Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Italië. Turkije. monieön 't volgend jaar niet meer subsidie zullen vragen. Wat zou men dan moeten doen Zoo'n dure kiosk ongebruikt laten zou niet gaan; men zou dau de subsidie wel moeten verhoogen, en hieraan zou men alle jaar bloot staan." De heer Van Schijndel„daarover gaat het nu niet. Er is een besluit om een kiosk te bouwen en dat moet worden uitgevoerd. Met al die bijzaken hebben wij nu niets te maken. Er is in onze gemeente veel te veel liefhebberij voor muziek om dat besluit on uitgevoerd te laten en met groote kosten is er reeds meermalen een kiosk voor eenige dagen gebouwd. Maar er schijnt wel onwil bij 't dagelijksch bestuur te bestaan tegenover de kiosk; de directeur der gasfabriek, Van Dijck, ten minste geneert zich niet, onder getuigen gerust te verklaren, dat er toch geen kiosk komt De voorzitter: »dat is niet de directeur der gasfabriek, noch de gemeente-architect die zulks verklaart, maar hoogstens enkel J. van Dijck Jr., en wal is nu J. van Dijck Jr. en wat beteekent 't geen die gezegd heeft?" De heer Van Schijndel: »in zich zelve niets maar 't krijgt gewicht omdat hij weer schijnt te geven de opinie van 't dagelijksch bestuur." De voorzitter„als de gemeenteraad de teekening van de kiosk, zooals ze daar ligt, goedkeurt, sta ik er voor in, dat ze op tijd gereed zal zijn. Maar niemand is er naar komen zien, zelfs niet de voorsteller." De heer Van Schijndel„dat alles doet hier niets ter zake. Maar wat zijn de kosten? De voorzitter „had de raad die eerste teekening goedgekeurd, dan zouden er detail- teekeningen gemaakt zijn om aan de ver schillende fabrieken op te zenden, teneinde prijsopgaaf te bekomen. De raad heeft niets goedgekeurd dus zijn er geen detailteeke- ningen en geen prijsopgaaf." De heer Baijens „al die detailteekeningen zijn onnoodig; voor een begrooting heeft men alleen een globale som noodig." De voorzitter„ik heb er eerst ook zoo over gedachtmaar men heeft mij gezegd, dat het heel iets anders is dan bij bestelling van een gasmeter, daar eene kiosk niet een zoo courant artikel is; die moet afzonderlijk besteld worden naar bepaalde opgaven. De raad moet maar zeggen welke kiosk." De heer Van Schijndel: „dat is gezegd." De voorzitter «niet we'ke." De heer Mombers„dat er een kiosk zal komen is aangenomenmaar toen heb ik gevraagd hoeveel die zou kosten en dat heb ik nog niet mogen weten." De voorzitter „om dit te kunnen zeggen moeten we vooraf weten welke kiosk: een losse of een vaste." De heer Van Schijndel: »ik stel voor f500 op de begrooting uit te trekken voor het bouwen eener kiosk." De voorzitter„ik meen nogmaals te moeten wijzen op het gevaar, waaraan de raad zich blootstelt met betrekking tot de subsidiën wie geeft ons zekerheid dat de gezelschappen niet meer vragen De heer Timmermans Van Turenhout: „er is toch een bespreking gehouden, dat de gezel schappen zich voor 4 jaar zouden verbinden.» De voorzitter„stelt u er u borg voor, dat uw gezelschap gedurende die 4 jaar niet meer zal eischen De heer Timmermans Van Turenhout: „ik verzoek u niet te vergeten, dat ik hier niet zit als voorzitter van l'E.spérance, maar als lid van den gemeenteraad." De heer Vau Schijndel„stelt u u borg dat het volgend jaar het raadhuis hier nog zal staan Het voorstel van Schijndel, f 500 voor een kiosk uit te trekken, wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, die van de heeren Hoff- mans, Gragtmans en Mombers. Te vinden uit een leening. De heer Mombers geeft in overweging een contract te sluiten met de harmonieën voor 10 jaar, waarop de voorzitter antwoordde met de vraagMaar als ze 't dan niet doen? Hoofdstuk IIIart. 