Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Oostenrijk. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Azie. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De voorzitter: „Ontvangen is een besluit van gedeputeerde staten houdende goedkeuring van het kohier van den hoofdei ijken omslag voor 1895, tot een bedrag van f5752,35 2. Onderzoek gelootsbrieven der onlangs gekozen raadsleden. De voorzitter stelt de stukken in handen eener commissie (de heeren QuirijnsMom bers en Van Dooren.) De commissie ver wijdert zich en brengt na terugkomst rapport uit bij monde van den heer Van Dooren. De stukken zijn in orde bevonden en de commissie concludeert tot toelating. Dienovereenkomstig besloten. 3. Politieverordening. De voorzitter „Tegen een paar bepalingen in de onlangs vastgestelde verordening maakte de commissaris der koningin bezwaar. Met het eene konden wij ons vereenigen, met het andere niet. De minister van binnenlandsche zaken, om advies gevraagd, deelde het ge voelen van ged st. zoodat er niets overblijft dan den zin doen van ged. st. daar anders toch vernietiging zou volgen. De raad vereenigt zich hiermede. Nog werden een paar wijzigingen aangenomen, waarna de aldus gewijzigde verordening werd. vastgesteld. 4. Eenige noodige wijzigingen op de be grooting voor 1895 werden goedgekeurd. 5. Voorstel van B. en W. tot verbreeding der haven. De voorzitter „Meermalen komen er klach ten over de haven; wij kennen heel goed de oorzaak: het malen der booten; daardoor komen er hoogten in de haven, waarop de schepen blijven zitten. B. en W. meenen dat dit te verhelpen zal zijn door verbreeding zooals die reeds gedeeltelijk is uitgevoerd de kosten worden geraamd op 2600. Zeker zou dit werk in 't belang der haven zijn." Na eenige discussie wordt bepaald dat het plan zal worden gesteld in handen der ha vencommissie die het zal onderzoeken en rapport uitbiengen; inmiddels kunnen de raadsleden zich ook op de hoogte stellen. Hierna werd de vergadering gesloten. „Verloren een vorst van Bulgarije. Wie hem vindt en terugbezorgt te Sofia, zal een mooie decoratie krijgen» aldus lezen we in een Engelsch blad, dat zich, in verband met den moord op Stambouloff, steeds eveu onvriendelijk heett uitgelaten over Ferdinand van Coburg. 't Is inderdaad waareen vol etmaal is „Ferdinand Naso", zooals de spot bladen hem noemen, zoek geweest: te Karlsbad was hij niet meer en te Ebenthal was hij nog niet. Dat was mooie stof voor een sensatie nieuwtje zoo iets van een „coup de thédtre", een onverwacht verschijnen van den prins te Petersburg b.v. Doch deze heeft wel ernstiger dingen aan zijn hoofd en vóór er tijd toe was een dergelijk fantastisch product de wereld in te zenden, liet hij zich zien op het jacht- goed van zijn broeder te Dobsina, waar hij uitstapjes maakt. Heden komt hij te Eben thal en reist dan onverwijld, 't zij met of zonder zijn vrouw, naar Sofia, waar hij Za terdag reeds wil zijn. 't Is eigenlijk jammer, dat de prins zoo spoedig reeds een einde wil maken aan zijn ambulant leven buiten Bulgarije is hij een vrij dankbaar onderwerp, te Sofia is hij veel minder interessant. Hij zou den sultan dezer dagen belootd hebben geen enkel gewichtig besluit te nemen, zonder hem (den sultan) vooraf te kennen en de czaar moet vast besloten zijn in allen deele tegenover prins Ferdinand zijns vaders gedragslijn te volgen, in verband met welk voornemen den minister van buiteulandsche zaken de tekst is mede gedeeld van Ruslands formeele weigering tot erkenning van den prins. Klement, de metropolitaan, heeft de Bul garen geweldig