aangetast, althans te Andel en Sleeuwijk werden er bij het rooien gevonden die totaal bedorven waren. De Prov. Nb. Ct. meldt Dank de oordeelkundige instructie van den brigadier der kon. marechaussee in den Bosch, onder leiding van den wachtmeester brigade commandant, die ook het lijk heeft doen schouwen, is klaarheid gekomen in de zaak der Vuchtsche mishandeling, waarvan Flip S., gepasp. O. I. militair, 60 jaar oud, het slachtoffer is geworden. De hoofddader in deze is de korporaal der huzaren De R., die reeds in den voor avond den overledene in eenigzins benevelden toestand heelt ontmoet en hem gebracht heeft naar dc „Hut," waar hij inwoonde. Daar is toen twist ontstaan, die geëindigd is met gezamenlijk een borreltje te drinken in de herberg van Kluijtmans, doch naar huis terug- keerende, wilde de bewoonster der „Hut" niet hebben dat Flip weer binnenkwam. Deze bleet toen aan de deur rammelen, totdat dit den korporaal De R. verveelde, die tot twee maal toe naar buiten is gegaan en Flip daar slagen en trappen heeft toegediend, zooals een ander korporaal en een dienstmeisje hebben gezieu. De tweede maal weer binnen komend, heeft de korporaal De R. te kennen gegeven dat Flip niet meer zou terugkomen, dat hij zijn „bekomst" had en den volgenden dag heeft de dader zich ook te 'sBosch nog op zijn handeling beroemd. Te Waddinxveen (Z. H.) is alweder Donderdagnacht een felle brand uitgebroken, ditmaal in het perceel, bewoond door den heer Van Rooijen, onderwijzer aldaar. Hoewel spoedig brandweer en spuiten aanwezig waren, kon men niet verhoeden, dat er nog een tweede huis in de asch werd gelegd. Huizen en inboedels waren verzekerd. De oorzaak van dezen brand wordt toe geschreven aan het omverstooten van een kleine petroleumlamp. Vrijdagmiddag werd te Zutfen onder geleide der marechaussee uic Apeldoorn naar het huis van arrest overgebracht en ter be schikking van den officier van justitie gesteld J. S.. wonende te Apeldoorn, als verdacht van brandstichting in het perceel in de Eierstreek. Verdenking viel op hem doordat een ongewone hoeveelheid petroleum in huis was genomen en hij, na het uitbreken van den brand, zich verborgen hield. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks 3 uur werd te Rotterdam brand ontdekt op de eerste verdieping van pand 42 aan het Haagscheveer. De brand was ontstaan in de keuken aldaar. De vlammen zochten een uitweg door het raam en bereikten alzoo de tweede verdieping, bewoond door de Wed. Koremans met hare 5 kinderen. De moeder, ten einde raad, trachtte hare kinderen te redden, door ze uit het raam te werpen. Een jongen van 8 jaar kwam op de straat neer en bekwam daardoor verwondin gen. Een jongen van 12 jaar en een meisje van 3 jaar werden door eenige politie agenten in hunne jassen opgevangen en bekwamen geen letsel. Daarna sprong de moeder zelf uit het raam en verkeert dientengevolge in levens gevaarlijken toestand. Inmiddels was het vierde kind, 4 jaar oud, in bewusteloozen toestand het huis uitge dragen, doch werd door Dr. de Vries weder tot bewustzijn gebracht. De oudste zoon, 17 jaar, die op den zolder sliep, heeft zich weten te redden door uit het zolderraam een uitweg te zoeken. Twee spuiten waren in een uur tijds den brand meester. Tegen den directeur van de Amster- damsche tentoonstelling is proces verbaal opgemaakt op grond van art. 429 sub. 2 wetboek van strafrecht waarbij stratbaar wordt gesteld het oplaten van luchtballons waaraan brandende stoffen zijn bevestigd hetgeen bij het laatste vuurwerk op de ten toonstelling tot driemaal toe geschiedde. Ook een grensquaestie De Limburgsche grens gelijkt op vele plaatsen een kronkelende slang, die zich in allerlei bochten door de velden beweegt. Tal van palen wijzen den grensambtenaren en den landbouwers, wat behoort