Italië. Turkije. Rusland. BINNENLAND. Vrijdag 20 September jaarmarkt en wedstrijd om premiën te Waalwijk. verduisterd, valschheid in geschrifte heeft gepleegd, een door en door zedeloos leven heeft geleid, enz. enz. Hij heeft zich naar het buitenland verwijderd. In verband met den onlangs openbaar gemaakten brief van den anderen conservatieven leider, den oud hofprediker Stöcker (over de middelen om Von Bismarck bij den keizer gehaat te maken), is deze gebeurtenis op zedelijk gebied voor de partij, welke zich geheel met de agrarische bewegiug heeft vereenzelvigd een slag, waarvan zij zich niet licht herstellen zal. De manoeuvres zijn thans afgeloopen en de gasten van den Duitschen keizer ziju weer vertrokken, keizer Frans Jozef naarWeenen, en de koning van Saksen naar Dresden. Keizer Wilhelm begaf zich in gezelschap van eenige Duitsche vorsten, aan boord van de Grille en voer naar Swinemunde, waar hij overging op de Hohenzollern. Keizer Wilhelm dus heeft men uitge rekend is in het jaar vau Sept. 1894 tot Sept. 1895 195 dagen van huis geweest. Verleden jaar waren het er 199. Twaalf hoofden der collectivistische partij op Sicilië, waaronder prins Cuto, baron Co- luga, drie advocaten, twee ingenieurs en verscheidene grondeigenaars, zijn gearresteerd en drie oorlogsschepen zijn naar het eiland gezonden. Men beweert, dat het eene wraak neming der regeering is wegens de verkiezing van Bosco, De Felice en Barbaro. De Paus ontvangt uit Russisch Polen klacht op klacht over de verdrukking der roomsche kerk. De kerken worden zonder meer door militairen bezet, de bisschoppen onder bedreiging met zware straf tot stil zwijgen gedwongen, kortom het is duidelijk dat de „heilige synode" de heilige roomsche kerk met geweld onderdrukken wil. Er wordt verteld dat de gruwelen den 26 Augustus door een Bulgaarsche roover- bende te Dospad bedreven, in zoo hevige mate de woede van de Turken hebben op gewekt, dat zij zich bloedig hebben gewroken. Een troep Turken zou een Bulgaarsch dorp in het wilajet Saloniki hebben geplunderd en verbrand en degenen die zich verweerden grootendeels onthoofd; zelfs zouden op bevel van den wali van de provincie, Zihni Pasja, dertig gevangenen met gloeiende tangen ge marteld en vervolgens levend begraven zijn. Het geheele bericht klinkt vrij otigeloovig en vooral de laatste bijzonderheid draagt alle kenmerken van te zijn gesproten uit het brein van een Bulgaarsch Turkenhater. Voorbarig iu elk geval blijkt nu het be richt te zijn geweest, als zou Rusland reeds aan de Porte hebben verklaard genoegen te nemen met haar voorstellen in zake Armenie. Er is nog geen antwoord van de Russische regeering ontvangen, evenmin als van de Fransche of Engelsche. Alleen meent men inKonstantinopel te weten dat de „concessies" in de officieele kringen te Petersburg een goeden indruk hebben gemaakt, en dat Lobanof moet hebben verklaard, dat zij een basis kunnen zijn voor verdere onderhande lingen. en bondig juffertje, geef mij terug wat gij ge wat gij bij vergissing hebt mede genomen. Valentine deinsde terug. Op zulk een ver schrikkelijke beschuldiging was zij niet voorbe reid. Zij werd doodsbleek; haar oogen werden onnatuurlijk groot, zij wilde spieken, maar het was of haar keel werd dichtgeschroefd. De stem weigerde haar haren dienst. Met genoegen zag mevrouw llechling al deze teekenen, die zij voor de onbedrieglijkste bewij zen van schuld hield, en daarom geloofde