Duitsehland. Zwitserland. Italië. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. UITVOERINGEN. Vrijdag 20 September jaarmarkt en wedstrijd om premiën te Waalwijk. om zich aan te sluiten bij de opstandelingen die overvloedig van voedsel zijn voorzien. Kleine gevechten zijn geleverd, waarbij beide partijen aanspraak maken op de overwinning. De Spanjaarden beweren dat zij tweeduizend opstandelingen onder Maceo hebben gesla gen, en diens kamp veroverd eu verbrand. De Engelsche overheid te Nassau (Bahama - eilanden) heeft 24 kisten geweren en 400000 patronen, voor de opstandelingen bestemd, in beslag genomen. Uit Armenie, Klein Azie, zijn weer be richten ontvangen, die Daily News aanleiding geven om op een gemeenschappelijk, han delend optreden der mogendheden aan te dringen. Een Tukrsch kol'nel is met zijne afdeeling door een bende roovers aangevallen en op de vlucht gedreven verscheidene dorpen zijn geplunderd en de uit 5000 zielen be staande bevolking aan allerlei mishandelingen onderworpen. Ook zijn vier kloosters ge plunderd. Aan dit alles is het talmen van den sultan schuld. Maar nu lord Salisbury zoo kras ge sproken heeft, zal hij ook wel, waar 't pas geeft, weten te handelen. Uit Mouck wordt door Daily News ver nomen dat zich daar eene Turksche anti christelijke vereeniging heeft gevormd, met het loffelijk doel al de christenen te vermoor den wanneer de Porte het hervormingsplan der mogendheden ten uitvoer legt. Deze lieden moeten immers gedwongen worden De manoeuvres bij Stettin schijnen met veel ijver en krijgmanskunst onder de oogen der machtige heerschers te worden uitgevoerd zoowel keizer Wilhelm als de keizer van Oostenrijk volgen de oeieningen belangstellend en met groote voldoening. Keizer Wilhelm voerde het zuiderleger aan, dat ondeisteld werd, het voortrukken naar Berlijn van een bij Stettin gelande vijandelijke legermacht te moeten beletten. De bedoeling van den vijand het zuiderleger in de Oder te werpen, werd geheel verijdeld, daarentegen werd het noor- derleger ver buiten zijn stellingen terugge drongen. De keizer bleef zich voortdurend ophouden in de gevechtslinie tusschen het gardekorps en het 3e legerkorps, ook de keizerlijke gast bewoog zich op verschillende punten van het oefeningsterrein. Bij het feestmaal dat Maandagavond ge geven werd, zat ook de earl of Lonsdale aan, bij wieu keizer Wilhelm dezen zomer te gast was. Op het gehucht Spitalmatte in de Berner Alpen is een ijsmassa van de Altelsgletchers neergevallen. Een uitgestrektheid van bijna twee mijlen in de boven Gemmipas, tusschen Frutigen in het kanton Bern en Lenk in het kanton Wallis, is bedolven. Men vreest dat tien menschen zijn omgekomen, ook 200 stuks vee gingen verloren. De pas is gedeeltelijk versperd. Den 20en Septeber wordt door de regee- ging een jubileumbriefkaart uitgegeven de Katholieken geven een „Katholiek postzegel" uit, bestaande uit een etiket met het borst beeld van den Paus, bestemd om op alle brieven geplakt te worden, die de geloovigen in die dagen verzenden. Toen te Louisville, (V.S.), bij gelegenheid van een militair feest, een batterij op den Phoenixheuvel was opgesteld om een salvo te geven, ontplofte het kruid in een kruitwagen; tien soldaten werden gedood en vele gekwetst. II -V WAALWIJK. Zondag 15 dezer,'s midd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooienop de zaal Musis Sacrum worden uitgevoerd 1. Lentelied. Giessen. 2. Opwaarts. Hol. 3. De Nomen. Govaert. Op Zondag 15 dezerdes middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Le Radieux, (feestmarsch voor 't festival). Govaert. 