teleurgesteld hij is nu reeds eenige dagen in de hoofdstad en weet van niets te spreken dan van Ruslands sympathie en van Ruslands vriendschap van den prins wordt niet gerept. Wel weet men, dat hij in Rusland geen bijzondere antipathie heeft gewekt, doch 't blijft toch zeer twijfel achtig of Rusland ooit den man op den troon wil zien, tegen wiens aanmatiging immer en immer weer is geprotesteerd. Met de regeering staat 't al niet veel gunstiger: Stoïloff, Petrow Natschewitsch en Mintschewitsch zijn niet de mannen, die men te Petersburg wenscht het leger, de leiding der buiten- zoowel als der binnenlandsche aangelegenheden en de justitie, moeten in andere handen zijn. De korte duur van het verblijf van het Rumeensche koningspaar te Ischl als gasten van keizer Franz Josef van Oostenrijk heeft de in omvang en aantal juist heel aardig toenemende beschouwingen, een vroegtijdigen dood doen sterven, lang vóór ze tot vollen wasdom waren gekomen. De besliste mede- deelingen van Rumenie's toetreding tot de triple-alliantie hebben de ïegeering te Bu- karest opnieuw doen besluiten tot de publicatie van een tegenspraak. Verteld werd namelijk, dat Rumenie in den laatsten tijd Rusland provoceerde, dat tegen de Russische onder danen in Rumenie gewelddadig werd opge treden en dat er zelfs troepen werden ge concentreerd aan de grens. Dat alles spreekt de Rumeensche legatie nu bij nota formeel tegen. Geheel overbodig is een dergelijke formeeel loochening nietde Servische bladen het ten koning Karel's bezoek aan Frans Josef, een tegenhanger van de Bulgaarsche deputatie naar Petersburg en als zoodanig belachelijk, daar Oostenrijk—Hongarije bij een Europee schen oorlog van Rumenie 'i meest zcru heb ben te duchten. De koning zelf vindt al dat gepraat en geschrijf over zijn onschuldig bezoek aan Frans Josef, hoogst onaangenaam en laat al de hem toegedichte oorlogzuchtige aanvechtingen formeel tegenspreken: de Rus sisch—Turksche oorlog kosite hem de provin cie Bessarabie en 15000 man. Hij heeft dus wel kunnen leeren De Staatscourant bevat een koninklijk be sluit, waarbij bepaald wordt, dat de wet op de invoerrechten op boter, margarine, room en melk den 20 Aug. in werking zal treden. Verder is daarin een koninklijk besluit opgenomen, waarbij voorloopig de heffing van den accijns op de in Belgie vervaardigde margarine en andere kuustboters en het toe zicht op de margarinefabrieken wordt geregeld. Verscheideue agenten van den Parijschen veiligheidsdienst hebben zich naar Anicke begeven en een onderzoek ingesteld naar den moordenaar Decoux, zijn antecedenten en de relaties, waarin hij tot de anarchisten kon staan. Men is overtuigd, dat een onwetend man als Decoux, niet alleen de bom heeft kunnen vervaardigen, die een einde gemaakt heeft aan zijn eigen leven. Omtrent den aan-lag te Aniche zijn nog geen nadere bijzonderheden aan het licht gekomen. De persoon die zich zoo snel na de droevige gebeurtenis naar den trein spoedde is geen anarchist, maar slechts iemand, die aan hevige ontroering ten prooi zoo spoedig mogelijk naar huis wilde terugkeeren. Het lijk van Decoux is des nachts uit de woning zijner ouders gehaald en begraven; men wilde demonstralien bij het graf voor komen, Zijn vrouwelijke familieleden verzetten zich tegen de politie beambten die de kist kwamen halen. De andere aanwezigen wei gerden de lijkbaar te dragen, welke daarop door de gendarmes naar het kerkhof werd gebracht. Toen de begrafenis afgeloopen was riep de zuster van Decoux in wanhoop „Arme Clément, je hebt je voor auderen laten wegjagen en gisteren voor anderen laten dooden