zij nu op haar manier, de grootmoedige te kunnen spélen. Zij zeide daarom op vertrouwelijken toon Nu schrik maar zoo niet, ik zal u niet ongelukkig maken, hoe kondt ge zoo verblind zijn Ge kondt toch wel begrijpen dat het spoedig uit zou komen. Geef me het ding maar hier, dan blijft alles onder ons. Ik zou toch niet gaarne al die drukte met de politie willen hebben. Thans kwam er leven in het meisje, dat als versteend had gestaan. Haar zachte oogen schoten vuur en haar geheele lichaam trilde. Valentine maakte een beweging alsof zij mevrouw Ree ti ling wilde aanvliegen, zoodat deze verschrikte en onwillekeurig bukte. Versta ik u goed, bracht zij met moeite uit. Beschuldigt u mij dat ik iets van u gestolen heb Houdt u mij voor een dievegge Ei, als ge zelf het ding bij den rechten naam noemt, ja, ge hebt mij bestolen Waagt ge het, mij zulk een schandelijke beleediging aan te doen riep Valentine, terwijl zij ontsteld naar de deur der kamer keek; als haar vader ongelukkigerwijze iets gehoord had, dan zou er een ongeluk gebeuren. Gestolen is gestolen, ge moogt nu zijn wie Se wilt, zei mevrouw, opnieuw boos wordende. •e schande is zeker nog grooter, wanneer zoo'n juffrouw het doet, die zich altijd zoo voornaam heeft aangesteld. Laat u dus raden en ontken niet langer. Geef het goedwillig terug, anders zal de politie hier huiszoeking moeten doen. U wilt zeker een tooneel opvoeren, zooals in de romans voorkomt, mevrouw Heeft u een ring of eenig ander sieraad tussahen mijn kleeren gestopt, om mij van diefstal te kunnen beschul digen en zoodoende uw zoon van mij afkeerig te maken Neem u in acht mevrouw, 'de gevol gen zouden op uw hoofd neer kunnen komen. Met den mond en de oogen wijd open zat WAALWIJK, 18 Sept. 1895. Raadsvergadering. Gisteren voormiddag ten 11 ure hield de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester eene openbare vergadering. Afwezig waren de leden Quirijns, Van Schijn- del en Van Dooreti, de laatsten met kennis geving. Na voorlezing en goodkeuring der notulen deelde de voorzitter mede, dat hij de leden tot deze spoedeischende vergadering had opgeroepen omdat de werkzaamheden aan de havenbeschoeiing niet kunnen worden voortgezet, als niet eerst het toegestane crediet wordt verhoogd. Met goedvinding van den raad werd de gemeentebouwkundige Van Dijck ter verga dering toegelaten om de uoodige inlichtingen te verstrekken. Deze deelde mede, dat bij de operatie was gebleken, dat meer dan het dubbele getal palen moet vernieuwd worden dan aanvan kelijk geraamd was. De meerdere kosten zijn f250. Dit werd bevestigd door het lid der ha vencommissie Gragtmans. Men had gerekend op 34 nieuwe palen en er zullen wel 70 moeten zijn om de kleine som moet men het werk niet bederven. De heer Baijens uitte zijn bevreemding, dat de toestand niet beter onderzocht was vóór het opmaken van 't bestek; thans gaat het fameus buiten de berekening; 't is meer dan het dubbel getal palen. Hij is niet tegen de uitgaaf, als die noodig blijkt; maar ha l liever dat de zaak vooraf grondiger was onderzocht. De heer Van Dijck wees er op dat oude werken in den regel tegenvallen de palen zagen er van buiten goed uit, maar bleke a later van binnen geheel vergaan te zijn. De heer Mombers spreekt over de dam planken; hij zou die wenscheu aangebracht te zien aan de landzijde niet aan den water kant. De heer Van Dijck wijst op de hoogere kosten. De heer Baijens deelt het gevoelen