Duitschland. Italië. Rusland. Azie. Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. BEKENDMAKING. Loting voor de nationale militie. D. D. SCHUTTERIJ. Ph. Timmermans. UITVOERINGEN. Bavo-Jaarmarkt en Botermijn te Waalwijk, op Donderdag 3 October. Correspondentie. rokko, dat door Mooren een aanval is gedaan op een fort bij Melilla, en dat een Spanjaard gedood is. Het is nader gebleken dat door twee Mooren is geschoten op fort San Lorenzo, en dat een schildwacht gewond werd. De Spaansche regeering heeft het noodig geacht een paar schepen daar Marokko te zenden Door het keizer-YVilhelm-kanaal z-jn dezer dagen de vier grootste Duitsche pantsersche pen gevaren, zonder eenig ongeval. Daarmede is dus het bewijs geleverd, dat het kanaal aan zijne bestemming beantwoordt. De vloot kan zich nu in weinige uren van de Noord zee naar de Oostzee verplaatsen. De beoogde verhooging der kanaal-gelden gedurende de wintermaanden zal voorloopig niet doorgaan. Waarschijnlijk zal men in Duitschland wel dra beginnen met het graven van een nieuw groot kanaaldat uit een krijgskundig oog punt van niet minder belang is dan dat van Kiel, namelijk een kanaal ter verbinding van den Rijn met de Elbe. Langs dien waterweg zouden kanonneerbooten van Hamburg uit naar de Rijn-provincie kunnen varen. De kosten van het groote werk worden geraamd op 200 millioen mark. Er liepen in de laatste dagen allerlei geruchten over het in hechtenis nemen van eenige van landverraad verdachte personen te Keulen. Aan de Frankf. Ztg. wordt nu van daar gemeld, dat twee Franschen z'jn in hechtenis genomen, en dat het te vroeg open baar maken van dit feit de ontdekking van een grooter komplot heefc bemoeilijktzoo niet onmogelijk gemaakt. l'Univers van Louis Veuillot verzekert, dat de gezanten, bij den Paus geaccrediteerd, Dinsdag door Rampolla in buitengewone audiëntie ontvangen zijn. Zij zouden hem hun deelneming betuigd hebben in de smart, die Leo XIII dezer dagen te verduren heeft. Als het bericht waar is, hebben die diplo maten dus de houding der Italiaansche re geering, die bevriend is met de verschillende staten, die zij vertegenwoordigen, gecritiseerd. Dat kan tot heel wat onverwachte incidenten aanleiding geven. Leo XIII zal, hetzij tot het college van kardinalen, hetzij tot het Italiaansche volk, een schrijven richten, waarin hij de bewe ringen van Crispi, dat het verlies der wereld lijke macht de onafhankelijkheid van den H. Stoel eer gebaat dan geschaad heeft, weerlegt. Het voetstuk van het in November te Milaan op te richten standbeeld voor Victor Emmanuel is Dinsdagnacht grootendeels ver nield. De daders zijn nog niet ontdekt. Ook loopt het gerucht dat eenige lui voor nemens zijn het pas opgerichte standbeeld van Garibaldi, op den Janiculus te Rome, in de lucht te laten vliegen. die 21 vrijbuiters, op weg naar Cuba aange houden, had te vonissen, deze vrijgesproken. De vraag, die ontkennend beantwoord werd, was zijn de aangeklaagden schuldig aan samenspanninggepleegd binnen het grondgebied der Vereenigde Staten? Een talrijk publiek juichte de uitspraak toe. