Nummer 65. Donderdag 15 Augustus 1895. 18e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VERGEEF ONS ONZE SCHULDEN. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langslra^stiie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,]5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiên 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiên voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De pennestrijd over het „communiqué" aangaande Bulgarije, zijn vorst en zijn re geering, heeft wel iets van den strijd om 's keizers baard. Voorloopig valt nog niet uit te maken wie de waarheid heeft: in Bulgarije zelf vertelt de regeering aan elk, die't hooren wildat de Oostenrijksche bladen er zijn iügeloopen, doch deze verzekering komt zelve van een niet geheel onverdachte bron, terwijl de groote bladen van Oostenrijk de echtheid van het communiqué handhaven, 't Schijnt, dat de metropolitaau Clement er in geslaagd is de heeren te Petersburg wat te matigen in hun toorn, doch daar wordt prins Ferdi nands positie niets beter door en het dezen toegedichte voornemen zich niet later dan Woensdag a. s. tot koning te doen uitroepen, (dat zou dus zijn eene onafhankelijkheidsver klaring van Bulgarije) heeft bij velen geloof gevonden als de daad van een wanhopige, als de laatste zet van den speler -alles Of niets Toch moet dat alles niet als echt worden genomen heden of morgen komt de prins in Bulgarije terug en 't kan heel wel zijn dat hij in de hoofdstad vriendelijk wordt ontvangen, al zij 't dan ook op aanstichting van hooger hand en al moge 't niet direct zijn uit sympathie voor en toewijding aan zijn persoon. Men blijft gelooveu aan de mogelijkheid, dat na de bekeering van Boris, zelfs tegen de erkenning van prins Ferdinand als koning van Bulgarije, te Petersbnrg geen bezwaar zou bestaan als de belangen van Rusland maar gediend werden. Dat Turkije, Oostenrijk en Duitschland dit alles zoo maar kalm zouden aanzien en voor kennisgeving aannemen, lijkt in elk geval hoogst onwaar schijnlijk. Door al dat geschrijf soms veel gelijkeud op het ronddraaien in een kring, doordien men telkens weer aan het punt vau uitgang terugkomt geraakt evenwel de Bulgaarsche quaestie niet uit de wereld, zij 15 wordt integendeel drukker besproken dan immer vóór dezen Plotseling werd in den gang een gestommel hoorbaar. Vreezende dat de slotvoogd mocht na deren en buiten Pia's luide kreten hooren, ging Ugo met een verwensching op de lippen naar het zijvertrek terug en sloot de deur achter zich af. Met nieuwen moed bezield vloog Pia op en schoof den binnengrendel voor de deur, waardoor Ugo was verdwenen. üok den hoofdingang trachtte zij te versperren. Vergeefs evenwel beproefde zij den verroesten sleutel in het slot om te draaien, nu schoof zij hijgend van inspanning, de zware eikenhouten rustbank voor de deur, daarna de tafel en den zetel die inde vensternis stonden. Toen,als gold het een ware verdediging, zag zij uit naar Iets dat als wapen dienst kon doen. Naast den hoofdingang hingen gekruist over eên kunstig gedreven metalen schild, twee ijzeren knotsen, die, om hun met scherpe punten bezette toppen, morgensterren genoemd werden. De handvatsels waren sierlijk en dun. Hoe 't zij, de hand, die in gelukkiger dagen zoo vaak een vurig ros bedwongen, zelfs den boog gespan nen en de jachtspies geslingerd had, zou in deze dagen van bitteren droeven ernst, ook het ver pletterende wapen weten te hanteeren. Met kloppend hart zette zij een stoel tegen den muur en rukte een der krammen los, die niet al te diep in de voegen gedreven zat, weldra had zij de bovenste knots bij den greep gevat en na eene korte krachtsinspanning hield zij het wapen in de hand, terwijl de afbrokke lende kalk op den steenen vloer Yiel en haar donker gewaad met stof bedekte. Zij woog de knots in de uitgestrekte hand O, als hij het nu eens waagde terug te keeren, en haar zelfs met den vinger aan te raken; een bitter glimlachje gleed over haar bleek gelaat. Dit scherp