Notaris RANT, Notaris RANT, Notaris RANT, Notaris RANT, KAPPER. Advertentiën, Bericht van Inzet. Komt, ziet en overtuigt u, Th NEUKIRCHEN. Burgerlijke stand. Handelsberichten. publiek verkoopen publiek verkoopen publiek verkoopen VAN VUUREN te SPRANG, ProvisioneelWoensdag 4 Sept. DefinitiefWoensdag 18 Sept. Onder Waalwijk Onder Loonopzand op Donderdag 5 Sept. 1895, te Waalwijk, zal bij INZET, Vrijdag 6 Sept. 1895, ter li er berge van Theodorus van Loon, Provisioneel op Vrijdag 13 September 1895 Vervaardiging van haartressen van uitgekamd of afgeknipt haar voor 75 cent. Nieuwe vanaf fl. LEVERING op bestelling van prui ken bloemen, kettingen, bro ches alle van haar. Magazijn van zeepen reukwer ken kammen, haar— en tan denborstels enz. Ook aan huis te ontbieden voor da mesfrisuur. Coiffeur WAALWIJK. Groote Straat A 28. Er is eene commissie gevormd voor het zenden van gaven. Kort is de door haar gedane opwekking, -maar de feiten zijn ook welsprekender dan vele woorden. Zijn oud zouavcn Nederlanders De burgemeester van Appeltern is, zooals men weet, in verzet gekomen tegen de toe lating als lid van den gemeenteraad van een oud-zouaaf. In de „Katholieke Vaandelwacht" is door den heer A. Nuyens weersproken, dat zij, die zonder toestemming des konings als pauselijke zouaven in ki ijgsdienst traden, hun Nederlandschap zouden hebben verloren. Onder meer werd in dat artikel betoogd, dat honderden zich met goed gevolg tot den koning ot tot de koningin gewend hebben om verlof te bekomen tot het dragen der ordeteekenen en herinneringskruizeti door den Paus aan de oud-zouaven geschonken, dat verschillende zouaven in het leger ot in andere landsbe trekkingen dienen en dat zij in verschillende gemeenten stemgerechtigd zijn. De „Gemeentestem" is het met die be wijsgronden volstrekt niet eens. De aangehaalde gevallen bewijzen weinig of niets. Dat door de regeering indertijd verlof gegeven is tot het dragen van het pauselijk ordeteeken, is daaruit te verklaren dat, zooals in de memorie van beantwoording bij de begrooting van justitie voor 1869 werd gezegd, de regeering onder het woord „onder daan" in art 65 der vorige grondwet ook vreemdelingen achtte. Wel verre dat de regeering van vroeger tijd de niet genatura liseerde oud-zouaven als Nederlanders be schouwde, zijn de gemeente besturen in Noordbrabant namens den minister van bin- nenlandsche zaken in 1887 aangeschreven, om toe te zien dat die personen geenerlei burgerschapsrechten zouden uitoefenen en dus ook niet op de kiezerslijsten worden gebracht en is hun tevens aanbevolen om in verzet te komen, indien zij soms tot raads leden mochten worden gekozen. Evenmin is het dienen van oud-zouaven in het leger of in andere landsbetrekkingen afdoende, want nog daargelaten de vrij willige dienstneming zijn ook de vreemde lingen, die in den zin van art. 15 der militiewet ingezetenen zijnmilitieplichtig, terwijl er voorts verschillende landsbetrekkin gen zijn, die door vreemdelingen mogen worden bekleed. Zie de wet van 4 Juni 1858 en die van 11 Juli. Dat eindelijk oud zouaven in verschillende gemeenten stemgerechtigd zijn, is wel moge lijk, maar zal wel eensdeels aan onbekendheid der betrokken gemeentebesturen met den staatsrechterlijken toestand van die personen, anderdeels