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk, gelet hebbende op art. 28 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no 72) de wet van 4 April 1892, (Staatsblad no 56) en op het besluit van den heer commissaris der koningin in de provincie Noordbrabant, van den 5 September 1895, brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de LOTING voor de lichting der nationale militie van dit jaar zal plaats hebben ten raadhuize alhier op den 29n October a.s., des voormiddags ten 11 ure, zullende de trekking voor die militi»- plichtigen, welke niet opgekomen^, ot wier vader, moeder of voogd mede niet tegen woordig zijn, door den burgemeester of het lid van raad, dat bij de loting tegenwoordig is, geschieden. Waalwijk 29 September 1895. Burgemeester en wethouders voorn. De kapitein commandant der dd. schutterij van Waalwijk brengt ter kennis van de leden dier schutterij, dat de INSPECTIE zal plaats hebben op Maandag, 30 September. Aantreden in groot uniform op de markt om 3 uur precies. Waalwijk, 28 September 1895. De kapitein-commandant voornoem 1 Inhoud van no. 40 van het Geïllustreerd Zondagsblad Genealogische studiën (met illDe chocolaacijes van den Czaar. De nood lottige aanbeveling. Mode (met ill.) Een geestig antwoord. Niet dringen. Zeelieden in den dop, (ill) Een al te toegevend echtgenoot. Verkeerd begrepen. Een vreemd testameu'. In het veld door een storm overvallen, (ill Dc maalstroom. Landing op een vuurtoren bij hooge zee (ill.) Modes (ill.) Advokaten-welspre kendheid. Spaansche kool Etikette op Madagaskar. Drijfveer (met ill.) Nieuw prijsraadsel CLVI. Het wassc'nen van glacé handschoenen. Toch gedeclareerd Wijsheid uit de 14e eeuw. Mededee- lingen. Een vreemd verhaal bevat de Berlijnsche Lokal-Anzeiger. Drie weken geleden werden vijf personen te Moskou gearresteerd, die tot een nihilistische vereeniging behoorden en verboden broei ures bezaten. Berdjajew, de chef der politieke sectie te Moskou, beweerde een nihilistisch complot ontdekt te hebben tegen het leven van den czaar, wien hij een gedetailleerd rapport zond, -zoodsJ" .hy xü Petersburg geroepen werd, om nog eenige inlichtingen te geven. Hij werd in audiëntie ontvangen, begiftigd met de orde van Wla- dimir en 10000 roebels. Later verzekerde een ander ambtenaar, dat het geheele complot verzonnen was. Kolonel Alexicow te Moskou heeft zich in een bad de aderen geopend, omdat hij bij loting aangewezen was, om grootvorst Sergius, gouverneur van Moskou ie dooden. De Japansche regeering heeft te Londen 800 mijlen telegraafkabel besteld voor de lijn Japan—Formosa. De Japansche troepen op Formosa hebben, na hardnekkigen tegenstand van de Hakka's Taiwanfoe vermeesterd, en trokken daarna, in het laatst der vorige maand, door naar Amping, waar de Zwartvlaggen sterke stel lingen hebben. De Japanners hebben nu 60,000 man op Formosa, maar 3000 daarvan lijden aan ziekten of gevolgen van vermoeienissen. Er zullen dan ook nieuwe versterkingen heen gezonden worden. Uit Montreal wordt bericht dat in de pro vincie Quebec groote boschbranden hebben gewoed, waardoor ongeveer honderd hoeven en verscheidene molens zijn in de asch ge legd. Vele landbouwers zijn geruineerd. Uit Amerika komt het bericht van een feit, waaruit duidelijk blijkt hoezeer daar de openbare meening, en vooral in het Zuiden, spijt officieele verzekeringen van onzijdigheid, op de hand is der Cubaansche opstande- lingen. Te Wilmington heeft namelijk eene jury, WAALWIJK. Zondag 29 dezer,'s midd. 12 uur, zal door de liedertafel „Oefening en Vermaak"^ Waalwijk en Bezooien op de za: Sacrum worden uitgevoerd 1. Sonntags. Abt. 2. Frühlingsnetz. 3. Looft den Heer. van Musis Goldmark. De Vliegh. Op Zondag 29 dezerdes middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Oranje Marsch. Van Hemeit. 2. Zamjxa,. OuyerJiVA JJzv,s\ld 3. Potpourri sur divers opéras. Verdi. 