Duitschland. Azie. BINNENLAND, zijn beklag ingediend bij den Spaanscheti gezant, daar hij zich nog aan geen overtreding der wet heeft schuldig gemaakt. In het zuiden wil alles de zaak op den ouden voet voort zetten eerst dooden, dan uitzetten, proces verbaal opmaken en veroordeelen tot één franc boete. Op de Lustige Blatter is Zaterdag te Parijs beslag gelegd, omdat zij beleedigingen bevatten voor Frankrijk. De Duitschers zouden, indien zij bijzonder prikkelbaar waren, hetzelfde kunnen doen met Fransche spot schriften. De lasteraar Munier is het vorige jaar wegens zijn gebrek aan bewijs tot f 500 boete veroordeeld. Vreemd, dat zoo iemand voor zit ter der vereeniging van Fransche reserve officieren blijtt De chauvinistische bladen verzetten er zich tegen, dat de man voor een commissie van Duitsche officieren zijn praatjes zou waarmaken. Zij stellen zich dus op één lijn met den lasteraar Keizer Wilhelm wijdde Zondag te Berlijn op plechtige wijze de kerk in, daar ter eere van zijn grootvader gebouwd. Maandag in Duitschland, de hoofdstad vooraan, buitengewoon feestelijke en luister rijke herdenking van den dag, waarop, 25 jaar geleden, bij Sedan de groote oorlog van 1870 voor goed in het voordeel der Duitschers werd beslist. De herfst-parade van het gardekorps is schitterend atgeloopen. De keizer werd door de aanwezigen met geestdiift begroet en herhaaldelijk met bloemen bestrooid op het paradeveld werd door hem een toespraak gericht tot de oud-gedienden, die uit Amerika waren overgekomen. De vier oudste keizerlijke prinsen, de koningen van Saksen en Wur- temburgde groothertogin van Baden en andere vorstelijke personen woonden de parade bij. Bij het diner dat op de wapenschouwing volgde, hield de keizer een rede, waarin hij herinnerde aan den geweldigen kamp der twee groote natiën, en er nadruk op legde dat juist nu het gevoel van dankbaarheid zich doet gelden ten aanzien van hen. die 's keizers rok gedragen hebben of dragen, dankbaarheid vóór allen tegenover keizer Wilhelm I. Aan het jongere geslacht valt de taak te beurt, op te bouwen wat die keizer gegrond vest heeft. Maar in de hooge feestvreugde klinkt een schrille toon die waarlijk niet daarbij behoorde: een troepje menschen, die niet waard zij.i deu naam van Duitschers te dragenwaagt hethet Duitsche volk te willen schandvlekken, door den geheiligden persoon van wijlen keizer Wilhelm I door het slijk te sleuren. Moge het volk de kracht vinden, zeide de keizer om die ongehoorde aanvallen terug te slaan! Geschiedt dat niet, dan zulleu wij opgeroepen worden om den strijd te voeren die ons bevrijdt van zulke elementen, van dien troep die zich schuldig miakt aan hoogverraad. De keizer herinnerde ten slotte aan de aanvoerders van het Maasleger, en eindigde met een „hoch!" op het gardecorps, en den koning van Saksen. Deze laatste antwoordde met een „hoch op den keizer. De Reichsanzeiger bevat het volgende bsrichtDe keizer liet Maandag ochtend aan prins Bismarck het volgende telegram zenden „Heden, nu geheel Duitschland den 25jarigen gedenkdag viert van de capitulatie van Sedan, dat feit van beteekenis in de wereldgeschiedenis, is het mij een behoefte des harten, Uw Doorl. te betuigen dat ik steeds met een diep gevoel van dankbaarheid denken zal aan de onvergankelijke verdienste, die Uwe Doorl. zich in dien grooten tijd verworven heeft tegenover mijn grootvader zaliger, en de zaak van het vaderland, van Mooi zoo, dacht ik, een rijksdaalder, dat is neg ver van f6, de koffiekan is mijn, 2V* 2V* 23/4! riep ik met forsche stem. Hoor hij, met z'n breeke gezich, schreeuw de het sterk geprononceerde Oostersche type, ghooi 'm er uit, zoo'n mazzelbederver, zoo'n sla- hachelusponum. Stilte! gebood de notaris en de stem van een kennis maande het sterk geprononceerd Oos tersche tyde aan liou je kop dich, Moossie Moossie kon niet nalaten er nog even bij te voegen Khoors zal ie krijgen. Maar toen zweeg hij toch. 23/<i 23/4, 27<- 3 riep een mededinger naar ,mijn, koffiekan. 