7. Onderhoud en exploitatie der gasfabriek f 9046. De heer Verbunt„de rekening der gas fabriek over 1894 bedraagt Ontvangsten f8527,015 Verkoop diverse f 441,34 Ergo opbrengst f 8085,675 Uitgaven f 8951,73 Ontvangsten f 8085,67 Ergo te kort Uitgaat begrooting Vergeten rente f 866,06 f 9046,— f 380,— f9426,- Daarbij de rente van 28,000 a 3pct. f 840, Begrooiing f 10266,- f 9202,— f 1064,— te kort Nu f 1000 aflossing. Hoeveel kost nu de gemeente verlichting plus kosten herbestrating bij kermis enz. De voorzitter„ik stel voor den directeur der gasfabriek deze vragen zelf te laten be antwoorden ik kan het niet.» De heer Verbunt,,'t zijn inlichtingen welke ik vraag naar aanleiding van de be grooting en die de voorzitter dus behoort te kunnen verstrekken. De directeur zal daar aan niets veranderen. Hoofdst. IV, art. 3. De commissie vraagt naar den toestand van brandputten en brandweer. De voorzitter: „de Northonpompen zijn slecht omdat ze niet gestadig gebruikt wor den; een is er maar goed bij, die aan den Hoek.» De heer Mombers „ik heb er een al 15 jaar in gebruik en die is steeds goed." De voorzitter „de gemeente heeft ook een goede aan den Hoek dit ligt niet aan de pompen maar aan den grond, waarin ze zich bevinden.» De heer Mombers: „voor de brandmeesters is uitgetrokken f 150; die worden uitbetaald ook aan hen, die niet komen. De voorzitter „er zijn er eervol ontslagen en andere benoemd." De heer Verbunt„herhaaldelijk heb ik gewezen op den slechten toestand der brand weer. Misschien ligt die niet aan den bur gemeester of aan het dag. bestuur, maar aan de leiding der brandweer zelve. Er zijn lui ontslagen en andere aangesteld. Of dit zal helpen betwijfel ik. Een feit is, dat u nog onlangs geweigerd hebt de rekening van de brandweer goed te keuren. Ik ben overtuigd dat er al jaren lang fraude heeft plaats gehad bij de brandweer. De voorzitter„niet te vlug; u zegt dat ik geweigerd heb de rekening der brandweer goed te keuren De heer Verbunt: „ja, u hebt de rekening voorloopig niet goedgekeurd." Nu heb ik een ontwerp gemaakt tot reor ganisatie der brandweer in den volgenden geest, zonder dat er meerdere uitgaven voor worden vereischt Bovenaan staat de burgemeester. Vervolgens Inspecteur (directeur) f 50. Commissaris (gemeenteraadslid) 10. 1 brandmeester (2e directeur) - 25. 1 brandmeester *15. 2 2e brandm. -12,50 2 3e - 10- Werkkring De inspecteur moet belasr worden met de inspectie over beide spuiten oio bij eventueel ongeluk altijd klaar te zijn. Commissaris, die als raadslid beöedigd is, belast zich met de controle der uitgaven aan spuitgasten en rekeningen der brand meesters. Alle boetendoor huishoudelijke reglemen ten bepaald vervallen aan de gemeente in mindering van salaris. Tevens is bewezen er wèl, doch geen vol doende gelegenheid bestaat aan te sluiten. Adviseer daarom Volgens recht heeft de burgemeester het recht overal water te nemen waar zulks noo dig gevorderd wordt, en stel daarom voor: bepaalde punten aan de brandweer aan te wijzen aan de Loint en aan den dijk, met kleine uitgraving en dus door den gemeente arbeider te laten bijhouden. Zoodoende zou het een corps kunnen zijn, dat niet alleen uit plichtbesef, maar ook uit liefhebberij kan werken. De Northouputten zijn niets waard. Ik heb dit plan schriftelijk aan den bur gemeester medegedeeld. Ik begrijp heel goed, dat hij zal zeggen dat de brandweer bij B en W. thuis behoort en de raad daarmede niets heeft te maken, maar ik heb dan toch mijn gevoelen gezegd en