BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. Rij kspostspaarbank. BINNENLAND. reeds) met vrouw en kind naar Sofia terug keert. Er zal nu weer gelaveerd moeten worden in de richting van de mogendheden der triple alliantie, van Engeland en van Turkije. Hoe luider de bevolking roept „LeveRusland!" en „Leve de czaarhoe onpleizieriger Ferdiuand zich moet gevoelen te midden van zijn „trouwe onderdanen," die nu weer een aanslag hebben gepleegd op een van Stam- bouloffs vrienden, Matakiew, leider der libe ralen, en daarin heel aardig geslaagd zijn. Volgens een nota in de Weensche bladen is het communiqué uit Petersburg over de staatkunde van Rusland ten opzichte van Bulgarije uit een volstrekt vertrouwbare bron afkomstig. Dat is dus de logenstraffing van het verhaal van Figaro, waarvan hierboven gewag is ge maakt. -* Van ambtswege wordt thans uit Constan- tinopel gemeld, dat de Porte zelve een tegen ontwerp van hervormingen voor Armenie heeft opgesteld en aan de vertegenwoordigers der mogendheden medegedeeldjdaarin worden verscheidene der voorstellen, door de mogend heden gedaan, overgenomen. Maar op eigen iuitiatief wordt bepaald, dat aan de gouver neurs der verschillende provinciën christen adjuncten zullen worden toegevoegd, terwijl de vice-gouverneurs en de burgemeesters, zonder onderscheid van geloof zullen gekozen worden uit de muzelmannen eu de christenen. De gendarmerie en de politie zullen worden samengesteld uit lieden, die in de streek zelve tehuis behooren, en ook zonder onderscheid uit christenen en mohammedanen worden gekozen, naar verhouding der bevolking. De gevangenissen zullen worden verbeterd en aan eene geregeld inspectie onderworpen. Er zullen betere maatregelen worden geno men, opdat de geweldenarijen der Kurden gedurende hunne zweiftochten zich niet her halen. De regeering zal al het mogelijke doen om deze zwervers te bewegen vaste woon plaatsen te kiezen en hun daartoe terreinen met weidevelden aanwijzen. Aan het slot van dit tegenontwerp wordt gezegd, dat een gedeelte der door de mo gendheden voorgestelde hervormingen niet voor uitvoertng vatbaar zijn wegens de kosten en moeilijkheid der verbjudingen en verkeers middelen. Met 79 tegen 60 stemmen heeft de kamer goedgekeurd artikel 3 van het ontwerp-Schol- laert, waarbij bepaald wordt, dat het onderwijs in den godsdienst onder de verplichte vakken der lagere school behoort. In de kolenmijnen van Flénu is, wegens loonsverlaging, een werkstaking uitgebroken; reeds 200U personen nemen er deel aan. Te Gent is het tweede internationaal congres der textiel-nijverheid geopend. Vooral de Engelsche hebben gewichtige voorstellen ingediend: afschaffing van Zondagsarbeid, van overwerk en nachtarbeid; een werkdag van acht uren betere toepassing der arbeidswet, enz. Maandag bemerkte de kassier der Brus* selsche spaarbankdat een bedrag van 188,000 frs. aan bankbiljetten uit zijn kas verdwenen was. Daar er geen spoor van in- Ja, ik Madonna. God, wien gij daar zoo eeloovig badt, heelt u in mijn macht gegeven! Maar wees gerust, Pia, niet als een bittere vijand, neen als een deelnemende vriend kom ik tot u. Ik hoorde uw smartkreten, ik weet hoe rampzalig gij u gevoeltdaarom kom ik tot u om uw kluisters te verbreken. Wat? Wilt gij Ja, Pia, ik wil u den weg wijzen die tot de vrijheid voert; dit vreeselijk kasteel zult gij ver laten gij zult in plaats van den pestwalm der Maremma Siena's zuivere lucht kunnen inademen, ge zult geëerd en gerechtvaardigd zijn als de ge liefde vrouw van den Gapitano.... U kwelt dus het berouw over uw daad. Ach, dat wist ik, gij zult Hoor mij eerst aan, Pia. Verneem de plannen die ik maakte voor mijn volgend leven. U van Leone della Piëtro los te rukken is, dat blijkt mij nu, een onzinnig denkbeeld, uw liefde zou altijd en alleen hem behooren, al