Nummer 80. Zondag 6 October 1895. I8tiJaargang. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. Staatkundig overzicht. BUITENLAND. België, F va nkrijk. Sp* >anje. Engeland. Italië. UITGEVER ANTOON TIELEN, Waalwijk. BEKENDMAKING. Loting voor de nationale militie. Echo van het Zuidfin, Waalwyhsche en Langslraalscli» Courant. Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnementsp rijs per 3 maanden 1' 1, Franco per post door het geheele rijk f 1,25. Brieven, ingezonden stukken, gelden er.z., franco e zenden aan den Uitgever Advertentiën 1 7 regels f0,60; daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter plaatsing opgegeven worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangenomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Inhoud van no. 41 van het Geïllustreerd Zondagsblad Terugkomst van den Kruisvaarder, (met ill.) Uit de Gedenkschriften van een Lon- densch Bank van Leeninghouder. Een Velocimanipede, (met ill.) Niets is nutte loos in den natuur, (met illReintje in den val, (met ill.) Vriendjes, (met ill.) Een eenvoudige weddenschap. Volkomen waar, (met ill.) Ongalant. Modes, (met ill,) De Serum Therapie ook al niet nieuw? Nieuw Prijsraadsel CLVII. Anecdoten. Oplossing Prijsraadsel CLII. Medelij den, (met ill.) Hoe men vóór drie en een halve eeuw in Utrecht de dieven strafte. Rooken in Mexico. Damprobleem. Onze dienstboden, (met ill Schaakrubriek. Mededeelingen. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk, gelet hebbende op art. 28 der wet van 19 Augustus 18G1 (Staatsblad no 72) de wet van 4 April 1892, (Staatsblad no 56) en op het besluit van den heer commissaris der koningin in de provincie Noordbra'onnt, van den 5 September 1895, brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de LOTING voor de lichting der nationale militie van dit jaar zal plaats hebben ten raadhuize alhier op den 29n October a.s., des voormiddags ten 11 ure, zullende de trekking voor die militie- plichtigen, welke niet opkomen ot wier vader, moeder ol voogd mede niet tegen woordig zijn, door den burgemeester of het lid van raad, dat bij de loting tegenwoordig is, geschieden. Waalwijk 29 September 1895. Burgemeester en wethouders voorn. Koestelijke staaltjes van den ouderlingen naijver der verschillende staten van Europa worden, in verband met China's houding vis- ct-vis Frankrijk Duitschland en Engeland in de laatste dagen geleverd door de leading papers der betrokken rijken. Terwijl de Engelsche pers met de regee- ringsgezinde en door de regeering geïnfluen ceerde Standaard en Times aan 't hoold, hoog opgeeft van het in de geschiedenis zonder wedergade zijnde succes van het ultimatnm, door Salisbury gesteld aan China, steken de voornaamste bladen van Duitschland en Frank rijk geweldig den draak met de vreugde en de zich zoo luidruchtig uitende genoegdoening der Engelschen. Het enthousiasme van En geland wordt geëvenaard zooal niet over troffen door de spotzucht der anderen. Eerst heeft men aan de Theems nog beproefd den luiden wijs te maken, dal reeds Zaterdag 11. 28 September Engelands ultimatum werd ter kennis gebracht van de hoogwaardigheids- bekleeders te Peking, doch dit leugentje om bestwil was al te tastbaar en doorzichtig, te eer daar China's inwilliging werd gezegd eerst te zijn verkregen Maandag 30 Septem ber dus twee dagen later. De Pall Mali Gazette komt nu iets dichter bij de waarheid hoewel ook dit blad de legende van Brittannie's tormidabel succes doet voortdu ren door de overhandiging van het ulti matum te stellen op Zondagnamiddag 2 uur en daaraan toe te voegen dat het decreet ter degradatie van den onderkoning van Se- Tschueng op denzelfden dag werd uitgevaar digd. Dit is inderdaad zoodoch er was reeds een heel stuk van den Zondag om, toen de Britsche gezant zich van zijn opdracht kweet en in dat deel van den Zon lagin den voormiddag namelijk was het decreet ter kennis gebracht van Frankrijks gezant Nu is de Engelsche pers evenwel veel te hard van stal geloopende zelfverheerlijking heeft een veel te hooge vlucht genom.n en de spot van vele buitenlandsche bladen over het openloopen van deuren, die heelemaal niet gesloten waren, door Salisbury, is te bijlend geweest om John Buil niet te doen uitzien naar een uitwegnaar een middel om zich er uit te redden zonder kleerscheu ren. En dat schijnt zoowaar te zijn gevonden! Hoewel de secretaris van het Chineesche gezantschap te Londen, Macartneyformeel heeft ter kennis gebracht van wie 't weten wilden, dat de bestraffing van den onderko ning van Se-Tschueng reeds een feit was voor de overhandiging van het ultimatum, wordt nu in Engelands hoofdstad van officieuse zijde formeel verzekerd dat het Tsung li- Yamen den Britschen gezant te Peking Zondag 29 dezer, heeft medegedeel l het keizerlijk decreet ten aanzien van de degia- datie van den onderkoning van Se Tschueng en dat dit resultaat ongetwijfeld is verkregen door Engelands ultimatum. Wat de bestraffing van Liu Ting-Tschang aangaat, waarvan is kennis gegeven aan Frankrijk's gezant, dat was een ambtenaar, ex onderkoning van een andere provincie, die te Cheng Su belast was met een onderzoek over de aanleiding tot en de oorzaak van de onlusten in deze pro vincie. De degradatie van dezen Liu had, volgens de te Londen gegeven lezing met de moorden van Kin-Scheng niets te maken en juist daarover liep Engelands eisch. 