geconstateerd, dat alleen B. en W. dc schuld d agen van den slechten toestand der brandweer." De voorzitter„als u reeds jaren lang geweten hebt, dat de toestand zoo slecht is, had u al eer moeten spreken. Dat er geen water is, maakt een punt uit van overweging bij het dag. bestuur. Dat ik de rekening voorloopig niet goedkeurde had zijne reden; ik wilde eerst onderzoeken wat er waar was van die praatjes van dronkenschap en dief stal; ik ben tot de conclusie gekomen dat er niets van aan was; wel dat er eeu hoop leege kisten en flesschen waren. Ik verklaar u dat u in 't geheel niet zijt op de hoogte." De heer Verbunt: volkomen, maar ik wist vooruit, dat u over dit punt niet te spreken zoudt zijn Hoofdstuk IV, art. 9. „De commissie vraagt waarom de grondbelasting f30 lager is dan in 1894.» De heer Hoffmans antwoordt dat alle grond belasting verminderd is en de uitgetrokkeu som is voldoende. Hoofdstuk V, art. lb thans 88000 in '94 f85500 af aflossing f 1500 blijft dus f 83000 Bijgevolg is in 1895 geleend f 5000. De commissie vraagt voor welke werken die gelden zijn besteed. De voorzitter „ik kan u dit nu ook niet zeggen. Had de commissie mij tijdig ge waarschuwd door toezending der stukken dan had ik het kunnen onderzoeken en in lichtingen geven. Waarom ons geen lijstje gegeven van de vragen? 't Is een examen, dat men ons wil afnemen. Dit ligt voor de hand." De heer Baijens „de stukken liggen toch hier; waarom kan men die niet gaan nazien? En daarbij 't is vroeger steeds zoo geschied." De voorzitter „ik heb vandaag nog een lid van den raad van Arnhem gesproken; daar worden de rapporten vooraf schriftelijk ingediend. Wat nu het verleden betreft, er zijn hier vroeger zooveel dingen gebeurd, die niet meer gebeuren zullen en ik zal niet ant woorden op de tot mij gerichte vragen, als de commissie haar rappoit niet voorat schrif telijk indient. ïk wil niet de lisée zijn van 't publiek en dit kan ik alleen door geen antwoord te geven." De heer Baijens: »al wat u daar zegt is al te ver overdreven; u kunt aanhouden, ja! maar ons niet dwingen iets schriftelijk in :e dienen. Er is geen burgemeester, die dit kan en geen enkel raadslid, dat er zich aan zou onderwerpen." De voorzitter»als de raad besluit moeten de leden wel." De heer Baijens„de raad zal wel op passen.» De heer Verbunt„niemand zou meer lid eener commissie willen zijn." Bij de subsidie armbestuur uitte de heer Mombers de meening, dat de bijdrage te klein is voor de tegenwoordige behoefte en wel zal moeten verhoogd worden. De heer Verbunt troostte, dat de kermis 't misschien wel goed zou maken. Nadat de begrooting tot het einde was voorgelezen zeide de voorzitter „De begrooting kan dus niet worden goed gekeurd, omdat eerst inlichtingen moeten worden gegeven omtrent de gasfabriek en de werken uitgevoerd voor de gelden der lee ning. Mijnheer Verbunt heett die vragen betreffende de gasfabriek op een papiertje. Mag ik die van u hebben." De heer Verbunt„dat is niet noodig, u kunt al de door mij aangehaalde getallen vinden in de rekening en de begrooting. De voorzitter: dus wij moeten antwoorden op vragen, die wij niet kennen?" Nu, 't is 9 uur; ik sluit de vergadering." (Donderdagavond 7 uur 2e zitting.) (Red.) De ministerieele verklaring in Frankrijk, luidt als volgt Wij zullen aan de beslissing der kamer gehoorzamen door, ten opzichte van de feiten in de motie bedoeld, een aanvullend onder zoek te openen, en, hoe daarvan het resul taat ook zij, wij zullen het dossier der gerechtelijke instructie volledig openbaar maken, ten einde aan het parlement te ver gunnen zich uit te