kondt gij ook besluiten mij in den vreemde te volgen. Mijn ellende werd dan grooter in plaats van minder; niets zou ik gewonnen hebben dan een altijddu rende kwelling. Neen Pia, ik eisch niet langer dat gij mij volgen zult. Als gij wilt begrijpen, ga ik voor altijd uit Siena, om in Palestina in den strijd met de ongeloovigen den dood op het slagveld te zoeken. Voor ik heenga, stel ik Pia de Tolomei geheel in haar recht, ik beken Leone dat gij onschuldig waart, de geheele toedracht der zaak deel ik hem schriftelijk mede, Pia. Hier is deze brief, die alles zal ophelderen. Zoo gij wilt kunt gij zelve hem aan zijn adres bezorgen. Pia begreep hem nog nog niet. Geslingerd tus- schen hopen en vreezen had zij naar zijn woorden geluisterd. Ugo ontrolde een blad perkament en las: ,lk, Ugo de Falconari, uw vroegere wapen broeder, doe den Capitano van Siena bij dezen weten, dat ik hem schandelijk bedroog. De beweegredenen zouden u ongegrijpelijk zijn. immers de geluKkige gevoelt niet de smart der raisdeelaen, daarom zal ik daarover het stilzwijgen bewaren. Uw gemalin is niet schuldig. De onbekendedien zij werkelijk voor haar broeder Piëro hield, was door mij, Ugo de Falconari omgekocht om deze schan delijke rol te spelen. Pia's ontroering, de duisternis en een treffende gelijkenis met Piëro de Tolomei, maakten het bedrog mogelijk en braak te vinden was, moet de diefstal hebben plaats gehad, vóór het geldkistje in de brand kast werd geplaatst. Zondag was het 50 jaren geleden, dat Vuillemin, de ingenieur-directeur der mijnen te Aniche, in lunclie trad. Een banket van meer dan 4000 couverts zou het gansche personeel der maatschappij vereenigen. Toen tegen halfelf na afloop der mis Vuil lemin omringd door tal van personen de kerk verliet, loste een in 1893, wegens deel name aan de werkstaking ontslagen mijn werker, vijf revolverschoten op hem, waardoor hij eenigszins gewond werd, doch niet ge vaarlijk. Daarna wilde Decoux dat is de naam van den aanvallereen bom werpen maar op hetzelfde oogenblik sprong het hel- sche werktuig, zoodat Decoux op een ver schrikkelijke manier verwond werd en eenige minuten later den laatsten adem uitblies. Een tiental personen werd licht gekwetst. Er was een groote vejontwaardiging. Zelfs de vader van Decoux trapte zijn zoon hem canaille sluipmoordenaar, enz. noemende. Natuurlijk waren ook tal van ruiten verbrijzeld. Vuillemin werd naar zijn rijtuig geleid. Hoewel hij nog een sterke man is, zijn de geneesheeren met het oog op zijn 75 jaar niet volkomen gerust over de gevolgen van den aanslag. Decoux is 26 jaar en ongetrouwd. Een der bladen maakt de opmerkingdat de anaichisten het gevaarlijkst zijn voor zich zelf. Bourdin te Greenwich Pauwels te Parijs en thans weer Decoux waren de eerste slachtoffers van hun misdadige voornemens terwijl de dichter Laurent Tailhade, die de „dappere daden" der anarchisten te Parijs op een maaltijd roemde, enkele dagen later zelf door een bom gekwetst werd. De Fransche reiziger Greaydie op een onderzoekingsreis in Zuid-Amerika was uitgegaan en van wien men sinds 7 jaren niets had vernomen, is thans teruggekeerd. Men dacht dat hij dood was, maar hij reisde ondertusschen in landen aan den Boven- Orinocowaar tot dusver geen Europeaan was geweest. De heer Geay brengt merk waardige wetenschappelijke berichten en verzamelingen mee o. a. ook een fraaie verzameling orchideeën. Een Amerikaansch rijtuigfabrikant, Wil liam Bcggs, maakte te Parijs in het Louvre- museum kennis met een heer die Engelsch sprak (de Amerikaan sprak geen Fransch) eu die aanbood dien dag zijn gids te wezen in de Fransche hoofdstad. Zij bezochten samen verscheidene merk waardigheden en dineerden in een groot restaurant. Daar waarschuwde de nieuwe vriend den heer Beggs tegen zakkenrollers en hij wees hem, met een portefeuille, welke