Advertentiën, BUITENLAND. BINNENLAND. 11artelijken dank Kakebeen onzen specialer, dank te brengen, voor de meer dan gewone welwillendheid waarmede hij ons steeds van alles op de hoogte stelde en gevraagde inlichtingen ver strekte en voor de groote voorkomendheid-, steeds van hem ondervonden. Als men te doen heeft met iemand zooals de h 'er Ka kebeen, wordt de taak van den verslaggever veel verlicht. En hiermede sluiten wij het verslag van dit feest, dat zeker bij velen in zeer aange name herinnering zal blijven. Wij verzoeken het publiek niet te vergeten, dat alle men- schelijk werk onvolmaakt is In dit verslag zal dus ook wel wat, "misschien lts veel onvolmaakts te vinden zijn; maar wij geven de verzekering dat wij getracht hebben zoo nauwkeurig mogelijk weer te geven al wat wij gezien en gehoord hebben. Daarbij houde men goedgunst-g in 't oog, dat zelfs de beste vers'aggever wel eens wat zou kunnen ver- f. geten o! minder juist relateeren als hij, zooals wij, ruim twee dagen voortgezweept wordt van de eene teestelijkheid naar de andere, zonder tijd om een oogenblik uit te rusten 511 wat orde in z:'n hersens te brengen j Zells de sterkste constitut e zou daarbij eens van streek raken, en een reporter is toch ook maar een mensch. Koniukl. Oranje Doelen leve lang De Protcs tweeting te 's Hertogenbosch. Zondag j.l had te 's Hertogenbosch de groote protestmeeting plaats van Neerlands katholieken tegen de inbezitneming van den Kerkelijken Staat door Italië, welk feit op den 20 September 1870 plaats vond, toen de troepen van Victor Emmanuel door de bres in de Porta Pia Rome binnentrokken. De meeting was georganiseerd door den Nederlandschen Bond van Oud-Zouaven. R eds vroeg in den morgen zag men in de straten van Noordbrabants hoofdstad tal van groepen mannen, in hun midden het vaandel hunner bondsafdee ing, op de borst het kruis „Fidei en Virtuti" en de bronzen medaille „Bene Merenti." r Tegen 10 ure waren in de ruime zaal der Liedertafel meer dan lUO vaandels van katholieke corporaties opgesteld en waren zaal en gaanderijen bezet door duizenden belangstellenden, waaronder vele autoriteiten. Met den trein van 9.46, Greenwich, arri veerden aan het s.ation de luitenant-kolonel der zouaven, generaal de Charette, vergezeld door den oud officier der Pauselijke zouaven, den heer Antoine Arts uit Tilburg. De generaal wer l opgewacht door het be stuur van den zouavenbond en vele geeste lijken, terwijl eene dichte volksmenigte buiten stond. Na begroeting door de oud-officieren der zouaven, de heeren Looijmans en Wils, nam de generaal met zijne drie mede-officieren plaats in een open rijtuig en reed, gevolgd door eenige andere rijtuigen door de stad naar het gebouw der liedertifel. Op weg daarheen weerklonk vele malen de kreet„Leve gene raal de Charette In het gebouw „de Liedertafel" aangekomen had de ontvangst plaats door den heer J. W. R. van Gulick, president der regelings-com- missie, die in een kernachtig woord weesop de beteekenis van den dag, waarop het ka tholieke hart met weemoed vervuld, behoefte gevoelt te protesteeren tegen de overweldiging der Kerkelijke Staten, de onttroning van den Paus-koning. Dank werd gebracht aan de HoogEerw. Geestelijken voor hunne tegen woordigheid en niet het minst aan dr. Schaep- mau, dien spr. noemde den katholieken staats man, den wijd gevierdeu redenaar, die, waar het de verdediging van de rechten des Pausen geldt, op den voorpost staat. Met een drie- dubbelen kreetLeve de PausLeve de koningin Leve de koningin-regentes! besloot spr. zijn euthousiastische toespraak. Hierna nam de voorzitter van den zouaven bond, de