binnenland"' BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. Italië. Rusland. Woensdag 4 September jaarmarkt en boter mijn te Waalwijk. en kalm, alle berichten van ongunstigen aard zijn eenvoudig onwaar of overdreven. Dat is weer eens een proefje van de nimmer lang vol te houden struisvogeltatiek tegen beter weten in. Van Rome uit is eigenlijk niets gedaan ter verbetering van de treurige toe standen op economisch gebied, de latafundiên- bezitters floreeren meer dan ooit, hun exploi- tie-systeem gepaard aan de administratieve maatregelen, heeft de zaken in denzelfden toestand teruggebracht als voor de revolutie, die met het zwaard in de vuist onderdrukt is. Veel is er beloofd en niets is er geschied: de latafundien-wet slaapt rustig in het stof der kamerarchieven en van de in de troonrede toegezegde algemeene amnestie wordt niets gehoordterwijl van 's konings genade de hoogste verwachtingen worden gekoesterd ook ten aanzien van de leiders Felice, Barleto Bosco enz. Crispi's plan om zijn atwezigheid van Rome te verkorten en onverwijld naar de hoofdstad terug te keeren, wordt met den dreigenden staat van zaken op Sicilië in verband gebracht. Geprest om een besluit te nemen ten aan zien der Armenische hervormingen, begint de Porte thans den beleedigde te spelen en tracht, door bij de eene mogendheid over de andere in beklag te komen, verdeeldheid on der haar te zaaien. Wat haar evenwel tot nu toe slecht gelukt. Ziehier wat gebeurde. Op last des sultans is eene dépêche gezonden aan de Turksche gezanten te Parijs en te St. Petersburg, waarin bitterlijk geklaagd wordt over de houding van Engeland in zake de hervormingen in Armenie. Die houding wordt zelfs >ongepast" ge noemd en afbreuk doende aan het gezag des sultans, die nu een beroep doet op de goede diensten van Frankrijk en Rusland, om En geland te bewegen van houding te veranderen. Het antwoord van Frankrijk en Rusland is evenwel volstrekt niet gunstig geweest en niet geschikt om Turkije in deze aan te moedigen. Intusschen nadert de 31e Augustusde jubilaeumsdag, waarop de sultan, naar 't heet, de aan zijne onderdanen toegedachte her vormingen den volke zal verkondigen. De oud-hoofdredacteur van l'Evenement de senator Edmond Magnier, beschuldigd van kwade financieele praktijken, heeft zich, op de zekerheid dat tot zijne inhechtenisne ming was besloten, door de vlucht verwijderd, schoon hij zorgvuldig bewaakt werd o.a door als wielrijders vermomde agenten. Hij is in een groote vuillinnenmand uit zijn huis gedragen en ic een verhuiswagen gezet, waarna hij bij een vriend afgestapt is. Lang zal hij er wel niet blijven, want al zijn geschreeuw, dat hij onschuldig was en al zijn bedreigingen, dat hij van menigen hoogge plaatste een leelijk boekje zou opendoen zouden waarschijnlijk niet verhinderen, dat hij eenigen tijd vrij kost en inwoning kreeg in een der rijkslogementen. Voortdurend komen nog aanklachten in tegen den oud directeur van den Événement, die aan alle Parijsche journalisten geld schul dig is en die, om daaraan te komen voor geen sluwheid, om geen erger woord te ge bruiken, terugdeinsde. Te Ajaccio heelt een tweegevecht plaats gehad tusschen twee candidaten voor den departementalen raad: Benediiti en dr. Ales- sandri. Laatstgenoemde werd gedood. In de Zuid Fransche stad Dax heeft, tegen de wet, Dinsdag andermaal een stie rengevecht plaats gevonden, waarin 6 stieren en 17 paarden aan den moordlust van het publiek zijn opgeofferd. Ook te Bordeaux is Zondag een stieren gevecht gehouden voor 6000 toeschouwers die met geweld den dood der stieren eischten. Toen de toreador dit weigerde, begon het publiek den circus te vernielen, waarop de gemoederen door het vermoorden van twee stieren moesten bedaard