gepunte wapen, dat voor eeuwen misschien ter verdediging was geheven door een van Leone's roemzuchtige vaderen in den sfrijd met de Saraceenen om ae heilige stad, dit zelfde wapen zou nu de eer bewaren van een dochter De Figaro is weer aan 't praten over de Russisch-Fransche alliantie of eigenlijk over de afwezigheid van een tractaat, bindend voor beide partijen en regelend de rechten en de plichten. Er zou uit dit artikel blijken, dat er eigenlijk niets anders is dan een mi litaire overeenkomst, doch dat is er dan ook eene van beteekenis, eene die menig tractaat in de schaduw stelt. Ongelukkig laat het blad zich weer niet verder uit, juist als 't heel interessant gaat worden, bedenkt de zoo goed ingewijde X. zich op bijzonderheden mag niet worden ingegaan. Toch meent de oolij- kert zeker te weten dat het beginsel der wederzijdsche tusschenkomst (verplicht) is aan genomen voor het geval een der contractanten wordt aangevallen en dat die tusschenkomst afhankelijk is van de goedheid en de wel willendheid van den bondgenoot, als een van beiden zelf aanvallend optreedt. Den datum van de onderteekening der conventie, stelt de Figaro op Juli van het vorig jaar: Carnot zou de eer zijn te beurt gevallen zijn hand- teekening er onder te mogen plaatsen, als niet Caserio met zijn moordtuig tusschen- beiden was getreden nu is Casimir-Perier zoo gelukkig geweest. De vereeniging tusschen de drie nationa liteiten van Hongarije (de Slovakken de Ruinenen en de Serviërs) is nu een feit, de aaneensluiting der groepen om te komen tot een zekere autonomie en le voorkomen de overheersching door de Hongaren, is nu be zegeld: niet minder dan 21 artikelen zijn er noodig geweest voor een gemeenschappelijk program. Daarin wordt aangedrongen op eer biediging der verschillende nationaliteiten op herziening der kies- en der perswet, op hervorming der administratieve wetten en van het rechtswezen en men verbindt zich wederkeerig om, als protest tegen het doen der Hongaren, niet deeltenemen aan de ver verkiezingen. uit datzelfde geslacht en in tijd van nood den onverlaat dooden, die Gods naam meer schande aandeed dan ooit één dier ongeloovigen. Pia, de zachte teedere Pia, die zelfs den minste liarer dienaren steeds vriendelijk groette en nooit een hart woord toevoegde, Pia die eens geweend had bij de tijding dat een onbekende bedelaar onder de hoeven der paarden van haar gevolg was geraakt, Pia de Tolomei was vast besloten dit wapen tot het ergste te gebruiken. Deze ge dachte gaf haar een gevoel van kracht, bijna van moed, die haar in de laatste dagen ontzonken was. Evenwel, Ugo keerde niet terug.Waarschijnlijk bevreesd dat Leone alles ontdekken zouhij staakte zijn pogingen. Bij sor Grimaldo vertoefde Ugo niet lang. Het was vergeefsch, zeide hij met gefronst voorhoofd. Wees zoo goed niet te zeggen, dat ik langer hier gebleven ben, ik had die moeite liever moeten sparen. Dus sprekendjzocht hij zijn paard datopeenigen afstand stond vastgebonden, zóó, dat Leone het straks niet had kunnen zien. Toen draafde hij dwars door het veld in de richting van Cermoli weg. Wild warrelden in zijn brein voorstellingen en plannen dooreen tot hij half krankzinnig Cermoli bereikte. De noodzakelijkheid hier den slotvoogd oen voorwendsel te geven voor zijn plotseling be zoek, verplichtte hem zich te beheersehen en bracht hem dan ook werkelijk wat tot kamte. Hij >yeidde breed uit over de tijds omstandigheden, over 'de onderhandelingen met de volgelingen van de leliönbanier, en deelde zijn hoorder mede, dat wellicht de capitano binnen korten tijd hier voor een paar dagen zou komen vertoeven. En terwijl hij sprak, haalde hij allengs ruimer adem, de angst en de wanhoop die hem folterden, verdwenen tot zijn geluk meende hij, want duidelijk was hij het zich bewust, dat dit aan houdend peinzen over zijn ongeluk en zijn wraak plannen hem tot een waauzinnige zouden maken. Misschien zou hij dan luide verkondigen aan elk, die hem wilde liooren, dat Pia de Tolomei