heer J. J. Kuppers uit Roermond het woord. Hij riep den talrijken aanwezigen een har telijk „welkom toe, opende de vergadering en deelde mede dat het aantal ontvangen telegrammen van heinde en verre zóó groot was, dat aan voorlezing daarvan niet viel te denken. Zij zouden daarom aan verschillende couranten ter opname worden aangeboden. Vervolgens gaf spreker het woord aan den heer Wils, voor het uitspreken der protestrede. Beginnend met een woord van dank aan alle aanwezigen voor de betoonde belang stelling, gaf hij een terugblik op de geschie denis va« vóór 25 jaren de overweldiging van Rome door de Italianen. Spreker noemde het een heugelijk verschijn sel dat zoovelen uit alle oorden van Nederland waren saamgestroomd om tegen die daad van onrecht te protesteeren, een daad, gericht tegen de vrijheid van geweten, tegen de vrij heid van het Goddelijk woord en daardoor tegen 'smenschen hoogste goed. „In vereeniging met Z. H. Paus Leo XIII, „met de bisschoppen der katholieke kerk en „tweehonderd millioen katholieken protestee- ,^ren wij. Leve Leo XIII(Driewerf hoera „En daar wij in dit vrije land vrij onze stem- „men kunnen verheften, ons vrij kunnen ver- „eenigen, noodig ik u uit allen in te stemmen „met den kreet„Leve de Koningin De geheele vergadering stemde daarmede in. Na voorlezing van een telegram van Z. H. Paus L^o XIII aan den generaal de Charette, waarin V h. aan het geheele zouavenrege- ment Zijun Apostolischen zegen schenkt, werd verzocht de zaal te ontruimen tot het iormeeren van den stoet, die naar de kerk zou trekken Dit geschiedde. De lange stoet, met die honderd en vijttien kleurige vaandels, in het schitterend zonlicht van den mooien dag leverde een eigenaardig schouwspel op. i et binnentrekken der kathedraal cluurde ruim een uur. Uitstekend was de orde daarbij in acht genomen. Na eenige kerkelijke plechtigheden, waarbij de bekende baryton-zanger, de heer W. Dec kers een solo zong uit de Piuscantate (muziek van W. Verhulst, woorden van dr. Sehaepman), werd ook het slotkoor uit dezelfde cantate gezongen. Heerlijk ruischten de tonen van dit lied op naar de tempelbogen, waaronder s'ellig meer dan 10.000 menschen diep aandachtig zaten te luisteren. Alsnu beklom Dr. Sehaepman het preek- gesto;he tot het uitspreken der protestrede: Neerland's grootste redenaar aan 't woord in Neerland's schoonste kerk. De gewijde spreker, tot tekst nemende een zin uit de Handelingen de- Aposcelen,» deze namelijk „Koning Herodes nu ging voort in de ver volging en nam ook Petrus gevangen*, begon met dezen dag te noemen een dag van veel omvattende herinneringen. Het is een dag van schande voor hen, die overwonnen, een dag van glorie voor hen, die verdreven werden. Het is een dag van wroeging aan de eene zijde, van fierheid aan de andere. Deze dag c'oet het verleden voor onzen blik herrijzen. De Herodes van den ouden tijd meende, dat ook de kerk zou vallen, als hij de hand had gelegd op den stedehouder van Christus. Hoe bedrogen kwam hij uit En nu is er in onzen tijd een andere Herodes opgestaan. Wie is hij Hij is niet de ver tegenwoordiger van één geslacht, maar van vele geslachten. Hij is de geest der revolutie, de geest der oude Cesars, die de kerk wildeu dooden, de geest van de heerschers, die hun zinnelijk genot stelden boven het Evangelie, de geest der geleerden, die het kinderlijk geloof bespotten, de geest der dwingelandij. De Herodes van onzen t:jd is de aardsche afbeelding van hem, die gezegd heeft: „dienen wil ik niet Hij is de stedehouder van Satan in het rijk van Satan. Maar hierin en hierin „vooral* is hij den derden Herodes gelijk, dat