hij in den zak had, hoe die soort van lui te werk gingen. Een poosje later ging de vrien delijke gids heen, en toen hij weg was be merkte de heer Beggs, dat de man hem nog eens, en nu zonder zijn aandacht er op te vestigen, gewezen bad hoe het zakkenrollen in zijn werk ging. Zijn portefeuille met 100000 francs was verdwenen, en een andere vol oud papier stak in plaats daarvan in zijn zak. De politie zoekt ijverig naar den handigen dief. De matadors Reverte, Tortero en Fa- brillo zijn bij verstek veroordeeld tot 5 frs. gemakkellijk. Het werktuig van mijn ver raad zult gij vruchteloos zoeken. Hij heeft Toskane verlaten, en hem op te sporen zou vergeefsche moeite zijn. Dat ik met deze 'berouwvolle bekentenis voor een deel mijn misdrijf goed heb ge maakt, is mijn innige wensch. Als gij dezen brief ontvangt, zal ik reeds verweg zijn Ik vlucht uit mijn vaderland, niet uit lalheid, zooals gij gelooven zult, maar ter wille van Pia's eer en die van u. Een openlijke vre debreuk zou allicht tot misverstand aanlei ding geven, terwijl gij nu gemakkelijk een voldoende verklaring voor mijn plotseling vertrek zult kunnen vinden. Dat God u en de uwen verder behoeden moge. UGO DE FALCONARI.» Pia verborg heur gelaat in de handen. De vreesehjke laagheid, die haar ongelukkig had ge maakt, overweldigde haar. Maar reeds na een oogenblik keek zij weer op, hij had immers berouw over zijn misstap, hij wilde door dezen brief alles toch weder goed maken. En met de lieve goedhartigheid haar eigen maakte het gevoel van verontwaardiging reeds plaats voor een ander, zij wilde alles vergeven alles vergeten wanneer deze akelige droom maar voorbij was. Och neen, begon zij, nooit had ik zoo iets van u kurnen denken, wat dreef u tot zoo iets verschrikkelijks. Als ge eens wist hoe diep gij me lijden deedtMaar dat is voorbijgeef mij den brief en weetdat ik u van ganscher harte vergeef. Zij strekte, nog aarzelend en ongeloovig de hand uit. Ugo verroerde zich niet. Gij begreept zeker niet, Pia, dat ik een voor waarde aan dit alles verbond. Als gij met die voorwaarde genoegen neemt, kan deze brief nog heden door Sor Grimaldo naar Siena gebracht worden. Ozie mij met uw prachtige zwarte oogen niet aan of ik een spookverschijning ware. Ik weet dat ge mij verafschuwt en dat Pia de Tolomei mij niet uit liefde in de armen zal vallen. Dan, hoe het zij, eenmaal dan toch in mijn treu rig leven heb ik hemelzaligheid gesmaakt. Schenk mij uwe gunst voor één enkel oogenblik. Nooit! Dat klonk als de angstgil van een dooaelijk gekwetste. boete voor iederen stier dien zij den 14en en den 16en Juli te Mont de -Marson gedood hebben. Dat. zal afschrikken Volgens berichten, te New-York van Cuba ontvangen, zou in den omtrek van Baracoa een groote veldslag zijn geleverd, waarin de Spaansche generaal Sandoval sneuvelde. Ook moeten de steden Jiguani en Baracoa in brand gestoken zijn. Een Spaansch smaldeel, bestaande uit het pantserschip Pelayo en de kruisers Maria Theresa, Viscaya en Ensenada, heeft order ontvangen, naar Tanger te gaan. Te Valencia is eene groote tabakfabriek tot den grond toe afgebrand. Er werden eenige personen gewond en de schade is hoogst aanzienlijk. Het agentschap te Foetsjou bericht het vermoorden van eene Ainerikaansche dame en van zendelingen, op zeventig mijlen afstands van Foetsjou. Vijf personen zijn gedood anderen onder wie ook kinderen, gewond. De Times en de Herald hebben tele grammen ontvangen die den gruwelijken christenmoord in het gezondheidsoord Wha- zang bij Koetsjeng bevestigen. Vermoord zijn tien Engelsche onderdanen en onder dezen twee dames Gordon, twee damesSaun ders, de dames Yellow, Marshall en Newcorae, na afschuwelijke gewelddadigheden te hebben ondergaan; de moordenaars gebruikten sabels en spietsen. De reverend Stewart heeft met vrouw en kind