onschuldig en dus hij, Ugo de Falconari een laffe eerroover en een moordenaar was 1 Het was in de laatste dagen van Mei. De ge heele maand door had de zon in vollen glans aan den onbewolkten hemel geschitterd, zoodat zelfs de vruchtbare landouwen die Siena om- Een telegram uit Majoenga op Madagascar meldt dat de le brigade der expeditie haar kampement heeft opgeslagen in het gezicht van Saovina Andrina. De Howa's trekkken zich terug. Zondag is van Marseille naar Madagas kar de Djemnah van de Messageries Mari- times vertrokken met enkele officieren en manschappen, een groote hoeveelheid voorraad en oorlogsmateriaal, en meer dan 3U0 kisten met „nationale geschenken», grootendeels aangeboden door 1'Union des femmes de France. Met hetzeltde schip zullen 500 zieke militairen naar het vaderland terugkeeren. De landgoederen van den overleden graaf van Parijs in Frankrijk zullen te gelde gemaakt worden, ter wille van de erfgenamen. Het landgoed te Eu zal aangeboden worden voor vijf millioen frank. Uit Saint Etienne wordt bericht dat iu de gangen der mijnen van Montrambert brand is ontstaan. Daar het Zondag was waren slechts weinige werklieden bezig en deze konden zich bijtijds redden. Maar de stallen zijn door hel vuur verwoest, en acht tien paarden verbrandden. De ingenieurs zijn met een paar honderd werklieden afge daald om versperringen van kleiaarde te maken, in de hoop dat het vuur de steenko- lenlagen niet bereiken zou. Vier mannen der bende van Areski den Algerijnschen roover, die voor eenigen tijd met 13 leden zijner bende ter dood ge bracht werd, waren aan de vervolgingen der politie ontkomen en in het gebergte gevlucht. Zij lieten in den eersten tijd na Areski's terechtstelling niets van zich hoorenmaar langzamerhand verspreidden zij weer angst en schrik door de verschillende rooverijen. Thans heeft men echter in het bosch van ringden, de heuvelen en dalen met hun weelde- rigen plantengroei onder den aanhoudenden zonnegloed te lijden hadden. Maar dè Maremma was een hel geworden. Vergiltigde dampen stegen uit de halfverdroogde moerassen op, geen levend wezen was bestand tegen de blakerende hitte van de kale woestenij. Siena en de kleinere steden en vlekken in de nabuurschap werden langzamerhand het toevluchtsoord van al de uitgeteerde holoogige ongelukkigen, die in den zomertijd hier bescherming kwamen zoeken tegen de vreeselijke malaria, die hen onfeilbaar doo den zou. Het ging tegen den avond, een zacht briesje kwam uit het noorden, en met volle teugen ademden de Sieneczen, die zich bijna allen op straat begeven haddendeze langgewensehte koelte in. Op het ruime balcon van zijn paleis, van waar hij nederzag op de van menschen wemelende Piazza, zat de capitano en liet het vermagerde en droevig gelaat moedeloos in de hand zinken. Naast hem, tusschen de granaatstruiken speelde de kleine Ermenegilde; terwijl een fraaie haze windhond, de kop liggende op de voorpooten, knipoogend toekeek. Binnen het paleis heerschte een docdsche rust. Gregorio de Tolomei, die overeenkomstig het vredesverdrag voortaan het bestuur der stad met zijn schoonzoon deelen zou, was nog niet aan gekomen omdat zijne genezing, tegen de vroeger fekoesterde verwachtingen weinig of niet vor- erde. Ugo echter vertoefde sedert weken in Torre Landrini. Na zijn terugkomst had hij nog een paar dagen in het paleis doorgeb acht, toen echter kon hij de stomme, diepe wanhoop van den man, dien hij in het verderf had gestort, niet langer aanzien. Onder voorwendsel dat zijn geschokte gezondheid dringend behoefte had aan ae frissche berglucht, vroeg en verkreeg hij voor eenigen tijd verlof. Dientengevolge was Leone voortdurend met Ermenegilde alleen geweest. Het dienstpersoneel des capitano's droefgeestigheid opmerkend, hield zich bescheiden op den achtergrond, sloop op de teenen door het huis en wees vaak, zonder daartoe last te hebben de bezoekers af, die hunnen heer in zijne overpeinzingen zouden kunnen storen. Uit het paleis della Pietra was de ziel