2. Réveil du Lion, fantaisie. Konsky. 3. La Manola, valse Espagnole. Eilenberg. 4. Air Varié, duo pour clari- nettes acc. harmonie. Mullot. LOONOPZAND. Zondag 15 dezer, des voormiddags 111/» Matinée, te geven door de liedertafel „Echo der Duinen", bij den heer Th. Pijnenburg. (Zie programma.) BAARDWIJK. Maandag 16 Sept., des voormiddags half elf, Matinée, te geven door de liedertafel „Tot bloei der toonkunst", bij den heer L. van Cromvoirt. Dinsdags 17 Sept., ter zelfde plaatse: Soirée, door artisten van het e Regiment. Aanvang half negen. (Zie programma's). KAATSHEUVEL. Maandag 16 Sept.. 1') ure, Matinée, te geven door het „Muziekgezelschap Euphonia", in de zaal der Sociëteit „Euphonia (Zie programma's). WAALW IJK 14 Sept. 1895. Vergadering Maatschappij van Landbouw. De afdeeling „Langstraat" der Noordbra- bantsche Maatschappij van Landbouw zal eene algemeene vergadering houden op Musis Sa crum te Waalwijk, op Vrijdag 20 September a.s., na afloop van den wedstrijd om premien voor paarden en runderen. In die vergadering zal worden overgegaan tot: 1. Het doen van rekening en verantwoor ding over 1894 (art. 13 der statuten.) 2. Vaststelling der begrooting over 1896. 3. Uitreiking der premien en diploma's aan de bekroonden in den wedstrijd. Bekroning. Aan den heer Herman Zeegers alhier, den fabrikant van het alom bekende en geroemde Van Gils Elixer, achtereenvolgens bekroond op verschillende wereldtentoonstellingen in het binnen- en buitenland, is door de hoofdjury der Amsterdamsche tentoonstelling than-; eene gouden medaille toegekend; eene welverdien de onderscheiding, waarmede wij hem van harte gelukwenschen. Ju bilé kon. Oranje doelen. De feestcommissie is druk bezig met het samenstellen van den „Feestwijzer;" zooals het gewoonlijk gaat heeft ook deze commissie te kampen met achterblijvers, die de spoedige afwerking zeer in den weg staan. Aangezien de Feestwijzer Maandagmorgen in dtuk gaat, is het hoog noodig, dat vooral de heeren, aangezocht voor commissaris, nog heden die aanvrage beantwoorden. Het aantal nummers van den optocht be draagt 28 a 29. Het opstellen van den optocht zal plaats hebben op den weg vanaf het café Bezier en voorbij de 1ste 2de Zeine. Nieuw gebouw. De Stationsstraat alhier, reeds prijkende met vele schoone gebouwen, zal binnenkort een r.ieuw zien verrijzen, waarop onze ge meente met trots zal kunnen wijzen, namelijk een dat de firma Van Gend Loos H. Co lignon Cie eerdaags zal laten daarstellen en dat zal worden ingericht voor kantoren, magazijnen remise stalling bergplaatsen woonhuizen enz. Het zal worden opgericht op het terrein ten zuiden van de gasfabriek. De geheele te bebouwen oppervlakte is 36 M. lang en 22.20 M. breed. Volgens de door den architect Jos. Van Ree vervaardigde teekening belooft het een waar sieraad voor de Stationsstraat te worden. Arrestatie. De persoon die zich met de kermis met de zoogenaamde potgelden uit de voeten maakte is te Utrecht aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld. Protcstmceting. Het Centrum deelt het volgende programma mede voor de protestmeeting te 's Hertogen bosch op 22 September 1°. 's Morgens ten 10 ure ontvangst der Zouavenbroederschappen en kath. corporaties binnen 's Hertogenbosch in het lokaal „de Liedertafel door den heer J. W. R. van Gulick. president der regelingscommissie. 2°. Toespraak tot de zouaven en corpo raties door den heer J. J. Ktlppers, voorzitter van den Algemeen Nederl. Zouavenbond. 