worden. Welk eene verwildering van zeden De Parijsche politie arresteerde dezer dagen een persoon. Bonenfant genaamd die in de dagbladen betrekkingen aanbood tegen een mooie verdienste, naar bekwaam heid. De advertentien in Belgische bladen verleidden de slachtoffers om met Bonenfant in correspondentie te treden, aangelokt door prachtige voorspiegelingen. Hij vorderde van de naïve correspondenten slechts f 1,50 als borgstelling voor de instrumenten, waarmede het werk in quaestie moest worden verricht. Het geld werd gezonden, doch de instrumenten niet en men hoorde verder niets meer van den werkgever. Talrijke klachten kwamen omtrent deze oplichterij bij de politie in meer dan drie duizend in twee maanden. Men stelde een onderzoek in met het gevolg, dat de oplichter en eene medeplichtige wer den gearresteerd op het oogenblikdat zij een groot pak brieven van het postkantoor afhaalden. De Duitsche marine leed een verlies door het omslaan en zinken in de Noordzee van de torpedoboot S. 41. Dertien man zijn daarbij omgekomen. Generaal Mirri, de militaire commandant van Sicilië, is onlangs door de regeering te ruggeroepen, volgens sommigen op zijn ver zoek. De redenen, die hem of de regeering tot de terugroeping zouden hebben genoopt, worden verschillend opgegeven. Enkele bladen beweren dat Crispi h°m te Rome heeft ont boden wegens den ernstigen stand van zaken op het eiland; andere meenen dat de generaal er niet langer wou zijn omdat de beloofde hervormingen uitblijven; een de Don Quis- ciotte, verzekert dat Mirri de noodzakelijkheid voorzag van een nieuwe gewelddadige onder drukking van den reeds broeienden opstand en dat hij daarmee niet te maken wou hebben Alle zijn het er over eens, dat de terugkeer van Mirri een slecht teeken is. Nu eerst wordt een uitlating verteld van generaal Baratieri voor zijn vertrek uit Massouah. De generaal zeide dat hij, voor dat er gekoloniseerd werd, vrede en rust zou aanbrengen in Eritrea. Maar volgens zijn oordeel zou er nooit een duurzame vrede te verkrijgen zijn met Menelik of de Abessinische hoofden (ras) of den Chalief het was een oorlog op leven en dood. Om de regeering daarvan te overtuigen was hij naar Italië vertrokken. PETERSBURG, 29 Augustus. Moskou'sche bladen melden dat Joechnof, een stad van 4000 inwoners in het gouvernement Smolensk, voor de helft is afgebrand. T l agf-zzsn. - ;.T! WAALWIJK, 31 Aug7T895. Koninginnc Verjaardag. Heden, naar aanleiding van den löen verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, wappert de nationale driekleur van de open bare gebouwen en van verschillende parti culiere woningen. Raadsvergadering. Aanstaanden Dinsdag 3 September open bare vergadering van den gemeenteraad ter installatie van de herkozen leden. Dienstregeling. Bij dit nummer ontvangen onze abonnés in Waalwijk, Baardwijk en Bozooien een lijstje, bevattende de nieuwe dienstregeling van den stoomtram TilburgWaalwijk. Oranje Doelen. Zooals blijkt uit achterstaande advertentie, zal er bij de a. s. groote feesten een feest wijzer worden uitgegeven, waarin gelegenheid zal bestaan om advertenties te plaatsen. Wij noemen het een gelukkig idéé van de feest commissie om hiertoe over te gaan; men zal dan een handig boekje krijgen, om den loop der feesten, volgorde in den optocht, deel nemers aan het concours en lestival enz. goed te kunnen nagaan, daarin aanteekenin- gen omtrent den uitslag te maken, in één woord, een boekje om na de feesten te be waren en nu en dan eens door te bladeren. Voor het festival op Maandag zijn nog uitgeloofd twee medailles, waarvan eene voor het gezelschap met grootst aantal werkende leden, en de andere voor het verst komend Het damescomité werkt uitmuntend; in de eerste plaats zijn zij er op uit