Spanje. Engeland. Duitschland. Hongarije. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Donderdag 1 Augustus jaarmarkt te Waalwijk. tant en Pellet an zweepen de bevolking op. Over de oorzaken der werkstaking en de middelen om haar te beëindigen hoort men er niet sprekenen wordt slechts vive la sociale geroepen. De Times verneemt uit Havana, dat maar schalk Campos te Mazanillo, in de provincie Santiago, is aangekomen, begeleid door 1400 Spanjaarden onder generaal Valdès. Campo rapporteerde dat hij bij Bajamo driemaal slaags is geweest met de rebellen. De Span jaarden verloren 29 dooden en hadden 94 gewonden. Het verlies aan de zijde der muiters zou 300 man bedragen. De Westmoreland Gazette zegt dat keizer Wilhelm den 11 en Augustus op het kasteel van lord Lonsdale zal aankomen en o. m. Patterdale, Windermen, Keswick en Penrith bezoeken wil. De eigenlijke reis naar Enge land vangt reeds aan op 1 Augustusdan begeeft de keizer zich van Kiel onmiddellijk naar Cowes. Koningin Victoria zal ter eere van haren keizerlijken gast op Osborne twee feesten geven, terwijl de prins van Wales zijn gastheer zal zijn op het jacht „Victoria and Albert." Vóór zijn vertrek naar het noorden maakt de keizer een kort uitstapje naar de legerplaats te Aldershot. Het voorgenomen bezoek aan Schotland zal niet plaats hebben. Zoowel de prinses van Wales (die later naar Denemarken gaat) als de hertog en de hertogin van York komen op bepaald ver langen der koningin tijdens 's keizers bezoek naar Osborne. Het Duitsche eskader bestaande uit de schepen Stosch, Hagen, en Kaiserin Augusta, heeft de reede van Tanger verlaten om zich te begeven naar Rabat, eeue andere haven plaats aan de kust van Marokko. Een schouwburgbrand te Bonn. Woens dagnacht omstreeks één uur brak in het Reichshallentheater te Bonn brand uit. De brand, die op het tooneel ontstond, greep met groote snelheid om zich heen, doch de artisten, die zich in het café op de eerste verdieping bevonden, hadden nog tijd genoeg zich te redden. De artisten, welke reeds te bed lagenkonden eveneens zonder letsel bekomen te hebben gered ^worden met uitzondering van eene artiste, die door schrik bevangen, uit het raam sprong en inwendig gekneusd werd opgenomen. Het gebouw werd voor het grootste gedeelte door het vuur vernield. Het Reichshallentheater bezat eene historische vermaardheid, daar in dit gebouw het vroeger lokaal van Linden en Daniels, in den nacht van 15 op 16 Juli 1870 de Bonnsche studenten in hun vergadering bericht kregen van de Fransche oorlogsver klaring. BERLIJN, 26 Juli. In de kolenmijn „Prinz von Preussen" te Bochum had gisteren een mijngasontploffing plaats. Te elf uur in den avond waren 20 dooden opgehaald 10 tot 12 moesten zich nog in de groeve bevinden. Negen gekwetsten zijn in het lazaieth opge nomen. De vierde vloer der schacht is ingestort. Uit de mijn te Bochum die door het ongeluk getroffen werd, zijn tot heden ochtend half zes 32 dooden naar de oppervlakte lijke rit naar Traccasso was veel meer zonderling en niemand verbaasde er zich over. Als voor wendsel ga ik den burcht Cerraoli eens inspec- teeren, dan heeft voor de oogen van anderen mijn reis een doel. Goed dan zei Leone. En nu Ugo laat me alleen, ik ben doodmoe; och, beste kerel, hoe zal ik je ooit danken voor de vriendschapsdiensten die gij me bewijst. Ugo de Falconari mompelde iets tot antwoord en ging toen heen, terwijl Leone zijn bovenkleeren aflegde en, bedekt door zijn mantel slapeloos en wanhopend de vreeselijke nactitelijke uren door bracht Pia had zich, gekweld door een innerlijke on rust naar haar vertrekken begeven. Zij begreep zoo vreemd een gedrag volstrekt niet. Haar man, haar trots, haar alles, keerde na een afwezigheid van vele dagen terug en nam niet eens den tijd om haar aan ziju nart te drukken en haar toe te fluisteren Lieveling, hier ben ik. Dacht ge wel trouw en vol verlangen aan me, toen ik streed voor Siena Wat zou er toch zijn voorgevallen, Jtmoesten wel verschrikkelijke rampen, ongehoorde gevaren zijn, die