3°. Protest-uitspraak door den heer Aug. Wils, luitenant der Pauselijke zouaven. 4°. Ten II ure optocht der Zouaven- broederschappen en corporaties met banieren naar de Kathedraal. 5<k Ten lU/a ure> H. Mis, opgedragen ter intentie van Z. H. den Paus. 6°. Opdracht van de Pauselijke zouaven aan het H. Hart van Jezus. 7°. Inzegening van het vaandel van de Broederschap van het H. Hart. 8°. Protesl-rede door den hoogeerw. heer dr. H. J. A. M. Schaepman. Een 5000 tal personen zal per extratreinen vervoerd worden. Verder komen er nog met gewone vervoermiddelen. Tot het gebouw de Liedertafel zullen uit sluitend toegang hebben drie afgevaardigden van elke vereeniging met den vaandeldrager Diezelfden hebben toegang tot de St. Jans- kerk, waar voor hen plaatsen zijn gereserveerd in de middenbeuk. Deze, maar ook deze alleen, zijn dus verzekerd van eene plaats in de kerkde overigen ontvangen geen kaarten en kuunen bezit nemen van eene staanplaats zoolaug de ruimte dit toelaat. De St Janskerk kan verscheiden duizenden bevatten; als echter het getal protesteerenden zoo groot is, als vermoed wordt, zullen allen geen plaats vinden, en dus verscheidene per sonen de H. Mis niet kunnen bijwonen. Voor alle zekerheid zorge men daarom, de TT. Mis te hebben gehoord ieder in zijne eigene woonplaats. Het is zeker, dat markies de Résimont, de kranige zouavenkapitein, die zich zoo menig maal, vooral tijdens de cholera te Albano, onderscheidde, generaal De Charette bij diens komst te 's Hertogenbosch vergezellen zal. Halve zolen enz. De onlangs door den directeur van het Centraal Magazijn van kle^ding ten behoeve van het leger aanbestede 90,000 paar halve zolen en 130,000 paar achterlappen zijn ten gevolge van de dure lederprijzen niet gegund geworden. Krijpt te Geertriiidenberg. Ruim een jaar geleden werd te Geertrui- denberg een gewichtige ontdekking gedaan. Terwijl men bezig was met graafwerk in het hooge koor der herv. kerk, vond men aan het uiteinde een fraaien boog van tufsteen welke terstond deed vermoeden, dat onder den vloer een bouwwerk van groote archi tectonische en geschiedkundige waarde moest aanwezig zijn. Het bleek dat men hier te doen had met eene „krijpt" of „krocht," en eene van zeer groote afmetingen, daar zij 18 meter lang en 9 meter breed is Om dit monument der oudheid aan de vergetelheid te ontrukken, heeft zich thans een comitc gevormd, bestaande uit de heeren Meijers burgemeester, De Koning, notaris, Van Seters, architect, Van Staveren, med. doctor, Nord, officier van gezondheid le klasse en Harsveldt, le luit. kwartierm. Dit comité heeft van het kerkbestuur vergunning verkregen, en heeft voorts de nondig gelden bijeengebracht om deze krijpt de eenige in Noordbrabant eu wellicht een der grootste van ons land bloot te leggen, Zij bestaat vermoedelijk uit een midden en twee zijbeuken, terwijl tegen de wanden zich in het geheel 18 kolommen bevinden en de middenbeuk door 16 kolommen wordt gevormd. Eerstdaags zal met de ontgraving begonnen worden en zal eene nauwkeurige beschrijving volgen van dit monument van middeneeuw- sche bouwkunde, dat zeer zeker vele belang stellenden naar Geertruidenberg zal lokken. Tijdens de ontgraving zal niemand tot het werk toegelaten worden. De afloop daarvan zal nader worden bekend gemaakt. Sp ra ngVrij hoeven Cappcl (Van een buitengewonen verslaggever) Onder begunstiging van uitstekend weder is Woensdag en Donderdag alhier des burge meesters jubilé gevierd. Reeds vroeg in den morgen waren honderden op de been in afwachting van wat de