Zondag 15 September 1895. 18* Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. LIEEDE OVEIlWirr. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. FEUILLETON Frankrijk. Engeland. UITGEVER- "Waalwijk. Zij die ziek voor het volgend kwartaal op dit blad abonneeren ontvan gen de nog deze maand verschij nende nummers waarin het begin van het nieuwe feuilleton GRATIS. De Echo van het Zuiden, Waalwyhsclie en Langstraatschc Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden i' 1, Franco per post door het geheele rijk fl,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2raaal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Inhoud van No. 38 van het Geïllustreerd Zondagsblad Zeepbellen (met ill.) Een regenachtige dag. Uit het Duitsch van Adelberth Mein- hart, (slot). Rekenkunde, (met ill.) Huldeblijk der stad Zwolle aan H. M. de Koningin (met ill.) De laatste stonde (met ill.) -Een klein dividend (met ill.) Ajriecdoten. Modes, (met 2 ill.) Uit den Trekschuitentijd. Verkeerd begrepen (met ill.) Amerikaansche schaking, (met illNieuw prijsraadsel CLIV. Tweede aanklacht te Allematukukeli. Vechtersbazen. Oplossing prijsraadsel CXLIX. Darn- probleem. Schaakrubriek. Mededeelingen. Het landbouwkundig congres te Brussel heeft de besluiten zijner afdeelingen goed gekeurd betreffende de voorbehoedmiddelen tegen longziektedroes en andere ziekten onder het vee. Vervolgens is een voorstel goedgekeurd van den Franscheu afgevaardigde Nocard, die tegen droes het stelselmatig gebruik van mal- leïne aanbeval. Hetzelfde werd door de ver gadering besloten ten aanzien van tuberculine, dat, op voorstel van denzelfden Franschman, voor het eenig voorbehoedmiddel tegen tu berculose verklaard werd. Het kwam nu tot een heftig" tooneel tusschen moeder en zoon. Koenraad verklaarde dat Valen tine zich met hem verloofd had en hij trachtte zijn moeder duidelijk te maken, dat het meisje niet van geringeren stand was dan hij en hun huwelijk in alle opzichten passend mocht heeten, al hield men volstrekt geen rekening met hun wederzijdsche genegenheid. Mevrouw schold Valentine uit voor bedelaarster en voor eene slang, die ze aan haar boezem ge koesterd had. Zij stelde zich aan als het slacht offer van een schandelijk verraad en verklaarde het eene schande als een meisje, dat in haar huis als dienstbode verkeerd had, haar schoondochter zou worden. Zulke onverstandige praat maakte Koenraad woedend; hij zwoer, dat hij nooit van Valentine zou afzien. Jelui beiden hebt dan van mij niets te wachten dan mijn vloek. Als ge met haar trouwt, zet gij noch zij hier ooit weer een voet over mijn drempel en ik zal wel zorgen, dat ge na mijn dood geen penning krijgt van al mijn geld. Met deze woorden trok mevrouw ReGhling zich in hare kamer terug en Koenraad, die den volgenden morgen voor zaken naar Zeckta te rugging, kreeg haar niet meer te zien. Zij liet hem door Hendrik zeggen, dat zij bleef bij het geen ze gezegd had, dat hij terug kon komen als hij die bedelaarster uit het hoofd had gezet. Nog dienzelfden avond was Koenraad naar Wilmersdorf gereden. Hij wilde den heer Zier spreken, zijn dochter ten huwelijk vragen en de verloving onmiddellijk bekend maken. Valentine verzocht hem echter van dit voor nemen af te zien, niet alleen om zijne moeder niet tot het uiterste te brengen maar ook ter wille van haar vader, wiens hartkwaal thans zoo ver ergerd was, dat elke hevige aandoening voor hem noodlottig kon worden. Er bleef den jonkman dus niets over dan met zijn geliefde de beloften van onwankelbare trouw Ten slotte vercenigde de ve: gadering zich met eene motie, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken van eene internationale sanitaire overeenkomst, tot het bestrijden van besmettelijke ziekten onder het vee. In Belgie begint men reeds de nadee- lige gevolgen der vermomde zoowel als