28 Sept. 1895. WAALW IJlt Wiutcrdieust. Op de laatste bladzijde van dit nummer vinden onze lezers de 1 October in werking tredende winterdienstregeling van de spoor wegen. Voor de lij i Zwaluwe—'s Bosch brengt zij slechts êéne verandering van eenige be teekenis, namelijk deze: dat de eerste trein van Zwaluwe's naar Bosch vertrekt om 6.20 in plaa's van 5.59; vertrek van Waalwijk 7.— aankomst 's Bosch 7.20. De aansluitingen te 's Bosch in de richting Amsterdam, Nijmegen en Boxtel blijven be houden. Volgens deze dienstregeling stopt die eerste trein niet te Capelle—Nieuwevaart, zooals door den minister was toegezegd. Een voorbeeld ter navolging. Door de heeren H. Collignon Cie., fkma Van Gend Loos, is in de bestekken voor de nieuwe gebouwen dier firma in de Stations straat alhier, den aannemer de verplichting opgelegdal de bij hem in dienst zijnde werklieden voor den geheelen duur van het werk te verzekeren tegen de geldelijke na deelen, tengevolge van persoonlijke lichame lijke ongelukken, en wel voor dezelfde be- bedragen als zijn voorgeschreven door den minister van waterstaat, handel en nijverheid bij de werken, van dat departement uitgaande. Recept tegen llesschcntrckkerij Uit Keulen wordt aan de Tel. gemeld -. „Geen week gaat voorbij of in de Duitsche bladen worden lijsten van nieuw-opgedoken „Schwindelfirmen" in Holland, openbaar ge maakt. liet is een soort vaste rubriek geworden die Holland niet tot roem strekt. Ook hier trachtten eenige personen met ruim gewetenop gelijken grondslag een zaak» op te richten, doch de heilige Her mandad trad onmiddellijk krachtig op nrs- schien zelfs wel met een energie, die aan het spreekwoord „wie het recht heeft, heeft ook de macht" doet denken. Dezen handelaren, of betïr gezegd, dezen bestellers, werd de verplichting opgelegd, te bewijzen, dat ze bij het bestellen der goede ren solvent en koopkrachtig waren en toen dit bewijs niet was te leveren, werden zij tot een gevangenisstraf van zes maanden veroordeeld omdat de rechtbank onder die omstandigheden het bestellen der goederen als „Betrugsversuch" beschouwde. Wellicht staat hiermede echter in verband, een bepa ling die dezer dagen door den chet der politie werd bekend gemaakt. Deze bepaling heeft 6 paragrafen die in hoofdzaak aldus luiden 5 1. Bij elke handelszaak moet aan het lokaal, waarin de zaak wordt gedreven de burgerlijke naam van den eigenaar, in een aan de straat, duidelijk leesbaar schrift, wor den aangebracht. j 5 Indien de eigenaars van de zaak tot het vrouwelijke geslacht behooren of minder jarig zijn, zoo moet dit uit het opschrift dui delijk blijken. 3. I et aanbrengen der burgerlijke namen aan de koopmanshuizen, moet vin heden af uiterlijk bij het openen der zaak geschieden. Reeds bestaande zaken moeten voor den ln November 1895 aan deze bepaling voldoen. 4. Eventuöele veranderingen in de firma moeten uiterlijk binnen 8 dagen bij het op schrift aangebracht worden, of wel, op grond van 1 en 2, het opschrift hernieuwd worden. 5. Verantwoordelijk van het ten uitvoer brengen van deze politie bepaling is, behalve de eigenaar, ook de leider der zaak. 6. Zij die aan deze bepaling niet vol doen, worden met een boete van voorloopig tot 30 mark, gestraft." Een nieuwe belasting-, die aanbeveling verdient Men vestigt de aandacht op de vrij alge meen heerschende weelde om zijn kinderen meer dan één naam te geven. De jonggebo renen toonen niet zelden weinig op te hebben met namen en vooral met de toevoeging van geslachtsnamen, en zij, die de namen geven, zijn geheel meester over het aantal namen dat zij