gevloden, de ziel, Pia de Tolomei 1 Strak en zonder eenige belangstelling keek de Atsabon een drijfjacht op de roovers gehouden, welke eindigde met een gevecht, waarin drie der roovers en twee soldaten werden gedood. De vierde roover Abdun, werd gewond, maar hij wist te ontvluchten. In den stand der werkstaking te Car- maux is geen verandering gekomen. De stad is kalm, de straten zijn verlaten. Vóór den 18en Augustus zullen de werklieden saamge roepen worden, de directeur zal dan de vureu in de glasblazerij opnieuw doen aanmaken en wie van de stakers het werk willen hervatten en niet in de bepaalde termen van uitsluiting vallen, kunnen aan den arbeid gaan. Of de werklieden solidair zullen blijven, dan wel of de uitverkorenen onder hen aan het werk zullen gaan zonder hunne makkers, is nog niet uit te makeu. De hoofden der staking zijn niet te Carmaux. De correspondent der Times te Tientsin beschouwt de moordenarijente Foetsjou gopleegdals een teeken van beginnende anarchie, een dat door meerdere en ernstigere zal worden gevolgd, indien de vreemde mo gendheden niet krachtig in deze zaak tegen China optreden. Zulke uitbarstingen van haat zijn steeds voorspeld en het logisch gevolg van slapheid en verzuim. De Engelsche kruiser Rainbow en de Ame- rikaansche kruiser Detroit zijn op weg naar Foetsjou. Ook het pantserschip Hagen heeft nu uit Tanger de terugreis aanvaard. Eindelijk bevat de Norddeutsche Allgem. Ztg. de officieuse bevestiging van de schikking, met den sultan van Marokko getroffen. De schadeloosstelling voor Rockstroh, tevens ten deele tegemoetkoming in de onkosten van het rijk, bedraagt 200000 frs. Voorts is de rest van de schadeloosstelling wegens den capitano naar het gewoel aan zijn voeten, dat telkens levendiger werd, om van beneden niet gezien te worden, verborg hij zich achter een der reusachtige steenen vazen. Hij had zich ech ter die voorzorg kunnen sparen, geen der lachen de, vroolijk koutende voorbijgangers dacht er aan een blik naar het balcon te werpen. 'tWas of de burgers van Siena het wisten, dat Leone niet langer de opgeruimde sterke held was, die behagen schej te in het vroolijk gejubel des volks, dat het noodlot op zonderlinge, raad selachtige wijze hem gemaakt had tot een ernstig droefgeestig man een menschenhater bijna Lecyie wendde het hoofd om. Alsof hij in zijn zielsangst iets wilde zoeken, wierp hij door de halfopenstaande vleugeldeur een blik in de sche merduistere kamer... Daar ginds op die kleine, met sierijke pijlen en verguldsel getooide rustbank had Pia, ach hoe vaak, met de kleine Ermenegilde gezeten en haar sprookjes verteld, zoo lief, zoo huiselijk, zoo on uitsprekelijk bekoorlijk Het was hem of hij haar stem weder hoorde, vroolijk en kristalhelder als het luiden der klokjes op den Paaschdag, zacht en drooraerig, als het murmelen van een beekje in de verte, de stem die hem immer bekoord én geboeid had. En de kleine Ermenegilde luisterde dan zoo aandachtig met wijd geopende oogen, genietend en toch beangst over het lot van de schoone koningsdochter met de mooie hinde, of kinder lijk verontwaardigd over de boosheid van dien slechten toovenaar. Dan volgde een stroom van vragen: waarom dit zus en dat zoo was, hoe het gegaan zou wezen als dit eens niet gebeurd was, een prettig lief gesnap voortdurend tot de lichten waren aangestoken, die haar verjoegen uit het heerlijk tooverland. Nu zat de kleine alleen te spelen, bijna even stil en treurig als haar vader. Het kind, immer alleen met de oude Ghismonde, voelde een dage lijks wassend verlangen naar die eene, wier gemis niemand haar vergoeden kon. Misschien zou zij, zooals het dikwijls gaat, in den omgang met andere kinderen, geplaatst in een andere omgeving, haar moeder spoedig vergeten hebben. Nu echter hield ieder plekje in de ruime zalen, ieder ge zellig hoekje de herinnering levendig en de trouwe Ghismonde deed elk oogenblik het hare om die herinnering nog te versterken. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1