optocht zou opleveren. Groot was de verwachting, toch werd deze nog verre overtroffen. Eenparig wordt ver klaard, dat nog nooit een zoo schoone op tocht in deze gemeenten werd gehouden. Het zou te veel tijd innemen alles te be schrijven, toch mogen we niet nalaten een en ander te vermelden, De volgorde is reeds in het vorig nummer medegedeeld. De eerste praalwagen vertegenwoordigde den landbouw. Enkele dorschers waren onvermoeid aan het werk, van verre kon men het eentoonig geklipklap reeds hooren en zag men de vlegels boven den wagen uitvliegen. Een kafmolen zuiverde het gedorschte graan. Voorts zag men een schoenmakerswagen. St. Crispijn was op eene verhevenheid ge zeten en omringd door ijverige werklieden, de schoemakerij voorstellende. Het schoonste was ontegenzeggelijk de maagdekenswagen.. Die kleine schoonen met hun liefelijke stemmetjes en kransjes om de blonde lokken, het geleken wel engeltjes. De bakkerswagen was welwillend in bruik leen afgestaan door de Ned. Gist Spiritus fabriek te Delft. Twee herauten die in kost baar kostuum den wagen voorafgingen, ba zuinden volgens een oud gebruik dat het brood gaar was. Ook de zangvereenigingen „Excelsior" en „Harpe Sions," op prachtig versierde wagens gezeten, ontbrak het niet aan vroolijkheid. Voorts merkten we nog op wagens waarop mout- en boterfabricage, dehooipers op wagen, benevens een smederij. Allen druk aan het werk en om 't schoonst gedecoreerd. 't Slot bestond uit een troep Zigeuners met beer. Hunne fantastische kleeding trok bij zonder de aandacht. Toen de optocht zich aan het Oosteind had georganiseerdwerd de jubilaris door de hoofd-commissie afgehaald. Een donde rend hoera ging op toen ZEd.Achtb. met de ambtsketenen der beide gemeenten omhangen, zijne woning verliet. Plaats genomen hebbende in het rijtuig, waarin de beide eerste wethouders reeds gezeten waren, reed hij naar den gereed staanden stoet. Hier werden den jubilaris uit naam der feestcommissie door maagde kens schoone bouquetten aangeboden. Onder het gejuich waaraan geen einde scheen te komen, zette de optocht zich in beweging, begeleid door de tonen der heeilijke muziek. Voor de woning van den WEd. heer Dorrenboom werd door diens kleindochter de jongejuffrouw J. J. Snijders den jubilaris onder gelukwensch een prachtig bouqeut geoffreerd. Op het raadhuis te Sprang werd de jubi laris ontvangen door den raad der gemeente. Staande op 't balkon hield de jubilaris een korte toespraak, waarin ZEd. Achtb. zich gevoelig hulde. Zich tb, onder groote gb; hem door den raih geboden. Ook te Vrij!., zefde plechtigheid plaats. De zangvereeniging „Exc^ wijl het Wilhelmus op oude tc 't Was ruim 3 uur toen de op ontbonden. Om 5 uur brachten de zu. eenigingen „Excelsior" en „Ha pe Sion," jubilaris serenades. Enkele schoone toepasse lijke nummers werden gezongen, waarna de zangers werden binnengenoodigd. De harmonie „Euphonia" van Kaatsheuvel gaf terwijl een concert in de daarvoor opge richte kiosk te Vrijhoeven Cappel. Ook des avonds gaf dit gezelschap een concert in de kiosk voor de woning van den jubilaris. Bij al deze feestelijkheden was een legio van toeschouwers Aan blijken van belang stelling heeft het den jubilaris niet ontbroken. Geheel den avond was zijne woning gevuld met gelukwenschenden, en vele, waaronder prachtige cadeaux, werden ZEd. A. aange boden. Des avonds waren de eerebogen prachtig verlicht. Behalve de reeds vermelden, waren van particuliere zijde zoowel te Vrijhoeven- Cappel als te Sprang nog mooie eerepoorten van groen en bloemen