Nummer 76. Zondag 22 September 1895. I8e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TTELEN EWÊtj^^ die zick v°Pr het volgend kwartaal op dit blad abonneeren ontvan gen de nog deze maand verschij nende nummers waarin het begin van het nieuwe feuilleton GRATIS. Staatkundig overzicht. B' -"LAND. Belgie. Fraukrijk. Spanje. Engeland. BINNENLAND. i UITGEVER- Waalwijk. BEKENDMAKING. Nationale Militie. 1 i IV De Echo van het Zuiden, Waalwyhsche cd Uagsirulsrbt Courant, Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden t' 1, Franco per post door het geheele rijk f1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever Advertentiën 17 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Inhoud van No. 39 van het Geïllustreerd Zondagsblad Kunstbeschouwing (met ill.) De zaak der Quinton juweelen.Kleurenblind (met ill.) De verlovingsring (met ill.) Te water en te lande (met 2 ill.) Modes (met ill.) Derde aanklacht te Allamatu- kukeli. Kostelijke steenen. Amerika in Zwitserland (met ill.) Nieuw prijs raadsel CLV. Anecdoten. Oplossing prijsraadsel CL. Rijzing en daling (met ill.) Twee planeetlezers. Wat hij miste (met ill.) Daraprobleem. Schaak rubriek. Mededeelingen. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk; Gelet hebbende op de artt. 26 en 99 der wet van 19 Augustus 1861, (Stsbl. No. 72) en de wet van 4 April 1892, (Stsbl. No. 56.) Brengen ter kennis der belanghebbenden, dat het inschrijvings register en de alphabe- tische lijst der lotelingen voor de lichting der nationale militie over den jare 1896, ter se cretarie dezer gemee-i^ ter lezing zal liggen ■Y-2&* ueh "27 September tot den 6 October aanstaande, van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 urezullende een ieder, die daartegen bezwaren mocht hebben in te brengen dezelve .gedurende het voormelde tijdstip bij een aan den heer commissaris der koningin gericht, op ongezegeld papier ge schreven verzoekschrift, bij den burgemeester dezer gemeente kunnen indienen. En zal deze worden afgekondigd en aan geplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, den 21 September 1895. Burgemeester en wethouders voornoemd. In het heerschen zal de sociaal democrati sche partij in Duitschland vooreerst nog wel niet slagen, het verdeelen evenwel gaat haar heel goed af. Het hoofdorgaan der partij de Vorw&rts, welke door zijn onthullingen in de laatste weken zoozeer van zich deed spre ken, is er in geslaagd den partijhaat onder de burgerlijke partijen aan te blazen en dat wel op een oogenblik, dat keizer Wilhelm het noodig oordeelt allen, die het goede willen, op te roepen tot gemeenschappelijke bestrij ding van de revolutionaire elementen. Dat is het antwoord van de sociaal democratie op 's keizers ernstigen oproep eenige compro- mitteerende brieven zijn gepubliceerd en de zoogenaamde partijen van orde hebben er zich op geworpen, niet om het onder elkaar te vernietigen, doch om het aldus gelanceerde te onderwerpen aan beschouwingen, meest van retrospectieven aard, welke eer zullen leiden tot onderlinge verdeeldheid dan tot aansluiting. Wat Stöcker, de op pensioen gestelde hofpredikant, vóór een zevental jaren heeft geschrevenverlokt de bladen der conservatievender vrij-conservatieven, der nationaal-liberalen en der vrijzinnigentot heftige verwijten en bittere aanvallen aan elkanders adres, terwijl de sociaal democraten dat alles met enorme zelfvoldoening aanzien en, zooveel in hun vermogen staat, aan moedigen. Een dynamietbom van de vreeselijkste werking had onder de „bourgeois" niet grooter verwoesting kunnen aanrichten dan de pu blicatie van dien enkelen brief van Stöcker, een taktiek openbaar makend, welker verde diging geen enkele partij zou durven onder nemen. t Ergst is weldat de intriges moesten leiden tot vorst Bismarck's val, terwijl deze door de groote meerderheid der Duitsche natie,onverschillig van welke politieke richting, geëerd wordt als een heilige. Van niet minder ernstigen aard is de zaak- Hammerstein. Deze, een vrijheer met von vóór zijn naam, heeft als hoofdredacteur van de conservatieve Kreuzzeitung jaren lang met het woord en met de pen troon en altaar verdedigd, met gestrengheid allen uitwerpend die niet dachten juist zooals hij. Als lid van den Pruisischen Landdag, als volksvertegen woordiger in den Rijksdag, heeft Von Ham- merstein immer een voorname rol gespeeld en een hoogen toon gevoerd en nu is