Notaris BINK, Notaris RANT, Advertentiën, Oostenrijk. Turkije. BINNENLAND. Handelsberichten. Ingezonden stukken. FERKOOPEN maakt bekend UITVOERIN G~B~N." ONDERTROUWD: AUGUST VAN BAAL hermine van alem. wo!cwhik')28 sePtember i894- te Waalwijk, zal Dinsdag 8 Oct. 1895, bij INZET, en Dinsdag 15 Oct., bij TOESLAG, Onder Dongen te Waalwijk, op Vrijdag 18 October a.s., De regeering wil centrale magazijnen voor zwavelproducten oprichten, een consortium scheppen van zwavelmijn bezitters, om een mijn - credietbank op te richten; verder wil men voor beter bewatering zorgen, een betere latifundienwet voorstellen, enz. De wet, waarbij het burgerlijk huwelijk verplicht wordt is in Hongarije den 1 Oc tober in werking getreden. En Maandag, den laatsten dag onder de oude wet, zijn nog heel wat paren, die van een burgerlijk hu welijk niet wilden weten, alleen in de kerk getrouwd. Te Budapest werden dien dag niet minder dan 95 en te Temesvar 50 kerkelijke huwelijken voltrokken. Thans is officieel bekend het getal huizen die door de vreeselijk ramp te Brux (Bohemen,) in Juli zijn getroffen 31 zijn geheel verwoest en 35 beschadigd. Uit Konstantinopel verneemt de Standaard dat de arrestatien van de Armeniërs op groote schaal worden voortgezet. Er zou zulk een ontsteltenis onder de Armeniërs heerschen dat ze niet durven uitgaan, uit vrees voor de politie en voor de toenemde gramschap van de moslems, die het Armenische comité beschuldigen dat het tot de woelingen heeft aangezet. Er loopen onheilspellende maren over een dreigenden christenmoord inTurkije. In een hoofdartikel van de Times wordt de sultan gewaarschuwd dat hij een gevaar lijk spel speelt. WAALWIJK. Op Zondag 6 dezer des middags 12 uur, zal door de harmonie l'Espérance, op de Harmoniezaal bij de Erven van Riel, worden uitgevoerd 1. Ouverture de concert. Canivez. 2. Fantaisie „Der Freischütz". Weber. 3. Air Varié, duo pour clarinettes. Mullot. vereischt. Het gemeentebestuur en de raad zullen hopen wij dit zaakje wel eens ter deeg onderzoeken en tot een goed einde weten te brengen; 't geldt hier de veiligheid van al de ingezeteuen en hunne bezittingen. Militieraad. Door den commissaris der koningin zijn benoemd tot secretaris van den militie raad in het le district (Den Bosch) mr. W. van Lanschot, in het 2e district (Breda) mr. J. baron van Lamsweerde, in het 3e district (Eindhoven jhr. H. M. J. Verheijen. Seliecpvaartkanaal. Te Valkenswaard en omliggende plaatsen worden pogingen gedaan tot het verkrijgen van een scheepvaartkanaal WeertValkens waard—Tilburg. Op aansporing van den burgemeester te Valkenswaard zal Zaterdag 5 October ten raadhuize al laar eene verga dering gehouden worden door burgemeesters van daarbij belanghebbende gemeenten, ten einde een adres op te stellen aan de regeering, Zondag 6 October, 12 ure, Matiné door de harmonie St. Chrispijn, in de zaal van den heer A. Gerris. Onthulling van de schildering voorstellende St. Crispinus en Crispinianus. NIEUWKUIK. Maandag 8 Oct., 10 uur, Matinée door de harmonie „De Eendracht" van Onsenoort en Nieuwkuik, in de zaal van den heer L. van den Broek. (Zie programma's). WAALWIJK Brand. Donderdagavond ruim 9 5 Oct. 1895 uur brak brand uit in het achtergedeelte van het woonhuis van den heer Fr. de Cortie. Dit gedeelte door een brandmuur van het overige van het gebouw gescheiden, bevatte de kleermakers- werkplaats, magazijn, keuken en twee in de Goudmijn uitkomende huurwoningen. Het achter den muur gelegene is geheel uitgebrand. De inboedels van de niet ver zekerde huurders in de Goudmijn zijn groo- tendeels gered. Het voorhandene in magazijn en werkplaats is een prooi der vlammen geworden. Wat het voorste gedeelte van het huis aangaat, dit is niet door het vuur aangetast; maar de inboedel en de winkelvoorraad hebben veel geleden. In een minimum tijd was het heele gebouw door dikwijls al te bereidwillige helpers leeggedragen, waarbij vaak on.