wenschen of, noodig oojrdeelen te geven. Menige gemeentekas zou er wel bij varen, indien een billijke belooning verstrekt werd voor de groote zorg en den arbeid die de boeking en uittreksels van inschrij vingen vereischen. De eerste naam blijve onbelast; de tweede naam betale b.v. fl; derde naam f 10, de vierde naam 120enz. Toegevoegde ge slachtsnamen b. v. f 3. Een dergelijke belasting zou zeker al heel weinig oppositie uitlokken. Voor den Gemeenteraad. Te Gorinchem had de verpachting plaats van drie standplaatsen voor de a s. kermis. De uitslag was, dat voor eene plaats voor een stoomcaroussel werd geboden f 600 en voor twee plaatsen voor gewone caroussels f 200 en f 65. De pacht werd door burge meester en wethouders gegund. Arrestatie. Te 's Hertogenbosch is op bevel van den brigade commandant der maréchaussée te Bokstel in verzekerde bewaring genomen J. van den Langenberg, uit Bokstel, die be schuldigd wordt Zondag bij een vechtpartij aldaar, zekeren P. Janssen zoo ernstig te hebben verwond, dat deze in het gasthuis te Utrecht moest worden verpleegd en hoogst waarschijnlijk zijn geheel leven lang het ge bruik van zijn linkerhand zal moeten missen. Met vuur spelen. Te Valkeuswaard heeft Woensdagavond te zes uur een vierjarig jongetje, door spelen met lucifers, brand gesticht in het huis van zijn vader, den landbouwer P. van Otterdijk. Huis, stal, schuur en nagenoeg de geheele inboedel zijn verbrand. Alleen de inboedel was verzekerd. verkleumd uit het water haalden, terwijl de ander reeds dood bleek te zijn. Oplielitcrs. Volgens mededeeling van Handelsbe langen, is de weduwe, van wie dezer dagen vermeld werd dat zij een villa te Hees bij Nijmegen gehuurd had en zonder betaling vertrokken was, dezelfde, die eenigen tijd vroeger de villa Helena aan den Batenschen weg te Maartensdijk bewoonde en op 22 Augustus verklaard werd in staat van ken nelijk onvermogen te zijn. Haar eene zoon werd reeds gevangen genomen. Van de overige familie, moeder, zoon en dochter wordt in het A'ig. Politieblad aanhouding en bericht verzocht in dezer voege Mathot, Henrie'te Jeanne, wed. van Guil- laume Frederik van den Akker, 69 jaar geboren te Rotterdam, lengte tamelijk, gezet, oogen blauw, haar en wenkbrauwen grijs, merbare teekenen een gezwel aan het voor hoofd. Akker, Alphonse Marie Ligoris van den 31 jaar, zich opgevende als ondernemer, ge boren te Delft, lengte middelmatig, aangezicht rond, uiterlijk brutaal, oogen blauw en be wegelijk, haar lichtblond, kleine bakkebaarden, merkbaar teeken brengt bij het spreken het hoofd in schuinsche richting; kleeding grijze broek en jas Akker, Beatrice Marie Jacqueline van den, 24 jaar, geboren te Ravenstein, lengte mid delmatig, tenger,aangezicht rond, oogen blauw, neus gebogen, haar en wenkbr. blond, heett schelle stem, spreekt vlug, Oostersch type. Allen laatst wonende te Maartensdijk op de villa St. Helena; bij vonnissen der recht bank te Leuven, dd. 24 April 1895, bij verstek veroordeeld de Ie tot 8, de 2e en 3e ie Ier tot 7 gevangenissen elk van 8 maanden, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming, we gens oplichting en heling. Door de Belgische regeering is hunne uit levering gevraagd. De officier van justitie te Utrecht verzoekt aanhouding en bericht. Brug bij Hcusdcu. Er wordt gemeld dat bij het maken van den onderbouw voor de brug bij Heusden aan den Noorderdijk een grondverschuiving heeft plaats gevonden, waardoor het Noor- derlandhoofd aanmerkelijk is verplaatst en vooruitgekomen. Nietemin