om de noodige gelden bijeen te zamelen om inkoopen voor de versiering te kunnen doen. Kermis. Ter overweging aan de leden van den Waalwijkschen gemeenteraad geven wij het volgende uitknipsel uit de „Noorbrabanter" „Dat de kermis aan 's Bosch een niet te versmaden voordeel oplevert moge blijken uit de mededeeling, die men ons deed, dat de houder der „stoomrijschool" Vincken, heeft ingeschreven voor een pachtsom van 2001 gulden. Een ander betaalt f 1060; de eige naar eener hippodrome geeft f 500, terwijl een gewone draaimolen f 300 ie betalen heeft tegen vroeger f 25." Als 't waar is, dat hier de staanplaatsen op de kermis niet mogen verpacht worden, omdat dit in strijd zou zijn met het heffings- besluit, is het dan niet hoog tijd dat heffings- besluit in 't belang der gemeente-financien te wijzigen, zooals bereids door een der ledeu is voorgesteld De quaestie echter is maar op te passen, dat die wijziging tijdig geschie de, anders zijn we weer voor een jaar gefopt. Wij lezen in de „Telegraaf" Wat het meest den schoenmakersstand drukt, is de gedwongen winkelnering. Ge lukkig komt deze maatschappelijke kanker in Waalwijk c. a. slechts sporadisch voor, maar te Kaatsheuvel tiert hij des te weliger. Daar is iedere schoenfabrikant winkelier tevens. Hij handelt in kruidenierswaren, ma nufacturen, steenkolen, brood enz. Waren nu de prijzen van deze artikelen slechts billijk gesteld, niemand zou het afkeuren dat de werkman zijnen patroon wederkeerig begun stigt, door zijn behoefte uit diens winkel te betrekken, maar de winsten, die over het algemeen van het werkvolk gevergd worden, zijn doorgaans woekerachtig. Rijst b v., die in een particulieren winkel f 0.08 per pond kost, wordt voor den knecht genoteerd f 0.12, koffie van f 0.65 kost f 0.90. De winst op de manufacturen is grooter. Fabrikant - winkeliersdie nog andere clientele hebben, verkoopen volgens 2 prijs- noteeringen. Zoo komt het, dat menig huis houden, dat voor zulk een baas werkt, jaren achtereenvolgens geen geldstuk uitbetaald krijgt. Er zijn bazen met 40 a 50 knechts, die in het openbaar durven beweren geen cent aan hun schoenmakerij te verdienen en ge heel van hun winkel bestaan. Dezulken kunnen rekenen op een zuiver inkomen van f 40 a f 50 per week, dn ar het loon bijna geheel in den winkel besteed moet worden Deze exploitatie van den werkman wordt zelfs zoover gedreven, dat er schoenwerk geregeld met verlies wordt verkocht, welke schade echter weer gedekt wordt door de extra winst der winkelnering. Het zal wel niet r.oodig zijn te zeggen, dat, wanneer het blijkt, dat een arbeider goederen in e:n goedkooperen winkel koopt, die bij zijn baas ook verkrijgbaar zijn, hij onmiddellijk zijn ontslag krijgt. De toestand is onhoudbaar. Reeds vroeger werd in de Tweede Kamer de aandacht der regeering op dit euvel gevestigd. Het is echter niet bekend, dat van die zijde pogingen tol verbetering zijn in het werk gesteld. Het groot-kapitaal en de lederprijzen. De lederindustrie klaagt steen en been over de enorm hooge lederprijzen en de geringe opbrengst van alle schoenwerk. Hoe deze industrie in ons land sinds 1880 tegen de sterke concurrentie van het buiten land moest opwerken, wordt uitvoerig mede gedeeld in het verslag der Waahvijksche kamer van koophandel over 1894. Eerst ging het tegen het Duitsche fabrikaat, maar dat werd door de tentoonstelling van '83 spoedig op den achtergrond gedrongen toen kwam de Belgische concurrentie, die het evenwel ook afleggen moest; maar later kreeg men rekening te houden met het En- gelsche schoenwerk, „dat de sterkte van het Duitsche met de sierlijkheid van het Belgische fabrikaat vereenigt." Die concurrentie bleek zwaar, omdat de Engelsche fabrieken met enorm kapitaal gedreven