Nummer 88. Zondag 3 November 1895, 18e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentel langen. LIEFDE OVERWINT. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. UITGEVER Waalwijk. Oe Echo van het Zuiden, Wultjjksekt en Langslraalschc Conraui. Dit Blad verschijnt Woensdag en Zaterdagavond. Abonnemen tsp rij s per 3 maanden f 1, Franco per post door het geheele rijk fl,]5. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco e zenden aan den Uitgever l'et nieuwe Fransche bewind is er of, met inachtneming van de in verband met de eigenaardige toestanden in de derde republiek geboden voorzichtigheid 't was er nog wel niet heel en al compleet, doch volledig genoeg om zich een denkbeeld te vormen van het bewind, dat in de Officiel zal gepubliceerd worden. Premier en minister van binnenland- sche zaken is Léon Bourgeois; minister van oorlog Cavaignac, de 42jarige afgevaardigde van Sarthe en minister van marine van 27 Februari 1892 af tot Juli 1892 onder Loubet; de porteteuille van marine neemt Lockroy, de 55jarige radicale afgevaardigde voor het lie arrondissement der Seine, die in 1886 en 1887 onder De Freycinet en Goblet mi nister van handel was en in 1888 onder Floquet minister van onderwijs. Dat zijn wel de drie hoofdfiguren uit de formatie Bourgeois, die verder zal bestaan uit: Doumer voor financien, (Peytral weigerde deze portefeuille op grond van. ernstig verschil van meening met Ca vaignac over de inkomstenbelasting), Viger voor landbouw; Mesureur voor handel; Ber- thelot voor buitenlandsche zaken, Combe voor onderwijs Louis Ricard voor justitie; Des- saigne voor openbare werken. Deze samenstelling trekt wel in de eerste plaats de aandacht door de namen van hen, die er niet in zijn Hanotaux en Peytral, de eerste genoemd voor de portefeuille van buitenlandsche zaken, door hem waargenomen onder Ribot, de tweede gelanceerd voor fi nancien en voor handel. Barthou heeft ook geweigerd als concentratieman deel uit te maken van een zoo geprononceerd radicale combinatie. Hanotaux' weigering berust op het verschil van meening met den toekom- stigen titularis van oorlog inzake Madagascar. Drie uur lang zijn BourgeoisLockroy CavaignacPeytralDoumer en Hanotaux saamgeweest en toen is niet gebleken de on derlinge overeenstemming, doch het enorme verschil van inzicht inzake Madagascar. Ha- Will Mil Mill lil' i-i 12 Maar was dit voldoende om eene vervolging in te stellen tegen een jonge dame, van wie de schitterendste getuigenissen inkwamen En dit terwijl alle getuigen de overledene ongunstig beoordeelden? Aangenomen dut zij goed bij haar verstand was geweest, kon dan de haat tegen Valentine en haar doodsangst, haar de vreeslijke beschuldiging niet in den mond gelegd hebben Verkeerde zij eenige oogenblikken te voren ook niet bijna in een bijna even groote groote dwa ling tpen zij Valentine van diefstal beschuldigde? Wel was Valentine's gedrag geschikt geweest om de verdenking te versterken, maar kwam dat niet op rekening van haar vreeselijke aandoening na al het gebeurde? met deze vragen kwelde de rechter zich den geheelen dag, toen hij de schou wing bijwoonde van mevrouw Rechling's lijk en rapport had ontvangen van de huiszoeking en van het scheikundig onderzoek van den cognac. Zijn positie werd nog pijnlijker, toen hij de dienstboden nogmaals verhoord had en zoowel Louise als Minne zoo mogelijk met nog meer lof dan te voren van Valentine hadden gespro ken. I)e huisknecht toonde meer terughouding, doch zeide toch niets dat in haar nadeel kon zijn. En nu kwamen mevrouw Von Beeren en Koen- raad RechlingWas het mogelijk dat een dame uit de hoogste kringen zich voor eene misda digster in de bres stelde, dat zij zich zelfs tot onbezonnenheden liet meesleepen Kon een be daard mensch als Koenraad Rechling zich zoo door zijn hartstocht laten verblinden, dat hij de moordenares van z'.jn hartelijk gelielde moeder zijn geliefde bruid noemde, en elke verdenking tegen Valentine terugwees als een beleediging hem persoonlijk aangedaan Het verhoor der arme