3, 3, 3. Drie is nog lang geen zes, dacht ik, vooruit dus3>/4 Hoor zoo'n gazzer, bromde Moossie, maar een strenge blik van den notaris was genoeg om heoi verdere uitingen van toorn te doen bedwingen. 374, 374, 374, niemand meer, niemand niet, eenmaal, andermaal, ten derde maal, bom De hamer viel en ,raijn* koffiekan was nu werkelijk mijn koffiekan. Naam Niet noodig, ik betaal contant. De notaris keek verwonderd en om mij heen werd even gelachen wsarom liet is toch zoo'n mirakel niet, dat iemand f3.25 bij zich heeft. De koffiekan verdween en ik maakte, dat ik buiten het gedrang kwam. Mazzel en brooghe 1 riep Mossie me spottend na, maar ik lette daar niet op. Buiten den kring was mijn koffiekan overge gaan in handen van een man met een wit jasje, ook een van den volke Kanaans, die met over dreven ijver bezig was mijn nieuw-koopje op te wrijven. Duitschland." Bismarck antwoordde: Aan de voeten Uwer Majesteit leg ik mijn eer biedigen dank voor den genadigen telegra- phischen groet van hedenmorgen, en voor Uwer Majesteit's huidevolle erkenning van mijn medewerking aan het nationale werk van den Keizer zaliger." In de Chineesche provincie Fokien, bij Hinghoea, zijn eenige inlandsche christenen mishandeld, hun huizen werden geplunderd en in brand gestoken, huu vee weggevoerd. Men vreest dat een der mishandelden doo- delijk gewond is. Ofschoon men vijf malen aan de overheid verzocht hulp te verleenen, werd dit telkens geweigerd. Door de autoriteiten was zelfs een dubbelzinnig gestelde kennisgeving aan geplakt, waarin toespelingen gemaakt werden op de moorden in Koetsjeng, en tot geweld tegen de christenen werd aangespoord. Men vreest ergere wanordelijkheden. WAALWIJK 4 Sept. 1895. Gemeenteraad. De gisteren avond gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad werd ge presideerd, bij afwezigheid van den burge meester, door den wethou Ier J. Timmermans Wz. ^an ^e(^en ontbrak alleen de heer Quirijnsdie evenals de burgemeester had kennis gegeven verhinderd te zijn. Na opening der vergadering legden de her kozen leden, de heeren Timmermans Bz. Van Schijndel en Van Tilburg, iu handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden at en namen zitting, na door den voorzitter en hunne medeleden te zijn geteliciteerd. Hierna werden de notulen der twee laatste vergaderingen voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen a. Goedkeuring van gedeputeerde staten op de politie verordening. b Idem van het raadsbesluit tot verleenen van subsidie aan den kon. Oranje Doelen. De voorzitter deelt mede, dat ingevolge opdracht van den raad burgemeester en wethouders nader hebben geconfereerd met de voorzitters der beide harmonieën. Overeengekomen is dat elk gezelschap jaarlijks zal gevtn 5 openbare concerten dagen, uren en duur te bepalen door burge meester en wethouders in overleg met de besturen; elk gezelschap ontvangt daarvoor f60 'sjaars en verbindt zich voor 5 jaar. Verder wordt een teekening overgelegd voor de kiosk. Deze zal ter visie worden gelegd voor de leden te gelijk met de be grooting, waaraan de architect nog werkt; in de volgende vergadering of bij de be grooting kan de raad dan over die aange legenheid beslissen. Een verzoek van den directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, om eene kleine wijziging aan het gebouw te maken, wordt ingewilligd kosten ongeveer f 80; op een wenk van den heer Baijens bedoelende eene verfraaiing zal bij deze gelet worden. De koninklijke Oranje Doelen vroeg toe stemming om eene muziekkiosk te mogen plaatsen op de Noordzijde der markt gedu rende eenige dagen. Dit verzoek is toegestaan. Verder zal de gemeente in die kiosk leggen een gasleiding tot en met de branders en gratis gas leveren. Overgelegd wordt de rekening over 1894 bedragende: in ontvangst f 69404.69 in uitgaaf 65263 88 Batig saldo f4140 81 Waar mhotte-ze wezen! vroeg hij mij. 