worden. En wat nu de oorzaak van de hooge lederprijzen aangaat, die is, volgens het vak blad De Schoenmaker alleen te zoeken in de combinatie van voorname looiersfirmaas in Amerika, die de huidenmarkt van geheel Noord- en Zuid Amerika en bijgevolg die van de geheele wereld in handen heeft. Opgericht met een kapitaal van 120 millioen dollar zet deze »trust" de beide groote ledermarkten van Zuid Amerika en Buenos Ayres, geheel naar haar hand Van de onafhankelijke niet tot de ver- eeniging behoorende looiers hebben velen zich gedwongen gezien hun productie te beperken of hun bedrijf geheel neer te leggen, daar het hun niet mogelijk was, een voldoend getal huiden op te koopen. En de mannen van het groot kapitaal maakten intusschen in 5 maanden tijds een winst van ruim 9 millioen dollars. (Tijd). Nederland en België. De correspondent van The Thimes te Brussel meldt aan zijn blad, dat de treurige gevolgen van de prohibitieve rechten, die de Belgische regeering van Nederlandsch vee heft, aan het licht komen door aanhou dende botsingen tusschen Belgische grensbe ambten en Hollandsche smokkelaars. De Hollandsche pers vraagt (zoo zegt de cor respondent) eenstemmig wederkeerige maat regelen tegen de systematische pogingen van Belgie om den Nederlandschen handel te fnuiken, terwijl verder wordt aangevoerd, dat het verbod van invoer van varkens, onder voorwendsel dat zij aan besmettelijke ziekten lijden, geen ander motief heeft dan toe te geven aan de hebzucht der Vlaamsche boeren. Belgie gaat voort nieuwe rechten te leggen op landbouwproducten vau allerlei soort, terwijl Nederland Belgisch vee aan de grenzen laat grazen en Belgische steen en kalk, die in Zeeland op groote schaal gebruikt worden vrij toelaat. De Nederlandsche pers is ein delijk van oordeel, dat, tenzij men Zeeuwsch Vlaanderen geheel wil zien ten onder gaan. de Nederlandsche regeering met hare laisser- faire politiek moet breken. Noord Brabnnd. De talrijke deelnemers in Noord- Braband, Maatschappij van verzekering op het leven, zullen zeker met ingenomenheid kennis nemen van het berichtdat deze maatschappij is geworden eene naamlooze vennootschap en dat de acte van oprichting Donderdag is gepasseerd, nadat bereids de statuten goedgekeurd waren bij koninklijk besluit van 15 Juli 1895 No. 41. (Zie advertentie). Branden De hevige branden schijnen tegenwoordig aan de orde van den dag te zijn. Na de 17 huizen, die te Gronsveld in de asch wer den gelegd, volgde Groningen met 15, daarna Hoogezand, waar 21 gezinnen tegelijk dak loos werden, terwijl nu Woensdag weer Hooge Zwaluwe door het vernielend element in ernstige mate geteisterd werd. Om halftien werd daar de bevolking op geschrikt door het geroep van „brand en bleek weldra de woning van L. de Visser in lichterlaaie te staan. Door den sterken wind nam het vuur al spoedig zoodanig in hevigheid toe, dat niet alleen de aangrenzende woningen, maar ook die aan de overzijde van den weg werden aangetast. Vooral de rieten dakbedekkingen boden aan de vlammen gretig voedsel. Alleen aan de in dat opzicht gunstige richting van den wind is het te danken, dat de protestantsche en katholieke kerk gespaard bleven. Hartverscheurend waren de jammerkreten van vrouwen en kinderen, die door het vuur uit hun woningen werden verdreven en slechts iets van hun inboedel konden redden. Met inspanning van alle krachten trachtte de brandweer het vuur te bedwingen, maar tevergeefs een der spuiten moest zelfs aan haar lot worden overgelaten en werd door den vijand, dien ze zoo moedig was te lijf gegaan, verteerd. Uit de naburige gemeenten Made en Wa genberg snelde de brandweer te hulp. Vooral de burgemeester van Made weerde zich daarbij flink; boven op het dak van een huis gezeten hielp hij aan