^- verantwoordelijke wijze werd te werk gegaan. Zoo werden op de verdieping ruiten met raam en al uitgeslagen en door de aldus gemaakte opening springveeren matras, serviezen, lam pen enz. op het trottoir geworpen, waar alles natuurlijk erg beschadigd werd ot te pletter viel. Van den winkelvoorraad, bestaande uit coupons stoffen voor heerenkleeding en uit sigaren schijnt heel veel verloren te zijn gegaan; van 't eerste is ongeveer l/3 terug gekomen, van de sigaren zoo goed als niets. Huis, inboedel en winkelgoederen waren verzekerd. De schutterij, eenmaal op de plaats aes onheils aanwezigbewees als altijd goede diensten door 't atzetten van het terrein en het bewaken der geruimde goederen, voor zoover zij hiertoe in staat was. Wat de brandweer aangaat, wij weten niet hoe wij 't met haar hadden. We zijn overtuigd dat het materieel goed en in goede orde is en toch haperde er iets. 't Duurde heel lang eer de tweede spuit stelling had genomen en toen was de slangen wagen zoek. De andere kon niets dan wat slijkwater uit de sloten over den dijk in de vlammen werpen. Voor het huis van den heer A. van Tilburg, dus vlak bij het brandend perceel, ligt een Nortonbuis, ten behoeve der brandweer. Drie kwartier na het begin van den brand was men er nog niet in geslaagd de buis te openen, en toen ze eenmaal open was, gaf ze geen water. Over 't geheel kregen we den indruk dat samenwerking totaal ontbrak en dat er iets is in den toestand onzer brandweer, dat dringend voorziening De warmte, Flammarion deelt mede, dat sedert 1689 dus gedurende ruim 2 eeuwen geen Septembermaand zoo warm en zoo droog is geweest als September 1895. Gedcnktccken. Kort na den moord te Osch in 1893 ge pleegd op den wachlmeeeter der 2e divisie koninklijke maréchaussée Hoekman, werd door zijne wapenbroeders besloten een blij vend gedenkteeken op zijn graf te plaatsen. In tegenwoordigheid van de officieren dier divisie en van deputaties uit de districten, ieder bestaande uit een wachtmeester, een brigadier en een maréchaussee, zal het ge denkteeken den 10 dezer op het graf van Hoekman geplaatst worden. Konijnenfokkerij. In Westelijk Zuid-Beveland heerschte in geen jaren zoo levendige handel in konijnen als tegenwoordig. Deze diersoort wordt dan ook aldaar zoo veelvuldig aangetroffen als zelden het geval was. Sommige fokkers be zaten in den laatsten tijd van 50 tot 100 stuks. De prijzen van volwassen exemplaren beloopen f 1. De uitvoer heeft plaats naar Engeland en Belgie. Menige arbeider trekt een aardige duit uit zijne fokkerij (W U.) Uitlevering. Donderdag is door de kon. marechaussée te Almeloo aan de Duitsche politie overge leverd F. Koppe uit Dortmund, die sedert 6 weken te Almeloo in arrest was, verdacht als medeplichtige van den onlangs te Dort mund plaats gehad hebbenden diefstal van p. m. 14.000 mark. Brand te Boskoop. De in ons vorig nummer gemelde brand in die gemeente brak des namiddags ruim