van den heer Mombers en doet een voorstel in dien geest, dat met algemeene stemmen wordt aangenomen evenals het voorstel van den voorzitter om den post voor de havenwerken te verhoogen met de som, welke zal blijken uoodig te zijn om die te voltooien zooals is aangenomen onder bepaling dat voor de palen twee zwaardere zullen worden gebruikt tegen 1 lichtere. Er werd verder nog gesproken over de zoogenaamde vloedpalen, die volgens enkele heeren dieper in den grond zouden moeten geslagen worden. De voorzitter gaf eenige toelichting, waarmede genoegen werd geno men. Vei der werd nog bepaald dat men opzich- tens de meerdere kosten der havenwerken zal trachten zich te verstaan met den tegen- wrordigen aannemer. De voorzitter legde over eene teekening voor eene te maken ladingplaats aan het Zuider scheepvaartkanaal, ongeveer 150 M. Westwaarts van de brug. Er bestaat alle vooruitzicht dat die door het ministerie van waterstaat zal worden daargestcld. Ook zullen eenige meerpalen worden aangebracht, waar aan schepen kunnen meeren, die om eene of andere reden moeten blijven liggen. Opening- der kamers. De troonzaal bood Dinsdag bij de ope- mevrouw sprakeloos toen zij deze woorden hoorde. Eindelijk echter riep zij uit Maar dat is een weergalooze onbeschaamd heid Wilt ge op die manier de rollen omkeeren? Mij te verdenken, dat ik iets uit een roman wil vertoonen. Dat gaat alle perken te buiten. Zou ik me aan uwe kleeren vergrepen hebben Zij snakte naar lucht en zweeg even. Maar nu ben ik het moede. Ik ook, riep Valentine uit. Ik moet u herin neren dat ge in mijn vaders huis zijt. Ronduit gesprokenbedoelt ge daarmee, dat ik moet uitkijken waar de deur is, riep me vrouw Rechling met een hoonenden glimlach, zonder echter van de sofa op te staan. Met het grootste genoegen, want het is hier ir, dezen salon moorddadig koud, en mijn rijtuig wacht reeds lang genoeg. Maak dus voort en geef mij het halssnoer. Het halssnoer? viel Valentine in, welk halssnoer Doe maar niet, of gij er niets van weet, het paarlen halssnoer met diamanten slot ge hebt er altijd zooveel zin in gehad. Het parelsnoer! Dus ge beschuldigt mij, dat ik uw parelsnoer gestolen heb Waar zou het anders gebleven zijn Het is weg, en niemand anders kwam in het kistje. - Valentine stond voor haar enkeek haar aan abof ze aan haar verstand twijfelde. Maar hoe is het mogelijk. Mevrouw, denk toch eens na. Ge hebt zelf..... Wilt ge mij in het hoofd praten, dat ik u het halssnoer geschonken heb Dat niet, maar ge hebt mij gezegd, dat ik het bij den juwelier moest brengen, omdat er iets aan het slot verbogen was. Aan de uitdrukking van mevrouw's gelaat was te zien, dat ze zich het geval herinnerde. Ja, ja, ik herinner me, zeide ze, maar ze wilde nog niet erkennen, dat ze verslagen was. En hebt ge dat gedaan Natuurlijk. - Waarom hebt ge mij daar niets van gezegd' Omdat gij mij daarvoor geen tijd hebt ge laten, antwoordde Valentine met bitterheid.Toen ik van den juwelier terugkeerde, is bij mijn te huis komen het heftige tooneel voorgevallen tengevolge waarvan ik uw huis verliet.Waardoor ^k vergat er over te spreken. ning der nieuwe zitting den gewonen .en digen aanblik door de g insterende uniformen van de afgevaardigden en staatslieden, ir.er verhoogd door de van goud en zilver flon kerende costuums en uniformen an het militaire gevolg van H. M. de koningin re gentes die te midden van een eerbiedige stilte en ten aanschouwe