Nummer 60. Zondag 28 Juli 1895. 18eJaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Een Goedkoope Illustratie, Geïllustreerd Zondagsblad, VERGEEF OIS ONZE SCHULDEN, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. GERINGE PRIJS zal voor geen onzer lezers een beletsel zijn. De Echo van het Zuiden, Waalwijhsche en Langslraatsche (onranl. Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonneraentsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. die slechts ongeveer 2V2 cent per num mer kost en elke week in acht pagina's waarop tal van gravureszoomede belang— wekkenden tekst verschijnt, is ons Ofschoon dit blad te over bij velen onzer abonné's bekend is, zijn er onder onze lezers nog, die tot heden verzuimden hun verlangen te kennen te geven deze Illustratie geregeld bij hunne Courant te ontvangen. Beleefd verzoeken wij hen, achterstaand biljet aan onze administratie te zenden opdat geregelde toezending kunne volgen. In afwachting van nadere toelichtingen tot die gedeelten van het hervormingsvoorstel, welke de Porte in Armenie wil invoeren ter manifestatie van haar goede gezindheid in deze; in afwachting van den terugkeer te Sofia van de Bulgaarsche deputatie, welke naar Petersburg is geweest en daar heel vriendelijk is ontvangen; in afwachting van vertrouwbare mededeelingen over de verdere plannen van prins Ferdinand van Coburg, die nu te Karlsbad toch nog zal bezocht worden door zijn vrouw in alwachting dus van veel, dat licht kan brengen in dui stere of onbegrijpelijke dingen, houdt men retrospectieve beschouwingen over alles wat in de laatste weken en voornamelijk in de laatste ,T htg-n, de aandacht van de geheele beschaafde ereld heeft doen gericht zijn op het Oosten /an ons werelddeel. 11 Gij toefdet lang bij Gian Taddeo, sprak hij. J Niet langer dan r.oodig was. Daarna heb ik hier en daar eens rondgezien en de stemming van het volk gadegeslagen. Nu, die is uitste kend. Ouden van dagen en knapen grijpen naar de wapens om den vijand buiten de poorten te houden. Het is reeds laat in den nacht, maar nog overal wordt in de smederijen gehamerd als bij dag. 5 'k» zei LeoneSiena zal zijn plicht doen, zooals van zelf spreekt. Die menschen strijden immers voor hun bestaan, voor hun kin deren, voor hun vrouw. Voor hun vrouwo, geluk. Er ikmaar genoeg. Ook ik zal mijn plicht weten te doen, ik zal strijden als de minste burger, doch eerst moet Pia's lot beschikt zijn. Ik kan niet strijden met een angel van schande in mijn borst, met een vlek op mijn schild. Dat zou voor de stad noodlottig worden. Dus, vriend Ugo, help mij, ik kan mijn gedachten nog niet zoo verzamelen. Gij hadt een plan zeidet ge mii daar straks Maar, begon Ugo. Ik zei dat in het eeiste gevoel van verontwaardiging, maar ik ben nu |wat kalmer, en daarom durf ik u mijn gruw zaam denkbeeld niet te zeggen, i En al9 ik het nu weten wil I 3 O» neen, het is al te vreeselijk. Gij zoudt «dat ook vinden en mij wreedheid verwijten, want, hoe schuldig ook, Pia is toch uw vrouw, gij hebt haar toch liefgehad. Ik aanbad haar! riep Leone, en juist daarom £ként nu mijn toorn geen grenzen; ik wil haar Bpijnigen, ik wil haar martelen, ik wil haar duizend dooden laten stervenSpreek dus, ik bid er u om I - Neen, ik durf niet! huichelde Ugo, bij deze uitbarsting opnieuw door een gloeiende ijver zucht verteerd. Ik kan niet, Pia moge schuldig zijn, mij voegt het niet haar in het verderf te {storten. Dan dood ik haar op staanden voet Natuurlijk blijft men gissen en raden, daar waar de waarheid met zorgvuldigheid wordt verborgen gehouden. Zoo kan men zich niet verzoenen met de meening, dat prinses Louise naar Karlsbad is gegaan alleen om haar gemaal eens te bezoeken en men spreekt van den tegenstand van haar vader, den hertog van Parma, tegen een eventueelen overgang van prins Boris tot de orthodoxe kerk, alleen om den czaar