aan niet juiste opvatting der wet zijn toe te schrijven. De gemeenteraad van Weesp wees in 1873 het verzoek van een oud-zouaaf om op de kiezerslijsten geplaatst te worden met algemeene stemmen af. Ten slotte herinneren wij aan het vonnis der rechtbank te Rotterdam van 8 Mei 1890, waarbij implicite in onzen zin is beslist. Moord te üoogezand. Nog onder den vreeselijken indruk van den geweldigen brand, die Hoogezand teisterde, waarbij meer dan 20 gezinnen zonder dak geraakten, werden er de gemoederen opnieuw geschokt door een andere dieptreurige zaak. Er zou namelijk een moord zijn gepleegd. Omtrent deze zaak weet het Nieuws de volgende bijzonderheden mede te deelen De buitenvaarder E Hanekamp, uit Veen- dam, onlangs overgekomen uit Hamburg, om een paar genoeglijke dagen in de ouderlijke woning te slijten, ging voor zijn pleizier met zijn broeder per wagen de wekelijksche markt te Groningen bezoekeu. Op de terugreis werden zij onder Hooge zand lastig gevallen door zekeren J. Freek, een hellingknecht, mede uit Hoogezand. Deze vroeg te mogen mederijden, doch misschien ook omdat Freek blijkbaar zeer beschonken was werd dit geweigerd. Daarover scheen Freek zeer gebelgd te zijn; hij begon te dreigen, en hield zelts het paard staande. De varensgezel Hanekamp, een gezonde, ferme kerel van een 35 jaar, sprong uit den wagen, om Freek te verwijderen; maar op hetzelfde oogenblik ontving hij met een scherp voor werp (een merkijzer, dat bij den bouw van ijzeren schepen wordt gebruikt) een steek in het bovenlijf. Doodelijk gewond werd de ongelukkige opgenomen en zoo goed mogelijk bij familie verzorgd. Hoewel Hanekamp thans nog leeft, is er geen hoop op herstel. Freek, de dader, werd denzelfden avond gevankelijk naar Winschoten gebracht. De Koninginnen op reis. De koninginnen zijn Maandagochtend 10 uur met het gevolg (de heeren in uniform) van Het Loo vertrokken met een extra-trein per locaalspoor vïa Hattem naar Zwolle, om een bezoek te brengen aan Overijsel er. Drenthe. De kcrki-üïiie te Sclingen. De kolossale ruïne van de uitgebrande kerk en toren biedt thans een grootsch, doch somber schouwspel aan vijf van de zes pilaren aan de Noordzij le zijn met een groot ge deelte van den Noordermuur ingestort. De hooge muren van het koor, welke, evenals de zeven pi'aren aan de Zuidzijde, met hunne oud-Gothische spitsbogen, zijn blijven staan, maken nu nog als ruïne een grootschen in druk en geven den toeschouwer een denkbeeld van den schooncn vorm en de lijnen van het weleer zoo trotsche gebouw. Behalve verschillende kunstwerken, welke door den brand zijn verwoest, werden even eens door de vlammen verteerd de drie groote koperen kroonluchters, welke in het schip der kerk hingen, en een aantal niet minder fraaie, doch kleinere kroonluchters der zij beuken. Van de schoone, zwart marmeren (of toetssteen) graftombe, waarop de meer dan levensgroot.e beelden van den heer Jo han van Schagen en zijne gemalin, Anna van Assendelft, zijn uitgehouwen, en op we ker staande wanden zich de wapenschilden be vinden van het edele paar, is weinig meer overgebleven dan een puinhoop de schoone beelden zijn door de hitte in honderden grootere of kleinere stukken gebarsten, terwijl de wapenschilden voor een groot deel zijn vernield. De andere