van de openlijke protectie te gevoelen. Alleen te Antwerpen is in twee jaar het verbruik van vleesch met een millioen K.G. afgenomen, hoewel in dien tijd de bevolking met 10000 personen toenam. De slagers, fokkers en boe ren hebben Maandag een druk bezochte ver gadering gehouden waar de minister De Bruyn bijzonder harde woorden te hooren kreeg. Een der meest toegejuichte sprekers, Willekens, verklaarde dat de minister geen wet durfde voorstellen, om de grens geheel te sluiten voor buitenlandsch vee, maar dat hij ieder voorwendsel aangreep om Neder- landsch vee te weren, natuurlijk alleen om „de groote fokkers en de neefjes en nichtjes" te bevoordeelen. Margarine en olie waren aan inkomende rechten ouderworpen en het was zeker wel toevallig, zeide spreker, dat De Bruyn persoonlijk bij een margarine- en een oliefabriek geïnteresseerd was. Willekens stelde voor, een bond te vormen van allen wier belang meebrengt, dat de Nederlandsche grens weer geopend wordt, en hij raadde aan, bij de eerstvolgende verkie zingen den candidaten te doen beloven, dat zij eenmaal gekozen zijnde, zullen meewerken tot afschaffing der protectionistische wetten, waardoor den minister het geduchte wapen ontnomen wordt, de grenzen te sluiten, wan neer het eigenbelang van enkele particulieren dat wenschelijk maakt. Een gewezen clericale onderwijzer, thans veefokker, protesteerde tegen de beleedigin- gen, den minister aangedaan, wiens begun stiging men verzocht. Een stem riep „Wij vragen recht en geen begunstiging terwijl van verschillende zijden de raad gegeven werd, den man de deur uit te zetten. Te Gent is denzelfden dag een vergadering belegd door de sociaaldemocraten, waar het te hernieuwen en verder te Zeckta den verderen loop der zaken af te wachten. r^WEEDE HOOFDSTUK. De gepensioneerde luitenant Zier woonde reeds sedert jaren te Wilmersdorf, zoowel om de ge ringere drukte als om het mindere dure leven. Yan jaar tot jaar breidde zich deze plaats uit, zoodat liet eindelijk een belangrijke- voorstad van Berlijn werd; overal zag men fraaie villa's, die in de laatste jaren verrezen waren, liet kleine tuinmar.shuis, waarvan de luitenant drie kamers in huur had, werd aan beide zijden begrensd door mooie villa's met schoone bloemtuinen, zoo dat het lieve huisje met zijn kleinen moestuin en boomgaard wel wat onbeduidend voorkwam, al maakte het geen onvriendelijken indruk. Mijnheer Zier was reeds vele jaren weduwnaar, zijn vrouw had de geboorte hunner dochter niet lang overleefd. Sedert werd zijn huishouding bestuurd door zijn eenige jaren oudere, nog on gehuwde zuster Constance, die zijn dochter Valen tine met moederlijke zorgvuldigheid opvoedde. Korten tijd nadat hare opvoeding voltooid was, had Valentine het vaderlijk huis verlaten om zelf in haar onderhoud te voorzien als hulp in de huishouding of als gezelschapjuffer bij burger- of adelijke familiën. Zij wilde haar vader niet langer bezwaren; tante Constance kon den zieke wel verplegen en bovendien voor de huishouding zorgen. Vader en dochter hielden innig veel van el kander; het seheiden viel hun zwaar, doch zij brachten dit offer door de gebiedende omstan digheden en omdat de oude tante, die beider dankbaarheid verdiend had, geen ander onder komen kon vinden. Mijnheer Zier was een veelzijdig ontwikkeld man," maar in den laatsten tijd was hij knorrig en stoof hij spoedig op. Een hartziekte, die hij uit een ernstigen aanval van rheumatiek in de gewrichten had gehouden, noodzaakte hem op nog jeugdigen leeftijd tot het verlaten van de loopbaan, die hij met voorliefde gekozen had. Naderhand schreef hij met veel bijval artikelen over oorlogszaken, maar de daaraan verbonden inspanning kon hij niet verdragen, en daarom had hij ook deze bezigheid laten varen. En zoo leidde de beklagenswaardige man nu een zeer eenzaam en treurig leven. bestuur