spreken. Wij zullen een wetsontwerp indienen,waarbij aan de leden der ertegenwoordiging verboden wordt deel uit te maken van de raden van administratie der maatschappijen, die contrac- teu hebben met den Staat. Die leden zullen op straffe van rervallen verklaring van hun mandaat zich moeten onthouden van alle deelneming aan syndicaten van uitgifte. Wij zullen de voorstellen ondersteunen, die ten doel hebben een contradictoire behan deling in het leven te roepen in correctioneele of crimineele instructien. De wetgevende vergadering is gedurende twee jaren ten achter geweest. Een metho dische en besliste inspanning moet gevraagd worden om uit dezen toestand te geraken, die de vrienden der staatkundige vrijhei/ en van de parlementaire regeering te ze<r heeft bezig gehouden. Het behandelen v^n de begrooting op een gewoon tijdstip is de eerst noodzakelijke van alle verbeteringen Het voorstel betreffende een progressive belasting op de successie, dat aan de orde is, zullen wij steunen. Wij zullen voortirbei- den op de beslissing betreffende de behsting op de dranken, op den grondslag vin een volkomen ontheffing van gezoude draiken. De belasting op het inkomen k.>mt ons voor het middel te kunnen zijn om ie onge lijkheden weg te nemen tusscher de ver schillende belastingen en om den iruk ervan billijker te verdeelen. Een voorste in dezen geest zal binnenkort worden ingeüend. Een geheel van voorstellen betreffende assurantiewezen, toezicht enz. is b onderzoek Wij zullen de algemeene inriciting onder steunen van een stelsel van voqr'ziening in de behoetten van oude werkliedei. De leemten in onze wetgeving zullen wij ianvullen door erin neder te leggen de vrjheid van ver- eeniging. De verhouding tisschen kerk en staat zullen wij regelen. Wij zullen niet raken aai het economisch stelsel van onzen landboiw en van onze nijverheid, alleen zullen wij maatregelen vragen om het te beschermen tegen interna tionale speculatien. Lof toezwaaiende aai land- en zeemacht verklaart de regeering dat zij zal vragen door de meest strenge controle te kunnen zorgen,dat de hulpmiddelen van het vaderland zoo nuttig mogelijk worden gebruikt. Het wetsontwerp ran het koloniaal leger zal on derzocht worden. Frankrijk heeft hare plaats verkregen onder de mogendheden die het algemeen evenwicht in stand houden. Laten wij voldoen aan den algemeenen volkswensch, door aan de natie te vragen met ons op alle punten waar de plicht dit gebiedt te streven naar de vrede lievende ontwikkeling van onzen indvloed, van onze; belangen, onze rechten. Wij denken dat de meerderheid der kamer, die tot nu onzeker was, bereid is zich sterk te groepeeren rondor» eene regeering ran republikeinschen geest, die besloten is de onaanrandbare wet ten te verdedigen, welke in den strijd tus- schen kapitaal en arbeid moeten worden toegepast; eene regeering die de individueele vrijheid zou verzekeren en de vrijheid der gemeenschap, gewaarborgd als zij zijn door de wet op de syndicaten. Laat ons trachten zonder zwakhei 1 den vrede en de openbare rust te handhaven, maar dit zonder op te houden ons bezig te houden met het lot der kleinen en van het volk. Laat ons dat repu- blikeinsch vertrouwen hebben, dat een instru ment is voor den moreelen vooruitgang, een middel om het onderscheid in de levensom standigheden te verminderen. De regeering doet een beroep op het vertrouwen van de kamer niet voor gedachten maar voor daden. En als dit program niet aan de wenschen der kamer voldoet, dan zal de regeering toestaan dat een ander, program tegenover het hare worde gesteld. De natie zal dau