Uitgeloot. Schuldbrieven No, 14 eo 16, ÜNTOON TIELEN, Waalwijk. Advertentiën. Notaris RANT, Notaris RANT, om contant geld, Nieuwe Meubelen Sigarenzakjes. ANT00N TIELEN, Ontvangen: Portret lij sten BINNENLAND. Handelsberichten. Laatste Berichten. maakt bekend publiek verknopen: te Waalwijk, op Vrijdag 18 October a.s., op Donderdag 17 October 1895, in onderscheidene maten en van mahonie-, eiken-, nooten- en wit hout als Onbedrukt en met firma be drukt verkrijgbaar bij WAALWIJK. Aflosbaar k pari 1 Nov. 1895. eene mooie SORTEERING in de nieuwste GENRES. aantal lijken van Armeniërs, in den Bosporus en de zee van Marmora geworpen, nog veel grooter is. De kerken worden steeds met vluchtelingen gevuld. De toestand moet zeer kritiek zijn, hachelijker dan in de vorige week. De Standard correspondent voegt er bij, dat ongetwijfeld het Armenische anarchisten ver- bond. l'.uiijah, welks program hij mededeelt, de eerste woelingen hebben opgewekt. De Daily News vei nam, dat de Armeensche patriarch een lijst der vermisten heeft opge maakt, en dat die reeds 400 namen bevat. De patriarch zond aan de gezanten een me morie inroepende de hulp der groote mo- geneheden en bewerer.de dat de Turksche politie helpt bij de moorden der softa's. Een telegram van Maandag luidt De telegrammen uit Konstantinopel stem men kalmer. Ernstige onlusten zijn niet meer voorgekomen. De politie heeft zich uit de Armenische buurten teruggetrokken. Honder den gewapende Armeniërs blijven daar in de kathedraal en andere christelijke kerken achter, en weigeren hunne schuilhoeken te verlaten, tenzij er amnestie verleend wordt. Turken koopen in massa's revolvers. WAALWIJK, 9 Oct. 1895 Raadsvergadering. Heden avond ten 7 ure openbare verga dering van den gemeenteraad tot behandeling van de volgende onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding begrooting 1896. 3. Vaststellen gemeenterekening 1894. St. Crispijn. Zondagmiddag is in het lokaal van den heer A, J. Gerris, Café op de Markt alhier, op plechtige wijze onthuld de schilderij voor stellende St. Crispinus en Crispinianus. De beelden, geschilderd door den heer Fr. Müller alhier, zijn een bewijs van de bekwaam heid van ontwerper en uitvoerder en zullen eene eereplaats innemen in het lokaal van hel gild Sl. Ciispijn, dat ze dankbaar heeft aanvaard. De feestrede was door den hoofdman van Crispijn opgedragen aan den president van Volharding iu den Strijd, die zich in wel gekozen woorden van zijne taak kweet. Schoenfabriek Van (Ieu Bergh. Te 's Bosch is Maandag de nieuwe schoe nenfabriek van den heer Van den Bergh feestelijk geopend in tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders met den secre taris den inspecteur van den arbeid, het bureau der kamer van koophandel, verschil lende andere autoriteiten en geinviteerden. Het geheel maakte, zooals te verwachten was, een zéér goeden indruk en mocht de heer Van den Bergh dan ook meuig waar- deerend woordin het bijzonder ook van den inspecteur van den arbeid, over zijne in alle opzichten naar de eischen des tijds ingerichte fabriek vernemen. Met zeer veel belangstelling werd alles in oogenschouw genomen en werden de inlichtingen over de vervaardiging van het schoenwerk door de aanwezigen gevolgd. In de kantoorlokalen werd de eerewijn aangeboden, waarbij de heer Van den Bergh menig waardeerend woord over zijne model inrichting mocht hooren, waarvoor hij hun hartelijk dank zegde. Des avonds vereenigde de heer Van den Bergh zijn geheel personeel in de bovenzaal van de heeren Weitjes, alwaar de karakter komiek De Haas en verscheidene dilettanten onder het personeel voor een vroolijke stemming zorg droegen. Ook de heer inspec teur van den arbeid vereerde het gezelschap een korten tijd met zijn bezoek. Tot circa 12 uur bleef men daar gezellig bijeen en bleek al weder voor de zooveelste maal, hoe in alle opzichten hier de harmonie tusschen patroon en werkman niets te wen- schen overlaat. Middeneuropeesckc tijd. Naar de N. R. Ct. verneemt, zou 'het in de bedoeling der regeering liggen het tijdstip van invoering van den Middeneuropeeschen tijd te bepalen op Mei 1896, opdat dit sa- menvalle met den aanvang van den aanstaan- den zomerdienst der spoorwegen. Poppeutcntooiistcliiiig