tante Constance leverde ook niets op dan betuigingen van de onschuld barer nicht. Daarbij kwam zij er telkens op terug, dat haar broeder reeds gedurende langen tijd gewoon was cognac te drinken voor hij 's a- vonds slapen ging. Wel moest zij toegeven, dat notaux hield vast aan het door hem in principe met de koningin van Madagascar overeen- gekomene. Cavaignac was, meer nog dan een der overigen, van meening dat 't niet wel aanging onderteekeningen te wisselen met een koningin, die Frankrijks gevangene is en nadrukkelijk betoogde hij dat niet mag worden aangenomen het artikel, waarbij de souverei- teit der koningin erkend wordt, door voor te stellen de benoeming van een commissie, gevormd eensdeels door Frankrijk, anderdeels door Madagascar, om de grens van Diego- Saurez vasttestellen. Eigenlijk is het tegen woordige tractaat niets anders dan een copie van Lemyre de Viller's tractaat van 1894 en sinds heeft men bijna 100 millioen uitgegeven en 3000 man verloren! Zoo zou het dus uitloopen op een zuivere annexatie van Madagascar en daar kan Ha notaux zich niet mee vereenigen. Het kabinet is nu zuiver progressistisch, overhellend naar het radicalisme en 't kan debuteeren met een mooie verhandeling over de eerlijkheid als vereischt hoofdkenmerk van de volksverte genwoordigers, terwijl het de laatste afschei ding is van, of in elk geval een stap verder op den weg tot kamerontbinding. De gemagtigden stellen deD levensduur van Bour geois' formatie op acht dagen als minimum, twee maanden als maximum en de mannen der protectie juichen over Peytral's weigering om deel uit te maken van de combinatie Peytral is voorstander van den vrijhandel. De benoeming van een burger tot minister van ooi log (Saussier is eerst genoemd) maakt in milit. kringen een even ongunstigen indruk als geducht wordt dat Hanotaux's terugtreding in 't buitenland (met name in Petersburg) zal maken. De Italiaansche regeering heeft bekend gemaakt, dat generaal Baralieri naar Masso- wah teruggekeerd is. Deze tijding heeft groote verbazing gewekt en de pers vraagt eenstem mig aan de regeering om inlichtingen over de bewegingen van den generaal, die onbe grijpelijk schijnen. De bladen zeggen, dat de flesch den vorigen avond was leeg geworden en Valentine voor mevrouw Rechling een nieuwe flesch had ontrukt, doch dit was van weinig be lang, daar in deze flesch geen vergift was "gevon den. Ook was de rechter van meening, dat het vergift in het drinkglas gedaan kon zijn; hij nam zich dus voor, Valentine bij een volgend verhoor hierover scherp te ondervragen. Eerst moest hij nog den heer Bauerlich verhooren, daar deze in de woning van den heer Zier was aangetroffen, toen Valentine naar het gerechtsgebouw gevoerd was. Ook Bauerlich, die door zijn optreden den gunstigsten indruk op den rechter maakte, sprak levendig ten gunste van Valentine's onschuld en hield een verdedigingsrede in optima forma. Hij klaagde daarbij mevrouw Rechling aan en schil derde met heldere kleuren, hoe zij het goede fijngevoelige meisje op de teederste punten ge kwetst had. In zijn ijver begreep hij niet, aat hij daarmee Valentine een slechten dier.st bewees, want alle puntendie hij aanvoerde, zou een rechter niet beter hebben kunnen in het licht stellen en samenvoegen om ze als bewijs te doen dienen voor de schuld der aangeklaagde. De rechter bleef dan ook niet in gebreke om het noodige gewicht toe te kennen aan de woorden van dezen man, die nog wel als getuige a dé charge was opgekomen. Terloops vroeg hij naar de gewoonte van den heer Zier om eiken avond voor hij naar bed ging, een glaasje cognac te drinken, en Bauerlich be vestigde lachende, dat hij daarvan wel gehoord, maar het nooit gezier. had, aangezien hij zoo laat niet meer aanwezig was. Dat heeft hier echter niets mee uit te staan, voegde hij er luchtigjes bij, want gesteld, dat Valentine het vergift aan mevrouw Rechling heeft toegediend wat ik onmogelijk kan gelooven dan is toch niet aan te nemendat zij het vergift in een volle flesch zal gedaan hebben. Daar sprak hij precies uit, wat de rechler dacht en deze liet zich daardoor verleiden tot de vraag: (J denkt dus, dat zij het vergift gemengd moet hebben in het glas water met cognac, dat zij voor mevrouw Rechling gereed maakte? Neem me niet kwalijk, mijnheer, antwoordde Bauerlich en hij trad eenige schreden terug, dat denk ik nietl Hoe zou mejnffrouw zoo op eens aan atropine gekomen zijn? Zij behoort niet tot Advertenties 1.