valt in het metsel werk geen enkele scheur waar te nemen. Gevaarlijk sujet. Uit de strafgevangenis te 't Herlogen- bosch werd deze week eeu gevaarlijk sujet, de öljarige H. V., geboren te Toulon, ont slagen en over de grenzen van ons land gezet. In Belgie werd hij wegens diefstal en schennis der eerbaarheid, in ons land voor dezelfde misdrijven, veroordeeld tot de straf des doods (veranderd in 15 jaar gevangenisstraf), tot 4 jaar, 3 jaar en 6 maanden. In de gevangenis gedroeg hij zich slecht. Baardwijk, 27 Sept. Een hevige brand legde heden middag in een uur tijds twee huizen en eene schuur in de asch. Ontstaan bij M. v. H. achter den Binnenwielsloegen de vlammen al spoedig over op 't daarnaast liggende pand van J. v. H. en spoedig daarna op de schuur achter het huis van eerstge noemde. Beide huizen waren elk door twee gezinnen bewoond. De spoedig aangerukte brandweer deed ijverig haar best en was ten half twee het vuur meester. De inboedel van een bewoner, die in 't veld werkte, is geheel verbrand, van de drie andere gezinnen is hij gedeeltelijk gered. By M TT is van den oogst, die nagenoeg geheel binnen was, nrertr gespaard; er is o.a. verbrand 125 vim rogge, 5 karren haver, die in eene mijt bij het huis stond, eene groote partij aardappelen, hooi, enz.; van het vee zijn vijf varkens omgekomen. De huizen waren tegen eene lage som ver zekerd, van de inboedels alleen die van M. v. H. Allen hebben gelukkig weder huisvesting gevonden. De oorzaak van den brand is on bekend. Verwonding. Omtrent de verwonding van L. Herholt te Donkerbroek (Fr) wordt aan het Hbl. nog medegedeeld: De boerenknecht D. Boek, af komstig van Oldeberkoop, thans in betrekking te Crefeld, was er 'savond op uit, standjes te zoeken. Hij maakte het zelfs de politie lastig, hetgeen aan Harthrlt aanleiding gaf, hem toe te voegen „Het was maar beter dat je in Crefeld gebleven .vaart." Daarop werd D. Boek zoo driftig dat hij Hartholt met een mes in de zijde stak en hern een levensgevaarlijke wonde toebracht. Voor den officier van justitie bleef D. B. a'lé schuld ontkennen. Hij is voorloopig in hechtenis gesteld. Verdronken. Te Oude Dijk, gemeente Beerta, geraakten Donderdagavond, ongeveer tien uur, twee personen in een diep water. Eerst vijf uren later mocht het een der drenkelingen geluk ken, de aandacht van de omwonenden te trekken, die den een levend, doch geheel WAALWIJK, 27 Sept. Bij buitengewoon grooten aanvoer van hoorn vee, voor eene gewone vvekelijksche markt, was de handel vlug. Verschillende Zuid-Hollandsche kooplieden wa ren koopers, hoofdzakelijk van nagenoeg rijpe kalfbeester.. Belgie blijft nog steeds gesloten. Kolfkoeien golden f 155.f245.a f Dito vaarzen f 130.180.f Vette beesten waren zeer gezocht evenals weivee. Jonge varkens aangevoerd 100 stuks, ver kocht van f3.a f8.75 f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 389 kg. van f0,96 f 1.16 per kg. Eieren f 4 50 a 5,25 per 100 stuks. Bij meerderen aanvoer van ruwe huiden blijven de prijzen vast. De kooplust schijnt voor winterbehoefte te herleven. In alle soorten leder is de markt ferm ge stemd, hoewel het weder op de leerlooierij, noch op den lederhandel gunstig werkt. De handel in schors is eveneens zeer vlug met vraag voor prima inlandsche waar. Vreemde looimiddelen met veel aanbod aan vorige prijzen. De handel in deze artikelen breidt zich nog steeds uit. „Geen Nurks". Uw ingezonden stuk wen schen wij niet ongewijzigd te plaatsen. Redactie.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2