Te Breda is in Concordia eene tentoon stelling gehouden van poppen, affiches en reclameplaten, welke zeer bezienswaardig was. Zij ging uit van de Carnavalclnb; de netto-opbrengst zal strekken om aan de schooljeugd eenige prettige dagen in den vacantietijd te verschaften. In de rubriek poppen kwamen 215 en in die tot opluistering 43 nommers voor. Het aantal reclameplaten was buitengewoon groot dc Nederlandsche industrie maakt daarbij een zeer goed figuur, vooral bij de inzendin van de firma Faddegon en bij die van de Nederlandsche gist- en spiritusfabriek. Aan de tentoonstelling was verbonden eene verloting van poppen, en vele kleinen, die bij het bezichtigen van al het moois in hunnen geest reeds eene keuze gedaan had den, zien met ongeduld den uitslag te ge moet, in de stellige verwachting dat Fortuna hun goedgunstig zal zijn. Sclie veilingen. Door den hoogen vloed is de hulpdijk die aan het strand te Scheveningen was ge legd ter beveiliging van den in aanbouw zijnden muur, weggeslagen en de daarachter liggende geul weder gedicht. Hierdoor is echter aan het werk, omdat het al zoo ver gevorderd is, niets beschadigd, en het al of niet aanwezig zijn van den dijk is van geen invloed meer. De zee is Maandagmiddag, bij springtij, wcdei tot aan den muur genaderd. Woelig Amsterdam. Naar aanleiding der jongste straatschan dalen te Amsterdam schrijft het Handelsblad: Straten werden opgebroken, ruiten Inge worpen, schuldige en wat erger is onschuldige menschen onder den voet ge - loopen; de winkeliers in Dam- en Hoogstraten sloten ter beveiliging van hun eigendom de winkels en plaatsten luiken voor hunne ven sters; rustige wandelaars moesten tot eigen veiligheid ergens de wijk nemen. Is daaraan niets te doen Mag het langer geduld worden, dal men 's avonds niet veilig langs de straat kan gaan; dat groote optochten zonder eenig doel ont staan; het verkeer van vo tgangers, tramwa gens en rijtuigen wordt belemmerd Het zijn vragen, die zeer natuurlijk zijn, maar waarop het niet zoo gemakkelijk gaat een antwoord te geven; want steeds i ijst de vraag: hoe ver moet zich de lankmoedigheid der politie uitstrekken Mag zij dergelijke opeeuhooping van menschen toelaten, of moet zij ze dadelijk uiteenjagen Wij gelooven dat de groote oplossing der zaak is-, dat streng de hand wordt gehouden aan het verbod tot het houden van optochten zonder vooraf verkregen vergunning van den burgemeester. Het feit ligt er nu eenmaal toe, dat te Amsterdam geen optocht kan plaats hebben zonder det er onverlaten zijn, die van de gelegenheid gebruik willen maken om ii troebel water te visschen en wanordelijkheden uitlokken. Straatjongens zijn steeds de voor- loopers; straatjongens zij steeds de aanleiding; straatjongens droegen ook nu weer de steenen aan en zaten die in den hoek bij Zeemans- hoop tegen de ijzeren leuning te breken. Met die wetenschap komt het ons voor dat aan art. 44a der politieverordening streng de hand dient te worden gehouden. En wanneer nu door de betoogers geant woord wordt, dat zij geen „optocht" houden, maar enkel een „wandeling" maken, dan kan het zijn nut hebben, dat in den raad eens voorgoed wordt uitgemaakt wat onder een optocht dient te worden verstaan, op 'at art. 44a daarnaar worde gewijzigd en aangevuld. Zooals het nu gaat, mag het niet langer ge duld worden. Er moet niet van Amsterdam gezegd kunnen worden, dat men des avonds niet veilig de hoofdstraten kan doorgaan, om dat men steeds de kans beloopt gedrongen te worden door een grooten troep volks, kennis te maken met steenen van betoogers of met stokken en sabels van chargeerende detache menten politie. De zwaar bïlaste winkeliers lijden ontzag lijke schade door die uitspattingen van hen, die er een vreugde in scheppen de wet en de orde der beschaafde maatschappij te schenden. Van werkstakingen, tijdelijke werkloosheid in den winter, optochten, van alles wordt ge bruik gemaakt door een kleine fractie, die belang heeft bij wanorde en tuchteloosheid, om schandaal te maken, de politie aan te randen en wanhebbelijk straatgerucht te maken. Het is een schande voor ons dat waar in een stad van vijf millioen als Londen de orde voorbeeldig gehandhaafd wordt, in Amsterdam een stad juist tienmaal