ook hij den naam van God weet te gebruiken «'aar, waar het zijn macht en invloed geldt. Hij roept Hem, „zijn" God den God, dien hij zichzelven schiep, gelijk de oude Joden zich een God hadden geschapen maar een God die niet de God was der eeuwen. Herkent gij dien Herodes van onzen tijd? Deze heeft weder de hand gelegd op Pe trus, want Petrus leeft altijd, is onvergankelijk als de Christus, onvergankelijk als God zelf. Op 20 September 1870 heeft de revolutie de stad Rome overweldigd, den Paus gemaakt tot een gevangene. Die daad is gepleegd in tijd van vollen vrede met oorlogsgeweld, en gevolgd door nieuwe daden van ongerech tigheid. Die daad wordt in onze dagen voltooid met een zegefeest, dat God uitdaagt, zooals men den Christus heelt uitgedaagd aan het kruis. Een Nederlandsch staatsman heeft dezer dagen den naam gevonden voor die daad „Statenroof» d. i. eene overweldiging van een vrijen staat zonder eenig recht; eene inbezitnemingwaarbij men zich niet kon beroepen op geschreven of ongeschreven recht. Het was eene schennis van de oude leer: „aan een ieder het zijne", hetwelk souverein is boven alle souvereiniteit. Het was een daad van revolutie, neen me:r het was eene hul diging van het beginsel der revolutie zelf. Het was Statenroof Spreker treedt vervolgens in eene beschou wing van het karakter der wereldlijke macht van den Paus, die oorspronkelijk eene gave der lietde was, gewijd door hoogere liefde. God zelf heeft gewild, dal de Paus van uit Rome de Christelijke gemeente zou bestieren zonder één wereldsche macht boven zich. De wereldsche souvereiniteit draagt een heilig karakter. De wereldsche souvereiniteitaan het hoogste geestelijk gezag verbonden, is een daad van Gods voorzienigheid. De ontneming van dat wereldlijk gezag is de verbanning van God uit het publiek recht. Het is de revolutie. Nu zegt men „wat treurt gij over het „verlies der wereldlijke souvereiniteit Is de „Paus minder vrij dan voorheen Staat zijn „geestelijk gezag niet duizendmaal hooger dan „alle aardsche beslommeringen Wij bieden „hem lietde en toewijding. Wij willen van „hem vergevingwij willen verzoening, wij „bieden hem de trouwe hand Terug! Gij huichelaars. Gij durft den Paus vrij te noemen Gij, die hem van alles hebt beroofd? In de 25 jaren, die verloopen zijn sedert dien rampzaligen 20en September 1870, hebt gij telkenjare een nieuwen schakel aan zijn keteu gesmeed Zoudt gij dus den Paus eerbiedigen? Terug! De redenaar brengt verder in herinnering, aan welke beleedigingen de Paus in dien tijd reeds heeft blootgestaan en welke maatregelen ter bestrijding van het katholicisme onder zijne oogen zijn genomen. In Rome wordt de godsdienst gehoond de waardigheid van den Pauselijken Stoel wordt beleedigd cn het heiligste wordt prijs gegeven aan een laaghartig gepeupel. Dat is de toestand te Rome. En de lie rodes van onzen lijd huichelt bij dat alles eene vredelievende gezindheid, uit vrees voor de wondei e macht, die blijkt uit te gaan óók van den gevangen Petrus. Doch laat ons dezen Herodes Lteo ja n enden blik richten naar iets hoogers. Vroeger of later zal God al dat Herodes- werk vernietigen. Intusschen draagt de Paus met l'idzaamhéid en geduld het hardste lijden en «als» Hij weeklaagt dan is het enkel om den nood der zielen. Laat Z'jn lijden «ons» lijden, zijn last «onze» last, zijn p.otest «ons» protest zijn. En dan protesteeren wij in bijzijn van het heiligste, in naam van vrijheid en recht, van „iedere» vrijheid en «ieder» recht, tegen den S atenroof op 20 September 1870, ie en 't geweld, gepleegd aan den Heiligen Stoel en de onafhankelijke kerk, ja tegen Gods