welgevallig te zijn, terwijl den prins van Coburg een even hardnekkig ver zet wordt toegedicht tegen den raad van zijn familie om afstand te doen van zijn troon. Nader is nu gebleken, dat de vertegenwoor digers der mogendheden wel niet door een gemeenschappelijke nota, doch toch allen zonderonderscheid den minister van buiten- landsche zaken Natschewitsch hun ontevre denheid hebben betuigd over de gebrekkige voorzorgsmaatregelen bij Stambouloffs be grafenis, in verband waarmede de minister bij elk der heeren afzonderlijk een visite is gaan maken. Het schijnt, dat hij bij deze gelegenheid heel geruststellende verzekeringen heeft gegeven ten aanzien van Macedonië. Alles wordt gedaan om deze beweging, die zeker spoedig op niets zal uitloopen, te onder drukken,zoo vertelde de minister en tot staving van zijn beweren gaf hij inzage van consulaire berichten, die heel geruststellend zijn. In Armenie lijkt het ook gunstiger te zijn gesteld dan voor eenige weken: bij keizerlijk besluit is amnestie verleend aan de om po litieke redenen gevangen zittende of veroor deelde Armeniërs, met uitzondering van hen, die tevens tegen het gemeene recht hebben gezondigd. Die aldus begenadigden moeten den eed van trouw aan den sultan afleggen. Terwijl de leden der Bulgaarsche deputatie de vergiffenis van Rusland een feit heecen en de volkomen verzoening een quaestie van tijd, wordt door met de toestanden vertrouw den, de vergiffenis, blijkend uit de ontvangst van de Bulgaarsche heeren door den czaar geheeten het eenige tastbare resultaat. Dat zou dus beteekenen dat het Bulgaarsche volk, zelf beschouwd als het slachtoffer van dwang O, neen Leone, dat nooit. Bedenlc toch Bedenk, bedenk, ik bedenk niets, niets. Ik beveel u bij mijn toorn te spreken Ik wil de straf kennen, die gij bedacht. Welnu dan, hetzij zoo. Ik gehoorzaam. Maar noem mij straks niet een wreedaard. Bedenk, dat alleen het medelijden met uw leed zoo een ont zettende gedachte in mij bracht Hij naderderde Leone, zag hem strak in het gelaat en ging toen voortHet is dus uw wil. Gij wilt geen genade laten gelden 1- Nooit Dat dacht ik wel, een edel hart kan alles vergeven, maar dit ééne niet. lloor dan wat ik in uw plaats doen zou. In de Marerama hebt gij een oud slot, vervallen en waardeloos wijl de pestlucht der moerassen het ongeschikt maakt voor bewoning. Nu echter, zou het u kunnen dienen. Uw voorvaderen stichtten het, toen het land rondom nog bebouwd was en er geen doodende koort sen heerschten, Zij zullen het u vergeven dat gij het gebruikt ter vergelding voor een ontzet- tenden smaad, u aangedaan. Voer Pia naar dit kasteel, zeg haarals ge de poort achter haai sluit: Dit zij uw straf! en laat haar verder over aan haar lot. Leone stond roerloosals versteend naar zijnen wapenbroeder te luisteren. Eindelijk zette hij zich neder op de rustbank en bleef daar, het hoofd leunend tegen den muur, doodsbleek en met gesloten oogen zitten. Dit is mijn raad, vervolgde Ugo, na een 'pijnlijke stilte, zoo straft ge haar, en ontwijdt uw eerlijk zwaard niet. Het kasteel, ver van hier in de moerassen, wreekt u en geeft de schul dige tijd tot berouw en boetedoeningja den juisten tijd, want dit zweer ik u, langer dan twee maanden houdt zij het daar niet uit. Zelfs zij, die daar geboren zijn, lijden aan koorts, zij verteren en sterven dertig jaar, hoogstens, oud. Pia, de teedere Pia, gewend aan Siena's zuivere lucht, zal zonder twijfel 9poedig bezwijken. Bo vendien bevordert de eenzaamheid het werk der moerassen. Ten slotte moogt ge ook niet vergetendat wanneer de Florentijnen Siena veroveren over Pia's lot beschikt isde Guelfen vooreerst wel niet aan het algelegen slot zullen denken, daar is zij dus vergetenverlaten als in een graf..... en overheersching weer in de kas is, doch dat 't met den onwettigen vorst en met allen, die hem handhaven en steunen nog