V koninginnen en tusschen de gezelschappen- onderling te bevorderen en sloot met een „hulde aan Koninginnen en Vorstenhuis" en een wensch voor den bloei van den Kon. Oranje Doelen. Een daverend applaus volgde op deze flinke toespraak en fanfares werden aangeheven. De voorzitter van de feestcommissie reikte den derden prijs nit aan den heerVan Beurden, president van „Vooruitgang", te Tilburg, en de voorzitter van den Kon. Oranje doelen hechtte het door hem zeiven geschonken eereteeken, voor den schutter die de meeste punten had behaald, op de borst van Joopke Kuypers van „Eendracht" te Herptdie overal, waar hij aan wedstrijden deelneemt de overwinning behaalt. De medaille voor het oudste gezelschap was reeds overhandigd aan „Landmans Unie" van Schijndel, welke heeren reeds vertrokken waren. Eindelijk werd de medaille voor het verst- komend gezelschap door den heer Kakebeen ter hand gesteld aan „Burgerlust", uit Osch. Na nog een kort woord van dank van den voorzitter der feestcommissie voor de zoo ruimschoots ondervonden medewerking, wa$~ de plechtigheid geëindigd. Met genoegen constateerden wij, dat in alle- dankbetuigingen door de commissarissen der verschillende bekroonde gezelschappen door straalde groote tevredenheid over het gehou den concours en vooral over de hier onder vonden ontvangst. De voorzitter van „Salm Salm", sprak die nog speciaal uit alvorens te scheiden. Nog was de uitreiking der medailles met afgeloopen of reeds had dc harmonie l'Es- pérance een aanvang gemaakt met het con cert op de kiosk op het marktplein, en allen spoedden zich derwaarts om niets van de uitvoering te missen. Evenals den vorigen avond was de kiosk en verschillende omgelegen huizen versierd en verlichtwat een schilderachtig effect opleverde. Het marktplein was gevuld met eene feestelijk gestemde menigte, die in de vroolijkste luim rondwandelde onder het genot van de meest populaire nummers van 't rijke repertoire van l'Espérance, die alle onder lei ding van den heer Frie van Iersel uitstekend werden uitgevoerd. Na elk stuk volgden luide toejuichingen en een extra-nummer, op verzoek gegeveu, die Mühle im Schwarz- walde moest gebisseerd worden. Als hulde aan H. M. werd nog gespeeld het volkslied van Waldeck Pyrmont. Groote geestdrift heerschte allerwege. Was 't Zondag reeds buitengewoon levendig in onze gemeente, 't had nog niets te betee- kenen in vergelijking met Maandagde eigenlijke feestdag, de dag der groote feest viering, de dag van den optocht. Reeds vroeg heerschte overal die prettige drukte, welke gewoonlijk dergelijke feestvie ringen voorafgaat. Men zag vreemdelingen aankomen kinderen, welke aan den optocht zouden deelnemen, vertoonden zich in hunne mooie pakjes op straat;-iets later zag men ruiters in verschillende costumes door de straten draven; landauers met twee paarden bespannen vlogen langs den weg om deel nemers aan den optocht af te halen; de ver schillende praalwagens werden verroerd naar de plaats waar de stoet zou georganiseerd worden, zijnde de Stationsstraat over de lijn. Dit alles trok natuurlijk de kijklustigen, die in dicht opeengedrongen massa's gedul dig stonden af te wachten de dingen die komen zouden. Vooral op het marktplein, waar alles passeeren moest, was 't overvol. De gemeente zelve zag er recht teestelijk uit. Om zoo te zeggen was er geen enkel huis zonder vlag. Drie eerebogen waren op gericht: een aan den Hoek, een iets verder nabij de woning van den Koning van het feestvierend gezelschap,den heer H. Meulkens, en een bij die van den voorzitter van den Kon. Oranje Doelen, den heer A. C. van Tilburg. Alle drie waren met sparregroen bekleed en vooral die aan Hoek kwistig versierd met bloemen, guirlandes, vlaggen en wimpels, Venetiaansche lantaarns en opschrif ten, beteekenende eene Hulde aan den Kon. Oranje Doelen. Ten 10 ure had