'k Zal 'm wel meenemen. Het had weinig gescheeld of mijn koffiekan was hem uit de handen gevallen, zoo verwonderd was hij Mheenheraen, mensch, bè je mesjogge, whou je die zhestig kholïiekhannen mhenhemen Nu was het mijn beurt verwonderd te zijn, verwonderd is eigenlijk niet goed uitgedrukt, ik was gebluft Zestig? Wat leuter je, ik heb één koffiekan gekocht. 7e hept t'r zhestig gekhoch, man, heb je dan niet gehoord dat meneer gezeid heit, zhestig met de kheur? Nu ja, de keur, hier, dat merkje wat er op staat. Kijk wat 'n ding, man, wat doe je in de khou0 0 wat hep jij je 'n krie gesneën, je hept t'r zhestig, hoor je, je zit er an vast. God bewaar me, zestig koffiekannen, wat voer ik daar mee uit? Mijn 'n makke, van over what doe je ze dan te khoopen. Maar ik wist niet Nee, weet je veel van je gezond, maar was dan niet hier gekomme. Zeg, kan jij daar geen mouw an passen 'k Zou nie weten hoe. Nu, 'n fooitje Vootje, vootje, wat noem ie 'n vootje Zeg 'n vooi. Goed, 'n fooi dan, hoeveel mot je hebben Ik beet maar in ee.is door den zuren appel heen. 'n Riks. Ta, ta. ta 1 'n Riks, herhaalde hij onverbiddelijk, 't kost meer ingekoch. Na veel loven en bieden werden we het eens voor twee gulden en mijn beschermer ging naar den notaris. Er werd fluisterend gesprokenei- De rekening werd gesteld in handen een er commissie, tot leden waarvan gekozen werden de heeren Gragtmans, Van Tilburg en Ver- bunt. De heeren Van Schijndel en Baijens waren gekozen maar hadden bedankt. De heer Verbunt brengt ter sprake den toestand onzer haven met het oog op het verbod van ankeren nabij de brug. Hij wijst op het nadeel daarvan voor onze markten en dringt aan op krachtdadige maatregelen om daarin te voorzien. De voorzitter geeft de verzekering dat al het mogelijke gedaan is en er bestaat gegrond uitzicht op succes. De heer Verbunt doet een voorstel om aan B. en W. op te dragen in de volgende vergadering aan den raad voor te leggen een gewijzigd marktreglement. indien 't althans vaststaat dat naar het bestaande heftings- besluit de gemeente niet het recht zou hebben de staanplaatsen m^t kermis te verpachten. Dit voorstel werd aangenomen met alge- meene stemmen op eene na, die van den voorzitter. De heer Baijens gaf in overweging de muur vlakte aan de gasfabriek productief te maken, door ze beschikbaar te stellen bij wijze van aanplakbord of voor reclame. De heer Verbunt bracht nog ter sprake het oprichten van eene waag, tot gerief van den handel. Beide zaken zullen aan B. en W. worden onderworpen. Hierna werd de vergadering gesloten. Aubade. Gisteren, bij gelegenheid van 's burge meesters verjaardag, brachten de beide har monieën hem de gebruikelijke aubade. Examen. Be heer A. van der Heijden, onder wijzer aan de openbare school alhier, heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd voor de hoofdacte. Onze hartelijke gelukwenschen aan den geslaagde. Den dag, dat hij geëxamineerd werd, kwamen er maar 2 door van de 10 aspiranten. l'Kspérauce. De harmonie l'Espérance ontving ver leden Zaterdag te Nijmegen, waar zij zich bevond ter opluistering van de feesten ter eere der koningin, namens H.M. een telegram in antwoord op een haar gezonden geluk wensch. H.M. liet daarin bijzonderen dank aan het gezelschap brengen voor de haar gebiachte hulde. De leden der harmonie zijn buitengewoon voldaan over hun uitstapje naar Nijmegen en de wijze waarop zij daar zijn ontvangen. Ook de