tombe, een op een ver hoogd metselwerk rustende grafzerk, waarop in relief de beelden van den eersten He^r en Vrouwe van Schagen zijn uitgebeiteld, ligt voor de helfc in stukken in het koor, waar de tomben zich Bevinden, verspreid. Noch van het schoone koorhek, noch van den prachtigen preekstoel ot het orgel is iets meer te vinden; alles is door het vuur letterlijk verteerd; slechts van de sierlijke kronen ligt hier en daar een vormeloos stuk metaal; de drie schoone en kostbare klokken, welke in den toren zijn gestort en nog liggen onder een nog steeds gloeiende puinhoop, onder in den toren, zijn, blijkens eenige brokstukken, welke zichtbaar zijn, öf verbrijzeld, öf gesmol ten. De grootste dezer klokken dagteekent uit het jaar 1597 en werd gegoten door Hendrikus Wegewaert, te Kampen. De grafkelders der Heeren en Vrouwen van Schagen, welke onder den vloer van het koor der kerk liggen, hebben niets geleden. Men meldt nader over het spoorweg ongeluk, dat te Peperga geschiedde Behalve drie wagensdie verbrijzeld zijn, is een wagen van den goederentrein ontspoordevenals de locomotief van den personentrein. Als bewijs dat de schok nog al hevig was, kan dienen dat een stuk hout ter dikte van ongeveer 50 bij 20 cM., als glas is doorgebroken, evenzoo de buffers der locomotief, waarvan een op ongeveer 5 M. bezijden de locomotief is geslingerd. Een woord van lof mag zeker niet worden ont houden aan den machinist en den stoker die, met alle macht remmende, zich op hun post hebben gehouden, zich stevig vasthou dende en zeker het gevaar ten volle inziende Ware er niet geremdhet geval zou zeker treuriger zijn afgeloopen. Een stuk hout van den achtersten wagen van den goederentrein is doorgedrongen in den cylinder der loco motief, van welke de helft is afgebroken. De locomotief ziet er zeer gehavend uit. Het ongeluk is voorgevallen tusschen wacht post 98 en de goederenloods, ten noorden van het station. De personentrein is met ongeveer 50 minuten vertraging naar Steen- wijk vertrokken. De stationchef, die wegens ziekte verlof heeft, wordt sedert eenigan tijd vervangen door den heer Bennik van de reserve te Zwolle. Heeft men ons goed ingelicht; dan moet verzuimd zijn den wissel weder over te halen tengevolge waarvan de personentrein op het tweede spoor is geloopen. Zondag middag brak een hevige brand uit in den hooiberg en de stalling, benevens uitspanningbehoorende b'j 't rechthuis te Osdorp, bewoond door den heer P. Kramer. Door 't flink werken der brandspuit bleet 't rechthuis zelf gespaard doch stal en uit spanning benevens ongeveer 50,000 K. G. hooi, werden eene prooi der vlammen. Te Paasloo is de boerenhuizinge van K. D. een prooi der vlammen geworden. De woning is tot den grond toe afgebrand en van den inboedel kon nagenoeg niets worden gered. Ook 5 varkens en een jachthond kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Capellc, 3 Sept. De heer M. Heijmans, die als wethouder gedurende zeventien jaren de belangen dezer gemeente met den meesten ijver heeft behartigd, heeft als zoodanig we gens gezondheids redenen ontslag genomen. Iu plaats van den heer Heijmans is door den raad in zijne zitting van heden benoemd de heer M. J. Rijken Az., terwijl de heer Adr. Verheijden Jz. behalve als wethouder ook nog is