lang zoover niet is prins Ferdinand van Coburg heeft dus nog altijd veel kans gedwongen te worden de Jonasrol te vervullen en die kans zal steeds grooter worden als, de verzoenings- idéc in Bulgarije veld wint rn In de Italiaansche kamer heeft baron Blanc, de minister van buitenlandsche zaken, ten aanzien van het tractaat met Oescialli vei- klaard dat de mogendheden akte hebben genomen van de notificatie van artikel 17 met uitzondering van Rusland, daf, van de ontvangst kennis gevende, hierbij eenige op merkingen heeft gevoegd betreffende de re serves welke betrekking hebben op de be zittingen van den sultan, en tevens verklaarde dat het zich geheel buiten deze zaak wilde houden en in Aethiopiö geen 4'andere dan godsdienstige belangen heeft. Italië is in het bezit van het bewijs dat het door koning Menelik bedrogen ismaar niemand kan tusschenbeide komen tusschen Menelik en Italië. Frankrijk heeft verklaard ^vreemd te blijven aan de intriges en beloofd den uit voer van wapenen en munitie te zullen ver bieden. De douanerechten in Erythrea (het Italiaansche gebied langs de Roode Zee) zullen met 600,000 lire toenemen. De minister eindigde met zijn vertrouwen uit te spreken in de toekomst van Erythrea, dank zij de solidariteit van de belangen van Italië en Engeland. De bladen melden dat de Brusse'sche burgerwacht Zondag opgeroepen zal worden om alle gebeurlijkheden tijdens de groote betooging van de liberalen tegen de schoolwet te verhoeden. De troepen zouden in de kazernes geconsigneerd worden. Men voorziet inmiddels geenerlei verstoring der orde. De Capitano boog het hoofd diep ter neder, als gekweld door een vloed van vreeselijke gedachten. Ugo de Falconari die staande gesproken had, zette zich nu dicht naast Leone neer en vervolgde met zonderlinge gedempte stem: Hebt gij dat kasteel wel eens bezocht. Ik ben er tweemaal geweest, toen wij dachten, dat het een rol zou kunnen spelen in den Florentijn- schen oorlog. Ik zie het nog als in een benauw den droom voor me: dat zwarte, sombere ge bouw met zijn afgebrokkelde kanteelen en zijn plompen toren, in die akelige woestijn. De slotvoogd, die mij ontving, zag er bleek en vermagerd uit. De oogen puilden hem uit het hoofd, verward hingen de dunne grijze haren hem op het voorhoofd, als kwam hij uit een graf. Ik schatte liera een zestiger en hoorde toen met verbazing dat hij eerst vijf en dertig was. Hij en zijn vrouw, een iange, beenige gestalte, klaagden voortdurend over de verstikkende hitte en de ondragelijke lucht, die uit de moerassen opsteeg. Ziet gij Leone, als ik dat bedenk, krijg ik toch diep medelijden met de zondares. Verbeeld u uit de liefkozende omhelzingen van haar beminde; naar de vreeselijke Maremma, o, neen Leone, dat is al te wreed, dat i9 duivelachtig. Woest sprong de Capitano overeind. Neen brulde hij, bevend van drift, het is beslistZij die aan een anders hart gerust heeft, vindt geen plaats meer in mijn armen Op ait oogenblik tikte Leone's schildknaap, in weerwil van het gegeven verbod, aan de kamer deur. Een der Sieueesche spionnen, die bij Collen was achtergebleven, wachtte met belangrijke tij dingen in de voorzaal en wenschte onverwijld gehoor. Zijn tijdingen waren inderdaad verrassend. De Gueifeninstede van op Siena aan te trekken, hadden Noordwaarts front gemaakt. Morgen zou tegen zonsopgang de voorhoede naar Florence op marsch gaan, iets later door het geheele hoofd leger gevolgd. De spion staafde zijn berichten met verschillende bewijzen. Er is, eindigde hij, waarschijnlijk in de stad iets gebeurddat de aanwezigheid der troepen noodzakelijk eischt, een oproer misschien, want de Ghibellijnsche partij is nog altijd sterk in Florence, of wellicht ook, willen de Guelfen den pas behaalden krijgsroem in een voor hen on- Volgens den Echo de Paris hebben de verschillende administraties bevel gekregen, de noodige