op Musis Sacrum de ont vangst plaats van de aan het festival deel nemende gezelschappen en werden HH. be stuurders en directeurs onder een glas schui mend druivennat welkom geheeien en nadat een dronk gewijd was aan H.H. M.M. werd onder daverend applaus besloten het volgend telegram af te zenden: Aan H. M. de Koningin De Koninklijke Oranje Doelen, heden feest vierend, wijdt een dronk aan H.H. M.M. en biedt eerbiedige hulde. KAKEBEEN, president feestcommissie. Nu begon de organisatie van den optocht: Tengevolge van de vele nummers en de groote afmetingen van enkele praalwagens ging daarmede heel wat tijd verloren. Dank echter de onvermoeide werkzaamheid van president en leden der feestcommissie was de zaak te ruim elf uur in orde en kon de stoet zich in beweging stellen in]de volgende orde: OPTOCHT. 1. Heraut te paard. 2. Groep van vier bazuinblazers te paard. 3. Praalwagen van de Gilde «St. Crispijn", voorstellende de «Waal wij ksche In dustrie". 4. De Harmonie «St. Crispijn" van Waalwijk en Besoijen. 5. Rijtuig met den Hoofd- en Onder-Hoofd man van de Gilde «St. Crispijn". 6. Zwaai- en standvaan en leden van de Gilde «St. Crispijn". f 7. Praalwagen van de Tooneelclub «Vol harding in den Strijd", voorstellende een «Bluftheater." Personen Jacob Filterbosch. Karei Schainberloo Arnolt Westerwindt. Richard Huppelkop. Gebroeders Walsenberg. 8. Fanfare-Corps «Sophia's Vereeniging" van Loonopzand. 9. Vaandel en deputatie in rijtuig der Lie dertafel «Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Besoijen. 10. Groep van vier personen, voorstellende de «vier Helden van den Slag bij Waterloo". Prins van Oranje Joh. Groenen. Hertog van Wellington H. van Delft. Hertog van Saksen Weimar, C. Marks. Generaal Blücher. J. Knepfle. *11. Standaardrijder en Praalwagen der« Mus- schen Gilde", voorstellende «concours gevende op den schiethoorn". 12. Harmonie «Kunstliefde Vermag Alles", van Osch. 13. Groep van 6 velocipedisten. 14. Praalwagen van de Tooneelclub «Arti et Amicitiae", voorstellende «de Nijver heid." 15. Standaardrijder en deputatie in rijtuig van den Koninklijken Doelen «Recht door Zee". 16. Standaardrijder en Harmonie «l'Espé rance". 17. Praalwagen van den Koninklijken «Oranje Doelen", voorstellende «Eene Huldebe- tooging aan Hare Majesteit de Koningin Wilhelmina"; voorts een viertal bruid jes vormende een symbolische voorstel ling van de vier «Vrije Kunsten", Schil der, Beeldhouwer, Dichter en Componist. 18. Eerewacht te paard bestaande uit acht personen in costuum van het einde der 15e eeuw, rijdende langs den Praalwagen en de rijtuigen van het Feestvierend gezelschap. 19. Twee werkende leden van den Koninklij ken «Oranje Doelen" te paard, dragende den standaard en de Oranje vlag. 20. Landauer met den Burgemeester van Waalwijk, den President van den Kon. «Oranje Doelen" ,en den President en Secretaris der Feestcommissie. 21. Landauer met de leden der Feestcom missie. 22. Landauer met het Bestuur van den Ko ninklijken «Oranje Doelen". 2324. Landauers met de werkende leden van den Kon. «Oranje Doelen", 25. Fanfare-corps «Deugd Veredelt de Kunst" van Lage Zwaluwe. 26. Praalwagen van de Club «Vlijt en Volhar ding", voorstellende een «Menagerie": Een directeur van het gezelschap. Een dierentemmer. Twee clown's. Twee knechts. Twee leeuwen. Een panter. Twee beren (1 wit en 1 bruin). Een aap en Een tijger. "27. Fanfare-corps «Onze Vrije Uren" van Wagenberg. 