herbenoemd als ambtenaar van den burgerlijken stand. Bij besluit van heeren gedeputeerde staten van Noordbrabant dd. 14 Augustus jl. is de rekening dezer gemeente over 1894 gesloten en vastgesteld het bedrag der ont vangsten op f 15975.21 en dat der uitgaven op f 14511.755, alzoo met een goed slot van 1463.455. Moergestel, 2 Sept. Gister middag werd ons dorp geteisterd door een zwaren brand; binnen korten tijd stonden zeven huizen in lichte laaie vlam, bewoond door acht huis gezinnen. Gebrek aan water was oorzaak, dat de brand zoo heftig werd gelukkig dat er windstilte was, anders zouden er nog meer perceelen in de kom van het dorp getroffen zijn. Er is van de inboedels wel een weinig gered, doch de schade is groot; verassureerd was er zeer weinig, maar drie perceelen. De brand is aangekomen bij de wed. Pape, die veel bocht van hout en afval uit de bosschen stookte en daarbij een zetr vuilen schoor steen in gebruik had. CAPELLE. Over de maand Augustus. GEBORENCornelis Willem. zoon van Adriaan Oekers en Ariediena Maria van Tilborgh. Geertrnida, dochter var. Dirk Schouten en Maaike Geenen. Simon, z. van Jo hannes van Diemen en Jeineke Verhagen. Antonia Anna. d. van Dirk Willem de Bas en Nelia Engelina Zijlmans. Ilui- berdina Wilhelraina, d. van Antonie Vcr- duiju en Hendril a Pitronella Blom. Hendrikus Martin as, z. van Elisabeth van Iersel. Jacoba Catharina, d. van Adriaan Pruijsers en Helena Schouten. OVERLEDEN: Joh annes Verhagen 3 maanden. Anionia Nieuwenhuijzen, 58jaren, ccht- genoote van Gerrit van Gampen. Marij- nns Roomer, 7 m. Dirk van Peer, 3 ra. Antonctta Tlendrika WijnenS3 j. Gerrit Boes< r, 11 dagen. Arie de Rooij, 6 in Pieiernella van der Hoeven, 58 j weduwe van Adriarus van der Hoeven. Cornelis Gnmmers, 69 j., weduwnaar van Al logon da Verhoeven. Arnoldina Maria RoelTs, 3 m. HUWELIJKS-AANGIFTEN Gerrit Geenen, 24 jaren en Pietje Oversteeg, 23 j. Adrianus Helenas de Bruijn, 44 j. en Anna Adiiana van der Hoeven, 41 j. SPRANG. Van 1 tot 31 Augustus. GEBOREN Thomas z. van Johannes van Zeist en Willemijna Chabot Johannes z. van Wouter van Rijswijk en Gijsberta van Elk Elisabeth Anna d. van Cornelis van Dommelen en Johanna van Dongen Josijna d. van Willem Braspenning en Jo- sijna do Rooij Hendrik Pieter z. van Hendrik van den Broek en Huibertje Smits Jacobus z. van Huibert Snijders en Jo hanna Christina Ros. HUWELIJKS-AFKONDIGING: Hijman Jacob Le- vie jm. 24 iaren van Sprang met Marianne Cohen jd. 28 jaren van Oldenzaal. OVERLEDEN: Johannes Cornelis de Bie 2 m. GORINCHEM, 2 Sept. De prijzen der Granen waren als volgt Ristarwe f6,20 a 6,30, roode dito f5,90 a 6,10 witte dito f5,90 a 6.20, inl. rogge f4,60 ii 4,70, buitenl. dito f 4,10 a 4,25, gerst f 4,50 a 4,70, haver f3,00 a 3,25, duivebooneu f 6,25 a 6.50, blauwe erwten fó,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 304 runderen. le qual. Kalfkoeicn f190 200 Kalf vaar zen f150 160 Melkkoeien 1140A160 llokkeling ossen l'/s jarige ossen f 100 A 110 Guiste vaarzen f A Pinken f 60 a 70 Graskalveren f 35 a 45 Nuchtere kalv. f 10 A 12 Aangevoerd 2 varkens van 15 a 18 c., per half kilo, 554 biggen van 14,A 8.per stuk Eieren f 0.95 a 1.10 per 26 s'uks. Boter 70 a 80 ct. per lJ3 kilo. ROTTERDAM, 3 Sept. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 83 paarden, 0 veulens, 0 ezel, 560 vette runderen, 1180 magere dito, 389 vette en graskalveren 54 nuchtere kalveren, schapen of lammeren, varkens, 262 biggen, 0 bokken. De bestede prijzen liepen als volgt Runderen: le kw. 68 a—ct. 2e kw. 64a ct. 3e kw. 56 a ct. kalverenle kw. 85 ct., 2de kw. 75 a 00 ct.3de kw. 65 a ct. Schapen: le kw. ct., 2e kw. ct. Boter 55 A 65 cent per half kilo. Bericht van den loop der Traanmarkt in Bergen van A. HOOGENDIJK Jzn. Vlaardingen Heden noteer ik: Puike bruine Berger looiertraan f 27,00 p. ton. u bruinblanke Bergertraan f38,u n n blanke Bergertraan f 52, r Groenlandsche Robbentraan (sraeertraan) in petroleum fusten van pl.m. 190 L. in gewone fusten van pl.m. 100 L. f30.—r. 100 L i Maaslevertraan f26.p. ton, te Waalwijkzal ter herberge vau M. beide in dit jaar en telkens 7 uur des avonds, de volgende aan de erven JAN YOS Mzn. te WAALWIJK behoorende onroerende goederen. Gemeente WAALWIJK en BESOUEK Koop I. Een landbouwershuis met schuurtuin en bouwland te Waalwijk, sectie B nos. 517, 520 1258 1259, 1260 en Besoijcn sectie C nos. 438 en 453, samen groot 91 aren 64 centiaren. Bewoond door Se- bregt Vos. Koop II. Een huisje en erf gemeente Waalwijk, sectie B no. 881; bewoond door Antonie Chabot. Koop III. Een perceel weiland ge meente Loonopzand, sectie C nos. 1331, 1332, 1333, groot 1 hectare 88 aren 30 centiaren. In gebruik bii Sebre<H Vos. te WAALWIJK, maakt bekend, dat de vaste goederen van Hendrik van den Boschaldaar, zijn ingezet en gehoogd als volgt in de STATIONSSTRAAT Koop 1. Groot huis met tuin, op f5250. Koop 2. Klein huis met tuin, op f3000. Koop 3 Massa v. koopen 1 en 2, op f 8300. in het LOONSCH HOEKJE Koop 4. Bouwland, op f140. Koop 5. Dennenbosch op f 85. TOESLAG in het Hötel Verwiel te WAALWIJK, 's avonds 7 uur. DAGELIJKS kan ten kantore van genoem den NOTARIS gehoogd worden. in dc „Korenbeurs, te WAALWIJK, bij TOESLAG,Vrijdag20Sept. daarna, ter herberge van Theodorus van Diem, in dc Stationsstraat te WAALWIJK tel— 's avonds ten 7 ure: Een Huis Erf en Tuin te Waalwijk aan de 1ste Zeineten Westen naast den heer Besier, sectie B. nos. 225 en 530, groot 11 aren 05 cen tiaren, afkomstig van Antonie van der Wiel te WAALWIJK. te Waalwijk, zal voor zijn principalen ter herberge van de Erven VAN RIEL, aan dc inarkt te Waalwijk, Definitief op Vrijdag 27 September daarna, in het Ilotcl VERWIEL te Waalwijk, telkens 7 uur des avonds, GEMEENTE WAALWIJK, De HUIZEN, ERVEN en TUIN der Erven J. B. Nieuwenhuijsen, sectie C nos 744, 745, 1435, 1439, 1440, 1441, 1442, 1443, 1444-, 1445, groot 10 aren 80 centiaren. Strekkende van de Straat tot de kruin van den Winterdijk Aan liet geachte publiek vau WAALWIJK en OMSTREKEN heb ik de eer te be richten dat ik mij in deze gemeente heb gevestigd als Door langdurige ondervinding opgedaan in de voornaamste salons der groote steden alsmede door een nette en propere bediening overeenkomstig de eischen des tijds, hoop ik mij de algemeene gunst te verwerven. DE SALONgevestigd in het huis Groote Straat A 28 tegenover de wo ning vau den heer C. A. WIT.LOXis deii heelen dag open voor scheren, haar snijden, kappen, enz.; ZONDxiGS tot 's middags 12 uur. Aanbevelend, Uw Dw.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 3