Nijmegenaars schijnen bijzonder tevreden over de Waalwijksche dilettanten. Oranje Doclcu. De feestcommissie verzoekt ons te willen mededeelen, dat de programma's, enz. van de verschillende aan het feest en den optocht deelnemende gezelschappen zoo spoedig mo gelijk worden ingewacht. Uiterlijk Zaterdag avond behooren alle stukken in handen van de commissie te zijn. - Met genoegen hebben wij vernomen, dat de inschrijvingen voor het concours en het festival al tamelijk druk inkomen. Zondag middag ten 12 ure zal in het hotel Gerris, de loting der deelnemende gezelschappen, zoowel voor het concours als voor het festival plaats hebben en daarna zullen geen inschrij vingen meer worden aangenomen. Toonecl voorstelling. Met'genoegen zullen zeker velen vernemen, dat de tooneelvereeniging „Volharding in den Strijd," Zondag a. s. een buitengewone uit voering zal geven. Opgevoerd zullen worden: »De Schipbreukelingen," en „Peer van Zundert of de gewaande Burgemeester." werd gelachen, spottende blikken woeien van de tatel naar mij over en ten slotte verhief de no taris zijn stem Dames en heeren, er is zooeven een meneer geweest, die de zestig koffiekannen heeft gekocht voor 374. Jawel, die met z' breeke gezich! hoorde ik Moossie roepen. Stilte. Die meneer wist niet, wat de keur beteekende en dacht dat hij één koffiekan kocht, de partij wordt dus opnieuw ingezet voor 27.. Er ging onder de «-verkoopeningmenschen-» een gelach op, dat mij tot mijn laatste uur in de ooren zal klinken, de wit-jas, die mijn twee gul den vooruit had moeten hebben, bracht het voor werp op nieuw naar de tafel en ik snelde weg als een misdadiger. Waarheen Naar huis Zonder koffiekan Nooit van me leven Ik ging naar de Hoogstraat, kocht een koffie kan voor f8, gelukkig kende men mij in den winkel en rooclit ik den volgenden dag het geld komen aanreiken, en nu naar huis en maar 'n gezicht gezet of ik erg in mijn schik was op den koop toe. Den volgenden Zondagmiddag zou Cato A. met haar man op de koffie komen, onze koffiekan prijkte op de welvoorziene tafel en terwijl wij op onze gasten zaten te wachten, nam mijn vrouw me bij de hand, bracht me bij het pronkstuk en zeide Kijk eens, ventje, hij glimt als een spiegel en, hoe leuk, als je er in ziet heb je net een ge zicht of je in een lachspiegel kijkt. Ik keek er in en ik lachte ook, maar lang niet van harte, het was mij of het gelaat van Moossie mij uit die koffiekan aangrijnsde en of ik nog zijn stem hoorde: Wat mhot jij op de verkhoopening met je breeke gezich (Uit het R. N.) Wonderdier. Als een bijzonderheid verzoekt men ons te melden dat Th Papenhoven alhier eene jonge duif bezit, een rood schildmeeuwke, met 4 vleugels, alle 't zelfde geleekend. Dure .schoenen en laarzen. Alle couranten houden zich tegenwoordig bezig met de huiden- en ledermarkt. Zoo lezen wij nu weer in het Rott. Nieuwsblad Het leer stijgt in prijs en het schoeisel wordt duurder, niet alleen in Nederland, maar ook uit Duitschland, uit Hongarije en uit andere landen komen dezelfde klachten tot ons. En we zien daar weer uit, dat tengevolge der verbeterde, moderne middelen van ver keer de geheele wereld één groote werk plaats, een groot handelsgebied is geworden. Op alle deelen der aarde is de invloed der ingetreden stijging van de leerprijzen te be speuren. Aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan, in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika begon de stijging. Japan en China waren met elkander in oorlog en de Vereenig de Staten waren hunne leveranciers van leder. Toen maakten de Yankees goede zaken. Na het einde van den oorlog moesten China en Japan huune legers opnieuw uitrusten en weder ontvingen de Vereenigde Staten groote bestellingen. Toen kwam de lente in het land en met haar eeu