opgesteld. Geheel den avond tot laat in den nacht zelfs duurde het gejuich voort, doch geen enkele wanklank werd gehoord. Den volgenden dag, Donderdag, was het feest voor de schoolkinderen. In optocht trokken de kinderen uit beide gemeenten naar de woning van den jubilaris. Alleu waren versierd, de jongens met vlaggen en sjerpen, de meisjes met bloemen. Eerst wer den den jubilaris twee bouquetten aangeboden, de eene door de schoolkinderen van Sprang en de andere door die van Vrijhoeven-Cappel. Daarna werd het feestlied aangeheven. Trillende van aandoening brachten zij den jubilaris hun hulde; groot was het enthousiasme en in stilte zongen de ouders met hun kin deren het slotcouplet mede „Burgemeester, God de Heere „Geve U nog jaren lang „Lust en kracht en moed tot leiding „Van Vrijhoeven er. van Sprang. „En wanneer Ge na veel jaren, „Levenszat en werkensmoe, ,,'t Moede hoofd eens neer zult vlijen, ,/Lache U Gods engelen toe." In kinderlijke bewoordingen bracht de jubilaris daarna den kleinen zijn dank. Allen werden versnaperingen uitgereikt, waarna zij weder gedeelte.lijk in praalwagens van den optocht naar hun scholen werden gebracht. Ook daar werden zij weder feestelijk ont haald. Ook de armen werden niet vergeten. Door de goede zorgen van den burgemeester werd dezen eene feestgave verstrekt, die dankbaar aanvaard werd en den gever tot eer strekte. En zoo behoort deze feestelijkheid weder tot het verleden. Lang zal zij echter in aangename herinnering nog blijven voortleven bij alle ingezetenen. Mogen wij nog vele jaren hem in ons midden houden die door zijn wijs bestuur de ingezetenen zoo aan zich heeft verbonden, dat allen zonder onderscheid hem liefhebben. Lang leve de Burgemeester Onze gewone correspondent schrijft ons: Woensdag .werd door al de ingezetenen van Sprang en Vrijhoeven-Cappel het 25jarig jubilé gevierd van den heer J. van Dijk, die gedurende dien lijd de betrekking van bur gemeester van deze beide gemeenten bekleed heeft en veel, zeer veel goeds voor deze plaatsen tot stand heeft gebracht. Niet alleen wapperde de vaderlandsche driekleur van alle woningen en was elk een feestelijk gestemd, maar vooral ook werd het feest verhoogd door een zeer flink georgani- seerden optocht, waaraan ZEAchtb. deelnam en waarbij tal van praalwagens, de een al meer dan den ander aan zijn doel beant woordende, veel luister bijzette, terwijl deze optocht begeleid werd door een zestigtal uniform gekleede ruiters en ruim even zooveel voetknechten. Door de harmonie Euphonia te Kaatsheuvel werden zoowel gedurende den optocht als des avonds in de daartoe voor de woning van den jubilaris opgerichte tent zeer schoone stukken uitgevoerd. Alles slaagde uitmuntend. Donderdag hebben de schoolkinderen van de gemeente Sprang en Vrijhoeven-Cappel (ruim 400 in getal) voor de woning van den jubilaris eene schoone zanguitvoering gegeven waarmede ZE. zeer scheen ingenomen. WAALWIJK, 13 Sept. De handel was bij grooten aanvoer ter veemarkt zeer vlug. Er was zeer veel kooplust, weer in de hoop dat Belgie zijn grenzen voor Neder- landsch vee zal openstellen. Voor die bestemming waren zoowel nagenoeg rijpe kalfbeesten als jong vetvee gevraagd. Kalfkoeien golden f 150.— f225.—a f Dito vaarzen f140.— 205.— f— Jonge varkens aangevoerd stuks, ver kocht van f 3.7-5 a f8.25 f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 397 kg. van f 1,36 h f 1.54 per kg. Eieren f 3 50 4,50 per 100 stuks. De huidenmarkt handhaaft hare zwakke

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2