28. Groep garde d'honneur. Langzaam ging de stoet voorwaarts voor afgegaan omringd en gevolgd door eene onafzienbare joelende en jubelende menigte; op de trottoirsop stellages tusschen de huizen aangebracht, in boomen en op daken, voor alle ramen menschen en nog eens meu- schen, zich verlustigende in het aanschouwen van den werkelijk schoonen optocht. Heerlijk scheen de zon en overgoot alles met hare gouden stralen, alzoo den luister verhoogende van het prachtig geheel, terwijl zij de opgewekte stemming zoo mogelijk nog opvoerde. De volgende weg werd genomen Van at het café Besier door de Stations straat, Markt, Groote Straat, Hoek, Nieuw- straat, Bloemstraat, Groote Straat, voorbij de Markt en Groote Kerk naar het Raadhuis van Besoijen, terug langs denzelfden weg tot aan het Marktplein. Zonder de minste stoornis liep de heele tocht in de beste orde en regelmaat af. Bou- quetten werden aangeboden aan de huizen van de heeren A. van Roessel, Fl. van Baal, Jhr. van Grotenhuis en Jos. Groenen. Van ver schillende woningen werden verder kleine bouquetten of losse bloemen geworpen; maar daar dameshanden in den regel geen vasten worp hebben en er misschien wei eens wat zenuwachtigheid bijkwam, werd meestal het doel gemist. De meening echter was aller liefst en werd zeer op prijs gesteld. Goed kwam aan 't adres terecht de haas, bestemd voor de wilde beesten in de menagerie; hij bracht heel wat opschudding onder de lieve diertjes, erg verzot op den inhoud van zoo'n langoor. 't Ligt niet op onzen weg een oordeel uit te spreken over de verschillende praal wagens en costumeswij zijn geen jury van beoordeeling maar gaarne erkennen wij, dat als wij een oordeel moesten vellen, dit heel wat moeilijkheden zou opleveren. Al de praalwagens namelijk waren, elk in zijn soort, heel goed en zoo natuurgetrouw mogelijk afgewerkt. Uit den aard der zaak was de wagen van den Oranje doelen, voor stellende eene huldebetooging aan H. M. koningin Wilhelmina, met zijn buste van de koningin tusschen bloemen en planten, om ringd met uniform gekleede maagdekens allèi liefst en trok zeer de aandacht om het onder erp zelt en omdat hij was de wagen van het feestvierend gezelschap maar ook al de andere voldeden uitstekend en hadden ieder* fijn eigenaardigheid, die waardeering voor ontwerpers en uitvoerders afdwong. Als wij zeggen dat bij het groote publiek de menagerie Czartorisky het meest bijval vond, dan duchten wij geen tegenspraak. Na ontbinding van den optocht op het marktplein werd aldaar door 5 der 6 deel genomen hebbende gezelschappen (St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien had goedgevonden zich terug te trekken) uitgevoerd: de feest- marsch „le Radieux" van Govaert en Wiens Neerlands bloed." Beide nummers werden gedirigeerd door den heer Frie van Iersel werkend lid van het feestvierend gezelschap, en liepen flink van stapel tot groot genoegen van de overtalrijke toehoorders. Tijd om op zijn gemak te gaan middag malen werd om zoo te zeggen niet gelaten want pas was de optocht van dc straat of het testival nam een aanvang in den tuin van Musis. Tot onze innige spijt moeten wij hier een incident vermelden, dat wij liever hadden willen verzwijgen als onze plicht van nauw gezet verslaggever dit had toegelaten. Maar wij moeten het relateeren, te meer nog daar het invloed uitoefende op de verloting der muziek instrumenten. Tengevolge van de houding, door de harmonie St. Crispijn, zooals boven is mede gedeeld, aangenomen bij de uitvoering van de twee nummers door de gezamenlijke muziek gezelschappen, werd bezwaar gemaakt om die harmonie te laten deelnemen aan het testival en aan de loting naar de instrumen ten. De president der feestcommissie onder wierp de quaestie aan het oordeel van de presidenten der muziek gezelschappen en dezen beslisten ten nadeele van Crispijn. Naar aanleiding hiervan ontstond eene nogal heftige bespreking en verliet St. Crispijn het terrein, na in weerwil van het protest der feestcommissie, twee nummers te hebben gespeeld. Het festival had verder zonder eenige stoornis een geregeld verloop. De verschil lende gezelschappen in den optocht genoemd, voerden naar de mate hunner krachten, de door hen opgegeven nummers meer of minder verdienstelijk