Een bericht uit Montlucon meldt het overlijden van Thivrier, den socialistischen Franschen afgevaardigde, overal bekend door zijn werkmanskiel waarmede hij in de kamer verscheen. Op het Mer de Glacé bij Chamounix is een jonge dame, deel uitmakende van een gezelschap dat den gletscher beklom, in den afgrond gestort doordat de leuning van het pad onder hare hand bezweek. De leuning was slecht onderhouden, en maar wat opger lapt met oude stukken. De verontwaardiging onder de touristen is natuurlijk algemeen. De werkstaking te Carmaux heeft een treurig gevolg; de directeur der fabrieken heeft verklaard, dat, daar de werkstaking zonder gegronde redenen begonnen is, de fabrieken gesloten blijven, tot tijd en wijle de directie het oogenblik gekomen acht, het werk te doen hervatten. De werklieden ont vangen den raad, te handelen, zooals hun belang meebrengt. Dit besluit, dat onver klaarbaar geacht wordt, heeft een diepen indruk gemaakt. Volgens de Times zou maarschalk Martinez Campos door een leger der opgcstanenen ingesloten zijn. Thans komt het bericht, dat de maarschalk iedere mededeeling over den opstand op Cuba verboden heeftzoodat telegrafische berichten daarop betrekking hebbende, niet verzonden worden. De zaken schijnen voor Spanje een heel ongunstige wending genomen te hebben. De prins van Wales en de hertog van York moeten dezer dagen in ernstig levens gevaar verkeerd hebben. Zij maakten namelijk een proeftocht mede van den torpedojager Charger. Eenige oogenblikken nadat de vor stelijke personen weer te Porthmouth aan wal gestapt waren, bemerkte men, dat de vuur haard gescheurd was, en de ketel in groot gevaar verkeerd had, te ontploffen Spichern en Worth zijn in heel Duitschland met groote geestdrift gevierd. Allerwege mili tair vertoon, schitterende pnrades, een plechtig bekransen van vaandels en geschut. In Thü- ringen werden de feesten door enkelen der regeerende vorsten bijgewoond. TeMtluchen vierde men ook een plechtigen lijkdienst vo >r de gevallenen van '70. Het feest te Cassel werd door de tegenwoordigheid van den kroonprins en prins Eitel Fritz opgeluisterd. Op een tocht in het gebergte, welken mi litairen van de Oostenrijksche vesting Mal- borghet uit hadden ondernomen was een een jong soldaat, een Tyroler, te ver vooruit gegaan en op een gevaarlijk punt geraakt waar zijne makkers hem niet bereiken konden en van waar hij niet terug kon. Uren lang moest hij blijven op die gevaarlijke plek. Er kwam een onweder. Hij zag dicht bij hem zeven lammeren door den bliksem gedood. En met ieder uur, dat voorbijkroop, vermin derde zijn hoop op redding. Zijn makkers gaven echter den moed niet op. Zij haalden touwen, ladders, enzen gingen daarmee, vergezeld door gidsen met fakkels weer naar de plek, waar de arme jonkman zich bevond. Het was intusschen nacht geworden. Maar zij togen moedig aan het werk. Hun moeite was echter vergeefsch. Toen de morgen aanbrak, was he: hun nog altijd niet gelukt, bij hun makker te komen. Nu kwam er een tweede troep mannen met allerlei hulpmiddelen toegerust; maar ook die kon het doel niet bereiken. Men dacht reeds er aan, de pogingen op te geven. Daar grijpt een der soldaten een touw en klimt er mee tegen de steile rots op. Met inge houden adem zien de beneden staanden het k'oeke waagstuk aan. Het ging goed de moedige kerel werkte zich meer en meer naar boven... daar laat hij, dicht bij zijn doel, het touw glippen. Nu hield men beide jongelieden voor verloren. Maar toen de redder een oogenblik later bij zijn makker gekomen was, kwamen zij op een goeden inval. Zij scheur den hun