van overvolle tiibu nes, de gereserveerde meerendeels bezet door dames in keurige toiletten, de zaal binnen trad, begeleid door den heer Viruly, lid der eerste kamer, hoofd der commissie van ont vangst en uitgeleide. H. M. was gekleed iu een robe van gebloemde zwarte zijde, met langen sleep, en een fichu van witten kant zij droeg een hoed met witte en lila bloemen, waarop een aigrette veer. Het geheele corps diplomatique woonde in de voor de gezanten bestemde loge de plechtigheid bij, evenals de hier vertoevende prins Roland Bonaparte met zijn secietaris en de heer Westenberg, Hr. Ms. gezant te Romethans met verlof in Nederland. Zoowel bij aankomst op, als bij het vertrek vau het Binnenhof werd koningin Emma met daverende juichkreten door in de rijen opeengepakte toeschouwers begroet, een ontvangst welke haar gedurende den geheelen tocht van de zijde bevolkingwaaronder duizenden van elders gekomen, ten deel viel en welke blijken van gehechtheid H. M. met buigingen beantwoordde. H. M. de koningin en prinses Pauline van Wurtemberg keken aan een der vensters van den linkervleugel van het paleis naar het vertrek en de terug komst van den stoet. Toen de koningin regentes zich in de statiekoets begaf wuifden zij haar met den zakdoek toe. Na hare terugkomst voegde de regentes zich bij haar dochter en hare koninklijke gast. De bij het paleis opeengehoopte menigte was toen door politie noch huzaren te houden. Het vor stelijk drietal werd een langdurig ovatie ge bracht, welke door hare majesteiten werd beantwoord met hand- en zakdoekgewuif. Hare majesteit de koningin weduwe, re gentes in het gebouw der tweede kamer aangekomen, neemt plaats ter linkerzijde van den troon, en houdt de volgende rede Mijne heeren „Ik waardeer het voorrecht de staten ge neraal opnieuw rondom mij vereenigd te zien, gereed om hunnen belangrijken arbeid te hervatten. „De algemeene toestand van land en volk geeft reden tot tevredenheid. „De betrekkingen tot alle buitenlandsehe mogendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard. „Zee- en landmacht kwijten zich bij voort during op loffelijke wijze van haren plicht. Iu Oost Indie waren zij bij vernieuwing in de gelegenheid schitterende blijken van moed en volharding te geven. »De gezondheidstoestand is gunstig. „Met erkentelijkheid mag worden gewezen op een, in vele opzichten, goeden oogst der veldgewassen. Het mond- en klauwzeer, dat tot het sluiten van naburige landen voor den invoer van ons vee aanleiding gaf, is nagenoeg geweken. »De toestand van handel en nijverheid is, den invloed der in andere rijken gevolgde handels staatkunde in aanmerking nemende, niet onbevredigend. Gedurende dit zittingjaar wachten u op nieuw vele en gewichtige werkzaamheden. »Voor de verdere behandeling der wets- voordrachten tol herziening van de personeele belasting en ter regeling van het kiesrecht roep ik de eerste plaats uwe medewerking in. „Voorstellen tot nadere regeling van de gemeente-financien zullen u bereiken, terwijl Mevrouw Rechling schrikte van de wending 'die de zaak nam. Hoe beperkt van verstand zij took was, toch begreep zij, dat Valentine in haar recht was, en dat zij zelf een beklagenswaardige rol speelde Dit juist maakte haar woedend, te meer daar de anders zoo bescheidene Valentine thans zoo vastberaden een minachtenden toon aansloeg. Zij wilde voor nieis ter wereld haar ongelijk erkennen en zei daarom op nog meer beleedigenden