voor zienigheid zelve. God zelf heeft overigens reeds lang dit protest uitgesproken. Immers, welke stroom van zegeningen is er binnengestroomd door de bres in de Porta Pia? Een geheele reeks van zegeningen pest oor'og en hongersnood Een voorspoed, die uidoopt op een staats bankroet. Een vrede, die erger is dan een oorlog. Een eenheid, die dagelijks wordt verscheurd. Een vrijheid bovenal, die het'-ongelukkige land ten speelbal maakt van iedere leuze en elke partij. „De dagen zijn donker", zoo besloot de eerwaarde spreker „en de wolken zijn vele en zwaar". Maar het licht is er toch, het l.cht der gerechtigheid, de zonne Gods. En in dat geloof is het mij als hoorde ik met den H. Johannes het woord „Zie, ik kom spoedig." In ademlooze stilte was deze rede aange hoord door de duizenden toehoorders. Hierna had de inzegening plaats van het bonds\aandel van den Alg Ned. Zouavenbond door generaal de Charette namens de Fran- sche oud zouaven aan de Hollandsche kame raden aangeboden. Het vaandel vertoont op een wit zijden veld het H. Hart en daar omheen de woorden „Coeur de Jésus sauvez la France en aan de linkerzijde «Aux Zouaves Ho'.landais hommage des Camerades de Franee." Ten 3 ure vereenigden zich de zouaven in den tuin der liedertafel, waar zij door den generaal De Charette werden toegesproken en in kleineren kring menige herinnering uit den k;ijg om Rome werd teruggeroepen in het geheugen. In den loop van den middag en avond vertrokken de verschillende corporatien weder naar Hunne respectieve woonplaatsen een diepen indruk medenemend van de plechtig- van dezen dag. (N. B. C.) Volgens een bericht aan de Frankf. Ztg. heeft de bevoegde macht te Innsbrüc last ontvangen om V011 Hnmmerstein in hech tenis te nemen, en moet dit reeds eenige dagen geleden gebeurd zijn. Uit de weg lating van de tijding dat de arrestatie is geschied, raag men opmaken dat de vogel tijdig is gevlogen. De kapitein van het stoomschip Mecca, een Engelschinan, is te Konstantinopel bij zijn aankomst in een hospitaal opgenomen, wegens mishandeling die hij op zijn schip zegt te hebben moeten verduren van eenige Turksche soldaten, die hij te Smyrna aan boord had genomen. Kapitein Nelson heeft zich bij den minister van marine beklaagd. J?oen de koninklijke familie te Rome Zondag terugkeerde van de plechtigheid der onthulling van Cavour's standbeeld, spoedde een jong infanterie officier in uniform zich naar het rijtuig der majesteiten, bleef er aan hangen, en sprak onsamenhangende taal tot de koningin. Het bleek dat de jonge man niet wel bij het hoofd was. Dit feit wordt vermeld, omdat het voorval misschien verdraaid wordt tot een //aanslag op de koningin van -Italië." Met de versterking der garnizoenen in Macedonië wordt voortgegaan. Het getal recruten, dat in vorige jaren niet meer dan 45,000 bedroeg, is nu bijna 76,000, waar van er 22,000 bestemd zijn voor den dienst in het derde legerkops, dat te Monastir zijn hoofdkwartieren heeft. De 21 Amerikanen, die onlangs, be schuldigd van poging tot uitrusten van een expeditie tot hulp aan de Cubanen, werden in hechtenis genomen, zijn door de districts rechtbank van Wilmington niet schuldig verklaard. WAALWIJK, 25 Sept. 1895. In de heden voormiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad is, met wij. ziging van het desbetreffende raadsbesluit, van 1 7 September j.lbepaa^HRt, met het oog op de honge kosten, de (flWplanken aan de haven beschoeiing zullen worden aange bracht aan de waterzijde, en de palen zullen worden ingespoten, als 't niet bepaald on vermijdelijk is ze te heien. Bij de gisteren avond gehouden aanbe steding van de