overvloed van voer, zooals sinds vele jaren niet gezien was. De landbouwers die vroeger wegens gebrek aan voer dikwijls uit nood moes.en slachten, grepen verheugd de gelegenheid aan om hun veestapel volta lig te maken, ze voerden hun vee en verkochten weinig. De behoeften der Amerikaansche lederin dustrie werden daardoor al dringender en dringender. Toen gebeurde er iets, wat nie mand voorzien had de Noordamerikaansche looiers kochten alle ruwe huiden op, die ge regeld uit de reusachtige Zuidamerikaansche slachterijen naar Europa worden verscheept en legden de hand op alle voor verzending naar Europa in de Amerikaansche havens bestemde ruwe huiden. Dat was de eerste gebeurtenis, waarvan in Europa nog weinig werd bespeurd, want kolossale, sinds jaren onverkocht gebleven partijen leer lagen nog in Europaeen overtuigend bewijs van eene kwijning in de industrie. Aan de behoeften der Amerikanen was echter nog niet vol daan. Er vlogen telegrammen naar de mid delpunten van den Europeeschen handel, die tot de hoogste prijzen de opgestapelde Ame rikaansche producten van de hand zetten, en toen zagen we het merkwaardige schouw spel, dat Amerika zijn eigen ruwe huiden tot groot voordeel van de Europeanen terug kocht en naar Amerika terugzond. Toen werd ook Europa onrustig want den Duitschen looiers werden de Zuidamerikaan sche huiden, de buffelhuiden uit Engelsch- en Nederlandsch Indie, de Afrikaansche en andere huiden voor deu neus weggehaald. Duitschland was niet bij machte den voor raad voor zich te houden, want het kon de hooge prijzen nog niet betalen, welke Amerika in alle uitvoerhavens, zooals Hamburg, Ant werpen, Londen,Havre,enz, gaarne besteedde. Met een bezwaard gemoed besloten de Duitsche looiers de gewone producten te laten varen, hunne eigen huiden te verwerken en den uitvoer er van te staken. En nu wordt de toestand voer Oostenrijk-Hongarije ernstig. Uit Duitschland worden geene artikelen meer toegezonden, of ze zijn slechts tegen zulke kolossale prijzen te bekomen, dat aan koopen niet te denken is. Doch het ergste kumt nog. Alle inkoopeu der Amerikanen voldeden toen nog niet aan de behoeften; zij stuurden daarom naar alle Europeesche landen agenten, die alle inland sche huiden zonder acht te slaan op de hoe veelheid of op de qualiteit, tegen zeer hooge prijzen opkochten. Die Inkoopen duren nog voort en zim eer toe- dan afgenomen; ossen-, kalfs- en'paar denhuiden worden opgekocht. De leerprijzen blijven nog steeds stijgen en dit moet nog wel een tijdje voortduren, daar eenerzijds de fabrikanten uit gebrek aan rnwe huiden gedwongen zijn hun bedrijf in te krimpen, terwijl anderzijds de geregeld terug- keerende naiaarsbehoeften bevredigd moeten worden. Om verschillende redenen is er dus vóór JanuariMaart geene verbetering iu den toestand te verwachten. Landbouw. Het duurzaam vaste weder doet de hoop der landlieden weer hei leven; het gevaar voor bederf in de kleiaardappelen, dat zich reeds begon te vertoonen, is geweken en de suikerbuiten, die nu haar rechte weer hebben, geven dagelijks meer hoop op een ruim be schot. Aardappelen vooral zijn er zeer veel en tot heden van goede qualiteit, die in het zand zijn hier zoowel als elders in Noord brabant voor meer dan de helft bedorven. In vee gaat zeer weinig om en de prijs is wanhopig laag. Het surplus van runderen is enorm en doet den kleinen boer den winter met zorg tegemoet gaan. Het hooi is alweder zeer laag van prijs en ruimt hoegenaamd niet op, zoodat de toestand over het algemeen lang niet gunstig kan heeten. Hooge Zwaluwc. De slachtoffers van den zeldzaam feilen brand te Hooge Zwaluwe moeten natuurlijk geholpen worden, en velen zullen wel bereid zijn het hunne daartoe te doen.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2