kleiner, Jan Rap tel kens uit de banden kan slaan. Wij moeten hebben snel recht en een tal rijk, goed bezoldigd en een uit den stand waartoe onderofficieren behooren, aangewor ven corps politieagenten. Naar aanleiding der laatste opstootjes zijn in het binnengasthuis 22 personen verbonden. Sedert de relletjes wordt een werkeloos huisvader uit de Conrastraat vermist, die aan den „wandeltocht" deelnam. Een ooggetuige deelt in een der Atnsterdam- sche bladen mede, dat, méér nog dan de char ges der politie, een flinke regenbui de ge- mosderen der deelnemers van de opstootjes tot bedaren bracht, reden waarom hij den autoriteiten vau Amsterdam in overweging geeft bij voorkomende gelegenheden de brand weer te laten uitrukken en de rumoermakers op enkele stralen van de Vechtwaterleiding te vergasten. Hij meent, zeker niet zonder grond, dat dit nogal bekoelend zou werken. Ernstige ongeregeldheden. Te Afferden (gemeente Druten), is het in de laatste dagen zeer ernstig geweest. Het begon Dinsdagavond, den laatsten kermisdag Er mocht dieu namiddag om 5 uur niet meer gedanst worden in de koffiehuizen, in tegenstelling met vroegere jaren, toen men dansen mocht totdat de avond viel. Hierover was het volk ontevreden. Buitendien was er nog een andere grief. Zondagavond was bij eene vechtpartij een der rijksveldwachters ter voorkoming van ernstige mishandelingen wat hardhandig opgetreden, althans, naar het oordeel van velen uit het volk. Deze zelfde rijksveldwachter had eenigen tijd geleden tegen sommige inwoners van Afterden proces verbaal opgemaakt wegens overtredingen van de wet op de jacht en visscherij, en ook daarover misschien nog meer dan over liet optreden van Zondag waren zeer velen nog altijd verstoord. De aanwezige politie bestond uit drie rijksveldwachters, waaronder de onlangs be noemde brigadier H. de Jong, uit Druten, en de mede nog sinds kort in de gemeente aanwezige gemeente-veldwachter P. Janse uit Druten. Het volk was den geheelen avond zeer rumoerig en uitte van tijd tot tijd beleedi- gende uitdrukkingen aan het adres van den rijksveldwachtertegen wien de bovenge noemde vermeende grieven bestonden. De politie hiel 1 zich echter kalm en bedaard. Ongeveer middernacht drong het volk bij het verlaten van een koffiehuis met geweld tegen de poli'.ie op en eischle, dat zij hel dorp zouden verlaten Dit werd natuurlijk geweigerd. De volkshoop groeide voortdurend aan, en de pilitie, die tegen deze overmacht niet be stand zou kunnen zijn, moest zich nu bewe gen in de richting van het dorp Deest. Op dezen tocht werd de politie herhaaldelijk met steenen geworden, cn toen twee hunner met steenworpen waren geraakt, gelastte de kloeke brigadier «Front vuur Acht revolverschoten werden gelost, die echter niemand schijnen te hebben getroffen. Het doel werd nu in zoo vei re bereikt dat het volk, wel nog niet terstond, maar lang zamerhand .uiteen ging en zich verspreidde. Woensdag is door den burgemeester, met den kantonrechter van Druten, op de plaats zelve een uitgebreid onderzoek ingesteld. Ten gevolge daarvan zijn twee personen een 56 jarig arbeider uit Afferden en een 17 jarig jongmensch uit Druten in hechtenis ge nomen. Deze zullen naar de gevangenis te Tiel worden overgebracht. Leeuwenspcl. „De mensch hebbe heerschappij over 't gediert," zoo staat geschreven, en die woorden ziet men thans in het Scandinavisch Circus op merkwaardigi wijze bewaarheid ten aan zien van beren en leeuwen. Eerst ziet men miss Merry Prince, een flin'k gespierde en krachtig gebouwde juffer, hoewel klein van gestalte, worstelend met een beer, waarbij zij de overwinning ten slotte behaalt, en verder laat zij nog eenige andere grootere en kleinere beren kunstverrichtingen uitvoeren, onder den nvloed van haar wil. Daarna komt de leeuwentemmer Jules Seeth. Met een merkwaardige kalmte en onverschrok kenheid beweegt hij zich te middeu van een tiental leeuwen, geen jonge onvolwassen die ren, maar groote schrikaanjagende reuzen des wouds. Wanneer zij hem nijdig aanb'azen en den klauw naar hem uitslaan, beantwoordt hij dat dreigen met een schouderophalen en een glimlrch, er soms een zweepslag op la tende volgen. Dat de ponny's en ulmerdoggen, die mede in de reuzenkooi verschijnen, zich