personen te zoeken voor de in richting van het burgerlijk bestuur te Tana- nariva. Dit zal ingevoerd worden, zoodra de militaire autoriteiten het mogelijk achten. Het is nog niet zeker, of men van Madagascar een protectoraat of een colonie maken zal. President Faure heeft in het kamp van Chdlons schietoefeningen bijgewoond met een nieuw soort van kruit. Bijzonderheden over de samenstelling daarvan worden niet gemeld: de nieuwsgierigen zijn zorgvuldig op een afstand gehouden. Donderdag vertrok de president voor een poosje naar Havre niet alleen zijn familie, maar ook leden van zijn burgerlijk en militair huis gingen mede. Het nieuwe Fransche pantserschip Mas- séna is voorspoedig van stapel geloopen; het is door de Loire-maatschappij te St. Nazaire gebouwd. Terzelfder tijd werd ook een Engelsch oorlogsschip te water gelaten, op de werf te Barrow-in-Furness de le klasse gepantserde kruiser Powerful. Tusschen Frankrijk en China is, zooals men weeteen handelsovereenkomst gesloten geldende voor de grensstreken in het Zuiden. De voornaamste bepalingen zijn Frankrijk verkrijgt het recht, een consulair agent aan te stellen te Tien Heng; de stad Lunchow wordt voor den Franschen handel geopend, evenals Stok How waar de Franschen ook een consul mogen vestigen. Fransche on derdanen mogen zich metterwoon restigen en handel drijven te Shemas. De werkstaking te Aurillac breidt zich uit. Zij die aan den arbeid gebleven zijn, worden bedreigd. Natuurlijk zijn de socia listische afgevaardigden, die weldoeners der arbeidende klassen, er weer als de raven bij om de beweging een revolutionair karakter te doen aannemen. Prudent Durvillers, Cou- gunstig treffen met de Sieneezen niet verliezen. Zij hadden bij Collen de overtuiging gekregen, dat het weerstandsvermogen van het Sieneesche leger lang niet gering te schatten was. Derhalve had Gregorio de Tolomei in vereeniging met nog enkele voorname edelen vredes voorstellen ont worpen, zoodat dus de oorlog ten einde liep. Leone werd aangenaam verrast bij deze tijding, een blijde voldoening voor den vadêrlandslieven- den edelman, en tevens dacht hij dadelijk aan Pia. In dezen stand der Z9ken kon hij morgen voor een paar uren de stad wel verlaten, om het werk der wrake terstond uit te voeren. Hij beloonde den verspieder mildelijk en gaf hem toen afscheid, vervolgens zond hij een page naar Pia meth et bericht, dat zij zich maar ter ruste moest begeven, wijl hij heel den nacht door zijn ambtsplichten werd opgehouden. Morgen vroeg moest zij zich gereed houden hem te volgen, omdat hij haar in deze wisselvallige oorlogskan sen bij de abdis van het klooster Montalcino in veiligheid wilde brengen. Eerst op de plaat9 zelve, wil ik haar toonen, dat ik haar misdrijven ken, sprak hij tot Ugo. Geen on geroepene zal dan mijn schande beluisteren en dubbelzwaar kan ik haar dan treffen. Bij God, ik hoor reeds haar uitvluchten, als ik haar be schuldigd heb. Natuurlijk ontkent zij alles, zei Falconari. O, laat ze het beproeven. Zagen niet mijn eigen oogen het vreeselijk feit? Gij kent de vrouwen niet, Leone, zij durven ontkennen al hebt gij de bewijzen in handen. Leone schokschouderde. Als gij wilt, vervolgde Ugo na een poos zwijgens, dat ik den slotvoogd van eer. en ander verwittig, het mededeelen van bijzonderheden zou in uw toestand te moeielijk zijn. Dat weel de hemel, zuchtte Leoneuitgeput de oogen sluitend, maar dan zoudt gij morgen vroeg moeten vertrekken. Voor zonsopgang. Laat liet noodige voor Pia inpakken het zal wel niet zooveel zijn, dan neem ik het achter mij op het zadel en blijven dus dienstknechten buiten de geheele zaak. Maar zou dat geen opzien wekken, iJgo; ik wilde Pia's lot gaarne zoo lang mogelijk geheim houden. Wees niet bevreesd. In deze dagen van spanning schijnt .alles begrijpelijk. Onze nachte-

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1