linnengoed aan reepen, knoopten die aaneenen met het aldus verkregen touw haalden zij een door de expeditie meege bracht sterk touw naar boven. Dat maakten zij nu vast aan een dennebootn, en vervolgens lieten zij zich langs dat touw naar beneden glijden een diepte van 70 meter. De geredde en zijn kloeke redder werden, gelijk men denken kanbeneden mét hartelijk gejuich begroet, en geheel Malborghet ver heugde zich over de redding. De voorstellingen van generaal Baratieri, dat Abessinie er niet aan denkt Erythraea te bestrijden, worden bevestigd door het bericht, dat ras Makonen zijn troepen afgedankt heeft en negus Menelik naar Adisabuko terugge keerd is. HONKONG, 8 Aug. Een groote verwoede menigte viel gistermiddag de Engelsche en Amerikaansche zendingsstations te Fatsjan bij Canton aan en vernielde de hospitalen. Eenige zendelingen vluchtten naar Strameen, anderen bleven te Fatsjan. Een Chineesche kanon neerboot is atgezonden om de orde te her stellen. Het gerucht gaat dat alle zendingsstations in de provincie Kwang Tung verwoest zijn. Weldra zullen alle zendingen naar de open havens gejaagd zijn. De vegetariérsvereeniging telt thans 12000 goed gewapende en georganiseerde mannen, die in staat zijn aan de troepen weerstand te bieden. In Amerika werden in de strafgevangenissen ook rijwielen vervaardigd; het werk der ge vangenen heeft echter niet aan de verwach tingen beantwoord en men moet er weer over denken de veroordeelden aan ander werk te zetten. WAALWIJK. Zondag LI dezer,'s midd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien op de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Ave Maria Abt. 2. Op 't Kerkhof De Vliegh. 3. Krieger Scène Fischer. Op Zondag 11 dezer, des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Dichter und Bauer. Ouverture Suppé. 2. Feuille d'Album. Fantaisie Bouman. 3. Frühlingskinder. Walzer Waldteuffel. WAALWIJK, 10 Aug. 1895. Gemeenteraadsvergadering, op Maandag 12 Augustus 1895, voorm. 11 ure, tot behandeling van het verzoekschrift van den Koninklijken Oranje Doelen om subsidie. Machinale schoenenfabriek. De tegenwooidige toestand der schoenen industrie en de groote concurrentie, welke het buitenlandschmachinaal gefabriceerd schoenwerk het binnenlandsch, met de hand vervaardigd schoeisel aandoet, heeft een onzer grootste fabrikanten doen besluiten voortaan ook langs mechanischen weg te fabriceeren. De daarvoor noodige machines zijn bereids door hem ontboden en alle maatregelen genomen om binnen een paar maanden te kunnen beginnen. De nieuwe machinale fabriek zal zich speciaal toeleggen op het leveren van fijn atgewerkt, smaakvol schoeisel voor dagelijkrch verbruik. l'Espérance. Aan de harmonie l'Espérance alhier viel dezer dagen de vereerende onderscheiding ten deelte worden uitgenoodigd, om de feesten te komen opluisteren, welke te Nij megen den 31 Augustus a.s. zullen gegeven worden ter viering van den verjaardag vau H. M. koningin Wilhelmina. l'Espérance heeft de invitatie aangenomen, welke een nieuw bewijs is, hoe goed het Waahvijksch muziekkorps, onder directie van den heer Frie van Iersel, ook elders staat aangeschreven. Pensionecriiig. Bij kon. besluit is de met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indie A. C. Dor- renboom, ter zake van lichaamsgebreken, met I October, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Loou en arbeid. Het belangrijk vraagstuk minimum loon en maximum arbeid" maakt terecht tegen woordig een onderwerp van overweging uit. Een der lezers van de Arnh. Ct. vraagt, of er ook niets zou te doen zijn tegen het maximum