toon dan te voren De j uwelier geeft toch altijd een bewijs van ont vangst, als hij iets te repareeren krijgt. Waar is dat bewijs Valentine beefde van aandoening, zij snelde naar een werktafeltje bij het venster, nam daar een notitieboekje en bladerde daarin. Hier is het bewijs! Ja, ik beging de onvoorzichtigheid te vergeten u dit ter hand te steller.; maar neem het nu en rijd gauw naar uw juwelier om u het halssnoer te laten zien. Nu, ziet ge wei, ge zijt toch eigenlijk zelf de oorzaak van het geval, zei mevrouw llechling. Hoe kon ik denken U wilde niet anders denken dan dat ik een dievegge was. Ge had den brutalen moed hier te komen en mij op de afschuwelijkste wijze te be- leedigen, en nu durft ge nog zeggen dat ik de oorzaak van dit alles ben. Dat gaat alle perken te buiten, dat is niet te verontschuldigen, riep Valentine doodsbleek; haar oogen schoten vuur en haar gelaat toonde iets wreedaardigs. Mevrouw llechling gevoelde zich lang niet op haar gemak. Maar, juffrouw denk toch eens na, stamelde zij. Dwalen is immers menschelijk. Neen, uw dwalen was onmensehelijk, ant woordde Valentine. Weg! Wat zit ge daar nog? Wat wilt ge nog hier? Wij hebben niets meer met elkander uit te staanmet een gebiedend ebaar wees zij naar de deur. Op dat oogenblik acht ze er niet aan, dat die vrouw de moeder was van den jonkman dien zij bemindezij dacht er niet aan, dat slechts twee deuren haar scheidden van haar vader, voor wien elke hevige aandoening doodelijk kon zijn. Zij was op dit oogenblik razend van toorn. Doch mevrouw Rechling verroerde zich niet. Was dat toe schrijven aan den opgewonden toe stand, waarin zij den geheelen dag en in het bijzonder dien voormiddag verkeerd had, of aan den schrik over liaar misgreep, of aan haar ont- ook ;»uderc wetsontwerpen, ten deele reeds aangekondigd, zullen worde» ingediend. „De toes'-ïnd onzer bezittingen in Oost-en West Indie geuf' n het algemeen, reden tot voldoening, „Met vertrouwen«Trijne heerendoe ik wederom een beroep op uV-en 'ijver ter ver vulling van uwe vee! omvattende taak. »-Moge uw arbeidonder Go-1s zegen strekken toe verhooging van den voorspoed van ons dierbaar vaderland *In naam der koningin verklaar ik de gewone zitting der staten generaal te zijn geopend Loling. De loting der Nationale Militie zal dit jaar plaats hebben, te Waalwijk, 29 October, Baardwijk, Besoijen, Capelle en Waalwijk. Heusden, 30 Octc ber, Drongelen, Drunen, Hetlien, lei Meeuwen, Veen en ...jk. Idem, 31 October, ITedikhuizeti, Herpt, Oud Heusden, Niëuwkuik en Vlijmen. Loonopzand, (in het gemeentehuis te Kaats heuvel,) 22 October, Loonopzand, Sprang en Vrijhoeven-Cappel. Tilburg, 23 October, Tilburg voer de in geschrevenen van A tot en met C. Idem, 24 October, Idem van D tot en met J Idem, 25 October, idem van K tot en met R. Idem, 26 October, Idem van S lot en met Z. Idem, 28 October, Diessen, Goirle en Hil- varenbeek. Oosterhout, 9 October, Oosterhout en Dongen. Raamsdonk, 10 October, Raamsdonk,Geer- truidenberg, Waspik en 's Gravemoer. Woudrichem, 4 November, Werkendam, de Werken en Woudrichem. Idem, 5 November, Almkerk, Andel, Dos sen, Giessen en Rijswijk. Oranje Doelen. De Feestwijzer is in druk verschenen 't handige boekje ziet er smakelijk uit en we radeu een ieder aan zich maar spoedig van een exemplaar te voorzien. Onder achterstaande advertentie kan men zien waar ze te verkrijgen zijn, en bovendien zal er nog een weinig mede