den dood gevonden in zijne woning, die in brand was gestoken. Vier Engelsche en Amerikaansche zendelingen onder wie twee dames zijn, hoewel zwaar gewond, ontkomen naar Toetjangfoe. In de keizerlijke commissiedie tot het onderzoeken van het gebeurde in de provincie Szetsjwan naar Tsjengtoe is gezonden, heeft ook de gewezen onderkoning zitting, die bij de zaak in hooge mate is geïnteresseerd. Uit Sjanghai wordt geseind, dat onder de Europeanen aldaar eene sterke ontroering en verontwaardiging heerscht, en dat eene groote protestrneeting is belegd. De Engelsche bladen geven vreeselijke bijzonderheden te lezen over het ongeluk in de Aucbenharvic kolenmijn, tusschen Saltcoats en Stevenston (Schotland), waarvan een tele gram reeds melding maakte. De mijn is geheel onder water geloopen. Het ver toonde zich plotseling op een van de hoogste punten der mijn en brak door als een stroom die alles meevoerde. Er waren negentig man aan het werk veertien zijn er verdronken, Het schijntdat in een vroeger gebruikte mijn naast deze het water zich opgehoopt had zonder dat iemand er van wist. De herinneringsfeesten te Weissenburg en vooral te Saaibrtlcken hebben een grootsch karakter gedragen. In laatstgenoemde stad waren naar schatting 40,000 vreemdelingen vereenigdde vereenigingen waarbij zich 15,000 oud-strijders (en onder hen 1000 man die aan de bestorming der Spicherer hoogten, enz. hadden deelgenomen,) trokken in optocht naar de graven der gevallenen. Nadat hier de herdenkingsplechtigheid had plaats gehad, keerde men, terwijl 50 muziek- Ugo, die haar langzaam genaderd was, deed onwillekeurig een paar stappen achterwaarts. Bedenk u wel, sprak hij na een oogenblik. Pia verborg heur gelaat in de handen. Bedenkenbedenken ach hoe weinig kent ge mij. Kunt ge één oogenblik gelooven dat ik mijn geluk met mijn schande koopen wil. Zou ik ooit mijn Leone weer vrij in de oogen kunnen zien na zoo'n daad. O alleen de gedachte dkar- aan dcet mij rillen. En zich fier verheffend vervolgde zij, waardig en edel Denkt ge dat uw weefsel, hoe kunstig ook ge sponnen niet eenmaal zal worden ontrafeld Veel liever blijf ik hier, zoolang God wil. Ster vend nog zal ik mijn onschuld betuigen en ten laatste zal de hemel den bedrogene de oogen openen. Maar als ik mijn vrijheid kocht voor een zondige daad, zou Leone het mij op het voor hoofd kunnen lezen, want ik kan niet huichelen zooals gij dan was alles verloren voor altijd, voor altijd. Zij zweeg een oogenblik, toen vervolgde zij op levendigen toon en met smeekend gevouwen handen Wees barmhartig. Nog zult gij alle gevoel niet hebben afgeschud, ik bezweer u, geef mij den brief en laat mij alleen, dag en nacht zal ik voor u bidden, ik zal u zegenen als waart gij mijn edelste weldoener! Ja Ugo, ik zweer u zelfs, ik zal niet rusten voor Leone, hot verledene ver getende, u zijn vriendschap teruggeeft en u ver eert en begunstigt als geen der Sieneesche edelen. Hij zal doen wat ik vraag, want hij bemint mij. Weer zult gij in zijn plaats heerschen binnen Siena. De burgerij zal Leone's wapenmakker met ge jubel begroeten. Wees verstandig en grootmoedig Signore, door één daad kunt gij het beide wezen. Het leven in den vreemde is moeielijk, hier in de zonnige stad der drie heuvelen zult gij gelukkig zijn, gij zult deze voorbijgaande verblinding vergeten hebben en onder Siena's jonkvrouwen een meisje vinden dat u liefheeft. Dan verdient gij een zalig lot omdat gij de schuld tegenover uw vriend hebt goed gemaakt. De opgewondeuheid overgoot haar gelaat met een bekoorlijken gloed, onder de lange, donkere wimpers schitterden haar oogen in een vochtigen glans, jeugdig en slank stond zij in haar over weldigende schoonheid voor hem. Wordt vervolgd. korpsen zich deden hooren, naar de stad terug, 's Avonds werden vreugdevuren aan gestoken. De 25e