't Is om bij te duizelen wel is er besloten tot degradatie van een hooggeplaatst beambte nog voor Engelands ultimatum kwam, doch dat was geen onderkoning in functie en dan was hij ook nooit geweest onderkoning van Se Tchueng, om welken meneer 't John Buil juist te doen was! Toch is de bedoelde wel degelijk gestraft naar den eisch van Engeland en in onmiddellijk verband met het ultima tum. Wie zou toch die ongenoemde wel wezen als 't Liu-Ping-Tschang niet is? Of zou deze een dubbelganger hebben, ten ge rieve van Engeland In elk geval heett China in principe erkend, dat het gezind is de onderkoningen in 't vervolg verantwoordelijk te stellen voor de veiligheid der vreemdelingen, als Europa maar steeds zorgt gereed te zijn om zoo noodig den geformuleerden eisch kracht bij te kunnen zetten. Of nu John Buil weder eens te laa: is gekomen met zijn ultimatum, dan wel of 't inderdaad zijn zeemacht is ge weest, die imponeerenden invloed heeft gehad op de Chineezen, is van minder belang. Zooals er geschreven en gesproken is over de reis van Von HohenloheDuitschlands kanselier naar Rusland en in 't bijzonder over zijn bezoek aan de czaar; zooals er ge gist en geraden is en nog wordt naa, de aanleiding tot Lobanow's bezoek aan Frank rijk, zoo wordt er nu, schuchter nog, gepro beerd de overhandiging van een schrijven van Duitschlands keizer door diens adjudant aan den czaar, te verheffen tot een politieke gebeurtenis van den eersten rang. De lako- nieke mededeeling, dat de brief betrekking heeft op een tegelijkertijd aangeboden schil derij, maakt op de tantaseereunde luitjes niet den minsten indruk: de adjudant zou Hohen- lohe's zending voortzetten; de jonge czarina zou meer invloed krijgen; de Russische ad miraal, die te Kiel zoo lief is geweest met de Franschen, zou nog kans loopen op een schrobbeering en als Lobanow in Frankrijk al eenige overeenkomst tieft, dan kan dat alleen zijn ten nadeele van Frankrijks indi vidualiteit en vrijen wil, terwijl Engeland van dat alles 't meest zou te duchten hebben. Dit alles vertelt rnendoch men heeft geen enkel bewijs voor de juistheid van zijn vermoedens en gissingen. In Oostenrijk blijkt het nieuwe ministerie van graaf Badeni nu inderdaad te zijn samen gesteld. Graaf Badeni, oud-gouverneur van Galiciê, wordt president met binnenlandsche zaken, Welsersheim behoudt landsverdediging, baron Gautsch neemt onderwijs en eerediensf, graaf Gleichpoch justitie koophandel Flanzecka landbouw Ledeburg. Ridder Von Billinski zal, behalve met het ministerschap van financien, ook belast wor den met de functien vroeger door graat Jaworski waargenomen. Daar deze in het vorig kabinet minister zonder portefeuille was zal deze last waarschijnlijk wel niet overmatig zwaar drukken. Hevige brand fe Antwerpen. Een hevige brand verwoestte het gebouw der corporatie „Guldenhoek natie" op de place du Rhin, bij de Avenue du Commerce te Antwerpen. Het gemelde gebouw is een stevig zwaargebouwd pand van twee verdie pingen. Achter het gebouw bevinden zich stallen, die op het o genblik toen de brand uitbrak, ledig waren. Een kwartier later zouden de paarden gestald geweest zijn en de dieren waren dan zonder twijfel in de Vlammen omgekomen, daar de toegang tot de stallingen zeer moeielijk te bereiken was. Het was ongeveer 7 uur toen men den brand ontdekte, die van minnut tot minuut verschrikkelijker afmetingen aannam. De ruiten vielen klet terend onder den invloed der hitte op straat en in minder dan geen tijd vormden de beide verdiepingen van het pand een ontzettenden vuurpoel. Vijf minuten na het ontdekken van den brand was de brandweer ter plaatse en eenige oogenblikken later betwistten tien flinke waterstralen bet terrein aan het ver woestende vuurdat knetterend een regen van vonken in de lucht zond. Intusschen slaagde men er in de brandkast van het kantoor dat gelijk met de straat ligtte verwijderen en in veiligheid te brengen, doch buiten dit voorwerp heeft men niets kunnen redden. Het gebouw was tot aan het dak gevuld met koopmansgoederen van diversen aard, voornamelijk met balen