tot het „grosse Vaterland" of tot het rijk van Koningin Wilhelmina. Het curieuste geval is wel te Saeffelen Spaansch-huisken, waar zij het woonhuis van A. Bux doorsnijdt. Voor dit huis deponeerde een Duitsch beeldhouwer een altaar en zette het vlak voor de deur neer. Nu komt een Hollandsche ambtenaar, meenende dat het op Hollandsch gebied staat, en neemt het in beslag. Protest der Duitsche en het slot der historie is, dat zij thans voor de Roermondsche rechtbank dient. Zoowel van Duitsche als van Holland sche zijde worden metingen gedaan, om te constateeren waar de grens loopt. Uit de Amsterdamsche vaart bij Haar lem is een spanen doos opgehaald, waarin het lijkje van een kind, vermoedelijk 3 weken oud. Te Kerkdriel heeft een 23jarig jongeling v. O., die in een hooiberg werkzaam was en in verhitten toestand een groote hoeveelheid karnemelk heeft gedronkendaarop hevige krampen gekregen, en eenigeu tijd daarna is hij aan de gevolgen overleden. Den 11 Augustus e. k. wordt herdacht het 250-jarig bestaan van het Gymnasium en klooster der Eerw. Paters Franciscanen te Megen. De bevolking van Megen, bewust van de weldaden naar ziel en lichaam, welk zij van de Paters ontvangen hebben en nog outvan- gen, maakt groote toebereidselen, om dat feest op waardige wijze te vieren. Die de geschiedenis der zoogenaamde hervorming in ons vaderland kent, weet wat Maas-Waal, de Bommelerwaard en de helft der Meijerij van 's Bosch aan dezelfde Zonen van Fran- ciscus tc danken hebben. Met gevaar van hun leven niet zelden, altijd ten koste van ontzaggelijke moeite en opofferingen, hebben zij in die streken vooral het Geloof verde digd en bewaard. Wat menigte priesters heeft bovendien Megen aan de Kerk van Nederland ge schonken, toen, dat geene gelegenheid tot opleiding van priesters in ons Vaderland bestond. Een niet minder aanzienlijk getal priesters en kloosterlingen, onder welke niet minder dan drie Bisschoppen o. a. ook Mgr. Snickers z.g. ontvingen in deze eeuw hunne eerste opleiding te Megen. Maar niet minder werden velen tot aanzienlijke en nuttige leden der Maatschappij gevormd. Tot hen allen, de thans nog levende oud studenten geestelijken, kloosterlingen en leeken, die allen, gelijk de ondergeleekende, zooveel aan het Megensche gymnasium ver schuldigd zijn, richt hij de uitnoodiging, aan onderstaand adres hun onderteekend portret te willen zenden, alsmede eene kleinere of grootere geldelijke bijdrageom dit als bewijs van dank baarheid en hulde den Paters Franciscanen aan te bieden op hun jubelfeest. Met het oog op den korten tijd, is spoed gewenscht. Woudrichem. E. H. van der HEIDE, Pastoor. UITSPRAKEN 18 April 1895. A. K. te Waalwijk, straatschending, vrijgespro ken. A. O. te Waspik, nachtgerucht, f5 boete of 3 dagen hechtenis. P. A. van D. te Waspik, zit ten hondenkar, f 1.50 boete of 1 d. h. M. de R. te Vlijmen, openb. dronkenschap, f*2 boete of 2 d. li. 11. v. d. L. te Vlijmen, overtr. drankwet, f30 boete of 20 d. h. J. B. te Vlijmen, alsvoor, f20 boete of 10 d. h. A. v. V. te Drunen, veld politie, f0.50 boete of 1 d. li. O. V. te Drunen, alsvoor f0.50 boete of 1 d. h. C. T. te Loonop- zand, wet- hondsdolheid, f 1 boete of 1 d. h. A. G. te Capelle, alsvoor fl of ld. h. N. O. te Loonopzand, -alsvoor f l boete of 1 d. h. J. II. te Sprang, alsvoor, fl boete of 1 d. h. M. V. te Sprang, alsvoor, 2 boeten f3 boete of 2 d. h. ie dere boete. J. K. te Loonopzand, overtr. prov. regl., f 1 boete of 1 d. h. A. P. te Waalwijk drankwet, f10 boete of 10 d. h. A.