het blusschingswerk en deelde hij zijn bevelen uit. Op telegraphisch verzoek van den burge meester werden 2 brandspuiten door den garnizoens-commandant van Geertruidenberg, majoor De Wendt toegezonden. Persoonlijk was die hoofdofficier op het terrein tegen woordig, en gaf aldaar de noodige bevelen namens het hoofd van de gemeente. Voor het afzetten van het terrein ontbraken alle middelen, ten gevolge van de verslagen heid der be/olking Daarom werd door ge noemden hoofdofficier een gewapend deta chement ter bewaking van de geredde meu belen enz. en tot het vrij maken van het brandend terrein uit Geertruidenberg ontbo den. Dit detachement, onder bevel van den luitenant Wesselinkis des avonds om 7^2 uur op het terrein aangekomen. De ramp is groot en de schade niet te begrooten. 43 woningen en schuren zijn verbrand. Ongeveer 50 huisgezinnen zijn zonder dak. De goederenloods der Staatsspoor is tot verblijfplaats aangewezen voor hun, die hun dak verloren. Donderdagochtend ontstond weer een ontzettende brand, tegen half drie, te Nij megen in de zeepfabriek Het Anker van Gebroeders Dobbelmann, hoek Brouwerstraat en Bagijnenstraat. Het gebouw, waarin eene groote hoeveelheid olie, vet en zeep aanwezig was, is geheel uitgebrand. De vlammen sloegen naar de noordelijke panden over, waardoor een drietal woningen in de Brouwerstraat vooral aan de daken aanzienlijke brandschade bekwamen en een pakhuis van de firma weduwe Van Roggen op de Lagemarkt, gevuld met koloniale waren, in asch werd gelegd. De vonken kwamen zelfs aan dc overzijde van de Waal terecht, waar het koffiehuis van Wildenbeest groot gevaar liep. Om zes uren was men den brand meester. Nog (voorrniddags 11 uren) smeulde het vuur in de fabriek en pakhuis. De spuiten werken nog. De totale schade is zeer aanzienlijk, waarbij onderscheidene verzekeringsmaatschappijen betrokken zijn. Donderdagnacht te ruim 12 uren is een brand ontstaan in de machinefabriek en ketelmakerij van Löhnis Co, onder Delfts haven. Bij het atzenden van dit bericht stonden de gebouwen in lichte laaie. Onder Wouw (N.-B.) is het huis van mej. wed. P. van Oevelen geheel afgebrand. Van den inboedel, waaronder veel oud por selein, is niets gered kunnen worden. Alles was verzekerd. Valsclic munters tc Schiedam Door de politie te Schiedam is op aan wijzing van den heer J. J. Gabel een goede vangst gedaan. Bij de wed. Vrijdag, wonende aan den Langen Achterweg no. 17 zijnde een woning van den heer Gabel vervoegde zich Maaudag jl. diens dochter om de huis huur te ontvangen. Onder het geld, dat zij ontving, waren twee kwartjes, welke haar voorkwamen valsch te zijn; zij wilde ze daarom teruggeven, zeggende deze niet te kunnen aannemen, doch vrouw Vrijdag zeide, dat zij ze maar moest aannemen, daar zij niet anders had. Mej. Gabel nam de kwartjes aan, doch deelde thuis gekomen, het geval aan haar vader mede, die er de commissaris van politie mede in kennis stelde, die onmiddellijk een huiszoeking bij de wed. Vrijdag instelde. Het gevolg hiervan was, dat bij vrouw V. werd gevonden en in beslag genomen een portemonnaie met 9 kwartjes, alle valsch, gegoten van lood en dragende de beeltenis van koningin Wilhelmina en het jaartal 1894, de gekartelde rand ontbrak er echter aan; eenig gips staande in een emmer met water en vermoedelijk gediend hebbende om vor men te maken; een doos bevattende een gietlepel en verschillende andere zaken, als mede een spirituslampje. Uit het verhoor der vrouw door den com missaris is gebleken, dat haar zoon de kwar'jes vervaardigde; deze was echier niet in de woning aanwezig, daar hij 'smorgens vroeg naar den Haag^was vertrokken zooals de moeder voorgaf om werk te zoeken. Door

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2