Nummer 71. Donderdag 5 September 1895. 18" Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, MET DE KEUR, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belg ie. Frankrijk. UITGEVER Waalwijk. •y-^sgggguj.ww-- .I, I,. De Echo van het Zuiden, Waalwfjkscbe ra Lanptraatdie Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. A b o n n e mentsp rijs per 3 maanden f 1, Franco per post door het ge heel e rijk f 1,3 5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën Smaal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Indien Europa al niet gesteld wordt voor de noodzakelijkheid tot een onverwijlde op lossing van het Oostersche vraagstuk, kan toch het teit niet bestreden worden, dat de lezende menschheid bitter geplaagd wordt met eindelooze en uit den aar.l der zaak weinig afwisseling biedende beschouwingen over die quaestie. In hoever die rijke over vloed van lectuur over dit zeer rekbare onderwerp is toe te schrijven aan den nood van deze dagen (het stille seizoen moge wellicht iets minder stil zijn dan in den regel, doch van een „opgewekt politiek leven" is toch niet te gewagen) is moeielijk uit te maken in elk geval levert de eigenaardige houding van Turkije's sultan wel stof voor politieke overpeinzingen. 't Schijnt dat de Zieke Man aan den Bos porus met de jaren maar niet wijzer wordt eerst heeft men zich te Constantinopel uitge put in vertragingsloopjes en ontwijkende uit vluchten, toen is men gaan doen als nam men de protesten van de gezanten van Rus land, Engeland en Frankrijk met betrekking tot den toestand in Armenie zeer te harte en als wilde men al 't mogelijke doen om den machtigen oomés ter wille te zijn en eindelijk kwam er een algeheel hervor mingsplan, waarin niet in 't minst rekening is gehouden met de door Frankrijk, Rusland en Engeland zoo duidelijk geformuleerde eischen Dat is zoo Turksche manier van wat de drie mogendheden voorstellen als noodig wordt eenvoudig geen nota genomen de mogend:-eden schreeuwen wel hard, doch als 't op gemeenschappelijk handelen aankomt loopt alles miszoo denkt sultan Abdul Hamid en zoo denken zijn raadslieden en in verband met die meening is door de Porte een telegram gericht tot de gezanten te Parijs en te Petersburg, in welk telegram over Engelands houding ten aanzien van de Armenische hervormingen steen en been Toen ik trouwde zat ik in een vrij net boeltje, we hadden 't echt op z'n oud-Hollandsch aan gelegd, 'n jaar of wat verkeerd en van den eer sten dag af allebei goed gespaard, zoodat we, toer. 't zoover kwam, 'n lief duitje bij mekaar hadden om ons in de bullen te steken. Na de aanteekenpartij, oud-tijds zeiden we groen- maken sleepten de oudelui, ooms en tantes, neven en nichten, oud-ooms en oud-tantes, ach ter-neven en achter-nichten, vrienden en vrien dinnen van weerskanten, nog een massa dingen bij om het geheel te completeeren en ieder was het er over eens, dat ons huishoudentje gezien mocht worden. Niettegenstaande dat ontdekte mijn vrouw toch al zeer spoedig, dat liet nog lang niet compleet was. Het noodige was er wel, maar een mensch kan van brood alleen niet leven bij kennissen, waar we nog al eens kwamen, merkte mijn vrouw toch nog heel wat op dat ze ook ozoo graag zoo willen hebben en „dat toch eigenlijk in een net huishouden niet mocht, ontbreken.* Ons spaarpotje was echter leeg en voor luxe artikelen het maandelijksch traktement aan te spreken, dat ging ook niet, ik had geen lusteen tijdlang krom te liggen voor 'n mooi fantasie stoeltje, 'n stel bronzen beelden, 'n barometer en al dergelijke fraaie maar overbodige dingen, waar vrouwlief soms naar watertandde. Zij wist echter raad welke vrouw is daar ooit mee verlegen en vond er al heel gauw wat op, om zonder onze draagkracht te boven te gaan, het baars inziens ontbrekende aan te vullen. Op zekeren avond was ik van mijn kantoor gekomen en volgens gewoonte zaten mijn vrouw en ik, elk met een blad van het Nieuwsblad gewapend, aan