-7 regels fO.GO; daarboven 8 cent pe, -•»« groote letters naa»* plaatsruimte. Advertentiën 3maal ter -.!av opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Diiii land worden alleen r..<ogenomen door het advertentiebureau Adolf Steiner, Hamb.' per regel. ■II.HI>—n het oogenblik gekomen is, om het stilzwijgen te verbreken, en te doen kennen den waren toestand van Erylhraea en de reden, waarom Baratieri teruggetrokken is, toen de overtui ging in het land algemeen was, dat men met ras Mangascia de rekening ging vereffenen. Terwijl de Engelsche pers nog altijd niet zeker schijnt te zijn of het sensatiebericht van de Times, betreffende de overeenkomst tus- schen Rusland en China op bijzonder mooie condiiies voor eerstgenoemd rijk, werkelijk niets meer is geweest dan een teireinverken- ning, welke weinig gunstigs heeft doen ervaren (Engeland zou niet kunnen rekenen op den steun van het overig Europa, als Rusland eens vasten voet kreeg in China)biedt Turkije nog immer een schoone gelegenheid aan hen, die zich verlustigen in moord en doodslag: in Tuiksch—Azie is 't er heel erg toegegaan tusschen Armeniërs "en Mahome- danen, volgens de Turksche autoriteiten door de schuld der eersten, die begonnen zijn. Te Sofia heeft al eenigen tijd iets gebroeid in de regeeringskringen, en thans schijnt het tot een uitbarsting gekomen te zijn. Tenminste als het bericht van het Wiener Neue Tage- blatt juist is en Stojilof zijn ontslag heeft ingediend. l)e reden van het ontslag zou wezen dat de vorst en zijn eerste minister het niet eens konden worden over den inhoud van de troonrede; Volgens sommigen zit er weer de oude vraag van den doop van prins Boris achter, maar de tijdingen zijn in de hoogste m2te onzeker en spreken elkander nu en dan lijnrecht tegen. We zullen dus nog wat geduld moeten hebben. De gezant van Venezuela te Washington heeft in een interview verklaard, dat Vene zuela het Engelsch ultimatum niet zal beant woorden zonder eerst te hebben ingewonnen den raad van de regeering van de Veree- nigde Statendien zij stipt opvolgen wil. Mochten vijandelijkheden uitbreken, dan re kent Venezuela op den stoffclijken en zede- lijken steun van Mc> I kaansche republieken 'uid A r de dames, die zulke middelen noodig hebben om haar schoonheid te verhoogen haar oogen schit teren zonder middel genoeg. U heeft zeker geen gelegenheid gehad dit op te merken, want haar oogen zullen nu wel droevig en rood geschreid zijn, voegde, hij er bij, terwijl hij steelswijze met dén z-.kdoek langs de oogen streek en niet be merkte, dat zijn verdediging niet veel van eene beschuldiging verschilde. De rechter liet den zonderlingen getuige a dé charge gaan en liet nu Valentine binnen leiden. Haar verblijf in de gevangenis, nu reeds twee dagen, en de gebeurtenissen daaraan voorafgegaan, hadden diepe sporen op haar gelaat achter ge laten; haar oogen lagen, als uitgedoofd diep in hunne kassen, haar houding was mat. Op alle vragen van den rechter antwoordde zij heden zoo kalm alsof de zaak haar niet aanging en de mee- deeling, dat in de flesch cognac geen vergift was gevonden, ontlokte haar slechts een zwakke glimlach. Hoe zou er dat ook in gekomen zijn? mom pelde zij, meer tot zichzelve dan tot den rechter sprekende. Juist! Voor een glas waren eenige droppels voldoende; het zou zeer onhandig geweest zijn de geheele flesch te vergiftigen. O Godriep zij uit en hield met beide handen haar hoofd vast. Doch spoedig dwong zij zich weer tot kalmte en sprak: Hoe zou ik zoo spoedig aan vergift gekomen zijn Men draagt zoo iets toch niet in zijn zak. Zou u dan niet weten, dat atropine, in