uit en allen werden op de meest sympathieke wijze aangehoord en toe gejuicht; we weten dan ook zeker, dat zij elk voor zich, over het toehoorend publiek uiterst tevreden zullen zijn. Bij de loting viel de piston tgn deel aan l'Espérance van Waalwijk en de trombone aan Onze Vrije uren van Wagenberg. In den namiddag werd het volgende tele gram ontvangen: President feestcommissie Kakebeen H. M. de koningin-regentes draagt mij op u allen H. D. dank over te brengen voor de hulde H. M. de koningin aangeboden. Adjudant van dienst v. d. POLL. Na afloop van het festival een korte pauze en ongeveer ten 7 ure begon in den schit terend verlichten tuin van Musis Sacrum, het f estconcertgegeven door de harmonie l'Espérance. Vele feestelijkheden hebben wij hier in Waalwijk reeds mede gemaaktvele concer ten reeds bijgewoond, maar een feestavond zooals die van Maandag, zagen wij er nog niet. De tuin, helder met gas verlicht, was overvuld met feestvierende dames en heeren; 'i was er zoo vol, dat geen plaatsje meer te krijgen was en, die niet vroegtijdig present was, had heel wat moeite om nog een ziije machtig te worden. De heerlijke avond, ge volgd op een heerlijken dag, verhoogde nog het genot van het concert; er was geen windje aan de lucht; geen tochtje werd gevoeld, geen blad bewoog zich. En in die prachtige omgeving bracht l'Espérance hare schoonste nummers ten gehoore, op eene wijze haar en hiren directeur waardig en dat zegt wat. Met bijzonder groote aandacht, in ademlooze stilte werd de uitvoering gevolgd en als soms de een of andertengevolge van het vele feestvieren zich een oogenblik vergat en zich wat luidruchtig aanstelde, wat bij zoo'n ge legenheid licht kan gebeuren, werd hij da delijk tot de orde geroepen. Dat het auditorium dankbaar en hoogst voldaan was bleek uit de geestdriftige toe juichingen, die de verschillende nummers ten deel vielen. Die Mühle im Schwarzwalde, moest evenals Zondagavond herhaald worden. Gedurende de pauze werden de gelote instrumenten ter hand gesteld aan l'Espérance van Waalwijk en Onze vrije uren van Wa genberg; daarna werden de herinneringsme dailles uitgereiktalles door den voorzitter der feestcommissie. l'Espérance kreeg de medaille voor het grootst aantal leden en Kunstliefde Vermag Alles uit Osch die voor het verst komend gezelschap. De voorzitter betuigde verder zijne diepge voelde erkentelijkheid voor de groote sympa thie en medewerking in zoo ruime mate bij au toriteiten,corporaties en afzonderlijke personen ondervonden en eindigde met een „Lang leve de koninklijke Oranje doelen Juichend stemden de aanwezigen daarmede in en een „Leve de president der feestcommissie" diende als antwoord en vond evenveel instemming. De heer Cools, voorzitter van de Sophia's vereeniging van Loonopzand bracht hulde aan den Oranje doelen en aan de feestcom missie vo r de heusche ontvangst, vormde de beste wenschen voor den bloei van den doelen en zeide de me lewerking van zijn gezelschap toe, voor 't geval die in Waalwijk nog ooit zou gevraagd worden. Zijne rede werd luide toegejuicht. Nu werd het programma vervolgd en kregen we nog eenige prachtige stukken te hooren, die als 't ware nog accurater werden ten gehoore gebracht dan die voor de pauze. Ruim 10 uur werd een prachtig vuurwerk afgestoken geleverd door den heer John Loeff, te Alphen a.d. Rijn. Het bestond uit de volgende nummers 2 vuurpijlen, 1 zwermpot, Bengaalsch vuur in rood, groen, blauw en witeene rosette met 3 kleuren, omgeven door gouden regen, raketten, 1 zwermpot, waaier van staartster ren een molenwiek met sterrenregen en knal.verk diverse verlichting in den tuin; romeinsche kaarsencascade draaiende met sterrenregen; vuurpijlen zwermpotten; gloria zilvervuur met kanonnades; raketten; lucht- zwermen; 2 vuurpijlen; Hongaarsch caroussel met Chineesch vuur en