koffie en pakken wol. Bovendien lag er een groote voorraad hooi en stroo opgeslagen, welk artikel den vlammen een gretig voedsel verstrekte. Toen de vlammen de hooi- en stroobergplaatsen bereikten, verhief zich een machtige vuurko lom ten hemel, die alles in een laaien gloed zette en dikke wolken rook vermengd met een ontzettenden vonkenregen over de stad zond. De commandant der brandweerde heer Scheepers, oordeelde het toen raadzaam, alleen de belendende huizen, die hier en daar reeds aangetast werden, nat te houden. Om halftieu des avonds stovtte het gebouw in en van af dit oogenblik begon de gloed te verminderen hoewel van tijd tot tijd het vuur weer opflikkerde. De spuitgasten zorgden er echter voor, dat het vuur binnen de perken bleef en den geheelen nacht bleef men met drie waterstralen het geheel nathouden. Een groote dichtopeengedrongen volksmenigte woonde het schouwspel bij, doch door het flink optreden der politie werden ongelukken vermeden De door den brand aangerichte schade moet zeer aanzienlijk zijn. Het nieuws uit Madagascar blijft gunstig. Generaal Duchesne meldtdat hij op 23 September met de afdeeling-Voyron deAn- kararabergen is overgetrokken, en de vijand slechts een schijn van tegenstand heelt ge boden. De Hova's hebben zich teruggetrok ken en zijn verjaagd. De afdeeling-Metziuger heeft zich met de troepen van generaal Duchesne vereenigd. De generaal was voor nemens tegen Babay op te trekken en de algemeene gezondheidstoestand was, evenals het moreel der troepen, uitstekend. De troepen hebben van 19 tot 22 September 48 kilometer afgelegd van de Arr.bohimena- tot de Ankararabergen. Het dorp Babay ligt slechts 35 kilometer van Tananarivo. Eiken dag verwacht men te Parijs nu be richt, dat Antananarivo, de hoofdstad van Madagascar, door de Franschen is bezet. Omtrent de colonne, die dit bewerkstelligen moet, wordt nader vernomen, dat zij 5000 man sterk is met twee batterijen, dat zij aan gevoerd wordt door generaal Voyron en leef tocht mede heeft voor 22 dagen, dus, wat dat betreit, vooreerst niet bezorgd behoeft te wezen. Het lijk van Pasteur is in tegenwoor digheid van de familie en eenige leerlingen van den grooten geleerde, gekist. Dadelijk daarna werd de drievoudige kist op een lijkwagen geplaatst en naar het instituut- Pasteur, in de straat Dutotgevoerd. Een enorme menschenmassa wachtte de aankomst van het stoffelijk overschot afdat in de bibliotheekmet onbedekt gelaat, geplaatst werd, waar nonnen van de Onbevlekte ont vangenis er bij waken en bidden. Een afgietsel van het gelaat werd genomen. De premier Ribot heeft den ministerraad meegedeeld, dat de president der republiek in persoon de begrafenis van Pasteur, „dien vorst der wetenschap", zal bijwonen. De keizer van Rusland doet zich vertegen woordigen door professor Lukianow. Slechts één redevoering zal gehouden worden en wel door den vertegenwoordiger der Fransc'ne regeering. Van negen uur des morgens tot zes uur in den avond gaat de stroom van duizenden en duizenden Franschen langs het lijk van Pasteur, dat in statie ligt in de rouwzaal van zijn instituut, rue Dutot te Parijs. Aide kruizen en ridderorden, waarmede men ge durende zijn leven hem hulde en erkentelijk heid heeft willen bewijzen, liggen aan den voet der katafalk. Uit alle landen komen nog voortdurend de schrittelijke blijken van deelneming, aan de ïamilie gericht. En met ijverige belangstelling wordt de groote nationale begrafenis voorbe reid, waaraan geleerde genootschappen scho len, corporaties en vereenigingen zullen deel nemen met den president der republiek aan hoofd. oeel. '"Stemming is dit beslüit van presidéiu'T ure door de natie ontvangen. Het wordt in hem geprezen dat hij met een door niets gerechtvaardigde gewoonte breekt. Het Elysée behoeit in geen enkel opzicht te gelijken, zegt de Débats, op het hof van de Spaansche koningen der 17e eeuw. De Indépendance heeft een bericht uit Parijs dat in het nationaal kruitmagazijn een ontploffing heeft plaats gehad, en dat het geheele gebouw is afgebrand. Bij dit ongeluk zou niemand letsel bekomen hebben dan de bewakerdie ernstige brandwonden heeft gekregen. Op Cuba hebben de Spaansche troepen weer een overwinning behaald, met weinig verlies zegt een officieel telegram uit Havana. Een hevig orkaan heeft het westelijk deel van het eiland bezocht en veel schade gedaan aan den spoorweg tusschen Havanna en Matanzas. De herfst heeft voor Engeland zijne intrede gedaan met een storm in het Kanaal, waar door een aantal stoombooten en zeilschepen zonken of op zandbanken of de kust werden geworpen. Thans is Crispi voor den dag gekomen met zijn beloofde hervormingen voor Sicilië:

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1