verjaardag van den slag bij Sedan zal op Zondag 1 September met bui- iengewonen praal gevierd worden. Aan den optocht, die door de beste kunstenaars van Berlijn wordt georganiseerd, nemen honder den oud-strijders uit '70, en voorts alle mi litaire- zang- en sportvereenigingen der hoofdstad deel Vele versierde wagens en groepen zullen zich vormen in den stoet. Op een plein, waarschijnlijk de Rossmarkt of de Goetheplatz, zullen vaderlandsche liederen worden gezongen. Na den optocht wordt een volksfeest gegeven, waartoe de oud-strij ders vrijen toegang zullen hebben. Het Berliner Tageblatt verneemt uit Dres den dat koning Albert van Saksen den 2en September naar Berlijn komt, daar dc keizer hem een bijzondere hulde wil bewijzen ter gelegenheid der herinneringsfeesten. Koning Umberto deed aan deu burge meester van Rome mededeeling, dat het hof aan de feesten van 20 September wanneer het 25 jaar zal geleden zijn, dat Rome door de Italiaansche troepen bezet werd zal deelnemen. In een Pauselijk schrijven aan den generaal der Jezuïeten wordt prijzend gewaagd van de missie der Jezuïeten onder de Koptische Christenen (in Abessynië)des te loffelijker, omdat gezegde Kopten machtige en zeer rijke begunstigers hebben (Rusland), Eigenaar van 35000 honden is Gustaaf Jowanowitsj, de veekoning van de Russische steppen. De hem toebehoorende 1,500,000 schapen worden door niet minder dan 33000 honden bewaakt en beschermd tegen de wolven. De strijd tusschen de kolonisten in den staat Wyoming en de Indianen schijnt voor- loopig weer ten einde te zijn. Generaal Coppingerdie reeds met zijn troepen uit Omaha (Nebraska) naar het tooneel van den strijd, Jackson's Hole, was vertrokken, heeft aan zijne infanterie order gegeven om terug te keeren. Over de moorden, die door de Indianen zouden gepleegd zijn zijn wij het juiste niet te weten gekomen de berichten bleven met elkaar in strijd. In elk geval blijkt het eerste bericht zeer overdreven te zijn geweest. En ook, dat de strijd zijn oor sprong heeft aan de zijde der settlers, die de Indianen tot vechten prikkelden en hen aan vielen. Als zij zich dus rustig blijven houden, zullen wij dezen „oorlog» wel niet meer ver nemen. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 6806,84; terugbetaald f 3207,37. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2067, WAALWIJK, 7 Aug. 1895. Gemeenteraadsvergadering Openbare vergadering van den gemeente raad op Woensdag 7 Aug., nam. 7 uur. Aan de orde 1. Ingekomen stukken; 2. Onderzoek geloofsbrieven der onlangs gekozen leden voor den raad. 3. Politieverordening; 4. Voorstel van burgemeester en wethouders tot verbreeding der haven. 5. Wijziging begrooting 1895. Feestviering Oranje Doelen. Naar aanleiding van 't nieuwsbericht uit Waalwijk van 3 Aug., betrekkelijk het 50jarig feest van den Koninklijken Oranje Doelen aldaar te vieren in de eerste helft der raaaud Septemberkunnen wij nader mededeelen dat op de 11. Zondag gehouden vergadering van bovengenoemd gezelschap is besloten in den geest, zooals gemeld is; onder voor behoud echter, dat, met het oog op de nog al hoogloopende kosten daaraan verbonden, eene subsidie zal worden toegestaan, welke, naar wij vernemen, door genoemd gezelschap bereids aan 't gemeentebestuur is aangevraagd. Wij twijfelen niet of de gemeenteraad, in de overtuiging dat zulk een feest niet andeis dan genot en voordeel voor de gemeente kan afwerpen, zal hieraan hare volle adhaesie hechten. Inkwartiering. Gisteren passeerden alhiermet be stemming naar het kamp te Oldebroek, waar zij van 10 tot 23 Augustus aan de oefeningen zullen deelnemen, 4 batterijen van het 3e regiment Veldartilleriekomende van Breda en van Bergenopzoom. 4 officieren, 58 onder officieren en minderen en 50 paarden hebben

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2