goudregens; Bengaal- sche verlichting goudstralen. SLOT, ORANJE DOELEN LEVE LANG omgeven met fonteinen en vuurregens, eindi gende met kanonuades. Het publiek betuigde zijne ingenomenheid met dit schouwspel door luide kreten van bijvals betuiging. Nadat l'Espérance nog een paar nummers gespeeld had liep dit concert en hiermede het driedaagsche feest ten einde, waarmede de Koninklijke Oranje Doelen zijn 50jarig bestaan op zoo schitterende wijze gevierd heeft. Want schitterend is zij geweest de feestviering, dit zulleu allen gaarne getuigen, die het voorrecht hadden ze bij te wonen. Waalwijk heeft weder bij deze, evenals bij vroegere gelegenheden, getoond feest te willen vieren, maar ook te kunnen. Wellicht zal men in ons gansche land geen plaats vinden, waar men zoo spoedig besloten is om een feest te organiseeren en waar alle corporaties en particulieren zoo bereid gevonden worden om medewerking te verleenen. Geld, al is dat niet direct overal in vol doende hoeveelheid voorhandenkomt er altijd en onze lui weten altijd iets oorspron kelijks te bedenken voor praalwagens, groe pen enz. Nu moge de eene of 3ndere Nurks, (in Waalwijk zijn die gelukkig niet, en als er soms zijn dan toch maar heel weinig) van meeuing zijn, dat het zonde en jammer is voor feesten zooveel geld te besteden, dat voor nuttiger doeleinden had kunnen worden aangewend; maar afgezien van de omstandig heid dat dit bes.eden voor nuttiger doeleinden gewoonlijk achterwege blijft, is het een feit, dat er een massa geld in omloop gebracht wordt, waarvan zeer velen profiteeren, en dat zoo'n feestje heel prettig werkt op 't gestel van een mensch. Daarbij komt nog dat onze wakkere schoen makersgezellen, als zij eens een dagje verlet hebben en wat meer geld veiteerd dan hun budget gewoonlijk toelaat, de geleden schade in den regel spoedig inhalen door harder werken en enkele paarkens meer te maken. Daarom „leve de feestvreugde Op straat heerschte den ganschen avond een kolossale levendigheid. Men herinnert zich niet bij vroegere feestelijke gelegenheden ooit zoo'n massa menschen te hebben zien op- en neertrekken. Hiertoe droeg ontwij felbaar bij de bereidwilligheid van de leden van Loonopzand's fanfare Sophia's vereeniging en van de harmonie Kunstliefde Vermag Alles, van Osch, die op het balcon van de harmoniezaal der erven Van Riel vroolijke dansmotieven uitvoerden waarvan het wan delend publiek gretig gebruik maakte om het marktplein te herscheppen in danszaal. Genoemde vereeuigingen kunnen zich ver zekerd houden dat zij zich bij deze feestelijke gelegenheid door hare wijze van optreden, ook dezen avond, de sympathie hebben ver worven van Waalwijk's ingezetenen. Alvorens te eindigen bieden ook wij onze eerbiedige hulde aan den Koninklijken Oranje Doelen en vormen de beste wenschen voor zijn voortdurenden bloei. Na de dankbetuigingen door den burge meester van Waalwijk en den president der feestcommissie herhaaldelijk gebracht aan allen, die op eenigerlei wijze hebben mede gewerkt tot het welslagen van het feest, kunnen wij ous veilig van die taak ontheven achten. We zouden echter vreezen door het publiek van verzuim beschuldigd te zullen worden indien wij nalieten hier een woord van hulde en dank te richten aan de feestcommissie en aan haren wakkeren voorzitter. Zeker, de medewerking van alle zijden was zoo groot als men maar kon wenschen. maar zonder de onvermoeide werkzaamheid en doortastendheid van president en leden der feestcommissie, zou het feest nooit zoo schitterend geweest zijn. Eer dan aan de feestcommissie, eer vooral aan hareu voorzitter, den heer D. A. Kakebeen. Eer ook aan het damescomité, dat zich zoo uitstekend heeft beziggehouden met de ver siering. Wij voor ons bijzonder kwijten ons bij deze van een duren plicht door den heer

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2