weerskanten van de tafel, waarop de mokka in de porseleinen kan een heerlijken geur ver spreidde. Ik bestudeerde het buitenlandsch over zicht, mijn vrouw sahonk al haar aandacht aan de advertentieu en het gelijkmatig getik van het wekkerklokje op den schoorsteen was 't eenig geluid dat de stilte verbrak. Eensklaps werd het stilzwijgen door mijn vrouw opgeheven Karei wordt geklaagd. Lord Salisbury heeft 't den sultan dan ook waarlijk heel lastig gemaakt, hij heeft hem niet gespaard bij de beraad- slaging over het adres van antwoord in het parlement, en nadrukkelijk heeft hij den gezant te Konstantinopel nog eens voorge schreven hoe te handelen. De sultan heeft nu een speculatie ondernomen op de tradi- tioneele oneenigheid der mogendheden als t op handelen aankomt en dat heeft hij gedaan met een minimum kans op slagen b'j de diplomatie zal des sultans jammerklacht over John Buli's onbehoorlijke handelwijze voor kennisgeving worden aangenomen en de stemming te Londen vis a-vis den Grooten Heer, zal door dit optreden er waarlijk niet op verbeteren, terwijl Rusland er immers niet aan kan denken zijn rol als beschermer van de christenen in 'l oosten er aan te geven en Frankrijk natuurlijk Rusland niet in den steek zal laten. Te Londen zet men tegenover den intri geerenden en speculeerenden sultan die 't waagt te spotten met de wenschen van het machtige Albion, een heel grooten mond op: dc mogelijkheid op een lormeel conflict met I urkije wordt er besproken en de voortdu rende aanwezigheid van den minister van marine en van de lords der admiraliteit in Engelands hoofdstad wordt in verband ge bracht met Turkije's houding. Beef sultan Abdul Hamid of leg het hoofd in den schoothet fiere Albion laat zich niet bespotten 't Schijntdat de Bulgaarsche opstand in Macedonië van buiten af nog altijd kunst matig wordt verzorgd van Bulgarije uit is het bewijs geleverd dat de agitatie iu de Ruineensche Dobridscha niet wordt gevoed met Bulgaarsch geld, dat zij ook haar wortels niet heeft in Bulgarije, doch dat de pansla- visten buiten Bulgarije het zaakje warm hou den. Rumenie dat er geen belang bij heeft een gedeelte van zijn grondgebied gebruikt te zien als kweekplaats van een samenzwering Wat is 't kind Als je nou niet zoo'n sukkel was de wittebroodsweken waren al voorbij dan had je al lang is wat gedaan, ora ons boeltje is wat op te knappen. Opknappen, herhaalde ik, nou, mij dunkt Jawel, ik weet wel wat je zeggen wilt, het kan er mee door, maar als je nou eens bij Cato A. of bij Marie B. komt, dan zie je toch heel wat anders en haar mannen hebben toch zeker geen hooger traktement dan jij, als ze al zooveel hebben. Zoo, ik heb nooit kunnen merken, dat het bij A. of bij B. zooveel netter was dan Niet? Nee, jij merkt ook nooit wat. Ilebt je dan niet gezien, toen we Zondag bij Cato op de koffie waren, wat 'n mooie koffiekan ze had? Nee, maar ik zie niet in dat deze.... en ik wierp een liefkoozenden blik op de porseleinen bron van mijn geprefereerden avonddrank. Och ja, onze koffiepot is heel goed voor door de week, viel mijn vrouw mij in de rede, want zij had de gewoonte mij steeds de moeite te besparen mijn gedachten or.der woorden te brengen, maar als we eens menschen hebben voor 'n enkelen keer, dan durf ik er niet mee voor den dag komen en houd 'm maar 'n beetje achterbaks. Nee, Cato A. heeft 'n koffiekan, een juweeltje. Berlin-zilver met 'n filtreer. Hé ik had er dadelijk zin in. Ja, maar die dingen zijn Veel te duur voor ons, dat weet ik, as je ze in den winkel koopt, betaal je er al gauw een gulden of acht voor Nou dan Laat me uitspreken asjeblieft, jij valt iemand altijd in de rede. Ais 'n heel andere man as jij, 'k weet zeker dat ie 'rniet den halven prijs voor betaald heeft. Gapt ie 't dan Wees niet zoo llauw, nee, A... scharrelt nog al eens op verkoopingen en daar kan je soms mirakelkoopjes doen. Ja, dat kin wel, maar dan moet je ook op de hoogte zijn en ik ben nog nooit