haar man dus in beslag namen. Vruchteloos peinsde zij op een oorzaak en heviger en heviger werd haar smart, tot eindelijk de slaap haar medelijdend in zijn armen nam en de snikkende vrouw een tijdelijke rust gaf Den volgenden morgen heel vroeg kwam er tijding uit het leger, behelzende het stellige bericht dat binnenkort een Florentijnsch gezantschap gehoor binnen Siena zou komen vragen. Daarom achtte de Gapitano het ondoenlijk nu reeds de stad te verlatengisteren in zijn bran dende dritt had de gedachte een dag ui'stel te geven hem ondragelijk toegeschenen, heden be- freep hij, dat het zijn plicht was het algemeen elang boven de bestrafling van een persoonlijke beleediging te stellen; zijn wraak zou er volstrekt niet minder om wordenal toefde hij met de uitvoerig wat. Iets echter bezwaarde den Capitano in dezen nieuwen stand van zaken hij zou namelijk met zijne vrouw tot aan den dag der wraak moeten vei'keereu als een liefdevol echtgenoot, terwille van den schijn. Immers, zijn vaste voornemen was hier in dit paleis van de zaak geen woord gebracht. Het reddingswerk is zeer bezwaar lijk. Aan den ingang der mijn hebben hart verscheurende tooneelen plaats. De kerkelijk-politieke wetten, die onlangs afgekondigd zijn en die binnen enkele weken in werking zullen treden, zullen nog ernstige moeielijkheden baren. Op raad van Leo XIII beschouwt de vorst-primaatkardinaal Vas- zary, voortaan de nieuwe wetgeving als een voldongen feit; evenzoo doen de aartsbisschop Samassa van Erlau en kardinaal Schlauch van Groswardein Andere prelaten daarente gen, zooals bisschop Steiner van Stuhlweis- senburg en bisschop Hornig van Vezprem hebben in overeenstemming met kardinaal Rampolla besloten het burgerlijk huwelijk niet te erkennen en den burgerlijken autori teiten den heftigsten tegenstand te bieden. Eerstdaags zal de vorst-primaat zijn mee ning meedeelen over de houding van den Paus en de congregatie in de quaestie, of Roomsche onderwijzers een betrekking mogen aannemen als ambtenaar van den burgerlijken stand. Het is niet denkbaar, dat het besluit der congregatie door den Paus vernietigd is, daar geen besluit kan genomen worden, zonder uitdrukkelijke goedkeuring van het hoofd der Roomsche kerk. Stamboelof's vijanden beweren dat hij van zijne macht misbruik heeft gemaakt ten be hoeve van zijn eigen kas. Hij zou zoodoende millioenen bijeengegaard hebben. Door het geen bekend wordt aangaande zijne nalaten schap wordt dit niet bevestigd. Voor het grootste deel bestond Stamboelof's vermogen uit onroerende goederen. Daarop is gerechte lijk beslag gelegd in afwachting van den uitslag van het bekende onderzoek, door de parlementaire commissie tijdens zijn leven tegen hem begonnen. Dientengevolge kunnen die goederen voorloopig niet gerealiseerd worden. Het staat echter vast dat er een schuldenlast op drukt van 300,000 franken voortgesproten uit hypotheken en borgtochten, door Stamboelof voor zijne partijgenooten gesteld. Van een bezit van millioenen is in elk geval geen sprake, en bewijzen voor het beweren dat een gedeelte van Stamboelof's eigendommen zich buiten Bulgarije zou be vinden, zijn niet gevonden. Te NewATork is bericht ontvangen dat in den staat Wyoming, te Jackson's Hole, een ernstig gevecht is geleverd tusschen Indianen en kolonisten van het district; drie blanken en zes Indianen moeten gedood zijn. De oorzaak van den strijd zou gelegen zijn in een moord door Indianen gepleegd op een settler, diens vrouw en kind. De blanken, van dezen moord hoorende, hadden zich in een ommezien verzameld en de Indianen vervolgd. Bijzonderheden over de gevolgen van deze gebeurtenis ontbreken nog, maar een opstand van ernstgen aard wordt gevreesd. Dinsdag avond heeft te Chicago een dynamietontploffing grooten schrik verspreid. Zij geschiedde aan het kanaal. Drie werk lieden werden gedood. Uit Colon wordt gemeld, dat men een aanval der troepen van Ecuador vreest. Het garnizoen van Panama is versterkt. De consul der Vereenigde Staten heeft een oorlogsschip te reppen, eerst daar ginder zou zij haar vreese- lijk, maar welverdiend lot vernemen. Kor. hij nu met haar dezelfde lucht inademen, kon hij iedere ontmoeting vermijden dat zou zelfs den meest arglooze in 'toog vallen. Voor een oogenblik zou hij misschien zich kunnen voordoen alsof hij niets kwaads vermoedde, vriendelijk zijn en teeder, maar wie weet hoelang de Florentijnen nog konden uitblijven! Pia moest ten slotte zijn innerlijken strijd ontdekken, dan zou zij trachtten zich met een samenweefsel van leugens te verdedigen of door de vlucht zich aan zijn wraak onttrekken. 