gecolporteerd worden. Het bestuur van den Kon. Oranje Doelen maakt nog gaarne melding van de toezegging van 2 medailles: Een van den doelen Recht door Zee, be stemd voor het oudste deelnemend gezelschap, en een van de club Vlijt en Volharding. Het benoodigde voor de versiering is zoo? veel mogelijk gereed, en spoedig zal met het aanbrengen een aanvang worden gemaakt. Paardeukeuring. In October zal te Heusden eene groote keuring worden gehouden van paarden. De provinciale commissie voor de paardenfokkerij heeft hiervoor de volgende prijzen uitgeloofd: voor hengstveulens, geboren in 1895, een eerste van f 100 en een tweede van f 50; voor dito, geboren in 1894, een eerste van f 150 en een tweede van f 100; een voor hengsten, geboren in 1893, een eerste van f 200 en een tweede van t 150. Landbouwctirsus. De door den heer Van Hoek, rijksland- bouwleeraar te 's Hertogenbosch, aldaar te houden cursus ter opleiding van hoofden van scholen en onderwijzers voor akte-examen landbouwkunde, is Zaterdag jl. met 16 be langstellenden begonnen en zal 2 jaar duren De thans gesloten cursus werd eveneens met 16 deelnemers begonnen en duurde 21/3 jaar, van deze 16 bleven er per slot van steltenis over de groote verandering in Valentine's optreden Wij weten het niet, doch genoeg de sterke vrouw voelde zich een onmacht nabij. Zij maakte nog een beweging om haar fluweelen mantel vari haar schouders te rukken en zonk toen achterover. Water, drinken, riep zij. Een paar seconden stond Valentine nog zonder zich te verroeren en liet haar koude blikken op hare hulpelooze vijandin rusten. Toen keerde zij zich om en verliet de kamer. Het duurde eenige raiuuten, eer zij terugkeerde. Op een presenteerblad droeg zij een glas, dat voor drievierde gevuld was met water, en een kleine reeds ontkurkte llesch. Daaruit goot zij een zekere vloeistof in het water en reikte het glas aan mevrouw Rechling, die weer zoo ver was bijgekomen, dat ze het zelf aan haar mond kon brengen. Zij dronk; het haastig en stak het Valentine toe met de wóórden meer, meer. Deze nam het glas en keerde zich om als wilde zij weer de kamer verlaten. Zij bedacht zich echter, haalde de schouders op en vulde liet glas voor de helft uit de flesch. Weder dronk me vrouw Zoo dat helpt, zei ze, ik dank u. Valentine antwoordde niet. Met moeite stond mevrouw op en zeide: Nu ga ik. Zij wachtte een oogenblik, of 't meisje iets zou zeggen, doch daar dit niet gebeurde, vervolgde zij: Valentine, juffrouw sta daar toch niet zoo naar den grond te staren. Kom hier en geef mij de hand, dwalen is menschelijk. Wat kon ik anders denken, dan dat ge het halssnoer gestolen had Het was uit goedgunstigheid, dat ik zelf kwam en niet de politie stuurde Zierae... Met een luiden kreet brak zijn haar woorden af. Als een spookgestalte stond de luitenant met de vuist dreigend opgeheven, in de deur, die van de slaapvertrekken naar de woonkamer voerde, met de hulp van zijn zusier had hij zich geheel gekleed daar hij het plichtmatig achtte mevrouw llechling te begroeten, nu zij in zijne woning vertoefde. Wegens zijn zwakte was met dit klee- den geruimen tijd gemoeid geweest en noch hij noch zijn zuster hadden iets gehoord van de woordenwisseling in de woonkamer. En nu stond hij juist bij de deur, toen mevrouw Rechling van het gestolen halssnoer en van de politie sprak. Hij duwde de deur open en trad binnen. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2