bij dat woeste gezelschap niet op hun gemak bevinden, is gemakkelijk waar te nemen, maar Jules Seeth zwaait kalm zijn zweep in 't rond en drijft de leeuwen over de ponny's en honden heen; laat hen op een plank wippen, laat een viertal in hobbelende schuitjes als in een draaimolen, plaats nemen en ronddraaien terwijl hij zeil op het middenpunt rustig is gezeten. De leeuwentemmer, een forsch ge bouwde, krachtige en rijzige gestalte, gaat op eenige liggende leeuwen als op een sofa zitten en neemt ten slotte een der grootste leeuwen op de schouders, om met dien zwaren en gevaarlijken last de kooi uit te gaan. Met zien van dit alles is in hooge mate belangwekkend, maar vergt veel van de ze nuwen der toeschouwers. Vóór en tijdens de werkzaamheden gingen eenige toeschouwers, vooral dames, heen, niet zoozeer denkelijk om het gevaar voor het losbreken der leeuwen, want rondom de manége is een vrij hooge ijzeren kooi aangebracht, maar om de mo gelijkheid een mensch door wilde dieren te zien verscheuren. De toeschouwers, onder indrukken van be wondering, maar ook van angst en ontzetting, barstten telkeus in luid applaus los, en er heerschte verademing, toen de beheerscher van de wilde dieren zijn werkzaamheden had geëindigd, en toen werd de herkules nog her haaldelijk teruggejuicht. Het comité heeft dus al het mogelijke gedaan om, met de te zijnen dienste staande middelen, de grootst mogelijke publiciteit aan de zaak te geven. Een woord van hulde komt zeker aan het comité toe voor al het geen het in deze geprsesteerd heeft. Moge het de beste resultaten van zijne bemoeiingen, zien is onze oprechte wenscli. GOR1NCHEM, 7 Oct. De prijzen der Granen waren als volgt Risiarwe f6,25 a 6,40, roode dito f5,90 a 6.10 witie dito f5,90 a 6.15, inl. rogge f4,60 a 4,75, buitenl. dito f4,10 a 4,2ó. gerst 1 4,50 a 4,60, haver f3,00 a 3,25, duiveboonen f6,25 a 6.50, blauwe erwten f0,a 0,alles per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 294 runderen. Ie qual. Kalfkoeien f190 a 200 Kalfvaarzen f 140 a 160 Melkkoeien 1160 k 180 Ilokkeling os.'en a l'/a jarige ossen f100 h 110 Guiste vaarzen f 90 k 100 l'inken f 60 a 70 Graskalveren f 40 a 50 Nuchtere kalv. f 12 a 15 Aangevoerd 3 varkens van 18 a 20 c., per half kilo, 590 biggen van f 5,a 8.per stuk Eieren f 1.40 a 1.50 per 26 stuks. Boter 70 75 ct. per Va kilo. Vergadering van de Nederlandsche Schoenfabrikanten. Heden voormiddag ten 11 ure werd op Musis Sacrum alhier gehouden eene verga dering, uitgeschreven door het comité van de Nederlandsche Schoenfabrikanten. Doel der bijeenkomst was het verifieereti en goedkeuren van de door het comité aan gebodene rekening en verantwoording. De voorzitterde heer Fano, opende de vergadering en stelde de rekening in handen van de heeren Van Dongen Timmermans van Turenhout en B. van der Heijden. Nadat ze onderzocht en in orde bevonden was, werd ze vastgesteld in ontvangst en uitgaaf ten bedrage van f751.85. Uit de rekening blijkt dat de circulaire uitgaande van de Nederlandsche fabrikanten, in 50 Nederlandsche couranten 3 a 4 maal geplaatst is geworden dat 6150 exemplaren van die circulaire aan heeren schoenwinkeliers zijn toegezonden en dat 300 aanplakbiljetten op de doelma tigste wijze in de voornaamste plaatsen van ons land zijn verspreid en aangeplakt. dat de vaste goederen toebehoorende aan den WelEdG. heer A. D. Vermeulen te ROTTERDAM, zijn ingezet en verhoogd Koop I. Hooiland te Waalwijk op f 3500 Koop II. Weiland te Eethen, op f 4000 TOESLAG ill het Hotel VERWIEL te WAALWIJK 's voormiddags 11 uur. Dagelijks kan ten kantore van genoemden NOTARIS worden verhoogd. te Waalwijk, zal ten verzoeke en ten huize van Gerardus van Huiten in het Tramstation te WAALWIJK, des voormiddags elf uur kabinetten penant-, hoek- en linnenkasten, secretaires chiffonières, schrij (bureaux, salon-canapé, uittrek-, wasch- en an dere tafelsstoelen en fauteuils met trijp- riet en andere zittingen, spiegels, schilderijen, enz. Een antieke kast en palisanderhouten kabinet. elk van f 500in de GELDLEENING groot f 10.000 aangegaan 15 Oct. 1878. Burgemeester en Wethouders van BAARDWIJK J. A. J. VAN HEIJST. De Wethouder, J. LOEFF.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 3