't Beste was dus in deze het uitstel zoo kort mogelijk te doen zijn, tenminste haar zoo spoedig als doenlijk uit het paleis te verwijderen. Dit laatste was gemakkelijk, hij kon zijn voornemen in schijn van gisteren werkelijk uitvoeren en haar naar het klooster Moctalcino brengen. Twee uren na zonsopgang trad hij, zich wape nend met al de geestkracht die in hem was, Pia's kamer binnen, kuste de juist ontwaakte koel op het voorhoofd en deelde haar zijn voornemen mede. Zij, gewoon aan het verstandig inzicht van haar echtgenoot eigen bezwaren ten offer te brengen sprak geen enkel woord tegen. Zuchtend trok zij Leone vol oprechte liefde naar zich toe en drukte haar lippen op zijn voorhoofd alsof ze zeggen wilde: 'tls mij moeilijk nazoo'n vluchtig weerzien u te moeten verlaten maar, uw wil zij mij een wet. Dat Leone spoedig weer vertrok, dat hij stil en onhartelijk geweest was, dat duidde zij hem niet ten kwade. De zaken in Siena stonden hachelijkde opperbevelhebber mocht dus in deze tijden van nood niet lachen en vroolijk zijn. O, zij beminde haar Leone nog inniger toen zij zag, hoe de tegenspoed der republiek hem deed lijden, hoe hij zich één gevoelde met den staat. Daarom ook stemde zij toe in Leone's verzoek, van Ermenegilde te scheiden en het kind bij hem te laten, schoon zij wist dat de opgewektheid van de kleine haar in het strenge klooster opbeuring en troost verschaffen zou. Ook Leone had daar aan behoefte bij al de zorgen, waaronder hij ge bukt ging. -üir de blijde voldoening dat zij iets voor j hem opofferde, onderdrukte zij allen spijt, ge- dachtig door hare opgeruimdheid haren echtgenoot aangevraagd. Een Noord Amerikaansche kruiser zal gezonden worden, om het mate rieel en de verdere eigendommen van de spoorwegmaatschappij, die haar charter van de Vereenigde Staten ontvangen heett en wiens werklieden thans staken, te beschermen. WAALWIJK. Zondag 28 dezer, 's midd. 12 uur, zal door de liedertafel Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1 Aubade. De Vliegh. 2. Opwaarts. R. Hol. 3. Vom Rhein. Max Bruch. WAALWIJK, 27 Juli 1895. Ouder voorzitterschap van den heer S. Fano werd verleden Woensdag op Musis Sacrum alhier gehouden eene vergadering van vertegenwoordigers der schoenfabrikanten uit de verschillende gemeenten. Het bedrag der gelden, bijeengebracht ter bereiking van het doel der vergadering, was f 665.35. Te Baardwijk had nog geen collecte.plaats gehadLoonopzand—Kaatsheuvel had niet bijgedragen, volgens verklaring van den heer Van Ghert, omdat men daar niet overtuigd was van de noodzakelijkheid om gelden te besteden om het publiek in te lichten omtrent de stijging der lederprijzen. De heer Travaglino uit Dongen, integen deel, merkte op, dat men in Dongen had bij gedragen juist om door advertentien enz. openbaarheid aan de zaak te geven; geschied de dit nietdan zou hij het geld wel willen terugvragen. De heer Roes uit Gilze wilde met de win keliers ook het publiek inlichten. De heer Hartogensis stelde voor zich uit sluitend door middel van circulaires lot het publiek te wenden. De voorzitter achtte het bepaald noodig ook de winkeliers kennis te geven van de genomen maatregelen. Ten slotte werd besloten de ingekomen gelden te besteden voor het maken van re clame. In verschillende trams van ons land zullen aankondigingen worden opgehangen om het publiek kennis te geven van de ver hooging der schoenprijzen. Voor hetzeltde doel zullen in de groote steden aanplakbil jetten worden