- v. D. te Baardwijk, nachtgerucht, f5 boete of 3 d. h. A. v. Z. te Sprang, strooperij, f 0.50 boete of 1 d. h. A. V. te Sprang, alsvoor, f0.50 boete of 1 d. h. J. V. Bezooien, vischdelict, f 2 boete of 2 d. h. P. J. v. A. te Capelle, overtr. pol. verord., vrij gesproken. F. v. D. te Waalwijk, hondsdolheid, f 1 boete of 1 d. h. A. S. te Loonopzand, als voor, f 1 boete of 1 d. h. H. W. te Waalwijk, alsvoor, f l boete of 1 d. h. C. B. te Waalwijk, openb. dronkenb., f2 boete of 2 d. h. J. H. K. te Waalwijk, zitten hondenkar enz., f3 boete of 1 d. h, P. K. te Oosterhout, alsvoor, f2 boete of 2 d. h. L. E. A. L. te Capelle, hondsdolheid, f 1 boete of 1 d. h. J. O. te Capelle, alsvoor, fl boete of 1 d. li. A. B. te Aalburg, openbare dronkenschap, f2 boete of 2 d. h. A. lv.. te Nieuw- ltuik, veldpolitie, fl boete of 1 d. li. A. B. te Capelle, burengerucht, f 1 boete of 1 d. h. D. S. woonpl. onbekend, pol. overtr., fl boete of 1 d. h P. H. woonpl. onbekend, openb. dronken schap, f2 boete of 2 d. h. G. v. G. te Waalwijk, openb. dronkenschap, f2 boete of 2 d. h. A. B. te Udenhout, jacht delict, 2 boeten it fo of 3 d. h. iedere boete, met verbeurd verklaring vernie ling van het geweer. 1 VV. P., 2 J. K., 3 C. P., 4 J. v. L., 5 C. de R., 6 C. v. d. II. en 7 C. J. K. allen te Waspik, overtr. pol. verordening Waspik, ieder f 1 boete of 1 d. li. ieder. 1 G. v. K.t 2 J. S., 3 J Z., 4 J. v. B., 5 A. A. allen te Waalwijk, 6 A. v. d. H. te Baardwijk, 7 J. P. en 8. W. B. beiden te Bezooien, loopen over een anders grond zonder vergunning, ieder tot fl boete of 1 d. li. ieder. W. v. J. te Loonopzand, zitten hondenkar, f 1 boete of 1 d. h. P. S. en J. S. te Loonopzand. jachtdelict, sub. 1 f4 boete, sub. 2 f2 boete of ieder 2 d. li. M. D. te Loonopzand, openbare dronkenschap, f 2 boete of 2 d. h. P. K. te V ucht, alsvoor2 boeten a f2 boete of 2 d. h. iedere boete. J. K. te Vlijmen, openb. dronkenschap, f2 boete of 2 d. h. A. B. te Aalburg, alsvoor, f 2 boete of 2 d. li. A. v. d. W. te Drunen, veld politie, fl boete of 1 d. h. G. v. d. H. te's Bosch houden van hazardspel, f3 boete of ld. ii. J.de B. te Sprang, laten loopen van vee op eens anders grond, f2 boete of 2 d. li. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de redacteur Verleen ons „voorstanders van goed on derwijs" te Baardwijk nog een plaatsje in uw blad. Wij verzoeken u zulks beleefd, om een woord van dank te brengen aan J. X., die ons in zijn ingezonden stuk, voorkomende in uw blad van 14 dezer, zoo helder heeft aan getoond, dat de gemeenteraad alhier edel en verstandig in de bekende onderwijs zaak is opgetreden. Wij verheugen ons, dat hier alles geschiedt, zooals het behoort, en wij betreu ren het ten zeerste zoo kortzichtig geweest te zijndat er een schrijven uit Waalwijk noodig was, om ons den blinddoek van de oogen te doen vallen. Wij vragen nu niet meer, hoe oordeelen de gemeentenaren over de handelwijze van den heer burgemeester en de heeren raads leden, hoe oordeelt de geheele onderwijswe reld en hoe het schooltoezicht? Neen, neen, J. X., ongetwijteld een man van het vak eu dus in zake onderwijs uitstekend op de hoogte, heeft alles goedgekeurd en zegt: Een hoofd en een onderwijzer, deze onderwijs krachten zijn ruim voldoende voor ongeveer 90 leerlingen, verdeeld over zes klassen. De onderwijswet deugt niet, zegt J. X., hij zal het wel beter weten, dan de wetgever, en het zal dus wel zoo zijn. J. X. is ten minste iemand, die letters heeft gegeten, iemand met talenkennis, hiervan geeft hij eenigszins blijk: Fransch, Duitsch en een beetje Nederlandsch. Hij weet precies wat wel en wat niet tot den goeden toon behoort in de journalistiek, hij verstaat daarbij de kunst om met veel woorden iceinig te zeggen en nog minder te weerleggen. Waarom zou zoo'n kranige bol niet weten hoe er in een school met 3 lokalen en 6 klassen door twee personen goed onderwijs kan gegeven worden? Weten zal hij het wel, maar zou J. X. ook zoo goed willen zijn daartoe den weg aan te wijzen? Wij durven veronderstellen, dat J. X. de luiwien dit persoonlijk