loon en een minimum arbeid Tot toelichting van zijne vraag maakt hij gewag van een werkman, die nagenoeg den geheelen dag bezig was met eene hem op gedragen karweidie in een paar uur zou kunnen afgeloopen zijnals er aan werd doorgewerkt. Zakkenrollers. Wij lezen in de Indépendance Beige De heer Joseph Wolffmakelaar in effecten wonende te Rotterdam, is Dinsdagmiddag te Brussel, waar hij zich sedert enkele dagen met zijn gezin bevindt, het slachtoffer gewor den van een brutalen diefstal. Om 1 uur, na met zt'n beide dames in een restaurant in het midden der stad te hebben gedineerd, sprong hij op de tram. Toen hij aan het Noorderstation uit wilde stappen liep iemand die zeer veel haast scheen te hebben hem met geweld tegen het lijf, waarop de heer Wolff een flinken duw met den elleboog teruggaf. De ander stoorde er zich echter niet aan, doch verwijderde zich zoo gauw mogelijk. Een oogenblik later ontdekte de heer Wolff, dat zijn portefeuille met bijna 300 francs uit zijn binnenzak ver dwenen was. Toen was de dief reeds lang uit het gezicht. De heer Wolff heett van het geval aangifte gedaan. Inbraak in 8 pakhuizen Een zeer brutale inbraak heeft Woensdag nacht plaats gehad aan de O.Z. Kolk het grachtje tusschen den Zeedijk en de Prins Hendrikkade bij den Schreierstoren te Am sterdam. Daar "staan naast elkander een achttal pakhuizen, welke alle achtereenvolgens door de dieven bezocht zijn. Zij hebben zich toegang verschaft tot de opslagplaats van vaten van de firma wed. P. Abrams welke open ruimte door een betrekkelijk laag steenen muurtje gescheiden is van de straat. Toen de inbrekers hier eenmaal waren, kon den zij ongestoord werken, aangezien zij ge heel tusschen de pakhuizen waren en van den openbaren weg af niet konden gezien worden. Het eerst drongen zij nu door in het pakhuis van de firma Pierre Klep, doch hier vonden zij niets dan ijzerwaren, die niet gemakkelijk vervoerd konden worden. Daarop begaven zij zich over de bovenzolders en de daken naar het pakhuis van de firma Jacobus Boelen, waar zij de deur van het kantoor openbraken en de kleine kas ongeveer f20 stalen. Zij dronken hier een paar proeffleschjes wijn leeg en staken sigaren op, waarna zij hun tocht weder over de daken voortzetten naar het naastgelegen pakhuis van de firma's C. Willemsz en Willemsz Morel. Bij laatst genoemde firma hebben zij met ijzeren werk tuigen het luik van de magazijndeur, na een ruit te hebben stukgeslagen, opengewrongen en zijn toen op het magazijn en het kantoor alles gaan doorzoeken. Geen kast en geen lade bleef onaangeroerd alles werd des morgens open gevonden. Behalve een kleine som gelds, die zij uit een lessenaartje ont vreemdden, namen zij ook zeven stel ivoreu biljartballen mede, ter waarde van ongeveer f 250. Een paar groote olifantstanden vonden zij blijkbaar te zwaar; ten minste zij hebben die verplaatst, doch verder laten liggen. Nog niet tevreden met hun buit, zijn daarop de inbrekers weder langs het dak doorgedrongen tot het pakhuis van Kirberger Co., waar zij echter alleen het bovenkantoor doorzoch ten en niet in het eigenlijke kantoor, gelijk- straats, kwamen. Het gevolg was dat zij niet veel vonden. Een lessenaar, die werd open gebroken, bleek geen waarde te bevatten. De tocht werd dus voortgezet naar 't volgende pakhuis van den heer P. Allebrandi, waar niets is ontvreemd, en daarna naar het pak huis van ne firma Vos Van Mill. Hier braken de dieven zich een toegang door alle deuren naar het kantoor, waar zij ge makkelijk door een groot loket binnenkwamen.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2