op een ver- kooping geweest. Och wat, eens mot toch voor 't eerst zijn. Mijn vrouw stortte haar geheel woordenrijkdom over mij uit, om mij tot 'n gang naar dc ver- kooping over te halen, ik kon er geen speld tus- tusschen allerlei obscure elementen, heeft nu besloten kort proces te maken alle deelne mers zullen na gehouden onderzoek eenvou dig over de grenzen worden gezet. Dan zal ook wel blijkendal de geheele beweging tot aansluiting van de Dobruscha bij Bulgarije van weinig of geen beteekenis was. Rusland blijft klaarblijkelijk al zijn aandacht wijden aan den staat van zaken in 't uiterste Oosten en 't zal waarlijk niet aan het czaren- rijk te wijten zijn als Japan er in slagen mocht in Corea hetzelfde spelletje te spelen als Groot-Brittanniö in Egypte. In verband met de mededeeling dat Japan, tegen een onverwijlde betaling van millioen der oorlogsschattingbereid zou zijp. onverwijld Liaolung te ontruimen, wordt uit Petersburg gemeld dat Rusland onmiddellijk na deze regeling, nadrukkelijk zal eischen de ont ruiming van Corea welks onafhankelijkheid bij het tractaat van Simonoseki gegarandeerd is. De oppositie in het parlement van Janan zal wel al 't mogelijke doen om de regeering te bemoeiel'.jken in de nakoming van haar verplichtingen, evenals zij dat heeft gepro beerd met het schiereiland Liaotung. Gelukkig hebben de Japanners genoeg gezond verstand om het noodelooze van allen tegenstand intezien. De koningin der Belgen heeft nogal eens ongelukken, maar het loopt altijd goed af. Dezer dagen maakte zij een ritje in de om streken van Spa. Het paard, dat zij bereed een schichtig dier, steigerde plotseling en wierp zijn bereidster af. Een kleine wond aan 't hoofd is echter het eenige letsel dat deze bekwam. Een opzichter en twee spoorwegwerkers iwininii mi»mum schen steken en ten slotte, om weer in het onge stoorde genot van mijn krant te geraken, zei ik, gebruiken makende van een oogenblik, dat ze noodig had om adem te scheppen Nou goed, as 't is voorkomt. Maar daarmede zat ik er aan vast. Ja? riep zc verheugd uit. Dan hoefje niet lang te wachten. Hier staat 'n advertentie dat morg'avond in het Venduhuis de failliete boel van Abels Daniels wordt verkocht, de heele lijst staat er bij, en ze las voor: „Zestig Berlin- zilvcren koffiekannen met filters." Zie je, wat 'k hebben moet en asje nou een vent bent, dan ga je daar eens op af en brengt me zoo'n koffiekan mee. Veel zin had ik er niet in, maar ik kon er niet meer af. Toch deed ik nog moeite, maar jawel! Wat zou ik dan voor zoo'n ding mogen uit geven vroeg ik. Je weet, we hebben nogal 'n zware maand dezen keer en..... Nou ja, dan mot er maar wat anders voor wachten. Voor acht gulden staan ze geprijsd op de Hoogstraat, as je nou is 'n gulden of vier, vijf gaf, dan zijn we best af, zes zou ook nog gaan, as 't niet anders kan. Nou, dus je doet het mor gen, hè ventje? Zeg nou is nee, as 't je zoo lief gevraagd wordt! Den volgenden avondtoen ik van kantoor ging, trok ik de stoute schoenen aan en toog naar liet Venduhuis met zes gulden in mijn zak en de wijze vermaning van mijn tweede i k, dat ik me nou de kaas niet van mijn brood moest laten eten. 't Was knapjes vol op de vendu en de zonen Abrahams waren ruim vertegenwoordigd. Langzaam cn voorzichtig, met de eene hand bij mijn portemor.naie en de andere bij mijn hor loge voor de zakkenrollers schoof ik tus- scnen de menigte tabakkauwende mannen en olie nootjes-peuzelende vrouwen door en bereikte zoo zootjes aan de tafel, waarop alles was uitgestald. Mijn koffiekan had ik al heel gauw in 't oog en daarheen wendde ik den steven. Het voorwerp van mijn begeerte had ook de aandacht getrokken van eer. opgeschoten jongen met glimmend, krul lend zwart haar, en een sterk gepronceerd Oos- terseh type, die het van alle kanten bekeek en liet voor een groot deel aan mijn blik ontrok. Ik wachtte een poosje en toen ik vond dat hij „mijn" koffiekan lang genoeg aangegaapt en be