aangeplakt. Verder zullen de schoen winkeliers door middel van circulaires worden in kennis ge steld met bovenvermelde reclame-middelen en zij tevens in hun eigen belang worden uitgenoodigd de zaak zooveel in hun vermo gen is met alle hun ten dienste staande middelen te steunen. Bij de derde groote nationale wedvlucht van Berlijn, op 21 Juli 1895, uitgeschreven door de Postduiven-Vereeniging „De Ooie vaar" te 's Gravenhage zijn behaald door de duiven van den heer P. Schoemanste Waalwijk Een tweede prijs Kunstvoorwerp vlucht per meter in de minuut 545 De groote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de koningin, (serie 2 aangewezen duiven). kracht en moed te geven vzij vermaande haar dochterje, lief en vroolijk met pa te babbelen als hij haar riepmaar daarentegen niet lastig te zijn, als de zaken zijn tijd in beslag namen. De kamervrouwen pakten terwijl onder haar toezicht het noodige bijeen, het noodige en dat was zeer weinig voor de hooge gemalin van den Capitano. Maar in het stille klooster konden haar immers prachtgewaden niet dienen, waar de eenige wien zij wilde behagen, Leone, haar toch niet zien zou. Goud en purper, parelen en ro bijnen mochten rustig blijven liggen tot er weer betere tijden voor Siena zouden aanbreken. Met hare getrouwe kamervrouw, de ernstige Assunta, trok Pia de Tolomei tegen den middag door de Porte Romana de poort {uit. Haar echt genoot, om den schijn te redden, begeleidde haar met zes ruiters tot buiten de poort en liet toen, als lijfwacht, drie manschappen haar tot- Montal- cino vergezellen. Met opzet had Pia de stilzwijgendste uit al hare bedienden gekozen, dan kon zij, gedurende den rit door het in lentetooi prijkend landschap zich in hare eigen gedachten verdiepen. Telkens en telkens wendde zij het hoofd om waar boven de toppen der ahornboomen de torens van Siena en de blauwe domkoepel uitstaken. Een glans van weemoed schemerde onder de lange, oragekrulle wimpers, dat gaf aan haren blik een buitengewoon warme, bezielende uit drukking. Daar verdween bij een bocht van den weg de laatste spits achter de heuvelen; met een diepen zucht viel zij in de kussens van den reiswagen terug en sloot de oogen. Voor hare ziel verrees het Paleis Delia Pietra, en de gezellige eetzaal waar nu weldra Leone en Ermenegilde zich aan tafel zouden zetten om over de afwezige met liefde te spreken Een oogenblik verbleekte zij. Ugo de Falco nari zat nu misschien op haar plaats in weerwil van alles wat er gebeurd was. Ware het misschien niet haar plicht geweest haren echtgenoot mee te deelen, wat deze zooge naamde bewaker van het paleis haar had durven voorstellen Maar neendacht zij zuchtend. Leone had al moeite en verdriet genoeg in de laatste dagen, haar zwijgen was dus verstandig geweest. Misschien zou in hare afwezigheid Ugo van gedachten veranderen en een geweldige ont- Een bronzen medaille (2de prijs) uitgeloofd door den minister var. oorlog voor de snelst- vliegende duiven van leden van den Nederl. Postduivenbond. 223 duiven namen deel aan de wedvlucht. Dinsdag jl. deden de onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk een uitstapje naar Arnhem. Nadat in het gebouw „Musis Saci um"eene korte vergaderiug was gehouden, bezochten de onderwijzers en corps in rij tuigen de schoone omstreken vati Gelderlands hoofdstad In den namiddag vereenigden zij zich in genoemd gebouw aan een gezelligeu en welvoorzienen disch. De toestand van den Zeer Eerw. heer pastoor Rijke is de laatste twee dagen niet verergerdintegendeel doen zich verschijn selen voor, die op beterschap wijzen. Ook het hoofd schijnt helderder te worden. Niettemin blijft zijn positie nog zeer zorg wekkend en eischt de grootste omzichtigheid. Een aandoenlijk en treurig gezicht is 't den krachtigen, statigen man, door den aanval der ziekte als gebroken, daar te zien zitten, hulpeloos als een kind. Voortdurend worden door de parochianen gebeden opgezonden om volledig herstel van den Zeer Eerw. herder van God te bekomen. Een belangrijke raadsvergadering