hij ontmaskerd als een dief, als een wlsselver- valscherwiens arrestatie eigenlijk veel te lang is uitgesteld, zóólang dat hij, na een gezellig uitstapje naar Londen, nu kalm en rustig te Sistrans in Oostenrijk vertoeft, van waar uit hij de echtheid van Stöcker's brief of liever in het aan dezen toegedichte ge schrijf zooals de Vorwarts het publiceert, bestrijdt op hetzelfde oogenblik, dat Stöcker zelf het erkent als door hem te zijn geschreven! Gevallen als de hier even medegedeelde doen zich voor in elke part'j zonder dat men de geheele partij of elk der woordvoerders hoofd voor hoofd er aansprakelijk voor kan stellen, doch in de handen der tegenstanders zijn ze geduchte wapens met de over haaste uitwerping van dergelijke schurftige schapen is de zaak niet gezond het wan trouwen der massa is gewekt en dat te ver- keeren in vertrouwen, is niet het werk van eenige weken. Nieuwe partijgroepeeringen zijp. in Duitschland te verwachten: op 't oogenblik kookt en bruist het nog, de bliksem is niet van de lucht en de gemoederen zijn in groote agitatie. Alleen de sociaal-democraten hebben reden tot tevredenheid, zelfs de mogelijkheid op een nieuwe „Umsturzvorlage" 't zij met, 't zij zonder de medewerking Von Hohenlohe, brengt hen uit hun humeurop 'l moment gaat hun karretje op een zandweg Een poging tot oplosssing van de sociale quaestie verwacht men zeker wel in de laatste plaats van Petersburg uit. Toch is aan het initiatief van keizerin Alexandra Feodorowna te danken een ukase van 13 dezer, naar 't in dit gewichtige schrijven heet geinspireerd door het verlangen om het lot van alle getrouwe on derdanen te verzachten door hun eerlijken arbeid te verschaffen. Op grond van dit lof felijk bedoelen wordt gesticht een curato rium voor werkinrichtingen en vverklieden- asyls. Het eigenlijke doel is de bestaande instellingen van dien aard te steunen en in aantal te vermeerderen en dit doel komt onder berscherming van de czarina, kan zich dus ongetwijfeld verhengen in den daadwer kelijken steun van allen, die ten hove een wit voetje willen hebben. Een rijk arbeidsveld heeft 'de jonge czarina zich gekozen: de armenverzorging in Rus land is allerellendigst en wie weet hoe spoe- pig elke stad van eenige beteekenis nu haar werkinrichting en haar asyl heeft tot verzach ting van het lot der misdeelden tot ver schaffing van werk en onderkomen aan hen, die 't niet hebben en tot geregelden aan was van de populariteit van haar, die voor dezen heette prinses Alix Von Hessen. Nu schijnt er toch werkelijk een oplossing te zijn gevonden van het Armenisch vraag stuk. Hoe die oplossing is, weet men nog niet, want de twee telegrammen die het heugelijk nieuws meedeelen, spreken elkander tegen volgens het eene hebben de drie mogendheden besloten, de laatste voorstellen van den sultan aan te nemen, en volgens het andere heeft de sultan verklaard dat hij de laatste voorstellen van de mogendheden aan neemt. Maar de zaak schijnt in orde te zijn, en daar komt het op aan, want de toe stand was onhoudbaar. f rvi t Aangaande de jongste gebeurtenissen in den Congostaat beweert thans de Brusselsche Pa- triote beter ingelicht te wezen. Op gezag van luitenant Liebrecht, secre taris generaal voor binnenlandsche zaken van den Congostaat, met wien de hoofdredacteur van het bedoelde blad een onderhoud had, verklaart de Patriote, dat de zwartgekleurde berichten van den laatsen tijd omtrent de toestanden in den Congostaat betrekking heb ben op vroegere gebeurtenissen, en, groote- lijks overdreven, als borduursels daarop zijn te beschouwen. Volgens luitenenant Liebrecht werd de rust weder hersteld ei kwamen de hoofden in onderwerping. Belgische bladen verhalen van een „Hollander in zijn hemd", die gevlucht is uit liet gasthuis te Antwerpen. De man was, ingevolge een aanvraag om uillevering der Nederlandsche regeering, in hechïeninis ge nomen en, omdat hij zich ziek hield, naar het gasthuis vervoerd, waar hij voor een nacht in een ?oort van cel werd opgesloten. Daar moet hij het waschtafeltje op het bed gezet hebben en zoo naar een klein raampje geklommen en met groote moeite daar door gekropen zijn. Daarna heelt hij zich langs de takken van een boom neergelaten in den Botanischen tuin, waar hij over het hek naar buiten klom. Hij ging toen in zijn luchtig kostuum naar de Oude Vaartplaats, waar hij kleeren vroeg, onder voorwendsel, dat hij een