half vijf uit in een timmermanswerkplaats waar een petroleummotor in gebruik was. De werkplaats was kort achter eenige huizen uitkomende aan de dorpsstraat, die met rieten daken bekleed waren en waarin een brood bakkerij en kruideniersaffaires uitgeoefeud werden. De huizen stonden aan de zuidzijde van de dorpsstraat, die ongeveer zes meter breed is. Aan de noordzijde van de straat, op ongeveer 20 meter afstand, staat de kei k der hervormde gemeente met een toren, aan de burgerlijke gemeente behoorer.de. De burgemeester was afwezig, zoodat het opperbevel over de brandweer waargenomen werd door den oudsten wethouder, den heer A. Koster Mz. Deze was reeds te kwart voor 5 uren op het terrein en verzocht dadelijk per telegraaf hulp aan de burgemeesters van Waddingsveen en Alfen. Had men aanvankelijk de hoop den brand met de drie spuiten der gemeente te kunnen bedwingen, spoedig bleek dit anders te zullen zijn. De brand sloeg over van de werkplaats naar de met riet gedekte huizen en nu was er aan blusschen geen denken meer. Tegenover een der brandende perceclen aan de noordzijde van de straat staat ook een huis met riet gedekt én indien dit aan getast ware, dan zou de uitbreiding van den brand niet te berekenen geweest zijn. In de onmiddellijke nabijheid van dit huis toch staat het raadhuis, het post- en telegraaf kantoor en daarachter de pastorie der herv. gemeente. Het gelukte de brandweer evenwel op het slechts 8 a 10 meter van den brand verwijderde perceel, brandkleeden te brengen en met inspanning van alle krachten het rieten dak nat te houden. Te zes uren ontbrandden de w-jzerborden van den dorpstoren, tastten weldra de hoek kepers aan, waarvan het lood afsmolt, en weldra stond de toren boven den omloop in lichte laaie. Geen der drie gemeentespuiten (de gevraagde hulp was er nog niet) kon een waterstraal lot aan de wijzerborden bren gen en men moest het lijdelijk aanzien dat de brand steeds toenam en de torenspits weldra zou invallen. Dit gebeurde te halt zeven en nu was ook weldra hec lot van het schoone keikgebouw beslist. Men zag de vlammen met kracht onder de leien voort woekeren en spoedig was de geheele kerk een vuurzee. Inmiddels woedde de brand aan de zuid zijde der dorpsstraat steeds voort, had ook het tweede met rieten dak gedekte huis aan- getast, sloeg over naar het aan den westkant van het eerst in braud geraakte perceel en ook naar de volgende. Nu kwam de brandweer van Waddingsveen met twee en die van Alfen ook met twee spuiten aan, later ook een van Hazerswoude; reeds was een spuit van Alfen, aan de grens dezer gemeente standplaats hebbend, aange komen en gelukte het de aan den brand belendende huizen te beveiligen. Nu ook het dak der kerk ingestort was gelukkig was er windstilte kon men zich tot blusschen bepalen en was men te 11 uren daarmede zoover gereed dat alle gevaar geweken was. De muren der kerk bleven staan. Overigens is aan de noordzijde der straat geen huis verbrand. Er zijn vijf huizen, de kerk en toren, be nevens eenige schuren op de erven staande, vernield. Een woord van lof mag aan de brandweer niet onthouden worden. De burgemeester van Alfen was zelf met dé brandweer medege- komen en had eenige politieagenten mede- gezonden, die goede dier.sien verleenden. Honderden menschen kwamen uit andere gemeenten naar hier om getuigen te zijn van het schouwspel. Voor zoover bekend is, hebben geen per soonlijke ongelukken plaats