Woensdag waren de leden van den Bosschen gemeenteraad ter „spoedeischende" vergade ring bijeengeroepen en verschenen. De voorzitter opende de bijeenkomst en zeide, dat van het bespreken van het aan de orde zijnde de werken aan de brug aan den Vuchteruitgang, niets komen kon, omdat de daarop betrekking hebbende stukken niet waren ingekomen. Als de ingenieur architect die zal ingezonden hebben, zal de raad op nieuw worden bij elkaar geroepen. Thans ging die uiteen. De vlekziekte onder de varkens heeft zich in Goudswaard op eene epidemische wijze uitgebreid. Niet minder dan 89 stuks zijn aangetast geweest en de meeste dieren hebben er het leven bij gelaten. Eene groote teleurstelling voor den mester die meende in den a.s. winter een stukje spek in de kuip te hebben of voor de op brengst van het varken aardappelen enz. in te koopen. Het houten omhulsel van het Tsaar- Petershuisje te Zaandam zal worden Vervan gen door een steenen gebouw in Gothischen stijl, en het houten hekwerk aan den ingang door een fraai gestneed ijzeren. Het gebouwtje zal voorts aan drie zijden door een 3 50 M. hoogen muur worden ingesloten. Dit alles geschiedt op kosten van den keizer van Rus land, wien het huisje met terrein in eigendom toebehoort. Men meldt uit GinnekenDe dieven worden in deze streek hoe langer hoe bru taler. Woensdag hebben zij midden op den dag tusschen 1L en 12 uur van de bleek, genaamd „De Schoolakker" eene belangrijke partij waschgoed gestolen,behoorende aan drie personen. Men vermoedt dat de diefstallen van den laatsten tijd bedreven worden door zoogenaamde laudloopers, die over de Bel gische grens weten te ontsnappen. Snij- en vechtpartijen Op de dorpen in de en Breda bestaat de gewoonte, dat Je buren van een meisje, dat weldra zal huwen, 'n de bruids dagen onthaald worden cp eer, of meer vaten bier. Dit noemt men ,.e?.ne re. Dinsdag avond werd ook te wi dusdanige „rent" gegeven. Nadat men:g pintje geledigd was, MB—HIM—'V - .V... atca» ."t, knooping was dan o V: V voorhoen nooit trouweloos en onbeschaamd geweest, één dag kon een raensch niet zóó veranderen. In hare onschuld doorzag dj Ego's spei niet, dat reeds jaren voorbereid was en nu cirid-i :jk vrijuit gespeeld werd. Leone keerde wanhopig in zijn paleis terug, radeloos van smart. Hoe schoon was zijtoen zij daar ernstig en vol ingetogenheid neerzat op de kussens randen reiswagen zoo schoon dat hij zich had moeten bedwingen haar te omhelzen en in die laatste omhelzing te smoren. Daar lag in haar blik iets onbeschrijfelijk kinderlijks en toch iet'gebiedends, rein en tóch vol innige, vurige liefde. Ohoe gelukkig was hij, de ellendeling wien deze oogen vriendelijk tegenlachten, de heiligste rechten ten spijt, den lagen verleider, die hem zijn zaligheid ontnomen had. Weder een slapeloozen nacht bracht hij door, peinzend wie toch wel de roover van zijn eer zou kunnen wezen. Hoe hij zich echter ook martelde, geen naam mocht hij vinden, die verdacht kon worden: De meeste jonge edellieden waren met hem bij Col- len geweest en geen der overblijvende kon hij zich voorstellen in de rol van minnaar zijner echtgenoote. Evenwel Pia zou en moest hem dat raadsel dat hem met al de scherpzinnigheid onoplosbaar was, duidelijk maken. De vraag die hij de trouwelooze voor de voeten werpen zou, betrof natuurlijk haar verleider en dan wee den verdorvene, die voor het huiselijk geluk van den opperbevelhebber geen eerbied gekoesterd had. Maar als Pia eens weigerdeals zij dien naam verzweeg? Leone sidderde bij dat denkbeeld en bitter be rouwde het hem nu, Ugo's raad te hebben ge volgd, in plaats van met ontbloot zwaard op aen indringer los te stormen. Zeker, de vrouw die een liefde als de zijne zoo laag met voeten had getreden moest wel door een waanzinnigen hartstocht bevangen zijn, en zij zou misschien de zwaarste folteringen verdragen, dan haar te verraden. Goéd, al moest hij haar dan als een giftmengster martelen, het geheim zou hij haar ontrukken, (Wordt vervólgd.)

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2