oordeelen. Het voorlezen van de verklaring is her haaldelijk afgebroken door de luide toejui chingen van de radicalen, de socialisten en de rechterzijde. Het Cetrum blijft onbewege lijk. Jourde roeptBiavo, ziedaar de ware taal van republikeinen. Bourgeois verklaart dat de regeering bereid is te beraadslagen over de wet op de hervorming der successie belasting, die bovenaan het programma ge plaatst zou kunnen worden. Dit wordt goed gekeurd. De echtgcnooten Schwartz, beschuldigd van spionnagezijn veroordeeld, de man tot 5 jaar gevangenisstraf eu 5000 francs boete, de vrouw tot drie jaar en 1000 francs. Beiden werd verder he: verblijf in Frankrijk gedu rende 10 jaar pa hun ontslag uit de gevan genis ontzegd, terwijl hun burgerschaps rechten ontnomen werden. De „Wladimir" heeft te Havre een vaas van jaspis eu drie schilderijen van meesters der Russische school gebracht, voorstellende verschillende episodes van de aankomst van het Russische eskader in Frankrijk. Deze geschenkei, door den keizer aangeboden, zijn bestemd voor de steden Parijs, Marseille en Toulon. BOUEGES, 5 Nov. Na een beraadslaging van veertig minuten heeft de jury ontkennend geantwoord op alle vragen, met algemeene stemra/n. Dientengevolge is de markies de Nayv< vrijgesproken. Deze was door zijne vrouw beschuldigd in 1885 haar zoon, zijn stiefkind, Hippolyte Me/aldo, van eeue rots nabij Napels naar beijeden te hebben gestort. j Uit Madrid komt bericht, dat 35600 man Onmiddellijk naar Cuba zullen vertrekken, en dat toebereidselen worden gemaakt om nog meer te doen volgen. De Cubanen schijnen nu eene beweging midden in het eiland voor te bereiden, en eene talrijke bende vertoonde zich in de provincie Pinar del Rio. De opstandelingen maakten zich meester van de stoomboot Soledad. Zij gaan voort talrijke suiker-plantages in brand te steken. Vorige week is te Rome een sterke schok van aardbeving waargenomen, 's morgeus te 4.38. De paniek was algemeen. De beweging begon zachten duurde 4 a 5seconden. Daarna kwam er een sterkere, die 8 seconden duurde, terwijl 2 seconden daarna een andere lichte schok waargenomen werd, die 5 seconden aanhield. De richting van de beweging was van noord naar zuid. Twee slingers van het observatorium bleven stilstaan. De oude toren van het Collegium Romannm, waar zich het observatorium bevindt, werd licht beschadigd. In de gevangenissen eischten de bewoners met wild gehuil, dat men hen in vrijheid zou stellen, zoodat spoedig troepen moesten aanrukken. In het klooster Sant Egidio waar een schoorsteen en een deel van het dak instortten, weigerde de overste stellig aan de brandweermannen den toegang; met geweld moesten ze zich een weg banen, waarop de nonnen huilend de vlucht namen naar haar cellen, waar ze zich barricadeerden. Ook op het Vaticaan was men onder den indruk. Spoedig echter werd meu gerustge steld door de tijding, dat geen menschenlevens te betreuren waren en dat de materieele schade niet bijzonder groot was. De ontsteltenis was overigens te verklaren: gedurende de aardbeving werd een dot on- deraarsch gerommel gehoordterwijl het tegelijk hard begon te regenen, zoodat de menschen die in uachtgewaad hun huizen ontvlucht waren, spoedig doornat werden. In Turkije heeft Kiamil Pacha ontslag ge vraagd als grootvizier, op grond dat hij zich voor zijn taak niet berekend voelde. Toen de sultan echter weigerde, heeft hij in zijn aanblijven berust en zal alzoo met zijn be perkte middelen blijven voortregeeren. De commissie voor de contróle der her vormingen in Armenie is reeds benoemd.

Echo van het Zuiden | 1895 | | pagina 2