der slagersvereeniging volledig tegen woordig was. Er werd in denzelfden geest gesproken als te Antwerpen, alleen minder heftig. Maandag werd te Brussel de margarine- fabriek der maatschappij Van den Bergh's Margarine Limited ge-opend; dit is de eerste Hollanasche margarinefabriek die na het aannemen der rechten in Belgie in werking is gekomen. De fabriek ligt aan het kanaal te Brussel en beslaat een "oppervlakte van 7000 M2. Maandag is te Nimes een vergadering gehouden, waarin besloten werd, d;n ge meenteraad uit te noodigen, een groot stie rengevecht op zijn Spaansch te organiseeren op een der Zondagen in September. De aanlegger van den aanslag op Rothschild was uit de werkplaatsen van de Noorderspoorwegmaatschappij weggezonden wegens revolutionaire woelerijen. Zijn vader is bij de commune betrokken geweest. Men doet te Bordeaux alles om den lord mayor het verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken. Hij heeft een gezellig uitstapje gemaakt naar Médoc, Margaux en Pauillac. De uitnoodiging van den Parijschen ge meenteraad, om Zondag in het Hotel de ville te komen lunchen, is door sir Joseph Renals aangenomen. Op Madagascar zetten de Frauschen onder groote hindernissen van ziekte en be zwaarlijk transport hun marsch op Antanana rivo voort. De koningin heeft, met hare ministers, daaruit de wijk genomen met achterlating van het bevel, de hoofdstad tot het uiterste te verdedigen en desnoods in brand te steken. Maar eene sterke partij voornamelijk uit de jongeren bestaande is daartegen en voor het sluiten van vrede. De minister president, „de stijfkoppige oude Nero", gelijk Eugeu Wolff, de Afrikaansche De eenige gast, die hem nu en dan kwam op zoeken, was een achterneef van zijn overleden vrouw, die eenige maanden geleden uit Amerika was teruggekeerd, waar hij geruimen tijd ge woond had. Zijn eenige vreugd was zijne dochter, en het deed hem aliijd veel genoegen, als zij hem voor langeren of korteren tijd bij hem kwam. Zoo dacht hij ook nu zijn dochter voor eenige dagen bij hem te logeeren was gekomen, Valentine wist, dat haar vaders leven als aan een zijden draad hing, en had hem daarom de waarheid niet durven bekennen; voorloopig had zij haar haar toevlucht genomen tot een leu gentje en gezegd dat zij van mevrouw ltechling acht dagen vrij had gekregen. Daarin lag niets onwaarschijnlijks, want mevrouw had haar reeds meermalen toegestaan eenige dagen bij haar vader door te brengen, wanneer zij zelve met haar zoon op reis was. Mijnheer Zier zat in de ruime kamer, die als salon, woon- en eetkamer diende, en waarvan de meubels, ofschoon netjes onderhouden, van veeljarigen dienst getuigden. Hij zat in een met leer overtrokken leuningstoel bij den haard, die slechts weinig warmte verspreiddeofschoon buiten een snijdende noordoosten wind blies, die ook zijn weg door het half vermolmde venster wist te vinden. De luitenant had een lange magere gestalte en ingevallen trekken, die vroeger schoon geweest waren en waaruit nu nog veel verstand sprak, üp de magere kaken lag een hectische roode kleur, in de grijze oogen flikkerde een onrustig vuur, dat verried hoe de geest van dezen man nog altijd streed tegen de zwakheid vat zijn lichaam. Zijn stijve ledematen waren gehuld in een grijze kamerjas, een huismutsje bedekte zijn dunne grijze haren en een deel van zijn hoog kaal voorhoofd. Kussens en dekens dienden otn hein te steunen en te verwarmer. Aan het andere einde van het vertrek zat Valentine. Zij droeg een grijs wollen japon met aansluitenden hals. Hoe eeuvoudig dit kleeding- stuk ook was, het deed de fijne onberispelijke figuur van het meisje allcrvoordeeligst uitkomen. Zij zat met den rug naar het venster gekeerd en de zon, die nu en dan door de wolken brak, scheen haar lokken met goud te bestrooien. correspondent van het Berliner Tageblatt, hem noemt, is