wasemd had, schoof ik hem voorzichtig op zij. reden op een lorrie van Bovigny naar Viel- Salm, in Luxemburg. Bij het afdalen van een steile helling kwamen zij in botsing met een rangeerende locomotief. De opzichter bleef op de plaats dood, en zijn twee metgezellen werden erustig gekwetst. De Indépendance meent te weten dat er in Belgie bericht is gekomen van het sneuvelen van luitenant Cassart, in een heet gevecht tegen de mahdisten in Adda-land. Bovendien moeien nog negentien soldaten zijn gesneuveld. Luitenant Cassart schijnt een dapper officier te zijn geweest. De Temps bevat een schrijven van zijn correspondent op Madagaskar, waarin deze een zeer treurig tafereel ophangt van den toestand te Suberbieville. De thermometer wijst daar 100 graden Fahrenheit aan, en het is zeer ongezond men bevindt zich in deze moerassige, boomlooze streek als in een stoombad, zoodat men öt de koorts krijgt, öf dissenterie. De sterfte is ook zoo talrijk dat men zich haasten moet om Tananariwe te bereiken, al is ook de beraamde weg naar Ikopa nog niet gereed. Daarom ook zal generaal Duchesne niet meer troepen verlangen hij wil de brigade-Voyron zoo spoedig mogelijk laten oprukken, daar zij uit geharde soldaten be staat, niet uitgeput door zwaar werk. Het uitdrukkelijk verbod van de regee ring om stierengevechten te houden, heeft tegenkanting gevonden, zoowel bij het volk als bij verscheidene autoriteiten. De eerste a 'junct maire van Nïmes heeft geweigerd, het aanbod te doen naleven. Te Arles zijn zes stieren en drie paarden gedood. Te Bayonue werd de arena, ondanks het protest van den gemeenteraaddoor eenige detachementen gendarmerie bezet, zoodat de vermakelijkheid niet kon doorgaan. De raad heeft zijn ontslag genomen; het volk juichte de leden er van stormachtig toe de toreador Mazantini heeft Hij richtte zich in zijn volle lengte op en zijn koolzwarte oogen keken mij kwaad aan. O-te-nooiwat mliot jij hier op de ver- khoopening met je breeke gezich? riep hij mij toe. Dat raakt je niet, antwoordde ik dapper, je hebt dat ding lang genoeg bekeken, laat mij nu ook eens aan de beurt. - Gha na' huis, je hoort hier niet. Wa khom je hier doen Dat zal je straks wel zien, ga nou maar is wat op zij. Whou jij bie'en 'n Makkes krijg je. Ik haalde minachtend mijn schouders op en bekeek „mijn" koffiekan, al tevreden dat ik nou toch eens getoond had haar op- m'n tanden te hebben. Het sterk geprononceerde Oostersche type mompelde nog 'n paar minder vleiende opmer kingen aan mijn adres, maar daar antwoordde ik niet verder op. De verkooping zou beginnen, drie heeren, de notaris, zijn klerk en de afslager, deftig met hooge hoeden op, namen deflig plaats aan de tafel, sloegen deftig een groot boek open en deftig klonk de stem van den notaris of misschien was 't de deurwaarder Dames en heeren I ik keek onwillekeurig om mij heen - heden avond zal een partij goe deren bij opbod worden verkocht, afkomstig van de welbekende firma Abels Daniels te Rotterdam. De goederen werden stuk voor stuk door man nen met witte jasjes van de uitstaltafel naar de verkooptafel overgebracht, dozijnen vingers staken er naar uit, bevoelden en betastten ze aan alle kanten, dc notaris deed den inzet, de stemmen van de kooplustigen wisselden elkander geregeld af, de afslager rammelde eentonig: 21/.,, 21 2'L 22'/2'/„ 23/s. 2-Y„, niemand meer, nie- mand niet, eenmaal, andermaal, ten derde maal, de hamer viel en het verkochte voorwerp maakte plaats voor een volgend. Zoo was er al het een en ander gepasseerdhet sterk geprononceerd Oostersche type had ook al een paar malen een bod gedaan en mij, die bleef zwijgen, hoonend aangekeken als wou ie zeggen je durft niet, toen „mijn" koffiikan voor liet lron't kwam. Nou opgepast, jongen, sprak ik in ijzelven moed in. Deze koffiekan, deed de notaris zich hooren van Berlinzilver met filtereer, zestig, niet de keur, zet ik in voor f2.50.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1