kleine hoeveelheden gebruikt, de oogen schooner doet glinsteren, vroeg de rechter met loerende blikken. Ja, dat weet ik, antwoordde zij vrijmoedig, maar ik heb er nooit aan gedacht zulk een mid del te gebrniken. Ik kan u niet dwingen iets anders te zeg gen. U blijft er dus bij, dat u mevrouw Rechling geen vergift hebt toegediend. Met mijn weten niet. Uw vader dronk gewoonlijk eiken avond een glas cognac met water. Maakte u dat voor hem gereed Neen, dat deed mijn tante. Ik was zelden thuis. Hoe kwam u dan op de gedachte, mevrouw Rechling van den cognac te geven Volgeqs een bericht uit Yokohama ue Japansche regeering zich voor tie ster! e van het leger op voet van vrede op te voeren tot 26ü000 man, terwijl voor dtf vloot een ver grooting wordt voorgesteld, die 20 millioeu yen zal kosten. Met de ontruiming van het schiereiland LiaoTung moet door de Japanners reeds een begin zijn gemaakt. Het officieuze Journal de Bruxelles beves tigt de mededeeling, dat het Duitsche gezant schap te Brussel de eischen van Engeland in de zaak—Stokes krachtig ondersteunt. Het officieuze blad betreurt de inmenging van Duitschlandzoowel als den aanvallenden toon der officieuze Duitsche pers. De Congo- regeering zoekt bij Frankrijk steun tegen de Duitsch Engelsche coalitie. Te Wetteren in West-Vlaanderen, is een kruitmolen in de lucht gesprongen. De slag werd ver gehoord, maar er is niemand bij omgekomen of gekwetst. De molens staan midden in een bosch en zijn door zeerhooge aarden wallen omringd. Op de plaats waar de molen heeft gestaan ziet men thans een diep gat. De Vooruit zou willen", zegt de Flandre libérale„dat het gemeentebestuur in de scholen kosteloos soep verstrekte. Zonder het beginsel van de socialisten in al zijn stelligheid te aanvaarden, heeft de stad Gent soep uitgedeeld in enkele van haar bewaar scholen. Maar de ondervinding heeft doen zien, dat na eenige weken het getal kinderen gestadig verminderde, zoodat de stad genood zaakt was de uitdeelingen te staken." Naar de Etoile meldt, behelzen de be richten van den Kongo dat de toestand in Zij verlangde iets om bij te komen. Dan had u haar beter wijn kunnen geven. Valentine werd verlegen, Er was geen flesch wijn aangebroken, en het moest vlug gaan. Een arglistige glimlach vloog over het gelaat van den rechter; nu had hij haar toch op een leugen betrapt. U schijnt te vergeten, dat u de flesch cognac toch ook eerst moest open trekken. Zij sloeg de oogen "'neer en scheen een inwen- digen strijd te voeren.T Eindelijk zei ze zacht: Ik moet het dan werzeggen. Ik mocht geen glas van dien duren wijn geven; mijn vader had aie voor versterking noodig en wij moesten er zuinig mee zijn. Met den cognac ging u vrijgeviger om. Was daarvan voorraad genoeg Dat weet ik werkelijk niet. Ik zeg u nog maals, dat ik niet veel weet van het huishouden want ik woonde niet bij mijn vader in. Ik nam de flesch, die vooraan stond en trok die open, want de andere was den avond te voren leeg geschonken. Voorloopig moest de rechter zieh hiermee te vreden stellen. Na een ve-hopr van drie uren moest hi not doodel.jk uitgeputte meisje naar de gevangenis terug lat^n brengen en rustte toen zelf afgemat in zijn stoel uit. Wat dunkt u van de zaak vroeg hij den griffier, een bejaard ir n, die nu en dan wel eens een woordje durfde meespreken. Ja, mijnheer, ik weet werkelijk niet, wat ik er van zeggen moet, antwoordde deze, terwijl hij de pén achter het oor stak en zijn snuifdoos opendeed alsof hij daarin verlichting kon vinden. Die mevrouw Rechling schijnt een kwaadaardige juffer geweest te zijn. Als ik in de plaats van inejuffer was geweest en men mij zoo behandeld had, dan weet ik nog niet, wat ik gedaan zou hebben. Dat is een rondborstige bekentenis, zei de rechter lachend. U gelooft dus, dat zij het ge daan heeft? Neen, dat geloof ik niet, antwoordde de griffier opnieuw een snuifje nemende. Ik kan dat meisje niet voor een moorde nares houden. Maar mevrouw Rechling is toch vergiftigd Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 1