gebouwen voor Van Gend Loos waien de volgende inschrijvingeu ing leverd H. Van den Heuvel, Uilen f 16049. M. van Eindhoven, Tilburg f)6o60. G. van Dijck, Waalwijk f 17599», J. Koeken, Tilburg f 17> 00. II. C. Van der Meis, Bezooien f17990.1 P. van Ri 1, Tilburg f 18400. A. van Riel-Broeders Tilburg f 18600. M. Van den Heuvel, Vucht f 18909. Corn. Mulders, Riamsdonkveer f 18950. L. van Eijk, Tilburg f 19000. H Groenen, Til bug f 19067. E. Maas, Waalwijk f19620.' G. G. van llulten, Waalwijk f20277.' H. Michael, Loonschen Dijk f21915. Naar men ons mededeelt hebben drie leden van het eerebestuur van de harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien als zoodanig hun ontslag genomen. Uit Hees bij Nijmegen meldt men Voor eenige weken werd eene alhier ledig- staande villa betrokken door de weduwe D. en zoon, die vooraf in een hotel le rang te Nijmegen hadden g.-.logeerd. Meubels en andere huishoudelijke artikelen werden door hen te Nijmegen en Arhem voor een aan zienlijk bedrag aangekocht, op krediet. Toen dezer dagen een acr leveranciers op betaling kwam aandringenwerd hem te kennen gegeven, dat de verschillende credi teuren den volgenden dag hun geld zouden ontvangen. Men scheen het zaakje niet te vertrouwen, althans ook de andere schuld- eischers haastten zich aan de villa een bezoek te brengen, doch toen zij er kwamen waren de bewoners reeds met paard en rijtuig (voor den tijd van drie maanden van een stal houder te Nijmegen gehuurd) vertrokken. Men vermoedt dat moeder en zoon zich thans in Dnitschland ophouden. Maandagmorgen om 51/2 uur is aan het station Bokstel een rangeerende loco motief van den N. B. D. spoorweg op den personentrein, die om 5.40 u. naar Goch zou vertrekken, iugeloopen. De locomotief derailleerde, en werd beschadigd, ook de twee achterste wagens van den personentrein. Persoonlijke ongelukken gebeurden er niet. Men schrijft uit Budel aan de Limb. Koerier De landbouwer Van der Bulck woont wat afgelegen, omtrent de grenzen der naburige gemeente Nijlen met zijn vrouw, een elf-' jarige zoontje en een achtjarig dochtertje. Woensdagavond omstreeks 11 uur ont waakte hij tengevolge van een ongewoon gerucht en stond op. Doch een viertal kerels versperden hem den weg; een dezer loste een revolverschot en kwetste Van der Bulck in den schouder. Dan wierp men hem een zak over het hoofd en bond hem op zijn bed. Zijne vrouw werd op gelijke wijze be handeld. De dieven dwongen daarna den landbou wer te zeggen, waar hunne kinderen sliepen en dezen werden insgelijks op hun bed vastgebonden. Twee kerels bleven de vastgehoudenen bewaken en dreigden hen te dooden, indien zij het waagden te roepen of te schreeuwen. Zij dwongen hen de plaats aan te wijzen, waar hun geld lag. De dieven hebben een groote som gelds buit gemaakt, alsook juweelen; zij hebben zelfs een spaarbankboekje medegenomen, eeu geweer en een revolver. De dieven hadden een venster mèt een boomstam ingeslagen. Het parket is ter plaatse geweest en heeft een onderzoek in gesteld. Capclle, 24 Sept. In de heden gehouden raadszitting is de heer H. C. Weidenaar, onderwijzer^ te Stompwijk, benoemd tot on derwijzer aan de school in de Nieuwstraat met ingang van 1 Dec. a.s. JtJLllen, die nog iets te vorderen hebben van den K011. Oranje Doelen of van de Feestcommissie, worden verzocht hiervan opgave in te zenden vóór of uiterlijk, op 29 dezer AdresHótel Gerris. wordt gaarne gebracht aan allen, die tot het welslagen van het Oranje-Doelen-feest iets hebben bijgedragen. Het bestuur van clen Kon. Oranje Boelen. Be Feestcommissie

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 3