gehad. Drougcleu. Het materieel, door de H. H. aannemers gebruikt bij de werken van den Maasmond, dat alhier voor een groot gedeelte was opgeborgenis men van tijd tot tijd bezig weg te voeren in groote bakken. Dezer dagen is een dezer bakken, met spoorrails geladen, bij de ladingplaats in de nieuwe rivier gezonken zoodat het heel wat moeite zal kosten dien weer boven water te brengen. Het geld, voor die advertenties betaald is dus feitelijk heel nutteloos voor belang hebbenden bij het afwateringskanaal uitge geven, zoodat het doel, bij de onteigeningswet beoogd, door toedoen va i ged. staten geheel gemist is Dit alleen, M. de R. wenschten wij te rele- veeren. U dank zeggende voor de plaatsing. Vele belanghebbenden. Bij de wed. J. A. v. E. is plotseling een varken gestorven; men vermoedt, dat het door de zoo zeer gevreesde varkensziekte is. Het wordt door den veearts te Heusden onderzocht. WAALWIJK, '3 Oct. Een groot bezoek viel de St. Bavomarkt ten deel. Deze markt, waarvan het begin zich in de oudheid verliest, handhaaft nog steeds haren roem door een druk verkeer en vertier. De aanvoer van hoornvee bedroeg ruim 800 stuks. De handel was zeer vlug voor kalfbeesten en jong vee. Vette beesten waren iets minder in prijs dan de vorige week. Kalfkoeien golden f 135.f247.50, a f Dito vaarzen 1130.A 200.f Jonge varkens aangevoerd 200 stuks, ver kocht van i'3.25 a f8.50 f Ter botermarkt afgeslagen en verkocht 80/ kg. van f 0,98 k f 1.11 per kg. Eieren f 4 25 a 5,25 per 100 stuks. In granen was de stemming willig tengevolge der hoogere buitenlandsche noteeringen. Er werd verhandeld: Zeeuwsche tarwe f7.— a f7.25, ristarwe f6.75 :A f7.en roode tarwe f6.— a f6.50 per H. L. Helena rogge f125.— a f130.— en Donau rogge f 115.a f120.— per 2250 K. G.voedergarst f3.„0 k f4.per zak, voedererwten f 4.75 a f5.25 per 80 K. G., koolzaad f7.50 a 7.75 per H. K. De toestand der huiden- en ledermarkt heeft geene merkwaardige verandering ondergaan. Ruwe huiden worden druk gekocht, maar er is nog veel behoefte, en de looierij wacht ten rechte ot ten onrechte op eene daling, die, zooals men veronderstelt, niet belangrijk kan zijn en ook niet lang kan duren. Zwaar en licht zooileder blijven gevraagd aan f0.85 tot f 1.— en f 0.70 tot f 0.85 naar qualiteit. Van inl. schors komt meer aanbod tegen eenigzins lagere prijzen. De meer en meer dere toename van vreemde schors en vreemde looimiddelen is daarvan een groote oorzaak. Schutterij. Mijnheer de Redacteur Gelieve door middel van uw geacht blad onderstaande regelen ter kennis te brengen van betrokken autoriteiten. Bij voorbaat mijn dank Bij den jongsten brand alhier is voor de zooveelste maal reeds het groote nut gebleken van de aanwezigheid der schutterij. Niet alleen zet zij het brandende perceel zoodanig af, dat de brandweermannen in geen enkele hunner bewegingen worden belemmerd, neen, zij doet meer: zij weert den onnoodigen toe loop der groote massa en beschermt de geredde voorwerpen tegen iedere schennende of grijpende hand. Niet te verwonderen dan ookdat hare diensten ten zeerste worden gewaardeerd door degenen, wien zulk eene ramp trefi. Wel te verwonderen echter is het dat hare diensten, hoezeer ook in het belang van inwoners en hunne eigendommen hoezeer ook in het belang van orde en regelmaat, hoofdvoor waarden bij geval van brand, wel te verwon deren, zeg ik, is het, dat die goede diensten niet met de minste tastbare