aangaat, hiermee meer dienst zal bewijzen, dan wel met ze pluimptjes te brengen, waartoe J. X., ondanks zijn geleerdheid toch niet bevoegd is. Nog willen wij den geachten inzender op merken datindien het waar is, dat, wij eventjes de bokkepruik hebben opgezet, hij, met weergalooze handigheid ons die heef'c weten te ontnemen om ze op zijn eigen hoofdje te plaatsen. Zóóveel hebben we wel uit zijn geschrijf gesnapt, doen veel meer ook niet. Vele lezers zelfs meenen, dat J. X. tegen het Baardwijksch gemeentebestuur te velde trekt, waar hij juist een lans voordien raad wenscht te breken Zoo duidelijk schrijft die ktanige X. en dat noemt hij dan nog wel *,commentairieerem> Daarom waarde X., deze raad Grijp niet weer naar de pen alvorens ge u verstaanbaar in het Hollandsch kunt uit drukken. M. de R. dankend voor de opname en onzen afscheids groet aan X. Baardwijk, 17 Juli '95. Hoogachtend Voorstanders van goed onderwijs. Mijnheer de Redacteur Gelieve het onderstaande te plaatsen in uw veelgelezen blad. Een zware slag, een onherstelbaar verlies heeft de sociëteit «Vlijt en Volharding» al hier getroffen door het vertrek van haren president, de keer L. Moonen naar Amster dam. Degenen welke weten wat de heer L. Moonen voor genoemde sociëteit is geweest, zullen beseffen hoezeer zijn medeleden zijn heengaan betreuren. Er zijn tranen gestort over zijn vertrekmaar zij hopendat zij hunnen geliefden gewezen president nog vele malen als gast in hun midden te mogen zien. Het ga hem wel. Namens de leden der Sociëteit, „VLIJT en VOLHARDING." Bij kon. besl. is benoemd bij de rustende schutterij, 12 bat., tot 2e luitenant, de heer L. W. Boogerman te Goedcreede, thans ser geant. GORINCHEM, 22 Juli. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe f6,— a 6,10, roode dito f5,80 a 5,90 witte dito f5,80 6.inl. rogge f4,50 a 4,60, buitenl. dito f4,a 4,10, gerst 14,50 a 4,60, haver f3,00 a 3,20, duiveboonen f6,a 6.25, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 121 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f180 200 Kalfvaarzen f 150 a 160 Melkkoeien i 140 k 150 Hokkeling ossen a l'/a jarige ossen f 100A 110 Guiste vaarzen f 90 £t 100 Pinken f 60 a 70 Graskalveren f 30 a 40 Nuchtere kalv. f 10 a 12 Aangevoerd 7 varkens van 14 a 16 c., per half kilo, 425 biggen van f 2,50 a 8.per stuk Eieren f 0.80 a 0.90 per 26 stuks. Boter 60 a 75 ct. per Va kilo. ROTTERDAM, 22 Juli. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwscke, Flakk enOverm De beste f 4.25 f 6.20. Mindere en geringe 1' 0.a 0, Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f 4.20 4.60 dito mindere f 0,0. Gerst. Zeeuwsch Flakk. en Overm. Winter f 0.a 0,mindere f 0,a 0,beste Zomei f 0,a 0.mindere f 0,a 0. Haver. De beste f 1.75 3.25. Mindere f 0.a 0. Paardenboonen. De beste f0.0. Duivenboonen van f0.a 0. Bruine boonen de beste f0,a Mindere f 0.k 0. Blauwe erwten. De beste f5.50 a 6. ROTTERDAM, 23 Juni. Op de veemarkt waren heden aangevoerd68 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 480 vette runderen, 872 magere dito, 366 vette en graskalveren 51 nuchtere kalveren, 88 schapen of lammeren varkens, 107 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen le kw. 68 a ct. 2e kw. 64 ct. 3e kw. 56 a ct. Kalverenle kw. ct., 2de kw. a 00 ct.3de kw. 65 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 65 cent per half kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f 27,00 p. ton. bruinblanke Bergertraan f38,0 blanke Bergertraan f48, Groenlandsche Robbentraan (smeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f 30.— p. 100 L. t Maaslevertraan f25.p. ton. Nat. Med. levertr le soort f86.p. ton. (stroogeel) 2e f80.p. ton Stoommedicinale levertr. le f 88.p. ton. 2e k f—p. ton.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 3