slaapwandelaar was. Hij kreeg daar niets; maar in de Kronenburgstraat gaf een mede lijdend man hem een broek en een jas. Zoo gekleed ging hij naar zijn woning, voorzag zich daar van nog wat kleederen en verdere benoodigdheden en... ward nicht mehrgesehn. De politie kwam in zijn huis juist minuten nadat hij weg was. Omtrent de expeditie op Madagascar meldt de bekende berichtgever van het Berliner Tageblatt. de heer Wolff, dat de gezondheids toestand der Fransche troepen nu beter wordt en zij tegen het eind dezer maand hoogstwaarschijnlijk de hoofdstad Antana narivo zullen bereiken. De Hova's vluchten voor de Franschen uit, alles wat ze achter zich laten verbrandend. In hunne overhaasting echter lieten ze een grooten voorraad rijst den vijand in handen vallen. Aan het dejeuner na de revue bij Merlcourt, die schitterend ten einde liep, sprak president Faure zijn voldoening over de manoeuvres uit, welke den wil der natie aantoonen om met haat ideaal van broeder schap de eischen van den dringendsten aller plichten te vereenigen. Frankrijk vreedzaam en zeker van zijn kracht, stelt met vertrouwen zijn lot in de handen zijner zonen. Te Puteaux is een losgebroken os, door honden nageblaft en wild geworden, bescher ming komen zoeken in een politiebureau, waar hij de glasruiten van de deur stuk stiet en alles onderste boven wierp. Men kreeg met moeite het woedende dier, dat zich in het enge vertrek niet keeren kon, achteruit weer naar buiten. Wielrijders worden ook wel eens zelf omver gereden. Bij Parijs, op den weg naar Sceaux, is een jonkman op een tweewieler omver gerend door een troep wieiers, die aan een wedstrijd deelnamen. De arme jonk man werd vrij ernstig gewond aan den linkerarm en hij kreeg voorts nog verschei dene kneuzingen. In overeenstemming met de uitlating van maarschalk Campos is het bericht, dat de kapitein van een vruchtenstoomboot uit Cuba te Boston aanbracht. Banes moest door de Spaansche troepen ontruimd worden, terwijl het talrijke garnizoen van Gibaza niet de minste hulp kon bieden, daar het zelt in de engte gedreven was door de opstande lingen. Beide plaatsen zijn van alle telegra fische gemeenschap met Cuba afgesneden. Ongelukkig is op het eiland Andros een enorme hoeveelheid geweren, sabels en patro nen gevonden, uit New-York afkomstig en bestemd voor de strijders van Cuba's onaf hankelijkheid. Terwijl de Engelsche consul geen moeite heeft gehad otn de terechtstelling te bewerken van de Chineezen uit de volksklasse, die deel hadden genomen aan de moorden teKoetsjeng, is hec hem niet gelukt de Chineesche be windhebbers er toe te krijgen, den onderkoning en de hooge ambtenaren, die verantwoordelijk zijn voor de misdaden, gestreng te straffen. Men denkt dat de Engelsche regeering zal aandringen op het straften van de schuldigen, en tot dat doel pressie zal oefenen op de Chineesche regeering. De beroemde tooneelspeelster mrs. Langiry, die voor haar vertrek naar 't vaste land hare juweelen, op eene waarde van 40,000 pond sterling geschat, bij de Union Bank te Londen in bewaring had gegeven, liet na haar terugkomst die sieraden halen. Zij vernam echter dat deze reeds den 24 Augustus waren afgegeven aan een onbekend persoon, in het bezit van een valsche last geving. WAALWIJK, 21 Sept. 1895. Wedstrijd om preiniëu. Gisteren werd hier gehouden de door de afdeeling Langstraat" van de Noordbrabant- sche Maatschappij van Landbouw uitgeschre ven wedstrijd om premiën voor paarden en rundvee. Prachtige dieren waren ter mededinging aangevoerd zoodat de taak der keurings commissie soms uiterst moeilijk was. Deze commissie bestond uit de heeren W. Hagoort en G. Verhoeven Mz. van Capelle en D. de Bruijn Dz. van Waspik. De uitslag der keuring was als volgt Beste paard van 4—6 jaar le pr. f 20.— Adr. P. de Bruijn, te Vrij hoeven Cappel; 4jarige donkerbruine merrie; 2e pr. f 10.— J. Timmermans, Capelle, 4jarige bruine merrie. Het beste \l/2iarig veulen le pr. f 10.C. de Roon, Capelle, bruine ruin; 2e pr. f 5. Jan Oerlemanste Capelle bruine ruin. Beste nagenoeg rijpe kalf dragende koe le pr. f 15.W. B. Rijken, Capelle, zwart bont; 2e pr. f 10.G. Vermeulen Wz., Capelle, zwart bont. Beste ditj vaars le pr. f 10.— Ant. van Iersel, Waalwijk; licht vaal. 2e pr. f 5.Dirk van Bavel, Bezooien zwart bont. Beste vette rund k Le pr. f 10 C. de RoonCapelle zwart bont;

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1