de ziel van het verzet. Mee- doogenloos straft hij wie voor den vijand vluchten als hij ze in handen krijgtmet levend verbranden. Het spoorwegongeluk bij de gare St. Lazare had plaats even nadat de trein van 10 uur 20 naar Versailles het station had verlaten. Plotseling zag de machiuist den trein van Moulineaux op hetzelfde spoor uit de tuunel onder den pont de l'Europe uit komen. Beide treinvoerders remden met krachtmaar de afstand die hen scheidde was te gering. De locomotieven schoven in elkaar, de goederenwagens achter den tender werden erop getild, personenwagens op deze volgende veibrijzeld. Daar het ongeluk zoo vlak bij het station gebeurde, was er dadelijk hulp. In korten tijd waren door honderden handen de stukken der wagens opgeruimd en de gewonden er onder uit gehaald. Deze werden eerst naar de wachtkamers fn het station en vervolgens naar een hospitaal overgebracht. Het bleek gelukkig dat het aantal ernstig gewonden betrekkelijk klein was, daar beide treinen met geringe snelheid geloopen hadden. Er waren zes zwaarge wonden, geen van allen levensgevaarlijk. Een en twintig personen werden licht gekwetst. De correspondent van de Times te Havana heeft een reis gemaakt door de provincie Matanza. Hij bevond dat het volk allerwege partij trekt voor de opstandelingen, en dat er geen spoor te bekennen is van de ver deeldheid onder de aanvoerders van de mui ters waarvan Campos in zijn redevoering heeft gewaagd. De maarschalk heeft Havana ver laten, men weet niet waarheen, na eerst naar Madrid te hebben geseind dat verdere zending van troepen in October onnoodig is. Hij is ongerust dat hij geen voorschotten zal kunnen bekomen tegen den nieuwen oogst, terwijl hij daardoor genoodzaakt is, daglooners weg te zenden. Deze vinden daarin aanleiding Valentine hield een fraai ingebonden boek in de hand, dat door zijn nieuwheid aanmerkelijk afstak bij de veel gebruikte en klassieke en we tenschappelijke werken, die in de boekenkast in haar nabijheid stonden. Met haar welluidende stem las zij haren vader voor; dit was een der grootste genoegens voor den zieke en zijn doch ter verzuimde nimmer hem dit genoegen te ver schaffen, zelfs al kwam zij slechts voor eenige uren. Ook nu dwong zij zich zelve om haar aandacht te schenken aan de lectuur, ofschoon haar hooid en hart met geheel andere zaken vervuld waren, en langer dan een uur had zij haar vader nu reeds voorgelezen. Thans liet zij echter het boek even zakken, keek naar haar vader, die de oogen gesloten hield, en vroeg vol bezorgdheid Spant het u niet te veel in, lieve vader Zal ik eenige oogenblikken wachten Hij sloeg de oogen op en antwoordde met levendige en krachtige stem O, neen, neen lees maar verder, als het u tenminste niet ver moeit. O, volstrekt niet vader, verzekerde Valentine met een vriendelijken glimlach. Ik lees mevrouw Rechlirg meer dan eens uren lang voor, zonder dat het mij inspanning kost. Dat zullen me mooie werken zijn, die het arme kind haar voor moet lezen, dacht de luitenant, die geen goeden indruk van mevrouw Recheling gekregen had, toen zij op een rijtoer eenige oogenblikken aan zijn woning was afgestapt. Doch om die onaangename gedachten van zich af te werpen, zeide hij luid: Het is toch wel lief van haar, dat zij u acht dagen lang aan mij gunt; nu zullen wij daar dan ook partij van trekken, ge moet mij maar veel voorlezen en dan moet ge nog eens die mooie stukken van Beethoven voor mij spelen en eenige liederen van Mozart en Weber voor mij zingen. Ik hoop, dat onze oude rammelkast er niet te valsch bij klinkt. Hij wierp een blik op de piano aan den muur tegenover hem, waar naast een oud muziekkastje stond. Zoo zag hij de schaduw niet die over het reine voorhoofd zijner dochter vloog, hoorde hij den zucht niet die aan haar boezem ontvlood. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1