belooning worden vergolden. Ik erken de onmisbaarheid van brandmees ters, spuitgasten en trompvoerders, maar met het oog op goede afzetting van terreinen, op bewaking van eigendommen op wering van volkstoeloopen en het bevorderen van vrije beweging, met het oog op dat alles, zijn de dienstdoende schutters bij brand even on misbaar. En waarom nu deze niet evengoed eene welverdiende belooning gegeven voor hunne werkzaamheden als bovengenoemd personeel Wanneer ook het geroep van „brand" weerklinkt, bij nacht of dag bij zomer of winter, bij liefelijk lenteweer, bij gure herfst- vlagen, bij griezelig winterweer, de schutterij is daar om dienst te doen onder welke om standigheden ook. Dreigt er gevaar het neemt niet weg vooraau wordt zij geplaatst en houdt zij stand tot nu ja tot alles voorbij is en zij weg trekt. Die mannen dus komt evengoed een vast gesteld loon per uur toe voor hetgeen zij verrichten, als wie ook aan den dienst der brandweer verbonden. Daar staat geschreven: Geef den keizer wat den keizer toekomt, en met het oog op alle mogelijke brandgevallen in Waalwijk wilde ik er gaarne bijgevoegd en metterdaad verwezenlijkt zienGeef den schutter, wat den schutter toekomt. Moge het zoo worden Uw onderd. dr., Ook een Schutter 1 EN (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Afwatcrings-kanaal tcu zuiden van den Maasmond. Mijnheer de Redacteur! Mag ik door middel van uw geacht en hier algemeen gelezen blad, de aandacht ves tigen op het volgende, waaruit kan blijken hoe onpraktisch autoriteiten soms kunnen te werk gaan zelfs als er groote belangen in 'tspel zijn. Bij de eerste ter visie legging van de stuk ken, rakende de werken voor den aanleg van een afwateringskanaal ten behoeve van gronden ten zuiden van den Nieuwen Maas mond, moest de desbetreffende bekendmaking geplaatst worden in de Staatscourantde Prov. N. Br. Ct. en een blad, aan te wijzen door den burgemeester van elk der betrokken gemeenten. De burgemeesters van Waalwijk, Bezooien, CapelleSprang en Vrijhoeven- Cappel lieten de bekendmaking opnemen in de Echo van het Zuiden Waalwijksche en Langstraatsche Ct., zeker als zij waren, dat ze dan onder de aandacht van belangheb benden zou komen. 1 Bij de 2e ter visie ligging (art. 12 der onteigeningswet)zijn het niet de burgemeesters, die de derde courant aanwijzen maar wel ged. staten der provincie. En wat hebben die nu gedaan Zij hebben niet gevolgd het voorbeeld der burgemeesters, maar aangewezen de „Noordbrabanter" een te 's Bosch verschijnend blad. Nu weten wij niet hoe het in Waalwijk en Bezooien gesteld is, maar wel weten we dat in CapelleSprang en Vrijhoeven-Cappel die Courant volkomen onbekend is jawe zouden durven beweren, dat ze in die plaatsen geen enkelen lezer heeft. Geen Receptie. Eenige en algemeene kennisgeving. telkens des nam. 6 ure, ter herberge van G. Muskens, te DONGEN BOUWLAND in den Lagen Hamgroot 1.6 0.4 Onheet. WEILAND aldaar, groot 4-6.70 aren. WEILAND aldaar aan den Onkelsloot, groot 45.60 aren. BOUWLAND tusschen Ham en Laag, groot 23.30 aren. dat de vaste goederentoebehoorende aan den WelEd.G. heer A. D. Vermeulen te ROTTERDxAM, zijn ingezet en verhoogd Koop I. Hooiland te Waalwijk op f 3500 Koop II. Weiland te Eethen, op f 4000 TOESLAG in het Hotel VERWIEL te WAALWIJK 's voormiddags 11 uur. Dagelijks kan ten kantore van genoemden NOTARIS worden verhoogd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2